Noren moeten hun „proost bijzonder duur betalen Agfa ISOLETTE L Midzomernachtsdroom geen succes St.-Miche! voor „Een duivelse uilvinding" Het HBë-A en B toelating tot examens voor notarisstudie Pauselijke boodschap aan wereldgezinscongres In memoriam prof. F. de Vries Afscheidscollege prof. Zernike De financiële behandeling van rijks-, gemeentelijk en bijzonder v.h.m.o. Grote filmprijs van Brussel naar Tsjecho-Sloivakije Ik Vb Uitvoer in mei meer gestegen dan de invoer ^°orwaarde: voldoende kennis van latijn 1 2 Koningin bij jubileum Rijksmuseum Wetgeving ter ontplooiing van gezin in christelijke geest bevorderen Schadevergoeding aan nazi-slachtoffers DINSDAG 17 JUNI 1958 PAGINA' 3 ^aar ondanks dit wordt er toch een "Stevig slokje" gedronken Post-order bedrijven Dorstige Noren De twee-in-één camera Beperkende bepalingen Maar detoerist Weinig overtuigende opvoering door Theater STAKERS GEDOOD IN MADRAS VACCIN TEGEN MOND EN KLAUWZEER „Een Duivelse Uitvinding" OCIC-prijs voor „The Old Man and the Sea" Filmkust is armer geworden STAKING VAN SCHEEPS- MACHINISTEN IN V.'S. LAATSTE „BERLIN"-REDDER OVERLEDEN „Uw werk gaat .buiten de grenzen van één wetenschap" (Van onze correspondent) Expoge overlegde uitgewerkt plan 51,^ vreemdeling in Noorwegen leert het c'st het woord „skaal." j^envoudig, omdat dit woord in ,,goed fi«„ rlands" betekent: „Santé", .chee- „cheers" of „prosit" het simpele woord dus gemakkelijk ,°eg. minder gemakkelijk zullen de toe- Öi# kunnen verwerken, wat er achter 1 Woord schuil gaat. Minder gemakkelijk het ai te vaak uitbundig herhalen „skaal" met de daarbij behorende v»n ^"ualcn, een zeer diep ingrijpen bete ent in de portefeuille van Noors geld! ,vant van het woord „skaal" en de i °d'Se equivalenten, houdt de Noorse staat '.;arüjks een slordige 500 miljoen kronen er iA»n de accijns op wijn, bier en alcoho- vSche dranken wordt meer dan de helft aI) de Noorse defensie-lasten betaald! KEen toerist, die gewend is, in zijn stam- „l^gje een paar dubbeltjes voor zijn n aasie bier neer te tellen, moet er reke- jn8 mee houden, dat hij voor eenzelfde |,as in een Noors restaurant meer dan drievoudige zal moeten betalen. En dit (v,dan nog zonder de tip voor de ober. „"horwegen kent geen bars of cafés; alle 't erke drankjes moeten derhalve in een staurant worden geconsumeerd.) Noorse burger is enorm trots op ip"1 bijzonder sterke, zware „borrel." Het tj ePt, volgens welke de traditionele „0°rse dranken worden vervaardigd ;kir k 1111 nog uit de tijd van de Vikingen. aar jammer genoeg voor de Noren heb- v n zi.i niet met de' lichamelijke conditie «r i jammer genoeg voor de Noren heb ah hun oer-sterke voorouders. zo zullen bezoekers uit lauden, waar .Denbare dronkenschap" tot de uitzon- 'hgen behoort, werkelijk wel geschokt lï°r<len door het enorme aantal beschon- s,e,,en, dat zij in de straten van de Noorse tu^en tegenkomen. Dit heeft ertoe geleid. v: er zeer scherpe bepalingen in het lc- Vj Werden geroepen om de consumptie S> alcoholische dranken te beperken. [hmige steden in Noorwegen zijn zelfs "eel „drooggelegd". Dit" laatste heeft een merkwaardig soort handel doen ontstaan, namelijk de oprichting van „post-order bedrijven" in sterke drank. De mensen, die in droog gelegde steden wonen, mogen namelijk wel drinken, maar dan alleen in huis. Zij be stellen nu hun drankjes bij dc leveran cier -in een andere „natte" stad en krijgen dan toch wel de kleine glaasjes vol „Akevitt" of „Brennevin" zijn de natio nale geestrijke dranken sinds de dagen, waarin de Viking roem oogstten. De le gende wil, dat een Deense edelman, Eske Bille, in opdracht van de Deense koning 'n serie flessen naar de machtige bisschop van Trondheim zond om de vriendschap pelijke verhoudingen tussen de beide lan den te verstevigen. De bisschop appreci eerde kennelijk deze geste, vroeg name lijk prompt om het recepten de tradi tionele Noorse dranken waren een feit! Volgens oude kookboeken zijn de dran ken naast een plezierig slokje ook nog een uitstekende remedie tegen ver schillende ziekten zoals reumatiek, spier pijnen .jicht, etc. Maar de Noren vonden dat de drankjes ook best gebruikt konden worden voor niet-medicinale doeleinden. Deze mening vond zo sterk in gang, dat