Djakarta's troepen zullen op Sumatra nooit volledig slagen Oók al aan de sigaar? m Amerikaanse geheimzinnigheid na H-homproef werkte alarmerend Uit all Tuinbouw niet gerust over Euromarkt y b Rebellen verliezen de moed niet: ^De Nederlanders konden liet (met 50.000 man) ook niet klaren De rampzalige reis van de „Gelukkige Draak". I. WOENSDAG 26 MAART 1958 PAGINA 9 lid Stroomvoorziening afgesneden l °nden k, eniphis V.S Parijs Rook met verstand, rook met smaak, rook sigaren! Jaarvergadering Centraal Bureau voor T uinbou wveilingen 0esterberg Sovjet-diplomaat uit Pnompenh verdwenen De Bretagne NED. TEXTIELINDUSTRIE MISKENT RAYONVEZEL Staking in Barcelona Bespreking in de Nationale Raad Status en toekomst van „overgenomen" bedrijven In de Van Speyckzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam, waar het Amsterdamse gemeentebestuur aan het Britse Koninklijk Paar werd voorgesteld, bood burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam aan H.M. Koningin Elizabeth een boekwerk aan. De foto laat zien, hoe v.l.n.r. H. M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Philip, H.M. Koningin Elizabeth en burgemeester Van Hall dit boek bekijken. Strijd tegen kistenkartel Omzet Nederlandse veilingen In 1957 ruim f 37 miljoen lioger dan het jaar daarvoor °vigo (Italië) Londen ko koninklijk gezelschap verlaat het paleis op de Dam om zich naar hel g.ilaccncc,l: I :.-i ':t hel Igsbouw. Politiek van de A.E.C. verwekte spanningen tussen Japan en V.S. Gevaren van AEC-politiek Feiten Het boek Sigarenfabrikanten stalen eigen sigaren Noodlottig gevolg van faillisse ment Expansie-tempo Duitse economie neemt af Uitvoer zal ivaarschijnlijk nog verder teruglopen SANERINGSPLAN VOOR DE BELGISCHE KOLENMIJNEN ds d« icfd» frc verovering van »-ri rar.tai steden In het opstandige Midden-Sumatra door '^unesUche regeringstroepen „heeft niets te betekenen". Dit is de mening van erii vertegenwoordiger van de Sumatraanse rebellen in Singapore. „Wat heeft aan het veroveren van kleine steden, die allemaal wijd verspreid liggen, ^nneer het onmogelijk is tussen deze plaatsen verbindingen tot stand te hren- zo zeide hij gisteravond tegenover Reuter. ,.De Nederlanders hadden 50.000 Nn troepen op Sumatra tijdens de laatste revolutie, maar zij konden niet heel Nmatra overnemen, omdat zij geen verbinding tussen hun steunpunten tot stand ,°Oden brengen. De centrale regering zal hetzelfde lot als de Nederlanders on tgaan". K Hadio-Padang, de zender van de re alen. zwijgt sedert enige dagen over ^cessen van de troepen der tegenrege- .'Og. Voor gegevens over het verloop .,an de strijd is men nu geheel aange ven op de officiële berichten, die in Jakarta en Medan worden gepubli- ,eerd. Gisteren meldde de radio van de ''donesische hoofdstad, dat de rege ringstroepen thans het gehele district Rengat ten zuidoosten van Medafi be heersen. Ten zuiden van Prapat hebben zij enkele plaatsen en een vliegveld be zet. Tot tweemaal toe werd gisteren melding gemaakt van de capitulatie van groepen rebellen. Bij zuiveringsac ties in het gebied van Rengat gaven 178 officieren en manschappen zich over, elders legde volgens radio Djakarta een groep van 127 man d ewapens neer. Radio-Medan heeft gemeld, dat de oP- WINDSTREKEN Hier arriveerde een gezelschap van 25 Zweedse soldaten, klaar om een weekje 'n Londen en omgeving gezellig door te brengen. Het uitje is een beloning van be Zweedse militaire autoriteiten aan be 25 beste Zweedse soldaten. Ze be gonnen het feest gisteren met een lunch 'n de Zweedse ambassade en gingen baarna deskundig het aflossen van de Wacht bij Buckingham Palace bezichti gen. We hadden het dezer dagen over Elvis Presley, rock-'n'-roll-artiest