Dagblad voor Schiedam en omstreken Eerst voor nieuwe moeten weduwen en worden geholpen wezen mm Hammarskjoeld vliegt morgen naar Libanon Het Kolpabad van Vlaardingen trok DJAKARTA OPENT ACTIE TEGEN MENADO Middelhuis: K.A.B. is geen eentonige massabe we gin g Maandag i6 juni 1958 CBedroevende vertoning in het katholieke kamp Met gestolen bommen werper de lucht in en verongelukt Nieuwe premies eisen looncompensatie Moord op Kalmthoutse heide Grootscheepse landingen op N.-Celebes KRACHTIG VERZET MOGELIJK Laatste „Berlin redder overleden Benoemingen bisdom Rotterdam Gecoördineerde loonpolitiek Eerst weduwen en wezen HET WEER VOOR MORGEN WIND VAN ZEE Geen gouden bergen a T)ulles breekt weekend- bezoek af hieuwe leaamscne courant Tijd (Van onze Utrechtse redacteur) Hat is het toch vaak een wonderlijke en ook een bedroevende vertoning in °"s katholieke kamp. Terwijl men enerzijds zo boog opgeeft over onze katho- '•eke eenheid, wekt men anderzijds de schijn alsof er in een wat nadere aan sluiting bij de arbeiders een zeker besmettingsgevaar zou schuilen. En toch *°uden wij het zo gaarne anders willen en het zou naar onze mening ook anders en beter kunnen. Inplaats dat velen, die reeds zoveel vóór hebben op arbeiders, zich op de eerste plaats afvragen, welk belang die K.A.B. voor len zelf kan hebben, zouden zjj zich, gezien het prachtige werk van die eweging moeten afvragen, welk aandeel zij zelf zouden nemen in de schier Gigantische taak, welke op die beweging drukt. I'iplaats van zich te blameren door een plaats in die beweging te zoeken. a°uden zij daarmede juist blijk geven van een brede visie en een vrij-zijn van standsvooroordelen. Zij zouden nu eens grootmoedig moeten heenstappen over alierlei kleine bezwaren, die meer in de gevoelssfeer liggen en op misver standen berusten, dan dat zij in werkelijkheid bestaan. Dan zouden de arbeiders ook meer vertrouwen krijgen, omdat het woord solidariteit wat meer aou worden dan een schone klank. .Dit zei de heer J. A. Middelhuis, voor- S'tter van de K.A.B. vanmorgen in zijn JJBeningsrede op de heden en morgen te "ouden Verbondsvergadering in Utrecht, "aar aanleiding van hetgeen er gezegd en Geschreven wordt over de K.A.B. sinds "et uittreden van de ARKA en het open stellen van de KABO voor al het over heidspersoneel, waarbij de indruk zou "unnen ontstaan, dat men als K.A.B. be haald onverdraagzaam is en dat er in de "eweging een sfeer zou heersen, waarin anderen dan handarbeiders zich niet thuis souden kunnen gevoelen. Alsof de K.A.B. fen eentonige en ongenuanceerde massc- "eweging zou zijn. Veeleer is het tegendeel juist het geval pn de heer Middelhuis betoogde, dat het jTrbond als centrale niet. «taat voor de behandeling van diverse individuele be hangen of groepsbelangen, maar een cen trale en nationale sociaal-economische Politiek voert,- die geen enghartige arbei- derspolitiek is en ook niet zijn kan. Instemmend met hetgeen minister Suur- "off omtrent de loonvorming heeft ge- steld. nl.: voorlopig alleen loonsverhoging als aperte achterstanden of grove onbil lijkheden aangetoond kunnen worden, Sing de heer Middelhuis niet zover, dat het bewijs hiervoor alleen geleverd zou runnen worden door een bepaald systeem van werkclassificatie. De ontwikkeling in de loonvorming van de laatste tijd doet de vraag rijzen of men de stelling, dat de werkclassificatie een hulpmiddel is bij de loonvorming, maar niet de gehele loon- forming van het begin tot het eind kan aijn. geen geweld heeft aangedaan. De heer Middelhuis wees erop. dat nu de betalingsbalans wederom in evenwicht ls en de voorraad deviezen weer toe- "eemt, het overleg in Nederland nog maals zijn grote nut heeft bewezen en "ij keerde zich daarom tegen de kritiek, "ok uit eigen kring, waarbij zo graag, doch ten onrechte, de toestanden van vóór de oorlog evengoed of zelfs beter worden Senoemd dan thans. ..Ook