■Oe ondergang van De Titanic l i n KENNIES juni: Internationale Melkdag en zondag ter stembus De C.V.P. moet het opnemen te e en linkse samenzwering f I Uit alle ril Als brandend Maagzuur 17 kwelt Coöp. Centrale Raiffeisenbank ont wikkelde zich in opgaande lijn ff-RmjïM; 18.000 havenarbeiders in solidariteitsstaking Bedrieglijke bank breuk? blussen een of twee Kennies 1 jdie zuurbï-and dadelijk;. Een dag gratis melk op Malieveld Zestigjarig bestaan Koning Erik XIV stierf door vergiftiging Russisch op Egyptische en Syrische scholen VRIJDAG 30 MEI 1958 l'AGINA 5 I I LONDEN Directeuren van failliet N.V. in arrest VIJF ZEELUI GINGEN OP ROOF UIT In gestolen auto gearresteerd DRIELING IN SITTARD tegen brandend maagzuur een toonbeeld van verfijnde smaak Groningen Rochport (V.S.) Boston (V.S.) New York Doncaster (Engeland) Easton Engeland Washington Derby (Engeland) In geheel het land zijn politie en veldwachters druk bezig met aan de stemgerechtigde Belgen de op roepingsbrief te bezorgen waarin hun wordt verzocht a.s. zondag 1 juni, tussen acht en veertien uur, hun plicht als kiezers te vervullen. Het betreft, zoals men reeds weet, de vierjaarlijkse wetgevende ver kiezingen voor Kamer en Senaat. Meteen wordt ook voor de Provin cieraden gekozen. Geen absolute meerderheid sedert 1919. Gebreken der regering C.V.P.-program De tegenstanders Maar intussen blijven de burgrs van dit land, de kiezers van zon dag, opvallende kalmte bewaren. Ontdekking na bijna vier eeuwen I I I I I i I i I 25 Vijftien april 1912 tien, twintig kleuren glanzen en schitteren de ijs- ergen in de zon. Daartussen door drijven de sloepen lukraak. °mmige schipbreukelingen hebben de hele nacht in het ^ater gelegen en zijn daarna verdronken. De meesten zijn 0r>middellijk naar beneden gezogen.... zijn er, die aan de draaikolk ontsnapt zijn en aan boord Vah een der -bootjes worden gehesen. Maar een enkele keer borden ze teruggeslagen, als iemand, krankzinnig van angst, nieuwe passagiers met zijn roeiriemen te lijf gaat. De oeense dog spartelt in het water. Een matroos geeft zijn schoenen aan een meisje, wier voeten bijna bevroren zijn. rijke vrouw legt haar bontmantel over een bewusteloze scheepstimmerman 26 Half vier des middags.... Aan de horizon hangt een r°okwolk. De Carpathis..! Ze zijn geredOm half negen klimt de laatste der zevenhonderdvijf overlevenden aan boord. ^'°ornat en rillend van de kou.... Al die tijd heeft de Californian vlak in de buurt gelegen en niets gedaan. De officieren hebben in de heldere nacht staan kijken naar dat vreemde gedoe met al die lichten van Titanic. En ze hebben de vuurpijlen „bewonderd'. De tweede officier wist niet, wat hij van die pijlen moest denken, doodkalm heeft hij ze staan tellen en toen rapporteerde hij he zaak aan zijn kapitein. Die zei nog zoiets als „zonder- 'hg" en draaide zich om.... 27 Donderdag zestien april.... De Carpathia vaart de haven van New York binnen. Nie- ■hsnd van de dertigduizend mensen op de kaden zegt een °ord. Stom kijken ze, als de schipbreukelingen aan wal ko- eb. Zwijgend lopen die naar voren, tot ze opgevangen wor- eb door familie of kennissen De tragedie is ten einde l/V ?+rrF het h 2^. Sindsdien is er heel wat veranderd en verbeterd. Zo gaai immers altijd, als het kalf verdronken is. g6ld heeft haar lesje geleerd. .hdle patrouilleboten koersen De mens je en patrouilleboten koersen tegenwoordig in de noordelij- en uiterst zuidelijke zeeën, op zoek naar verdwaalde afgedreven ijzbergen. d En dat een passagiersboot te weinig reddingssloepen heeft, bestaat eenvoudig niet meer. Maar de prijs? Vijftienhon- en twee doden., die levenden hadden kunnen zijn.. Het aantal stakers in het Londense ha venbedrijf, dat gistermorgen omstreeks 5.000 bedroeg, was gisteravond