Bij spreekkoren als donderslagen een glorieuze zege op Hongarije Jtaliaan" Kurt Hamrin scoorde beide goals Melkmeisje, Delft - schildert zelf - met gemak en CETALAC m Wout Wagtmans stayer-kampioen en zegt wegsport nu vaarwel Peter Post versloeg Scliulte in kwart-finale Sweden miste ook nog een penalty en zag twee goals afgekeurd Het was kermis in Rasunda Pellenaars niet in Tour de France WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL 1958 Nederlandse baankampioenschappen 1958 Moolenijzer verraste bij achtervolging amateurs Gustavsson moet vóór de halve finales terug Italiaanse ploeg voor de Tour de France VRIJDAG 13 JUNI 1958 ai 1 jm I jjfJ Jten. Professoraal Gunnaar Gren en Nills Liedholm wa ren veedal de bouwers van die Zweed se aanvalsmachine. Showjongen Gren en Liedholm lanceerden de twee buitenspelers Skoglund en Hamrin, van wie de blonde „Nacka" op links vaak wat. bangelijk bleek, de meeste „capso- nes" ook had, maar niettemin met zijn trucs soms drie Hongaren tegelijk voor schut zette. Kurt Hamrin, kastanjebrui ne, aalgladde showjongen, was in feite op de rechtervleugel nog gevaarlijker. En het was dan ook Hamrin. die alle twee de Zweedse doelpunten scoorde: het eerste uit een voorzet van Skoglund in de 34ste minuut van de eerste helft, het tweede na ee.n van zijn onstuitbare solo-dribbels langs de hele linker defen sieflank van de Hongaren en met een geraffineerde hooghal over de uitgelo pen keeper Grosics heep. in de tiende minuut na de rust. En de Hongaren Geen gebrek aan sensatie Openingsdoelpunt V'; Furieuze Hongaren PLASTICVERF van Ceta-Bever Eigen stijl Schulte verloor van Post Pour suite-amateurs Captein nam revanche WOUT WAGTMANS De uitslagen K. N. W. U. kreeg geen antwoord Lwedens geel-blauwe helden als eersten in de kwart-finales (Van onze sportredacteur Gerard Pattijn) STOCKHOLM, donderdagavond ^ANKELEND OP HUN LAATSTE KRACHTEN, volko- •"en rond eikaars schouders, H0 u'tgeput en steun zoekend Seerden twee dreumesen van Zwedens glorieuze natio- ^le voetbalelftal, de buitenspelers Kurt Hamrin en Len- Skoglund, nog een laatste keer voor de wilde horde ^"grafen. Met flauwe, trage gebaren, alsof ze nauwelijks l0® ^ij bewustzijn waren, worstelden zjj zich tenslotte suS' Singen als laatsten door de haag van waanzinnige t'Dorters naar de catacomben. Alle elf Zweedse overwin naars strompelden op hun wenkbrauwen, op het laatste restje van hun fysieke ver mogens, uit de moerassen. Alle elf waren ze helden Met elf man hadden zij, de gastheren van dit Wereldkant- pioenschap Voetbal 1958, deze grandioze triomf van van avond behaald. Met alle elf man hadden zjj de spreekkoren van het publiek, opzwepende spreekkoren, beantwoord met het beste wat ze konden ge ven. Met alle elf hadden zjj de Hongaren, de grote finale-ver liezers van 1954 en opnieuw tot de sterke favorieten gerekend, een nederlaag toegebracht, welke voor de Magyaren in dit W.K.-toernooi 1958 wellicht nu reeds fataal kan blijken! Alle elf vormden zjj de eerste ploeg, Yia de tweede ronde van deze achtste finale nog 0bder verliespunten is! En alle elf tenslotte vormden zij J Moeg, die voor Zweden een plaats in de kwart-finales ,e«ft veroverd: het eerste land, dat daar nu reeds zeker is! v ^ennard Skoglund en Kurt Hamrin waren niet de enige ^ehwinnaars van vanavond. De twee dreumesen waren !°k niet de beste spelers. En mijn hemel, als die horde 0O'°grafen al zo uitzinnig deed om wel dertig plaatjes van mannekes te schieten, wat hadden ze dan wel niet e °eten doen om een Gunnar Gren, een Bengt Gustavsson, Agne Simonsson en een Nils Liedholm, grótere figuren in dit zo triomfale Zweedse elftal, de hulde, de jubel en al de publicitcits-rimram te geven, welke hun zeker toe.