Kampioensbarrage van 110 minuten bracht geen titel voor Enschede Meesterlijk doelpunt van Tony van de Linden besliste slopend duel De goals die de barrages beslisten Surinamers en doelman spaarden Elinkwijk Kraak degradatie m D Ér Kwart-finales KNVB-beker SPARTA SCHAKELDE P.S.V. UIT; YOLENDAMS SCHUTTERSFEEST Laatste noordelijke club uit Ere-divisie DONKERE ATLETEN SCOORDEN ALLE - OOK GRONINGSE - GOALS voor Sport-Spatted Geen krachtsverschil Yvonne Raadsen brak meisjesrecord 100 meter AGOVV had de beste kansen Luxemburgse ploeg leider in Tour de France? Karei Lotsy voorzitter organisatiecommissie GVAV ging verdedigen MAANDAG 16 JUNI 1958 PAGINA Lesje geleerd CHRISTOPHE ZWOM EUROP. 100 M RUGSLAGRECORD Accent op defensies Kansen schaars Twee keer bijna ••-A'.".* to - - SPARTA EINDIGDE MET FEL kreeg hij de bal op grote afstand voor de OFFENSIEF «li* X Olympisch Voetbal 1960 GVAV sterher Lacrois viel uit Bij die stand 10 in hun voordeel wa ren de Gronningers ongetwijfeld de ploeg met de meeste perspectieven. Maar de ploeg kreeg een geduchte aderlating, toen Lacrois door de stevige Elinkwijk-verde- diging zo zwaar getackled werd, dat hij moest uitvallen. Dat deprimeerde de Gro ningers, die bovendien na de hervatting in te laag tempo begonnen en voor eigen doel bleven hangen. Waarschijnlijk wil den zij hun voorsprong verdedigen naar dat was in de kaart van de tegenpartij, want Elinkwijk had de actieve Kreyer- maat op de midvoorplaats gezet en Kruin rechtsbinnen en begon, nu de tegenpar tij het middenveld vrij liet aan een zwiar offensief. GVAV was plotseling een lus teloze ploeg en na 25 minuten kon Kruin met een onhoudbaar schot de stand op 11 brengen. Eerst toen werden de Gro ningers in hun spel weer levendiger, maar Elinkwijk had een zeer bewegeiijk middenveld, dat onmiddellijk terugtrok bij een Groninger aanval. AJAX SPEELDE GELIJK IN ZUID.AFRIKA D.O.S. scoorde en was landskampioen NIJMEGEN, zondag. (Van onze verslaggever) E STRIJD IS GESTREDEN en de landskampioen 1958 heet DOS. In een uitputtend duel, tijdens hetwelk een laaiende zon de laatste energie na 34 competitie wedstrijden uit de spelers probeerde weg te branden, in een slopend gevecht dat de tribunes stil maakte, in een barrage die drie keer verlengd moest worden, viel de be slissing in de 110de minuut. De goal was de titel waard. Het was een meesterlijk doelpunt, dat een eind maakte aan deze emotionele com petitie, het was het proefstuk van een jong meester, die niet zo heel veel meer te kort komt om zich te mogen rekenen tot de allergrootste aanvallers in onze recente voetbalgeschiedenis. Die jonge meester heet Tony van de Linden en de groot-tovenaar uit het andere kamp, de la conieke Lenstra greep hetzij van verbazing, hetzij van voetbal-leed met beide handen naar het hoofd, toen de Utrechter ztfn kunststukje voltooide. Met de bal dan send op zijn hoofd gleed Van de Linden in die 110e mi nuut langs zijn „waakhond" Weustink, die volkomen ge boeid door deze kopdemonstratie geen oog meer had voor de rechtervoet van de Utrechter; de voet die de bal van het hoofd komend op zou vangen voor een flitsende stoot onder de lange doelman Van de Wint door. Het was het einde van de competitie 1958, het einde ook van de Enschede-illusies, van de oostelijke titel- droom. Wederom kwam Enschede in de sprint naar dc finish een neuslengte tekort, wederom