alad voor Schiedam en omstreke n m Pilotensalarissen hoogstens vijf pet. beneden West-europees peil Maar hoger dan die van drie- kwart hunner Europese collega's Vlammenzee veranderde Haagse kerk in naargeestige ruïne Houten dak klapte in regen van vuur op middenschip Open gesprek met priester en patroon Mgr. Bekkers over wereldwijde taak van de ka jotters Om bestaan van EVC CPN-kopstukken keren zich tegen partijbaas De Groot Jeugdproblemen op film voorgesteld Studiedag van clubleiders in het bisdom Rotterdam Amerika en Europa in greep van de koude Minister Suurhoff geeft bindend oordeel: Vliegongeluk kostte Mike Todd het leven Gaan Sovjets kern proeven eenzijdig stopzetten? Werkloosheid in Amerika MAANDAG 24 MAAKT Met open oog en har) voor wel i V. en wee der Kerk J o Topinkomens elders door groter aantal vlieguren Actie Sportlaankerk Burgemeester ontsnapte aan groot gevaar Over een half jaar in oude luister hersteld CHURCHILL HEEFT WEER INZINKING J Qkllliy Kd J ZlJlgt Vijftig procent gevraagd kwart over drie zaterdagmiddag kwam het trieste hoogtepunt van een brand, die een groot deel van de parochiekerk van het Allerhei ligst Sacrament aan de Sportlaan te Den Haag heeft vernield. Op dat foment bogen de verkoolde dakspanten door en stortte het dak in een regen van vuur op het middenschip neer. *h één uur tijds hadden de vlammen zich van een plaats recht boven de preekstoel een snelle weg tot aan de toren gebaand en vervolgens het houten dak.aangevreten. Tienduizenden waren er op deze ijskoude hiiddag getuigen van, hoe het kerkgebouw temidden van rook, v'ammen en door zwart lcigruis vertroebeld bluswater werd ver anderd in een naargeestige ruimte, waaruit een dikke walm traag haar een blauwe hemel opsteeg: een beeld, dat herinneringen aan de Jaatste wereldoorlog opriep. burgemeester Kolfschoten, die zich onmiddellijk van de raadszaal bvaar de laatste begrotingsvergadering juist was afgesloten) naar de hrand had begeven, is daar bijna verongelukt. Op het moment, dat het ^ak met een enorm geraas naar beneden kwam, bevond de burgervader *ich halverwege in de kerk. Een der brandweerlieden kon hem nog' llet op tijd uit de gevaarlijke zone trekken. Grote wanorde Kortsluiting? Trieste puinhopen Minste aantal vlieguren Twee wegen Verantwoordelijke taak HET WEER VOOR MORGEN MINDER KOUD Geheel nieuwe EVC Scheurmakers Bisschop op bezoek nieuwe amsche courant Tenminste 45 personen zijn de laatste twee dagen omgekomen door een sneeuw storm, die woedde in de staten langs de Amerikaanse oostkust. Functionarissen van de staat Pennsylvania verklaarden, dat dit de hevigste storm was van de laatste 40 jaar. De doodsoorzaken waren koude, uitpunting en het aanraken van defecte clcktricitcitsleidingcn. Vele delen van Europa werden gisteren getroffen door ijskoude winden, sneeuw en strenge vorst. De scheepvaart in de zui delijk Adriatische havens was zelfs ge stremd. Radio-Boedapest meldde, dat het twee dagen had gesneeuwd, waardoor de bus- en treinverbindingen waren verbroken. Dc situatie werd „kritiek" genoemd. Tien Alpenpassen waren door de sneeuw versperd, waaronder de Simplon en de Grote en Kleine Sint Bernhard. Buna overal in Zwitserland waren de tempera turen onder het vriespunt. Uit West-Duitsland werd echter ideaal ski-weer gemeld. (Van onze Haagse redactie) Tijdens een bijeen&omst, die gis termiddag in de pastorie werd ge houden en waarbij vertegenwoor digers aanwezig waren van de Ka tholieke Garde en het Comité Ka tholiek Den Haag. is besloten een Actie Comité Sportlaankerk op te richten. Doordat de kerk een half jaar lang niet gebruikt kan worden, zal er namelijk een bedrag van on geveer 25.000 ofwel 1000 per week aan inkomsten gederfd wor den. Er zijn reeds van vele zijden gif ten binnengekomen, zowel van pa rochianen kinderen en volwasse nen als van niet-katholieke zijde. Onder meer door de verkoop van lepeltjes, waarop een afbeelding van de kerk voorkomt, wil men nu pogen de indirecte gevolgen van de ramp te bestrijden. Vooral op de katholieke Hage naars wordt 'n beroep gedaan om bijdragen te storten op giro 79060 van het kerkbestuur van de paro chie van Het Allerheiligst Sacra ment te Den Haag, onder het mot to: Actie Sportlaankerk. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in een brief aan de vereniging van K.L.M.-vleigers en aan de K.L.M. International Pilots Associa tion zijn oordcel gegeven over de vraag, of de recle salarissen der K.L.M.- vliegers een achterstand vertonen ten opzichte van die bij de andere Europese luehvtaartmaatschappijen. De minister is tot de conclusie gekomen, dat het reële inkomenspeil in 1956 rekening houdende met de salarisvcrhouding per 1 april van dat jaar, hoogstens ongeveer 5 procent bij het „Westeuropese peil" ten achter bleef. Persoonlijk acht de minister een andere, uit het beschikbare materiaal te trekken, conclusie van meer belang, nl. dat 1915 vliegers bü vier maatschap pijen een lager en 654 vliegers bij 2 maatschappijen een hoger reëel inkomen genoten dan de vfiegers van de K.L.M., omdat het werken imet een gemiddeld Europees salarispeil, gezien de zeer grote verschillen, weinig zegt. doch dat het een simpele eis van natio nale solidariteit is, dat in de nationale lasten (wegenbouw, onderwijsvoorzie ningen etc.) door de gehele bevolking naar verhouding wordt bijgedragen. Tot zover de mededelingen van dc minister. Wjj maken er tot goed begrip van zaken op attent, dat de KLM-vlie- gers verleden jaar een salarisverhoging hebben geëist van 50 procent van hun netto-salaris, hetgeen neerkomt op een verhoging van het bruto-salaris met 85 procent. De KLM had vanmiddag officieel nog geen kennis gekregen van het antwoord van de minister en had er dan ook geen commentaar op. Het bestuur van de vliegersvereniging zou het schrijven van de heer Suurhoff vanmiddag of vanavond in'een speciale bestuursvergadering onder de loep ne men. Tot dit oordeel is de minister geko men na bestudering van de rapporten van het Nederlands Economisch Insti tuut (de rapporten-Tinbergen), een nota van prof. Haccou en drs. Coppes, die op 17 februari 1958 werd ontvan gen en het daarop door prof. Tinber gen geleverde commentaar, dat op 24 februari werd ontvangen. Het oordeel van de minister, dat thans ter kennis van de pilotenvereni gingen is gebracht, is door deze vere nigingen en door de directie van de K.L.M. bij voorbaat als een eindoordeel aanvaard. Beide partijen hebben op zich genomen de besprekingen over de salarissen en de verdere arbeidsvoor waarden van de vliegers op grondslag van dit oordeel voort te zetten. Zaterdagmiddag is een grote brand uitgebroken in de r.-kSacramentskerk aan de Sportlaan in Den Haag, waardoor het gebouw zwaar beschadigd werd en het dak.totaal vernield. De foto geeft een beeld van de ravage Een geluk bij een ongeluk, is dat de elven boven priesterkoor, zijbeu- an en kapellen gespaard bleven. De Qaade is nu „zo beperkt", dat men ver dacht de kerk over een half jaar in hde luister hersteld te hebben, liet was kwart over 2, toen een der 56estelijken, die in de pastorie hét rr.id- agmaai gebruikte, enkele kinderen hiten omhoog zag wijzen. Hij ging kijken en ontdekte, dat er vlam uit het kerkdak sloegen. De brand eer behoefde hij echter niet meer te Jarmeren, want deze had al veertien geldingen van omwonenden gekregen. deuren van de kerk werden geo- pud