- kwamen! Wat een grandioos elftal was dit! Welk een combinatie van technisch vernuft, strategisch inzicht, energie en strijdvaardigheid; welk een onbuigzaam moreel in deze ploeg, die ijskoud en onbewogen kon blijven onder de dreiging van de tegenstanders, maar óók kon losbarsten in een bruisende stroom van brandende aanvalsdrift. De Zweden kunnen inderdaad juichen: „Dit is het beste elftal dat we ooit op de been hebben gebracht!" En als de Zweden ooit bekeerd zijn van de antieke dwaling op de wegen van het amateurisme, als zij ooit dankbaar hebben erkend, dat de voetbalautoriteiten in Stockholm gelijk hadden, toen men daar een jaar geleden eindelijk ook overging op de nieuwe koers van semi-professionalisme en men zijn „buitenlandse" profs uit het verre Italië voor het W.K.-toernooi kon terughalen, dan was het vanavond daar wel een wedstrijd voor. Daar was het ook het elftal voor! Een ideale combinatie van vier uit Italië overgevlogen profs: spil Bengt Gus tavsson, rechtshalf Nils Liedholm, rechtbinnen Kurt Ham rin en linksbuiten Lennard Skoglund, twee ex-profs (met eveneens Italiaanse, respectieveiyk Franse en.... nieuwe Zweedse faam): veteraan „professor" Gunnar Gren, storm ram Bror Mellberg op de beide binnenplaatsen; van ten slotte vijf spelers, die in eigen land de beste exponenten vormen van een onder de exodus sterk gebleven sport: de piepjonge middenvoor Agne Simonsson, de blonde backs Orvar Bergmark en Sven Axbom, linkshalf Sven Parling en bovendien de oude, vertrouwde keeper Karl Svenssoi». Meer dan vijftigduizend uit hun nationale gemoedsrust losgebroken Zweden brulden vanavond voor dit elftal hun stembanden volkomen aan flarden. Opgezweept door de ceremoniemeesters hielden zjj een voortdurende wedkamp om eikaars spreekkoren op de volgepakte, vierkant te genover elkaar gelegen tribunes, te overschreeuwen. Spreekkoren, die insloegen als een lawine van dreunende donderslagen. „Heja Sverige friskt humor! Det or det som susen gor! Heja! Heja! Heja! Hup Zweden, goede moed, daar mee wint ge. Heja, heja, heja!" Zó luidde de nationale sportkreet van het Zweedse volk en die legde het van avond minuut na minuut als een zweepslag over zjjn geel- blauwe helden. En de geel-blauwe helden wonnen! Met 21 van een Hongaarse ploeg, die onder de voet werd gelopen het tomeloze enthousiasme, waarmee de thuisclub de glorie van het vaderland streed. door voor EEN STRIJ'D! s^rrengeflo'nker U mag van mij van de Argentij- 9|l''' alle flegmatiek van de Engelsen, onverzettelijkheid van de Duitsers w precisie van de Kussen houden, wat de geel-blauwe helden hier k iJ (jgi was voetbal V, °nd vertoonden, een hart! Een stoer en bruisend leenhart ie6;:uennart, dat zich in zijn sport uit- W i. tot het angstaanjagend in de keel st'Dit was voetbal met zulk een Si ';eio?.e overgave van geest en van Ojj vermogens, gebaseerd uiteraard 'r,.. de onvergankelijke waarden van Indische vaardigheid hit. en tactisch in- !t] maar gesublimeerd door een on- -n. dat u var andere voetbal cadeau kan tljfbttelijke karakterrijkdom, dat u van die allerlei bedenkingen komen ,fïjnai het W?en. U zult wel verslaggevers tegen- Gj°eren, maar vergeet u dat maar. %^nkt u wel, dat de omstandigheden 1'" moeilijk waren. Er drukte op de V 'blauwe helden een enorme last van W Jsiteit, een enorme druk van hun te jC^tie en van niet voor eigen publiek «U ?