SAHARA, land, van belofte 3 fi Zwolle eindigde gelijk met Union door zeges op Arnhem en op Oók al aan de sigaar? m mi Rik van Looy tweemaal spurt winnaar achter vluchteling 'A* Nog geen beslissing voor Oostelijke hockey-titel Degradaties van Amsterdam en Hilversum nu definitief P e j e h a Trofee van Vlaanderen Bankbiljetten in brievenbussen T B S.C.H.C. nam geen risico's en won Oerter wierp nieuw wereldrecord discus En daardoor winnaar in eindklassement Ir. Van Dijk heeft nu de beste kansen Sparta en Wibo in duel om de landstitel Anton Veldhuizen won W etven-parkloop Standenlij sten van de 2e, 3e en 4e klassen Nina Kleyweg tweede bij de jeugd DINSDAG 8 APRIL 1958 PAGINA 4 - ftf Stunt van Zwolle Eerste maal boven 60 m stoffen voor maatkleding Bouivman bij Union? Venlo 2 Schulte winnaar van Vlanderen-omnium Om de Ned. damtitel DUBBELE BASKETBALL. ZEGE OP ZWEDEN W.K. SCHERMEN Hl WASHINGTON FLUISTERT door Leslie Ford 5 Waardoor is het leven in de Sahara uitgemoord? Hoe komt het, dat die fantastische plantengroei nu niet meer voor komt? Wat heeft de Sahara veranderd in een dode vlakte, een woestijn? Theorieën genoeg. Ten eerste: ontbossing. Maar verder: de kusten van Tunesië zouden zijn opgehoogd, waar door de binnenzee, de chott, wel moest uitdrogen. Maar dank zij de chotts bleef het klimaat vochtig, dat wil zeggen, ge schikt voor plantengroei. Toen-de zeeën leegraakten werd het droger. Alle planten verdorden. De enkele keer, dat het regende, spoelde de vruchtbare laag weg. 6 Sinds 1895 stelde de wetenschap een nieuw probleem aan de orde: hoe kan een woestijn weer gaan leven? En niet alleen de Sahara, maar ook de Gobi, ook de Australische woestijn en ook die van de Verenigde StatenMaar daar voor zijn een basis van plantengroei en voldoende water nood zakelijk. Als dat lukt kan de woestijn „gereclasseerd" worden. Israël gaf het voorbeeld door de Negeb te irrigeren door middel van artesische putten en door er bomen te planten. En de Egyptenaren heroverden in twee jaar tijds zegge en schrijve driehonderdduizend hectaren grond op de Sahara, dank zij een ingewikkeld kanalenstelsel. Bovendien zaaiden ze graan en lichte gewassen, die een tijdje later gevolgd werden door katoenplantages. (Normaal gesproken zou achter dit nummer van onze strip nummer 7 moeten volgen. Om technische redenen vervalt dit nummer echter. Het verhaal loopt echter normaal doorook al verspringen de cijfers van tekst en tekening dan ook van 6 op 8. Redactie). 8 Bomen en nog eens Domen. t,en woud tempert het kli maat en de neerslag en houdt de aarde vast tussen de wortels. En als we dat bereikt hebben, dan ligt de toekomst van de Sa hara in onze eigen handen. In theorie is het niet alleen aardig, maar het gaat ook. De praktijk treedt natuurlijk weer op als een spelbreker. De gespannen politieke verhoudingen, het ge brek aan goede wil, aan financiën, al die bezwaren steken een spaak in het wiel. Tenslotte is het graven van zo'n kanaal geen sinecure. Voorlopig zal een Saharische Zee wel een schone toekomstdroom hliiven i 9 Goed bescnouwd is het onzin om over de Sahara te spre ken. Er zijn er namelijk verschillende. Bij Algiers, bij Tune sië, de Atlas, daar overal liggen Sahara's. Vaak zijn het el lendige nederzettingen, waar het uitschot van Europa naar toe is gevlucht, waar het Vreemdelingenlegioen is gelegerd, waar duizenden bedelaars en verminkten het stadsbeeld be heersen en waar een fanatieke bevolking het