in 1124 koning Christiaan IV het gebruik van alcohol ver bood op feestjes. In 1662 kwam er zelfs een wet, die een hoge belasting legde op alles wat na&r sterke drank rook. Van af die tijd tot op de dag van heden beta len de Noren meer dan enig ander volk een ontzettend hoge accijns voor hun bor rel. In 1687 vond Koning Christiaan V het noodzakelijk, priesters te verbieden, drankhuizen te houden of wijnen en likeu ren te verkopen. Tot 1711 kwam er wei nig verandering in de gang van zaken, maar toen werd opeens geheel Noor wegen drooggelegd. Er mocht geen sterke drank meer gemaakt worden en ook de imnort werd stopgezet. Het duurde echter niet lang of overal doken illegale distil- leerderijtjes op. Het werd zelfs zo erg, dat de politie razzia's moest gaan onder nemen. Bij een zo'n optreden van de schout en zijn rakkers werden in Christiana het tegenwoordige Oslo maar liefst 1400 on dergrondse distilleerderijen opgerold Maar ondanks dit bleven dc Noren door gaan met het produceren en consumeren van sterke drank. Dat het er niet zo heel zuinig aan toe ging, blijkt uit het feit. dat bij een begrafenisplechtigheid van een vooraanstaand persoon in het begin van de negentiende eeuw, 100 mensen te zamen 120 liter sterke drank in het dor stige keelgat lieten verdwijnen met de beroemde Agfa Color Apotar lens (op kleur gecorrigeerd) en SVS- sluiter met lichtwaarden. Langzamerhand veranderde de situatie; er mocht weer drank worden gemaakt en ook uit het buitenland werd import weer toegestaan. Maar tot op de dag van van daag bestaan er scherp omlijnde bepalin gen rond de sterke drank. Zo mogen in een bepaalde stad of streek slechts twintig za ken gevestigd zijn, die drank verkopen. De vestiging van nieuwe verkoopgelegen heden in steden boven de 4000 inwo- ners is toegestaan, maar dan slechts na dat er een volksstemming hierover is ge houden. Er zijn slechts uitzonderingen toegestaan voor de grote toeristencentra. Dan mag er voorts geen sterke drank worden verkocht in de weekends. Perso nen beneden de 21 jaar mogen geen alco hol kopen. Rijden onder invloed wordt bijzonder zwaar gestraft. Heeft een auto- of motorbestuurder meer dan 0.05 pet. al cohol in zijn bloed, dan wordt hij zonder meer drie weken in de gevangenis op gesloten, terwijl zijn rijbewijs onherroepe lijk wordt ingenomen. De verkoop van sterke drank in slijterij en geschiedt ook al onder bepaalde voor waarden. Elke fles wordt overhandigd in een dik, bruin papier door een verkoper, die gekleed is in een sober, grijs uniform. Maar ondanks al deze beperkingen wordt er toch een stevig slokje in Noorwegen ge dronken, tot grote spijt van geheel-ont- houdersbonden én van de minister van So ciale Zaken, die al het mogelijke doet om het gebruik van sterke drank zoveel mo gelijk tegen te gaan. Maar hiermee komt hij in conflict met de minister van finan ciën, die een flinke cent verdient aan de accijnzen en die dus De Noren, zich niet bemoeiend met de ze „problemen van hoger niveau" drinken rustig hun stevige borrel: in het afge lopen jaar hebben zij hiervoor zelfs ver scheidene miljarden over gehad. Maar de toerist kan, als hij tenminste ook nog wat Kronen voor een souven'iertje of iets der gelijks wil overhouden, beter een fles van huis- meebrengen Volgens de .door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de invoer in mei 1958 1.160 miljoen (v.m. 1.144 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.011 miljoen (912 miljoen) werd uit gevoerd. In mei 1957 bedroeg de invoer waarde 1.478 miljoen en 'de uitvoer waarde 997 miljoen. Het dekkingspercentage bedroeg 87 (80). Robert de Vries maakt van Spoel de een overigens toch tamelijk misdeelde rol. overtuigde al evenmin. Van de vier ge Wever in de opvoering die Theater dit jaar van „Midzomernachtdroom" geeft, de hoofdpersoon. Dat valt hem niet te verwijten, want hij doet dat alleen door van deze toch al dankbare rol meer te maken dan wat men het gemiddelde zou kunnen noemen. Maar de „Midzomer nachtdroom" is niet gebouwd rond het thema van de luchtige streken der am bachtslieden, dat er een vermakelijk en niet onbelangrijk, maar toch wezenlijk bijkomstig onderdeel van is. De Midzo mernachtdroom is geen boertige klucht, maar een blijspel