gestegen tot 18.000. Op 83 schepen wordt in het ge heel niet en op dertien werd slechts ge deeltelijk gewerkt. De havenautoriteiten hebben gewaar schuwd dat 8.600 ton goederen zullen be derven, indien ze niet onverwijld worden gelost. De Londense havenarbeiders staken uit solidariteit met andere stakers. Er be staat geen meningsverschil tussen hen en hun werkgevers. De staking der vijftigduizend Londense autobusbestuurders gaat vandaag haar 26e dag in. Er werd gisteren door re geringsvertegenwoordigers en vakbonds bestuurders weer beraadslaagd hoe een einde aan de staking te maken. De recherche te Hilversum heeft twee directeuren en een accountant van een N.V aldaar, welke een tijd geleden 'o staat van faillissement is verklaard aan gehouden. Zij worden ervan verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan bedrieg lijke bankbreuk c.q. medeplichtigheid daaraan. In tegenwoordigheid van de of ficier van Justitie te amsterdam, mr H. Bouma, heeft de rechter-commissaris, die mg, 't vooronderzoek is belast, twee huis zoekingen verricht. Daarbij is een aantal boekhoudkundige bescheiden in beslag genomen. (Van onze correspondent) De Arnhemse politie heeft wederom een aardig succes behaald. In de nacht van woensdag op donderdag omstreeks vier uur deelde de politie te Beekbergen me de, dar een vijftal inzittenden van een Volkswagen aldaar een poging tot inbraak had gedaan en verzocht haar Arnhemse collega's naar deze auto te willen uitzien. Onmiddellijk werd een politieauto naar de Apeldoornseweg gestuurd. Reeds kor te tijd daarna deelden de politiemannen via de mobilofoon aan de wachtcomman dant op het bureau mede dat de auto met vijf man was aangehouden. Met hulp van nog enkele ter assistentie gezonden agenten werd het vijftal, allen zeelieden van omstreeks 22 jaar, naar het bureau overgebracht. De politie trof in de wagen een aantal inbrekerswerktuigen aan en twee blikken met geld, vermoede lijk van diefstal afkomstig. Tevens kwam vast te staan dat de auto in Amsterdam was gestolen. De mannen zijn naar Apel doorn overgebracht. Het echtpaar Crijns-Mestrom te Sittard is gisteren verblijd met de geboorte van een drieling: een dochter en twee zoons. Moeder en kinderen verblijven in het zie kenhuis ter plaatse en maken het naar omstandigheden goed. De namen van de kinderen zijn Caro line. Wilhelmus en Lodevicus. De heer en mevrouw Crijns zijn in 1954 getrouwd In 1955 werd hun een zoontje geboren, in 1957 een tweeling (twee dochters). mm--'-*** Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge 'n Rennie neemt en deze begint te smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Ze zijn zo gemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook, - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar. Integendeel smakelijk èn onopvallend WINDSTREKEN In (Van onze Haagse redactie) het Verenig^ Koninkrijk. Zweden, Finland West-Duitsland. Nederland, Bel gië, Luxemburg Zwitserland. O.stenrijk. Spanje en India zal. gelijk we onlangs met een enkel woord reeds meldden, de zesde juni Ms Internationale Melkdag 1958 worden „gevierd". De Internationale Zuivelbond heeft tot het instellen van deze dag. die men iaarr 'i.jks hoopt te herhalen, besloten en de i voorbereidende werkzaamheden verricht. Op diverse wijzen zal dan de consumptie van melk onder de aandacht van de be volking worden gebracht. Er is een inter nationaal affiche ontwornem radio, tele visie en pers zu]].en 0d allerlei manieren aandacht besteden aan de waarde van het „volksvoedsel nummer I". In Zwitser land spreekt de Bondspresident voor alle radiostations, in Duitsland en Finland worden alle fabrieken voor het publiek opengezet, de ministers van landbouw van enkele landen spreken voor de radio. Minister Vondeling zal 's avonds