Jubileumvreugde sleep scherpe kantjes van ANWB-desiderata Vele dames en heren fisaro's toonden hun virtuositeit BETROUWBAAR PERSOON ervaren winkeljuffrouw Als Oma S F S Belevenissen van een jong gezin door Jörgen Mopefi' 0 ff r Turkije verwerp* Brits plan Kampioenen Kampioen-Advertentie^, Hertog lieverlui dan Moe Wegwijzers vormen lichaam van de bond Tweede lustrum Jan van Eyck-Academie Drukke kapsalon in Den Bosch Nijmeegs „carnaval" in de lente(-jool) S. S. KLEIN N.V. Grasso-Den Bosch vierde eeuwfeest MODERNE ZOMERHUIZEN TE YINKEYEEN SCHIEDAMS ASSURANTIEKANTOOR Levensmiddelenbedrijf H. C. DE LEEDj Opkomst voor herhalingsoefeningen or NSC MAANDAG 16 JUNI 19hö „Merg in zijn knoken' „Open oog" ANWB-prijs-1958 Officier Oranje-Nassau SCHADEVERGOEDING VOOR NAASTING SUEZ- KANAAL 12 juli ondertekening verdrag o AFWEZIG AUTOSLOPERIJ A. VISSER ZN. ROTTERDAM V. ZIJ DRAGEN HAAR NAAM MET ERE, ONZE Sefflctape Kleefband voor 1001 pak- en plakkarweitjes! KLEEFBAND «i erf 594.0h ja, wij moeten vanavond naar de algemene vergadering van het Dichters Genootschap! Ik heb nooit gemerkt, dat jij ooit je mond opendeed op een algemene ver gadering. Toch wel! Is het je nooit len, dat ik iedere keer zit te èe als er iemand spreekt? (Van onze Haagse redactie) „Waar ligt de verklaring voor het feit, dat deze vereniging het heeft gebracht tot een 75-jarig bestaan, een jubileum waarop er ongetwijfeld nog meer zullen volgen? Immers het begon zo eenvou dig. Op een goede dag omstreeks de ja ren tachtig klimt een groepje jongelie den op een vélocipède, ze ontmoeten onderweg in de Bollenstreek een aantal andere wielerenthousiasten, iedereen stijgt af, men komt aan de praat en in een herberg wordt besloten tot oprich ting van een vereniging". Deze vraag stelde de voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman, zaterdag tijdens de algemene vergadering van de bond, die daarop tevens dat 75-jarig be staan viert. Hij zag het ontwoord gelegen in het feit, dat de jongelui van toen zich een taak voor ogen stelden, die verder ging dan alleen maar het beoefenen van de fietssport en het bevorderen van gezel ligheid. Van dit programma getuigt nu o.m. nog wegwijzer nummer 1. die staat aan de 's-Gravenweg in Kralingen. De voorzitter herinnerde aan het werk, dat Edo Bergsma, die van zijn 22ste tot zijn 75ste jaar voorzitter vn de A.N.W.B. is geweest, heeft verricht. Deze had reeds het plaatsen van de wegwijzers als een allerbelangrijkst programmapunt beschouwd en de heer Zimmerman onderstreepte dit.nog eens: „Deze eerste wegwijzer en zijn opvol gers vormen het lichaam van de bond, met merg in zijn knoken." Hoezeer de bond is uitgegroeid, be wezen enkele cijfers: bij het 25-jarig bestaan 28.000 leden. 25 jaar later 100.000 en thans ongeveer 400.000. Ook de opvolger van de heer Bergsma, de heer Bloemers, werd door de voor zitter herdacht. Zijn werk was het her stel na de oorlog en de voorbereiding van de oprichting van de wegenwacht. Talrijke initiatieven heeft de A.N.W.B. in de loop der jaren verwerkelijkt: dou anedocumenten in 1886. waarschuwings borden van 1892 af, wegwijzers van 1894 af, actie tegen de tollen in 1893, rijwielpaden van 1897 af, paddestoelen sinds 1919 en richtingsborden sinds 1930 zijn maar enkele voorbeelden. Ook aan de toekomstplannen weidde de voorzitter een beschouwing: de ont wikkeling van het moderne kamperen, de evolutie van het wegverkeer, en vooral het streven om natuurmonumen ten te behouden en de recreatiemoge lijkheid voor onze elf miljoen inwoners open te houden. Zo sprak de voorzitter van de jubi lerende bond „even terugblikkend, doch dan weer vooruitziende met open oog, gespannen en waakzaam, gesterkt door tegenslagen en vervuld van vreugde om moeilijkheden die overwonnen en plan nen, die verwezenlijkt werden". De scherpte die de redevoeringen van voor afgaande jaren kenmerkte, had plaats gemaakt voor een jubileumvreugde die de scherpe kantjes van de diverse A.N.W.B.