van vaak zeer verfijnd niveau. Daarvan merkt men veel te wei nig in deze opvoering van „Theater". Het leek wel. of men niet, eens met overtui ging getracht heeft de „mociliike" stuk ken tot wezenlijk deel van het geheel te maken en meest maar aanspeelde op de onvermijdelijke zotternij toe. Zozeer kreeg men die indruk, dat geheel tegen de voor de hand liggend opvatting van het stuk in, het werkelijke thema van de jeugdige, onstuimige verliefdheid van de verwisselbaarheid van het „eeuwige" geluk, de gedeclameerde, wat langdradige aanloop begon te lijken naar de repe titie en de opvoering van Pyramus en Thisbe door Spoel en zijn makkers. Het spijtige hiervan is. dat deze frag menten op den duur het minst boeien. Kunnen zij. altijd wel een lach ontlokken, dan is het er een, die reeds vol ver wachting uitziet naar wat komen gaat. Oo-k de nachtwereld van Oberon en Ti- tania, die in deze opvoering wordt onder vonden en ervaren al® een wat hinderlijke bijkomstigheid met moeilijk te verteren beschouwingen, komt lana niet tot zijn recht. Anny de Lange als Tatania en Hans Culeman als Oberon hebben een veel te plechtstatige opvatting van hun persoon lijkheid en in hun samenspraken wed-' ijveren zij in stat'stisehe spreektoon, die hier en daar zelfs de galmtoon nabij kwam. Het hoeft bij dit alles geen betoog, dat wij met deze openluchtopvoering niet zo bijster ingenomen waren en dat, wil men zich niet tevreden stellen met een goed koop succes, de gehele opvoering en de inpassing van de delen in het geheel, her ziening behoeft- Mogelijk ook, dat men bij Theater voor dit stuk de geschikte spelers niet heeft. W4j spraken boven al van Hans Culeman en Ahny de Lange, van wie wij toch zeker de laatste geenszins zouden wensen te onderschatten. De Theseus van Wim Hod-des geloofde niet in zijn eigen woorden en#nog veel minder in zijn eigen vurige liefde. Tine de Vries als Hippolyta. De politie van Madras in India heeft maandag van haar vuurwapens gebruik gemaakt toen 5.000 stakende havenarbei ders probeerden te verhinderen dat nieuw aangeworven arbeiders aan het werk gin gen. Drie mensen werden gedood. Bij verdere botsingen tussen politie en stakers werden 115 mensen gewond. Ook in Calcutta, Bombay en Cochin staken de havenarbeiders. Zij eisen betere arbeidersvoorwaarden. liefden bereikte Marijke Bakker als He lena meer dan eens een redelijk niveau maar de anderen schoten afzonderlijk, dit geldt vooral voor de mannen, als in sa menspel tekort.' Was vorig jaar de rol van Puck aan Bernard Droog toebedeeld, nu kweet Johan Wal-hain zich van deze taak. Ook al was hij niet slecht, de idee. dat hij zich door deze zure appel heen moest bijten scheen hij toch niet van zic-h te hebben afgeschud. Van de arbeidslieden werd Robert de Vries genoemd. Typen van ver makelijke aard waren ook Gerard Hart kamp als regisseur Dissel. Ab Noyons als Wind, Wim Kouwenhöven, Bob Goedhart en Dick v. d. Meulen als Slokker, Tuit en Schaaf Hun prestatie maakte het tekort voor het overige opvallender. Puch eindigt de Midzomernachtdroom met de belofte, dat hij straks met iets beters voor de dag zal komen. Hij en zijn medespelers van Theater kunnen daarvoor hetzelfde stuk in studie nemen. Met ongeëvenaarde virtuositeit is Orson Welles er in geslaagd om zijn film haar eigen moraal te geven. Beeld in de slotscène van „Touch of Evil", waarin beide partijen met elkaar afrekenen. (Van een bijzondere medewerker) De expositie is in feeststemming: klaterende fonteinen, fonkelende filmsterren en een geestdriftig publiek Vóór 10 uur''s morgéns is bet terrein van de Wereldtentoonstelling al zwart van de mensen en als de klok twaalf slaat, zijn er al meer dan 250.000 bezoekers door de hekken gestroomd. Tegen drie uur verdringen duizenden hunner zich op liet geweldige plein voor liet grote auditorium om een glimp op te vangen van Lili Palmer. Miehkova, Romy ea Magda Schneider en tientallen andere groten van het witte doek In de zaal zelf is het doodstil, als ex.minister Vermevlen, president van het Wereldfilmfestival, en de jury met Georges Simenon (ditmaal zonder pijp) aan het hoofd op het podium verschijnen Na een korte inleiding begint de minis- De prijs van het Wereldfilmfestival van ter de bijzondere