Dagblad voor Schiedam en omstreken Deens vrachtschip met lichte schade in haven van Padang Rij „Britse jeugd is misdadig" met Het blijft tobben de veren Pakje melange Schiphol draait weer op volle toeren „Ik ben er trots op, dat ik honderden joden heb vermoord" Proces tegen belediger van de H. Vader r Jongeren in de rij der Oranje-kandidaten Luitenante Staf in prestatie-rit ijst, meel, suiker en medicamenten voor de rebellen Verongelukte veerboot geborgen De weg moet schoon zijn Frans kabinet sterker bij politieke crises ZATERDAG 22 MAART V.. "N Nu ...Stad Zierikzee" weer onklaar Produktscliap Marga rine tegen opheffing mengverbod Kinderen bidden mee met zieken in Lour des n£0k Stakingsdreiging in W.-Duitsland afgewend Huwelijk van Prinses Marie van Luxemburg Vreemde mentaliteit van Duitse leraar Hongarije laat geen kinderkerkboekjes over de grens komen J „Overwinning"??? De gevechtsverhandelingen Aanval op Riouweilanden? HET WEER VOOR MORGEN AANHOUDEND KOUD WsmM vme- Prinsessen Beatrix en Irene hij de gasten Kamer akkoord met hervorming grondwet nieuwe amsche courant Indonesisch korvet opende het vuur Voor de kust van Padang heeft gisteren een korvet van de Indonesische marine het vuur geopend op het 2.784 ton nietende Deense vrachtschip "Bretagne", dat met 1.700 ton aan rijst, meel, suiker en medicamenten op weg Was naar de stad waar de tegenregering van Sjaffroeddin zetelt. Het Deense schip is met enige schade de haven van Padang binnengelopen. De kapitein van het schip, Vagn Egon Dyreborg, telegrafeerde naar de eigenaars van het schip in Kopenhagen, dat alle leden van de bemanning veilig waren en dat er slechts lichte schade was aangericht. De radio van Padang die reeds melding van de beschieting had gemaakt voordat dit feit door de Deense rederij werd bevestigd, berichtte, dat het vrachtschip drie maal door lichte granaten werd getroffen. Een woordvoerder van de Deense rederij verklaarde, dat men in de veronderstelling verkeerde, dat de centrale regering in Djakarta het schip toegestaan had naar Padang te varen en dat de beschieting door het Indone sische korvet op een misverstand moest berusten. Het AFP vernam uit kringen der opstandelingen in Singapore, dat de „Bretagne" Rode Kruis-goederen vervoerde, bestemd voor de rebellen. Verwacht wordt, dat het schip, dat een bemanning heeft van 30 koppen, op korte termijn naar Singapore zal terugvaren. Uit Soerabaja ig gisteren een Indo nesisch schip vertrokken naar Menado m Noord-Celebes om buitenlandse bur gers uit dit omstreden gebied te eva cueren. zo heeft Radio-Djakarta gemeld. Ueze evacuatie, waaraan het Indonesi sche Rode Kruis is uitgenodigd mede- Werking te verlenen, geschiedt op ver doek van het corps dipjomati^ue in Dja karta, zo zei de radio. Hetzelfde station berichtte voorts, dat twee Indonesische schepen die het embleem van het Rode Kruis voeren, op de rede van Padang voor anker zullen gaan om de buiten landse burgers, die door het Rode Kruis van Zuid-Sumatra naar Padang worden gebracht te evacueren. Naar aanleiding van hét besluit van Ihüdnesische regering om de KPM- sthe*pèn terug te geven, hebben Indone sische autoriteiten in Djakarta gisteren Verklaard, dat dit een „overwinning" be tekent vóór deIndonesische politiek. Verder werd gezegd, dat Lloyds thans We claims op Indonesië heeft laten vai- ten, ook de clains die voortvloeiden uit jte schade aan KPM-schepen van decem ber tot nu. De vordering van de verze keringsmaatschappij op Indonesië was 12 teiljoen pond sterling. De waarde van de betrokken schepen is volgens de In donesische autoriteiten op slechts 37.000 fond geschat. De betaling van Lloyds, aldus deze verklaring, zou de KPM in ®taat hebben gesteld de oude schepen door splinternieuwe te vervangen. De Indonesische regering heeft het, daarom Voordeliger geoordeeld de schepen ter.ug te geven. Over de gevechtshandelingen op Su matra worden door de twee partijen als maar, zoaIs dat van het begin van de sMid af is gebeurd, tegenstrijdige be- rtehten gemeld. De legerwoordvoerder in Djakarta ver klaarde gisteren, dat de troepen van teajoor