nummer 1. Het is zo ver. Gisteren stapte hij de Amerikaanse dienst binnen. Zij-n haren geknipt tot een gemodereerde crew-cut ®h uitgeleide gedaan door zijn pa en ma. iHet nog elf andere rekruten werd hij daarna medisch onderzocht en di rekru- ten stonden stomverbaasd te kijken naar de menigte persfotografen en film- Heden, die elke stap van Elvis de Grote vastlegden. Vandaag kunt u rekruut Presley - e.r zijn twintig miljoen grammofoonplaten van hem in de markt rV lllterttlUT AW.J nauwelijks meer uit de andere sol daten erkennen. ■hield men een inzameling, werd een flessen- en oud-papieractie op touw ge zet en de opbrengst zo snel mogelijk naar het opgegeven adres gezonden. Daar werd het geld als uit de hemel hemel gevallen met grote dankbaarheid ontvangen. Nog even over het duel tussen Serge Lifar, balletkunstenaar en de Markies de Cuevas, die ruzie kregen over de uitvoering van een ballet en daarna be sloten de zaak maar uit te vechten. Er is tussen de beide heren overeenge komen, dat men het zwaard als wapen zal kiezen. Men is het al eens over de plaats en de tijd, maar die zijn voor lopig zorgvuldig geheim gehouden. De markies heeft wel aan zijn vrienden meegedeeld, dat' hij persoonlijk een voorstander van zwepen was, maar dat zo iets toch niet goed ging. De markies schijnt niet zo erg goed op het zwaard te zijn. maar intimi beweren, dat hij in zijn salon praktijklessen neemt. Zijn tegenstanders daar zijn de voorradige kussens. standelingen de toevoer van elektriciteit naar Pematang Siantar hebben afge sneden. De burgemeester van de stad heeft een beroep gedaan op de gouver neur van Noord-Sumatra te Medan om bijstand te verlenen voor het herstellen van de stroomvoorziening. „Politieke operatie" In een toespraak tot een delegatie van de vereniging van staatsambtenaren heeft president Soekarno gisteren ge zegd, dat de actie in Midden-Sumatra geen militaire, maar een „politieke ope ratie'' is. Zij is niet gericht tegen de bevolking van Sumatra, maar zij beoogt „de liquidatie van de rebellenregering" en het einde van „het optreden van Achmad Hoessein en zijn kliek". De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft meegedeeld, dat de re gering vobrnemens is „drastische maat regelen" te nemen tegen „het smokke len van buitenlandse wapens" naar de opstandelingen in Midden-Sumatra. Ra_ dio-Djakarta weet nog te melden, dat een hoeveelheid door buitenlandse agen ten aan de rebellen verstrekte en in Pa- kan Baroe door de regeringstroepen buit gemaakte wapens in Djakarta voor het gebouw van het ministerie van voorlich. ting tentoongesteld zullen worden. Deze wapens bewijzen, dat de rebellen wel hulp uit het'buitenland ontvangen, zo werd gezegd. Anti-SE ATO-demonstratie Indonesische studenten hebben giste ren voor het gebouw van de Amerikaan se ambassade gedemonstreerd onder het uitroepen van kreten als „Naar de dui vel met de SEATO". Een delegatie de monstranten overhandigde aan ambas sadeur Jones een resolutie, waarin o.m. werd geëist, dat de V.S. verhinderen, dat wapens van Amerikaans fabrikaat voor de rebellen op Sumatra worden af geworpen en dat militaire verdragen, zoals de SEATO worden ontbonden. Ambassadeur Jones deelde aan de stu denten mee, dat de V.S. niet voorne mens zijn zich in binnenlandse aange legenheden van Indonesië te mengen. Zijn regering weet niet, wie de wapens aan de opstandelingen heeft verkocht. Trouwens, zo merkte hij op, de Indone sische luchtmacht maakt bij haar aan vallen op de troepen der tegenregering gebruik van vroegere Amerikaanse vliegtuigen. Toen de delegatie weer bui. ten stond en een verslag van het onder houd uitbracht, schreeuwden de ^studen ten: ..Dat