geen voetbaleer voor de oostelijken, die nog niet zo heel lang geleden on bedreigd aan de kop gingen na een duidelijke 02 over winning op hetzelfde DOS, dat vandaag op de schouders ging in een Utrechtse vreugde-explosie, die gezien het rustige Stichtse volkskarakter, bepaald bovenmaats aan deed. E GELUKKIGSTE ploeg heeft gewon nen en wij zouden precies hetzelfde geschreven hebben, als Enschede die goal had gemaakt. Er bestond geen krachtsverschil tussen de ploegen, er was alleen sprake van een verschillende speel wijze, van een andere spelopvatting. En schede demonstreerde ontegenzegglijk het beste constructieve voetbal, zijn veldspel was nauwkeuriger en preciezer, de op bouw van de aanvallen waren voorbeel den van hetgeen de leerboeken daarom trent te vertellen hebben. Zó gezien was Enschede de beste ploeg. Maar in het voetbalspel tellen vele waarden mee en DOS beschikt over kwaliteiten, die de betere techniek van de oostelijken volko men opheffen. De Utrechters zijn slag vaardig, zij kennen de waarde van de lange pass en zijn in staat om ineens een combinaitie te deponeren, die niets met het leerboekje te maken heeft, maar goed ge noeg is voor een goal. DOS kende overigens zijn lesje wel, het lesje in de tactiek, dat Enschede zelf de Utrechters heeft geleerd in die wedstrijd, enkele weken terug, toen het een 02 zege voor de oostelijken werd. Hoe goed Tijdens de Oostelijke kampioenschap- Pen voor junioren, die gisteren op het terrein „De Kluis" te Nijmegen zijn ge houden, heeft het Arnhemse meisje Yvonne Raadsen (Palthene) het Neder lands record 100 meter meisjes A ver beterd. Zij Liet 12.6 sec. afdrukken, dat is 0.2 sec. sneller dan het oude. zij het nog niet erkende record van Ria Kinwei (Minerva) die od 4.5.58 te Rotterdam 12.8 sec. liep. Dat het Nederlandse record 100 meter meisjes nog niet scherp staat, bewees het Celebesmeisje Joke Bijleved, dat in Den Haag 12.2 sec. noteerde. Aangezien echter deze prestatie in een seniorenwedstrijd werd gemaakt, kan geen recordaanvrage worden ingediend. Tijdens de tweedaagse zweminterland Groot-Brittannië—Frankrijk, welke door de Britten met 113 tegen 57 punten is ge wonnen, heeft de Fransman Robert Christophe het Europees record op de 100 meter rugslag verbeterd. Christope zwom in het zeewaterbad van Blackpool de 110 yards in 1.02.9, en bleef daarmee 0.1 sec. onder de limiettijd voor de 100 meter. De Franse zwemploeg kwam in Black pool slecht voor de dag. De zege van Christophe was de enige Franse overwin ning. de Domstedelingen het geleerd hebben, bleek vandaag wel duidelijk. De Utrech ters lieten zich niet meer verleiden tot een onberaden offensief, zij drongen niet meer ver naar voren om zich dood te lopen op dat oostelijke verdedigingsbol werk zoals toen. Zij gaven Lenstra en zijn gezellen de ruimte niet meer voor hun dodelijke passes, voor hun droge com binatie-spelletje. Vandaag hield DOS zijn kanthalfs Henk Temming en Louis van de Bogert, beiden routinees, dicht bij het eigen doel. Er stonden voortdurend vijf verdedigers voor het Utrechtse hok en de linie met Hans Kraay als een sterk cen trum was goed genoeg om Voges, Van de Wel, Moddejonge en Jansen op te vangen. Beide ploegen legden dus het accent op de verdediging, hetgeen zich vooral in de aanvalskracht van DOS wreekte. De Utrechters laten meestal hun attaques op bouwen door de