bestaan tracht te rekken. De Sahara, dat is ook de verzamelnaam voor de grote oases: Tougourt, Ouaria, El Goleasmeltkroe zen van Arabieren, Joden, negers en aan lager wal geraakte Europeanen (Van onze hockey-medewerker) Wat praktisch ai wel vast stond, is op Paasmaandag bezegeld: Amsterdam en Hilversum, twee van de meest roemruchte clubs in het gehele land, moeten het volgende seizoen in de overgangsklasse uitkomen. Wij achten het jammer, mede om dat verlies, dat men de eerste klasse niet op tien clubs brengt. Als in een kwakkelwinter zoals we nu beleven, alle beslissingen voor de gewone competitie tóch nu reeds gevallen zijn, dan is een competitie van acht ploegen te klein en zeker voor West ook te beperkt om alle ploegen van toereikende sterkte te kunnen bevatten. Amsterdam, de oudste van alle eerste-klassers, speelde tegen kampioen Delftse Studenten eervol met 00 gelijk; Hilversum verloor met 3—1 van Laren, doch al hadden Amsterdam en Hilversum gewonnen, dan tech zou hun lot bezegeld zijn, omdat in Bilthoven SCHC met 2—0 won van Be Fair. Hoewel de Delftse Studenten zaterdag in het modderige Wagener-stadion meer een geheel vormden dan Amsterdam, speel den de Amsterdamse withemden zo'n snelle, enthousiaste partij, dat Delft ten slotte nog blij mocht zijn dat het geen nederlaag geleden heeft. De verdedigin gen domineerden waarbij Overdijkink zich weer een goede spil toonde en de jonge Westerman op uitstekende wijze Terlin- gen verving. Weet Amsterdam deze ploeg intact en deze energie vast te houden, dan komen de hoofdstedelingen spoedig terug! Hilversum hield zich lang staande tegen Laren. De rust ging nog met blanco score in. Toen werd het 0—1 dooreen Hil versummer. Nadat Breebaart gelijk had gemaakt, vatte Hilversum weer moed. doch toen drukte J. W. van Erven Dorens met twee treffers de laatste Hilversumse illusies de kop in. SCHCBe Fair was vrij spannend. De Stichtse aanval was echter gevaarlijker dan die van de Crailose Kanaries. Het werd vóór de rust 1—0 door de uitstekend spelende Stichtse aanvoerder Freddv Hooghiemstra en tenslotte werd het in de tweede helft 20 door een uitstekend doelpunt van de international Eddy Zwier. De wedstrijd BMHC—HHYC werd uit gesteld. De stand in West was nu: Delftse Stud. 16—24 Be Fair 15—14 Laren 16—22 SCHC 15—13 BMHC 1520 Amsterdam 158 TOGO 1514 Hilversum 147 HHYC 15—14 In het oosten heeft Zwolle een keu rige stunt uitgehaald. Nadat het veertieu dagen geleden in Nijmegen van Union had gewonnen, klopte het nu achtereen volgens Arnhem in Zwolle met 30 en DKS in Enschede met 32. De zege op Arnhem kostte de Zwolle naren geen extra inspanning. De Zwolse aanval was veel gevaarlijker dan de Arn hemse. Toen het met de rust al 2—0 was door Haasdijk en Alberts, deden de gast heren het kalmer aan. Ze kregen er nog een goaltje bij van linksbinnen De Vries. In Enschede was de taak tegen DKS heel wat moeilijker. DKS gaf fel partij alsof een eigen kampioenschap ervan afhing. DKS miste Koenderink waardoor de in ternationale linksbuiten Kristen spil ging spelen, wat hem goed afging. Hij werd echter in de aanval wel gemist. Indirect uit een strafcorner. kreeg Zwolle door De Vries de leiding, doch direct daarop maak te Buma voor DKS gelijk. Met de rust was de stand 1—1. Toen oefende DKS aanstonds pressie uit Niet Richard Babka, maar een andere Amerikaanse reus, de 1,93 grote en 103 kg wegende Al Oerter is de eerste atleet, die bjj het discuswerpen officieel de 60 meter-grens heeft overschreden. Tijdens de kampioenschappen van de universiteit van Arkansas in Fayetteville kwam hij tot de fantastische prestatie van 61.72 meter. 