Lourdes viert vandaag kerkwijding en openstelling van de kerk van Pius X f^IIOJW£ KAMPIOENEN Aantal miljonairs stijgt gestaag Uit alle 149.- ^eïne oorzaken... ga maar kijkert fsij Uitzonderlijk Eigen centrale Strijd tegen het ivater Sobere monumentaliteit In 1955 telde Nederland er 1792 Steeds minder inkomens beneden f 5000.- Kerk van deze tijd In glanzend licht 1> is L. DINSDAG 25 MAART 1958 Kardinaal Roncalli komt dus vandaag in een van de uitzonder- lijkste kerkgebouwen ter wereld. Uitzonderlijk door zijn onder grondse ligging zoals men weet werd daartoe besloten om het prachtige landschap en de ruimte van de domeinen in stand te hou den uitzonderlijk door zijn omvang én, tenslotte, uitzonder lijk van architectonische vorm geving. De consecratie, die hij „MELCO" TE HEILOO OFFICIEEL GEOPEND DIAMANTEN PROFESSIE (Van onze speciale verslaggever). LOURDES, heden DE stoutmoedige wens van mgr. Theas, de bisschop van Tarbes en Lourdes, is in vervulling gegaan: de enorme, ondergrondse Pius X-basiliek het geschenk voor het Eeuwfeest is ge consacreerd op Maria Boodschap. Het is een wedloop geweest geweest met de tijd. En die is door de bouwers niet helemaal gewon nen. De barre winter, weliswaar enige weken door een zomers voorjaar onderbroken, maar daarna met grimmigheid teruggekomen, doemde het werkleger op het meest ongelukkige moment tot werk loosheid. De gedurfde schepping van bouwmeester Vago is thans zelf wel gereed en onder de oppervlakte verdwenen, maar de wonde door deze, op de St.-Pieter na, grootste kerk ter wereld in het magnifieke landschap geslagen, is nog slechts ten halve geheeld. De helft van „het dak" is op dit ogenblik nog maar met graszoden bedekt. Ook de fameuze Esplanade is nog niet hersteld. En, wat erger is, de toegangswegen tot de basiliek zijn niet voltooid. Nietemin: vandaag is voor het eerst deze uitermate merkwaardige kerkruimte open gesteld voor de pelgrims. En het is de mode van vandaag verveen Scarborough (N.-Ierland) ^dont Dorigny (Frankrijk) nncouver Canada) Gasport (V.S.) Tokio Den Haag -rij mantelkostuum van kamgaren „popcorn" in de nieuwe „ligne flou" Moderne, afstaande kraag en blousende rug. Rok a la Dior, geheel gevoerd. AMSTERDAM EINDHOVEN UTRECHT ARNHEM HILVERSUM LEIPEN HAARLEM altijd nieuw altijd jong altijd modern 75 095 en C ^50 75 75 ROTTERDAM: Hoogstraat 157 - West Kruiskade 67 - Jonker Fransstraat 132 Betjerlandselaan 120-122 - Kat Lagedijk 392-394. I BASILIEK ONDER DE GRONDl lijk een zeer strakke conceptie voor gestaan, die geen onderbreking der grote lijnen toestond. Van zij-altaren wilde hij niet weten, nooh van een preekstoel en uit de toon vallende versieringen. Het laatste woord is hem evenwel niet altijd vergund geweest en zo is er toch een vrij grote sacramenstkapel, de zg. Pax Christi-kapel, gekomen, aan de noordzijde van de kerk. Daarin staan vijf altaren die echter van uit de kerk zelf vrijwel niet te zien zijn. Voor het overige heeft ir. Vago met succes strijd voor de monumentale eenheid voor zijn kerk gevoerd. De sobere kracht van het altaar volgt zijn stijl. Ook da kapel zelf heeft trouwens dezelfde een voud van het geheel. Dat geldt eveneens voor de wandversiering ervan: van zeer eenvoudige vorm zijn de wandversiering, die, met het kruis, het tabernakel en de Godslamp zijn gemaakt door edel smeden Cheret uit Parijs. Deze smeed werken vormen het zeer kostbare ge schenk van de Franse Katholieke Actie aan Lourdes. Voor de zuivelwereld van Noord-Hol land benoorden het Noordzeekanaal was het maandag een belangrijke dag: dank zij de samenwerking van 22 coöperatieve zuivelfabrieken is te Heiloo, na een voor bereiding van vier jaar, een grote, mo dern geoutilleerde fabriek van melkpro- dukten de Coöperatieve Centrale Melk inrichting „Melco" geopend. De commissaris der Koningin voor Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, ver richtte de openingsplechtigheid. De nieuwe fabriek heeft een capaciteit van 25 miljoen liter verpakte eenheden per jaar. Tot de outillage van de fabriek behoort de dezer dagen uit Zweden ge- importeerde volautomatische machine die in staat is uit een papierstrook, die zich op een rol bevindt, 3600 één-literverp; :- kingen te maken,1 te vullen en te sluiten. (Van