en terwijl de vonken van het dak t®eds in het middenschip spatten, wis- pastoor P. J. H. Heskes en kape- j>an J. m. Roodbol de ciborie en andere rip Vaten uit het tabermVxei te verwij den. .Omwonenden brachten op aanwij zigen van de pastoor de zeventig nieuwe bidstoelen naar buiten. Vrou wen en kinderen liepen in grote wan- if'de door elkaar om de sacristie en he kamer van kapelaan Schoonebeek, hie boven de sacristie gelegen Was, te Ontruimen. Ook het altaariinnen en aÜes wat snel meegenomen kon wor- "en, werd van het priesterkoor weg dragen. groot materiaal (6 motorspuiten O1 3 ladderwagens) poogde de brand- j eer onder leiding van de comman- jant, de heer H. J. Oostveen. het vuur Jte dammen. Het werd spoedig dui- tik, dat het dak niet te redden was. ~e aandacht werd toen vooral op toren, zijmuren en de zolder boven het pries terkoor geconcentreerd. Het dak be zweek tenslotte inderdaad, maar de vlammen kregen geen kans zien verder uit te breiden, ook niet toen de kerk banken onder het brandend gewelf werden bedolven. Wind en brandweer hebben er voor gezorgd, dat vlak naast de plaats waai de brand ontstond, slechts waterschade ontstond. De wind dreqf het vuur na melijk in de richting van de toren en de brandweer hield het houten dak boven hét priesterkoor voort durend drijfnat. Zo konden het altaar en het pas veertien dagen oude tabernakel en het orgel behouden blijven. Brandweerlieden hebben het altaar nog wel met enkele verkoolde balken beschermd tegen een mogelijke instor ting van het dak erboven, maar dit bleek gelukkig een overbodige voor zorgsmaatregel. Omstreeks 4 uur kon men met nablussen beginnen. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig deken mgr. W. Bokeloh en de hoofdcommissaris van politie jhr. G. Valtherie van Weezei Hoewel de schade nog niet precies is berekend, kan men aannemen, dat deze enkele honderdduizend guldens be draagt. Naar de oorzaak van de brand wordt nog gespeurd. In de ochtenduren zijn elektriciens bezig geweest nieuwe lichtleïdingen aan te leggenDeze zijn echter, naar ons werd verteld, niet boven in het kerkgebouw de plaats, waar men het eerst vlammen heeft waargenomen werkzaam geweest Kortsluiting blijft echter één van de mogelijke oorzaken. De ongeveer 6500 parochianen wer den in de loop van diezelfde dag nog via de radio op de hoogte gesteld. Zij konden in de „aangrenzende" parochie kerken zondagmiddag om 4 uur en 5 uur H. H. Missen bijwonen. Van van daag af zullen er H.H. Missen worden gelezen in de gymnastiekzaal van de meisjesscholen aan de Haviklaan en in de kapel van de zusters in deze laan, waar ook de trouwplechtigheden zullen plaatsvinden. Het H. Doopsel wordt aan de pastorie toegediend en zaterdag hoopt men reeds te kunnen biechthoren in de Mariakapel achter in de kerk. Eerst zal worden getracht het ge bouw dicht te maken met een plat dak. Daarna zal de herbouw verder plaats vinden, waarmee wel een half jaar zal zijn gemoeid. Televisie-kijkend Nederland heeft zaterdag kunnen zien hoe pastoor Hes kes temidden van de trieste puinhopen met enkele woorden uitdrukking heeft gegeven aan zijn gevoelens op deze rampzalige zaterdag voor Passiezon dag, waaraan het met paars omfloerste kruisbeeld boven het priesterkoor her innerde. Het is merkwaardig, dat juist op deze dag de priesters ook in deze kerk de troostende tekst van Isaias hadden gelezen: „Ik bescherm u en bestem u tot een verbond met het volk, om het land weer op orde te brengen en de vernielde bezittingen weer te bezetten Zijn oordeel heeft de minister verge zeld doen gaan van een uitvoerige ar gumentatie, waarin ook de kritiek van prof. Haccou en drs. Coppes (op het rapport-Tinbergen) wordt