heren Temming en Van de Bogert, maar die waren nu niet te be stemder plaatse en vandaar liep die aan val niet zo gesmeerd als gewoonlijk, maar vandaar ook had Enschede na 90 minuten voetbal nog geen goal gemaakt. De kansen, die beide ploegen zich in de eerste helft wisten te scheppen zjjn op een hand af te tellen. Van de Bogert belastte zich speciaal met de bewaking van Len stra en kreeg bjj deze moeilijke taak nog de assistentie van Kraay, daar midvoor Voges toch een zwervend bestaan achter zijn voerhoede aan verkoos. In de eerste 25 minuten was Enschede beduidend sterker, maar De Munck hoef de maar een keer tot een grote prestatie te komen, toen Voges na een pass van Lenstra ineens voor hem opdook. De Utrechtse doelman lag boven op de schoen van de Enschedese aanvalsleider, voordat deze aan schieten kon denken. Aan de andere kant schakelde de halfspeler Schaap, nog steeds een Óer grootsten, Van de Linden uit, die uit arren moede maar de rechtsbuitenplaats opzocht en later midvoor ging lopen. Ook voor DOS weinig kansen en bij de rust nog geen goal. In de tweede 45 minuten, ondanks de zon en die bijna eindeloze competitie een hoger tempo en goed voetbal vooral defensief en voor beide ploegen maar één serieuze kans. De eerste was voor DOS, dat terwijl Enschede sterk aanviel, ineens een verre trap naar Van de Linden stuurde, die een vrij veld voor zich vond en met back Busschers op zijn hielen in de richting van Van de Wint verdween De lange goalie dacht er niet over na. kwam uit zijn bok en kon met een nijdige reflex de bal nog net enkele centimeters uit zijn baan tikken. Net naast. De tweede was voor Enschede en die kans bracht het nog dichter bij een goal. Een pass van Lenstra activeerde links- bulten Jansen, die back Okhuizen om speelde en doelman De Munck uit zjjn tent lokte. Z(jn schot, onbereikbaar voor de Utrechtse doelman was hard en zuiver, maar niet hard genoeg voor Kraay, die er de sprint van zijn leven voor over had om de bal, het doelpunt en het oostelijk landskampioenschap weg te vegen. Na 90 minuten nog geen goal. De verlenging kwam en de hitte woog zwaar. Beide ploegen namen geen enkel risico en er kwamen nauwelijks kansen. Na 105 minuten nog geen doelpunt. Wel echter een bewijs van sportiviteit in deze slopende slotfase, toen Krommert een spier verrekte. Voges uittrapte en DOS zich keurig aan de regels hield door de bal naar een tegenstander in te gooien. Dit hele treffen trouwens was doordron gen van een goede mentaliteit, een onbe suisd ogenblik van De Munck (een waar schuwing van Leo Horn) daargelaten. De derde verlenging begon, de spelers waren aan het eind van hun krachten en de toeschouwers konden hun zenuwen nauwelijks meer de baas. Toen kwam die goal van de jonge meester Van der Lin den, vervaardigd naar een recept, dat men alleen in het bezit dacht van de oude meester Lenstra. Het was het begin van een feestvertoon. dat zich uitstrekte van De nieuwe landskampioen D.O.S. Staande van links naar rechts: Nagtegaal, Temming, Okhuizen, Van de Bogert, Kraay en De Munck. Zittend van links naar rechts: Visser, Krommert, Lammers, Van de Linden en Luiten. Naast de ploeg trainer Grüber. Voor de eerste keer in haar geschiedenis heeft de Utrechtse ploeg de landstitel veroverd. Zij werd opgericht in 1901 en bereikte in 1938 de eerste klas, waar zij overigens vier jaar later