Gala-concert sloot eerste dag van staatsiebezoek af Koninklijke luister rond het staatsiebanket in Burgerzaal Brits Vorstenpaar in slijperij waar „Cullman" is gekloofd „Onbewuste" officiële daad van koninklijk gezelschap TOAST VAN TWEE VORSTINNEN Hollandse jongen is niet bang DE MUZIEK Bijzondere society-gebeurtenis Koningin Elizabeth: „Hulde aan Uw volk Koningin Juliana: „Zee brengt nader! HET MENU Hoge onderscheidingen Schat van 4000 voorjaarsbloemen Vleugel in het Rijksmuseum heropend Baby in kinderstoel in brandende keuken Komst van bevrijder vol betekenis WOENSDAG 26 MAART 1958 PAG [NA 5 p Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Ovatie 210 gasten Zachte muziek Gelijkenissen In mei 1642 Cullinan-splijten „E II R" in diamant Naar Eregalerij Noodlottig brandje in Den Haag Bob (17) mocht één van de 48 lakeien zijn Het galaconcert, gegeven door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum was niet alleen feestelijk, doch grandioos door de zeer aparte atmosfeer Onder hoogspanning werd Berlioz' Ouverture .Le Carna val Romain'' geïntoneerd. Het leven dige en zangerige openingsstuk, brui send van zuidelijke levenslust, was niet weinig representatief op deze avond. Eduard van Beinum en het orkest, blijk baar zeer geïnspireerd, gaven een zeld zaam mooie en kernachtige reproduktic, die diepe indruk maakte. i De nestor der Nederlandse pianisten, Willem Andriessen, was uitgenodigd als solist in het concert nr. 4 van L. van Beethoven. Zijn persoonlijke en verin nerlijkte visie op het poëtische opus van de meester van Bonn, vol noblesse en rasmuzikaliteit, is bekend. Andriessen en Van Beinum vormden een uitzonder lijke eenheid, die de rijkgeschakeerde facetten prachtig belichtten. Het audi torium bracht langdurige hulde aan de uitvoerders. Na de pauze brak het glorieuze mo- (Van onze Amsterdamse redactie) Koningin Elizabeth en Prins Philip hebben de eerste dag van hun staatsie- bezoek beëindigd met het bijwonen van het tweede gedeelte van het gala-con cert, dat de hoge Britse gasten weid aangeboden door de gemeente Amster dam. Dit cultureel slot was voor de hoofdstad een zeer bijzondere socicty- gcbeurtcnis. De ruim 2000 gasten ver schenen allen in grand-gala, de dames in haar fraaiste lange avondtoiletten slechts een enkeling was in een korte avondrobe volgens de nieuwste mode en getooid met een schat aan juwelen en sieraden. De heren waren in rok of gala-uniform, gesierd met de eretekenen van hun decoraties. In het Concertgebouw was zeer kunst zinnig een weelde van kostelijke planten en bloemen aangebracht. ,,Tout"-Amster- Roos, die de vorstelijke personen naar de loge brachten. Aan hen werden voorge steld mr. W. F. Schokking, vice-voorzitter van de Ned. Orkest Stichting en mr. J. E. de Jong Schouwenburg, voorzitter van het Concertgebouw. Vijf minuten over half 11 traden de gas ten naar binnen in een hevig licht, dat op hen werd geworpen en dat een schitteren- ln het koninklijk paleis wordt de laatste hand gelegd aan dc tafels, waaraan de Britse gasten en de leden van het Nederlandse Koninklijk gezin zich zullen plaatsen om het diner te gebruiken. Het menu voor het staatsieban ket, dat het Britse Vorstenpaar gisteravond werd aangeboden, was als volgt samengesteld: Médaillons cFAlsacienne Champagne Moét Dom Pérignon 1947 8 Consommé cordialité m Suprémes de sole du chateau Meursault 1953 Jambon braisé au xèrés d la Monselet Chateau VEnclos 1947 8 Biscuit glacé Princesse Anne Friandises v 8 Fruits Koningin Elizabeth heeft Koningin