Nainggolan, in de buurt van het r°ba-meer door regeringstroepen zijn °nisingeld. Voorts zouden volgens het forsbureau PIA andere eenheden van de opstandelingen in de richting van j Deh worden gejaagd. Er zouden zich °t nu toe 300 man van de troepen dar PPstandelingen hebben overgegeven. Het °ofdkwartier van het Indonesische le tter te Djakarta meldde gisteravond, dat r® troepen van de centrale regering re utellen die Kota Tengah, aan de rivier de Rokan in Midden-Sumatra verdedig- ?en. zonder dat er weerstand werd go lden, gevangen hebben genomen. Ook Bagan Si Api Api, de grootste vis- l6rsPlaats aan de oostkust van Midden- ^Pmatra. door regeringstroepen zijn be- tet. De militaire woordvoerder in Dja karta. luitenant-kolonel Perngadie, keeff berichten tegengesproken, dat de °PstandeIingen Pematang Siantar zou den hebben bezet. Tevens ontkende hij. dat de rebellen een aanval zouden heb ben ondernomen op Pakan Baroe en ?°k, dat eenheden van de opstandige "'ocpen Medan zouden zijn binnenge drongen. °e radio van de tegenregering zei gis teravond, dat de opstandelingen hun po sities handhaafden bij Pematang Sian tar en bjj Pakan Baroe. In kringen van opstandelingen te Sin gapore werd gisteren verklaard, dat de marine van de tegenregering, uitgerust met moderne wapens, gereed is. om de Riouweilanden aan te vallen, die in han den zijn van de regeringstroepen. Deze aanval zou gelijktijdig worden uitgevoerd met een aanval op Medan. Van dezelfde zijde werd vernomen, dat de tegepjegerrng .£e KPM heeft uitgeno digd met de vrijgegeven schepen te gaan varen tussen de havens van het opstan dige gebied. Caltex in Pakan Baroe In de kringen der te Singapore ver blijvende opstandelingen werd gisteren ook. gezegd, dat de troepen van de tegen regering de ihstailaties van de Caltex oliemaatschappij te Pakan Baroe in de lucht zouden laten vliegen, als dit de enige manier zou zijn waarop zou kun nen worden verhinderd, dat de centrale regering profiteert van de opbrengst der olicterreinen aldaar. Een woordvoerder van de Caltex pe troleum maatschappij te Singapore heeft gisteravond medegedeeld. geen nadere mededelingen te kunnen doen over een bericht uit Djakarta, dat de maatschap pij binnenkort haar werkzaamheden te Pakan Baroe zou hervatten. De woordvoerder wist niets over de huidige toestand. Besluiten kunnen thans alleen worden genomeri door het kantoor van de Caltex te Djakarta, zo zeide hij. Cssrilfntoca 39 tri:. 1223 20 Kcttrrb.un iuitt uutic meesters De president van het Engelse gerechts hof in Berkshire heeft gisteren een felle beschuldiging geuit aan het adres van de Britse jeugd. „Zij maken zich aan ern stiger vergrijpen schuldig dan volwasse nen" aldus de Britse recutsgeleerde. De zer dagen kreeg ik zaken te behande len tegen in totaal 23 kinderen. Het me rendeel van deze kinderen had zich schul dig gemaakt aan misdrijven, die, als zij een paar jaar ouder waren geweest, be straft hadden kunnen worden met ge vangenisstraffen, variërend van drie maanden tot veertien jaar. Als ik hier volwassenen voor de balie krijg, zijn dit voor het merendeel overtreders van het wegenverkeersreglement, maar de jeug dige delinquenten zijn schuldig aan dief stal, inbraak, oplichting of zedenmisdrij ven". De rechter eindigde zijn aanklacht met de opmerking: „Wij zijn op het ogen blik in een toestand verzeild geraakt, waarin het noodzakelijk is. dat elk wel De dochter van de minister van de fensie, mejuffrouw Emmy Staf, die als tweede luitenante dienst doet bij de Milva, rijdt als kaartleester met de enige damesploeg mee aan de 24- uurs prestatierit voor officieren. De start voor deze sportieve wedstrijd iverd gisteravond in de Prins Bern- hardkazerne te Amersfoort gegeven. Gisteren vrijdag heeft men in de i nieuwe en omvangrijke stagnatie in het veerdienst Hellevoetsluis Middelharnis met uitvallen van nog een veerboot te kampen gekregen, dit, nadat de auto boot „Grevelingen" te Dordrecht is ge zonken. zoals wij gisteren al gemeld heb ben. Ditmaal betrof het de „Stad Zie- rikzee", waarvan de stuurinrichting on klaar geraakte, zodat het schip