Politie de beschermde" start van Isotoop Tweede Amerikaanse kunst maan draait om de aarde TWEE STRAALJAGERS IN IJSSELMEER GESTORT K.LM.-vliegers verklaren: Dagblad voor Schiedam en omstreken Zakenman verdween Schuld van drie ton DOOR EEN BREUK IN DE RAILS Voor het eerst naar Brussel De bevolking van Nederland Beide vliegers om het leven gekomen Verkleumde vogels Politie-escorte was louter propaganda Leve de KLM, stop DINSDAG 18 MAART Er draait weer een Amerikaanse kunstmaan in de ruimte Waarschijnlijk naar België de wijk genomen Bespreking Suurhoff- Algera-Aler RICF*- (Van onze speciale verslaggever). SCHIPHOL, maandagavond ONDANKS HET FEIT, dat de stakende piloten van de K.L.M. van daag by hun standpunt en daardoor öp de begane grond zijn gebleven, is er even over vijven vanmiddag, toch een tcstel van de K.L.M. opgestegen, de „Isotoop"', die was gecharterd voor een vlucht van Londen naar het Midden-Oosten. Het was het enige toestel van de K.L.M., dat deze middag op Schiphol startte, gadegeslagen door honderden belangstellenden en „beschermd" door verscheidene politie mannen's Avonds om 23.05 vertrok de „Rode Zee" naar New York, maar hiervoor was de belangstelling nihil. öe Amerikaanse marine heefl gisteren, zoals wij nog in een deel van °nze oplage meldden, met succes een kunstmaan gelanceerd. Hiervoor ^erd gebruik gemaakt van een Vanguard-raket. President Eisenhower heeft twee en een half uur na het afschieten van de raket, persoonlijk het succes van de marine wereldkundig gemaakt. De lancering ge schiedde vanaf het proef terrein te Cape Canaveral. Er heerste grote vfeugde in het kamp van de Amerikaanse marine, want, zoals man ^eet, waren twee vorige pogingen om een kunstmaan te lanceren rr.ei Vanguard-raketten mislukt. öe tweede Amerikaanse aardsatelliet heet Beta 1958. de naam die de functionarissen van het internationaal geofysisch jaar er aan gegeven hebben. De eerste Amerikaanse kunstmaan, de Explorer, die door het leger werd gelanceerd, heet in deze kringen Alpha 1958.' HET WEER VOOR MORGEN W.'V, AANHOUDEND KOUD Geen passagiers Bewaking Sprint.... Rust Nieuwe leden Propaganda Impasse Over vlieger-salarissen sS' S: 'n vitomihenleklcernij: Jonge SPINAZIE (uit blik) met plakjes rookworst. Onder bewaking gaan de piloten aan boord. Het zijn gezagvoerder Houba eerste piloot Deknagel Dure dag voor de K.L.M. Marine-raket doet het Tien minuten na' het afschieten van ?e Vanguardraket was de Beta 1958 in ?aar baan. Deze kunstmaan, die d President Eisenhower een „klein proef jjPparaat" werd genoemd, is bolvormig h heeft een doorsnede van 16 cm. Het «®wicht bedraagt ongeveer anderhalve ri'ogram. De Beta 1958 heeft twee zen- aan boord. De ene zender ,die op atterijen werkt heeft een levensduur vén ongeveer twee weken. De andere werkt vf zonne-energie en zal misschien wel jhjven zenden zolang de satelliet bestaat. e zenders verstrekken o.a. gegevens ver de hitte van de zon en de tem peratuur van de kosmische ruimte. t>e directeur van het Vanguard-pro.iect, 5r' John Hagen, heeft medegedeeld, dat baan van de kunstmaan maximaal ■"00 km en minimaal 640 km van de jjarde verwilderd is. De Beta 1958 heeft ,*h snelheid van 29.000 tot 30.500 km per uUr tie omlooptijd bedraagt 135 minu- en- De baan van deze kunstmaan maakt ®en hoek van 33 graden met de evenaar, aardoor zij in Europa, met uitzondering aa het zuiden van de Sovjet-Unie niet te zien zijn. Volyg ;ns dr. Hagen heeft Beta 1958 een levensduur van vijf tol jaar. De kunstmaan wordt in haar aan gevo.gd door de derde trap van de aKet, die 1,20 m. lang is en een door- A- XV snede heeft van ongeveer 50 cen timeter. Dit stuk zal van de