2,44 meter meer dan het oude record van zijn landgenoot Fortune Gor- dien (59,28 meter, gevestigd op 23 augustus 1953 te Passadena). en reeds na zes minuten gaf Pameyer DKS de leiding. Vijf minuten later ver dween de ba] met veel effect van de stick van De Vries langs de verblufte na tionale doelman De Ruiter in het net, 2-2. Met die stand volgde een felle, rijkelijk harde strijd om de zege, die Zwolle be haalde toen De Vries zijn hattrick vol bracht met een schot dat via de legguards van De Ruiter de lijn passeerde, 23. De stand in Oost is nu: Union 14—22 Zutphen 14—10 Zwolle 1422 Nijmegen 1410 DKS 12—12 PW 13— 9 Arnhem 1212 Wageningen.. 13— 9 Alleen is nog niet beslist, Wie in Oost kampoen wordt en wie degradeert. Waar schijnlijk zullen Union en Zwolle reeds aanstaande zondag hun beslissingswed strijd op onzijdig terrein spelen. Er is sprake van dat misschien Henk Bouwman voor Union uitkomt. Hij woont al sinds enige maanden in Nijmegen en hij is lid van Union. De wedstrijd Groninger Studenten— GHBS is door onbespeelbaarheid van het veld der Studenten uitgesteld. Wat ons zaterdag geplaatste overzicht van de eerste klassen dames en de over- gangs- c.q. promotie-klassen heren be treft, zij erop gewezen, dat een tweede elftal niet tot de eerste klas wordt toege laten. Venlo 2 is dus wel kampioen in een der zuidelijke promotie-klassen, doch kan niet naar de eerste klas overgaan, waar door nu nummer 2, vermoedelijk Rapidity om een plaats in de eerste klas tegen Bre da zal mogen spelen. best fabrics only vraagt uw kleermaker GENT, Tweede Paasdag. De Belg Rik van Looy is, evenals vorig jaar, winnaar geworden van de „Trofee van Vlaanderen", zowel in de eerste Gent Wevelgem, als in de tweede rit van deze gecombineerde wedstrijd: Wevelgem— Gent klasseerde hjj zich als tweede en dat was voldoende voor de triomf. De uitslag van de eerste rit was: i. Noel Foré (Belg.) 5 uur 33 min. 11 sec.; 2. Rik van Looy (Belg.) 5.34.36; 3. Fred de Bruyne (Belg.) z.t.; 4. Rik Luyten (Belg.) z.t.; 5. Frans Schoubben (Belg.) z.t.; 6. Pino Ce- rami (Belg.) z.t.; 7. Seamus Elliott (Ierl.) z.t.; 8. Jules Mertens (Belg.) z.t.; 9. Willy Schroeders (Belg.) z.t.; 10. Andre Noyelle (Belg.) z.t. Onder de 22 hoogst-geklasseerde renners was Elliott de enige niet-Belg; de best ge plaatste Nederlander werd Michel Stol- ker als 38ste met een achterstand van 3 minuten en 45 seconden, Piet de Jongh werd 42ste op 5.25, Van den Borgh 48ste (op 5.29), Piet van Est 50ste (z.t.), Wuyts 54ste (z.t.) en Leo van der Pluym 57ste (z.t.). De uitslag van de tweede rit was: 1. Plankaert (Belg.) 5:26.48; 2. Van Looy (Belg.) op 45 seconden; 3. Decorte (Belg.) z.t.; 4. Van Geneugden (Belg.) z.t.; 5. Noel Foré (Belg.) z.t.; 6. Van Gompel (Belg.) z.t.; 7. Cerami (Belg.) z.t.; 8. Kerckhove (Belg.) z.t.; 9. Decraye (Belg.) z.t.; 10. Hin- sen (Ned.) z.t. Arie van Wetten en Martin van den Borgh kregen, met nog 18 ren ners, ex aequo de 12e plaats toegewezen. Leo van der Pluym eindigde als 34ste, in dezelfde tijd als Van Looy. Het eindklassement voor de „trofee van Vlaanderen" werd: 1. Van Looy (Belg.) 80 pnt.; 2. Noel Foré (Belg.) 75 pnt.; 3. Pino Cerami (Belg.) 42 pnt.; 4. Jean van Gom pel (Belg.) 32 pnt.; 5. ex aequo: Andre Noyelle (Belg.) en Seamus Elliott (Ierl.) 