De lege plek in de Dodenkelder der Habsburgers Rotterdamwonder van deze eeuw Ballet der Lage Landen BRIEVEN UIT WENEN Albert Heijn tevreden over liet behaalde resultaat De glans van Wenens gratie leeft voort Twee premières bij het Van 1619 tot 1916 Tragiek achter masker Homerus-studie met commentaar op Ilias Taptoe Delft begint een dag later Burgemeester Van Walsum in Scarborough: Britten vergaapten zich aan pierement Hardnekkige levens kunst De afwezige Prof. René B. Lenaerts Opvolger prof. Smijers Universitair Nieuws Israël leverde Libanezen uit Voor 1958 gunstige uitkomsten verwacht Dividend onv. 11 pet. ACTUALITEITEN WOENSDAG 11 JUNI 1958 PAGINA 7 Een gouden zon gaf aan de Weense binnenstad een tinte lende opgewektheid. De Don der Brunnen ruisten in hun kristallen schittering. Om ons been stonden de zeer oude hui- 2en van de Neue Markt, maar ^aar waar de oorlog grote gaten geslagen had, is nu strakke, rao- ^erne hoogbouw verrezen, opge goten als vitale nieuwe loten deze zo hecht in het -rerle- ~en wortelende stad. Op de Neue jVfarkt staat ook een onaanzien- bjk kerkje. Naast de ingang staat in een nis, zo diep als een klein kapelletje, het beeld van ^n kapucijner monnik, die met bezwerend gebaar de voor- liganger aan de blijvende ac tualiteit van zijn arbeid, eeuwen gleden, lijkt te herinneren. En baar weer naast is een eenvou- lge deur, waar een groepje biensen stond te wachten, ^eemdelingen en Oostenrijkers. 5.1J wachtten tot een kleine mon- 'k met lange baard hun open- eed. Hier is het vermaarde 'oosters der paters kapucijnen, le sinds hun vestiging in We- ®b, in het eerste begin van de de eeuw op een bijzondere li ze verbonden raakten fnet ,.et leven of liever: het ster- ven van de Keizerlijke fami- Inderdaad: dit is de simpele bgang tot de beroemde „Kapu- !bergruft", de* grote doden- Plaats der Habsburgers. Het kost thans moeite om te geloven, dat in die dagen het ontwapenende Wenen in zichzélf verdeeld was en dat Weners Weners naar het leven stonden. Maar hier, in de Kaisersgruft der paters kapucijnen wordt men daar plotseling aan herin nerd. Eén van de crypten is he lemaal leeg. Er staat alleen een borstbeeld van de man, die hier bij zijn voorouders had moeten rusten en die, niet door zijn per soonlijke daden, maar door een historisch lot, een oorzaak van tweedracht was: de laatste Habsburger, keizer Karei, nog altijd begraven in zijn ballings oord op Madeira. De kleine ka^ pucijnerpater, die voortdurend verraden had, dat de invloed van het Weense toneel tot binnen de kloostermuren reikt, besloot hier zijn rondleiding met een in gehouden betuiging van loyali teit aan de vorst, die de minst omstredene van zijn Huis ver diende te zijn en wiens heengaan een vacuum achterliet, dat in de oude monarchie de krachten der verdeeldheid vrij baan gaf. Juist aan hem echter is de herinnering onlangs weer opgehaald. Nooit beter dan nu Pierement op de band Britse zelfoverwinning „Ik breng je tulpen" Vijf jaar Sonneveld V oetbal-artiesten F amilie-concours Golgotha Wanneer München feest viert i#w- Het middelpunt van de uitgestrekte Seuielven der Jiapuzinergruft" daarin Hl Habsburgers begraven ^Sgen en een t,buitenstaanster" nl. Sravin Karoline Fuchs, een vriendin van Keizerin Maria Theresia wordt devormd door de prachtige, thans he- ktas door tinpest aangevretengraf- tombe van Keizêrin Maria Theresia e»t haar gemaal Franz Stephan. Op de voorgrond een deel van de tombe van Keieer Franz II. Eeuwenlang is Oostenrijk het bastion geweest tegen de dreiging uit het oosten van Europa. De kapucijner pater Marais van Aviano, vriend van Keieer Leopold 1, zielzorger, volksprediker, diplomaat en bezieler van het leger te velde, heeft een beslissende rol gespeeld bij het afslaan van de laatste Turkenaanval in 1683. Zijn meer dan levensgroot beeld naast de ingang van de „Kapuzinergruft" herinnert de voorbijganger aan de actualiteit van