prijzen zoals die van het i Brussel voor de beste produktle gaat naar - de Amerikaanse film „The Goddess voor Office Catholique International du Cine ma (OCIC), die van het publiek en die van de filmpers bekend te maken. Maar voordat hij het woord geeft aan Georges Simenon, voorzitter van de jury, maakt hij aan een uiterste spanning afwach tende zaal bekend, dat de Luikse schrij ver door de koning van België is be noemd tot commandeur in de Kroonor de. Zichtbaar onder de indruk proclameert daarop Simenon de uitslag van het der de filmfestival van Bruussel. De grote prijs van de Wereldtentoon stelling te Brussel en van het Wereld filmfestival van België, het beeldje van St. Michel, is door de jury met algemene stemmen toegekend aan de Tsjecho-Slo- waakse film „Een Duivelse Uitvinding" van Carl Zeman. =3= ontwikkeld en wel! ^art/wit 1 het mooie, moderne 6cm formaat maken en óók klein geld-projectieplaatjes op Agfacolor- han? De AGFA ISOLETTE L van 199.- maakt dit met één camera mo gelijk door een vernuftige constructie bovendien: de camera heeft een ('"gebouwde belichtingsmeter, die voor et maken van Agfacolor foto's onont- '"eerlijk is. k Wilt I A earner B goedk W Uw ft f Amate Wilt U ook iets van de andere Agfa camera's weten, van duurdere of goedkopereVraag brochures bij Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicediensu Postbus 98 te Arnhem. Het wetsontwerp tot wijziging vgn de Middelbaar-Onderwijswet, de Hoger-On- derwijswet en de Wet van 15 iuni '29 heeft ten doel, gelijkheid te brengen in de finan ciële behandeling van rijks-, gemeentelijk en bijzonder voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Er komt'een regeling in voor. waarbij de toekenning van ver goeding aan gemeentelijke en bijzondere v.h.m.o.-scholen aan de Kroon is voorbe houden. Minister Cals acht deze regeling niet de meest aanvaardbare als definitieve rege ling voor d® toekomst, zo deelt hij in de Memorie van Antwoord aan dc Tweede Kamer over het genoemde wetsontwerp mee. Bij de opstelling van het voorontwerp van wet tot regeling van het voortgezet on derwijs is een uitgebreide studie gemaakt van het probleem van de invoering van objectieve vergoedingsnormen voor het voordgezet onderwijs. Daarbij is de conclu sie bereikt dat wettelijk vastgestelde ob- iectieve getalsnormen zonder meer met uitvoerbaar zijn voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Dc oplos sing zal moeten worden gevonden in de combinatie van het opbellen van een plan voor scholenstichting etl het stellen van zekere vormen van objectieve normen voor opening in dat plan. Een regeling in deze zin zal te zijner tijd. als de wet tot regeling van het voort gezet onderwijs het staatsblad zal hebben bereikt, in werking kunnen treden. Met de totstandkoming daarvan zal echter waar schijnlijk nog geruime tijd zijn gemoeid. De wijziging van de bepalingen, die tot dusver een beletsel vormden voor net in stand houden van een gymnasium door het rijk. houdt iet tn, dat het in het voornemen ligt in alle gevallen, waarin thans dc combinatie gemeentelijk ly- ceum-rijkshogereburgcrscbool bestaat, de gemeentelijke gymnasiale afdeling door het rijk te doen overnemen. Het ligt in de bedoeling voor deze afde lingen het thans gevolgde systeem van kos- -rdeling te handhaven. Dit betekent, dat de kosten van de gemeenten voor de mnasiale afdelingen zeer gering zijn. Het salaris van de rector wordt geheel door het rijk betaald, evenals alle mate riële uitgaven; de gefheente betaalt slechts een laag bedrag voor de huur van de uit sluitend voor het gymnasium bestemde lokaliteiten. Uit dien hoofde zou dus overdracht van gymnasiale afdeling aan het rijk logi scher geacht kunnen worden dan over- V'.r Is een tweede nota van wijziging Mj,."'end op het wetsontwerp tot wijzi- Vf Van de Hogcr-Onderwijswct en de h°? e* notarisambt in verband met h|] °'arisstudic. Volgens deze wijziging 1'iw.y1 bezitters van het getuigdschrift 'tij *jre Burger School A of B eveneens l'"' re examens in de notariële studie- (ij '"g kunnen worden toegelaten, mits verklaring kunnen overleggen hoogleraar in het Romeins recht, *tijJ daartoe voldoende kennis van het bezitten. Het kandidaatsexamen ?f6w in rial geval met goed gevolg