26 pnt. Winnaar van de eerste rit bij de onaf- hankelijken werd de Belg Gabriel Bora, die in de eindsprint zijn landgenoot Wil- fried Salembier versloeg. Gaston van Nest (Belg.) werd derde met een achterstand van 10 seconden. Robert Depauw vierde op 12 seconden en Gustave Desmet vijfde. De best geklasseerde Nederlander was Jan de Roo als negende in dezelfde tijd als Depauw; tot deze groep behoorde ook onze landgenoot Peeters, die zich als 20ste klasseerde. De strijd voor de amateurs eindigde eveneens met een Belgische triomf. Ro bert van de Caveye werd winnaar, vóór Joseph Sweeck (Belg) en De Boodt (Belg.); de Nederlander Ab Geldermans was, als elfde (in dezelfde tijd als de winnaar) de eerste buitenlander. De Nederlander Jan de Roo is in de tweede rit der onafhankelijken als tweede geëindigd. Hij had een achterstand van 12 seconden op de winnaar Daniël Cra- beels. In afwachting van de aankomst van de renners, die deelnamen aan de wedstrijd om de „Trofee van Vlaanderen", werd te Wevelgem een internationaal omnium ge houden, dat door Gerrit Schulte werd ge wonnen. Het omnium bestond uit een tijdrit, een afvalwedstrijd en een wedstrijd over 15 km. Schulte won de eerste twee onder delen en werd in de wedstrijd over 15 km tweede. De einduitslag werd: 1. Schulte (Ned. 4 pnt.; 2. Willy Lauwers (Belg.) 5 pnt.; 3. Christian (Oostenr.) 10 pnt.; 4. Forlini (Fr.) 13 pnt.; 5. Reg Arnold (Australië) 15 pnt.; Koblet (Zwits.) 16 pnt. De Fransman Michel Rousseau heeft maandag op de Vigorellibaan te Milaan de wedstrijd om de „grote Paasprijs" ge wonnen. In de beslissende rit versloeg hij de Italianen Oriani en Maspes, de tijd over de laatste 200 meter was 12.0 secon den. De beslissende rit was noodzakelijk, omdat deze drie renners geëindigd waren met hetzelfde puntentotaal (zeven). We reldkampioen Jan Derksen werd met 5 pnt. vierde en de Italiaan Pinarello met 4 pnt. vijfde en laatste. De Luxemburger Gillen is op 2e Paas dag winnaar geworden van de wedstrijd om de „Muecke-Preis", de befaamde klassementsrit door de straten van Kre- feld waarmee volgens traditie het weg- seizoen in West-Duitsland wordt geopend. De wedstrijd werd gehouden op een 1.2 km lang parcours, de afstand was voor de professionals 96 km, er waren 40.000 toe schouwers. De uitslag was: 1. Gillen (Luxemb.) 96 km in 2.37.10, 19 punten; 2. Ziegler (Did.) z.t. 14 pnt.; 3. Plantaz (Ned.) z.t. 10 pnt.; 4. Koch (Ned.) z.t. 9 pnt.; 5. Vranken (Ned.) z.t. 8 pnt.; 6. Gramser (Ned.) z.t. 7 pnt.; 7. Brinkmann (Did.) z.t. 6 pnt.; 10. Steenvoorden (Ned.) z.t. 3 pnt. Peter Post was de grote pechvogel in deze wedstrijd. Juist toen hij moeizaam een voorsprong had opgebouwd, kwam hij in botsing met een toeschouwer, viel en moest opgeven. De wedstrijd voor de amateurs eindigde met een fraaie zege voor de Amsterdam mer Marius; hij reed de 60 km in 1.46.02 en „verzamelde" 16 pnt. De Duitser Hu- mann werd met 11 pnt. tweede, de Deen Baunsoe met 7 pnt. derde en de Duitser Wolfshohl vierde met 5 pnt. In de tweede barragematch om het persoonlijk dam-kampioenschap van Nederland tussen R. C. Keiler en Ir. G. E. van Dijk heeft laatstgenoemde op Paasmaandag de leiding genomen. Hjj staat nu met 3-1 voor. Wint Keiler de laatste partij van deze match niet, dan is Van Dijk voor de eerste maal in zijn carrière kampioen van Nederland. Zou Keiler winnen, dan wordt doorgespeeld tot de eerstvplgende winstparty. De tweede match tussen beide mata- doren