besproken. De minister komt tot de conclusie, dat voorzover deze kritiek geheel of ten dele juist is, zij slechts zeer geringe wijziging in de door het N.E.I. gemaak te berekeningen noodzakelijk maakt. De minister voegt aan zijn conclusies nog enkele algemene opmerkingen toe. Hij wijst er o.mop, dat door het N.E.I. bewust geen rekening is gehouden met de verschillen in aantallen vlieguren. Het trekt niettemin de aandacht, dat dit aantal bij de K.L.M. het laagst ligt en dat de hoge inkomens bij de Air France mede hierin hun verklaring vinden. De minister vestigt er voorts de aan dacht op, dat bij deze internationale vergelijking van de reële inkomensver houdingen terecht de belastingen van de bruto-inkomens zijn afgetrokken, In Washington doen berichten dc ronde, dat de Sovjet-Unie zich bereid zal verkla ren. eenzijdig een einde te maken aan de proeven met kernwapens. Deze berichten vinden o.a. hun grondslag in dc spoed, waarmee de Russen de laatste tijd kern proeven nemen. In de afgelopen maand heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie melding gemaakt van negen Sovjet-proeven. De Russen zouden zulk een haast maken, om op spectaculaire wijze hun besluit be kend te kunnen maken vlak voor het be gin van de Amerikaanse kernwapenproe ven op Eniwetok in april. Intussen heeft de ontwerper van de Amerikaanse waterstofbom, dr. Edward Teller, zich uitgesproken voor voorzetting van de proeven teneinci .schone" bommen te kunnen vervaardigen. Hij doet dit in een boek getiteld „Onze toekomst op kern gebied". Volgens hem is het stralingspeil in de gehele wereld tengevolge van proeven met waterstofbommen te verwaarlozen. Een doeltreffend inspectiestelsel om een ver bod op te nemen van kernproeven te con troleren, acht hij onmogelijk. Een particulier vliegtuig met de Ame rikaanse filmproducer Mike Todd aan boord is zaterdag te Grants in de staat New Mexico verongelukt en verbrand. Kort voor het ongeluk had de piloot nog ijsafzetting in het toestel gemeld. Het vliegtuig kwam neer in een bebost heu velachtig gebied, waar een dichte mist hing. De lijken van de inzittenden, de film-producer Mike Todd, de scenario schrijver Art Cohn en de piloot Bill Ver non, zjjn geborgen, maar nog niet ge ïdentificeerd. Mike Todds echtgenote, de filmster Elizabeth Taylor, vernam het nieuws in haar huis te Hollywood. Zij zou met haar man meegereisd zijn, als zij niet ver kouden was geweest. Kort geleden had het echtpaar nog een vliegreis naar Moskou gemaakt. Sir Winston Churchill, die herstellen de was van een aanval van longontste king en pleuritis, die hem op 19 febru ari overviel, heeft gedurende het week end een lichte inzinking gehad. De Britse staatsman verblijft, zoals bekend aan de Franse Rivièra, waar hij te Roquebrune in de villa „La Pausa" de gast is van zijn uitgever. Hij zou het einde van deze maand naar Londen te rugkeren, maar dit zal nu worden uitge steld. Het is op het ogenblik zeer koud aan de Rivièra, en dat schijnt sir Winston parten te hebben gespeeld. Intussen deelde een van zijn secretarissen gister morgen weer mede. dat Sir Winston „vooruit gaat". Dr. Roberts, de plaatselijke arts van Sir Winston, heeft gisteren twee maal een bezoek gebracht aan de villa „La Pausa" en verklaarde „voldaan" te zijn. Hij zei dat Sir Winston „het niet zo goed maakte, in dit koude weer", „maar we zien het op het ogenblik niet al te ernstig in". Sir Winston Churchills dochter, mrs. Christopher Soames, zou waarschijnlijk vandaag naar Roquebrune vliegen om haar vader een bezoek te brengen. Haar echtgenoot legde er de nadruk op, dat zijn vrouw niet naar de Rivièra ging, omdat ze bezorgd was over de toestand van