zijn boodschap. eeuwen Europese geschiede- heggen hier een zwijgend ge- S*nis af. In de uitgestrekte ruim ten der grafkelders staan de loden kisten van keizers en keizerinnen, aartshertogen en aartshertoginnen, die buiten, op enkele honderden me ters afstand de burcht van hun heer lijkheid bezaten in de keizerlijke Hofburg en in de stad Wenen het onvergetelijke centrum van hun gro te staatkundige creatie, de Donau- monarchie. Maar als zij stierven, zochten zij voor hun vergankelijke lichaam de eer van een verblijf plaats bij de armste monniken, tus sen kale, witte muren. Twaalf kei zers en vijftien keizerinnen zijn hier binnengedragen met al het ceremo nieel, waarover het ingewikkelde Habsburger protocol beschikte, maar. als zij waren neergezet, wer den over hen „die gewöhnliche Ge better über die Leich" uitgesproken, als over iedere sterveling, die de majesteit van de dood moest er kennen. In 1619 stierf keizer Matthias, de eerste keizer die hier begraven 'zou worden. De dertigjarige oorlog, die de eerste diepe breuk in Europa zou slaan, was juist uitgebroken. In 1916, midden in de eerste we reldoorlog, werd de oude keizer Franz-Joseph ter ruste gelegd, de laatste keizer in dit familiegraf. Wie nu in Wenen komt en de stad vergelijkt met de sfeer van nog maar enkele jaren geleden, staat verbaasd over de opgeleefde geest kracht van zijn inwoners. Die geest kracht heeft weliswaar nooit ont broken. Want de onuitroeibare ka raktertrek van de Weners om met humor de betrekkelijkheid van iede re situatie te bezien en om, als de lieve Augustijn, melancholie om te zetten in muziek, was sterker dan de grauwe ellende, welke zij hebben doorgemaakt. Maar die humor raak te tenslotte gemengd met, nog altijd milde, bitterheid, in de geest van hun onsterfelijk „bon mot": „de toe stand is hopeloos, maar niet ern stig." Hun gave om het tragische te ver- De Nederlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek heeft dr. M. H. A. L. H. van der Valk in de gelegen heid gesteld om primo een studie voor te bereiden over de tekst van Homerus' Ilias en secundo om een nieuwe uitgave van Eustathius' commentaar op dit werk klaar te maken. De steun, die dr. Van der Valk hiertoe van bovengenoemde organi satie ontving, bestaat onder andere in stipendia voor het bezoeken van biblio theken en in het verschaffen van micro films alsmede van een apparatuur om de verfilmde manuscripten te lezen. Aangezien voor de Nederlanddag op de Expo te Brussel een beroep is gedaan op enkele militaire muziekkorpsen, zal de Taptoe te Delft dit jaar een dag later beginnen. Zij zal nu plaats hebben op de avonden van zaterdag 23 augustus tot en met dinsdag 2 september. Dit betekent tevens, dat er één uitvoering meer dan gewoonlijk zal worden gegeven. Van onze correspondent) SCARBOROUGH, dinsdag. Burgemeester Van Walsum heeft gistermorgen in Scarborough, een bekende hadplaats aan de N.O-kust van Engeland, een „Dutch Weck" geopend. De belangstelling voor deze openingsplechtigheid was enorm: duizenden inwoners en vakantiegangers hadden zich vèr- bergen achter een niet-tragisch mas ker. heeft menigeen tot de conslu- sie verleid, dat de Weners inder daad als niet-tragisch ervaren, wat voor een ander ruim voldoende is om wanhopig van te worden. Maar die wonderlijk taaie humor is ver moedelijk slechts een schijnbaar- onheroïsche vorm van zelfverdedi ging tegen een uitermate scherpe neiging tot het melancholische. „Lachen und Weinen" liggen vaak vlak bij elkaar, en juist in Wenen heeft men dat altijd geweten. Nu "eindelijk de Russen zijn weg getrokken en het land werkelijk een vrijheid en een welvaart kent, als de jongere generatie zich niet kan heugen ooit te hebben beleefd, is er sen druk weggevallen. Daar wordt met een zekére gretigheid van ge noten, al wordt ook die weer ver borgen achter een relativerende hu mor, om alles nu ook weer niet té mooi te maken. Het is