heeft een geheel ander gezicht dan de eerste. Daarin had Keiler vrij wel doorlopend het initiatief. Van Dijk moest maar afwachten of zijn tegensan- der voor het bord misschien niet de win nende voortzetting(en) zou vinden. Het geluk is hem gunstig gezind geweest, vooral in de derde partij, die hij op het nippertje remise hield. Maar nu, in de tweede herkamp, zo wel zaterdag in de eerste partij als op Paasmaandag was het Van Dijk, die de toon aangaf. Kon zaterdag Keiler nog door kundig verdedigen een moeilijke remise bereiken, in de tweede partij zegevierde de aanvaller in grote stijl. Hij plaatste eerst een voorpost op 27, later een tweede op 28. Beide speerpun ten bleken te verdedigen. Toen dat dui delijk werd, moest Keiler laveren in de richting van een remisehaven. Toen hij daarvoor te veel tijd moest gebruiken en niet de allersterkste verdediging vond, sloeg Van Dijk zijn slag. Hij won bekwaam. (Van onze tafeltennismedewerker) De wedstrijden om het tafeltennis kampioenschap van Nederland zijn vast gesteld op 12 en 19 april a.s. Sparta ver dedigt hierbij haar titel tegen Wibo, dat voor de eerste maal kampioen in de overgangsklasse werd. De eerste ont moeting vindt plaats in Amsterdam, de tweede in Den Haag. Behalve deze twee teams plaatsten zich definitief in de toekomstige Ere divisie: Nedlloyd, Sparta 2 en Smash (alle Amsterdam), Batswingers en Wibo 2 (beide Den Haag), Wifra (Rotterdam). Quick (Hilversum), Luck Raek (Weert), Scylla (Leiden) en PSV (Eindhoven). OTTC degradeert naar de nieuwe hoofdklasse, Povac en Maasstad hebben nog een klein kansje om via de promo tie- en degradatiewedstrijden tot de ere-divisie door te dringen. De compe titie begint op 19 april a.s. en is op 17 mei beëindigd. Er werden in de hoofdklasse nog en kele restanten opgeruimd, die weinig of geen betekenis hadden. In Weert deel den Luck Raek en Quick de punten, de Amsterdamse derby tussen Sparta 2 en Nedlloyd eindigde met groot verschil (8-2) voor laatstgenoemde. Anton Veldhuizen van Generaal Michaëlis uit Best heeft 2e Paasdag de jaarlijkse Witven parkloop, een wedstrijd over 4000 meter, gewonnen. Tweede werd Arie Verbaan. Reeds in de eerste ronde nam Veldhui zen de kop op de voet door Verbaan ge volgd. Daarna heeft Verbaan de afstand tussen hem en Veldhuizen alleen maar groter zien worden. Met ruime voorsprong ging Veldhuizen door de finish. De uitslag luidt: 1. Veldhuizen (Generaal Michaëlis. Best) 12.25,4; 2. Verbaan (Festi- na, Blerick) 12.43,3; 3. Eeekelenhoff (HAC, Helmond) 13.05,-; 4. Janissen (DOS, Tege- len) 13.31,5); 5. Roelofs (HAC, Helmond) 13.32,3. Onder zeer grote belangstelling zijn in Amsterdam de jaarlijkse Paasveldlopen van de Meteoor gehouden. In de A-klasse zegevierde de Amsterdammer Keesom on bedreigd. De uitslagen waren: A-klasse, 5500 me ter: 1. Keesom (AV '23) 18 min. 11,4 sec.; 2. Leeuwendaal (AAC) 18.37,6; 3 Korte- kaas (RK Holland 18.52,0; 4. Muurlink (AAC). B-klasse, 5500 meter: 1. Van Ginkel (GAC) 18.36.2. (Advertentie) 150 Nederlandse gezinnen krijgen tezamen f 25 000.— belastingvrij, verdeeld in porties van 100 tot 1000 gulden, in hun brievenbus. 