°gen falen, niet te mógen verliezen; ^o„,°Vendien moest de strijd geleverd in een uitgestrekt moerasgebied, Crih oude mannen als Mtóft (38), Nils Liedholm „professor "iM,; vaojinhs uieunv"" (36), Bror 'Gjberg (35), ian:ge, zware kerels bo- V«lrt n- extra gehandicapt waren, een (>iw Waaraan „Italianen" als stopper h) ^fsson en de dreumesen Hamrin hrfoglund al lang ontwend zijn. Was de hele dag nog geen uur E geweest en toen kort voor het be- •hi *.an de spectaculaire ouverture-ker- regen dan eindelijk en gelukkig VntJes ophield, lag de grasmat van nasunda-stadion bedekt met wijde en verraderlijke, diepe water- f. Maar beide ploegen bleken zo veel technisch meesterschap in et n °3gage mee te voeren, dat de show Ih®bWelijks onder leed. show, groots en op- doordat ze Mr^erdaad: een ,?nd, nóg opwindender, (0.0(L°Pgevoerd tegen dat decor van die losgebroken Zweden. Een show ltl losgebroken Zweden. ln,3ividuee.l goed Een vakmanschap, itt^h zowel de*geel-blauwen als rood- 1 ieder voor zich naar hoog Euro- V-.hiveau reikten. Een show óók van ttr- t reffelijk teamspel eontrasten, boeiend door .«s-. -u'.iasieii, enerverend door het van de kansen en de energie, men elkaar in de moerassen te de flanken bij de „inheemse" baoks Bergmark en Axbom, als in het centrum Wraan lange' zwarte stopper, Bengt „Juile Gustavsson. pas twee dagen voor het begin van het toernooi uit Italië overgevlogen, als een souverein koning over vriend en vijand regeerde; waar ook een tweede, zwarte „Italiaan", de knokelharde Nils Liedholm, zonder par don de Hongaarse aftasting'smanoeuvres uitmoordde, waar alleen linkshalf Par- lings soms een bres liet vallen, die ech ter dan onmiddellijk door stopper Gus tavsson of. de bewonderenswaardige veteraan Gunnar Gren werd gedicht. Ook voor volksafigevaardigdë J'ozsef Bozsik, rechtshalf en captaip van de Hongaarse ploeg, die door trainer Baroti bij wijze van super-sensatie als.mid denvoor was opgesteld, geen opening in de Zweedse muur; en de hoogedelge strenge heer liep na een kwartier al zó nijdig tegen zijn jonge binnenspelers Tichy en Bundzsak te brommen, dat er geen twijfel aan bestond, of afgevaar digde Jozsef Bozsik gebruikte daarbij geen parlementaire taal. De geel-blauwe Zweedse aanval zocht naar zijn kansen langs andere wegen: krachtige, hard-gespeelde. snelle com binaties in de lengte van het veld, op gesierd met diep in de Hongaarse ver dediging snijdende crosspasses. De oude professor'' doceerde! Er staan bijna geen haren meer op zijn bruin verbrande schedel, maar wat onder die schedel zit is nog altijd dik in orde. Gren heeft in het burgerleven de allure van een groot zakenman, wat hij intussen ook wel is. Maar als men hem met de geel-blauwe tuniek om gordt, draaft hij nog altijd rond als een jongen. Niet meer zo soepel als in zijn jeugd toen hij voor het Euro pese elftal mocht uitkomen, niet meer zo snel als in zijn Italiaanse glorie jaren. maar nog altijd met een elan, een tempo, een uithoudingsvermogen en een hardnekkigheid, die men op de Nederlandse voetbalvelden van heel wat jongere „veteranen" al in geen ja ren meer gezien heeft. De technisch volleerde oude rot brak niet alleen in het middenveld reeds le gio aanlopen tot Hongaarse aanvallen af, hij was bovendien de man, wiens scherp tactisch inzicht de weg plaveide voor openingskansen van zijn mede-aan vallers. En achter hem stuwde Nils Liedholm, de rechtshalf, die aanvallers mee op, wat trager, wat eerder aflatend ook, maar niettemin met een enorme greep op al les wat zich aan weerszijden van de middencirkel afspeelde. Gren en Liedholm lanceerden ook de zware blonde stormram Bror Mellberg, onuitputtelijke draver tussen voor- en middenlinie, onverbreekbare schakel voor de laatste pass. maar zelf met zijn schoten niet gelukkig. En tenslotte lanceerden zij ook de blo zende middenvoor Agne Simonsson, 21 jaar, met de onschuld nog op zijn jon gensgezicht, rank en slank, de enige amateur van heel dit W.K.