van 20.05 tot 20.10 een praatje houden over de melk als volksdrank. Tienduizenden grote en kleine affiches zullen in winkels, op melkwagens en in fabrieken worden opgehangen. ERICSSON RADIO Verkoopkantoor 's-Gravenhage Uw handelaar kan U over de complete serie inlichten. Ln Den Haag, waar mr. Klaasesz gister middag de tentoonstelling ..In Zuivelland" opende, zal zelfs een gehele dag gratis melk verkrijgbaar zijn op het terrein van de tentoonstelling. In de residentie zullen winkeliers en melkfabrieken zich bijzonder inspannen de aandacht op het melkverbrui-k te richten. Muziekkorpsen zullen door de stad trekken en rond de tentoonstelling op liet Malieveld zijn diverse attracties gegroepeerd. Een enorme. 53 meter hoge hijskraan wiist al van verre on de zuivel- orooaganda die thans in Den Haag wordt gemaakt. Aan die kraan hangt n.l. een houten koe en daaronder 100 melkbussen, symbool van de iaarliikse melkproduktie van de Neder'andse koe. welke gemid deld 4000 liter bedraagt. Goed, je kunt niet de héle Pinkster vakantie door voetballen en dus kwa men Wim Brouwer en Henk Stiekema, twe« schoolvriendjes, od het idee maar eens oud papier te gaan inzamelen. Enfin, de -vangst viel ondanks de vele voorgangers nog wel mee en de groot ste verrassing kwam pas bij het sorte ren van de oude kranten en tijdschrif ten. Want zo maar begon het uit het papier te regenen, een geldregen, want niet minder dan 58 biljetten van f 25.- kwamen naar beneden gedwarreld. Om U de moeite te besparen uit te rekenen hoeveel dat is, melden we U. dat de jongelui met 1450 in de klamme hand naar de politie togen. En die uitzoeken waar de buit vandaan kwam Men land de aan bij een winkelier in de Ooster- hamrikiaan (die straat héét zo). En die man dolgelukkig .dat zijn ..brandkast" terecht was die hij overigens nog niet een« gemist had. Als veiligheidsmaat regel borg de man het geld op tussen oude kranten; daar zouden inbrekers het zeker niet zoeken Maar helaas had bij verzuimd moeder de vrouw in te lichten over zijn safe en toen de longens kwa men om oude kranten kregen ze met een grote zwaai een prachtige voor raad. Maar bij het nazien van de bank biljetten miste de winkelier ook nog een tiental biljetten van 100.-. De jongens wisten er echt niets van en toch wel wat zenuwachtig ging de hele familie de krantenvoorraad opnieuw nakijken. Ook die duizend gulden kwa men er weer uit. Aan het strand was een negen,jarg meisje aan het spelen. On ee, gegeven ogenblik liep ze even een stukje de zee in. gaf een gil en verdween in de diep te. Onmiddellijk snelden haar moeder en vier zusjes toe om het kind te red den Even later verdwenen ook zij al len in de diepte Nog twee andere men sen kwamen te hulp maar evenals al de vorigen. verdrohken ze. Later bleek, dat er vlak bij het strand, door de in werking van de stroming, een diepe kuil was ontstaan. Zonder enige over gang verdween men ineens in de diep te. Tot haar starre ontzetting ontdekte een mevrouw, dat een i&pon, die haar door een magazijn uiterst exclusief was verkocht (voor de goede prijs van ruim duizend gulden) zo erg exclusief niet was. Toen ze op de receptie verscheen, waarvoor, ze uitgenodigd was en waar ze kennelijk eens heel apart wilde zijn, stond ze plotseling naast een dame. die een 1apon aan had die on de hare ge leek als de befaamde ene druone! goed leidingwater op het andere. Mevrouw vont dp receptie ineens eenontzagliike deceptie en snelde naar het magazijn, eiste haar goede geld terug en toen ze dat niet kreeg, ging ze in één ruk door naar de rechter. Die velde later het De jaarvergadering van de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht gehouden, stond in het teken van de her denking van het zestigjarig bestaan. Met dankbaarheid constateerde