zijn binnen tien jaar na het in wer- fTden van de wet. Na afloop van n,^rmijn kan de minister van O, K. W, in bijzondere gevallen alsnog toe- "hii 'ng verlenen. U de toelichting wordt opgemerkt, doel ervan is elke twijfel aan- <dai e de betekenis, welke aan de term: llIig tot „de examens in de notariële studierichting" moet worden toegekend, uit te sluiten. De regering is van mening, dat in de voorgestelde wijziging de overgangster mijn van tien jaar niet tot zeven jaar behoort te worden bekort. De HBS-scho- lieren. die zich ten tijde van. het in werking treden van de wet nog in de la gere klassen bevinden, zouden dan niet mede van de overgangsregeling profijt kunnen trekken. De regering is voorts van mening, dat aan het slagen voor het doctoraal exa men in de notariële studierichting de toekenning van de hoedanigheid mees ter in de rechten moet worden verbon den Opgemerkt wordt, dat de notariële studie gelijkwaardig zal zijn met die in 't Nederlands recht, zowel wat weten- schappeliik niveau als het juridisch ka rakter betreft. De examens bij de nota riële studierichting zullen waarschijnlijk nog zwaarder uitvallen dan die bij Neij derlands recht. -acht van de thans in zijn volle omvang door het rijk jn stand gehouden hogerebur- ■•hooLaan de gemeente. De minister is echter van mening, dat elk geval afzon- rliik in overleg met de betrokken ge meente in beschouwing moet worden ge nomen. Bij nota van wijziging wordt o.m. voor- esteld, het uit 1878 daterende voorschrift, dat goedkeuring van de minister is ver eist voor de benoeming van leraren aan gemeentelijke gymnasia, te doen vervallen. H. M. de Koningin heeft het voornemen op 28 juni des morgens de herdenking van het 150-jarig bestaan van het Rijksmu seum, tevens de officiële opening van de jubileumtentoonstelling „Middeleeuwse kunst der Noordelijke Nederlanden" bij te wonen. Vele Nederlandse autoriteiten, o.a. staatssecretaris Höppener, én enige tien tallen directeuren van de belangrijkste musea in het buitenland, zullen eveneens aanwezig zijn. Een chemische fabriek in Keulen heeft naar Reuter meldt, een vaccin voor hef inenten van vee tegen mond- en klauwzeer ontwikkeld. Tot op heden was het alleen maar mogelijk vee te behan delen, dat reeds aan mond- en klauwzeer leed. de beste regie naar L. Koulidjanov en J. Seghel, makers van de Russische film „Het Huis,dat ik bewoon", voor het beste scenario naar Fellini, Flaiano en Pinelli, scenaristen van de Italiaanse film „For- tunella", voor het beste gebruik van de kleur naar Wladimir Rapoport, camera man van de Russische film „De Stille Don", en voor de beste fotografie naar de Italiaanse film „De Chinese Muur". De prijs voor de beste mannelijke ver tolking is toegekend aan Orson Welles voor zijn spel in de film „Touch of Evil" en die voor de beste vrouwelijke vertol king aan de Duitse actrice Lili Palmen in de Franse film „Montparnasse 19". De toekenning van de grote pprijs aan „Een duivelse uitvinding" is zonder twij fel gewettigd, want deze merkwaardige Tsjechische film is iets volkomen unieks en origineels, vooral omdat de technische afwerking tot in de puntjes is verzorgd. Carl Zeman heeft het boek „Onder val se vlag" van Jules Verne op een geheel eigen manier geïnterpreteerd. Niet zoals Walt Disney Julesc Verne „behandelde", maar anders en beter. De hele film is eigenlijk niets anders dan een aaneen schakeling van truc-opnamen. De gravu res en pentekeningen van Bennett, Fe- rand en Riou, die allen Verne's werken hebben geïllustreerd, werden hier als leidraad genomen en tot leven gebracht. „Levende gravures", dat is misschien de enig juiste definitie voor „Een duivelse uitvinding". Nadat de officiële prijzen van het fes tival waren uitgereikt, had op verzoek van de commissaris-generaal van de Ver enigde Naties de toekenning plaats van de prijs van het commissariaat-generaal van de V.N. aan de Russische film „Het Huis, dat ik bewoon". Georges Simenon had echter eerst nog een paar wensen. Hij zou graag zien. dat in de toekomst jonge regisseurs alsmede de componisten van de filmmuziek en de verzorgers van de montage met een spe ciale prijs worden bedacht. Vooral de mu ziek en zeker de montage kunnen naar zijn mening een film historische