Juliana onderscheiden met de „Order of the Garter". Tijdens en korte plech tigheid in het paleis op de Dam werd Voorts Prins Bernhard benoemd tot rid der grootkruis in de „Order of the Bath" en werd Prinses Beatrix onderscheiden •net het grootkruis van de „Royal Vic torian Order". Koningin Juliana heeft het grootkruis ment aan. dat de" koninklijke gasten ^am was aanwezig; iedereen die in de binnentraden. Onnodig te zeggem dat hoofdstad het werk van eigen bodem, Johan VVg - grootse festijn bij. Daarnaast waren er naars Ouverture „Cyrano e boge gasten van de regering, het parlc- temperamentvol over het voe licht w ment, militaire autoriteiten, leden van het gebracht. Gezien het repertoire van CQ s diplomatique en corps consulaire, feestelijke openingsstukken bepaald niet commandanten van de Engelse en Neder- groot is in Nederland, was de keuze jan(jse escorteschepen en van de erewach- uitstekend. Zelden hebben wij de uit- tgn en voorai veei functionarissen van het gelezen schare musici met zoveel gloed ryb en gemeenten, en bezieling aan het werk gezien en gehoord. Wagenaars Orkeststuk werd t e t»»1 voortreffelijk voorgedragen. Zij allen hoorden voor de pauze het j „.<„1 orkest o.l.v. Eduard van Beinum een uit- Een voering geven van de ouverture Le Car- king van Edward Elgars ,Emgma-vana- nayal Romain van Hector Berlioz en Beet- ties", de veertien veranderingen van het ilovens vierde Pianoconcert met als solist I eigen thema vertegenwoordigen even- wiljem Andriessen. Na de pauze, om 10 veel muzikale portretten van vrienden uur> waren aUen in afwachting van- het van de Engelse componist. Het m vorstelijk gezelschap. Dat zou om kwart voor het eerst uitgevoerde werk maakte over 10 binnenkomen, doch liet op zich van een provinciale beroemdheid een wachten. De t.v. doofde weer haar vie~ Advertentie Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Repnies. Ze zijn dan ook een ware uit komst - ook in de hardnekkigste geval len. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik, dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven, één of twee minuten en alle leed is geleden. de flonkering teweeg bracht op de dia manten sieraden, waarmee de beide vor stinnen en Prinsessen zich getooid hadden. Prins Bernhard moest helaas nog verstek laten gaan. Het publiek begroette het vor stelijk gezelschap met handgeklap en di rect daarop zette het orkest het Engelse en het Nederlandse volkslied in. Plet tweede deel van het programma bestond uit de moderne composities, de ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar en „Variaties op een eigen thema" van Edw. Elgar. Koningin Elizabeth verdiep te zich tijdens de uitvoering af en toe in het programma, dat de geschiedenis van het concertgebouw en een toelichting op de werken bevatte. Een langdurig en dankbaar applaus, waaraan de koninklijke gasten van narte deelnamen, mocht het orkest na afloop in ontvangst nemen. Toen stond het voor name gezelschap op. Een uitbundige ova tie steeg uit de zaal omhoog. Met brede handgebaren en vriendelijk lachend dank te de Britse vorstin voor dit spontane huldebetoon, dat minutenlang aanhield. In de Blauwe Zaal werden Eduard van Beinum, de concertmeesters Jan Bresser en Tibor de Machula, de heren M. Haitje- ma, voorzitter van de vereniging van odrkestleden, M. Flothuis, artistiek direc teur en mr. H. J. Waage, zakelijk leider van het Concertgebouworkest, aan het Britse Koninklijk Paar en de leden van het Nederlandse Vorstenhuis voorgesteld, vóór het gezelschap zich