aarde» af door te zien zijn, aldus dr. Hagen rnof- 4=1 HÜ deelde voorts mede, dat „zeer spoe dig een poging zal worden onderno men om een volledig ver instrumenten voorziene Vanguard-satelliet met een to taal gewicht van 9.7 kg te lanceren. Dr. Xifc ^hliele verspreid voorkomende sneeuw- ,ü'en, maar ook opklaringen. Zwakke ot matige wind. in hoofdzaak tussen ®ord en oost. Aanhoudend koud weer in de nacht lichte vorst. j^ensdag 19 maart: zon op 6.47, onder 18.50; aa» op 6.08, onder 18.13. Hagen zei ook nog, dat tijdens het lopend geofysisch jaar nog zeven pogingen zullen worden gedaan om volledig uitgeruste Amerikaanse satellieten het luchtruim in te zenden. Hij achtte het niet uitgesloten, dat over een jaar een satelliet zal worden gelan ceerd, die rond de maan zal cirkelen. Een dergelijke satelliet zou belangrijke wetenschappelijke gegevens kunnen ver schaffen. Op het ogenblik is de aarde dus drie kunstmanen rijk: de Russische Spoet nik 2, de Explorer van het Amerikaan se leger en de Beta 1958 van de Ameri kaanse marine. Verschillende radiostations hebben reeds de signalen van de jongste kunst maan opgevangen. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari jl. 5.349 tegen 5.238 in januari 1957 het aantal levendgeborenen bedroeg 19 773 (v.j 18.918) en het aantal overle denen 8 442 (v.j. 7.754). Het aantal Immi granten bedroeg ;n januari jl. 8.328 te gen vorig 1aar 3 550 en het aantal emi granten 4.673 tegen vorig laar 6 362. Op 1 februari jl. telde Nederland 11.110.357 inwoners. Twee F 84 F „Thunderstreak"-straalja- gers van het 315 squadron van de Konink lijke Luchtmacht zijn gisterenmiddag in het Ilsselmeer gestort. De beide vlie gers. de 27-jarige tweede-luitenant-vlieger R. ^P. Roefcirt uit Veldhoven en de 25- jarigc tweede-luitenant-vlieger J. C. Zon hoven uit Eindhoven, zijn om het leven gekomen. Omtrent de toedracht van het ongeval was vanmorgen nog niet veel bekend, 's Middags waren de toestellen met nog een ander van hun basis, het vliegveld Eindhoven, vertrokken voor schietoefenin gen naar de Vliehors. Alleen het toestel van de vliegcommandant keerde op de basis terug. Men vermoedt, dat de bei de straaljagers tussen Enkhuizen en Vo- lendam met elkaar in botsing zijn gekomen en daar neergestort. Omstreeks tien voor half drie werd door een arts uit Edam boven het IJs- selmeer in noordelijke richting een zuil van vlammen gezien, die een rookpluim achterliet, terwijl zij met een boog naar beneden kwam. De medicus, dr. L. van Bommen, schatte, dat hij de vrij grote De Amsterdamse luchthaven zag er een beetje verdrietig uit op deze eerste stakingsdag. Ginds, bij de hangars, hok ten de grote, zilveren toestellen van on ze Koninklijke Nederlandse Luchtvaart maatschappij als verkleumde vogeltjes in de zonnige winterlucht bijeen. Och ja, zo heel af en toe vertrok er nog wel een machine vanaf de startbanen, maar die droeg dan niet de kleuren van Ne derland. De luïdsprekerstem, die op an dere dagen tot in alle hoeken en gaten zakelijk vertrek en aankomst van de toe stellen aankondigt, zweeg nu vaak en veelbetekend en wanneer het kille md- crofoongehrid toch door gangen en za len schalde, dan gebeurde dat veelal omdat er alwéér een journalist door zijn redactie aan de telefoon werd geroe pen. Dat kwam vaker voor dan ooit het geval ls geweest: in de zaal, waar anders de passagiers op het vertrek van hun toestel zateiï te wachten, hadden zich nu tientallen persvertegenwoordigers genes teld.... dn afwachting van het nieuws dat 'bij zo'n staking nooit valt te voor spellen, Er werd druk geïnformeerd. Wat denkt de K.L.M.? Wat denken de sta kers? Men was er juist zo'n beetje over uitgepraat, toen 'het bericht binnenkwam, dat er toch een K.L.M.