-toernooi, die met zijn technisch knappe en snelle, maar ook nog zo heerlijk frisse en on bevangen spel meer dan eens de Hon gaarse defensie in zijn eentje openbrak. Simonsson had alle „Italianen" over troefd door in de eerste wedstrijd tegen Mexico twee van de drie goals te scoren (de derde was een penalty van Liedholm geweest) en eigenlijk had hij het tussen een stel op eigen roem bedachte „bui tenlandse" sterren van het Skoglund- genre heus niet zó gezellig. Simonsson scoorde vandaag niet, maar hij was op nieuw de lieveling van alle meisjes, va ders en moeders! Een goede ploeg, een technisch knappe ploeg, maar geen „hart", geen bezie ling. Secuur uit het boekje geleerd voet bal van een feilloze precisie, maar zel den of nooit die onverwachte manoeuvre op eigen initiatief, zelden een overrom pelende diepte-pEss. bijna altijd weer die stereotype, korte centertjes in de 'breedte, tot dan weer het been van een Gustavsson of .een Liedholm, een Berg mark of een Axbom met een dreunende reuzenzwaai al het gepriegel aan stuk ken sloeg. Een knappe voorhoede met volksafge vaardigde Bozsik als zwervende midden voor (spion Hidegkuti had het veld moe ten ruimen), met de lange atleten Tichy en Bundzsak als falende schutters in de dubbele spits, met de buitenspelers San- dor en Fenyvesi, die zelden de Zweedse backs voorbijkwamen en die te weinig lef hadden om. met veronachtzaming van het boekje, eens iets anders te doen dan trouw aan de lijn te blijven opere ren. Een technische ploeg, met goede halfspelers, maar. met een zwakke, snel in paniiek gespeelde verdediging en met Gyula Grosics als een keeper, die tal van oogverblindende safes heeft verricht, doch bij het tweede Zweedse doelpunt volkomen alle schuld droeg en na het eindsignaal nog altijd luid keels met zijn zenuwen en zijn hyste rie liep te worstelen. Het onvermogen van de Hongaren was echter allemaal slechts betrekkelijk, im mers volkomen ondergeschikt als het bleek aan het Zweedse elan. Twee doelpunten, uit dat elan gebo ren. waren voldoende om de Hongaren kansloos te verslaan. En daarbij werd dan nog een doelpunt van Skoglund we gens buitenspel afgekeurd en een prach tige voltreffer van linkshalf Parling na onbaatzuchtig werk van Simonsson door de Schotse scheidsrechter Mowat (die kennelijk nog nooit van de voordeelregel had vernomen) eveneens geannuleerd en omgezet in een vrije schop voor.... de Zweden (welke onbenut bleef) en ten slotte miste Liedholm nog een penalty! Aan sensatie dus geen gebrek. Ofschoon van een veldoverwicht, geen sprake was, kregen de Zweden toch ver reweg de meeste kansen, omdat ze di recter speelden én meer schoten. Twee kopballen van Mellberg en twee schoten van Simonsson brachten direct na het begin van de strijd al schrik in de Hon gaarse verdediging, waar spil Sipos zich tweemaal achtereen in paniek aan Skog lund vergreep. De vrije trappen, die Skoglund zelf nam, daalden zó verrader lijk in de doelmond neer, dat Grosoos er zijn nek voor moest riskeren om het ge vaar te bezweren en voor het overige de Hongaarse baoks in het wilde weg tegen elkaar stonden op te trappen. Verraderlijk was ook Skoglunds voor zet, die in de 34ste minuut het eerste doelpunt inleidde. „Nacka" was op een heel lange crosspass van Simonsson voorbij Matray gegoocheld en zijn ge trokken center gleed onder de neus van twee Hongaren door naar de ingekomen Hamrin, die ineens laag inschoot (10). Alsof er op de tribunes een bom ont plofte! Onder een orkaan van gejuich bleef Zweden aanvallen, maar Grosics kende tot aan de rust geen pardon mper. Toen vlak na de hervatting Bengt Gus tavsson voor de eerste keer een kopduel tegen de specialist Bundzsak verloor en Sandor meteen inschoot, zag het er voor de Zweden tóch nog donker uit, maar op appèl van de Belgische grensrechter Van Nuffel annuleerde mister Mowat de treffer wegens buitenspel. Gustavsson werd echter toen even onzeker. Een nieuwe kans voor Sandor in het zijnet. En vervolgens in de negende minuut een vrije kans voor Bundzsak, die van korte afstand hoog inschoot. De bal stuitte vlak voor de reeds verslagen Svensson terug! Maar: was het via de Lit.of via de ijzeren netstang? In dat laatste geval was het een goal! Maar de Noorse linesman Dragvoll gebaarde onverstoor baar van neen. .