in de toekomst "toet de moed worden opgebracht om de kerkgelegenheid bovenaan op de lijst van °nze sociale verlangens te zetten". In deze tijd van herstel en verbete ring van het economisch leven in ons •and behoeft men overigens niet alleen "laar af te wachten. De heer Middelhuis vond voor een aantal problemen de tijd Juist bijzonder gunstig. Met name pleit- 'e hjj ervoor, dat nu een begin zou worden gemaakt met de vernieuwing van de ioonvormingsprocedure. waarbij "ij een gecoördineerde loonpolitiek op nationale basis het meest in het belang van de werknemers acht. Hij waarschuwde echter tevens voor het Gevaar, dat men onvoldoende besef heeft y°or noodzakelijke aanpassingen. Door al j® sterk vasthouden aan hetgeen nu een maal bestaat, brengt men juist de coördi- natie in gevaar en ondermijnt men het vertrouwen in een nationaal loonbeleid Dit vertrouwen is door de gebeurtenissen van de laatste tijd ernstig geschokt, ook in dat gedeelte van de vakbeweging, waa_r men de grootste voorstanders aantreft van de huidige loonpolitiek. Een ontwerp- loonwet dient, ten spoedigste in gereedheid te worden gebracht. Binnen de K.A.B. is reeds een intensiever overleg over de lonen begonnen. Voor wat de opvoering van de produk- tiviteit betreft, wilde de heer Middelhuis verdere inschakeling van deskundigen en specialisten, gezien de vele nieuwe en gecompliceerde technieken, niet onder schatten, maar het beleid inzake de pro- duktiviteit dient z.i. een zaak van werk gevers en werknemers te zijn en te blij ven. Ook op het gebied van de prijzen maakt de K.A.B. zich op haar inzicht en invloed te verstevigen. Andere activiteiten, gericht op de toekomst, zijn de studie van het vraagstuk van de werktijdverkorting, het garantieprijsbeleïd in de landbouw, de vraagstukken in verband met een. even tuele vrijhandelszone, de structuur van de vakbeweging in het kader van de Euro- markt. enz. hetgeen ook wel voor de Ziektewet naar zijn oordeel noodzakelijk is. doch de coördinatie van de Ziektewet, de Onge vallenwet en de nieuwe Invaliditeitswet is urgenter dan het detailprobleem van de loongrens in de Ziektewet. Hierop moet dus worden gewacht. De heer Middelhuis vond het prema tuur, dat in het voorlopig verslag op de kinderbijslagwetsvoorstellcn is uitgespro ken. dat de invoering van de nieuwe kinderbijslagwetten zo mogeljjk dient plaats te vinden met ingang van 1 januari 1959. Door dit uit te spreken wordt de prioriteitskwestie ten aanzien van een algemene weduwen- en wezen verzekering in het geding gebracht. „Wanneer om allerlei redenen een prioriteitskeuze moet worden gemaakt, dan Hikt het ons vrü duidelijk, dat de invoering van een algemene weduwen- en wezenverzekering voorrang verdient boven de invoering van de nieuwe kinderbijslagvoorziening. De nood onder de weduwen en wezen is groter dan de behoefte aan kinderbijslag b\j de zelf standigen". Hij verduidelijkte, dat de K.A.B. er. geen tegenstander van is, dat de kinderbijslag voorziening wordt doorgetrokken naar de zelfstandigen. Daar is zij principieel voor. Wel merkte hij op, dat een algemene kinderbijslagwet op basis van persoonlijke premiebetaling door de werknemers op grote bezwaren stuit. Nog los gedacht van de grote psychologische bezwaren vergt zo'n premiesysteem een looncompensatie, die volledig zou moeten zijn. maar een volledige compensatie vergt voor het op vangen van allerlei gevolgen aan over compensatie. Met andere woorden, de geschatte 2,2 pet. premie voor de A.K W. vergt een looncompensatie van 3 pet. Als hierbij wordt gevoegd het geschatte premieper centage van 3,3 voor de Kinderbijslagwet Loontrekkenden. dan betekent dit, dat de kinderbijslagvoorzien.ng aan de kant van de werknemers vergeleken met de huidige situatie ca. ruim 1 a 1% pet. meer gaat kosten. Verdachte blijft ontkennen De 37-jarige L. M. uit Essen, die zater dag is gearresteerd