-machine zou star ten De „Isotoop", die door de Iraanse Petroleum Maatschappij was gecharterd, zou in de middaguren opstijgen. Zonder passagiers: alle boekingen waren im mers al geannuleerd. Maar met een be manning, die bestond uit K.L M.-perso- neel. Gezagvoerder was de heer J. A. fleknatel, die jl. zaterdag telegrafisch zijn lidmaatschap van de vliegersvereni ging had opgezegd. Met betrekking tot de „tweede man" werden verschillende namen genoemd: het bleek tenslotte, dat ook vlieger F. Houba (geen lid van de. vereniging) de vlucht zou meemaken. De belangstelling voor de start van de „Isotoop" was overweldigend. Honder den, onder wie vele personeelsleden van de K.L.M. hadden zich in de omgeving van de Intercontinentale vertrekhal opge steld. Het legertje journalisten, persfoto grafen en cameramannen was intussen aangegroeid tot ongeveer zestig man. Men lag op de loer, alsof er een toestel vol beroemdheden zou opstijgen. Het werd drie uur. Het werd half vier. Het werd vier uur. Het werd half vijf. Men begon het koud te krijgen op de betonbanen, die door een felle, gure wind doorlopend onder schot werden gehouden. Waar bleef de gezagvoerder? Waar bleef de beman ning? Niemand had ze nog gezien. Hoe wel de stakers geen boze plannen had den, werd de „Isotoop" door verschei dene leden van de bedrijfspolitie zwaar bewaakt. De Hostesses van de Nederlandse af deling van de wereldtentoonstelling, hebben dezer dagen haar eerste bezoek aan Brussel gebracht. We zien de dames hier, in gezelschap van Belgische collega's, een rond wandeling maken De koude won het tenslotte van het journalistieke „vuur". Er waren colle ga's, die achter de. veilige glazen deu ren van de vertrekhal bij de weldadige warmte van de centrale verwarming een sigaretje gingen roken. Het voorbeeld werd opgevolgd. En kijk, juist op het ogenblik, waarop de „persbewaking" nog slechts bestond uit een handjevol ver kleumde mannen, die nauwelijks meer een potlood of een camera konden vast houden, verscheen op de startbaan plot seling een kleine gele Ford, die snel op de „Isotoop" toereed. „Daar heb je ze Er ontstond een wedloop tussen de auto en de journalisten: de sprintende krantenmensen wonnen het. Zij zagen, hoe de gezagvoerder „bewaakt" door Rijkspolitie en bedrijfspolitie vlug het trapje opsnelde. Enkele fotografen vuur den een „shot" af. Toen daalden, de poli tiemannen het trapje af en ging de deur van de machine op slot. De rest van de bemanning was „bij stukjes en beetjes" al binnengebracht Het toestel kon ver trekken. Met brullende motoren taxiede de „Isotoop" over het veld. Het was even over vijven toen de eerste K.L.M.-er van deze dag in de lucht verdween. Laat in de avond ging ook nog de „Rode Zee" de lucht in. De machine wordt gevlogen door de gezagvoerders G. J. Schipper en D. Warnink. van wie de eerste nog wel en de laatste sinds vanmiddag niet meer op de ledenlijst van de Vereniging van K.L.M.-vliegers voorkomt. Zij waren minstens een half uur voor het vertrek bijna onopgemerkt aan boord gegaan. Behalve de beman ning vervoert de „Rode Zee" 29 passa giers en 2>/« ton lading „Ze zoeken en ze hebben er een paar gevonden", was het laconieke commen taar in de kamer van de vliegersvereni ging, waar het „brein" van de staking zetelt. Verder commentaar werd er niet gegeven. Na dit nogal opwindende ver trek werd het weer rustig op Schiphol. Bijzonder rustig. Het is, alsof er een dikke mist hangt, die alle K.L.M.