weer naar buiten begaf en in de auto's stapte. (Van onze Amsterdamse redactie) Met een ware koninklijke luister en schittering werd gisteravond in de Burgerzaal van het Kon. Paleis in Am sterdam, waar het diffuse licht uit de zes kristallen kroonluchters vermengd werd met het zachte geflikker van de tientallen kaarsen, het staatsiebanket omringd, dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het Britse Vor stelijk Echtpaar aanboden. De tafels één lange hoofdtafel met haaks daarop vijf bijtijfels droegen een schat van 4.000 kostelijke voorjaars bloemen, gemengde tulpen en gele nar cissen, lila seringen en takken zacnl- rose Japanse kers, hoog opgetast in de grandes en petites fleurières. Alle vorstelijke gasten waren in staat siegewaad. Koningin Elizabeth zat temid den van Haar Gastvrouwe en Gastheer. Links naast onze Landsvrouwe hadden plaats genomen Z.K.H. Prins Philip, Prinses Beatrix en minister Selwyn Lloyd van Engeland, rechts naast Prins Bern hard waren gezeteld Prinses Irene en de heer Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Tweehonderd en tien gasten vul den de prachtige Burgerzaal: het gehele precieuze glaswerk, terwijl het koninklijk servies de voorname namen droeg van Sèvres, Rode Rand, Haags Saksisch en Van Gelder., Het gouden tafelgerei: Rijks wapen, Prins van Oranje, Erfprins van Oranje en Prins Willem der Nederlanden en het fruitbestek van Engels Wapen. Tijdens het banket klonk zacht de mu ziek van de Kon. Militaire Kapel, die op gesteld was in de Krijgsraadzaal, gelegen achter de immense Atlasfiguur, hoog op het balkon. Zij speelde onder leiding van majoor R. van Yperen o.m. de „Marche des Grenadiers", Ouverture „Le Mikado", ..Melodies anciennes Hollandaises" van dr. P. van Anrooy, „Printemps" van E. Coates en „Rhapsodie Hollandaise" van H. de Groot. Na het eerste gerecht hield H.M. Ko ningin Juliana een toespraak, waarna zij het glas ophief ter ere van „Uwe Majes teit en Uwe Koninklijke Hoogheid als onze charmante gasten en van üw lieve kinderen, maar ook ter ere van de sym bolische verpersoonlijking van de vele natiën, aaneengeschakeld in het Britse Gemenebest, en ter ere van alle mensen die er toe behoren". De kapel liet het „God save the queen" weerklinken. Onmiddellijk daarop verhief de Britse Landsvouwe zich van haar zetel om Haar Gastvrouwe te beantwoorden. Aan het (Van onze Amsterdamse redactie) Wetend dat zij een bezoek zou brengen aan de N.V. Asschcr's Diamantmaatschap pij, had koningin Elizabeth uit Engeland VQ1J een broche meegenomen, welke twee ste- nationale figuur. Eduard van Beinum sterke jupiterlampen en de gasten bleven nen bevat van 45 en 90 karaat van dirigeerde niet weinig eon amore. Het geduldig staan. Ruim een kwartier te laat [de beroemde Cullinan diamant. Bi) haar orkest, geëlektriseerd als het ware, heeft het liep al tegen half 11 arriveerde i bezoek aan de maatschappij, gistermin- deze psychologische serie klankportret- het Britse Koninklijke Paar, begeleid door dag om kwart over vier, had zij aez ten het'hoogst mogelijke reliëf gegeven, onze Landsvrouwe en de Prinsessen Bea- broche op de linkerrcvcr gestoken, een Het was een r.tzonderliik feestconcert, trix en Irene in de auto's bij het gebouw, [zeer charmant gebaar, dat tekencn<? werchet kabinet, leden van de gevolgen en het slot van haar tafelrede hief Koningin corps diplomatique en vele anderen De hoofdtafel was gedekt met het kost bare damast: Nederlands wapen van 1878 en de bijtafels met Hortensia van 1837 en Landschap van 