aan de ponton te KcIIevoetsluis moest blijven liggen totdat men het euvel hersteld had. Eén en ander betekende, dat slechts twee schepen voor het onderhouden van de. veerdienst over waren, de „Minister van der Sleijden" en de „Schelde", van huis uit passagiersschepen, die elk ten hoogste zes personenauto's kunnen mee voeren. Uiteraard heeft een en ander vervoer teweeg gebracht. Het is wel bijzondc r, dat juist de „Stad Zierikzee" moeilijkheden aan de stuur inrichting heeft opgelopen, want dit schip is nog maar enige dagen in de vaart na gert^.ne naar een werf te zijn geweest voor {S^eïlele rovisie. Het. kan niet anders of de ouderdom van de RTM-vloot moet hierin een rol spelen. De schepen zijn een halve eeuw oud of meer en op Goeree-Overflakkee is ieder een er van overtuigd, dat zij verouderd en versleten zijn, welke mening natuur lijk door gebeurtenissen als die van deze week weer is versterkt. Niemand op het eiland begrijpt, hoe het mogelijk is. dat men van de zijde van regering en pro vinciale overheid niet al veel eerder en drastischer heeft ingegrepen om de RTM tot verbeteringen van formaat aan te zet ten. Het is te hopen, dat men er in slaagt de „Stad Zierikzee" vandaag weer in de vaart te krijgen, daar Flakkee in zijn verbindingen met de vaste wal anders in een noodsituatie zal geraken. Eens te meer wordt deze week bewezen, dat Goe ree-Overflakkee geen volledige uitkomst behoeft te verwachten van welke voor zieningen in de veerdienst dan ook. maar dat die alleen tot stand kan komen door de vaste oeververbinding. Mogelijk zal de minister van waterstaat door hetgeen in deze dagen in de veerdienst Hellevoet- sluisMiddelharnis voorvalt genoopt wor den om alsnog te besluiten tot bet dit jaar laten aanvangen van de werken voor de brugbouw. (Van onze Haagse redactie) Na uitvoerige discussies hebben de bestuursleden van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën zich tijdens een gisteren gehouden vergadering uitgesproken tegen opheffing van het mengverbod voor margarine en boter, dat door minister Vondeling is aangekondigd. Dit standpunt zal op 1 april worden be sproken in de coördinatie-commissie waarin leden van de beide produktschap- pen margarine en zuivel zitting hebben. Daarna zal de minister antwoord worden gegeven op zijn vraag om nadere voor stellen te doen met betrekking tot zijn voornemen het. verbod op te heffen. Een van de voornaamste argumenten voor het besluit van het produktschap was de prijs van de melange, die waarschijn lijk 55 tot 58 cent per pakje zou moeten bedragen, terwijl ook de margarineprijs omhoog zou gaan. Vervolgens de drei ging van de voorraden koelhuisboter. wanneer deze tegen geforceerde prijs van de hand zouden worden gedaan, zodat de melange-afzet in 'gevaar zou worden gebracht. Op één na alle leden waren van me ning, dat melange nadeliger voor de boterafzet dan voor de margarineafzet zou zijn. Overwegend droog weer met opklarin gen en enkele overdrijvende wolken velden. Vannacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Zondag 23 maart: zon op 6.38, onder 18.57 uur; maan op 7.39, onder 22.26 uur. Maandag 24 maart: zon op 6.36, onder 18.59 uur; maan op 8.08, onder 23.27 uur. De katholieke lagere scholen hebben een oproep ontvangen de novene mee te bidden, welke gehouden wordt van 24 april tot 2 mei. Gedurende die dagen gaan 290 zieke kinderen uit heel het land met de K.A.B.-bedevaart naar Lourdes. Zij gaan daar niet zozeer heen om voor hun genezing te bidden, maar veel meer om de Vervolgde Kerk aan Maria aan te bevelen. Er bestaat, zoals bij twee vorige gele genheden, opnieuw voor alle kinderen ge legenheid om brieven aan Maria te stu ren: brieven met blijken van belangstel ling, dank, en intenties. Ook mogen de kinderen in die tijd tekeningen maken en andere blijken van hun medeleven ver vaardigen, welke zij alle kunnen stu- t-en aan aalmoezenier G. Adams, Wel- tertuinstraat 32 te Heerlen. De brieven, bestemd om bij de Grot gedeponeerd te worden, moeten.aan de buitenkant voor zien zijn van het opschrift: „Gebeds-in- tentie". Deze brieven gaan mee naar