S h Brits Vorstenpaar vertoefde temidden van 2500 onderdanen Koningin Elizabeth de derde Engelse vorst in Trèveszaal iz:?st s"fc" - ;r°m - VLIEGERSSALARISSEN HET BUITENLAND IN Smilde-toren (285 m) brengt televisie in noordelijke provincies Uit alle Koninklijk jacht aan de Parkkade kleding Zwanezang van Haagse dierentuin UW TAFEL WATER Regeringsdiner in historische omgeving stollen maat De 400.000 afgekeurde gasmaskers onder Slapen een appelboom. pe£tagsmÊBÊÊÊm Amerikaanse toppen UW TAFELWATER Met de bouw reeds aangevangen Het menu W ooii wagenbewoner stak lid van stembureau met mes Minder strak Benelnx- verkeer A'damse marktkoopman won hoofdprijs in voetbalpool DONDERDAG 27 MAART 1958 PAGINA 5 Voor familiegebruik', in 1/1 literschroefilessen Bloem-emblemen De Lier Delft Warschau T okio In de Ridderzaal SPORTIEF INTERMEZZO IN EEN FERRARI Kent ook d.t onbedwingbare ver langen languit „„de, een'Lóm 7 Precies I U ken, da, weldadi Vooi iamiliegebruik, m i/i litérschroefflessèn Plymouth „Caesar en Cleopatra" Demi-finale Cup-wedstrijden Oproepingskaarten zoek De eigen-aar van het Haagse Dierentuincomplex heeft 75.000 besteed om het Engelse vorstenpaar op waardige wijze te ontvangen. En dat ondanks het feit, dat het complex ten dcde opgeschreven is. Op dit terrein zal namelijk het nieuwe Provinciehuis verrijzen en de grandioze, maar toch intieme common- wealth-receptie die er gisteren werd gehouden, was een schone zwanezang. De definitieve afbraak zal wei pas beginnen, wanneer het vervangende gebouw is opgetrokken. Maar door de nu reeds „voormalige" eigenaar, de heer W. J. Rote wordt het optrekken van een enorme muur van het nieuwe Provincie huis als een genadeslag voor zijn Dierentuin gevoeld. liet Britse koninklijke jacht Britanniais gisteren te Rotterdam aangekomen, waar het afmeerde aan de Parkkade, van waar het hedenavond niet Koningin Elizabeth en Prins Philip aan boord weer koers zal zetten naar Engeland. Twee sleepboten, de „Ajax" van Leen Smit en de „Groenland" van P. Smit jr., ^gen gistermiddag onder stoom bij de Radarpost aan de Lekhaven, wachtend op het Britse Koninklijke jacht „Britannia", hat om tien minuten over half drie de Nieuwe Waterweg was opgestoomd, op iveg naar de Parkkade te Rotterdam, waar het zal blijven liggen, totdat vrijdagavond elf uur koningin Elizabeth en baar Semaal weer naar Engeland zullen ver trekken. GEESCORTEERD door twee Nederlandse destroyers en enkele Britse marinesche pen, stoomde de „Britannia" op naar de Parkkade, terwijl een zwerm kleine Scheepjes, van de politie te water en de Nijkshavendienst als een stel loodsvisjes Voor de „Britannia" uitdartelde om de Vaarweg vrij te maken. Zo nu en dan hioesten deze scheepjes serieus in actie komen om een ietwat al te nieuwsgierige schipper te verzoeken een eindje meer de kant in te gaan en, wat nogal lastig bleek, he Duitse coaster „Leanna", die met Schade aan het roer op stroom voor anker tag, snel uit de weg te duwen. Heel voorzichtig trokken de beide sleep boten het smetteloos gepoetste jacht naar he kade, waar men vlotjes had verankerd Om beschadiging te voorkomen. Toen het jacht nog een tiental meters bit de kant was werden aan boord vlaggen gehesen en opeens was de „Britannia" tot ieders verrassing gepavoiseerd. Op dek Speelde het scheepsorkest. De Parkkade zelf was afgezet, doch op >.De Heuvel", die de kade in de lengte afsluit, stonden honderden belangstellen- hen. Om vijf uur lag het jacht vast, juist toen het Engelse volkslied over de kade klonk. Ook het