haar vader, maar omdat Sir Wins tons terugkeer naar Londen door zijn in zinking is uitgesteld. Eerder had hij ver klaard, dat Sir Winston „niet zo snel van zijn ziekte herstelde, als wij hadden ge hoopt". (Van onze correspondent). Op de diocesane bijeenkomst van de Ka- jotters in het bisdom Den Bosch, zondag in het Bossche Casino gehouden, herinner de bisschop-coadjutor mgr. W. M. Bek kers, de kajotters aan de verbintenis wel ke de K. A. J. vorig jaar te Rome heeft aangegaan. De kajotter moet open oog en hart hebben voor het wel en wee der Kerk, waar ter wereld ook, aldus mgr. Bekkers, die daarbij tevens de plaats van de K. A. J. in het wereldwijde gebeu ren aanwees. Hij had vertrouwen in het persoonlijke element, maar ook in de gebundelde kracht van allen te zamen. Om tot de ver werkelijking van het Kajottersideaal in de samenleving te komen, zag hij twee we gen: het open gesprek van priester en leek, alsmede de menselijke verhouding tussen de werkgevers en de jonge arbei ders. De waarnemend diocesaan-voorzitter, de heer P. Habraken, wees bij zijn wel komstwoord op de grotere verdieping, die allerwegen in de Kajottersbeweging te bespeuren is. Vooral de laatste jarep is er ook een sterke ontplooiing van activitei ten. Bijzondere aandacht ging uit naar de vorming van leiders en naar de Dienst voor de bedrijfsjeugd, die een vorm van samenwerking tussen werkgever en jon ge arbeider mogelijk maakte. Vertrouwen en waardering werd uitgesproken inzake de subsidiepolitiek van de provincie Noord-Brabant ten opzichte van het jeugd werk. De diocesaan bondsvoorzitter van de K. A. B., de heer P. Vriens, onderstreepte de opdracht die de jonge arbeiders heb ben in het kader der industriële evolutie; als dienstbare jongeren hebben zij ook een apostolaatstaak te vervullen. De na tionale voorzitter van de K. A. J„ de heer G. van Brakele, hield de Kajotters het werk»van de jeugd in het arbeidsmi lieu, de samenwerking met de vakbe weging en de internationale verantwoor delijkheid van de jonge arbeider voor ogen. Het aantal steuntrekkende werklozen ln de V.S. bedroeg op 8 maart 3.274.000 man. Dit was 6.700 minder dan de voorafgaan de week. Aan deze geringe verschuiving meende men in officiële Amerikaanse kringen geen conclusies te mogen ver binden. Het totaal aantal werklozen be droeg einde februari 5,2 miljoen man (slechts drievijfde daarvan trekt steun) ug WcrQ Ut l/gTrfeprOKGÏl inZHK'G ~r ~w Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toenemende bewol king, maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot matige zuidoostelijke wind. Vannacht min der vorst. Morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Dinsdag 25 maart: zon op 6.33, onder 19.00 uur; maan op 8.42 uur. Nadat eerder de voorzitter van de Communistische Partij Nederland, de heer Gerben Wagenaar, die als lijst aanvoerder in Noord-Holland geldt voor de c.P.N. bij de Statenverkiezingen, zich al tegen het streven van partijsecre taris en „-dictator", dc heer PanI de Groot, die de E.V.C. „de nek om wil draaien", had gekeerd, heeft thans ook een ander „rood" kopstuk, te weten de heer Henk Gortzak, zijn opperste baas he vig aangevallen. Het conflict in de C.P.N. is dus zo vlak voor de verkiezingen wel uitermate scherp geworden. Bij dit alles is het interessant te weten, dat Gerben Wagenaar de nieuwe dissident moest op volgen als lijstaanvoerder. Henk Gortzak is iid van het partijbestuur, lid van de Tweede Kamer en van de Amsterdamse Raad. Wagenaar is ook nog fractievoor zitter van de C.P.N. in de Tweede Kamer. Beide partijbestuurders hebben zich volledig gedistantieerd van de poging van Paul de Groot om via een commissie de macht in de E.V.C. weer in handen te krij gen. Die „commissie" wil een geheel nieuwe Eenheidsvakcentrale oprichten, uiteraard met alleen maar bestuurders, die trouwe volggligg^n van de partijdlc- t tator zijn om zo de bedoeling van Paul de Groot te verwezenlijken nl. een E.V.C., die langzaam maar zeker door infiltratie kan opgaan in het N.V.V. „Scheurmakers", zo betitelden Gerben Wagenaar en Henk Gortzak de C.P.N.