prof. Minderhout, voorzitter van het bestuur, een ontwikkeling van de centrale bank in opgaande ljjn. In 1948 'cschikten boeren leenbanken over 1200 miljoen aan spaar gelden plus geiden in rekening-courant en op 1 januari 1958 over lim 2.000 mil joen. Een stijging dus van 800 miljoen in tien jaar. Een belangrijk deel van de taak der cen trale bank is langzamerhand geworden het financieren van grote landbouwco öperaties. Tezamen met de Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de drie cen trale landbouworganisaties is vorig jaar een commissie ingesteld, die onder lei ding van prof. G. M. Verrijn Stuart de financiering van het agrarisch bedrijfs leven in ons land bestudeert en die speci aal aandacht schenkt aan de vraag, of de werking van het in het boerenleenbankwe zen georganiseerde landbouwkrediet in overeenstemming is met de bestaande en in de toekomst te verwachten financie ringsbehoeften van land en tuinbouw, dan wel of deze verbetering behoeft. De mi nister van landbouw dr. ir. A. Vondeling, die zich onder het grote aantal gasten en genodigden bevond, verbond aan zijn ge lukwensen een beschouwing van de taak van het coöperatief landbouwkrediet als onmisbaar in ons agrarisch bestel .Hij achtte een juiste bedrijfsfinanciering voor de individuele boer en voor zijn organi saties van een onschatbaar belang. Het besluit tot de instelling van de commissie Verrijn Stuart, waarover prof. Minderhout in zijn rede sprak en waar van minister Vondeling ook deel heeft uit gemaakt, heeft r.-ar zijn mening recht op grote erkentelijkheid. In de laatste tien jaar is het aantal werkenden in de land en tuinbouw van 530.000 gedaald tot 430.000 en bij de handhaving van hetzelfde niveau in de mechanisatie zal dat aantal volgens berekening in 1970 tot 330.000 zijn gedaald. De vergadering betekende tevens het afscheid van de directeur mr. J. Schreu- der, die werd benoemd tot directeur van de Nederlandse Bank. In zijn plaats werd benoemd de heer R. Manschot, ec. drs. te Naarden, thans secretaris van de Nederlandse Bankiersvereniging. vonnis: ze krijgt de japon voor de halve prijs. Nieuwste spelletjes voor de lieve Amerikaanse kindertjes: dierenfiguren. die een grote gelilkenis vertonen met voorhistorische beesten. De voornaam- sip lievelingen; brontosaurus en dino saurus. U kunt ze in twee uitvoeringen krijgen: als zachte, warmaanvoelende gezelletjes in het kinderledikantje of uitgevoerd in beendereh. die men dan zelf in elkaar kan zetten. Pinksteren vieren schijnt in bepaalde delen van Engeland toch wel een uiterst zware, om niet t*> zeggen slopende be zigheid te zijn In twaalf mijnen in deze omgevihg waren dinsdagochtend bij de hervatting van de arbeid veertig op de honderd miinwerkers afwezig. Acht weken geleden voelde Arthur Barnes een 61-jarige arbeider, zich de gelukkigste man van de wereld. De man. die zijn hele leven nooit een cent had bezeten, had niet minder dan 480 000 gewohnen bij een voetbalpool. Hij heeft er slechts heel kort zelf van kunnen profiteren Dezer dagen vond zijn vrouw, die even een boodschap as wezen doen. hem dood in zijn werk- nlaats Het moet steeds gezelliger worden om gewoon maar infanteriesoldaat te zijn. De geleerden hebben nu een soort raket uitgevonden, waarin ze individuele sol daten kunnen plaatsen. Vervolgens wordt die raket afgeschoten en komen die soldaten, na een luchtreis waarvan ze echt niets zien, neer op de plaats waar hun aanwezigheid in het gevecht gewenst is. De politie had hier een mooie demon stratie op touw gezet om daarmee de verkeersveiligheid te propageren én te dienen. Ze zouden een» laten zien. hoe een verkeerde manoeuv-e van een fiet ser twee elkaar tegemoet komende auto's in het, grootste gevaar kon brengen De mannen, die het doen moesten hadden