ere-escorte van de Rijks politie te paard verscheen onder hoef gekletter ten tonele om aan de repetitie heel te nemen. best fabrics only -vraagt uw kleermaker De Trèveszaal in Den Haag, waar in vroeger jaren de vergaderingen van de Staten-Gcneraal werden gehouden, leent zich wel bijzonder goed voor een fecrieke gebeurtenis, zoals die gisteravond plaats vond. Daniël Marot bracht deze ruimte in 1697 geheel in Louis XIV-stijl. Portretten van vier Prinsen van Oranje en van Stad houder Willem III, Koning van Engeland, geven deze zaal een apart karakter. Een aardig trekje in het tafclarrangement was, dat de Koning neerkeek op de beide vor stinnen, tijdens het diner, dat de Neder landse regering aanbood, bij gelegenheid van het hoge bezoek. Koningin Elizabeth is de derde Engelse vorst, die in deze appartementen heeft vertoefd. In de kamer naast de Trèveszaal zijn namelijk vroeger de Engelse konin gen Charles II en William II door de Staten-Generaal ontvangen. In totaal 62 gasten zaten aan de in U-vorm opgestelde tafel, aan het hoofd waarvan het Koninklijk gezelschap had plaats genomen. Voor deze gelegenh;id staken kaarsen in de kristallen kroonluch ters, terwijl op de tafel zelf eveneens kaarsen in zilveren kandelaars voor em sprookjesachtige verlichting zorgdroegen. Twintig bloemstukken van gele en oranje fresia's en gele tulpen sierden het witte damast. Voor dit diner zijn 25 kelners en S koks onder supervisie van de directeur van het Hotel de Wittebrug, de heer J. Meijer, die de vorstelijke maaltijd ver zorgde, in touw geweest. De gerookte zalm en de paté de foie waren speciaal uit Malmö, resp. Strassbourg per vliegtuig aangevoerd. Pièce de milieu Het pièce de milieu van het diner be vatte de bloememblemen van het Ver enigd Koninkrijk: de Tudor-roos van En geland, de distel van Schotland, het kla verblad van Noord-Ierland en de narcis van Wales, in een zo zuiver mogelijke heraldische afbeelding gerangschikt. Deze in suiker uitgevoerde emblemen sierden het vanilleijs, dat van verse Westlandse aardbeien was voorzien. Wanneer men de Franse menu-omschrij ving in simpel Nederlands omzet, dan zou men kunnen zeggen, dat het een eenvou dig diner was: zalm, soep, kalkoen, gan zenlever, ijs en koffie. Als aperitif werden drambuy whis ky, Hollandse likeuren en sherry ge schonken in de Statenzaal, waarin een open houtvuur brandde. Een zeldzaam mooi bloemstuk was hier de enige ver siering. Aan het banket werd niet gesproken. Minister-president dr. Drees bracht slechts een toast uit op het Britse Vorstenpaar. WINDSTREKEN Temidden van de vrolijke drukte om het koninklijke bezoek uit Engeland, te- midden van al het verkiezingsnieuws, zouden we bijna zo zijn we wel de inmiddels gearriveerde lente verge ten. Wist u dat verschillende delen van ons land gisteren praktisch dezelfde maximumtemperatuur hadden als bij voorbeeld Madrid en Ajaccio. Vandaar dat we u op een lentebericht willen ont halen en we het gaan hebben over kom kommers. U zult ze heus wel hier en daar in de verschillende winkels gezien hebben, maar we wensen toch even te melden, dat tuinder T. Stolze aan de veiling Westerlee in De Lier de eerste komkommers heeft aangevoerd, die hem zestig cent per stuk opbrachten. Maat voor die prijs moet u met denken, dat /fiivich u ze kunt krijgen. een fortuin weten te vergaren door het organiseren van geschenkzendingen uit de Verenigde Staten. De voornaamste inhoud van de pakjes bestond bijna al tijd uit nylon-goederen en daar ook de Poolse dames wel iets voor dit ragfijne