onze correspondent) De eerw. zuster M. Virgilia van de con gregatie der zusters Franciscanessen viert vandaag in het rusthuis te Roosendaal haar diamanten professiefeest. De jubi- laresse (in de wereld M. Meijer) is 85 jaar oud en werd in Delden geboren. Zij trad op 23-jarige leeftijd in het klooster. Het Dierenpark Wassenaar heeft een paartje sneeuwluipaarden ontvangen. Een ruiltje met de dierentuin in Moskou, die voor deze sneeuwgevallen een Afri kaanse olifant kreeg. De dieren hebben de reis van Rusland naar hier goed door staan en bevinden zich prima in het hier de laatste tijd heersende klimaat. maar liefst 67 meter. Alleen de grote toegangspoort is thans klaar. Zij bestaat uit vier groepen van zes deuren die nog niet allen afgewerkt zijn met een totale breedte van 26 meter. Mocht ooit in een volle basiliek met 20.000 mensen paniek ontstaan, dan is deze hoofdingang al voldoende om de kerkgangers in zeer korte tijd af te voeren. krans van half-schaduw daaromheen. Dat zijn de enige zichtbare lichtbronnen. Voor het overige is hier overal in direct licht toegepast, dat, met behulp van eon zeer groot aantal onzichtbare reflectors, een bijna witte, diffusie glans op het gepolijste beton van de muren tovert. Wij stonden sprakeloos in de stralende hal. Van een „gewijde ruimte" kon op dat moment nauwelijks worden gesproken. Daar zorgden de werklieden voor, die onder een oorverdovend lawaai de stel lingen afbraken en de wanden polijsten. Schreeuwend in het oor van abbé Najac vroeg ik: ..Wat kost zo'n verlichting wel niet?". Hij schreeuwde terug: „Twintig duizend franken per uur op zijn minst!". Doch, weest gerust, deze licht-last drukt niet OP 8e Pelgrims. Het „domein der heiligdommen" heeft zijn eigen elek trische centrale met turbines in de Gave. die het niet voor eige® gebruik benodigde surplus aan elektriciteit aan de stad Lourdes en de Franse Elektrici teitsmaatschappij levert, zodat de eigen verlichting maar weinig kost. De basiliek ligt niet zo diep als oor spronkelijk het plan was. De bodem bleek veel te rijk aan water en dat is een van de kostbaarste tegenslagen bij de bouw geweest. De kerk ligt nu slechts zeven a negen meter onder de grond, in plaats van op de aanvankelijk geplande diepte van dertien meter. Daardoor komt het dak, met het daarop aan te brengen gazon boven de begane grond uit. Niettemin blijft ook nu nog Ce basiliek ais het ware in het water (lijven en er is een heel bijzonder en nogal kost baar systeem van pompinstallaties nodig om voortdurend de strijd met het in filtrerende water aan te binden. Het dak van de basiliek is op zichzelf een verhaal. Het rust niet op de wan den, maar op de betonnen „pylonen", die als ribben °P tien meter afstand van de wand staan. Tussen de boven kant van de wand en het dak is een spleet van veertien centimeter, waar door de lucht van het air-condition- nering-systeem wordt aan- en afgevoerd Het dak is het voorwerp geweest van zeer uitgebreide berekeningen. Kon het beton-materiaal dergelijke enorme af standen overspannen, zonder het gebruik van meer „pilaren"? Was de zandlaag en de grasmat op het heel licht gewelfde dak niet een te zware belasting?; ook niet als zij doordrenkt zijn met goede Lourdense sneeuw? Deze en nog meer vragen hebben aanleiding gegeven tot ingewikkelde berekeningen Inzake de buig- en spankracht van deze betonnen deksel. Als men goed kijkt, ziet men hier en daar tn de basiliek nog de dra den, die voor deze technische proeven en metingen worden gebruikt. De Parijse bouwmeester Vago, die met deze basiliek een hoogtepunt van zijn grote carrière bereikte, heeft aanvanke- Het C.B.S. stelt momenteel een statistiek samen van de verdeling van de fiscale inkomens in 1954 en van de vermogens naar de stand op 1 januari 1955 van na tuurlijke personen. Hieruit blijkt o.m„ dat het aantal miljonairs steeg van 941 in 1951 tot 1026 in 1953, tot 1211 in 1954 en tot 1792 in 1955. In 1955 bezaten laatstbedoel de belastingplichtigen 0,4 pet. van het totale aantal 12,6 pet van het vermogen en waren zij 18,7 pet. van het totale be lastingbedrag verschuldigd. Als eerste uitkomsten zijn in de februari- aflevering van de Maandstatistiek van hei Financiewezen 1958 cijfers gepubliceerd betreffende de