- bonzen, die de E.V.C. om zeep willen helpen brengen; „scheurmakers en vij anden van de klassestrijd". Het spreekt wel vanzelf, dat de verwarring in de C.P.N. nu haar hoogtepunt heeft bereikt. Niemand weet meer waar hij aan toe is. niemand kan zijn „kameraden" vertrou wen. In de „Waarheid" van vrijdag heeft het dagelijks C.P.N.-bestuur al haar grote teleurstelling geuit, dat Gerben Wagenaar door „zijn individueel optre den zonder medeweten van het be stuur de reactie de gelegenheid heeft ge geven voor haar anti-communistische op hitsing". Op zaterdag 29 moet de liqui datie van de oude E.V.C. haar beslag krijgen. De getrouwe De Groot-vazallen gaan die dag vergaderen. De verkiezin gen zijn dan achter de rug en het is wel te verwachten, dat er hoofden zullen val len. De C.P.N. gaat ongetwijfeld tot een „zuivering" over, nu behalve mindere go den ook bekende kopstukken bij de ruzie betrpkfcen zijn, De film „Het gaat om hem" is een fiJm vol vraagtekens. Tom Bouws schreef de tekst, Wim Barry was de regisseur, Pierre Jcunhomme stond aan de camera en Teo Lange verzorgde dc produktie. Deze film is gisteren te Rotterdam in ,,'t Centrum" voor een groot aantal lei ders van de Katholieke Jeugdbeweging (Vr(je Clubs en Ontspanningsgroepen) uit het bisdom vertoond en zij vormde het uitgangspunt van uitgebreide discussies tijdens een studiedag. In het 20-minutenfilmpje kwam van al les aan de orde de „showbinken" op de straathoeken, de lusteloosheid van de puber die thuis alles krijgt wat zijn hartje begeert behalve ouderlijke be langstelling voor zijn hobbies waaraan hij begint, maar waarin hij nooit tot een prestatie komt het werken in team verband, de rol van 't wedstrijdelement, de invloed van vriendschappen, om maar enkele onderwerpen te noemen. Er vorm den zich discussiegroepjes, die tot de conclusies kwamen, welke werden uitge wisseld. Dit was maar een enkel punt uit een gevarieerd programma, ingesteld op het verrijken van de kennis der deelnemende leiders. Een ander punt was de activiteit in het souterrain van de St.-Jozefclub, een stel knapen, druk bezig met aantrek kelijke liefhebberijen als het leggen en ingieten van gekleurde gipsmozaïekblok- jes, het solderen van zelfgeknipte en -ge- bogen draadfiguurtjes, het snijden van litho's en het maken van maskers. Er.was een forum dat een bonte vra genreeks beantwoordde en het gezel/schap kreeg de première van de film van het Nationaal ongenskamp (Najoka), een uit stekend geslaagde terugblik op het kolos sale kamp van verleden zomer. Onder de toeschouwers bevond zich "t. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, die onverwacht ter vergadering verscheen en na de bijeenkomst een Avondmis voor de deelnemers in de kathedrale kerk op droeg. Aalmoezenier A. M. Vulsma, diocesaan commissaris L. J. C. Borsboom en ass. hoofdkwartiercommissaris M. v. d. Heu vel konden tevreden zijn over het slagen van hun werk, de organisatie van deze Heushet is mijn schuld niet", schijnt Johnny Ray hier met een ge baar uit het handboek van de struis vogelpolitiek te gillenHij gilde nog meer, deze beroemde Ameri kaanse zanger, tijdens zijn optreden zaterdagavond. Maar daarvoor is hij dan ook wereld-huilebalk nummer I#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1