1858. De gouden tafelstuk ken op de hoofdtafel voor de Vorste lijke Personen het Engels Plateau en op Van"dë*Orde van de Nederlandse Leeuw [de bijtafels het Groot en Klein Frans FiGaheth en I Plateau weerkaatsten het gele kaarsen- Prins Phflip Konmg,n Ellzabeth en| schijnsel. Amsterdams en Haags was het (Van onze Amsterdamse redactie). Een uur iang hebben Koningin Elizabeth, prins Philip, Koningin Juliana en de beide prinsessen Beatrix en Irene gistermiddag met hu" gevblf!n de gedwaald in het Rijksmuseum en daarbij vooral hun aandacht gewijd aan 17e-eeuwse Nederlandse schilderkunst, die van dc grote meesters Rembrandt, Frans Hals Jan Steen, Van de Velde e.a. dus. Het koninklijk gezelschap richtte daarbij onbewust nog een officiële daad. Met hun bezoek werd n de vlegel waarin deze schilderijen zijn tentoongesteld en waarin sinds oktober van het vorig jaar restauratiewerkzaamheden zijn verricht, heropend. Tot maandagnacht toe is men in de weer geweest om de vernieuwing klaar te krijgen een maand eerder dan op het programma stond. Zowel Koningin Elizabeth als prins Philip waren uitermate geïnteresseerd in de kunstwerken. Het bleek de rondleiders, jhr. D. C. Röcll, hoofddirecteur van het Rijksmuseum en dr A F. E van Schendel, directeur van de afdeling schilderijen dat Vooral dc Britse vorstin haar eigen verzameling in Windsor Castle en Buckingham Palace een van de mooiste en waardevolste prive-collecties »oude meesters" zeer goed kende. dat voor deze koninklijke „visite" ooit heeft plaats gevonden. Dat was op 20 mei 1642, toen Koningin Henrietta Maria van Groot-Brittannië, de echtgenote van Koning Karei I en de schoonmoeder van Koning-Stadhouder Willem, in de Neder landse hoofdstad was. De prent, een schets van Pieter Potter, beeldde het optrekken van het „puyck der burger-ruyteren'' naar de ontvangst van de Britse koningin uit. De heer Van Schendel maakte de Britsa vorstin later nog een compliment. Het, was nl. een van haar voorvaderen ge weest, Charles I, die onmiddellijk toen hij in 1639 een werk van Rembrandt zag. de grote meester erkende en zich een jeugd werk van de Nederlandse schilder, hst portret van zijn moeder uit 1631. aan schafte. De vorstin vertelde daarop, dat zij haar verzameling juist opnieuw had opgehangen en dit portret, dat zij even zeer bewonderde, een rode achtergrond had gegeven. Steeds wanneer de Engelse Koningin «ten schilderwerk zag, dat ergens gelijkenis ■vertoonde met een uit haar eigen oezi riep ze haar gemaal er bij en weés_ hem op de parallel. Dat gebeurde b.v. bij „De ■vaderlijke vermaning" van Tetbórch. „IK heb van hem het blauwe vrouweportret Vertelde de vorstin trots. De hertog van Edinburgh toonde een levendige belang stelling voioral in „zeestukken" en de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall. werd er bij gehaald om de Drins uitvoerig bet grote werk van W. van de Velde de Jonge: Gezicht op Amsterdam vanaf hef IJ" t°e té lichten. He burgemeester wees hem b.v.^ hei, Admiraalschip „De Gouden Leeuw van Horn. Tromp aan. De prins kende het in het British Museum had hij eens een teke- hin.g van deze Van de Velde gezien. Bij het Rijksmuseum werden de hoge Kasten verwelkomd door minister Cals van O., K. en W. en jhr. Röell. Tevens ïverden voorgesteld df". Van Schendel, de heer Th. F. Lunsing Scheurleer, hoofd Van de afdeling kunstnijverheid en beeld houwkunst en de heer A. W. C. L. Koot. K'gemeen secretaris. De „St.