weer uit verdween. Een jaar later waren de Utrechters weer terug in de top en sindsdien hebben zij steeds met wisselend succes in de hoog ste regionen gestreden. In 1954 behaalden de Kanaries het afdelingskampoenschap, maar in de strijd om de landstitel werden zij verslagen door Eindhoven. Vandaag wordt het kampioenschap officieel gevierd met een ontvangst op het stadhuis en een rijtoer door de stad. Gisterenavond overigens begon het feest in Utrecht al. Het Tivoli was het centrum van de vreugde, en alle openbare gelegenheden mochten de deur langer open houden. EREDIVISIE Om het kampioenschap van Nederland DOSSpel. Enschede 1_" (na verl., DOS kamp-' Beslissingswedstrijd (degradatie) Elinkwijk—GVAV 2—1 (GVAV degradeert! TWEEDE DIVISIE A UVS—'t Gooi 3—1 DOSKO—De Valk 2—4 WilhelmlnaZFC 5—1 TWEEDE DIVISIE B OosterparkersRheden 24 Be Quick—PEC 3—6 OM DE KNVB-BEKER AGOVVMVV 0—6 Wag-eningenVolendam 2—9 SpartaPSV 4—2 AGOVV en MVV kwamen zaterdag avond op het Apeldoornse sportpark 01 tot een beslissing. De door ruim 4500 to schouwers bijgewoonde wedstrijd eindig" in een 00 gelijk spel, een resultaa waarmede beide ploegen tevreden ra°ëe zijn. Het was onmiskenbaar, dat de Maa*' trichters technisch meer in hun ""L, hadden. Doch het Apeldoornse en'k8A siasme vergoedde veel. Zoveel, dat besl«_ kon worden gesproken van een strijd tu'' sen twee gelijkwaardige ploegen. De gas heren hebben als het erop aankomt zel de beste kansen op een zege gehad. Nijmegen tot Utrecht en herhaaldelijk klonk het Stichse kampioenslied, getoon zet op een onvervalste carnavalswijs en Utrecht, hoe vreemd het ook klinkt, vier de 's avonds een soort carnaval, een voetbalcarnaval rond elf prinsen, rond zijn eerste landskampioen. Volendam, Sparta, Feijenoord en de winnaar van de Woensdag te spelen wedstrijd MVVAGOVV zijn de halve finalisten voor de KNVB-beker. Feijenoord drong donderdag al tot de laatste vier door via een 72 zege op de Tweede Divisie-ploeg Rheden. Volendam en Sparta overleefden gisteren de kwartfinales en de wijdbroeken op een wel bijzonder spectaculaire wijze. Met 29 verpletterden zij Wageningen op zijn eigen berg. Sparta deed het wat rustiger aan en klopte PSV met 42. Voor de ver rassing zorgde AGOVV, dat in Maastricht MVV een doelpunt-' loos gelijk spel afdwong, maar in de return wel niet veel kans zal maken. Wij houden het erop, dat Volendam de enige Eerste Divisie-ploeg is, die met de drie vertegenwoordigers van de Ere-divisie mag uitmaken, wie de beker gaat winnen. Voor Volendam de taak om in dit gezelschap voor de verrassingen te zorgen. voeten en loste een zeer hard schot, dat Het zal wel de warmte z(jn geweest die de spelers de eerste helft in de benen heeft gezeten. Er werd toen zo tam en traag gespeeld, dat het af en toe verve lend werd. Waar de voorhoede van Sparta niet toe in staat was, deed rechtsmidden Verhie ven na 35 minuten. Na een hoekschop ;-"v V x&i.v>: a 'C.'