in verband met de moord op de 22-jarige Maria van Steen- sel op de Kalmthoutse heide, blijft ont kennen iets met de moord uitstaande te hebben. Hij wordt verhoord door de Bel. gische justitie te Antwerpen. Overwegend zonnig en warm weer, maar later in de kustprovincies enige afkoeling. Morgen in het binnenland kans op enkele verspreid voorkomende onweersbuien. Zwakke tot matige, naar noordelijke richtingen draaiende wind. Dinsdag 17 juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 4.48, onder 20.50. Troepen van het Engelse derde ba. taljon parachutisten op iveg van Aldersliot naar Cyprus. De mannen vatten hun taak nog al van de vro lijke kamt op. De ernst zal op het eiland nog wel komen. PANIEK IN BEIROET Niet op de laatste plaats wordt daarbij gedacht aan de bezitsvorming, waarvan, zo merkte de heer Middelhuis op, men zich geen gouden bergen moet voorstel len. Er zijn stellig nog wel bedrijven, die zonder veel bezwaar tot instelling van een spaarregeling kunnen overgaan en men zou bij het ontwerpen van deze regelingen er rekening mee kunnen hou den. dat in deze tijd groepen van werk nemers niet of nauwelijks in staat zijn te sparen, door hogere premiëring bjj lagere inkomens en bij groter kindertal. Overstappend op het terrein van de sociale verzekering verheugde de heer Middelhuis zich erover, dat de staats secretaris voor sociale zaken aan de SER advies heeft gevraagd over Se opheffing van de loongrens in de Werkloosheidswet, Libanon en vooral de hoofdstad Beiroet is gedurende het weekeinde weer het toneel geweest van zeer ernstige ongeregeldheden. Nadat zaterdag bij het presidentiële paleis hevige gevechten waren ont" brand tussen de strijdkrachten van de regering en van de rebellen, begon nen gisteren opnieuw straatgevechten, waarbij de opstandelingen gebruik maakten van bazooka's, handgranaten en bommen. Zij vochten hiermee tegen pantserwagens en tanks, die hun versterkingen in midden- en zuid- west-Beiroet aanvielen. Andere rebellen leverden geweergevechten met pro-regerings-strijders vanaf de daken der huizen. Tegen de middag ont stond er in de door de zon geblakerde stad een geladen rust. Slechts enkele schoten van scherpschutters werden nog gehoord. Volgens een niet beves tigd bericht zou een soldaat zijn gedood, terwijl verschillende leden van de veiligheidstroepen zouden zijn gewond. De autoriteiten der hospitalen hebben van de censuur strenge instructies ontvangen het aantal doden en gewonden niet bekend te maken De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjoeld, heeft besloten de eerste vergadering van de waarnemerscommissie van de Ver enigde Naties in Libanon bij te wonen. Hij zal, zoals officieel werd mede gedeeld, New York dinsdag verlaten en naar Beiroet vertrekken. Meer dan drieduizend mensen bevolk ten gisteren het buitencomplex van het Kolpabad om daar verpozing en verfris sing te zoeken. Onder hen was een zeer groot aantal Rotterdammers. Het schou- spel van dit zo open gelegen fraaie com plex verleidt talrijken de reis naar Hoek van Holland te onderbreken en op te ge ven voor een vertoeven in dit bad, waar de jeugd met allerlei spelen op de prach tige gazons en in de speelvijver naar har telust kan ravotten zie achtergrond foto). We hebben de indruk gekregen, dat het op de weg naar Hoek van Holland en des avonds terug naar Rotterdam nog nimmer zo druk geweest is. Lange files auto's be wogen zich stapvoets o pWestlandseweg en Schiedamsedijk voort. Duidelijker dan ooit tevoren werd gedemonstreerd hoe ur gent het doortrekken van Rijksweg no. 20 van Vlaardingen naar Rotterdam is. ïÉÉÉÉM het volk en het parlement zich al te gen hebben verklaard. Alurmtoesland De Amerikaanse ambassade in Bei roet heeft meegedeeld, dat ambassa deur Robert McClintock het State De-, partment heeft verzocht Libanon aVS in „alarmtoestand" te beschouwen. Dit betekent, aldus de