3.015 000 speciale kranten zullen tussen 8 en 17 april 1958 buis- aan-huis (gezinsverspreiding) na mens enige tientallen Nederland se bedrijven ten gunste van de actie „Appèl 2" worden bszorgcl. Notaris mr. M. J. Meijer te Am sterdam heeft 150 kranten, waar aan geheimen zijn verbonden toe gevoegd. Op 18 april zullen in een speciaal programma (402 m.) tussen 22.00 en 22.30 uur de geheimen bekend gemaakt worden. De mogelijkheid is derhalve aanwezig, wanneer U één dezer dagen de voor U be stemde krant uit de brievenbus haalt, dat die krant op 18 april bankpapier blijkt te zijn* Laakkwartier LFC HBS VFC VUC DCV Spartaan '20 2e KLAS A: 2033 Vriendenschaar 2019 20—29 RKAVV 21—25 HVV 1823 Blauw Zwart 1820 Wassenaar 19—19 Lugdunum 2e KLAS B: 19—25 Sliedrecht Leerdam Sport 1923 HOV Zwijndrecht 1923 SVW Groot basketball is er maandagavond in de ontmoeting Nederland-Zweden in de Apollohal te Amsterdam door de 3.000 toeschouwers niet gezien. Heeft ons land internationaal op basketball-gebied al weinig in ie brengen, de Zweden ble ken bij dit eerste contact met onze ver tegenwoordigers nog zwakker. De dames-wedstrijd was al heel matig en ondanks slecht schieten kon Neder land tot 11-0 uitlopen alvorens de Zweedsen enig tegenspel vonden. Het publiek ging de blonde Noorvrouwen aanmoedigen en zowaar moest Oranje toen nog moeite doen voor een 50-34 overwinning (rust 32-11). Bij de heren schenen de langere en fysiek sterkere Zweden aanvankelijk de beste papieren te hebben, maar in tech nisch opzicht bleken de Nederlanders toch heel wat meer mans. Geleidelijk nam de Oranje-ploeg een steeds grotere voorsprong, rust 31-22 en eindstand 62- 44. Munschen Neptunus DCL Archipel Delft GDA Postduiven Westlandia DHL Roodenburg Celeritas TIJBB Ripperda Alphen Vios 18—20 Fluks 1819 Papendrecht 19—18 VDL 3e KLAS A: 19—29 RVC 1824 Cromvliet 18—23 Alphia 1822 Voorburg 18—19 GSV 16—17 HPSV 3e KLAS B: 19—27 VVSB 19—27 VVP 17—24 Wilhelmus 1922 Westerkwartier 1812 19—18 20—15 20—13 21—11 20—11 19—18 18—17 19—17 19—16 19—15 18—13 19—16 17—14 16—13 18—13 L7—11 16— 9 19—18 18—15 18—13 Dc Russische schermstcr Zabelina, reeds wereldkampioene seniores, heeft zaterdagavond ook beslag gelegd op het wereldkampioenschap voor de jeugd. Nina Kleyweg, de enige Nederlandse deelneemster, zorgde voor een verras sing door in de finale-poule op de twee de plaats te eindigen. De eindstand van de finale-poule luidt: 1. Zabelina (Rusland) 6 gew. part.; 2. Nina Kleyweg (Ned.) 4 gew. part.; 3. Flesch (Luxemburg); 4. Orban (Roemenië); 5. Mees (W.-Duitsland); 6. Bortolotti (Italië); 7. Ommerborn (W.-Duitsland); 8. Goro- hova (Rusland). 2021 Rijswijk 17—18 Hillegom 3e KLAS C: OVV 18—27 VOC Flakkee 18—24 RDM Excelsior '20 17—21 Rising Hope DHS 17—21 RKWIK DHZ 17—19 FS V/Pretoria Leonidas 17-18 Holladiaan 3e KLAS D: Slikkerveer 17—31 Lekkerkerk Overmaas 17—25 Dindua ODS 1724 Alblasserdam Coal 16—18 CKC RCD 17—17 Bolnes Transvalia 16-M5 ODI 4e KLAS A: Concordia H 19-27 Warmunda Lisse 1925 Teijlingen Foreholte 18—24 ASC THB 18—23 Docos SJC 18—19 SVLV 4e KLAS B: BEC 15—24 Vredcnburch 15—23 Rava Naaldwijk 16—21 SVDPW Velo 17—20 Hermandad H. van Holland 1618 's Gravenzande 1710 Schiedam 14—14 Verburch 17— 9 4e KLAS C: Olympia 17-26 Zwart Blauw 17—12 Gr. Will. II/Vac 1826 Ammerstolse SV 1713 18—12 16— 9 13—17 16—14 19—14 17—12 18—12 16— 9, 17—14 17—14 16—12 17—11 1G—10 17— 9 18—16 18—15 18—12 18—12 18— 9 15—14 17—13 17—10 Oranjeplein Full Speed Moordrecht Spoorwijk Woerden DSO PDK Oudewater Maasstraat Stolwijk Lenig en Snel Schoonhoven Te Werve Boskoop Unio VDS 's-Gravendeel DRL DRZ IFC Strijen Saturnus Hardinxveld Merwede Dubbeldam LM O Gelukvogels Nado§V Hion Het Noorden HWD Rockanje PFC 1719 Hoornwijck 1712 1719 Gouderak 1411 16—17 Donk 15—10 17—17 4e