-desiderata had weggeslepen. Bij gelegenheid van het 75-jarig be staan fijn Jan Engelman, Bert Haanstra en Aar van de Werfhorst onderscheiden met de A.N W.B.-prijs 1958. Voor de eerste maal nl. heeft de bond deze prijs uitgereikt aan dit drietal voor hun pres taties op het gebied van de letteren en de film; aan Aar van de Werfhorst voor zijn boek „Overijssel", aan Jan Engel man voor zijn werk „Tweemaal Apollo" en aan Bert Haanstra voor zijn film „En de zee was niet meer". Het ligt in de bedoeling, dat de toe- kennig van deze jaarlijkse prijs zal ge schieden naar aanleiding van opvallend goede publicistische prestaties van Ne derlandse hand over het toerisme, zo wel op het gebied der letteren, als op dat van de dagblad-, nieuwsblad- en tiidschriftenpers, film. radio en televisie. De prestaties moeten een bijzondere sti mulans vormen voor het Nederlandse toerisme in binnen, en buitenland. Een advies-commissie zal voorstellen tot de toekenning bij het dagelijkse bestuur van de A.N.W.B. doen. De prijs bestaat uit een penning en een bedrag in geld. Elk jaar worden drie prijzen toegekend. Ter gelegenheid van het 75-jarige be staan van de A.N.W.B. is de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de bond, door H.M. de Koningin be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Aan het diner, dat in hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage werd ge houden. heeft minister Algera dit giste renavond medegedeeld en de heer Boost de onderscheidingstekenen uitgereikt. Tot de gasten aan deze maaltijd behoor den ook minister Witte en staatssecreta ris Höppener. Burgemeester Kolfschoten van Den Haag en de heer Kramer van het ministerie van Economische Zaken hebben er waarderende woorden ge sproken aan het adres van de bond. Tevoren was er een ontvangst in de Witte Sociëteit. Daar hebben in het bij zonder tal van vervoersbonden de jubi lerende organisatie gehuldigd. Voor het bestuur waren er vele bloemen en ge schenken, o.a. voor het nieuwe centrale gebouw. Officieel is in Cairo medegedeeld, dat daar op 12 juli een overeenkomst zal worden getekend, waarin de schadeloos stelling aan aandeelhouders van de Suez- kanaal Maatschappij geregeld wordt. Me dio 1956 werd het Suezkanaal door de Egyptische staat genaast. De Jan van Eyck-academie in Maas tricht zal dit jaar haar tweede lustrum vieren op een bescheiden wijze, aange past aan de tijdsomstandigheden. Het zal worden herdacht in een academische zitting op maandag 7 juli, 's middags te drie uur in de voormalige Dominicanen- kerk, waarmee dan tevens de zomeraca- demie 1958 geopend zal worden. Spreker is prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken), die ook op de oprichtings zitting van de Jan van Eyck-academie het woord heeft gevoerd. De zomeracademie behandelt op dins dag 8 juli vraagstukken van stedebouw- kundige aard met als sprekers Ko Sar- neel, ir. F. Peutz en ir. F. Dingemans De woensdag zal geheel gewijd zijn aan de noodkist van St.