--4 De Hongaarse doelman Grosics had het tegen Zweden beslist druk. Hier brengt hij nog redding in een moeilijke situatie, maar in twee andere gevallen gelukte het hem niet. De Hongaren waren furieus. En in de direct daarop volgende tiende mi nuut kregen zij bovendien de genade slag. Hamrin glipte met aalgladde be wegingen tussen de fuik van Berendi en Sarosi door, zag Grosics meters ver voor zijn doel staan en wipte het leer met een beheerste hooghal onbereik baar over hem heen (20). Woedend, krijtwit, met gebalde vuis ten stormde Grosics naar het midden veld, bedolf scheidsrechter Mowat onder de meest onbegrijpelijke verwijten, maar niemand heeft ooit geweten wat Grosics eigenlijk wilde en ook de andere Honga ren steunden zijn protest niet. De strijd werd nu keihard. .Gustavs son stortte zich een paar maal als een blok op Bozsik en Tichy neer en aan de overkant ging het tussen Skoglund en Matray bijzonder vijandig toe. De Hon gaarse rechtshalf Szojka maakte het echter tegen Simonsson in de 25ste mi nuut te bont, zodat mister Mowat een penalty moest geven. Liedholm schoot naast. Nog véél verder naast belandden een paar vertwijfelde schoten van Tichy en Bundzsak. maar in de 32ste mnuut vloog er ineens van de zestien meterlijn een granaat in de Zweedse touwen: voltref fer van Tichy, door de overigens reeds gedemoraliseerde Bozsik bij een klassie ke Hongaarse breedte-manoeuvre vrij- gespeeld (21). De zweden hadden er een vriendelijk applaus voor over, maar een te enthou siaste deputatie van de kleine Hongaar se kolonie werd onverbiddelijk terug over het hek gejaagd. Overigens de geel-blauwen antwoord den toen met de twee.afgekeurde doelpunten van Skoglund, respectieve- lijf ging. stijl. GUNNAR GREN De „professor' Ieder deed dat in zijn eigen De Hongaren, in hun gloeiende, wijn rode shirts, met hun korte combinaties voorzichtig en bedachtzaam in de breed te laverend, allereerst bedacht op het behoud van de bal. zoekend en tastend naar openingen in het Zweedse afweer- front. Zij vonden in heel de eerste helft die opening nooit. Het Hongaarse front trok op over de hele breedte, zowel op AMSTERDAM, Olympisch Stadion, donderdag. De Nederlandse wegrensport heeft vanavond in het Olympisch Stadion definitief een van de meest succesvolle vertegenwoordigers van de na oorlogse periode verloren. Toen Woutje Wagtmans want het gaat over deze kleine Brabander als winnaar uit het stayerskampioenschap te voorschijn was gekomen, stond zijn besluit vast: Wout Wagtmans gaat de weg verlaten en zal in het vervólg alleen nog maar achter de grote motoren rijden. Een beter injectie bad de Nederlandse baansport, die een dieptepunt had bereikt, niet kunnen krijgen. Want Wagtmans reed in deze stayers, finale bijzonder spectaculair en zal zeker ook in het internationale milieu een goed figuur kunnen slaan. Het had er overigens lang naar uitge zien, dat Martin Wierstra zijn titel zou gaan prolongeren. Eigenlijk had de Am sterdammer maar twee tegenstanders* Wout Wagtmans, die na een half uur vlak achter hem zat en Noppie Koch, die weliswaar op een ronde lag maar steeds een tiental meters voor Wierstra bleef rij den. Alle anderen speelden geen rol in dit spel. Toen Wagtmans zijn eerste aanval lan ceerde, was Wierstra mans genoeg om hem terug te wijzen. Ook de tweede en derde poging van