Rabat en Tunis willen wachten met tegenregering voor Algerije Bidault zoekt nieuwe vorm voor christen-democratische partij I mm Wil y b Liever verzoening met Parijs STERK ALTERNATIEF TUSSEN VOLKSFRONT EN FASCISME Luxemburgs veto voor Klaas Buchly RONDE VAN NEDERLAND 1958 Uit alle Code voor ouders en opvoeders En geland-Rusland op liet T.V.-scherm Geen Italiaanse ploeg in Ronde van Nederland Vingerhoed! Europees kampioen bandstoten Sekermbond in bet goud t Londense haven kómt weer op gang DINSDAG 17 JUNI 1958 PAGINA 5 Geïsoleerd Neo-gaullisine Bidaults oproep voor een christen-democratie Beperkte visie Guastalla (Italië) Lincoln (Engeland) H ulst Toch Jean Goldschmidt? Voetbal vervangt film - ty ITALIANEN REGEREN Uitstekende equipewedstrijden Niet alléén voor het scherm AVRO-televisie in de zomer Ballet-experiment Zomerprogramma Tv-reportage Engeland Rusland Het opperbevel van de Algerijnse 0 -i" -delingen is gisteren per vliegtuig Tunis aangekomen voor topbespre- k'igen, die ten doel hebben de Noord- afrikaanse politiek tegenover 't bewind hècrst heeft men zich nader kun- **n De Gaulle te coördineren. De Al- "en bezinnen over de verklaring, d.e (Van onze correspondent) PARIJS, maandag In de betrekkelijke politieke rust. welke dit weekeinde in Parijs heeft ge- &eHinen. die allen lid ziin van hei be stuur van het Algerijnse bevrijdings- Georges Bidault, de bekende oud-pre mier en oprichter van de MRP, vrijdag heeft uitgegeven. Deze verklaring is wat front, waren van Cairo via Rome r.aar op de aehtergn>nd_geraakt door de ra- Thnis gereisd De leider van het Alge rijnse bev ijdingsfront. Ferhas Abbas, bevindt zich onder hen. Heden zou een Marokkaanse delega tie onder leiding van prem:er Balafrej vice-premier Bouadid in Tunis aankomen. Verwacht wordt, dat de top-conferentie" vanavond beginl met ?en gesprek tussen de Marokkanen en de Tunesische leiders, order wie pre sident Bourguiba. Een van de belangrijkste doeleinden Van de conferentie is het overbruggen Van de meningsverschillen omtrent de vorming van een Algerijnse rebellen- r""'pring. De Algerijnen zelf schiinen biertoe zo snel mogelijk te willen °vergaan. De Tunesiër® en Marokka nen daarentegen zonden liever nog wat billen wachten i.v.m. de pogingen om 0"rst hun eigen geschillen met Frank rijk op té lossen. In Franse kringen in Tunis is bien niettemin bevreesd, dat de °Onferentte het sein zal zijn van oen nieuwe scherpe anti-Franse koers terwijl van Parijs uit juist de Smotste moeite wordt gedaan om met de beide Noordafrikaanse staten tct overeenstemming te komen over het ne telige punt van de aanwezigheid der franse troepen in Tunesië en Marokko Officiële Tunesische kringen legden er echter de nadruk op, dat de conferen ce moet werden gezien als een „nOf- 'haie consultatie". Zij voegden hieraan !r>e, dat als de Fransen bezorgd over de afloop zijn, „een verzoenend gebaar bog voor de opening ongetwijfeld zijn effect niet zal missen." Intussen heeft de Franse ambassadeur 'n Rabat, Parodi, aan premier Balafrej hieegedeeld, dat Frankrijk de bezetting Van tien militaire posten zal terugtrek ken. Zes posten in Oost-Marokko zullen binnen veertien dagen en vier posten in het zuiden van het land zullen bin nen een maand worden ontruimd Een en ander geschiedt, volgens een officië'e nicdcdeling, „in het kader van de al gehele terugtrekking van alle Franse troepen in Marokko". dio-rede van De Gaulle, waarmee zij samenviel. Bidault heeft dat is al in het kort gemeld een oproep gedaan tot steun aan een .nationale christen-democrati sche beweging". Die oproep heeft de aandacht gevestigd op de positie der politieke partijen in Frankrijk vooral met het oog op de situatie die na hel referendum over de nieuwe grondwet op 5 oktober a.s. zal ontstaan Men herinnert zich dat Bidault al geruime tijd in de MRP de partij die hij heeft