-Servaas, waarover prof. dr. J. Timmer zal spreken, 's Mid dags bezoekt men Visé en Luik. Do donderdag is gewijd aan vraagstukken van moderne kerkenbouw en op vrij dag tenslotte is er een excursie naar Keulen, De nationale opzet van de Jan van Eyck-academie bleek aanvankelijk meer uit de samenstelling van het docenten korps dan uit de studenten, die de eer ste jaren hoofdzakelijk uit Limburg kwamen en voorts voor een aanzienlijk deel uit Brabant. Het 2e, 3e en 4e jaar bracht al enige studenten van elders (vier uit Zuid-Holland) naar Maastricht en later geregeld ook buitenlanders, die hier een opleiding kwamen volgen. Bil de totaalcijfers van de studenten in deze tien jaar waren: vijf studenten uit Friesland, 16 uit Gelderland, 6 uit Utrecht, 18 uit Noord-Holland en 21 uit Zuid-Holland. Hierbij komen neg 94 studenten uit Brabant, 225 uit Lim burg en 13 buitenlanders. Bij de buiten landers waren een Amerikaan, een Ier en een Boliviaan. De jaarlijkse bezet ting van de academie was in de laat ste jaren nagenoeg gelijk aan de bezet ting van de rijksacademie voor beel dende kunsten te Amsterdam. Er zal deze zomer een tentoonstelling worden ingericht van werken van do centen en oud-leerlingen tijdens de zo meracademie 1958. Het vraagstuk van de behuizing is voor de Jan van Eyck-academie wel een der klemmendste. Er is nu een redelijke kans dat er gebouwd zal kunnen wor den, al is de definitieve beslissing nog niet gevallen. Het nieuwe academiege bouw zal verrijzen volgens plannen van ir. Peutz op het Bonnefantenterrein ach ter het museum, waarvan het gedeelte langs de Kakeberg het eerst wordt uitgevoerd. De Jan van Eyck-academie heeft aan 53 jonge kunstenaar het einddi ploma verschaft, onder wie 18 schil ders, 14 beeldhouwers, 10 klazeniers, 7 grafici en 4 weefsters. Elf geslaagden waren uit Brabant en tien uit de overige provincies of uit het buiten land. De academie telt nu 49 voor de dagcursus ingeschreven leerlingen. (Van onze correspondent) De ruime restauratiezaal van de Bra banthal te Den Bosch was zondag her schapen in een druk beklante kapsalon, waarin de vele dames en heren figaro's hun virtuositeit tentoonspreidden in de grote internationale kapperswedstrijd en in de wedstrijden om de nationale kampi oenschappen. Dit concours was georga niseerd door de technische artistieke sec tie van de Nederlandse Katholieke Kap perspatroonsbond. In zijn welkomstwoord begroette de de voorzitter, de heer P.Haan, speciaal de buitenlandse gasten uit Frankrijk, En geland, Duitsland en Luxemburg, waar onder de bekende Parijse kapper Georges Hardy, die de eer geniet de kapper te zijn van de meest prominente personen in Frankrijks hoofdstad. Er waren onge veer 150 deelnemers. Met eindeloos geduld lieten de dames en heren zich coifferen door de mannelijke en vrouwelijke figa ro's. We hebben een batterij van glanzende in pasteltinten uitgevoerde droogkappen opgesteld zien staan en daaronder hielden de dames met bewonderenswaardig ge duld hun fraaie kapsel geborgen. En als de dames-slachtoffers haar juwelen van figaro-creaties na gedroogd en sierlijk op gemaakt te zijn, bij een ereronde aan be wonderende blikken van de talrijke gas ten, maar vooral aan de kritische ogen van een strenge jury toonden ging er tel kens een hartelijk applaus op voor zoveel vakmanschap, charme en gratie. En het was in de loop van de avond al evident, dat de erepalm weer naar het land van Marianne zou verdwijnen. Bij de internationale dameskapwedstrijd was het de heer Michel Godquin (Fr.), die de eerste prijs op zijn naam bracht. Op de voet gevolgd door dhr. Pawlowiski (Duisland). In de internationale wedstrijd herenkappen spande