twijfelachtig of de grote schare der bevolking zich bij het huidige algemene besef, dat men eindelijk weer zichzelf kan zijn, ern stig bezig houdt met een bezinning op dit jongste verleden, dat eigen lijk sinds 1918 één grote calamiteit is geweest. De Puch-scooter mag eerder als symbool gelden voor de ijver, waarmee men, mét de stad, ook zijn dagelijkse zorgen, proble men en herinneringen ontvlucht naar het Wienerwald of de Semme- ring. Toch leeft het verleden hier hard nekkig verder; niet het zorglijke verleden, maar de glans van de Weense levenskunst, daterend uit groter dagen. Zie alleen maar naar de winkeletalages, waarin de rococo en de barok nabloeien zowel in de modezaken als in de verfijnde tiere lantijnen van pralines en „Torten" in zovele „kleine Konditoreien", be haagziek wachtend op de Wienerin- nen, die met verjongde elegance het straatbeeld sieren. Of ga naar de eveneens onsterfelijke Weense Ope ra, wier tradities wellicht nog ster ker spreken in de volmaakte Re- doutensaal tussen Hofburg en Jo- sephplatz, dan in het grote Opera gebouw zelf. Hetzelfde ervaart men in het hernieuwde Burgtheater of op welke andere Weense Bühne ook. Overal ontmoet men het geheim van Wenen, nl. dat niemand mag zien hoeveel moeite het kost om een resultaat te krijgen, dat pure licht voetigheid, harmonie en zich niet haastende vanzelfsprekendheid sug- De twee premières die het Ballet der Lage Landen gisteravond in het theater Carré te Amsterdam uitvoerde, zijn met groot enthousiasme ontvangen. Beide hal- letten liggen nogal uiteen, zodat men ieder werk op eigen verdiensten moet be oordelen. Het blijkt, dat de theater- effecten ook bij het Ballet der Lage Lan den goed verzorgd zijn en met name in „Kringloop" zagen wij, dat Taras school heeft gemaakt met zijn schaduwbeelden in „Le rendez-vous manqué". Deze keer was de variatie om de schaduwen te kleu ren beslist een trouvaille, die in het abstracte ballet een dynamische werking had, waardoor men de al te grote be zwaren tegen dit genre, waarbij de mechanisch gereproduceerde muziek en de wat vreemde kostumering niet een milde stemming bij het publiek, dat ouder is dan de jongelingsjaren oproept, kon vergeten. Het programma geeft een doorsnede van het huidige peil Van de Amsterdamse dansgroep, die harder moet werken dan de zwaar gesubsidieerde gezelschappen, maar die ook tot respltaten komt, die boven die van b.v. het Óperaballet liggen. Wij willen dit met nadruk verklaren, omdat daarin de kern van onze waar dering ligt. Met goede bedoelingen alleen is men niet voldoende gebaat. Hier zijn de gereert. Deze houding lijkt tot in stinct geworden, niet vragend om beredeneerd te worden. Het verle den, tot uiting komend in elke hoek van Wenen, appelleert aan die in stinctieve trouw, en lijkt minder een probleem, dan vóór de jongste oorlog, toen velen uit hun levens beeld de keizer en de bontheid van de grote dubbelmonarchie, waar zij tot 1918 onder geleefd hadden, niet konden wegdenken en toen de eng heid van de Oostenrijkse ruimte voerde tot een eciopomische en poli tieke ruïne,die iedereen aan dou lijve*, voelde. feitelijke successen beslissend voor de rangorde, waarin de dansgroepen t.o.v. elkaar staan. De instudering door Michaël Holmes van Fokine's „Les Sylphides" resulteerde in een stijlvolle prestatie, die naar onze mening echter nog te zwaar werd uitge voerd. Na de „Pavane voor een dode ge liefde", die stijlvol werd uitgevoerd, zagen wij een Pas de Deux uit de Notenkraker, waarbij Angela Bailey en Ben de Roohe- mont niet die grootse virtuositeit bezit ten. die nu eenmaal voor een perfecte uitvoering wordt geëist. Veel meer plezier konden wij weer beleven aan de gevarieerde „Straatspel letjes", waarbij de fantasie van de choreo graaf Walter Groe overrompelend is en waarin veel kostelijke momenten door de groep ten volle worden benut. De veelzijdigheid van het programma werd nog