het vele keren gerepe teerd. Eerst de fouten-makende fietser, dan de botsing tussen twee auto's op een haar na. Het lukte steeds keurig en je haren rezen te berge als ie zag hoe op het laatste moment een fatale botsing voorkomen werd. Maar toen het publiek er eenmaal bij was. liep het heel anders. Goed de fietsende delin quent pleegde zijn fout. de beide elkaar met grote snelheid naderende waeens haalden keurig een de fietser vermij dend» manoeuvre uit om elkaar daarna op de bekende haar .a te passeren. Maar die haar was tóch nog te dik. de ze keer. Met een ontzaglijke klap knal den de wagens tegen elkaar op. De auto'*, lagen echt ln de prak en de poli tiemannen, die achter het stuur zaten, kwamen er gelukkig nog goed af. Hr- laas: het publiek had het niet begrepen en juichte hartelijk om d° sensationele vertoning. (Van onze Brusselse correspondent) Er zijn in het geheel 5 594 858 kiezers 2.832.569 mannen en 3.122.289 vrouwen die worden opgeroepen voor de vernieu wing van Kamer en Senaat, met andere woorden: die 212 Kamerleden en 106 rechtstreeks verkozen Senatoren moeten kiezen. Volgens de Grondwet mag het aantal Kamerleden de verhouding één Kamerlid per veertig duizend inwoners niet over schrijden. Er moet dus met de fluctuaties van het bevolkingscijfer rekening worden gehouden. Van 95 Kamerleden in 1839 steeg dat cijfer tot 152 in 1894, tot 186 in 1912, tot 187 in 1925. tot 202 in 1936 en tot 212 in 1949. Er zouden thans, indien men reke ning had gehouden mei de bevolkingsaan was en de Grondwet, a.s. zondag 223 Kamerleden moeten worden gekozen Doch de linkse regering, die al heel wat sektarisme op haar geweten heeft, deed daar nog een schepje bij met telkens in het parlement van C.V.P-zijde gedane voorstellen voor zetelaanpassing en het eerbiedigen der Grondwet, te verwerpen. Die gedraging werd haar ingegeven door de overweging, dat die zetels vooral het Vlaamse land zouden ten goede komen, waarmede meer speciaal de belangen van de CVP. zouden gediend zijn. Linkse conclusie: éérst de socialisti sche en liberale eigen partijbelangen: het respecteren van de Grondwet is van min der belang. Het. aantal Senatoren steeg in nog be langrijker verhoudingen dan dat der Ka merleden. eerstens door de bevolkingsaan was en ten tweede door het invoeren van wijzigingen in de samenstelling der Hoge li Vergadering, zoals men de Senaat hier- ook noemt. Van 43 senatoren in 1839 Is men thans tot 175 gekomen Dit tengevolge van het in het leven roepen (sedert 1894) van z.g. provinciale Senatoren en (sedert 1921) van nog een andere categorie, ge naamd gecoöpteerde Senatoren. Sedert 1919 (vóór de eerste wereldoorlog is tientallen jaren lang de katholieke par tij alléén aan het bewind geweest) heeft geen enkele politieke partij hier de abso lute meerderheid van stemmen behaald Toen in 1930 de C V P. de meerderheid van zetels kreeg (108 van de 21,2 of 47.7 pet der stemmen), was dat mede 'engevolge van provinciale apparentering der zetels Het valt op dat. eveneens sedert 1919 de Belgen een vrij grote stabiliteit in hun politieke overtuigingen laten zien De stemmenverhouding tussen de recht se partij en de linkse partijen wijst niet op grote verschillen. Zelfs het in 1949 in gevoerd stemrecht voor de vrouwen heeft daar niet vee! aan veranderd Van 1919 tot heden heeft België maar één enkele homogene regering gehad die van de C V P van 1950 tot 1954. Ai de andere waren coalitieregeringen Het is traditie, dat de aan het bew'nd zijnde regering aftreedt daags na de ver kiezing. Dat is echter geen verplichting Wij zullen ons niet aan prognosen wagen over mogelijke resultaten van de ralen verklaren nu a'- dat zij de ver- kiez'ngen zullen winnen en met dezelfde minister-president, en dezelfde linkse re gering aan het bewind zullen blijven. De C.VP van haar kant vestigt haar hoop op een volksuitspraak die de af keuring zal zijn van wat haar leiders noe men vier jaar links wanbeheer schrome lijk favoritisme bot eigen familie- en ge zinsleden toe, en het tot burgers van tweede rang willen verlagen van het ka tholieke volksdeel van het land. De oud-minister-president van de ho mogene C.V P.