Wagtmans mislukten en men ging er al rekening mee houden, dat Wierstra de titel zou prolongeren. Zeven minuten voor het einde echter kwam de ontknoping. Weer vehoorgde Wagtmans het tempo, joeg Wierstra op de zich fel verdedigende Koch en in twee ronden was het gebeurd. Wierstra moest de Bra bander laten gaan en viel terug in een eentonige tred, terwijl Wagtmans ze gevierend en lachend naar de enkele duizenden toeschouwers op de tribunes in een wilde rush verder stormde. Op dat moment had 'ij titel reeds veroverd en dat hij in de laatste minuten Wierstra nog op een ronde zette, was eigenlijk van geen belang meer, PETER POST versloeg Gerrit Schulte De toeschouwers, die naar het Olym pisch stadion waren gekomen om Ger rit Schulte in de finale van de profs, achtervolging tegen Beter Post te zien uitkomen, zijn teleurgesteld. De Bos schenaar had zich nl. niet vo r de eind strijd geplaatst doordat hij reeds in de kwartfinale doorPost kansloos werd verslagen. Doordat, zün sterkste tegenstander was uitgevallen, had. Post in de finale tegen Ab Geldermans geen moeite om met een flinke voorsprong te winnen. Veel uit- zichth voor de komende wereldkampioen schappen biedt de tijd van de Nederland se kampioen zes minuten 35,2 seconden echter niet. Grote verrassingen leverden de slot ritten van het amateur-achtervolgings kampioenschap op. Niet Jan Hugcns en Jan Buis, die een week geleden in de voorritten veruit de beste tijden hadden gemaakt, kwamen in de finale, maar Harrie Moolenijzer en Arle van Hou- welingen. Moolenijzer had daarvoor tweemaal te gen Hugens moeten rijden, want in de eerste rit kreeg de Amsterdam mer in de zesde ronde, toen hij 30 meter voor lag, een lekke band. In de tweede ronde verraste Moolenijzer door opnieuw met grote voorsprong te winnen. In de andere halve finale hadden Van Houwe- lingen en Buis een fel duel uitgevoch ten, dat door Van Houwelingen in de laatste ronde met zeer klein verschil was gewonnen. In de finale volgde Moolenijzer de tak- tiek van Peter Post, bevocht in de eerste ronde een voorsprong van 20 meter en streed daarna met al zijn macht om Van Houwelingen voor te blijven. Moolenijzer slaagde daarin. Joop Captein, in 1955 kampioen b\j de amateursprinters, maar daarna ont troond door Frans Mahn en Mees Ger ritsen, heroverde dit kampioenschap op Gerritsen. In de eerste rit won Captein van Kop met een half wiel verschil. Alleen de jury zag, dat Captein ook in de tweede rit zegevierde, terwijl een groot deel van het publiek Gerritsen voor de winnaar hield. Toen de uitslag bekend werd ge maakt, werd de jury beloond met een fluitconcert en boe-geroep, maar de be slissing was genomen en Captein kreeg de kampioenstrui, De uitslag van de stayrs was: 1 Wagt mans achter De Graaf, afgelegd 82.420 km., op een ronde: 2 Wierstra achter Wiersma, 3 Smits achter Kaeb, 4 Pronk achter Van den Bosch, 5 Koch achter Merkens. Op drie ronden: 6 Vreeswijk achter Van der Stuyft, 7 Mei -gnoul ach ter Van Roey. Op tien ronden: 8 Staken burg achter Schutier. De uitslag van de sprint amateurs was: Finale: eerste rit: 1 Captein 12,4 sec., 2 Gerritsen, Tweede rit: 1 Captein 13,2 sec., 2 Gerritsen. Om de derde prijs: ^erste rit: 1 Reyn- goud 13,2 sec., 2 De Graaf. Tweede rit: 1 Reyngoud 14,4 sec., 2 De Graaf. Eindstand sprint amateurs: 1 Captein, 2 Gerritsen, 3 Reyngoud, 4 De Graaf. Achtervolging ama'eurs: Halve finales: eerste rit: 1 Moolenijzer 5.17.0, 2 Hugens 5.21.6. '"weede rit: 1 Van Houwelingen 5.13.0, 2 Buis 5.13.2. Om de derde prijs; 1 Buis 5.19.4, 2 Hu gens 5.23.0. Finale: 1 Moolenijzer 5.14.6, 2 Van Hou welingen 5.16.4. Eindstand achtervolging amateurs: 1 Moolenijzer, 2 Van Houwelingen. 3 Buis en Hugens. Achtervolging professionals: eerste rit: 1 Peter Post 6.40.0. 