benadrukt door het moderne, op de pointes gedanste ballet „Omme gang". Hierin ziet men de verschillende levensjaren van de vrouw, waarna zij een retrospectie danst van haar leven, hetgeen n.iet onverdeeld gunstig door haar zelf kritiek w.ordt beoordeeld. Op muziek van Wolfram Fürstenau maakte Lucas Hoving, een emotionele choreografie, waarin de psychische stemmingen van de vrouw duidelijk naar voren treden De muziek van El-ga rt en Albertine voor „Kringloop" kan als basis dienen voor de abstracties die Robert Kaesen maakte De dansfiguren waren weliswaar vaag, maar de choreo grafie is origineel en als zodanig op vallend Vanavond worden tenslotte nog enkele reportoiré-stukken uitgevoerd. Bu. Naast dr. Hélène Wagenaar-Nolthenius Werd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de muziekwetenschap kanunnik dr. René B. Lenaerts, professor aan de katholieke Universiteit te Leuven. Door deze benoe ming wordt ten dele voorzien in de op volging van wijlen prof. dr. Albert Smijers. Professor Lenaerts, die in 1902 te Bor- nem (prov. Antwerpen) werd geboren, do ceert sinds 1944 de muziekwetenschap te Leuven, sedert 1949 als gewoon hoogleraar Hij publiceerde enkele studiën in boek vorm (o.a. Het Nederlands Polyphonisch Lied in de 16de Eeuw, 1933) en talrijke bijdragen in buitenlandse vaktijdschriften, die vooral gewijd zijn aan de muziek uit de Renaissance en de Barok. Bekendheid in bredere kring verwierf hij door het hoofdstuk „Van Monteverdi tpt Bach", in de Algemene Muziekgeschiedenis onder leiding van A. Smijers (1938). Prof. Lenaerts is lid van de Kon. Vlaamse Academie, redacteur van de Re vue beige de Musicologie, onder-voorzitter van de Antwerpse Vereniging voor Mu ziekgeschiedenis en vertegenwoordiger voor België in het Directorium van het Internationale Gesellschaft für Musikwis- senschaft (Basel). In 1953 gaf hij als re search professor een reeks colleges aan de Columbia Universiteit te New-York en aan de University of California te Ber keley (U.S.A.). Hij is priester van- het Aartsbisdom Mechelen en ere-Kanunnik van het Me- tropolitane Kapittel van St.-Rumoldus in deze stad. Dinsdagmiddag heeft prof. dr. C. Ko ningsberger enige aspecten belicht van „Het rijk van de koolstof" in de rede, die hij uitsprak bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de orga nische scheikunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. zameld op de terrassen langs liet bergpad, dat afdaalt naar St-Nicho- las Gardens, een park naar de grote boulevard. Zij luisterden met nu en dan een applaus naar hetgeen burge. meester Van Walsum en de Mayor van Scarbouroug, R. P. Robinson, te zeggen hadden. Hun toespraken waren door middel van luidsprekers tot ver in bet rond hoorbaar. De Mayor heette burgemeester Van Walsum, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter, hartelijk welkom. „De Hollanders en de Yorkshite-men (Scarborough ligt in de provincie York shire) hebben veel met elkaar gemeen. Wij hopen dat deze Nederlandse week voor velen uwer landgenoten tanleiding zal ziln een bezoek aan Scarborough te brengen", zei de Mayor. Burgemeester Van Walsum, in het En gels antwoordend, .feliciteerde het ge meentebestuur van Scarborough met het welslagen dezer Nederlandse week. welks voorbereiding twee jaar in beslag genomen had. Ook hij sprak de hoop uit, dat vele Rotterdammers en Scarbo- roughers zouden besluiten eikaars ste den te bezoeken. „De betrekkingen tus sen onze- beide landen zijn nooit beter geweest dan thans", besloot de burge meester, „en deze feestweek is een uit stekend middel om deze vriendschaps banden nog nauwer aan te halen." Nadat aldus de feestweek voor ge opend verklaard was, ging een tiental Haarlemse bloemenmeisjes, fleurig ge kleed in tomaatrode jurken en mantels, rond om aan de genodigden en toeschou wers bloemen uit te reiken. Toen betra den de „Schermer dansers" het gazon om een demonstratie van