Dagblad voor Schiedam en omstreken K.V.P. blijft eigen koers volgen Algemene voorziening voor weduwen en wezen Werklozen stortten hun hart uit voor Koningin en Prinses TRAGISCH GEBEUREN WADDINXVEEN PADANG wordt in staat van verdediging gebracht Sociale en zedelijke gevaren van pendelen worden steeds groter Bewoners van havenwijk Telok Bojoer moeten woningen verlaten MAANDAG 31 MAART Koninklijk bezoek dal insloeg in Brabant Partijbestuur dankbaar voor verkiezingsuitslag 17-jarige zoon gedood Beschonken Gouwenaar door greep Masjoemi-leden gearresteerd Drie KPM-schepen vertrokken Paasei voor Marijke Panklaar houden P.v.d.A. teleurgesteld VOOR MORGEN SCHRAAL WEER Pendelvraagstuk Budget klopt niet Droeve herinneringen Sovjet-satelliet (Van onze verslaggever) Het bezoek, dat Koningin Juliana zaterdag aan West-Brabant heeft gebracht om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de nood, die in dit gewest heerst, heeft de werklozen, met wie zij sprak, een hurt onder de riem gestoken. Op heel ongedwongen wijze heeft de Vorstin met de mannen en hun echtgenoten gepraat, uitvoerig naar hun levensomstandigheden gevraagd en alles ging zo gemoedelijk, dat de tongen steeds spoedig los kwamen. Het was een grote verrassing, dat Prinses Irene haar moeder vergezelde; haar innemende verschij ning en ongekunsteld optreden maakten op ieder diepe indruk. De werkloosheid, die in feite pas in december van verleden jaar is be gonnen, viel hier als donderslag bij heldere hemel. Hoewel in de meeste gezinnen de materiële nood nog niet zo hoog is, dat het water aan de lippen komt en men het nog wel enige weken uit houdt, men !i jeft toch angst voor de toekomst en weet niet, waar dit alles op uit moet draaien. Deze gedachte kwam in de gesprekken elkens naar voren en het deed menigeen goed tegenover de Koningin eens zijn hart te kun nen uitstorten. m sa §£8S&£888 nieuwe schiedamscne courant te pogen de republiek tot een satelliet van de Sovjet-Unie te maken. De radio zei dat mr. Assaat uit Java naar Midden-Sumatra was gekomen om zich bij de opstandige beweging te voe gen. Uit Medan is bericht ontvangen, dat tien hoofdambtenaren van politie en zestig le den van de Islamietische en anti-commu nistische partq Masjoemi uit veiligheids overwegingen zijn gearresteerd. Drie schepen van de KPM zfjn gisteren uit Priok naar Singapore vertrokken. Ver wacht wordt, dat vandaag twaalf schepen zullen volgen. De schepen hadden een Nederlandse be manning, versterkt met personeel van wal- instanties van de maatschappij. De Indonesische regering heeft zater dag een van de tien van de Sovjet-Unie aangekochte schepen in dienst gesteld van de interinsulaire scheepvaart, aldus meldt Antara. De „Kaloekee'' van de KPM is zondag uit Nieuw-Guinea te Singapore aange komen m#i dertig Nederlandse mariniers, een aantal Indonesiërs en een hoeveel heid Indonesische wapens aan boord. De Indonesiërs behoorden tot de be manning van scheepsruimte van de KPM, dat na de overneming door de Indone siërs, door de Nederlandse marine werd aangehouden en naar Nieuw-Guinea werd opgebracht. De Indonesische zeelieden zullen binnen enkele dagen naar hun land worden teruggezonden. nu het solöaf mpakje aantrekken. In het groepje van Nieuw-Vossemeer kwam het leed van de watersnood naar boven en aandachtig luisterde Prinses Irene naar de droeve wederwaardigheden van me vrouw Luysterburg en haar familie. Dochters van pachters der Kroondomei nen in Dinteloorci en Prinsenland gingen met thee en rookgerei rond en als de reden tot dit samenzijn, niet zo triest was, zou men denken aan een genoeglijke familiebijeenkomst. Er was vreugde om het bezoek van de Koningin en de Prin ses, hetgeen buiten zijn weerklank vond in een geestdriftig gejuich. De sympathie voor de koninklijke fa milie werd ook uitgedrukt door een groot paasei, dat de 11-jarige Marijke de Jong aan de Vorstin overhandigde