zijn allemaal leugens (Deze betoging is later op de dag te Washington ter sprake gekomen tij dens de wekelijks persconferentie van minister Dulles van de V.S. De Ame rikaanse minister zei in antwoord op Dr. Oskar Reinhart, een grout com mercieel en bekende kunstverzamelaar uit Winterthur. heeft bepaald, dat zijn particuliere verzameling van oude en moderne kunst, die tot de rijkste van Europa gerekend kan worden, na zijn dood als openbaar bezit aan het Eed genootschap zal worden overgedragen. De nalatenschap omvat oiok zijn villa in Winterthur. die als openbaar museum de verzameling zal herbergen. Dr. Rein hart heeft reeds enkele jaren geleden Misschien herinnert u zich n,og de ver goede strijd welke de op S'oesterberg gelegerde Amerikaanse piloten indertijd poerden om de mascotte van de Ameri kaanse vliegbasis Bitburg, die ze eigen- Hik ook als hun mascotte beschouwden. Gfti aan alle oorlogshandelingen een rind te maken heeft het Amerikaanse soesterbergse squadron besloten zelf een Jhascotte aan te trekken. Ze gaven de beeldhouwer Rob Blote uit Voorsohoten °Pdracht een wolf te vervaardigen. De >volf wordt natuurgetrouw afgebeeld, ^aar alleen do maten zijn wat buitenis- ]\azareth (Palestina) j'g: de lengte van het dier bedraagt 1 'Wee meter en het gewicht zal navenant want het wordt in beton gegoten. Eventuele belagers zullen dus met zwaar ijervoermateriaal voor de dag moeten 15 o-men. een vraag, dat hij niet te veel bete kenis aan het gebeurde wilde hechten. Hij vertelde, dat hij, toen hij jaren geleden aan de Sorbonne in Parijs studeerde, ook wel eens meedeed aan demonstraties. Ik kan me niet meer herinneren zo merkte hij onder ge lach van de aanwezigen op aan wel. ke kant ik toen stond, Dü-lles meende, dat uit deze en andere demonstraties in Indonesië nog niet kon worden af- Vladimir Lukasjevitz, tweede secreta ris van de Sovjet-ambassade in de Cam bodjaanse hoofdstad Pnompenh, is, op weg naar Moskou, verdwenen. Hem was op verzoek van de Sovjetrussische am bassade, een uitreisvisum verstrekt, en geleid, dat de regering achter zulke j men meende in Cambodja, dat hij naar acties stond. Radio-Padang heeft gisteravond ge meld. dat ingevolge van een overeen komst met Zuid-Sumatra binnenkort luchtdiensten zullen worden geopend tussen Padang en Palembang. Deze diensten zullen uitsluitend door het Rode Kruis, gebruikt mogen worden. Daarnaast wordt er aan gewerkt om de postverbindingen te herstellen. Dezelfde zender heeft ook meegedeeld, dat het Deense vrachtschip „Bretagne" dat enkele dagen geleden in de haven van Padang door een Indonesisch kor vet werd beschoten en daarbij licht werd beschadigd, thans op weg is naar Java. Volgens de radio werd de „Bre tagne" bij" haar vertrek uit Padang door een'Indonesisch korvet onder schept. waarna het opdracht kreeg naar Java te stomen. Volgens de directeur van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Amihem, mr. J. Meijnen, wordt de rayonvezel door de Nederlandse textielindustrie miskend. Het verbruik blijft sterk achter bij dat der omliggende landen en daarin schuilt een gevaar voo.r de gehele Nederlandse tex tielindustrie. namelijk achterstand op de Euromarkt. De heer Meijnen. die deze mededeling Moskou was teruggeroepen. Gisteren is te Pnompenh van gewoon lijk betrouwbare zijde vernomen, dat Lukasjevitz per vliegtuig in Bangkok is aangekomen. Zijn vrouw en zijn zoon vertrokken ruim twee weken geleden per vliegtuig ui* Pnompenh en men meent, dat zij zigh thanN in Rome bevinden. Van de zijde van het Cambodjaanse miniserie van buitenlandse zaken wordt vernomen, dat men op de Sovjet-am bassade na het vertrek van Lukasje- witz bemerkte, dat de brandkast w,pS