weefsel voelen, wist ze altijd heel wat „zwarte" klanten voor de geschenkzen dingen te vinden. Ze had een medeplich tige in de Verenigde Staten, die aldaar wonende Polen afging en hulp vroeg voor de Poolse broeders en zusters in het vaderland. Ze had, om haar vak goed te kunnen uitoefenen, ook heel wat Poolse douane-lieden moeten omkopen, maar dat lukte haar wel. Bij haar aan houding vond men een fortuin aan zlo ty's van ongeveer 480.000 en een heel magazijn vol nylongoederen. Het was hun feest Weinigen van de ongeveer 2500 onder danen van het Britse Gemenebest zullen hierover hun gedachten hebben faten gaan. Het was nu hun feest, samen met hün koningin en hun prins. Zij waren onder elkaar: de negers uit Zuid-Afrika, de in fraaie zacht gekleurde zijde gesto ken dames uit India en Pakistan, de Nicuw-Zeelanders, de Canadezen en de Britten. In een dubbele haag stonden zij opge steld. ruim een uur wachtend op het vor stenpaar, zonder een teken van ongeduld te tonen. De zaal was rijk met bloemen versierd en op het toneel speelde de be faamde Royal Artillery Band van Ports mouth vriendelijke muziek van Léhar en Mozart, terwijl buiten de Canadese Prin ces Patricia Infanterie-band voor een vrolijke noot zorgde. Om even voor vijf uur traden de Brit se vorstin en haar gemaal, na verwelkomd te zijn door de ambassadeurs der landen van het Gemenebest de .grote zaal bin nen. Sir Paul Masorr stelde diverse aanwezi gen aan de viorstin voor. die zich geruime tijd met haar onderdanen onderhield En kele meters achter haar, veel minder statig, als gold het een ontmoeting met oude kennissen, volgde de prins. Onder het balkon, waarop de vertegen woordigers van de pers een plaatsje had den gevonden, stond een goede bekende, namelijk de Brtse piloot Liion(el) Metz, die zon belangrijke rol bij de K.L.M.- staking heeft gespeeld. Twee gelukkigen Twee van de gelukkigen, die aan de vorstin werden voorgesteld waren In diase religieuzen, die medicijnen stude ren aan de Nijmeegse universiteit. Toen de receptie was afgelopen en er gelegen heid was aan de „monsterbuffetten" een glas sherry of Engelse thee met sand wiches te gebruiken, zaten zij beiden wat afzijdig in een hoekje van de zaal. De ene tengere bruingekleurde zuster bleek een Karmelietes te zijn, die reeds vijf jaar in Nijmegen studeert. Zuster Mary Magdalena zal na het beëindigen van haar studies naar Kerala in haar geboorteland terugkeren. Haar landge note was zuster Klochuterea van de Con gregatie van de Navolging van Christus. Hoewel het gesprek, dat zij met ha_ar koningin mochten voeren maar ko'rt was. bleken zij toch zeer onder dè in druk van dit gebeuren. Zomaar een politieberichtje, maar er zit toch wel een aardige kant aan. De Delf tenaar, die we alleen maar aanduiden met Van der K. (u zult later wel be merken, waarom we wat voorzichtig met de naam zijn) bemerkte, dat zijn bromfiets, welke hij op de Westvest al daar had geplaatst, was verdwenen. Enige uren later zag hij echter tot zijn overgrote vreugde, het karretje plotse- ling zo maar in een stalling op de markt staan. Hij waarschuwde de politie en samen met een politieman stelde hij zich in de nabijheid van de stalling op: de dief zou zich wel melden. Doch het Wachten duurde lang en tenslotte be sloot men met de fiets maar even naar het politiebureau te gaan, om de zaak administratief, politieel en juridisch te regelen. En toen wilde het wonder lijke geval, dat juist op dat ogenblik een student zich meldde. Hij was wel een beetje laatmaar hij wilde toch