2 Daan de Groot 6.42.4. Tweede rit: 1 Ab Geldermans 6.32.8, 2 Piet van Est 6.38.6. Finale; Peter Post 6.35.2, Ab Gelder mans 6.37.2. Eindstand: Peter Poot, 2 Ab van Eg- mond, 3 Piet van Est, Daan de Groot. Om de derde prijs: 1 Piet van Est 6.39.0, 2 Daan de Groot 6.12.2. lijk Parling (wegens buitenspel, respec tievelijk wegens een overtreding van de Hongaren, wat mister Mowat op een enorm en herhaald fluitconcert kwam te staan), waarna Skoglund en Matray bei den hun rugnummers in het boosdoe nersboekje van de scheidsrechter zagen opgetekend, Grosics nog een schot van Gren onder de lat moest wegmaaien en Svensson nog een keer bij een doorbraak van Bundzsak zich inderdaad „de beste Scandinavische doelman van alle tijden" moest tonen. En eindelijk ging dan in de laatste mi nuut die massale zucht van verlichting over de volgepakte tribunes, toen Bozsik de laatste vrije trap rakelings langs het geel-blauwe muurtje enlangs de paal mikte. De slag was gestreden en gewonnen! „Heja, Sverige!" De geel-blauwe helden hadden het Zweedse volk een nationale feestavond geschonken! i Als Zweden ook nog op 19 juni de kwart-finale (tegen nummer twee van de groep-Götenborg) zou winnen en tot de halve finale op 24 juni zou doordringen, zou het daarin zonder zijn enorme stopper Bengt Gustavsson moeten uit komen. Gustavsson heeft van zijn Ita liaanse club Atalanta slechts tot 23 juni verlof gekregen en moet dan terugkeren voor de Italiaanse bekercompetitie. (Van onze sport-redacteur) Het was <een complete kermis! De drie prinsessen en de kroonprins Karl Gustav, heel democratisch tussen de andere toeschouwers gezeten, konden het niet laten om mee te doen in de massale, donderende spreekkoren: Heja, Sverige friskt humor!, die zo onweerstaanbaar vanaf de zijlijnen werden gedirigeerd. Complete kermis in dit oude, reeds van 1910 daterende Rasunda-stadion met turnsters, die uit aapjeskoetsen ballen in de hoge, steil-oplopende tribunes wier. pen; met een swingband op het midden veld, later met een prachtig geüniformd muziekkorps en met trompetgeschal bij de entree van de elftallen. Al wat aan spelers, officials, suppor ters en journalisten uit alle hoeken van Europa en Zuid-Amerika voor dit W.K.- toernooi in Zweden is en uiteraard op volle sterkte naar deze apart vastge stelde wedstrijd ZwedenHongarije was opgekomen (en het ivas ook mij een re tourtje GöteborgStockholm volop waard, al is dat nog verder dan Rotter damParijs v.v.J, zaten er met verbijs tering naar te kijken, omdat die Zweden de naam hebben zo koel, zo nuchter en zo onbewogen te zijn Blijkbaar echter is voetbal zelfs in dit. land in staat om iets in het volk los te slaan. De Nederlands-Luxemburgse ploeg in de Tour de France 1958 zal niet onder leiding van Kees Pellenaars staan. Dit be_ sluis is gisteravond door de K.N.W.U. ge nomen naar aanleiding van het feit, dat Pellenaars niet heeft geantwoord op het ultimatief gestelde telegram van de wie. lerunie. De sportcommissie van de K.N.W.U. zal thans contact opnemen met de Luxem burgse wielerbond teneinde overleg te plegen omtrent een nieuw aan te wijzen ploegleider. De Italiaanse wielerploeg voor de Ronde van Frankrijk is als volgt samengesteld: Nencini, Bottecchia. Fallarini, Pintarelli, Baffi. Favero. Padovan, Perlinghi Dall'Agata, Catalano. Nascimbene en Bregnoli. Tijdens de training voor de Grote Prijs van België, welke zondag 15 juni a's. op het circuit van Francorchamps wordt gehouden, heeft de Engelse coureur Mike Hawthorn met een Ferrari het ronde record verbeterd. Met een gemiddelde snelheid van 210.972 km per uur liet hij voor zijn snelste ronde een tijd van 4 min 0.6 sec afdrukken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7