opengebroken, terwijl de vingerafdruk ken van de tweede secretaris op de deur werden aangetroffen. Volgens sommige berichten zou Lu kasjevitz zich hebben meester gemaakt van geheime communistische ondergra- vingsplannen voor Zuid-Oost-Azië. De Sovjetrussische ambassade te Pnom penh heef£ tot dusverre geen commen taar willen geven op de verdwijning van Lukasjevitz. In Nederlandse tuinbouwkringen is men nog steeds niet gerust over de toe komstige positie van land- en tuinbouw b'nnèn de gemeenschappelijke markt. Dit bleek uit een toespraak van de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen tijdens de jaarvergadering van dit bureau, gisteren te Scheveningen gehouden. In nagenoeg alle Europese landen wordt de landbouwpolitiek gekenmerkt door garantieprijzen, d.w.z.. steUn uit de schat kist .om de boeren een redelijk inkomen te verzekeren. In het Euromarktverdrag is. de eerste doelstelling van het ge meenschappelijke landbouwbeleid de be vordering van produktiviteit en verzeke ring van een redelijke levensstandaard aan de landbouwbevolking. Met het oog nu op het stelsel van invoerregelingen als gevolg daarvan meeat de heer Prins, dat wij daardoor in een ernstige impasse kunnen raken. Zich realiserende, dat v.oor bepaalde In Barcelona zijn gisteren 500 arbeiders van twee fabrieken niet op het werk ver schenen, nadat de dag tevoren in de stad vlugschriften waren verspreid, waar in werd opgeroepen tot een algemene sta king. De gouverneur van de stad gelastte de fabrieken onverwijld te sluiten. Iri de officiële bekendmaking werd te kennen gegeven, dat. 't een politieke sta king geldt, aangezien de betrokken arbei ders geen eisen op sociaal gebied hadden gesteld. Naar verluidt pogen de commu nisten in Barcelona en Madrid ongeregeld heden te veroorzaken, nu de „langzaam- aan-actie" in enige mijnen in Asturië niet tot een groot conflict is uitgegroeid. Volgens te Madrid ontvangen berich ten heerst er aan de universiteit van Bar celona een gespannen toestand. Zoals be kend is de medische faculteit dezer dagen gesloten, nadat de studenten, uit protest tegen een verlenging van de specialisten opleiding met twee jaar- weigerden colle ge te lopen. ■- ïsc iieci meijnen. een deel van zijn omvangrijke verzame- deed de Nederlandse Textieljaarbeurs ling aan de stad Winterthur geschonken,e utrecht zeide nog dat het aandeel van en de bouw van een museum gefinan- h A K {j -concern in de wereldproduktic cierd, waarmee hij zijn vaderstad tot een van de belangrijkste kunstcentra van Zwitserland heeft gemaakt. Gisteravond 's de Indonesische „natio nale raad" in Djakarta begonnen met de bespreking van de „status en toekomst" der in december jl- tijdens de anti-Neder landse campagne, door de regering „over genomen Nederlandse bedrijven. De nationale raad zal deze kwestie tijdens een zitting, die drie dagen in beslag zal nemen en die door president Soekarno als voorzitter wordt geleid, van alle kanten bekijken. Daarna zal hij moge lijk advies aan het kabinet uitbrengen. Een en ander heeft de correspondent van het ANP vernomen van de vice-voor- zitter van de raad, Roeslan Abdoelgani Toen de anti-Nederlandse campagne medio december haar hoogtepunt had bereikt, verklaarde Roeslan Abdoelgani in een radiouitzending, da; de woorden „confiscatie en nationalisatie" in ge sprekken over her overnemen van Ne derlandse bedrijven moesten worsen vermeden. Hij zeide dat de uitdrukking „nationalisatie" uitging van de veron derstelling, dat schadeloosstelling zou worden betaald, terwijl confiscatie al leen mogelijk zou zijn in geval van het bestaan van de staat van oorlog met Nederland. akkerbouw, en veehouderijproduktem een marktordening niet zal