-Nicolaasavond" van .Jan Steen Werd heel lang bezichtigd, terwijl Koningin Juliana op een gegeven ogen blik wat achterop raakte, zo verzonken was H.M. in de aanblik van Rembrandts Bijbellezende Moeder. Geruime tijd werden de beroemde Rembrandtschilde- rijen, zoals de Staalmeesters, Joods Bruidje en Anatomische Les bekeken, voordat, het gezelschap de Nachtwacht- ?aal betrad en daar Rembrandts meest bekende werk bezichtigde. Minister Selwyn Lloyd had even van te voren ai •■kennis gemaakt" mét de Nachtwacht. He directie van het Rijksmuseum heefl koningin Elizabeth nog via een gravure geconfronteerd met het enige bezoeli een Britse Koningin aan Amsterdam, Elizabeth eveneens het glas om te drinken op de vriendschap van Nederland en Groot-Brittannië. „Ik hoop ook, dat de gehele wereld onze persoonlijke vriendschap, die met- gelukkige bezoeken als het huidige en met het bezoek dat U en Uw gemaal in 1950 aan Londen brachten is beze geld, zal beschouwen als een symbool van het verlangen van alle volken naar een nieuw tijdperk van vriendschap en verstandhouding in de gehele wereld." CJ rectie van de maatschappij zeer op prijs werd gestesld. De beide vorstinnen, prins Philip en de prinsessen Beatrix cn Irene werden in het kantoor van de N.V. aan de Tolstraat in Amsterdam ontvangen door burgemees ter mr. G. van Hall, de commissarissen, de directeuren en hun dames aan de hoge gasten voorstelden. De heren L. en J. Asscher vertelde in de ontvangstzaal iets over de geschiedenis van de diamantnij verheid in ons land. De heer Louis As scher, die 83 jaar oud is, hield een korte toespraak, waarin hij zei dat hij nog steeds gelukkig was bij de herinnering aan het feit dat wijlen zijn broer Jozef en hij ruim 50 jaar geleden de beroemde Cullinan hebben mogen splijten, waarvan de stenen gevat zijn in de kroonjuwelen van het Engelse vorstenhuis. Aan de wanden van de ontvangstzaal hingen diapositieven van de Imperial State Crown en de Scepter. De heer Lodewijk Asscher jr. gidste de vorstelijke gasten door de fabriek en lichtte hen in over de kneepjes van de diamantslijp- kunst. In de „Board Room" op de twee de etage tekenden de bezoekers het gou den boek. In de aangrenzende directie kamer bezichtigden zij vervolgens het ko ninklijk wapen van koningin Elizabeth, dat de diamantzetter E. Kats uit edel stenen heeft vervaardigd. Hij heeft 5337 stenen van tezamen 875 karaat en verte genwoordigend een waarde van ruim een miljoen gulden, gelegd op een zwarte on dergrond. Het wapen bestaat uit de let ter E II R, waarboven een kroon, aan weerszijden een leeuw en een eenhoorn en aan de onderkant de woorden „Dieu et mon Droit". Koningin Elizabeth was zeer onder de indruk. Nadat de kinderen van de heer J. As scher, <fe 19-jarige Alita en de 8-jarige Joop, aan koningin Elizabeth en konin gin Juliana bloemen hadden aangeboden, begaf het gezelschap zich per auto weer naar het paleis. De Engelse vorstin en haar gemaal ontvingen daar in de „Bur gemeesterskamer" achtereenvolgens de Hoofden van Missie van de Cornmon- wealthlanden en de overige Hoofden van Missie, vergezeld van hun echtgenoten. Deze functionarissen en hun dames maak ten vervolgens hun opwachting bij ko ningin Juliana, Prins Bernhard en dé prinsessen Beatrix en Irene. Het vorstelijk gezelschap ging van de Nachtwaohtzaa] naar de Eregalerij en kwam daar o.m. te staan tegenovereen portret van Koning Stadhouder Wjllem en Mary Stuart, als kinderen verloofd. Een half uur tevoren had men langdurig een veel ouder portret van Mary Stuart, als weduwe gezeten op een „zilveren stoel", bezichtigd. De heer Lunsing Scheurleer, die