wederom Frank rijk door de heer René Pic de kroon. Ook de tweede en derde prijs vielen hier aan Frankrijk toe. Vierde werd de heer E. Philippini uit Helmond. Het landskampioenschap herenkappen werd veroverd door de heer M.Reum- kens uit Treebeek Eerste -rijswinnaar in deze afdeling werd de heer L. Handels uit Eygelshoven, tweede prijs de heer F. Pieters uit Valkenburg. Het landskampi oenschap dameskappen was voor de heer Hitkman uit Amsterdam; de eerste prijs kreeg hier de heer L.Passage uit Roer mond, tweede prijs mevrouw T. Westen uit Eindhoven. In de junioren dameskap wedstrijd voor deelnemers tot zeventien jaar legde de heer R.Poot uit Brussel be slag op de eerste prijs. Tijdens het gezellige Bal de Coifure reik te de voorzitter de sjerpen en de bekers, de lauwertakken, medailles en diploma's uit. Zaterdagmiddag zijn te Nijmegen de tra ditionele Lentej ooifeesten ingezet geor ganiseerd door de Nijmeegse Carnavals vereniging „De Blauwe Schuit". Tienduizenden gasten uit binnen- en buitenland vulden toen al de bevlagde binnenstad en bewonderden de met korf jes bloemen getooide hoofdstraten van herbouwd Nijmegen. Sinds vrijdag draait er reeds een zomerkermis en lokt Gul livers bloemenshow op het Keizer Ka- relplein. Het hoogtepunt van zaterdag was de op stijging van de luchtballon Jules Verne, bemand met het echtpaar Boesman en de heer Oostvogel. De ballon steeg bij zon nig en stil weer rustig op en dreef weg in westelijke richting. Naast de ballon gingen duizenden kleine ballonnetjes, door kinderen opgelaten de lucht in. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, had aan de ballonvaarder een goodwill boodschap meegegeven voor de autoriteiten van de plaats, waar de heer Boesman zou dalen. Concerten werden op verschillende plei nen gegeven, waar men ook demonstra ties van elderse vendels en gymnasten kon bewonderen. Tot laat na nU^ klonk de muziek. .»idige Zondag was de drukte overwsClied®' Alleen de kampioenswedstrijd e reCc' Dos in het Fottertstadion lJ° 40.000 toeschouwers, waarvan <j® rjjsse kwamen uit het Utrechtse en Ov se. Zondagmorgen werden talrijke 0j.oP mers aan de humoristische Lentej op tocht uit binnen- en buitenlan ypw het stadhuis ontvangen. Om drie de kilometerslange stoet met le. nenst9, gin en lenteprins door de bIIljen 1 Twintig muziekkorpsen verhoog stemming. i Bri""' Turkjje heeft zaterdag Groot-" nië laten weten, dat dit land het sjjc- plan voor een oplossing van de eis Cyprus afwijst en vasthoudt aan - i' tot verdeling van het eiland tuss .fp. Griekse en de Turkse bevolkingsg^cl,. Dit stond in een nota van premier f. deres, die het antwoord was op cfnjjjC soonlijke boodschap van premier Millan. TOT 10 JULI VROUWENARTS Voor waarneming tel. 69411. Directie en commissarissen van de N.V. Grasso's Machinefabrieken te Den Bosch hebben zaterdag met het perso neel der fabriek het honderdjarig be staan van het bedrijf gevierd. Tijdens een feestelijk samenzijn deed burge meester Loeff de verheugende medede ling, dat het aan de N.V. Grasso voort aan vergun zal zijn het predikaat ko ninklijk te voeren. De president-com missaris dr. L. Kortenhorst en commis saris ir. Loupart spraken gelukwensen tot de directie, daarbij wijzend op de onstuimige groei van het bedrijf, dat de toekomst hoopvol tegemoet kan zien. Bij deze feestviering, die in de Bra banthal plaats vond, bleef ook het per soneel niet achter. Namens alle mede werkers, in het jubilerend bedrijf voerde het lid van de ondernemings raad. de heer Van Delft/het woord. Hij bood een fraai gebrandschilderd raam van de Bossche kunstenaar Marius de Leeuw aan, waarin deze op treffende wijze een aantal symbolen, verband houdend met de industrie, verwerkt had. Nog enkele riant gel. terreinen aangeb. v. d. bouw van zomer huizen a. d. Vinkeveense Plas sen. Ook bijz. geschikt voor expl. Koopsom v. grond incl. betonfundering op palen en goedgek. tek. f 6.000.