wel graag meedelen, dat drie maanden ge leden zijn bromfiets van het Oostplant soen was gestolen. Vertelt u maar eens hoe de bromfiets er uit zag, zei de agent, die het eigenlijk wel een hopeloos geval vond. En toen begon de student al de bijzonderheden van de brommer te vermelden en langzamerhand kwam een compleet schilderij voor de dag van de., zojuist van de heer v. d. K. gestolen en Weer gevonden bromfiets. Het werd moeilijk voor die v. d. K.. toen de po litie hem eens nader aan de tand ging voelen en tenslotte kwam de bekentenis er uit: de bromfiets was inderdaad door hem drie maanden geleden al gestolen. En als u dit alles goed gelezen heeft, zult u toch tot de conclusie komen, dat er nog één dief ontbreekt. Polens „nylop-koningin" staat voor de IRchjter, Dèz.e handige dame heeft zich Om de genoegens van een zweefbaan te beleven, behoeft u deze zomer niet hoog in de Zwitserse bergen te zijn. Er wordt hier half juli een tentoonstelling ge opend, luisterend naar de schone naam „De Zwitserse vrouw haar leven en haar werk". Die expositie bevindt zich aan de oevers van het meer van Ziirich en in het centrum van de stad kunt u in de gondel van de zweefbaan stappen. Binnen de kortst mogelijke tijd wordt u dan, zwevend hoog boven de stad, op het tentoonstellingsterrein afgeleverd. Opnieuw we hadden er onlangs ook één heeft men een man te pakken gekregen, die nog altijd in de heilige overtuiging leefde, dat de wereldoorlog II nog in volle gang was. Een aantal jagers wist de man, een Chinees, die dertien jaar geleden uit een Japans krijgsgevangenenkamp ontsnapt was en zich sinds die tijd in de bergen en spe lonken verborgen hield, te pakken. Het is Liu Lien Jen, thans 47 jaar oud en hij is vast van plan bij de Japanse re gering een eis tot schadevergoeding in te dienen wegens „materieel en geeste lijk lijden". Het Is onmogelijk een enigszins volle dige opsomming te geven van de vele gas ten van de raad van ministers, die gis teravond in de Ridderzaal de avondrecep tie na het regeringsdiner bijwoonden. Alle ministers waren aanwezig, ook de minis ters voor de Antillen en Suriname en voorts de staatssecretarissen, voorzitters van de beide Kamers van de Staten-Gene raal, Kamerleden, leden van de Raad van State, van het corps diplomatique, com missarissen der Koningin, de aartsbisschop van Utrecht, diverse rectores-magnifici en vele andere hoge autoriteiten. De oude zaal maakte een feestelijke in druk met de weelderige bloemenversie ring, de sierlijke kledij der dames, die nog werd verhoogd door de schittering van uniformen en ordetekenen De vorstelijke gasten werden langs een door jonge officieren der huzaren ge vormd en afgezet middenpad met groot gevolg naar de voor hen bestemde zetels geleid door de minister-president en mi nister Witte. Een aantal aanwezigen werd aan de Koningin en Prins Philip voorge steld. Als eersten de oud-gouverneur- generaal van Nederlands-Indië, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en admiraal Helfrich. Op zijn weg naar de uitgang van de Ridderzaal onderhield Prins Philip zich nog met de rectores-magnifici van de uni versiteit van Utrecht en van de Techni sche Hogeschool te Delft. Te ongeveer elf uur verlieten de vor sten de Ridderzaal. Zij begaven zich toen, buiten het programma om, naar het Mauritshuis om enkele der daar aan wezige kunstschatten bij avondbelich ting te bezichtigen. Vragen van Tweede-Kamerlid Naar aanleiding van de in de pers ver schenen berichten over het vervaardigen van 400.000 gasmaskers, die