voor Prinses Marijke, die op dezelfde dag als zij is geboren. Prinses Irene in volle aandacht voor de mededelingen van burgemeester Alberts bij het bezoek aan de werk lozen in N oord.Brabant. Al terstond kwam het pendelvraagstuk aan de orde. dat zijn wrede gevolgen nu pas goed doet gevoelen. Arbeiders, die uit West-Brabant naar Rotterdam of elders trokken, ontvingen toeen behoorlijke reis- vergoedingen, maar bij de neergaande conjunctuur zijn zij het eerst op straat komen te staan. Tijdens de lunch in het stadhuis van Bergen op Zoom, waaraan burgemeesters en verscheidene personen van sociale in stanties of maatschappelijke organen deel nemen, ging het lid van Ged. Staten, de heer P. Coppes, in een uiteenzetting over de Westbrabantse problematiek daar na der op in. Het werkloosheidscijfer van West-Brabant, dat thans 7000 bedraagt, waarvan 1800 structuurwerklozen, is zeer beïnvloed door het pendelen, waarvan de sociale en zedelijke gevaren de laatste jaren steeds groter worden. Er is een groot gebrek aan arbeidsintensieve wer ken. De jongste maatregelen voor de ont wikkelingsgebieden, waardoor voor open bare gebouwen als aanvullende werk- objecten een extra-toewijzing van 8 ton wordt gegeven, zullen enig soelaas bren gen. De laatste jaren is veel gedaan om het stuctuurbeeld van West-Brabant te ver beteren, maar grondig gewijzigd is het nog niet. Werkgelegenheden als de land bouw, waar de mechanisatie veel arbeids krachten overbodig maakt, industdieën als van suiker, vlas en conserven, zijn onder hevig aan het seizoen. Als deltagebied tussen Run en Schelde is West-Brabant voor nieuwe industrie zeer gunstig gelegen en structurele verbe tering van het gebied met een vcrkecrs- geografische ontsluiting op den duur. is het enige middel om uit de moeilijkheden te komen. De portefeuille van dergelijke werken Is groot genoeg, maar gezien de kapitaalschaarste en omdat men een zo groot mogelijk aantal arbeiders aan het Werk wil zetten, valt de keuze niet mee. In ieder geval moet men die ob'eeten „panklaar" houden, oordeelde prof. De Quay, die de gedaehtenwtsseling, waaraan de Vorstin deelnam, leidde. Tevoren hadden de Koningin en de Prinses gesproken met negen werklozen en drie dames uit Bergen op Zoom in „Ons Bergen", waar zij werden ontvangen duor burgemeester ir. Peters en pater L. I-I. A Delemarre S.C.J., president-directeur van het gezinswerk, dat hier zijn clubhuis heeft. De Koningin was ""zaten tussen mevrouw J. f taalv. d. Berge en roe- vrouw Oerlemans, terwijl Prinses rrene zich onderhield met de 29-jarige timmer- Zaterdag bracht II. M. de Koningin een bezoek aan West-Brabant om zich op de hoogte te stellen van het werkloos heidsprobleem aldaar. Zij verlaat hier het stadhuis van Bergen op Zoom en is in gesprek met de burgemeester, ir. H. H. Peters. Achter H. M. prinses Irene. Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in ziin vergadering van zaterdag de uitslag van de Statenverkie zing besproken. Hei heeft, aldus een na dere vergadering uitgegeven uitgegeven verklaring, met vreugde geconstateerd, dat gestadig. groei van K. V. P. zirh heeft voortgezet en dat haar beleid hei vertrouwen blijkt te bezitten van het katholieke volks deel en met name óok van hen. die voor het eerst ter stembus zijn gegaan. De partij vindt in de uitslag van de verkie zingen alle aanleiding om met kracht haar eigen koers te blijven volgen en te blijven voorstaan het voeren van een christelijk-sociaal beleid. Het partijbestuur voelt er behoefte aan alle kiezeressen en kiezers, die hun stem op de K.V.P. hebben uitgebracht grote dank te betuigen voor het vertrouwen in de partij en alle leden, besturen, propa gandaleiders en propagandisten in alle partijgelederen voor hun activiteit, die mede deze verheugende verkiezingsuit slag heeft bewerkt. In een eveneens zaterdag te Utrecht gehouden vergadering heeft de Partij raad van