-regering prof. dr. Jan van Houtte. heeft zojuist in een open brief de aandacht van het land gevestigd op de grote lacunes in het sicialistisch-libe- raal bewind tussen 1954 en 1958. Zij heeft niets gedaan, zegt hij. om het land voor te bereiden tot de nieuwe condities die voortspruiten uit de Bene- lux-unie de Kolen- en Staalgemeenschap (waarvan de overgangsperiode in fe bruari j.l is vervallen) en uit de Ge meenschappelijke Markt Niets werd ge daan voor het steenkoolprobleem, de landbouw, de industrie om zich bij dat alles aan te passen In Kongo heeft vier jaar sektair politiek geknoei een toe stand geschapen die als men niet gauw het stuur omgooit het werk van een hal ve eeuw wijs bestuur ln gevaar zal bren gen Nochtans, aldus nog oud-premier Van Houtte, beschikte deze regering over enorme troeven. Is het niet betreurens waardig te moeten constateren dat zij, met 27 pet. méér fiscale inkomsten dan die waarover de C.V.P.-regering be schikte. de openbare schuld hoger heeft laten oplopen dan die van diezelfde CVP- regering. en dat haar buitenlandse schuld driemaal méér bedraagt dan die destijds van de C.V.P.-regering? Het is genoeg bekend, hoe de linkse regering op'het gebied van het school probleem heeft huisgehouden Nog tal van andere fouten en tekortkomingen wrijven de C.V.P.-leiders haar aan Zo zegt oud minister dr. Pierre Harmei dat de rege ring Van Acker haar begroting 1958 met ettelijke miljarden mali zal afslui'en (de homogene C.V P-regering liet een boni achter van ruim 10 miljard!); dat vóór 31 december voor negen miljard dringen de afbetalingen moeten geschieden; dat geen enkel fundamenteel probleem werd opgelost: de scherpe steenkoolcrisis de zware crisis in' de textielindustrie, crisis in de landbouw, stijging der werkeloos heid (bijna het driedubbele in één jaar tijd), wanorde in de sociale zekerheid „Deze regering heeft de tijd der vette koeien laten voorbij gaan zonder een eco nomie te doen opleven waarvan zij de vruchten heeft verspild als deze schitte rend waren" Dan zijn er nog de steeds opgedreven belastingen waar de libera len toch in hun verkiezingsstrijd van 1954 een vermindering der belastingen hadden beloofd. Met 25 pet. nog wel! Men is gerechtigd te vragen: wat stelt de C.V.P daar tegenover' Antwoord: on derneem een economisch sleutelplan. ont worpen door de Leuvense hoogleraar in de economie en oud-minister-president dr. Gaston Eyskens. Het is te uitvoerig om dat hier weer te geven. Mede met een tienjarenplan beoogt het. het land tot een hoge welvaart op te voeren, zijn produktie-apparaat aan de moderne middelen van economische en technologische rationalisatie aan te passen. Alle sociale voordelen behouden en zo mogelijk nog uitbreiden Niet de weg openen naar monetaire manipula ties; door spoediger uitgaven de investe ringen en het verbruik stimuleren belas tingvermindering invoeren geen deflatie veroorzaken, de postprijzen verlagen, kredietexpansie voor de bestrijding der recessie, ernstige hervorming van de thesaurie, begrotingsevenwicht Verder: wegenbouw, ontwikkeling van reehavens en kanalen, 's lands economische uitrus ting moderniseren, bevordering van de woningbouw om te beginnen met hon derdduizend nieuwe roningen. Neven- bedrijven naast de Limburgse en de Waalse mijnen enz. De C.V P wil het land volledig plaatsen in het perspectief van de Euromarkt en van een nieuwe en moderne