-toestellen heeft lamge legd. Praktisch geen vertrekkende passa giers, stilte in de ontvangsthallen, non activiteit op de startbanen. Het beeld van Schiphol in de mist. Alleen de mist ontbrak, op deze zonnige dag vol schaduw, die de K.L.M. wel meer dan een miljoen zal hebben gekost. vlammen ongeveer tien vijftien secon den waarnam voor zij achter de dijk aan zijn gezicht werden onttrokken. Toen hij van de dijk af nog even ging kijken, was alleen nog rook té zien. Het moet wel voor zeker worden aangenomen, dat deze waarneming betrekking heeft gehad op het verongelukken van de toestellen. Twee vliegers van een squadron van vier. dat gistermiddag .eveneens vanj Eindhoven op weg was naar de Vlie hors, hebben ook iets waargenomen. Een van hen meende een rookpluim in de! lucht te zien, de andere twee zwarte stre- pen. Tot dusverre zijn nog geen wrakstuk ken gevonden. Wel heeft een vliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst! van de marine een afwerpbare tank' een pylontank. in het IJsselmeer zien drij ven. De oudste van de omgekomen vliegers was gehuwd en had geen kinderen, de an dere was gehuwd en had een dochtertje. De vluchtcommandant die behouden op zijn basis is teruggekeerd was de eerste- luitenant-vlieger A. A. van Dommelen 25 jaar uit Haarlem. Gisteravond laat heeft het bestuur van de Verenigine van K.L.M.-vliegers een verklaring afgelegd, welke kan worden samengevat in de volgende punten: A In de loop van de dag zijn verschei- de telegrammen ontvangen, waarin ad hesie werd betuigd met de actie, dooi de vliegers, ondernomen. Men schat hei aantal dat gisteren had moeten vertrek ken op 60. A Sinds het besluit tot staking in wer king is getreden, zijn 14 vliegers lid van de vereniging geworden, drie leden heb ben bedankt, en een aantal vliegers, die geen lid zijn, hebben hun instemming met de actie betuigd. A De vliegers zijn zeer getroffen door de tegen twee van hun leden getroffen maatregel. Zij zijn ervan overtuigd, dal generaal Aler de reactie erop van te voren heeft, moeten zien aankomen. De piloten hopen, dat er een periode van sta biliteit zal komen in de K.L.M., als de voortreffelijke geest, die in vroegere jaren in de maatschappij heeft geheerst, terug zal zijn gekeerd. A Wij hebben vernomen, dat een poli tie-escorte is gegeven aan de twee gezag voerders, die (met de „Isotoop" naar Lon den) wensten te vliegen. Dit escorte is al leen gegeven voor propagandadoeleinden omdat men wist, dat fotografen en film operateurs aanwezig waren. Geen enkele poging is of zal worden gedaan om te be letten, dat de vliegers, die willen ver trekken, daarvoor de mogelijkheid krij gen. A Zelf-s niet-leden, die hun diensten hebben geweigerd, lopen thans het risico, zo heet het in de verklaring, te worden ontslagen, omdat zij sympathiseren me. het besluit van de ledenvergadering. Ver der wordt geconstateerd, dat aan deze actie ook enkele van de oudste en mees; prominente gezagvoerders deelnemen. A Men kan, aldus de vliegers, van eer „impasse" spreken, omdat noch hun ver eniging, noch de directie (naar wij menen in de loop van de eerste stakingsdag po gingen hebben gedaan om bemiddeling uit te lokken. A Men verwacht, dat de zaak van he- ont6lag aan de gezagvoerders Metz en De Laat over ongeveer twaalf dagen bij hei kantongerecht zal voorkomen. Onder de adhesiebetuigingen, die de stakende K.L.M.