- en hoger. Inl. i. d. directiekeet maand, t/m vrijd. van 9—17.00 u. zaterd. van 9—12.30 u. en zondag van 12.00—16.00 u. en bij N.V. BOUW- EN AANN-MIJ. BAK HUIZEN, Johan Geradtsweg 109—111, HILVERSUM, telefoon 02950—12051 (4 lijnen). Handel en Bedrijf Voor pasfoto's naar K. van Vuu- ren, Hoogstraat 106. In een dag gereed. Zoekt U Gero-Zilvium of Zilmèta Fa. Solingen heeft het. Hoogstr. 52. Tel. 63143. Alles op het gebied van muziek instrumenten. Van Krogten heeft het. Rotterdamsedijk 148. Telef. 67026. Diversen Overgangsleeftijd? Migraine On gezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Natter- mann's bloedzuiverende thee nr. 8 helpt. Groot pak f. 1.85 bij el ke drogist. vraagt te koop sloopauto's en lopende auto's zowel luxe als vracht bij voorkeur van 1945tot 1 958 Steeds voorradig: Alle wielen voor vracht en luxe auto's, 2-wlelige aanhangwagentjes en asjes voor caravan, jeep-trekhaken. Grote sortering onderdelen van vele merken personen- en vrachtauto's Nederlands grootst gesorteerde'sloperij ALLEEN GEVESTIGD: Terbregseweg 262, Tel. 01800-1386 47, na 18 uur 1316 23 vraagt voor spoedige indiensttreding leeftijd 15 tot 20 jaar als INCASSEERDER Goede toekomstmogelijkheden. Br. no. S 1169 Nieuwe Schiedamsche Courant, D 18, Schiedam. P. J. Troelstralaa" 5 vraagt Aanmelden na 8 uur Schaperlaan 5. OFFICIëLE PUBLIKATIE Ten behoeve van de militairen, die op 17 juni ejJ herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, extra-trein ingelegd. Bedoelde militairen moeten V - ya trein gebruik maken en daartoe op een zodanig gcuium monx-xi x-x» uuu. .vu f ww» f.rt hun woonplaats vertrekken, dat zij op het desbeti station aansluiting hebben op deze trein. De militairen, gCf verband met hun plaats van vertrek of bestemming pU' gebruik kunnen maken van deze trein, moeten ingevoits lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 06.59. Amsterdam Amstel v. 8.56 - Extra-trein AMSTERDAM-WEERT: Amsterdam C.S. Amsterdam M.P. v. 8.52 - Amsterdam Amstel v. 8.56 - v. 9.22 - Geldermalsen v. 9.42 - Den Bosch v. 10.04 - v. 10.16 - Eindhoven v. 10.34 - Weert a. 10.55. is dat, omdat zij ervaring en onderscheidingsvermogen heeft Als zij een winkel binnenkomt, wéét de verkoper al:„Haar behoef je niets wijs te maken Zij is zeker van haar zaak. Zij vraagt „Sellotape" Kleefband. En zij krijgt het 1 Wettig gedepOT'eSrd handelsmerk DE ATLAS-DELFT Bij uw kantoorboekhandelaar 55 cent compleet. Losse rollen 45-60-75 cent. KBHH mMMÊM s. 8. „Ik ben een vriend van Mohammed, de prins, die pas werd afgezet door Hasbasji van Chigorei, u welbekend, denk ik," zegt hij. „Ik werd betrapt op spionage. Straks valt mijn hoofd! Wat een blamage! Wat kan ik doen? Ik wijk voor niets. Maar nu ben 'k niet in staat tot iets. Mijn vrienden wachten, of ik kom. Maar 't duurt te lang. Ze draaien om. Ze zullen Mohmmed vertellen, dat hij het zonder mij moet stellen." Ach, hoe treurt hij, de Arabier. Ook Liever ziet geen uitweg hier. Hij peinst en peinst, maar geeft het op. De hoop is nu gericht op Dop. Maar Dop kan ook niets ondernemen. Want daar voert reeds de wacht hen henen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8