de prins had rondgeleid, vertelde, dat Z.K.H. niet alleen zeer geïnteresseerd was ge weest in de kunstwerken, maar ook in de construotie van het gebouw en de lichtval. De beide prinsessen Beatrix en Irene lieten zich voorlichten door de jonge assistent-conservator D. Haak. Voor de hoge gasten het museum verlieten, bleven ze nog even staan bij een van de prachtige gobelins. MAJESTEIT, het is met grote vreugde dat mijn man en ik Uwe Koninklijke Hoogheid in ons midden welkom heten uit naam van het Neder landse volk. Wij groeten U als de eerste vertegenwoor digers van het Britse Gemenebest, waarvan Uwe Ma jesteit het hoofd is. In Uw persoon begroeten wij vele volkeren, waarmee Nederland door duizend vriend- vriendschapsbanden, of zelfs door een gemeenschappe lijk lot verbonden is", zo begon H.M. Koningin Juliana haar in het Engels uitgesproken rede tijdens het gala diner in Amsterdam. „Wij bewaren", zo zei H.M. voorts o.m., „een levendige herinnering aan de zo warme en luisterrijke ontvangst, ons door het Britse volk bereid bij ons staatsbezoek in Londen in 1950, daarbij voorgegaan door uwe Majes- teits onvergetelijke vader en geliefde moeder. Wij, Britten en Nederlanders, koesteren dezelfde idealen en hebben er voor geleden. Steeds weer heb ben wij bewezen aarts-ontdekkingsreizigers te zijn, en, hoe het oordeel der geschiedenis ook moge luiden, wij bezitten dezelfde soort van wereldburgerschap, dat maakt dat wij ons overal thuis voelen. Aan de overkant van het water ligt het moederland van het Gemenebest. Sinds mensenheugenis zijn wij overburen geweest aan de Noordzee naaste buren, want de zee brengt nader! Hoe zeer wij het eens of on eens geweest zijn, hoe fel aan de ene kant wij met elkander gewedijverd en zelfs gevochten hebben of anderzijds de hechtste verbonden hebben gesloten buren zijn wij en daarom voorbestemd goede vrienden te zijn. Hoe we ook door de eeuwen heen de draak met elkaar gestoken hebben, zodat in uw taal allerlei rare en gekke dingen met „Dutch" worden bestempeld toch was Groot-Brittannië in tijd van oorlog het na tuurlijke toevluchtsoord en de veilige haven die Ko ningin en regering en vele landgenoten opzochten. Gij in Groot-Brittannië moogt het vanzelfsprekend gevon den hebben, ons dit te bieden, maar wij zullen het altijd in de diepste dankbaarheid gedenken. Na de oorlog zijn duizenden Nederlanders naar Ca nada geëmigreerd, waardoor zij geleidelijk deel van het land uit gaan maken. Immigratie betekent op de lange duur een integrerend deel gaan worden van de natie. Dit is evenzeer voor veie Nederlanders het geval zowel in Australië als in Nieuw-Zeeland. Dit vormt het hoog tepunt van de talrijke betrekkingen en gemeenschappe lijke belangen die reeds tussen onze tegenvoeters en ons zijn ontstaan. Zij zijn echter geenszins onze tegenvoeters naar de geest, en vaak blijken zij ons vrienden van ver wante mentaliteit te wezen,' én ons als goede buren te zijn. Ik besef, dat Gij beiden iets van de polsslag van het Nederlandse volk wilt beluisteren en begrijpen. Hoewel Gij ook zelve U bewust zijt van de tijdsbeperking van een staatsiebezoek, toch doen wij wat wij kunnen om U het kloppen te vertonen van enkele onzer levens aderen." Aan het einde van haar redevoering bracht de Koningin een toast uit op haar gasten. Tijdens de tocht van het Britse Konink lijk Paar van het paleis naar het natio nale monument op de Dam te Amster dam, hadden de kinderen van de Engelse kolonie in Amsterdam zich langs de route opgesteld om hun vorstin te begroeten. De foto geeft een beeld van de enthousiaste Engelse jeugd. MAJESTEIT, onze beide -landen, tegenover elkaarge- legen met de Noordzee daartussen, zijn altijd ten -.