na aflevering niet aan de eisen voldeden, heeft de heer Ritmeester (V.V.D.) 0.a. aan de minister van Oorlog vragen gesteld over de al dan niet juistheid van deze berichten, terwijl hij tevens vraagt ingelicht te mogen worden over de kosten van aanschaffing en eventueel herstel. Op 5 november 1958 eindigt de termijn, waarvoor mr. H. R. van Taalingen in 1951 als directeur van de Nederlandsche Bank werd herbenoemd. Met het oog op het feit, dat hij kort daarop de leeftijd van 65 jaar hoopt te bereiken, wenst de heer Van Taalingen niet voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. Ter voor ziening in de vakature, die aldus zal ont staan, is bij K.B. van 19 maart 1953 met ingang van 1 september 1958 tot directeur van de Nederlandsche Bank benoemd mr. J. Schreuder, directeur van de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Toen Prins Bernhar<j en Prins Philip zich gisteren na hun bezocx aan de Jaarbeurs te Utrecht naar Den Haag begaven om daar aan te zitten aan het noenmaal in hei „Huis ten Bosch", verlieten zij op zeker ogenblik buiten de grens van Utrecht de begeleidende auto's en het escorte. Hier had Prins Bern-hard namelijk zijn nieuwe Ferrari laten opstellen om aan Prins Philip te tonen. Bei den stapten in en reden hierop, om beurten de Italiaanse wagen besturend, tot de grens van de ge meente Den Haag. Hier zette Prins Bern-hard zijn nieuwe sportauïo weer neer en voegde zich met Prins Philip weer bij de andere auto's en het escorte. (Advertentie) J-fM" n°g van uw vakantie ge gevoel eenvoudig niet „tussènuiV'l' Dan is King-pepcrmunt een wei niocd-gevende veisna^ 1 WÊÊfk (Van onze correspondent in Bonn) Wanneer minister Suurhoff vaststelt, dat er twee luchtvaartmaatschappijen zijn in West-Europa, waarvan de piloten meer salaris ontvangen dan die bij de K.L.M., dan is daar zeker niet de Westduitse Lufthansa bij. Een redacteur van „Die Welt" Is door de staking bij de K.L.M. op de gedachte gekomen de maandsalarissen uit te zoe ken van piloten en ander vliegpersoneel. Bij een aantal van zeventig vlieguren per maand ontvangt bij de Lufthansa een ge zagvoerder van een Superconstellation of een Superstar op de Atlantische route maandelijks bruto 2190 tot 2590 D.M. of in Nederlandse munt een jaarsalaris van ongeveer 23.800 tot f 28.125. Kapiteins van Convairs 440 of DC 3- machines in de Europese of Duitse bin nenlandse diensten ontvangen 1910 tot 2310 D.M. per maand of ongeveer 20.750 tot 21.100 per jaar. Een tweede piloot in de Atlantische dienst verdient per maand bruto 1650 D.M. en een derde piloot 1.000 D.M. Per jaar betekent dat resp. ongeveer f 17.900 en 10.860. Op de binnenlandse en Europese lijnen krijgt de tweede piloot (er is hier geen derde) 1550 D.M. per maand of 16.825 per jaar. De steward of stewardess ont vangt in de proeftijd 490 D.M. en na vijf jaar (als eerste steward) 760 DM. Na negen jaren stijgt hun inkomen (in geval zij het tot „ober"-steward hebben ge bracht) tot 985 D.M., alles per maand. Men ziet derhalve, dat de salarissen van de Duitse vliegers aanmerkelijk lager zijn dan die van hun Nederlandse collega's. Zoals wij dezer dagen vermeldden lopen die immers van 10.140 tot 41.640 per jaar. Voor de buitenlandse piloten ligt de zaak echter anders. Bij de Lufthansa ont vangt een piloot van Amerikaanse natio naliteit (maar dan alleen in de Atlantische dienst) een salaris van 6300 D.M. per maand en ingeval hij als instructeur werk zaam is en de kapiteinsrang bezit, zelfs 9240 D.M., bedragen, die overeenkomen met een