Hollandse boe rendansen te geven. Hun leider, burge meester Posch van Oterleek, vertelde, dat het gezelschap na de oorlog is ont staan, uit de wens, de Noordhollandse hoerendracht voor verdwijning te be hoeden. ,Wij zijn al in Nice, Parijs. Ham burg en andere steden opgetreden", ver telde hij met gerechtvaardigde trots „en ovèral weet men onze dansen te waarde ren". Dat zelfde gold ook van de Scar- boroughers. Als echte Engelsen bewon deraars van al wat traditie is. Elke dans werd beloond met een hartelijk applaus. Doch pas toen het pierement van de Amsterdammer Jan Perlee een senti menteel stukje draai orgelmuziek weg gaf, kwam de stemming er helemaal in. Nog nooit hadden de Scarboroughers zo'n wonderlijk instrument gezien en ge hoord en zit verdrongen zich om het feeërieke bouwsel om goed te zien, hoe er engeltjes op trompetjes bliezen en oubollige trommelaars de trommelstok roerden. De B.B.C. had zelfs de moeite genomen een opnameteam met een re portagewagen naar Scarborough te zen den om deze pure Hollandse straatmu ziek op de band vast te leggen. Reeds 's maandagsmorgens werd de draaiorgel- muziek over het Light Program uitge zonden. De openingsplechtigheden werden voortgezet met een receptie, ten stad- huize en een lunch voor genodigden in het Royal Hotel. Ook daar werden met grote aandacht toegehoorde toespraken gehouden. Mayor Robinson lichtte toe, waarom de keus voor deze feestweek ge vallen was op Nederland: allereerst had den de Yorkshiremen en de Hollanders veel met elkaar gemeen, maar bovendien was Nederland van alle continentale landen het gemakkelijkst toegankelijk voor de inwoners van Noord-Engeland Vanwege de directe bootverbinding tus sen Huil en Rotterdam. Hij prees de verzetswil van het Ne derlandse volk en de voortvarendheid, waarmee zij de oorlogsschade hadden hersteld. Hij noemde de wederopbouw van Rotterdam „een van de wonderen dezer eeuw" en schroomde niet het geen voor een Engelsman, die trots is op de Londense haven een grote zelfover winning betekent Rotterdam de eer te geven na New York de grootste ha ven ter wereld te zijn. Burgemeester Van Walsum bood zijn collega een bord van Delfts Blauw aan met het wapen van Rotterdam. 's Middags opende burgemeester Van Walsum een tentoonstelling van Neder landse schilderijen en daarna konden de feestelijkheden beginnen in het met Ne derlandse, Rotterdamse, Amsterdamse en Britse vlaggen uitbundig versierde Scarborough. Jan Perlee trok met zijn pierement door de straten en moest tel kens weer op veler verzoek de schlager „Ik breng je tulpen van Amsterdam" spelen, 's Avonds werd de première van een variétévoorstelling gehouden, die volledig door Nederlandse artiesten ver zorgd werd: Jan Oradi verzorgde in vlot Engels de conference. Het duo-Heels- bergen zong liederen en gaf imitaties. Tonny v. Dommelen verbaasde 't publiek met zijn goocheltoren. De drie Jack sons brachten de mensen in verrukking met hun vingervlugge accordeonmuziek. De twee Rola's verrichtten acrobatische toeren en de „muzikale clown", Rexis. deed de zaai schateren van het lachen. Het merkwaardigste van alles was, dat vrijwel al deze artiesten in staat waren vlot Engels te spreken, zodat de toe schouwers zich verbaasd afvroegen, of dan alle Nederlanders het Engels als hun tweede moedertaal hadden. Het Britse publiek begint smaak te krijgen in Nederlandse humoristen want gisteravond is Wim Sonneveld voor de derde maal voor de BBC-televisie opge treden, met een humor van dusdanig gehalte, dat de BBC hem een contract voor vijf jaar heeft aangeboden. De hele week zal het in Scarborough feest zijn. feest op Nederlandse manier. Er worden concerten gegeven, het kin dercircus Elleboog geeft elke avond voorstellingen en de Schermer Dansers zetten elke dag weer hun beste beentje voor. Vandaag zal burgemeester Van Wal sum naar Londen gaan, vanwaar hij per vliegtuig naar Rotterdam terug zal ke