opgericht en die onder haar leden meest katholieken telt, een geïso leerde positie inneemt Hij heeft in de laatste jaren ernstige bezwaren gehad tegen de gang van zaken in de MRP In het blad „Carrefour" vond hij een spreekbuis. Ofschoon hij zich altijd heeft onthouden van directe kritiek op de MRP en zich bepaalde tot het pu bliceren van zijn. mening over een aan tal vraagstukken was Bidaults mede werking aan dit blad de MRP-Ieiders (die hun politieke carrière voor een groot deel aan Bidault te danken had den) een doorn in het oog. De hierdoor ontstane wrijving liep tenslotte uit op de weigering der partij om met Bidault in zee te gaan toen deze tijdens de kabinetscrisis na de val van Gaillard de crisis dus die leidde tot de machtsgreep van het leger een formatieopdracht kreeg. Achteraf be zien heeft Bidault echter beter dan zijn partij begrepen, dat Frankrijk met zijn toenmalige partijverhoudingen snel naar een crisis ging, die het einde der Vierde Republiek zou brengen. Toen de breuk tussen bet leger en Parijs een feit was geworden en toen het erom ging het bewind in handen te geven van hem, in wie het leger ver trouwen zou stellen, heeft Bidault on middellijk voor De Gaulle gekozen, ter wijl zijn partij bijna tot het laatste toe beeft gevochten tegen deze, van buiten af opgedrongen oplossing. Bidault schijnt tijdig en betrouwbaar ingelicht te zijn geweest over de bedoelingen van de generaal. Op grond daarvan was bij reeds in een vroeg Stadium van de cri sis overtuigd van de onafwendbaarheid van de komst van de generaal en was hij van mening, dat van De Gaulle geen dictatuur en zelfs geen paternalisme a la Vichy was te verwachten. Ofschoon hij ontegenzeglijk de bekwaamste po liticus in zijn partij is, heeft hij, mede om de vele onderlinge afgunst, de MRP echter niet voor zijn standpunten kun nen winnen. Ook nu tracht Bidault verder te zien. Hij berekent de kansen van een nieuwe gaullistische beweging in dit land en slaat deze hoog aan, terecht waarschijn lijk Ondanks de mislukking van de „gaullistische volksverzameling" van na de bevrijding deze beweging werd door De Gaulle zelf ontbonden en ondanks de weigering van de generaal om daarna aan de overgebleven „ex- gaullistische Kamergroep" toe te staan zijn naam te blijven voeren, heeft de ex-gaullistische beweging inderdaad nu al opnieuw gepoogd tot een gaullistische concentratie te komen en een nieuwe volksbeweging op te richten. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Het getij voor een neo-gaullisme is gunstig. Uit de chaos van het ogenblik zal een gezuiverd en vereenvoudigd partijstelsel te voorschijn moeten ko men. In plaats van versplinterde par tijtjes moeten er duidelijke groeperin gen komen. Bidault ziet nu echter het gevaar, dat de gedachte die destijds o.m. in de MRP belichaamd werd, bij deze her-oriëntatie in de verdrukking zal komen. Dat m.a.w. de Vijfde Republiek straks alleen maar te kiezen krijgt tus sen een linkse concentratie (met het nog maar voorlopig bezworen gevaar van een volksfront) en een rechtse bewe ging, die de talrijke kleine burgerij ge makkelijk tot een fascisme voert. In deze situatie heeft Bidault aan het feitelijke doel der MRP gedacht, nl. de christelijke democratie. Na de bevrij ding heeft men de naam „christen democraten" geruild voor ..republi keinse volksbeweging" (een nietszeg gende naam) uit traditionele vrees voor een confessionele partij te worden aan gezien. De naam christen-democraten heeft echter, het prestige van die be trekkelijk kleine groep van vóór de oorlog nimmer geschaad. Wij hebben het prijsgeven ervan dan ook altijd als een grote fout 'gesignaleerd. W1NDST In dit vriendelijke 'plaatsje aan de Po heeft men dezer dagen gen bij zonder schouwspel kunnen beleven. Het was de 55-jarige boeienkoning (die nog'altijd amateur is), Francesco Manna, die, volgens