en esthe tische waarde geven. De speciale prijs van het OCIC is toe gekend aan de Amerikaanse film „The Old Man and the Sea" van John Stur- gess. De eerste prijs van het publiek ging naar de Italiaanse film „De Chinese Muur", die voor de beste mannelijke hoofdrol naar Horst Buchholz in de Duit se' film „Endstation Liebe", terwijl Kim Stanley werd gekozen als de beste actri ce voor haar rol in „The Goddess". Ook de pers had een eigen prijs. Die ging, wat ons niet verwonderde, naar het meesterwerk van Orson Welles; „Touch of Evil". Daarna werd er de nadruk op gelegd, dat deze prijs werd toegekend voor de kwaliteiten van deze film als ge heel. Of alle onderscheiden films het inder daad waard zijn te worden bekroond, blijft intussen een open vraag. We heb ben het al meer geschereven en ondanks de feeststemming van deze laatste dag dusver we het nog eens herhalen: de film kunst is armer geworden, ondanks Cina- maScope, ondanks technicolor en on danks stereofonisch geluid. Wanneer we nu afscheid hebben geno men van het Wereldfilmfestival van Brus- ser, vragen we ons langzamerhand af, of de film in bloedloze steriliteit zal onder gaan. Maar gelukkig waren er die twee films „Een duivelse uitvinding" en „Touch of Evil". En dat is voor nu en later een gro te troost. ..Wie het gebouw der burgerlijke en so. ciale verhoudingen op deugdelijke basis wil optrekken, dient zulks te doen op de opvatting van huwelijk en gezin, zoals deze in de goddelijke orde gegeven is". Aldus de H. Vader in een boodschap tot het Wereld-Gezinscongres, dat gisteren sm Parijs begonnen is/'A&n dit congres ne men leidende figuren uit vijftig landen deel, katholiek en niet-katholiek. Van Nederlandse zijde nemen o.a. aan het congres deel dr. J- Th. A. H. van der Pptte, namens de minister van Maatschap, pelijk Werk, mr. De Jong, namens de Kin derbescherming, dr. Jos. de Boer, voorzit ter van de Gezinsraad en hoofdbestuurs lid van de Katholieke Bond voor het. Ge zin en prof. Schippers, voorzitter van de Nationale Contact commissie voor gezins- belangen. Nadat gistermorgen het congres geopend was, heeft de president, de heer Xavier Rijckmans uit België, de pauselijke brief voorgelezen, waarin de Paus herinnert aan de leer, die de Kerk en Hijzelf verkondi gen met betrekking tot de vraagstukken van het hedendaagse gezin. Hij dringt er bij allen, die van goede wilz«™an heeft op verbluffende wijze te- zijn op aan, d&t 7Ü 'lun best doen een openbare sfeer en een wetgeving te schep pen, die de gezinsontplooiing in christe lijke geest bevorderen. Hjj drukt ook de wens uit, dat de overheid, overal waar dc moeilijkheden van dc tegenwoordige tijd het gezin uit zijn evenwicht dreigen te slaan, steun zullen verlenen aan het ge zin. En dit terwillc van het welzijn van de maatschappij, maar steeds met eerbiedi ging van het ware karakter dezer natuur lijke instelling die door onze Heer tot de waardigheid van Sacrament verheven is". Aldus meldt het K.N.P. De vakbond van machinisten ter koopvaardij in de Verenigde Staten heeft tot een staking besloten. Het oude contract is afgelopen en de. onderhande lingen over een nieuw zijn nog niet ge slaagd. Bij de start van de Sociaal Economi sche Raad als hoogste orgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, was het vanzelfsprekend van groot be lang, wie de eerste voorzitter zou wor den. Deze zou in belangrijke mate de richting van de P.B.O. bepalen. Van deze figuur hing voor een groot deel af, in hoeverre de S.E.R. aan zijn doel einden, zoals deze wet op de P.B.O. werden neergelegd, zou beantwoorden. De P.^.O. is in feite een revolutie op maatschappelijk terrein geweest. Zij betekende immers niet alleen het defi nitief aanvaarden van c_e g-bonden eco nomie, maar vooral -en verandering in de maatschappelijke r^sitie van dz werk nemers. Wanneer men bedenkt, dat nog geen driekwart eeuw geleden de werk nemers feitelijk op economisch en soci aal terrein niets hadden in te brengen, terwijl bij de P.B.O. voortaan werk gevers samen met de werknemers de bedrijfstak regeren dan is het niet mis plaatst om van een revolutie te spre ken. Ieder zal zich herinneren, dat de wet op de P.B.O. niet door allen van harte is toegejuicht. In diverse groepen van ons