- nauwste bij eikaars geschiedenis betrokken ge weest. Soms zijn wij tegenstanders geweest maar thans, en reeds sedert vele jaren, is de wederzijdse verstandhouding tussen ons een voorbeeld en een aanmoediging geweest voor de gehete samenleving van vredelievende en vooruitstre vende volken, zo antwoordde Koningin Elizabeth. Daarom is het, dat ik en mijn echtgenoot U en het Nederlandse volk dank zeggen voor Uw schitterende ontvangst. De woorden van Uwe Majesteit hebben vele herinneringen in mij opgeroepen. De ervaring van dit bezoek en de vriendschap van Uw volk zal ons nog vele andere herinneringen schenken. De vriendschap tussen onze volken komt natuurlijk voort uit de wederzijdse eerbied voor de commerciële en militaire prestaties van onze landen. Toen de Britse eilanden voor een invasie gespaard bleven en mijn vol ken overal te land, ter zee en in de lucht tegen .tyrannie en agressie, en voor een leven dat waard was geleefd te worden, vochten, streed Uw volk op een andere wijze. Ondanks alle onderdrukking was de heldhaftige strijd die hier, in Nederland, werd' gestreden een bron van voortdurende inspiratie. Ik en mijn echtgenoot nemen deze gelegenheid te baat om hulde te brengen aan Uw volk en aan de nagedachtenis van hen die stierven. Het verheugt mij te bedenken, dat toen de tijd gekomen was, troepen uit het Gemenebest onder veldmaarschalk Montgomery deel namen aan de laatste strijd voor de bevrijding. De Guards Armoured Division in Nijmegen, de eerste divisie luchtlandingstroepen in Arnhem en het eerste Canadese leger onder generaal Crerar, die hier vandaag aanwezig is, behoorden tot de velen die zij aan zij met hun Nederlandse vrienden op Nederlands grond gebied vochten. Vele soldaten, leden van de luchtmacht uit het Gemenebest, die hun leven gaven voor de gemeenschappelijke zaak van de vrijheid, liggen thans n in Nederland begraven". De Koningin zei verder o.m.:1 - „Wat onze beide landen aangaat, het toenemend handelsverkeer tussen ons, in beide richtingen, schenkt natuurlijk grote voldoening, maar het doet mij nog groter genoegen te bedenken, dat er grote industriële- en handelsondernemingen zijn die zijn gegrondvest op Anglo-Nederlands deelgenootschap. Nauwe samenwerking tussen onze twee landen is ook regel buiten Europa. Nederlandse zaken-activiteiten bloeien in het gehele Gemenebest cn sedert de oorlog hebben meer dan een kwart miljoen mensen van Neder landse afkomst zich in landen van het Gemenebesl gevestigd. Uw emigranten staan, ik weet het, in al deze landen in hoog aanzien. Deze trek naar nieuwe landen is eigenlijk weinig ver rassend, wanneer men bedenkt, dat Uw landslieden de eersten waren, die Australië, Tasmanië en Nieuw Zee land hebben ontdekt en dat zij de eerste Europese kolonisten waren die zich in Zuid-Afrika en Ceylon vestigden. Op al deze manieren worden de gemeenschappelijke belangen en de gemeenschappelijke levensopvatting van onze volken bevestigd en zullen, naar ik hoop, ervoor 'zorgen dat wij innige vrienjren blijven". Tenslotte hief de Britse koningin haar glas op de „vriendschap van onze beide landen". De nog geen jaar oude baby Chrisje Wortel is gisteren het slachtoffer gewor den van een felle binnenbrand in de keuken van een woonhuis aan de Uddel- straat te Den Haag. Terwijl mevrouw Wortel even was uitgegaan om een bood schap te doen, duwde