de lieden die het Weten kunnen de grootste prestatie in zijn merkwaardige loopbaan heeft verricht. Hij liet zich aan handen en Voeten gebonden in een met stenen verzwaarde en dichtgebonden zak in de rivier werpen. En zo zonk hij dan als de spreekwoordelijke baksteen. Vijftien tergende seconden lang duur de de spanning en toen stak Fran cesco het hoofd boven water, zonder boeien en uit de zak gekropen. Onder het gejubel van duizenden toeschou wers werd hij naar de kant gehaald. Sommige van zijn vrienden, die niet Zo erg gerust over de afloop waren geweest, hadden zich al gereed ge- houden om op een gegeven ogenblik P'"ancesco na te duiken De limiet, hie ze zich hadden gesteld, was ech ter een halve minuut en die had he boeienkoning lang niet nodig ge had. öat men ergens in een heel stille straat van een afgelegen Australische stad zo maan een paar kangeroes ziet '"Ondhippen. wel, het zou misschien hog wel verbazing wekken, maar toch nog te begrijpen zijn Maar dat zo iets zo maar in een Engelse pro vinciestad geschiedt? Ook de een zame motorrijder, die daar midden 'h de nacht, een straat passeerde, kon eri"st zijn ogen niet geloven, toen hij niet minder dan drie kangeroes 2ag rondspringen Toen hij werkelijk Wist. dat hij wakker was en zich bo vendien realiseerde, dat hij echt niet aan onversneden whiskey was ge weest. maakte hij alarm. Er ontstond he vreemdste jacht, die men ooit in hpze Engelse stad meegemaakt had. Verschillende politieauto's namen er ®an deel en ook alle late voorbij gangers sloten zich er met graagte ®ri overgave bij aan. Twee uur lang huurde het feest en toen had men de hieren te pakken. Ze bleken het ei gendom te zijn van een dokter, die 'p zo maar voor de aardigheid in zijn uin hield, maar ze kennelijk niet P°ed achter slot en grendel wist te "Ouden. oreham (Engeland I'Pn droevig en ook fataal effect had lp' zien van een film op het leven Val,. een vroegere sergeant uit de '\v< ede wereldoorlog, een veteraan van de gevechten om Duinkerken, ">en de Engelse troepen zich voor deel nog met allerlei schepen en ïpheepjes van het vasteland naar ■yhgeland begaven, hetgeen met vre- c'ijke verliezen aan mensenlevens pbaard gin? De sergeant was de ''m „Duinkerken" gaan zien. een ,,°'prent. die een getrouw en realis- l'Sch beeld geeft van de gebeurtenis sen in 1940. Tijdens de vertoning van die film was de man reeds opgewon- den en later had hij de hele dag zitten huilen. De volgende dag bleek hij verdwenen en tater vond men zijn stoffelijk overschot in zijn ge boorteplaats, waar hij zich met een revolverschot van het leven had be roofd. Apeldoorn De belangstelling voor de Apeldoorn- se Volksuniversiteit is in bet afge lopen jaar daar sterk gedaald. In 19561957 werden de cursussen daar nog door 3006 personen bezocht, in het cursusjaar 19571958 was dit ge tal gehalveerd. Men neemt aan, dat de televisie oorzaak van dit ver schijnsel is. Apeldoorn 11 Van Nelle bestellen! 4Advertentie Het ziet er naar uit, dat we dit jaar een goed bosbessenjaar zullen krij gen. De weersomstandigheden zijn over het algemeen gunstig geweest en de vruchten hebben zich reeds ge zet. Eventuele nachtvorsten kunnen nu geen schade meer toebrengen. Al is het rijpingsproces vertraagd door de koude dagen van begin juni. in juli zal de pluk zeker rijkelijk ziin. Zo ziet het er althans in het Kroon domein op de Vetuwe uit. Den Haag De sergeant-majoor vande Centrale Werkplaats te Utrecht 'had enige tijd geleden een Idee. Dat bleek een goed idee geweest te zijn, want het was f 1500 waard. Aldus deelde de secre taris-generaal van het ministerie van Oorlog de sergeant-majoor, de heer J. F. Noor, mee. De sergeant had het ingezonden aan de Centrale Ideeën buscommissie en had betrekking op het geschikt maken van autobanden voor velgen van legervoertuigen van Amerikaans fabrikaat, welke