kunnen ontbreken, was hij ervan overtuigd, dat het hoofd doel van het gemeenschappelijk land bouwbeleid in de Euromarkt specialisatie en daardoor verhoging van produktiviteit per werkkracht zal moeten zijn. Verder merkte de heer Prins nog op. dat het van het grootste belang is, dat binnen de Euromarkt regelingen voor de handel in tuinbouwprodukten worden ge troffen. die hef bereiken van specialisatie door middel van een vrije concurrentie ten doel hebben. Het niet opnemen van de agrarische sector in een vrijhandelszone zal naar zijn menin-g eveneens tot ernstige consequen ties leiden. Voor de tuinbouw, die niet steunt op overheidsgaranties, zouden deze gevolgen in het bijzonder ernstig zijn. Ook hier kan de slotsom niet anders zijn. dan die voor de Euromarkt: specia lisatie om de tuinbouw jn staat te stellen de economische positie hier en elders te handhaven. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen zal geen verdere stappen doen om aan de produktie van veilingkisten en eenmalige verpakkingen deel te nemen, zolang het bestaande kistenkartel niet verder tot prijsopdrijving leidt. Jaarlijks wordt voor meer dan twint-.g miljoen aan fust besteed. Elke besparing daarop beïnvloedt de concurrentie-positie van de tuinbouw gunstig. Deze besparingen werden bemoeilijkt door individuele aankoop door veilingen en onvolledige standaardisatie, door de aanwezigheid van een kistenkartel en vaak ondoelmatige produktiemethoden in de kistenindustrie. Klachten over het kar tel werden door het ministerie van econo mische zaken ontvankelijk verklaard. Daarom nam het Centraal Bureau finan cieel deel in een modern ingerichte kistenfabriek, die op de meest doelmatige wijze kan produceren. De kartel-kisten fabrikanten behoeven echter niet onge rust over verdere stappen te zijn. zolang dit kartel niet tot prijsopdrijving leidt, aldus verklaarde de heer M. Prins tijdens de jaarvergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het tijdens de gisteren gehouden jaar vergadering van het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen uitgebrachte jaar verslag over 1957 vermeldt een totaal omzetcijfer der veilingen van 567 700.000. welk bedrag 37.600.000 hoger is dan het totaal over 1956. De grote stijgingen wer den bij de verse groenten, vooral in de onder glas geteelde produkten. verkregen. Daartegenover staan vrij belangrijke dalingen van de omzetcijfers bij de volle grondsprodukten, met name in de kool sector. Voor een belangrijk deel waren de vrij grote omzetten in de glasgebieden het ge volg van een uitbreiding van het glas areaal met 7% pet. De omzetstijging in de hardfruitteelt was voornamelijk een gevolg van de ge deeltelijk door vorst mislukte oogst. Aan gezien eind 1957 de voorraden hard frut voor 90 pet. geruimd waren, wordt voor het eerste halfjaar 1958 een omzetdaling van 14.000.000 verwacht. Hiirt geleden vond hier een jongetje. °P weg naar school, een ballonnetje, dat ?®n hemelse bestemming bleek te heb ben. op het dunne ballonomhulsel stond e lezen: „Kleine blauwe ballon, vlieg 2aar het Kindeke Jesus en zeg Hem, rft ik heel gauw een broertje krijg, Paar dat we geen kleertjes voor hem aebben". Daaronder was een naam en 'bres van een dorp bij Milaan lOpge- g®ven. Het j'och rende met zijn vondst [;aar school en gaf de ongewone lucht- Pest aan de onderwijzer. Die las de °odschap in de klas voor en spontaan Vlugge, maar ook misdadige vingers sneden met ee/ vlijmscherp mes dei ravenzwarte haarvlechten af van het alleraardigste Israëlische meisje Amina Eil Salioi, toen zij in een overvalle I Nazareense bazaar winkelde. Het ging j niet om het mooie haar, maar in ds vlechten was een prachtige ketting met oude, gouden munten gevlochten. Een Engelse predikant gaat een kliniek openen. Hij beweert, dat hij in staat is de mensen, die dat willen, met psycho logische middelen het roken te ontwen nen. De zaken kunnen goed gaan, want, hij beweert eveneens reeds drieduizend aanvragen van toekomstige „afschaf fers" ontvangen te hebben. 