.sx $5 Deze twee doelpunten beslisten gisteren de barrages. Op de bovenste foto een vergeefs vallende Van de Wint op het flitsende schot van Tony van de Linden, dat D.O.S. het landskampioenschap brachtOnder het schot van Erankie Mijnals, rechts op de grond liggend, dat Roffel te machtig was. Het betekende het behoud van Elinkwijk en de degradatie van G.V.A.V., waardoor de laatste noordelijke club uit het topvoetbal verdween. Kruin (links) maakt zich reeds op om zijn clubgenoot op onvervalst Surinaamse wijze te feliciteren. via de onderkant van de lat doeltrof (10), Een fout terugspelen van dezeirde speler op doelman Van Dijk stelde na 58 minuten Brusselers in staat met een prachtige omhaal Van Dijk te passeren (1—1) en toen een minuut voor de pauze de verdediging te laat ingreep, loste Dil len een kogel, die enigszins fortuinlijk via de paal in het Rotterdamse net vlocg (1-2). Nadat Brusselers al dadelijk een kans voor doel had gemist, volgde na acht mi nuten de Rotterdamse gelijkmaker, ge scoord door Geel. Er werd zeer fel om het winnende doelpunt gestreden. Het kwam 8 minuten voor het eind, toen Bos- selaar uit een hoekschap de bal voor de doelmond plaatste en yan der Gijp met een kopstoot doelman De Hond passeerde (32). Twee minuten voor tijd leidde fraai samenspel tussen Geel en Van Ede nog lot een vierde doelpunt van de laatste (42). Er waren 4000 toeschouwers. De heren C. J. de Voogd en M. Koot van de sportcommissie van de KNWU hebben zaterdag langdurige besprekingen gevoerd met een delegatie van het be stuur van de Luxemburgse wieier fede ratie. van Nederlandse zijde werden be paalde voorstellen gedaan ten aanzien van het ploegleidersohap van de gemeng de Nederlands-Luxemburgse ploeg voor de Tour de France. De Luxemburgse federatie zou hier over mogelijk zondag 15 juni, nog een beslissing nemen, waarbij de mogelijk heid van tegenvoorstellen niet is uitge sloten. In elk geval is een definitieve beslissing uiterllijk dinsdag 17 iuni te ver wachten. De Nederlander Karei Lotsy, eerste vice-president van de F.I.F.A., is tijden» het te Stockholm gehouden congres van de Internationale Voetbalfederatie. be- noemd tot voorzitter van het organisatie comité voor het Olympisch Voetbaltoer nooi dat in de zomer van 1960 in RodL wordt gehouden. Leden zijn de Brit s Stanley Rous, Mordy S. L. Maduro. de voorzitter van te Turagaose voetbalbon^ de Italiaan dr. ir. O. Barassi en de Zuid slavlër professor" dr. M. Andrejevic. (Van onze sport-correspondent). g HENGELO, zondag. Tot een kwartier voor het einde leefde GVAV in de Ere-divisie dank zij een doelpunt van de Utrechtse spil Humphrey Mijnals, de donkere Surinamer. Maar aan het einde van de 90 minuten was de laatste noordelijke vereniging uit de Ere-divisie verdwenen, want de twee andere Surinamers in de Utrechtse ploeg hadden er kennelijk een eer in gesteld de ongelukkige trap van hun oude clubmakker uit Robin Hood ongedaan te maken. De winnende goal kwam zelfs van de voet van Frankie Mijnals, het broertje van de aanvankelijk zo diep be droefde spil. De degradatie-barrage werd dus beslist door de Surinamers. die zich vandaag in die gloeiende zon buitengewoon op hun gemak voelden. Zij gingen na afloop op de schouders, evenals doelman Kraak die bij de stand 1—1 een onmoge lijke kopbal wist te keren en zijn ploeg zodoende voor degradatie behoedde. Elinkwijk verdiende de overwinning. De Zuilenaren vormden na rust de betere ploeg, die het initiatief van de Gronin gers resoluut overnam. De Noordelijken speelden toen met lood in hun schoenen en eerst toen de Utrechtse Gelijkmaker werd geboren, durfden zij weer naar vo ren te trekken. Het donkere talent echter, dat nog iets goed te maken had, gaf in die zenuwachtige gelijkopgaande strijd de doorslag. In de eerste helft was GVAV sterker. Elinkwijk