KLAS D: 17—25 ADS 16—23 VEP 1722 Kranenburg 1320 Tonegido 1515 Bodegraven 1414 2 pnt in mindering 4e KLAS E: 1823 Duno 1521 Quick Steps 17—21 Nieuwerkerk 16—18 St. Volharden 15—17 Haastrecht 17—17 4e KLAS F: 16—24 Nieuwenhoom 15—13 16—11 15— 8 15— 8 13 5' 16—15 16—14 1312 14—11 15— 3 16—16 15—19 Martinit 15—15 13—18 DDC 1612 15—17 Poortugaal 16—10 15—17 Dilettant 15— 4 16—16 4e KLAS G: 16—24 Hillegersberg 16—13 16—24 ASW 16—13 16—20 EDS 15—12 17—19 Heukelum 15— 8 15—17 SMV 15— 7 15—15 4e KLAS H: 17—29 Hillesluis 15—14 17—20 Driksland 15—14 16—16 SFC 14—11 15—15 Hekelingen 14— 8 14—14 Siod 15— 5 Moord...! 54) SLOT De norse, beroepsmatige stem van de dokter snerpte door de kamer. U moet rustig zijn, mijnheer Brent mag niet gestoord worden. En kolonel Primrose schoof langs hem heen met een ongevoeligheid, naar me toescheen, die ontzettend was, Hij ging onmiddellijk naar Brent, die op de sofa lag. Ik ben, zo vlug ik kon, hierheen ge- konen, zei hij. Meneer Brent zag er afgrijselijk uit. Hij was volkomen bij. Ik zag toen, daar er een ontzaggelijke spanning door al zijn spieren ging, hoe zijn gezicht grim mig werd, terwijl hij een hand als een klauw ophief. Is kolonel Primrose daar? U moet kalm blijven, vóór alles kalm blijven, mijnheer. De stem van de dokter leek op een Grieks koor. De he mel weet hoe stil verder alles in het vertrek was. Mevrouw Brent, bij wie de tranen over de wangen liepen, zat bewegingloos. Haar ogen, die zich eventjes op mij ves tigden, hadden een zo smartelijk pijnlijke uitdrukking, dat alhoewel ik haar niets misdaan had ik toch even het gevoel kreeg, dat dit wel het geval was en vlug wendde ik mij af. Molly Brent was doodstil. Het was de eerste keer, dat ik haar niet in witte blouse en blauwe spijkerbroek zag en ze zag er allerliefst uit. Slechts haar ogen bewogen zich met iets van opluchting erin, toen ze kolonel Primrose en mij zag staan en zelfs toen dwaalden zij behoedzaam naar de hal, waar Allerdyce was. En toen gebeurde er iets heel eigenaardigs. De hand van meneer Brent, die gespannen ziekelijke klauw, viel plotseling terug op zijn zijde, de starheid vioeide weg, evenals ze wegebde uit zijn onregelmatig en van zorgen doorgroefd gelaat en zijn ogen be gonnen er vredig en glazig uit te zien. Mevrouw Brent uitte een zachte, hart verscheurende kreet en Molly Brent kwam terug en liep vlug op haar toe. Nee, nee. De dokter stond naast hem terwijl hij hem de pols voelde. Prachtig. Schitterend. Hij heeft zich ont spannen. Hij knikte bemoedigend naar mevrouw Brent. Meneer Brent had de ogen gesloten, hij opende ze even, keek een seconde naar kolonel Primrose, bewoog zijn hoofd alsof hij een teken gaf. Kolonel Primrose greep zijn hand. Ik hoorde Allerdyce bij de voordeur: Recht door. De klank van zijn stem was, evenals de woorden, zo ruw ongevoelig, alsof de mannen van de ziekenauto mensen wa ren, die een dood paard kwamen wegha len. Mevrouw Brent vertoonde door geen enkel teken, dat zij dit gehoord had en Molly verstijfde, in haar ogen laaide plotseling de angst op. Ik dacht nog even, dat ze zich om zou draaien en weg zou rennen, zoals ze dat op de boerderij ge daan had, en de hemel weet, dat ze er nu reden voor had, maar ze bleef stil staan. Moeder, zei ze. Allerdyce was in de hall. Kolonel Primrose had de in het wit geklede brancarddragers gevolgd tot aan de deur van de bibliotheek en bleef daar staan. Moeder stuur hem weg. Alstublieft moeder, laat Allerdyce