Lourdes en worden door een der zieke kinderen, welke aan de bedevaart deelneemt, in denkend lid van een beschaafde gemeen- de Grot neergelegd. Het comité voor de schap bij zich zelf te rade moet gaan, wat hij persoonlijk kan doen. om een ver der afglijden van onze jeugd te voorko men". Kinderbedevaarten, dat de propaganda op de scholen verzorgt verwacht, dat de leerkrachten op grote schaal het medele ven der leerlingen zullen bevorderen. De nieuive basiliek van Lourdes zal a.s. dinsdag door Kardinaal Roncally worden ingewijd. Arbeiders zijn nu reeds druk bezig de toegangswegen naar de basiliek grondig te reinigen. 0Jtehiphol draaide op de eerste dag na de heffing van de staking weer op volle f,?ren. Al vormde het nu afgelopen con- ct uit de aard der zaal het hoofd- v van Se gesprekken, iedereen her- si, zÜn taak met energie en enthou- gistermorgen half vijf af, toen de Ha» fhachine met vracht naar Kopen- Wfen was vertrokken, liep alles op rol- V(J,es' Op de dienstregeling stonden 38 jokkende toestellen, waarvan 16 van Z0 tehlandse maatschappijen, zonder uit- W., rin'S zijn de K.L.M.-vliegtuigen ver- voor het overgrote deel op tijd. de intercontinentale vluchten, in winterseizoen schaarser dan in de ]Up?®rihaanden, lagen al spoedig in de hQi Onder meer vertrokken van Schip- H,- de toestellen naar Curasao en D>- "*scus. In de diverse wachtkamers van de Am sterdamse luchthaven was 't weer ouder wets gezellig druk, vooral tijdens de spits uren. In groten getale maakte het Neder landse publiek weer gebruik van de ge legenheid om met de K.L.M.-toestellen naar het buitenland te gaan. Het gevaar van een staking bij de open bare nuts- en vervoersbedrijven in West- Duitsland is gisteravond afgewend. Men is het eens geworden over een loonsver hoging van 14 pfennig per uur. De vak bonden hadden aanvankelijk 23 pfennig per uur geëist. De Turkse Marine heeft een veer boot, die enige tijd ge-leden is gezon ken en ivaarbij meer dan tweehon derd mensen de dood vonden, boven water gebracht. Toen het bergings werk voltooid ivas, werden aan boord van het schip nog vier ontzielde lichamen aangetroffen. De prinsessen Beatrix en Irene zullen op 9 en 10 april de huwelijksinzegening van H.K.H. Prinses Marie Adelaide van Luxemburg en graaf Charles Jozepb Henckel de Donnersmarck te Luxemburg bijwonen. Met de mentaliteit van sommige Duitsers wil het toch nog niet erg vlotten. „Ergens" is nog wel iets blijven hangen van de Nazi-ideeën Het kan geen kwaad, dit zwak uitgedrukt euyel ®an de kaak te stellen, zoals bijvoorbeeld „Aantre den", het orgaan van de Ned. ver eniging van cx-politicke gevange nen uit de bezettingstijd, dit in het jongste nnmmer heeft gedaan. On der de veelzeggende titel „Ze zijn er nog", vermeldt dit blad A volgende In Offenbach is de Studienrat Lud- wig Zind leraar aan het gymnasium. Nog steeds. En dat is vreemd zwak uitgedrukt wanneer men kennis neemt van een gesprek, dat Studiienrait in augustus van vorig jaar had met de Offenbachse groot handelaar in textiel, Kurt Lieser. Ik citeer dat gesprek, zoals het Duitse weekblad „Der Spiegel" het weergaf: Tussen de heren ('in het café Zahringer Hof) ontspon zich een gesprek over politieke problemen en in het bijzonder over de toestanden in het Derde Rijk. Opvoeder Zind gaf daarbij te kennen, dat hij op het doen en laten van Hitier en diens volgelingen niets aan te mer ken had. Kóópman Lieser vroeg de Studienrat daarop, wat hij wel dacht over de schendingen van joodse begraafplaatsen. De peda goog meende, dat men de grafschen- ners niets verwijten kon. Daarop was koopman Lieser ver ontwaardigd, want hij is „van joodse afkomst" en had onder Hitler in een kamp gezeten, waar een SS-er zijn kaak kapotgeslagen had. Hij antwoordde heftig, wat Studienrat Zind tot de verklaring bracht: „Naar mijn mening zijn er veel te weinig joden vergast!" Daarop Lieser: „Ik heb als halfjood in een concentratiekamp gezeten." Leraar Zind: „Wat? Dan heeft men dus vergeten u ook te vergassen." Lieser: ,.U zou mij dus ook nu nog in een KZ brengen, als u daartoe de mogelijkheid had?" Zind: „Ja. En