haar 2'-/a-jarig doch tertje in de keuken een brandend petro leumstel om. Toen de moeder terugkeerde, rook zij een sterke brandlucht. Zij rende de trap op, opende de deur van de keu ken en keek in een zee van vlammen. De baby zat vastgebonden in de keukenstoel en haar dochtertje lag huilend op de grond, vlak bij de drempel. Mevrouw Wor tel kon het meisje nog juist bijtijds uit de keuken trekken. Inmiddels was de heer Van Wijk, een EHBO'er, dié in diezelfde straat woont, toegesneld en wendde po gingen aan om ook de baby te redden. Hij slaagde er inderdaad in de kleine in de stoel naar buiten te slepen, maar helaas was het te laat. Beide kinderen werden in allerijl naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, waar de baby in de loop van de middag is overleden. De brand weer had inmiddels met enkele nevel- stralen de brand geblust. De keuken brandde geheel uit. „Vriendelijk doordaoht gebaar" (Van onze Amsterdamse redactie) In het. gevolg van het Britse Kon. Paar bevindt zich general H. Crerar, CH, CB. DSO, CD, ad judant van H.M. Koningin Eliza beth II. Hij was gezeten in het tweede volgrijtuig toen de Ko ninklijke stoet des ochtends zijn intocht maakte van de Prins Hen drikkade naar het paleis op de Dam en in de middaguren naar het Rijksmuseum en Asschers Di- amantfabriek reed. Aan het gala diner gisteravond in het paleis dankte H.M. Koningin Juliana haar koninklijke gasten voor het „vriendelijk doordacht gebaar" om zich door de generaal te laten vergezellen. „Zijn komst is voor ons vol van betekenis en heeft, ons diep getrof fen. De generaal moet vandaag levendig zijn herinnerd aan zijn zegetocht bij de Nederlanders, als hun bevrijder, waar hij hier ook al® bevelhebber van Uwer Maje- steits Canadese troepen kwam. Zp bevrijdden het grootste, deel van ons land. Sindsdien kwam Ca nada ons bijzonder na aan het hart te llggien", zo sprak Koningin Juliana, die daarna enige persoon lijke herinneringen ophaalde aan de grote indrukwekkende gast vrijheid welke het Ned. Kon. Gte- zin in Canada genoten had. in het bijzonder toen Prinses Margriet er geboren werd. n (Van onze Amsterdamse redactie). Onhoorbaar liepen gisteravond tijdens het staatsiebanket in de Burger zaal van het Kon. Paleis 48 lakeien, in hun blauw met goud bestikte tunieken, hun beige zijden kuitbroeken met witte kousen en begespte schoencp, gedienstig af en aan om de gerechten voor het voorname gezelschap op te dienen. Eerder op de avond hadden ze de zes tafels gedekt. Bij dit preciese werkje had ook een zeer jeugdig tafeldienaar geholpen, nl. de 17-jarige Bob Krist uit Amsterdam, die dinsdag de wensdroom van zijn leven in vervulling zag gaan. Bob, die leerling-kelner is in een groot Amsterdams hotel nog maar drie maanden trouwens had al zijn zinnen erop gezet, om bij dit unieke gala-gebeuren aan wezig te zijn. Een Hollandse jongen is niet bang, beeft hij gedacht en schreef een heel mooie brief aan de Koningin, waarin hij haar ver zocht hem in de gelegenheid te stellen bij het diner te mogen bedienen. En waar Bob helemaal niet op gerekend had: de vorstin stond zijn bede toe. Zonder dat hij het wist had de Koningin door haar personeel inlichtingen laten inwinnen over Bob, op zijn vroegere scholen, bi) zijn moeder en familie. Het oordeel viel gunstig uit, maar Bob hoorde dat pas een paar dagen geleden Dinsdagochtend om half tien werd de „koninklijke dienaar" op het Paleis verwacht, zo kreeg hij te horen en hij was op tijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5