-vliegers ont vingen, was een telegram van een Nederlands industrieel uit Bever wijk. „Met ons juichen velen deze principiële daad toe, stop; einde lijk weer spirit en individueel initiatief onder het Nederlandse volk, stop; leve de K.L.M., stop, veel succes gewenst, door geregelde passagiers". Ontstellend was de ravage, nadatbreuk in de rails daverde. Het on-sonen gedood of zwaar gewond naar de Southern Pacific s treamlinergeval gebeurde nabij Klamath in dehet ziekenhuis worden vervoerd. „Cascade met een snelheid van Amerikaanse staat Oregon. Volgens Twiniig andere passagiers liepen ongeveer 100 km per uur over eende laatste berichten moesten 16 per. lichte verwondingen op. nieuwe schiedamsche courant Maandagmiddag om 17.10 uur is van de luchthaven Schiphol ondanks de staking een toestel, de Isotoopopgestegen met bestemming Londen. Er was geen gebrek aan belangstelling van de zijde der pers en het luchthavenpersoneel. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen heeft ten huize van de minister van Sociale Zaken te Naarden in de loop van gistermiddag een bespreking plaats gehad tussen minister J. G. Suurhoff. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Tijdens deze besprekingen is de ont wikkeling der salarisonderhandelingen, die tenslotte hebben geleid tot de sta king van diensten der K.L.M.-vIiegers, uitvoerig behandeld. Na de conferentie te Naarden is de president-directeur van de K.L.M. naar Schiphol gegaan. De 29-jarige meubelhandelaar J. B. K. met achterlating van een schuld van 362.000. De Zwjjndrechtse politie stelt op het ogenblik alles in het werk om de man in handen te krijgen en heeft daartoe onder meer de hulp ingeroepen van Interpol. De voortvluchtige heeft zich volgens de politie bjj herhaling schuldig gemaakt aan oplichting. Hoewel hij boven zijn stand leefde, acht men liet waarschijnlijk, hi' de grote bedragen, die hij door hand'~e manipu laties in zijn bezit kreeg, helemaal heeft opgemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat de man de wijk heeft genomen naar België. Zijn signalement is doorgegeven aan de grensposten en ook in het bui tenland verspreid. K„ die volgens de politie een intelli gente jongeman is, begon zijn carrière als ijscoventer in Dordrecht Enkele ja ren geleden begon hij een handel in klei ne meubelen op de Ringdijk in Zwijn- drecht. De zaken liepen zo goed. dat hij eind verleden jaar in een groot pand in de Burgemeester De Bruïnelaan te j Zwijndrecht, nadat hij dit "rondig had laten verbouwen, een meubelzaak vestig de. Toen het succes, dat hij ook met deze zaak had, hem naar het hoofd sloeg, zo zegt de politie, waagde hij zich aan gevaarlijke financiële manipulaties, met welk doel is tot dusver niet erg duidelijk. In elk geval is uit het onderzoek, dat terstond na zijn verdwijning door de po litie is ingesteld, komen vast te staan, dat hij bij de bank te Dordrecht voor een bedrag van 27.600 in het krijt staat. Bij een Rotterdamse zaak voor wo ninginrichting heeft hij een schuld van 160.000. Vier Barendrechtse kooplieden hebben te zamen 103.000 van hem te goed, drie Dordtse handelaren krijgen 44.000 van hem, een Rotterdamse za kenman „leende" hem 17.000 en don derdag jl. maakte hij nog bij een Rot terdamse firma en een Dordts bankbe drijf respectievelijk 27.540 en 20.500 los. Bij enkele schuldeisers heeft hij een deel van zijn schuld afgelost, maar in totaal staat op zijn debetzijde toch een bedrag van 362.000. Hiertegenover staat een waarde van 70 80 mille aan meubelen dde in zijn magazijn aanwe zig zijn. Om geld los te krijgen gebruikte K. onder meer facturen van een firma in IJsselstein, die hij zelf had laten druk ken. Hij vulde op zo'n factuur een „or der" in, die hij bij die firma zou hebben geplaatst, en liet tegelijkertijd met dit bewijs een telegram zien. dat hem zoge naamd door een groot bedrijf, zoals een warenhuis, was gestuurd, en waarin hem werd bevestigd, dat hem de betreffende order was gegeven. Hij vroeg dan of men hem even wilde helpen met de be taling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1