banden oorspronkelijk bestemd waren voor velgen van voertuigen van .Engelse origine. In het kader van de reorga nisatie, waarbij in internationaal verband van Engels op Amerikaans materiaal werd overgeschakeld, kon aan deze nog nieuwe banden met ge ringe kosten een nieuwe bestemming worden gegeven. I Laten we ook in deZe rubriek een graantje meepikken van de Zeeuw se veer-verontwaardiging. Iedereen stond geschrokken te kijken naar de woorden, die op de muur van de Ned. Hervormde Kerk te Hulst waren ge kalkt; „Tot in de hel, Algera". Deken Koopmans en ds. Timmers hebben zich in een gezamenlijke open brief tot de bevolking gericht en daarin o.a. gezégd: „Klaarblijkelijk heeft de auteur van deze regel de hoop op de hemel opgegeven, want zijn op schrift suggereert immers, dat hij zelf naar de hel zal gaan. Maar te vens wenst hij daar Zijne Excellentie tc ontmoeten. Of de minister dooj- dc verhoging der veertarteven de hel heeft verdiend, wagen wij te betwij felen. God trekt zich van menselijke maatstaven weinig aan". Voor het doel de christen-democratie een nieuwe vorm te geven vraagt de heer Bidault nu het offer, ook van de MRP in haar huidige vorm. Dat heeft hij niet zo onmiddellijk gezegd, maar 'dat is algemeen zo begrepen. Dit ver klaart de, ongerustheid, waarmee men Bidaults verklaring in de partij heeft ontvangen. Zij werd gepubliceerd daags vóór het zgn. „klein congres" van de MRP (waarop Bidault niet is versche nen). Dit heelt, Bidault echter weer al leen gelaten, ofschoon deze toch kon vrijzen op de successen van de christen democratie in Italië, West-Duitsland en België. Het enige wat het „klein con gres" heeft, opgeleverd is een formule ring van de bereidwilligheid urn de grenzen van de MRP uit te zetten en nieuwe medewerking te ontvangen. Dc Nederlandse ploeg heeft, negen da gen voor de start van de Tour de France in Brussel, nog steeds geen ploegleider. Na de opzienbarende breuk tussen Kees Bellenaars en de sportcommissie van dc K.N.W.U., stelde dc Nederlandse wieler bond in een vergadering met de Luxem burgse functionarissen voor Klaas Buch ly dc leiding van dc Ncdcrlands-Luxem- burgses combinatie toe te vertrouwen. Het heeft even geduurd eer de Luxem burgse bond op dit Nederlandse voorstel antwoordde, maar gisteren kwam het be richt binnen, dat Luxemburg niet akkoord gaat met het ploegleiderschap van Buchly. In het telegram, waarin deze afwijzing werd vermeld, stelden de Groot-Hertog- dommers opnieuw hun landgenoot Jean Goldschmidt voor als leider van de Ne- lux-plocg. De sportcommissie van de K.N.W.U. zal nu vanavond bijeenkomen om te beslissen, wat er nu moet gebeuren. De Nederlandse Televisie Stichting zal vandaag een extra voetbalwedstrijd uit zenden, nl. Engeland—Rusland, die te Götebo-rg van 18.45 tot ongeveer 20.45 uur zal worden gespeeld. Het gepubliceerde programma voor deze avond zal als .volgt worden gewij zigd 18.4520.45 uur Rechtstreekse repor tage voetbalwedstrijd Engeland-Rusland. Commentaar ir. A. van Emmenes. 20.4>— 21.05 uur NTS-iournaal. 21.0521.35 uur Internationaal agra risch nieuws. 21.3522.20 uur „Vliegen onder de Melkweg"; vierde aflevering van de filmserie „Streven naar vrede door vei ligheid". De voor deze dinsdagavond aangekon digde hoofdfilm zal over veertien dagen worden uitgezonden. Nog voordat de Ronde van Nederland is begonnen, stapelen dc moeilijkheden zich al op. Nadat de onderhandelingen met de Deense ploeg op niets waren uit gelopen. kwam vanmorgen het bericht binnen, dat ook dc Italiaanse ploeg, die door de Belg Van Nitsen zou worden ge leid, niet aan de start zal verschiinen. De directeur van de Ronde van Neder land, de heer O. van Erp, probeert nu in samenwerking met de fabriek, die de Italiaanse ploeg geadopteerd had, nog een Nederlandse ploeg van jonge renners samen te stellen. Lukt dit, dan zullen 7 