ik wil wel zeggen ik bracht ook u nog om." Lieser: „En mijn vrouw, zou u die ook vergassen?" Zind: „Ja." Lieser: „Ik heb twee kinderen." Zind: „Die kunnen wat mij betreft blijven leven. Overigens ben ik er trots op, dat ik in de oorlog met mijn mannen honderden joden met een spa de nek ingeslagen heb." De textielkoopman Lieser is bepaald een vredelievend man, want hij liet aan de directeur van het gymna sium weten, dat hij de anti-semiet Zind gelegenheid wilde geven om zijn excuus aan te bieden, voordat hij een klacht bij de justitie indien de. Zes weken daarna organiseerde de directeur van het gymnasium Oberstudiendirector Walzer, pas een ■gesprek van Lieser met leraar Zind. De anti-semiet maakte geen veront schuldiging, hij verklaarde integen deel, dat hij liever de straat ging vegen, dan zijn mening te verande ren. Hij verklaarde ook niet dronken geweest te zijn, toen de directeur hem deze uitweg aanbood. Hij was het met de weergave van het ge sprek eens, alleen verklaarde hij niet honderden joden, maar honder den Russen gezamenlijk „met zijn mannen" met een spa doodgeslagen te hebben. De directeur meende: ..Ach, Herr Lieser, als Herr Zind Russen gemeend heeft, dan is het toch niet zo heel erg Textielkoopman Lieser meldde nu het geval aan de schoolautorfteiten en hij kreeg daarop 18 september een briefje van de leider van het „Oberschulamt", waarin stond, dat er een onderzoek tegen leraar Zind aanhangig was gemaakt. Veelbetekenend was, dat er alleen de naam van de afzender „Nunier" onderstond „hoogachtend" kon er tegenover de halfjood blijkbaar niet af. Oberstudienrat Zind gaf, voor de publikatie van het geval, tot eind december nog les aan het gymna sium en toen aan de juridische afde ling van het ministerie voor opvoe ding van Baden-Württembeng naar de stand van zaken werd geïnfor meerd en gevraagd werd, waarom deze anti-semiet nog les aan kinde ren kon geven, werd geantwoord, dat slechts in zeer bijzondere geval len schorsing van dienst kon wor den gegeven, bijvoorbeeld wanneer een zedendelict was begaan. Schor sing vindt slechts plaats wanneer effectief een permanent gevaar voor de schoolkinderen bestaat. Volgens het ministerie van Onder- wij'ls in Baden-Wiirttemberg is het opvoeden van de Duitse kinderen door een minderwaardig sujet als de anti-semiet Zind, die nu nog op zijn moorddaden prat gaat, dus geen gevaar voor de schooljeugd. Toen echter dit weerzinwekkende geval was gepubliceerd en in brede kringen in Duitsland verontwaardi ging ontstond, is anti-semiet Zind „met verlof" gestuurd. Op 14 april komt in Rome het proces tegen Roger Peyrefitte voor de recht bank in behandeling. Peyrefitte wordt ervan beschuldigd de Paus beledigd en belasterd te hebben door de publikatie van zijn artikel ,,het Rome van de Paus" m het communistische dagblad „Paese- Sera". De Franse Nationale Vergadering heeft vanmorgen vroeg met 308 tegen 206 stemmen het wetsontwerp tot her ziening van de grondwet goedgekeurd. Het ontwerp heeft ten doel de uitvoe rende macht te versterken en het aan tal kabintscrises te beperken. Een aantal van 62.000 kerkboekjes, be stemd voor Hongaarse kinderen, is aan de grens door de douane opgehouden en teruggestuurd aan de afzender, het mis- siehuis St.-Severin in Oostenrijk. Op na vraag beriepen de Hongaarse autoriteiten zich op de voorschriften der regering. De zending kinderkerkboekjes was be stemd voor Zuid-Hongarije. Het was een herdruk van een kerkboekje, dat in Hon garije onder de kinderen grote opgang had gemaakt. De herdruk was in Hon garije zelf niet mogelijk, tengevolge van de communistische beperkende maatre gelen. Het missiehuis St.-Severin in Oos tenrijk nam daarom de zorg voor de her druk op zich. De 62.000 kerkboekjes betrof een twee- de zending De eerste zending van 30 000 stuks was zonder moeite doorgelaten. Voor de tweede zending was telefonisch toe stemming van de Hongaarse autoriteiten binnengekomen. Op het ogenblik probe ren de Hongaarse bisschoppen alsnog toe stemming voor de invoer van de kerkboek jes te verkrijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1