jaarsalaris van resp. 68.400 en 100.350. in het laat6te geval dus niet min der dan het dubbele van het maximum, dat de K.L.M. aan buitenlanders betaalt. Bij haar immers variëren de salarissen van deze categorie vliegers van een mi nimum van 13.716 tot "het maximum van f 49.632. Een slechte beurt maakte een aantal op varenden van de mijnenlegger Apollo, welk schip het snelste van heel de En gelse Koninklijke Marine genoemd wordt. Acht van hen werden in de cel gezet en dertien in open arrest, wegens het verstoren van de openbare orde, na dat ze te veel gedronken hadden; het beledigen van een dienstdoende officier en het plegen van weerspannigheid tegen onderofficieren. Het schip, dat gisteren voor oefeningen had moeten uitvaren, kon toen niet vertrekken. De ontvangst van de Nederlandse tv- Nu bezit het sPel van de Ierse spotvo- i „1 J," 1-1 iil- Ja nlPnolz o1r m P t Het menu van liet diner, in de Trèvèszaal was als volgt samen gesteld: Parfait de Saumon Victoria Consommé Royal Dindonneau roti a la Chatelaine Paté de foie gras de Strasbourg Mousse glacée aux déliccs de Westlande Mokka Bij liet diner werden gedron ken: Champagne Veuve Clicquot 1949 Clos de Vougeot 1953 programma's in de noordelijke provincies is thans slechts op beperkte schaal moge lijk. Sinds mei vorig jaar is by wijze van noodvoorziening een tijdelijke tv-steun- zender te Irnsum in gebruik, die echter slechts de provincie Friesland en een deel van de provincie Groningen bestrijkt. De eerste stap om hierin verbetering te bren gen kon thans worden gezet. Op 6 maart is nl. begonnen wet de bouw van een betonnen toren aan de Vecnweg te Smilde volgens de plannen, welke door de Rijks gebouwendienst zUi* ontwikkeld. Aldus een mededeling van de Neder- landse Omroep-z-en-der Maatschappij No- zema n.v. Evenals de tv-toren te G»oes zal de toren te Smilde met behulp van glij- bekisting worden .opgetrokken. Uiterlijic zal de toren dan ook veel overeenkomst vertonen met de reeds bestaande torens m Zeeland en Noord-Brabant. Om een zo goed mogelijke ontvangst in het grote verzorgingsgebied te ver zekeren zal de antennemast, die op de toren zal worden geplaatst, aanzienlijk hoger wo-rden dan elde-rs. De hoogte van deze mast zal nl. tot 267 meter boven het maaiveld reiken. Daarboven komt dan nog een zg. antennedrager, waar- door het geheel 285 meter hoog wordt. De mast zal bestaan uit een ronde sta len buis van 2 meter doorsnede De con structie van een mest een toren is a,- leen mogelijk indien de mast op 3 plaat- sen met stalen draden in 3 richtingen wo-rdt getuid. Onverwachte omstandigheden voor behouden. zullen toren .en antennemast in augustus 1959 gereed zijn. Daarna zal de zender van Irnsum naar Smilde worden overgebracht, waarbij er naar zal worden gestreefd de uitzendingen zoveel als mogelijk is voortgang te doen vinden. Wanneer eenmaal de steunzender te Smil de op zijn v0.11e verm-ogen van 50 kw zal uitzenden, dan zullen de bewoners van de drie noordelijke provincies en een deel van Overijssel op goede ontvangst kunnen rekenen. Na een uitvoerig en levendig film overzicht van de bezoeken, die het Britse koningspaar gisteren bracht aan Aals meer en Scheveningen waar de geest drift van de vissersbevolking het een ogenblik van de politie won en na een boeiende rechtstreekse reportage uit de Trèves-zaal in Den Haag, volgde in het AVRO-programma gisteravond de opvoering van het speciaal door de To neelgroep Theater voor de televisie in gestudeerde „historische spel" van G. B. Shaw „Caesar en