de P.v.d.A. een resolutie aan genomen, waarin ..met teleurstelling ge constateerd wordt, dat de wisseling der conjunctuur, eigen aan het huidige eco nomische bestel, zoals die tot uitdruk king komt in werkloosheid en de nood zaak tot bestedingsbeperking, door de kie zers in het bijzonder aan de P.v.d.A. is aangerekend". „De Partijraad weet zich echter ge dragen", aldus luidt de resolutie verder, „door de honderdduizenden, die ook thans door te stemmen op de P.v.d.A. blijk hebben gegeven te vertrouwen, dat het democratische socialisme de weg wijst naar bestaanszekerheid, vrijheid en vre de". De raad doet tenslotte een beroep op de leden „tot grote toewijding om de Ne derlandse bevolking duidelijk te maken, dat de democratische socialisten strijden voor een maatschappij, waarin terwille van sociale rechtvaardigheid metter daad de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen, waarin door economische ordening zowel inflatie als werkloosheid wordt vermeden, waarin de nationale ge meenschap wordt gekenmerkt niet door verzuiling, maar door een vrije ontplooi ing naar eigen wezen, zowel van het geestelijke als van het politieke leven". Minister Suurhoff koestert de ge gronde hoop, dat het mogelijk zal blij ken nog dit jaar een wetsontwerp in zake een algemene weduwen- en wezen voorziening aan de Tweede Kamer voor te leggen. Dit deelt hij aan de Eerste Kamer mede in de memorie van antwoord betreffende de begroting van Sociale Zaken. Tot zijn spijt kan hij echter niet nu reeds uitspreken, dat de invoering van de algemene weduwen- en wezenverzekering voorrang verdient boven die van een algemene kinderbij slagverzekering. Pas op het moment, dat de wetten technisch zullen kunnen wor den ingevoerd, zal ter zake een verant woorde beslissing kunnen worden ge nomen. Voor vrees, dat de indiening van een ontwerp weduwen- en wezenverzeke ring zou worden vertraagd, indien op het door de SER uit te brengen advies over de overgangsbepalingen van de be staande Invaliditeitswet zou worden gewacht, bestaat geen reden, aldus de minister. De SER heeft in zijn vergadering van 14 maart 1958 een interim-advies vast gesteld met betrekking tot de vraag, welke voorlopige overgangsbepalingen ter zake van de thans bestaande wetten bij de invoering van een algemene we duwen- wezenverzekering zullen die nen te worden getroffen. De minister meent wel te mogen aannemen, dat dit advies hem zo tijdig zal bereiken, dat hiervan geen vertraging bij de invoering van een ontwerp-weduwen- en wezen- verzekering te verwachten zal zijn. Echtelijke onenigheden vormen de achtergrond van een tragisch gebeuren dat zaterdagavond omstreeks elf uur plaats vond op de Henegouwerweg, waar de 17-jarige betonwerker W. van H. uit Waddinxveen zjjn 42-jarige vader, de heier L.S.G.v.H. uit Gouda, die in beschonken toestand verkeerde, zo ste vig moet hebben aangepakt, dat hij aan de greep van zijn zoon moet zijn over leden. De 17-jarige jongen is door de Waddinxveense politie in arrest gesteld, alsmede de 22-jarige G.H., die zich in zijn gezelschap bevond. Waaronder dit gebeuren is onder te brengen, moord (stellig niet), doodslag of onder een andere strafrechterlijke halsdaad is een moeilijke zaak. Wat is er precies geschied? De 42-jarige v.H., die gescheiden leefde van zijn vrouw en ver blijf hield in een pension aan de Karne- melksloot te Gouda, werd zaterdagavond door zijn zoon, de 17-jarige W.van H., die bij zijn vriend G.H. achter op de motor zat, in beschonken toestand op de Kerk- weg te Waddinxveen gesignaleerd. Deze 17-jarige jongeman, die met zijn moeder aari de Bloemendaal woont, vreesde dat zijn vader weer moeilijkheden ten huize van zijn moeder zou gaan veroorzaken, hetgeen al eens eerder was gebeurd. Na dat er enige woorden waren gevallen reed hij met zijn vriend naar de politie in Waddinxveen om deze te waarschuwen, dat zijn vader op weg naar