inkomens- en vermogens verdeling voor Nederland. Er manifesteert zich, volgens het mi nisterie van economische zaken, duide lijk een algemene verschuiving van de belastingplichtigen uit de lagere naar de hogere inkomensklassen. Had in 1950 bijna 89 pet. van de belastingplichtigen een inkomen van minder dan 5000, in 1954 was dit ruim 80 pet. van het totaal. Het aantal belastingplichtigen in de klasse 5000—10.000 steeg van 8.5 pet tot ruim 15 pet. en het aantal met een inkomen van 10.000 of meer van 2.7 pet. tot 4.4 pet. Het gemiddelde inkomen per inwoner bljjkt te zjjn gestegen van 1197 in 1950 via 1330 in 1952 cn 1370 in 1953 tot 1550 in 1954. Ook het gemiddelde m komen per belastingplichtige steeg be langrijk. Was dit in 1950 nog 3030, in 1952 steeg dit tot 3430 en in 1953 en 1954 resp. tot 3540 en 3910. Het gemiddelde vermogen per inwoner nam va-n 2080 in 1951 toe tot 2187 n 1953, tot 2417 in 1954 en was 2812 <n 1955 Het gemiddelde vermogen per be lastingplichtige steeg in dezelfde jaren resp. van 51.656 tot 53.402, 57.523 en 66.824. Vooral bij de beschouwing van het ver. mogen per inwoners dient men zich te realiseren, dat in deze bedragen uitslui tend verwerkt zijn de vermogens welke in de belastingadministratie voorkomen. Dit betekent, dat vele kleine vermogen" buiten beschouwing blijven. Ten opzichte van 1951 nam het aantal belastingplichtigen toe met 9 pet. en het vermogen met 42 pet. Er zijn van deze kerk heel wat merk waardigheden te vertellen. Vorige ge slachten zouden een dergelijk bouw werk voor ongelooflijk hebben gehouden. Maar de kerk, die van alle tijden is, heeft sinds zij onder keizer Gonstantijn Uit de catacomben te voorschijn trad, steeds haar kerkgebouwen doen ver rijzen in de heersende stijl van iedere Periode. Thans, aan het begin van het atoomtijdperk, moet men zich niet ver hazen, dat zich ook in die bouwstijl van herken revolutionaire veranderingen voordoen. Wel, hier in Lourdes ziet men daar een voorbeeld van, dat des te frap panter is, nu deze basiliek in de on middellijke nabijheid staat van bet ver trouwde neo-gotische bouwwerk van de Rozenkrans-basiliek. Wij hebben de Pius X-basiliek tijdens de bouw verschillende keren bezocht. De geweldige afmetingen 201 met®r lang en 81 meter breed hebben steeds p?n geweldige indruk op ons gemaak.. maar men moet eerst wennen aan de sobere monumentaliteit van deze beton nen hal voordat men zich maar dan °ok met overtuiging aan de architec tonische schoonheid ervan gewonnen Seeft. De afmetingen geven al een Indruk van de technische problemen, die opge lost moesten worden. Enorme overspan ningen voor een kerk, die een geheei open ruimte is en die op haar dak een 'aag aarde torst, gelijk aan het gewicht van een menigte van 60.000 mensen De zeven toegangspoorten tot de basi liek hebben tezamen een breedte van Op een avond, vorige week, kort voor middernacht, werd abbé Najac gewaar schuwd, dat de verlichting proef zou branden. „Wij rijden er onmiddellijk heen", zei hij enthousiast. Maar de autj had alle moeite om zijn doel te be reiken. Op dit nachtelijk uur reden de bulldozers en vrachtwagens met basalt- gruis en asfalt nog af en aan. Het „werkleger" werkte koortsachtig aan de aanleg van de processie-wegen. d:e thans iets verlegd zijn, rond het even boven de grond oprijzende „dak" van de basiliek. Het was nog een geweldige modderpoel. Maar toen we langs de toegangsweg, die in de diepte verdwijnt en die. in verband met het brancard- vervoer geen treden kent. voor de poort der basiliek aankwamen, zagen we voor het eerst hoe de kerk zich aan de gel- grims voor zal doen. De ruimte baadde in een zee van licht en had thans een geheel andere werking. Boven de hoekpunten van de treden, die naar het witte, vierkanten, marme ren altaarblok leidden, hangen vier lichtkronen met dertien lichtpunten van 500 watt, die boven het altaar een ver blindende lichtcirkel geven, met een WINDSTREKEN leerlingen van een school in Overveen hebben in het nationale park de Ken- hemerduinen in Bloemendaal 23 houten 'luisjes gebouwd. Die huisjes dienen ter bestrijding van de woningnood.onder de vogels. Op deze wijze wil men tege moetkomen aan meer broedgelegenheid yoor mezen, roodstaartjes en andere zangvogels. De