Cleopatra", dat hier te lande voor het laatst ten tonele werd gevoerd door de Haagsche Comedie bij gelegenheid van het Holland Festival gel die zo kostelijk de draak stak met bepaalde, nog altijd onveranderde eigen schappen van de Britten, voldoende kwa liteiten om na meer dan een halve eeuw de moderne toeschouwer met zijn geesti ge en puntige dialogen te boeien. Maar het leeuwedeel van het succes, dat de opvoering van gisteravond had, kwam toch voor rekening van het spel van Theater en vooral van de voortreffelijke wijze, waarop regisseur Walter van der Kamp het werk van Shaw op het scherm bracht, van de knap in beeld en geluid geconcipieerde proloog af, tot het in klassieke blijspelstijl opgezette slot toe. Op de eerste plaats noemen wij de fi guur van de Romeinse wereldveroveraar, die van Richard Flink een tikje oubol lige typering kreeg, welke wonderwel bleek te passen tegen de speelse schrijf trant van de auteur, terwijl het grillige mengsel van kinderlijkheid, wreedheid, aanhankelijkheid en arglistigheid in de Cleopatra van Martine Crefcoeur volko men beantwoordde aan zijn bedoelingen. Boeiende typeringen zagen we ook van Elise Hoomans als de huismeesteres van Cleopatra, Cruys Voorbergh als Pothinus, Bernard Droog als Rufio en Gerard Hartkamp als een kostelijke Britannus. Na afloop volgden nog een rechtstreek se NTS-reportage uit de Ridderzaal ln Den Haag en, in samenwerking met de verkiezingsdienst van het ANP, de uit slagen van de Statenverkiezingen, afge wisseld met discussies tussen woordvoer der van verschillende politieke partijen. Via de Eurovisie hebben de Neder landse kijkers gistermiddag in een extra uitzending een rechtstreekse reportage gekregen van de demi-finale in de Britse Cupwedstrijden tussen Manchester Uni ted en Fullham. Dat het beeld bij deze gelegenheid vrij onscherp was. zodat de kijkers de ver richtingen op het veld niet zo goed kon den volgen als gewoonlijk het geval is, was te wijten aan drie factoren. Op de eerste plaats speelde de spreek woordelijke Engelse mist de cameramen- sen van de televisie parten. Op de tweede plaats deed het verschil in het aantal lij nen afbreuk aan de kwajiteit van het beeld. En op de derde plaats werd er met slechts één camera gewerkt, die achter een der beide doelen was opge steld. De afstand, die door de lenz&< moest worden overbrugd, werd daardo>» te groot. Een tv-beeld heeft nu eenmaal geen diepte en daarom is het met hel oog op de overzichtelijkheid, in principe verkeerd om juist de zijde van het veld, die de grootste diepte heeft, voor de lens te brengen, al dient te worden toe gegeven, dat de doelpunten, die in het onmiddellijk voor de camera gelegen doel worden gesnaakt, beter zijn waar te ne men dan via een camera, welke aan de lange zijde van het veld staat opgesteld. Een Amerikaanse gezagvoerder op de Atlantische route van de Pan American World Airways verdient volgens „Die Welt" per maand 1800 dollar of rond 82.000 per jaar. Het maximum kan hier tot 3.000 dollar oplopen, ofwel ongeveer f 136.800 's jaars. Een stewardess bij de P.A.A. heeft een aanvangssalaris van 262.50 dollar en een maximum van 475.50, waarbij men rekening moet houden met bet verschil in koopkracht. Voor Duits land schat „Die Welt", dat een dollar moet worden gelijk gesteld met 2.50 mark, ofwel ongeveer f 2.25. (Van onze correspondent) Te Heereveen in Friesland heeft zich bij de stemming een incident voorgedaan, dat wonder boven wonder goed is afge lopen, daar dat voor de betrokkene ook ernstige gevolgen had