1 onze correspondent) New York, maart Aan hèt einde van het boek „De reis van De Gelukkige Draak", waarin de Amerikaanse atoomge leerde dr. Ralph Lapp tot in de tails de ervaringen vertelt van 23 Ja panse vissers, die op 1 maart 1954 de proefexplosie van een Amerikaanse superbom op een afstand van on geveer 87 mijl zagen, staat het vol gende geschreven: „Drie jaar na de ontploffing weigerden Amerikaan se regeringsbeambten nog steeds te zeggen welke soort bom in Bikini tot ontploffing werd gebracht. In plaats daarvan begonnen ze de deugden aan te prijzen van de „humanitaire bom" een uitdrukking waarvan ze spoedig spijt hadden en waarvan het adjectief vervangen werd met „schoon" (schone bom). De seman tische onzin over de „schone bom" gaat nog steeds door. Misschien is het meer gevaarlijk dan onzinnig. Want het suggereert een soort van sterie le oorlog, welke op een of andere wijze het element van schrik schijnt weg te nemen en daarmee het af schrikwekkende van het gebruik van kernwapens." Dit is de mening van een hoogge waardeerd Amerikaans geleerde, die in 1946 een leidende functie had bij de atoombom-proefexplosies op Biki ni. Als kern-fysicus heeft hij zijn regering op verschillende verant woordelijke posten gediend. In de laatste jaren is hij meer en meer voor een lekenpubliek gaan schrijven over atoom-kwesties, hoewel hij dit niet doet door popularisering van zijn onderwerp. Dat deze verant woordelijke Amerikaanse geleerde en auteur bovenvermelde opmerking over de „schone bom" maakt (dus over een begrip, dat politiek zo'n grote rol speelt), zegt iets over de on verschrokken eerlijkheid van dr. Lapp. Een eerlijkheid, die hem er voortdurend toe dwingt, de gevaar lijke zwakke plekken aan te wij zen in de „politiek" van de Ameri kaanse Commissie voor Atoomener gie, hierna genoemd AEC. Dis is dus de regeringscommissie voor Atoomenergie en niet de Congres commissie voor Atoomenergie, die het nl. lang niet altijd eens is met de regeringscommissie. De gevaren van de AEC-politick ziet dr. Lapp in de gevolgen daarvan voor Amerika's buitenlandse poli tiek: de spanningen tussen Japan en Amerika bijv., welke hij beschrijft in „De reis van De Gelukkige Draak", geven een S°ed voorbeeld. Maar ook de grote onwetendheid van het Amerikaanse publiek aan gaande feiten, die met het radioac tieve bestralingsgevaar samenhan gen, zijn een gevaar en een gevolg van overdreven geheimhouding van de AEC. Deze onwetendheid vindt zijn weerslag in een dikwijls kritiekloze houding van het Amerikaanse pu bliek t.a.v. gebeurtenissen als die, welke bijv. in 1954 voorvielen en waaraan Lapp zijn boek heeft ge wijd. (De titel van het boek is ont leend aan de naam van het schip „The Lucky Dragon" waarmee de Japanse vissers in 1954 op tonijn vangst gingen in de Grote Oceaan en waarop ze verrast werden door de atoomexplosie). Die kritiekloze houding wordt soms echter in een vijandige en verkeerde zin uitgelegd. De Japanners hebben zich bijv. bo venmate geërgerd aan Amerika's houding tegenover de geweldige schrik die over het Japanse volk is ontstaan als gevolg van het trieste avontuur der vissers op de „Geluk kige Draak". Maar het moet uitdruk kelijk gezegd worden, dat het Amerikaanse volk praktisch onkun dig is gebleven van de gebeurte nissen en als het „kritiekloos" was treft het daarvoor dan ook geen blaam. Want