ren. Volgens berichten uit Galiiea hebben de Israëlische autoriteiten maandag zestien Libanezen, die betrapt waren b\j het smokkelen van wapens van Syrië naar Libanon, aan de Libanese autoriteiten uit geleverd. Het Libanese kabinet heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken verzocht de aandacht van de Verenigde Arabische Republiek te vestigen °P „de herhaalde schending van het Libanese luchtruim door Egyptische militaire vliegtuigen". Maandag hebben zich in 't centrum van Beiroet vier bomontploffingen voorge daan. Zeker zeven mensen hebben hierbij verwondingen opgelopen. De fontein van Rafael Donner Neue de z.g. Donner Brunnen Markt. op de Blijkens het jaarverslag is het eind resultaat van de verschillende onder nemingen van Albert Heijn n.v. tc Zaan dam beneden dat van 1956 gebleven. Niettemin meent, de directie, dat het resultaat, de omstandigheden in aanmer king genomen, aanleiding geeft tot vol doening. Wederom werden ten laste van de exploitatierekening extra afschrijvin gen geboekt en werden extra voorzienin gen getroffen, hoewel minder dan in 1956. Voorbereidingskosten tot een niet onaan zienlijk bedrag voor uitbreiding van bui tenlandse belangen werden ten laste van de exploitatierekening gebracht. Na af trek van belastingen en afschrijvingen bedraagt de beschikbare winst 2.155.347 <v,j 2.273.758). De exploitatierekening nam toe van ƒ96 miljoen tot 10.6 miljoen, afschrij vingen vergden 5,7 miljoen tegen 4.9 miljoert. Het eigen vermogen is blijkens de balans 20,4 miljoen (18.9 miljoen), schulden op lange termijn 23.1 miljoen (18,3 miljoen) en schulden op korte ter mijn 200 miljoen (21,0 miljoen) Vaste activa staan te boek voor 31,5 miljoen (28.4 miljoen), voorraden voor 20,3 mil joen (21,1 miljoen), vorderingen 10,2 miljoen (11.8 miljoen) en liquide middelen 4,6 miljoen (1,7 miljoen). In 1957 is een belangengemeenschap ge vormd met de n.v. Biscuitfabriek Patria te Amsterdam. Hierdoor ontstond een aandelenruil, als gevolg waarvan het maatschappelijk kapitaal werd verhoogd met 458.000. Hierdoor wordt tevens de aanwas van de agioreserve verklaard van 50.299 tot 584.299. De bedrijven hebben sterk onder invloed gestaan van het streven der regering naar prijsstabilisatie en bestedingsbeperking. De omzetten hebben zich in stijgeijde lijn ontwikkeld en zijn vooral in de laatste maanden van het jaar blijven stijgen, zodat ondanks prijsverlagingen de stijging der kosten kon worden goedgemaakt door grotere produktivdteit. tMa ontspanning op de arbeidsmarkt stelde de directie In staat de fabrieken weer volledig te bezetten. In de winkels bleef echter het tekort aan geschoold personeel pijnlijk merkbaar. Hét spaar systeem voor de klanten blijft zeer ge waardeerd. Houders van winstdelende Kiantenobligaties zullen wederom 7 pet. rente maken. Het resultaat van de kruide niers bedrijven bleef achter bij 1956. hoe wel een deel van de achterstand werd ingelopen door de belangrijke omzetver- hoging in de laatste maanden De omzetten van de consumptiemelk- bedriiven hebben zich rustig ontwikkeld. Te Rotterdam werd begonnen met de bouw van een centrale melkfabriek. De hiervoor nodige investeringen zijn zeer hoog. De moeilijkheden in het bedrijf te Casablanca zijn opgelost. De produktie werd daar hervat. Ook de inrichting in Tripolis heeft goed gewerkt. De omzetten van de restauratiebedrijven bleven op een goed peil gehandhaafd De resultaten waren iets minder gunstig, maar bevredigend. De belangrijke stijging van de omzet ten heeft zich ook in de eerste maanden van 1958 voortgezet. De directie ziet dan ook de naaste toekomst met vertrouwen tegemoet en meent ook voor 1958 gunstige I resultaten te mogen verwachten. .Zoals j gemeld, wordt over 1957 voorgesteld een onveranderd dividend van 11 pet. Artistieke In het kader van de 22e lustrum-viering van het Delfts Studenten Corps wordt op maandag 16 jjini te Delft een voet