mededeling, dat alle regeringsemploycs, die hun gezinsleden wensen te evacueren, dit op kosten van de regering kunnen doen. De ambassadeur legde er echter de nadruk op, dat het hier louter een voor zorgsmaatregel betreft met het oog op de ontwikkeling van de toestand in de afgelopen 48 uur en de mogelijkheid, dat de situatie erger wordt. Amerikanen die bij de woelige ge deelten van Beiroet wonen zal de gele genheid worden gegeven naar veiliger delen van de stad te gaan. De Indonesische strijdkrachten zijn vanmorgen in alle vroegte liet grote offensief tegen de rebellen in Noord-Celebes begonnen. Legereenheden en commando's van de marine zijn, ondersteund door oorlogsschepen, geland in de haai van Kema vlak hij de haven Bitoeng ten zuiden van Menado. In een communiqué van de Indonesische marine wordt gezegd, dat deze landing de grote operatie tegen de opstandelingen betekent, nadat in de afgelopen dagen kleine landingen waren uitgevoerd. Troepen van de centrale Indonesische regering, die vrijdag jl. op Noord-Celebes zijn geland, trekken op het ogenblik uit twee richtingen op naar de opstan delingenhoofdstad Menado. Deze troepen pogen de eenheden van de rebellen op dit deel van het eiland te omsingelen. De actie wordt gevoerd door stoot troepen van het commando-regiment en door de „Brawidjaja"-divisie uit Oost-Java, die vrijdag ten noorden van Menado aan land gingen, nadat in de voorafgaande dagen voortdurend luchtaanvallen waren uitgevoerd op de stad en het dichtbij gelegen Tonano. dang landden. Uit eerdere berichten over de strijd op Celebes viel trouwens al op te merken, dat er enkele gere gelde gevechten hebben plaats gevon den, waarbij een aanzienlek aantal doden aan de kant van de opstande lingen viel. De Menadonezen vormden een flink deel van het voormalige KNIL en min stens enkele duizenden van de opstan delingen hebben daar een grondige op leiding gehad. Bevoegde waarnemers houden er re kening mee, dat de expeditie van Dja karta op mogelijk krachtig verzet zal stuiten. Dat wil zeggen, als de opstan delingentroepen tenminste besluiten om te vechten. Indonesische autoriteiten hebben nooit verborgen, dat zij de gevechts kracht van de Menadonezen veel ho ger aanslaan dan die van de opstande lingen op Midden-Sumatra, die, op en kele uitzonderingen na, slechts symbo lisch verzet boden, toen regeringseen heden twee maanden geleden bij P3- De hernieuwde onlusten begonnen zaterdag, toen, volgens berichten, de rebellen zouden hebben getracht uit te breken uit hun versterkingen in het Basta-kwartier in Beiroet, waar leger eenheden hen acht dagen geleden door middel van barricades hebben afgeslo ten van de rest van de stad. Volgens niet bevestigde berichten zouden zfj ge brek hebben gekregen aan voedsel en andere voorraden en zouden zij hebben willen proberen de bergen te bereiken. Er ontstond onmiddellijk na het lossen van de eerste schoten en enorme paniek in de straten van Beiroet, doordat iedereen trachtte de stad te verlaten. Volgens geruchten hadden de opstan delingen ook de bedoeling de Syrische krijgsgevangenen te bevrijden, voordat de tien zojuist uit Israël gearriveerde waarnemers van de Verenigde Naties hen konden bereiken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft zaterdag zijn bezoek aan Princeton University afgebroken om in Washington bespre kingen te houden over de verslechterde toestand in Libanon. Hij ontving ver scheidene adviseurs om te beraadslagen over mogelijke Amerikaanse maatrege len ingeval de situatie erger wordt. Functionarissen te Washington zijn van mening, dat de nieuwe aanvallen van de opstandelingen een poging zijn om hun onderhandelingspositie, in het vooruitzicht van een eventuele door de V.N. te bewerkstelligen vrede, te verbe- j teren. De toestand, zo verklaarde men gisteren, lijkt thans niet zo gevaarlijk voor de Libanese regering als zaterdag. Na