merkwaardigerwijze volgt ook de zeer onafhankelijke Ameri kaanse pers op het gebied waar het de AEC betreft, vrij dociel de wen sen van dit orgaan. (Dit hangt na tuurlijk mede samen met het feit, dat journalisten, in het algemeen in atoom-kwesties, zich in hun oordeel afhankelijk voelen van de geleer den. Zo gebeurde het dat. toen een Ja panse biofysicus een open brief richtte aan de AEC via een Ameri kaanse persdienst in Tokio err in die brief eiste, dat de Japanse geleer den ervan op de hoogte zouden wor den gesteld, welke atoom-elemen ten in de ontploffing waren teweeg gebracht, opdat de medici dan be ter wisten hoe de getroffen vissers te behandelen, de persdienst weigerde deze brief te publiceren. De chef van de dienst deed dit omdat de „brief schrijver een alarmist was, die ken nelijk publiciteit zocht".... Toen de Japanse geleerde een jaar later de perschef opzocht was de ze niet van mening veranderd. De perschef die vrienden in de AEC had, zei bovendien dat de AEC had ver zekerd dat de vis (die op de tragische tocht gevangen was) niet was be smet. M.a.w.: terwijl vertegenwoordi gers van de Amerikaanse persdienst in Japan zich met eigen ogen ervan konden overtuigen, dait de binnenge brachte vis radio-actief besmet was, bleef men toch halsstarrig nazeggen wat de AEC voorzei. Deze dociliteit van de Amerikaanse pers is mede de reden dat nu, vier jaar later, pas voor het eerst het hele voorval met de Japanse vis sers door dr. Lapp uit de doeken wordt gedaan. Aan de hand van de feiten toont Lapp de houding van de AEC in de hele affaire aan en in die zin is zijn boek van groot belang voor al diegenen, die buitenlandse politiek bestuderen. Want daar Amerika de grootste atoom-mogendheid in de vrije wereld is en de Westerse landen haar leiding in atoom-politiek aan vaarden, is het niet onbelangrijk om welingelicht te zijn over de praktij ken van de AEC, die een politiek van geheimhouding volgt welke nogal eens ad absurdum wordt ge voerd. De AEC heeft daarbij een anti alarmisten-politiek ontwikkeld, waardoor zij de actuele gevaren, die de hele kernwapen-ontwikkeling be geleiden, bij voorkeur als bagatel voorstelt. Maar het is de vraag of deze AEC-psychologie geen ave rechts effect op de alarmisten heeft. De alarmisten worden overal in de wereld aangemoedigd, waar de feiten niet voor zichzelf mogen spre ken. Aldus kon de tragedie voor de bemanning van de „Gelukkige Draak" ook een paniek in Japan ver oorzaken, die in geen enkele verhou ding stond tot de tragische feiten. Deze paniek zou ongetwijfeld niet tot zo grote hoogte zijn gestegen, als de Amerikaanse regering de zaak weer niet „en bagatelle" had wil len voorstellen en als het iets méér had willen begrijpen van de psycho logische schok, die het vooral moest hebben voor een volk, dat een Hiroshima en Nagasaki achter de rug heeft Lapps boek belicht (op de ach tergrond) deze „politiek" van de AEC. Nauwkeurig en helder be schrijft hij de tocht van de 23 dood arme Japanse vissers, die met een trawler in de buurt van de Marshall eilanden terecht kwamen, nadat ze een slechte tonijnenvangst hadden gedaan. In de warme nacht van de eerste maart 1954, zagen enkele le den van de bemanning die voor 't grootste deel sliep „de zon in het westen opgaan": een geweldige vlam van witgeel licht, die de oceaan verlichtte, en die daarna langzaam rood en vlammend oranje werd. Spoedig was de hele bemanning aan dek om de fantastische wolkvorming te zien. Na korte tijd werd het weer donker. De vissers altijd Hiroshi ma indachtig vermoedden dat ze een „pikadon" gezien hadden een atoomontploffing. Tegen de tijd dat ze weer naar hun hutten terugkeer den, begon het schip te sidderen en te