kunnen hebben. De 66-jarige T. K., een woonwagenbewoner, stak plotseling een der leden van het stembureau aan de Herenwal, mevrouw J. Kniphorst-Kiestra, met een mes in de pols. Een der andere leden van het stem bureau, de heer A. Piso, sprong op en wist de «woedende man te overmeesteren voor h(j verder kwaad kon doen. Mevrouw Kniphorst moest zich onder medische be handeling stellen. De reden, waarom de man het mes trok, was, dat hij een schrijven wilde overleggen, waarin hij er op aandrong, dat hem z(jn kiesrechten zouden worden teruggegeven. De leden van het stem bureau hadden hem gezegd, dat zij het schrijven slechts voor kennisgeving in ontvangst konden nemen. Daarom ontstak de man in woede en trok het mes. Minder ernstig, maar toch vervelend was het feit, dat ongeveer honderd stemgerechtigden van Leeuwarden ver stoken waren gebleven van een oproe- pingskaart. Ze hebben zich echter aan het gemeentehuis kunnen vervoegen om een duplicaat te krijgen, zodat zij toch hun stemplicht konden vervullen. Men vermoedt, dat er een vergissing heeft plaats gehad bij de posterijen. Caesar en Cleopatra in het gelijknamige televisie-spel van de Avro. Richard Flink en Martine Crefcoeur. (Van onze Brusselse correspondent) Gelijk men weet zijn er deze maand enige verzachtingen in werking getreden voor het reizigersverkeer in de landen van de Benelux. Een daarvan is, dat men in zijn bagage voor persoonlijk gebruik voor een waarde van 150 (2.000 frs.) aan goederen bij zich mag hebben, die worden vrijgesteld van rechten. Die rechten zijn: omzet- en weeldebelasting bij invoer in België en Luxemburg, omzetbelasting bij invoer in Nederland. Op een persconferen tie heeft dr. baron Van Lynden, secreta ris-generaal van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Douaune-unie er echter o.a. op attent gemaakt, dat deze vrijstelling niet geldt voor de accijnzen. Evenals voor heen worden dus ook nu nog accijns rechten geheven voor alcohol, wijnen, par fumerie- en tabaksartikelen. Alleen zijn de hoeveelheden van deze artikelen, welke men toch al vrij mocht invoeren in zeer geringe mate verhoogd. De overige regelingen welke golden voor het goederenvervoer, blijven van kracht. Zo blijft b.v. de invoer van boter in Bel gië verboden. Op 15 maart jl. is een regeling van kracht geworden, die het personenverkeer soepeler laat verlopen. Zij bestaat name lijk hierin, dat Nederlanders, Belgen en Luxemburgers, als zij van het ene Bene- luxland naar het andere reizen, uitslui tend worden gecontroleerd door ambtena ren van het land waar zij binnenkomen. De Beneluxregeringen overwegen ver der het vereenvoudigen van de douane formaliteiten voor motorrijtuigen (afschaf fing van de systematische controle en be wijs van voorlopige invoer). Men hoopt deze maatregel begin volgende maand van kracht te laten worden. (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse marktkoopman L. Goudeketting, die met zijn stalletje op de markt in de Dapperstraat staat, is de hoofdprjjswinnaar geworden in de KNVB- voetbalpool deze week. Hij had 13 uit slagen goed voorspeld en krijgt nu een bedrag van ruim 65 mille uitgekeerd. De 41-jarige koopman, die op de Nieuwe Achtergracht woont, en zeven maanden geleden donateur van DEC werd „ik had wel zin ln een gokje" was gisteren erg nerveus toen hij het grote nieuws hoorde. Hij denkt er over een eigen huis te kopen en zijn beide kinderen, Elly van 15 en Kobus van 10 krijgen ook een paar aardige spullen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5