dames Eisenhower, MacMWan en Rroesjtsjef zullen dezer dagen met ver bazing een schrijven lezen, dat hun werd 'pegezonden door de vereniging, die zich s'ert met de naam „Boze Jonge Vrou wen". Om de wereldpolitiek een por in he goede richting te geven, worden de dames van de top-politici verzocht onder Gkaar te overleggen of zij hun mannen n iet kunnen bewegen iets positiefs te hoen. De Franse politie heeft een Amerikaan 11 hechtenis genomen, die zich sedert Z'in desertie bij het Amerikaanse leger m 1944 in een huis te Mont Dorigny (bij Saint Quentin gelegen) heeft verborgen ""houden. Zijn vertrek zag er uit als een middeleeuws kluizenaarsverblijf. De Amerikaan, Wayne Powers uit Mis- „curi, was gedeserteerd, nadat hij een r rans meisje had leren kennen. ■Cn pinguin uit de Zuidpool, die hier in e dierentuin terecht is gekomen, kan *e Zuidpool kennelijk niet vergeten en ,s vier maanden geleden in een soort Hongerstaking gegaan. Om de paar dagen moet men de vijver waarin het dier ver heft helemaal droog laten lopen om het 'ier te vangen en daarna wordt de pin- 'Jin gedwongen gevoed. Het dier was 'oispronkeliik met drie andere pinguins mn de Zuidpool aangekomen, maar de "''ie lotgenoten waren al snel gestorven. °0k daarover schijnt de eenzame pin- gu'n niet goed te kunnen heenkomen. Bij een brand in een kleine woning in de Amerikaanse staat New York zijn een vrouw en vijf van haar zeven kinderen om het leven gekomen. De oudste van de omgekomen kinderen was dertien jaar, de jongste twintig maanden. De oudste twee kinderen konden zich nog redden. De vader, die niet thuis was, moest bij zijn thuiskomst de verplette rende tijding worden gedaan, dat bijna zijn hele gezin om het leven was ge komen. Iedereen dacht, dat er een bomaanslag was gepleegd, toen een daverende klap een heel stadsdeel op zijn grondvesten deed schudden. Het bleek later, dat een autobuspassagier, die een bus met me- thyl-chloride uit zijn handen liet vallen, deze ontploffing veroorzaakt had. Twin tig passagiers werden ernstig gewond en honderden mensen, die in de drukke straat liepen, werden door de luchtdruk tegen de grond geworpen. De ambtelijke initiatieven om via de rijksideeënbusorganisatie tot een ver hoogde efficiency in de rijksdienst te komen hebben zo'n succes gehad, dat de raad voor de burgerlijke rijksdienst (een vast ministerieel college uit de mi nisterraad) machtiging heeft verleend een poging te ondernemen tot het tot optimale ontwikkeling brengen van dit ideeënbuswerk. In 1957 werden veel meer ideeën dan in 1956 ingestuurd. Wat belangrijker is: de ideeën bleken van zó goed gehalte, dat het dubbele aantal premies kon worden toegekend en dat het totale bedrag voor de premies dat van 1956 zelfs driemaal overtrof. De rijksideeënbusorganisatie, die in oktober 1959 5 jaar zal bestaan, hoopt tegen die tijd de resultaten nog eens vertwee- of verdrievoudigd te hebben. De ministers hebben machtiging gegeven zulks te be proeven. Tot de resultaten heeft bijge dragen de stimulerende belangstelling die het ideeënbuswerk in de rijksdienst van de pers ontving. Dat zegt niemand minder dan de Rijksvoorlichtingsdienst. ROTTERDAM Hoogstraat 198 rondgestikte vierdelige cups, se parerende kruisbanden, brede gevoerde maagband, verstel bare elastieke rugsluiting, krimp- vrije SANFOR-poplin, in B of C aantrekkelijk en toch goedkoop, model in goede witte poplm, onberispelijke pasvorm voorgevormd model von mooie geborduurde poplin, onberispelijke pasvorm ^95 heha met werkelijk rondgestikte en extra verstevigde ondercups, de kruisbanden omslui ten en separeren het figuur perfect. SANFOR-poplin in B model voor de tussen- maten van leuk gebor duurde SANFOR-pop- lin, niet omkrullende elastieke onderrand, vormgevormd in A en B diep uitgesneden mo del dat het figuur toch goed omsluit en vormt door de ronde beugel, in geborduurde nylon- marquiserte B of C cup ilüiiilililllllliliil!' Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben, in gunstige en ongunstige zin. Als een voorbeeld van het eerste gelden ongetwijfeld onze Deze kleine advertentiPn. doelmatig opgesteld zijn in staat u voordelen te bezorgen, welke haar geringe prijs ver te boven gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5