een telefonisch onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in Beiroet i verklaarde Dulles, dat de toestand „ern- stig maar niet alarmerend" was. Later verklaarde hij: „De gevechten van van daag zijn niet zo ernstig, als verschil lende berichten deden geloven". De Libanese premier, Sami el Sohl, heeft gisteren een beroep gedaan op het Libanese volk de barricades af te breken, het werk te hervatten en de wapens bij het leger in te leveren. Hij beschuldigde Egypte en Syrië ervan de tegenstanders van het huidige be wind in Libanon onder hun bevelen te hebben. De Verenigde Arabische Republiek, zo zei hij, wil Libanon een buitenlandse politiek opleggen, waar Een mecano van de Amerikaanse luchtmacht nam om onbekende rede. nen een bommenwerper weg van de Amerikaanse luchtbasis te Alcon- bury. Enige ogenblikken na de start, viel de machine te pletter op de hoofdspoorlijn tussen Londen en Schotland. De man, die nimmer een vliegeropleiding had gehad, kuam om het leven. Te Hoek van Holland is zondag na een kortstondige ziekte, op 86-jarige leeftijd overleden de heer Pieter Hoogeraad, be kend redder van schipbreukelingen- Hij de laatste nog in leven zijnde redder, die bij de ramp met het Duitse stoomschip „Berlin" op 21 februari 1907 betrokken was. De bisschop van Rotterdam heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor van de H. Jacobus te 's-Gra- venhage, aan de hoogeerwaarde heer mgr. B. A. E. Bokeloh, die deken van 's-Gravenhage blijft. Zijn nieuwe adres luidt: Bezuidenhoutseweg 276, Den Haag. Tot pastoor van de parochie van de H. Jacobus aldaar is benoemd de zeereerw. heer J. R. van Dael. Tot pastoor van de parochie van het H. Hart van Jezus te 's-Gravenhage is benoemd de zeereerw. heer C. P. de Wit tot rector van het St.-Jacobusgesticht in Wassenaar de weleerw. heer J. K. P. Plantinga, die kapelaan was te Wasse naar (H. Willibrordus). Aldaar geen nieuwe benoeming. Benoemd tot kapelaan te Rijswijk (H. Benedictus) en tevens met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Rijswijk-Steenvoorde voor te berei den de weleerw. heer F. J. Bank, die kapelaan was te Rotterdam (H. Elizabeth. Tot kapelaan aan de parochie van de H. Elizabeth 1e Rotterdam de weleerwaarde heer P A. van den Bosch, die kapelaan was in Den Haag (H. Familie). Tot kapelaan in Den Haag (H. Familie) de weleerw. heer J. J. M. Kwaaitaal, die kapelaan was te Honselersdijk. Tot kapelaan te Hon- selersdijk de weleerw. heer F. J. van Zeeland, die kapelaan was te Alkemade Aldaar geen nieuwe benoeming. Tot pastoor te Schiedam van de nieu we parochie van O. L. Vrouw Visitatie, de zeereerw. heer J. J. Oudshoorn, die reeds bouwpastoor was aldaar. Tot ka pelaan aldaar de weleerw. heer G. J. v. Dijk, die kapelaan was te Delft (H. Sa crament). Tot kapelaan te Delft (H. Sa crament) de weleerw. heer Chr. W. J. Peterse, die kapelaan was te Noordwijk aan Zee. Aldaar geen nieuwe benoeming Tot moderator en godsdienstleraar aan de r.-k. MMS te Voorschoten, als mede tot conrector van Huize Bijdorp de weleerw. heer Th. P. G. Kloosterman, die kapelaan was te Dordrecht (O. L. Vrouw). De zeereerw. heer B. J. van Bommel, die conrector was van Huize Bijdorp te Voorschoten en moderator en godsdienstleraar aan de r.-k. MMS, heeft als zodanig eervol ontslag gekre gen en zal zich als bisschoppelijk hoofd inspecteur van het onderwijs vestigeu bij de deken van 's-Gravenhage. Tot kapelaan te Dordrecht (O. L. Vrouw) is benoemd de weleerw. heer J. G. van der Kleij, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Agnes). Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Agnes) de wel eerw. heer N. J. Donkers, die kapelaan was te Noordwijkerhout (H. Victor). Te Noordwijkerhout (H. Victor) de wel eerw. heer G. A. van den Burk, die ka pelaan was te Stompwijk. Aldaar geen nieuwe benoeming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1