had weliswaar in linkshalf Westers een hardwerkende middenveld speler, die onverpoosd zwoegde, maar h e vaak hij ook zijn midvoor Kruin lanceer de of trachtte Frankie Mijnals op de rech tervleugel te bereiken, telkens ...islukte dat weer omdat de beide Surinamers In de Groningers Benninga en Fransen een te goede bewaking hadden. Doelman Rof fel heeft daardoor in de eerste helft wei nig te doen gekregen. Maar ook GVAV had weinig stootkracht. Wel werd ge tracht via de vleugels tot openingen te komen, maar zowel Meuken als kuiper gaven de bal maar matig af en r'laen dan kwam er gevaar als Van der Hoeven of Fransen kans zagen door het rn snelle De Grooth of de flitsende Li- crois te lanceren, maar Humphrey Mijn als stond daar toch voortreffelijk te stop peren. Daarom ook was het voor hem in de eerste plaats zo jammer, dat hij, na 20 minuten met een omhaal de bal op doelman Kraak heeft willen terugspelen, juist toen deze was uitgelopen. Over de doelman heen ging de bal in het net, waardoor GVAV goedkoop aan de leiding kwam. Toch kreeg de GVAV-midvoor Reitsi»8' die even voor de rust de strijd eigen*", reeds had kunnen beslissen bij een v° komen vrije kans nog de gelegenheid 0l® in te koppen, hetgeen hij dan ook promjj deed, maar Piet Kraak sprong als ce tijger omhoog en wist de bal nog de lat te werken. Vijf minuten voor l*\ einde kwam de beslissing: bU een aan*'» van links kreeg Frankie Mijnals een ka® en van dichtbij passeerde hjj doeim* Roffel. Het wanhoopsoffensief van GVA baatte niet meer. De voorlinie was en bleef zwak en toen het einde daar was, er zelfs nie' bogen ook maar één doelpunt te hebbe gemaakt. De voetbalinterland tussen Finland Noorwegen te Helsinki gespeeld is »je eindigd in een gelijk 6pel: 11. Bij rust hadden de Finnen een 10 v° sprong. In Spanje Is de wedstrijd om het naai kampioenschap over 100,8 km d° t Federico Bahamontes gewonnen die een moyenne van precies 43 km/uur ree De uitslag was; 1. Federico Bahamod ,ja 100,8 km In 2.20,39; 2. Salvador Bote' 5 2,23,32 3. Jesus Lorono 2.23,49 4. Jt\o- "Galdeano 2.26,26 5. Miguel Poblet 2,2'. i- Zaterdag is de vriendschappelijke Uit strijd tussen Enschedese Boys en de D se club Bayer (Leverkussen) doort Duitsers gewonnen met 42. Bij de r hadden ze met 20 de leiding. —f- De Duitse doelpunten werden door t bais, Haag, Zesar en Flohr gescoord. v j,. de Boys doelpuntten Wijdijk en NUzin6 De Nederlandse ere-divisieclub aagt die op het ogenblik een tournee bvLrf! door Zuid-Afrika, heeft in Johannes0t tegen de Zweedse club Sandviken 22 gelijk gespeeld. Bij de rust vvas stand 11. jju' De wedstrijd eerste tussen twee ropese ploegen op Zuidafrikaanse boh0u- werd bijgewoond door 2.000 toesc" wers. Heracles heeft te Almelo een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Duitsi club Osnabrück met 21 gewonnen. BI. de rust was de stand 20. In triomf ging D.O.S. naar de kleed kanier. Op de voorgrond de maich winner Tony van de Linden en daar achter de manager van de Utrechters, de heer P. Makaay. Elf kransen had. den de supporters uit het Sticht mee naar Nijmegen genomen, maar de spelers waren al hoog en breed in de kleedkamer toen de laatste konden worden aangesjouwd. De supporters hadden de kransen maar ver weg ge stopt, in de overtuiging dat ze toch niet, meer nodig zouden zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4