volk had. en heeft men er nog. bezwaren tegen. Wanneer desondanks het begrip ervoor groeit, an is dat in niet geringe mate aan de zondag over leden eerste voorzitter, prof. F. de Vries te danken geweest. Wanneer men de eerste acht jaren van het bestaan van de Sociaal Economische Raad overziet, dan is het onmiskenbaar dat prof. de Vries vele capaciteiten be zat, die hem bijzonder geschikt maak-' ten voor deze zo moeilijke functie. De vele economen, die in ons land hun opleiding ontvangen hij was van 1918 tot 1945 hoogleraar in de economie van de Rotterdamse Hogeschool zien hem steeds als de uitnemende docent, die zijn moeilijke materie volkomen be heerste en die van zijn studenten het zelfde eiste. Zijn houding dwong gezag af. Hij was geen uitgesproken systeem bouwer, maar een man, die bij voort during de theorie aan de feitelijke situ atie op economisch gebied toetste. Hij geleek hierin veel op de grote klassieke econoom Ricardo. Het ge beurde eens, dat prof. de Vries op zijn college de vraag stelde of Ricardo wel de abstracte geest was, waarvoor velen hem aanzagen. Zijn antwoord luidde, dat Ricardo in werkelijkheid er altijd op uit was zijn theorieën a^n de realiteit te toetsen. Steeds was hij er op uit, zijn theorie te verbeteren. Ricardo was dus beslist geen abstracte figuur, die zijn theorie steeds onveranderd liet. Hetzelfde kan van prof. de Vries wor den gezegd. Toen hij in het begin van de jaren dertig tot de ontdekking kwam, dat zijn gedachte van de prio riteit van de vrije concurrentie niet meer was te handhaven, zag hij er niet tegen op openlijk een ommezwaai te maken. Bij zijn eerste rede als voorzitter van de S.E.R. stelde hij dan ook, dat de technisch-economische ontwikkeling er toe heeft geleid, dat Je vrije concurren tie niet meer tot werking kan komen. Bovendien liet hij duidelijk uitkomen, dat de vrije concurrentie in haar doel stellingen zeer beperkt is en met name niet in staat is bepaalde sociale desi derata te verwezenlijken. Dat prof. de Vries dit openlijk durfde stellen, terwijl hij heel vroeger zijn stu denten iets geheel anders had geleerd, tekent de sterkte en eerlijkheid van zijn persoon. Wanneer men bedenkt, dat hij een uit nemend kenner was van ons bedrijfs leven waarvan allen, die hem als voorzitter van de S.E.R. van dichtbij hebben meegemaakt, zullen kunnen ge tuigen dan is het wel duidelijk, dat zijn verkiezing tot voorzitter van de S.E.R. zeer gelukkig is geweest. Zijn grote prestige bij werkgevers en Prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal Economische Raad. werknemers, de waardige manier, waar. op hij de Raad voorzat, zijn grote ken nis van de materie, zijn warm hart voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, de geleidelijkheid, waarmee hij de P.B.O. wilde realiseren, maakten hem bij uitstek geschikt om de moeilijke functie van voorzitter op 66-jarige leef tijd te aanvaarden. Tot het laatste toe heeft hij deze func tie bekleed, waarmee hij de dank van ons gehele volk heeft verdiend. De de gelijke grondslagen, -elke hij heeft ge legd voor het gebouw van de P.B.O. zullen de verdere ontwikkeling daarvan ongetwijfeld ten goede komen. kenfilm, kartonnen decors, levende per sonen en uitgeknipt papier tot een won derlijk geheel samengebracht, waarvan het resuultaat meer dan boeiend is. In het bericht van gisteren, waarin we het overlijden meldden van de laatste ,,Ber!in"-redder. maakten we de vergis sing de „Berlin" een DurUs stoomschip te noemen. Het betrof hier echter het En gelse schip van die naam. In verband met zijn komende aftreden als hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft prof. dr. F. Zernike. maandagmiddag in de aula van de uni versiteit zijn afscheidscollege gegeven. Dit afscheidscollege werd bijgewoond door familieleden, autoriteiten, (waaron der het gemeentebestuur van Groningen) en vele hoogleraren en Nederlandse na tuurkundigen. Professor M. Francom uit Parijs vertegenwoordigde de Franse na tuurkundige optische instellingen. In zijn afscheidscollege vertelde prof. Zernike iets over een aantal onderzoekin gen, die tot nu toe onbekend waren ge bleven cu die alle gemeen hadden, dat ze te maken hadden met zuurstof. Daarbij belichtte hij deze onderzoekingen