wereld. Daarnaast wil zij de militaire dienst van 15 op 12 maanden brengen, het schoolprobleem een natio nale oplossing geven en nog andere her vormingen invoeren. Wie vindt de C.V.P. ln deze verkiezings strijd op haar weg? Een Vlaamse partij, de Volksunie, die met géén kandidaten voor de Senaat te stellen het misschien mogelijk had kunnen maken dat de C.V P. in de 'Senaat de volledige meerderheid zou behalen. Zij heeft dat echter niet wil len doen. De stemmen die zij behaalt, zullen gro tendeels van katholieke Vlamingen ko men, nog verbitterden meestal over de Belgische repressiepolitiek Tot nog toe had deze partij maar één gekozene, in de Kamer. Maar er is een véél sterkere coalitie die de C.V P. bestrijdt! De communisten zeggen zó met de politiek van de rege ring-Van Acker ingenomen te zijn dat zij in zes van de negen provincies geen kandidaten hebben voorgedragen en daar aan hun aanhangers hebben gevraagd voor de socialisten te stemmen! In twee provincies hebben verder de liberalen een kartel gesloten met de socialisten. Op één, overigens zéér pijnlijk geval na, heeft de verkiezingsstrijd een kalm verloop: betrekkelijk weinig affiches, slappe meetings. Wè1 véél artikelen en slogans in de partijbladen. Die incidenten hebben zich. zoals men weet. voorgedaan te Leuven, die tot bloe dige botsingen tussen studenten der Alma Mater, socialistische propagandisten, po litie en gendarmen hebben geleid, met tientallen gewonden. De rode en de liberale bladen maken een héél drama van die incidenten spre ken van fascisten hitierianen. schorre morrie en hangen de brave vaderlanders uit. De katholieke bladen nemen da» niet en halen, met foto's en teks'.en, staal tjes aan van rode tirannie en straatrevo lutie tijdens de hevigste dagen van de koningskwestie in 1950, toen door rode manifestanten dure autobussen vol vrou wen, mannen en kinderen die bloe men naar Laeken brachten voor koning Leopold, werden vermeld, koningsgezin- den werden gemolesteerd en andere wan daden werden gepleegd Men heeft nu ook nog niet vergeten dat een haantje de voorste van die rode manifestanten de heer Spaak was. En wat die plotselinge vlaag van va derlandsliefde der socialisten betreft, wordt er van katholieke zijde herinnerd aan hun vaandels met het gebroken ge weer hun niet rechtstaan als de Braban- conne werd gespeeld. Zo blijft men het verkiezingsvuur aan beide zijde opporren Koning Erik XIV van Zweden, een van de vroegere minnaars van koningin Eli zabeth I van Groot-Brittannië, is waar schijnlijk gestorven aan vergiftiging doof arsenicum. Dit werd medegedeeld door professor Martin Oisson, die het officiële onderzoek in deze eeuwen-oude raadsel achtige zaak heeft geleid. Professor Oisson zei gisteren, dat de geleerden, die proeven hadden genomen, sporen van arsenicum op het lijk hadden aangetroffen in een zo sterke concentra- tie. dat hierdoor de dood van de koning j moest zijn veroorzaakt. De wetenschappelijke onderzoekingen I gaan inmiddels voort en zullen te zijner j tijd in boekvorm worden gepubliceerd. Koning Erik XIV stierf in 1577, toen j hij de gevangene was van zijn broer, i koning oJban III die rich van de troon j had meester gemaakt. Historici hadden de veronderstelling geuit, dat hij door zijn broer was vergiftigd. De poging om dit mysterie op te lossen begon in januari van dit jaar. Op alle scholen in de Verenigde Arabi sche Republiek (Egypte en Syrië) zal Rus sisch worden onderwezen en op de Rus sische scholen gaat men Arabisch leren. Dit heeft de minister van onderwijs van de V.A.R., Kamal el din Hoessein, van daag in Cairo meegedeeld Hij is daar juist teruggekeerd van een bezoek van een maand aan de Sovjet-Unie. waar hij cul turele besprekingen heeft gevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5