huis was met blijkbaar niet erg vriendelijke bedoelingen. De jongens reden de beschonken man vast tegemoet om hem vast te houden totdat de politie zou arriveren. Of het in derdaad in de bedoeling van de vader heeft gelegen zijn vrouw op te zoeken, zal wel altijd een niet te beantwoorden vraag blijven. In ieder geval trof de politie de beschonken man aan op de Henegouwer- weg, ongeveer 2 kilometer van Waddinx veen, waar hij liggende op de grond werd vastgehouden door zijn 17-jarige zoon, in wiens gezelschap zich ook nog steeds G.H. bevond. Bij de val op de grond bleek de beschonken man zich bezeerd te hebben, want zijn voorhoofd vertoonde een hoofd wondje boven een der ogen. In ieder ge val trof de politie de man in een toestand aan, die haar er toe bracht de man naar het Van Itersonziekenhuis te doen vervoe ren. Volgens de verklaringen van de Wad dinxveense politie leefde de man nog toen zij hem aan de Henegouwerweg aan trof. Een dokter in het ziekenhuis consta teerde echter dat de man reeds was over leden. Gistermiddag heeft de gerechterlijk ge neeskundig patholoog-anatoom, dr. J. Zel- denrust, sectie op het lijk verricht. Na deze sectie verklaarde de Rotterdamse officier van justitie, mr. J. v.d. Roemer, die net onderzoek in deze zaak persoonlijk leidde, dat de 42-jarige man moet zijn overleden tengevolge van het feit, dat de zoon hem te stevig heeft vastgehouden. Droog weer met enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen. Matige tot krach tige wind tussen oost en zuidoost. Aan houdend koud, met vannacht voorna melijk in de noordoostelijke helft van het land plaatselijk lichte vorst. Dinsdag 1 april: zon op 6.17, onder^ 19.12; maan op 16.59, onder 4.39. Op de scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht is zaterdag het motorschip „Mesna" te water gelaten. Het schip is in aanbouw voor de Noorse rederij Simonsen en Astrup te Oslo. De doop werd verricht door mevr. Simonsen, echtgenote van een der reders. Vorstin kwam op bezoek bii Brabantse familie Uit de gemeenten Etten, Rucphen en Hoeven waren met hun burgervaders, resp. de heren J. P. Godwaldt, P. Alberts A. J. Krom, drie groepjes van zeven werklozen van wie sommigen vergezeld van hun vrouw, in een bovenzaaltje bij een. Een sigaretje of sigaartje maakte het praten gemakkelijk en zo kreeg de Ko ningin al snel de penibele situatie van menig gezin te horen. Soms werd een pa piertje gebruikt om duidelijk te maken, waarom het huishoudbudget onmogelijk kon kloppen. De heer Braspenning heeft het al in verschillende beroepen geprobeerd, maar komt maar niet aan de slag. Hij beurt thans 45,per week voor zjju gezin met vier kinderen bij een huur van J 10,25 per week. den Dat gaf een vermindering aan week loon van 25,— wat zich in 't gezin, dat drie kinderen telt, ook wreekt, nu het op uitkering is aangewezen. Bergen op Zoom heeft thans 760 werk lozen en in het gehele district bedraagt het aantal thans 1894, .waarbij nog de ver borgen werkloosheid van mensen op Aan vullend Werken of Rijkswerkplaatsen. Vooral de groep metaalbewerkers is sterk getroffen. Op de Markt te Bergen op Zoom werden Koningin Juliana en Prinses Irene luide toegejuicht. In snelle vaart ging het ver volgens naar Dinteloord, waar de ouden van dagen geduldig wachtten voor het jeugdhuis, plaats van ontmoeting met werklozen uit die gemeente, alsmede uit Steenbergen en Nieuw-Vossemeer. De ont vangst was hier zeer hartelijk en in de mooie toneelzaal van het gebouwtje heer ste een bijzonder gemoedelijke sfeer. Bur gemeester mr. H. Pop begroette zijn hoge gasten en stelde de mensen voor, onder wie de bejaarde heer P. J. C. Swagema- kers, loco-burgemeester van Steenbergen. „Als ik goed ben ingelicht, de oudste loco burgemeester van Nederland". De werklozen uit de diverse gemeenten zaten in groepjes bijeen en telkens wis selden de Koningin en haar dochter van plaats. Met een