tegen de achtergrond van de historische ontwik kelingen in onderzoek en wetenschap. Na het college werd de scheidende hoog leraar namens de senaat toegesproken door de waarnemend rector-magnificus, Drof. jhr. dr. P. J. van "Winter, die me moreerde hoe hij op velerlei terrein werkzaam was geweest en in het moei lijke vak een gezaghebbend woord kon meespreken. Hij dankte nrof. Zernike ook voor wat hij voor de riiksuniversiteii als geheel had gedaan. „Uw werk", aldus prof. Van Winter, „gaat uit buiten de grenzen van één faculteit of wetenschap". Voor de faculteit der wis- en natuur kunde sorak de directeur van het Na tuurkundig Laboratorium, prof. dr. H Brinkman. diV tevens namens de Neder landse natuurkundigen een aan prof. Zer nike opgedragen aflevering van het inter nationale tijdschrift' ..Phvsioa" aa"b„„a In deze aflevering schreven 22 auteurs over het wetenschappelijk werk van prof. Zernike. Namens de, oud-leerlingen sprak prof. dr. C. J. Bouwkamp uit Eindhoven. Na deze toesDraken werd in de senaats-. kamer van de universiteit een receptie gehouden. In het universiteitsgebouw was tevens een kleine expositie ingericht van door Prof. Zernike ontwikkelde natuurkund'.ge instrumenten. Deze expositie zal in het Natuurkundig Laboratorium te Groningen een blijvende plaats krijgen. Prof. Zernike. die de volgende maand zeventig jaar wordt, werd geboren te Amsterdam, waar hii ook scheikunde gine studeren. Hij diende de Gron'nsse uni versiteit 45 jaar. eerst als assistent van de astronoom nrof. J C. Kapten, daarna van 1915 tot 1920 als lector en van 1920 af als h0o-gleraa„ in de wiskund'dp pn tecrnische natnv'-'n-'n on de thpo-„1:--hp werktuigkunde. Deze leeropdracht geeft op een juiste wijze de "veelzijdigheid van deze geleerde weer. Hij is zowel een meester op het gebied van de theoreti sche natuurkunde als een vernuftig con structeur van natuurkundige instrumen ten. Het zijn vooral de door hem ontwik kelde optische fase-contrasf-metJhode en het daarop berustende fase-contrast-mi- eroscoop, die in de na-oorlogse jaren bij zondere erkenning hebben gevonden. Hij verwierf voor deze vinding niet alleen de Nobel-prijs voor natuurkunde in no vember 1953, doch ontving tevens diverse binnen, en buitenlandse onderscheidin gen. Zo werd hij ,n 1950 benoemd tot ere lid van de Royal Microscopical Society, ontving hij de Rumford-medaiVle van de Royal Society of Londen in 1952 en ver wierf hij het ere-doctoraat van de Uni versiteit van Amsterdam (1953) en Poitiers (1955). Prof Zemikes theoretische en expe rimentele onderzoekingen op het gebied van de statistische fysica en de fysische optica zijn ook nu nog voor de ontwikke ling van dc natuurkunde van grote be tekenis. Nog steeds is hij actief werk zaam op verscheidene gebieden van de natuurkunde. In de openingszitting van het driedaagse congres, dat dc Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen (uit de Be zettingstijd) thans te Breda houdt, heeft de voorzitter, mr. G. Ch. Aalders. in een rede o.m. gesproken over dc recente publikatie van het „Bemiddelingsbureau Schadevergoeding Slachtoffers Nazi- regime". ..Onze internationale organisatie, de FILDIR, is reeds jarenlang bezig het pro bleem der schadeloosstelling met de Duitse regering tot een oplossing te bren gen. Tnderdaad een probleem met heel moeilijke kanten aan Duitse zijde, waar voor begrip bestond. Nog op 23 april 1958 had een uitvoerige bespreking plaats op het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn met vertegen woordigers van de FILDIR Een concreet uitgewerkt plan is toen onzerzijds over gelegd dat. een geheel andere strekking heeft dan de boute en onware mede delingen van genoemd bureau. Dit plan heeft de Duitse regering thans in studie. Naar wij hopen zal zij zich op korte ter mijn over d.e aanvaardbaarheid van dit pïan uitlaten. U zult begrijpen, dat het mij thans on mogelijk is hieromtrent meer uitlatingen te doen Laten betrokkenen vertrouwen hebben in de activiteit van onze vereni ging. ook op dit stuk en zich niet laten verleiden door schoonklinkende tnezeg- gingen die nooit zullen worden gehono reerd. d och waarvor men wel 15 ver speelt', aldus mr. Aalders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3