schudden, terwijl een geweldige ge luidsgolf, die van alle kanten tege lijk scheen te komen, om het schip sloeg. Dit werd gevolgd door twee ge luidsuitbarstingen, die klonken als roffelende geweerschoten op afstand, zodat de mannen zich instinctief op de grond gooiden. Sommige vissers schreeuwden, dat er met kanonnen op hen werd geschoten. Maar de eerste machinist, die gehoord had, dat op explosies getijhoge golven kon den volgen, waarschuwde daarvoor. De radiotechnicus Kuboyama, (die later aan de gevolgen van de explo sie overleed) rekende uit, dat de af stand van de boot tot het explosie centrum ongeveer 87 mijl moest zijn. (Dit was buiten de door 'de Ame rikanen vastgestelde gevaarzone, die later, na bekendwording van het ge beurde, achtmaal vergroot werd Kuboyama kreeg bevel scherp te let ten op waarnemingsvliegtuigen; maar geen vliegtuig werd noch voor noch na de explosie gehoord of ge zien en geen radiobericht werd over de ontploffing ontvangen. (wordt vervolgd) „The voyage of the Lucky Dra gon" by dr. Ralph Lapp, Harper and Brs. Voor de rechtbank te Arnhem stonden vandaag drie fabrikanten uit Veenendaa] terecht: de gebroeders J- w- en G. D. van S„ resp. 51 en 49 jaar. en de zwager van laatstgenoemde, de 48-jarige P. D. K. De gebroeders van S„ firmanten van een op 31 december 1953 gefailleerde sigarenfabriek, zouden volgens de tenlas telegging 11.000 sigaren uit de door de be lastingdienst verzegelde voorraad in een fabriek hebben weggenomen en zich voorts aan andere strefbare handelingen (bedrieglijke bankbreuk en verduistering) hebben schuldig gemaakt. Zwager K. zou bij de „inbraak" in de fabriek een handje hebben geholpen. Hij stond ook terecht voor duistere financiële praktijken ten behoeve van ziin. intussen ook failliet verklaarde, machinale brei- inrichting. De rechtbank veroordeelde J. W. van S. tot twaalf maanden gevangenis straf met aftrek' G. D. van S. tot vier maanden met aftrek (hij wordt als mee loper beschouwd) en tenslotte K. tot een jaar en vier maanden met aftrek, alles conform de eis. In zjjn maandelijks overzich' van de economische toestand in Wetl-Duitsland deelt het Westduitse ministerie van eco nomische zaken mede. dat de economi sche expansie in de Bondsrepubliek in januari aanhield en in die maand Dog steeds bevredigend was, al blee" de voor uitgang onder die van een jaar geleden. Overigens gaf het ministerie toe, dat de algemene economische toestand in vergelijking met het vorige jaar is ver anderd. De langzamer groei van de pro duktie en van de afzet heeft vele takken van nijverheid genoodzaakt tot aanpas sing van de verkopen aan de gewijzigde omstandigheden. Deze ontwikkeling heeft geleid tot moeilijkheden, die nog verer gerd zijn door de stijgende prijzen en lonen. De uitvoer beweegt zich in dalende lün en dit zal in de nabije toekomst waar schijnlijk zo blijven. Het bedrag der nieuwe exportorders voor de Duitse in dustrie was in januari J.l. 8 pet kleiner dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Opvallend was de scherpe stijging van de binnenlandse orders voor investe ringsgoederen. Deze waren in januari jl. 13 pet groter dan in januari 1957. In de industrie van verbruiksgo dr/-en zijn evenwel nog geen teken n van herstel. De nieuwe binnenlandse orders voor ver- bruiksgoedere waren in januari ongeveer 20 pet kleine dan in januari van het vo rige jaar. De Belgische regering en de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal zijn het in beginsel eens over een saneringsplan voor de Bel gische steenkolenindustrie. Het plan zal door de Hoge Autoriteit en de Belgische regering gezamenlijk worden opgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9