balwedstrijd gespeeld tussen leden van de Haagsche Comedie en de Delftse Studenten Voetbalclub. Als scheidsrech ter treedt op Karei van der Meer. De directeur van de Koninklijke Schouw burg te Den Haag, Bob van Leersum zal de aftrap verrichten. Wie op zoek zou willen gaan naar het muzikaalste dorp van ons land, zou de naam van het Limburgse Bocholtz in zijn oren moeten knopen. Daar be staan naast elkaar twee koninklijke mu ziekkorpsen, een harmonie en een fan fare. Beide genieten een verdiende faam. Beide haalden al eens de kampioens wimpel weg op het wereldmuziekcon cours te Kerkrade. Tot nog toe verdoken, woonde in dat muzikale Bocholtz de familie Weyers, die twee dirigenten opleverde. Geen gewone dirigenten van twaalf in een dozijn, maar ook alweer mannen met een verdiende faam. Zij staan tot elkaar in de verhouding van vader tot zoon. De vader heet Jos. Hij is bovengronds mijn werker en maakte zich in zijn vrije tijd zo'n grote kunstvaardigheid eigen, dat hij triomfen vierde in Kerkrade. Zijn zoon, eveneens amateur-dirigent, treedt waardig in zijn voetspoor. Tezamen voeren die beide Weyersen momenteel niet minder dan :ht Lim burgse harmonieën en fanfares aan. Op zondag 22 juni zullen zij die acht ge zelschappen samen brengen in een extra grote feestweide, waar een familiaal muziekconcours wordt ingericht. Dat evenement wordt 's middags om 3 uur geopend met een klankvo'to wandeling door het dorp, die haar einde zal vinden voor het gemeentehuis, waar alle deel nemers te zamen ene mars van vader Jos zullen blazen. Daarna start dan het eigenlijke concours, De heer Benoit Franssen, waarnemend directeur van het Maastrichtse conservatorium, zal in zijn eentje naar eer en geweten de prestaties beoordelen. Zaterdag 21 juni zal in het Casino te 's Hertogenbosch de eerste uitvoering in Nederland worden gegeven van „Gol gotha" van de in Nederland wonende componist Frank Martin, geschreven voor koor, solisten en orkest. Deze uit voering is tot stand gekomen in samen werking met het Brabants Orkest, het Philips Philharmonisch Koor te Eindho ven de directie van de Casino-schouw burg. Solisten zijn Renée Defracteur (sopraan, België), Aafje Heynis (alt) Lode Devos (tenor, België), Heinz Reh- fuss (bas, Zwitserland) en Fabio Giongo (bas bariton, Italië) In München, de luchthartige hoofd stad van Beieren, is een compleet rel letje ontstaan bij de voorbereidingen voor de 800e geboortedag van de stad. welke deze week gevierd wordt. De stad. beroemd om haar kunst, muziek en bierhuizen, heeft voor vrijdag een histo rische optocht vastgesteld, waarmee de feestelijkheden zullen beginnen. De organisatoren van de optocht wens ten een wagen mee te laten rijden waar op Lola Montez stond afgebeeld, de 19e eeuwse danseres van gemengd Schots en Spaans bloed, maitresse van koning Lodewijk V van Beieren. De wagen ech ter wekte de toorn op van de kerkelijke overheid, en van de afstammelingen van LodeWiik, en toen de kerkelijke overheid dreigde haar eigen wagen uit de optocht terug te nemen, gaven de organisatoren toe. Zo deelt het portret van Lola het lot van Lola zelf, die met haar koninkllike beminde tijdens de revolutie van 1848 aan de kant werd gezet. Met het oog op de toeristen heeft München het plan, de feestelijkheden over verscheidene maanden te verdelen De optocht van vrijdag zal gehouden worden bij toortslicht en ongeveer 2009 mensen zullen er aan deelnemen. Zaterdagochtend, de verjaardag zelf. zal een pontificale hoogmis worden op dragen in de kathedraal. Tot de fees telijkheden horen het bezoek van het Russische Bolshoi Ballet, het London Festival Ballet, de Romeinse Opera, De Comédie Francaise en het Milanese Piccolo Teatro. Van 30 juni tot 5 juli zal een internationaal congres discus siëren over de cultuur in onze tijd. Een van de sprekers is Adlai Stevenson, reeds twee maal democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7