beminnelijk „mag ik even kennis maken?" voegde de vorstin zich bü hen. Mevrouw Agterbos lichtte haar in over haar drie jongens, van wie er een een vakdiploma heeft, maar ondanks her haalde pogingen geen werk heeft kunnen vinden. Een is pas uit dienst en een ander verloren in een strijd, die drie dagen had geduurd Er werd aan toegevoegd, dat de regeringseenheden waarschijnlijk een nieuwe aanval zullen ondernemen. Maar zijn zullen hetzelfde lot ondergaan, aldus de radio. Gisteravond deelde Radio-Pa- dang mee, dat na de nederlaag op de weg naar Palembang de regeringstroepen heb ben getracht in een grote boog naar het gebied ten noorden van Padang te trekken om contact te maken met de troepen, die uit Medan naar het zuiden onderweg zijn. Dit zou volgens deze radio zijn mislukt door het optreden van revolutionaire ma rine-troepen, op de Roekan rivier, onge- veèr 160 km ten noorden van Padang. Radio-Padang heeft gisteravond een be roep gedaan op „alle nationalistische lei ders" om zich tegen het bewind van Soe- karno te keren. „Soekarno wil een dictator zijn en indien hij de oorlog wint, zal er geen vrijheid of geloof in God meer zijn". In de uitzending werd voorts gezegd, dat het volk van Midden-Sumatra lijdt onder de bombardementen door de Indonesische luchtmacht. Ook zijn de prijzen van le vensmiddelen Sinds de landingen van het Indonesische leger in het oosten van Mid den-Sumatra met sprongen omhoog ge gaan en is het leven voor de bevolking daar moeilijk geworden, aldus deze radio. Voorts werd gezegd, dat mr. Assaat, oud- waarnemend president van Indonesië, pre sident Soekarno ervan heeft beschuldigd, De eerste ontmoeting vond plaats op het Arbeidsbureau in Etten, een keurig ge bouwtje temidden van een nieuwe woon wijk, die bewijst, dat de ontwikkeling hier in de na-oorlogse jaren flink is aange pakt. „Arbeit adelt" o wrede ironie staat op een gevelsteen te lezen. Bij baar komst ontving de Vorstin, die was ge kleed in een grijs dieux-pièces, een boe ket rose anjers van de 7-jarige Annemieke' Aernouts, dochter van een werkloze en de 12-jarige Judith Godwaldt, dochter van de burgemeester, bood Prinses Irene rode rozen aan, die goed kleurden bij haar elegant hoedje. Tot het gevolg behoorden de particulier secretaris van Koningin Juliana, mr. J. v. d. Hoeven en haar particuliere secreta resse, jkvr. C. E. B. Röell, terwijl ook de commissaris der Koningin, prof. dr. J. de Quay, de tocht meemaakte. man Jongkamp en diens jonge vrouw, doch zij richtten zich evengoed tot de andere personen in een genoeglijk onder onsje. Mevrouw Oerlemans vertelde, hoe haar 36-jarige man, die eerst emaillespui- te was, wegens ziekte lasser moest wor- Hoewel het er dus naar uitziet, dat de rebellen elk ogenblik een aanval op Pa dang verwachten, meldde de radio van de tegenregering, dat de troepen van de cen trale regering na een mislukte aanval op de weg, die van Palembang naar Padang leidt, in Oost-Sumatra worden terugge drongen. De radio zei voorts, dat de rege ringstroepen 150 man aan doden hadden Radio-Padang heeft gisteravond de be woners van de havenwijk van Padang, Telok Bajoer, opgedragen hun huizen te verlaten en naar dorpen in het binnenland te vertrekken. Gezegd werd, dat dit „slechts een tijdelijke maatregel" was. Ook werd de inwoners van Padang gezegd be paalde wegen, die naar het vliegveld lei den, niet te gebruiken omdat er mijnen waren gelegd. Een correspondent van AFP meldde uit de opstandelingen-hoofdstad dat op de wegen, die naar Telok Bajoer leiden militaire wachtposten staan die al het burgerlijk verkeer tegenhouden. Vol gens deze correspondent ziet men overi gens vrijwel geen particuliere auto's rijden als gevolg van de benzineschaarste. Er rijden alleen maar militaire wagens. In de afgelopen weken is de bevolking van Pa dang afgenomen van 300.000 tot 100.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1