hier niet blijven vannacht! Dat zou erg verstandig zijn, me vrouw Brent, zei kolonel Primrose. Misschien had ze wel naar hen geluis terd, als ik er niet geweest was, of als de foto van Ham Vair, de hand van ko lonel Primrose schuddend, terwijl Ginny Dolan er trots en gelukkig bijstond, niet direct boven meneer Drents lessenaar had gehangen. Ondanks haar verdriet trokken haar ogen daarheen. Hoe kon je zoiets doen? Zij sprak tegen mij. Ik deed het niet mevrouw Brent, ik heb er niets mee te maken. Alstublieft! Kolonel Primrose schudde zijn hoofd naar mij Waar is Forbes? Hier ben ik mevrouw Brent. Hij kwam binnen en liep onmiddellijk op haar toe. Molly, ga alsjeblieft naar je ka mer, dit was een zware dag, je ziet er erg slecht uit. Ik voel me heel goed moeder. Hij liegt tegen u. Ik bedoelde niets van alles, wat ik gezegd heb. U moet me ge loven. Toe, Moll! Een ogenblik leek Molly op een vlam, die nog even oplichtte. Toen stierf het licht weg uit haar gezicht en ogen en zij liep zwijgend de kamer door en ging naar buiten. Mevrouw Brent sloot haar ogen. Ik ben zeer vermoeid, kolonel Prim rose. We gaan zo weg, mevrouw Brent. Ik wil u alleen even zeggen, dat Molly niet ziek is. Zij verzint deze dingen niet. Zij is zeer gehecht aan u en aan haar vader. Ik, ik zou niet willen, dat ze on gelukkig was, fluisterde mevrouw Brent. Ik, ik heb. haar eigenlijk nooit goed be grepen. Moeizaam stond ze op. Forbes zal u even uitlaten. U ver ontschuldigt me zeker wel. Ze liep langs me heen zonder een woord te zeggen en ik hoorde haar de trap op gaan. Ik had het gevoel, alsof een ijs koude hand zich sloot om mijn hart. 'ik schrok, toen kolonel Primrose mij bij mijn arm nam. Kom mee, zei hij. Het is in orde. Vannacht zal hier niets gebeuren. Ik begrijp niet, waarom u zo gering schattend tegen me doet, kolonel, zei Al lerdyce koeltjes. Hij was weer de keu rige jongeman. Ik voelde nu pas, hoever hij hier van af geweest was in die paar seconden van daarnet. Toen hij de deur voor ons opende meen de ik haast even te moeten geloven, dat een van de betonnen pilaren aan het einde van de Nunnery Lane opge staan was en zich stevig geplant had aan de voet van de marmeren stoep. Sergeant Buck hield, met zijn vis-grijze ogen strak op Allerdyce gevestigd, beleefd de deur voor ons open. Als hij ook maar een flauwe notie had van wat er schuilde achter die bevroren blik, die hem van top tot teen opnam, was hij een mees terlijk toneelspeler, een man met sta len zenuwen. Ik begrijp niet, zei hij heel voor zichtig, wat hier toch de bedoeling van is. Buck keek naar kolonel Primrose, draai de zich om, bleef even staan en liep met grote stappen over de keien naar de poort. Kolonel Primrose zag om naar Allerdyce, die volkomen op zijn gemak in de deuropening stond. Ter uwer informatie, zei hij hoffe lijk, sergeant Buck kwam om u eens te bekijken. Hij was vanmiddag zo goed als ooggetuige bij de moord op Edson Field. Zijn getuigenis zal de moorde naar veroordelenkom mee, me vrouw Latham. Toen we ons wilden omdraaien hoor den we een waanzinnige stem, die van mevrouw Brent, die van de trap af naar de hal gilde: Forbes, Forbes, Molly is weg, en kolonel Primrose draaide zich om, sloot de deur kalm en liep de stoep af. Ik dacht dat hij gek was, sterker nog, volkomen krankzinnig, of ik moest gek zijn. Laten we er vlug vandoor gaan, zei hij. Archie heeft haar meegetroond- (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4