ploegen van 8 renners starten. De Belgische biljartgrootmeester René Vingerhoedt heeft zijn grote talenten in de barrage-partij tegen de Duitser Lüt- gehctmann weer eens getoond. Hij won deze partij in 32 beurten (gem. 6.25) en veroverde daarmede het Europese kam pioenschap bandstot.cn. Dc beide Nederlandse deelnemers aan dit titeltoernooh Van Oosterhout én Schol- te'. streden met wisselend succes en ein digden vrijwel gelijk. Slechts een miniem verschil in .het algemeen gemiddelde plaatst Van' Oosterhout boven de Eind- hovenaar. Het rennersveld van de Ronde van Nederland ziet er behoudens wijzigingen van het laatste ogenblik als volgt uit: BELGIS I Rik van Steenbergen André Vlayen Ray Impanis Pino Cera mi Jacques Schoubben Jos Meulemans Emil Severeyns Jan de Valk Ploegt.: Robert Naeye BELGIë 2 Rik van Looy Leon van Daele Willie Schroeders Jef Schils Hilaire Couvreur Jos Hoevenaers Van Vaerenbergh Rik Luiten Ploegt.: Guillaume Driéssens DUITSLAND Klaus Bugdahl Horst Bakat Bruno Burrey Willie Liebelt Udo Klein Matthias Loeder Heinz Schol] Gunther Ziegler Ploegl.: Paul Ozmella NEDERLAND 1 Gerrit Schulte Piet Dam en Ab Geldermans Piet Steenvdorden Tonnie Bergmans Geurt Pos Schalk Verhoef Peter Post Ploegl.: Jan van der Heijden NEDERLAND 2 Wim van Est Gerrit Voorting Ap Donker Hein van Breenen Harry Schoenmakers Arie van Wetten Jos Hinsen Wies van Dongen Ploegl.: sJef Jansen NEDERLAND 3 Daan de Groot Piet van Est Leo van der Pluym Jacques Kersten Jo de Roo Michel Stolker Huissoon Gijs Pauw Ploegl.: Kees Pellenaars: NEDERLAND 4 Adrie Voorting Henk van den Broek Joop van de Putten Jaap Bruggenkamp Jan Rol Jan van Vliet Adrie Roks Gijs Blauw Ploegl.: Klaas Buchly. HAREN VARGA DRACHTEN ZUtDLAREN GIETEN ODOORN EMMEN HOOGEVEtn ZWtNDEREÜ ZUIDWOLDE Ö^VS'C'.^TNDftAI. «^•EINOMOV^NJ^ BALKBRUG DEN HULST NIEUWLEUSEN k 1200 «ft MiNNERTSGA J i.jMMARU 8ERLIKUM L :'B't R: LEEUWARDEN HA RL IN GEN ZURICH 17-6-58 DEN OEVER rilPPOLYTUSHOEF 5 LOOT- DORP EDEMBLIK WERVERSHOOE HOORN AVENHOPN, jv.Oi L .V' 'r 'rif' OOST HUI ZEN EO AM MONNIKENDAM BROEx ^^.ElNDHOVEN De uitslag van de zesde etappe van de ronde van Zwitserland van Sierre naar Locardo is: 1 Pasquale Fornara (It.), 185 km. in 4 uur 59 min. en 29 Sec.; 2 Catalano (It.) 5.00.15; 3 Defilïppis (It.) 5.04.12; 4 Benedet- ti (It.) 5.10.21; 5 Traxel (Zwitserl.) 5.10.21. De de zesde etappe luidt het algemeen klassement: 1 Nino Catalano (It.) 29.00.25; 2 Fornara (It.) 29.00.56; 3 Defilippis 29.05.35; 4 Junkerman (Duitsl.) 29.08.34; 5 Keteleer (Belg.) 29.15.35. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Met wedstrijden voor equipes en een druk bezochte receptie heeft de Konink lijke Nederlandse Amateur Scherm Bond gisteren ih Amsterdam zijn vijftigjarig bestaan gevierd. Bij de equipc-wedstrjj- den viel het grote aantal jongeren, dat tot in de belangrijkste wedstrijden door drong, op. De eindstanden waren: Degen eerste klasse: 1. DOS (Amster dam) 4 gew. part.; 2.Zaal Van der Berg (Amsterdam) 2 gew. part.; 3. ASC (Am sterdam) g gew. part. Degen tweede klasse: 1. Zaal Abrahams (Den Haag) 3 gew. part.; 2. SV Utrecht 2 gew. part.; 3. Haarlemse SC 1 gew. part. Sabel tweede klasse: 1. Shell (Amster dam) 3 gew. paft.; 2. Cyrano (Rotterdam) 2 gew. part.; 3. SV Utrecht 1 gew. part. Floret heren eerste klasse: 1. Zaal Van den Berg (Amsterdam) 3 gew. part.; 2. SV Utrecht" 2 gew. part.; 3. De Vrije Wapen broeders (Den Haag) 1 gew. part. Floret heren tweede klasse: 1. Flash (Tilburg) 5 gew. part.; 2. Troubadours (Den Bosch) 3 gew. part.; 3. Zaal Van den Berg 2 (Amsterdam) 3 gew. part. Floret dames tweede klasse: 1. Zaal Van den Berg 2 (Amsterdam) 4 gew. part.; 2. Cyrano (Rotterdam) 2 gew. part.; 3. SV Aminco (Amsterdam) 2 gew. part. Sabel eerste klasse: 1. KOS 4 gew. part.; 2. De Vrije Wapenbroeders (Den Haag) 3 gew. part.; 3. Zaal Van den Berg (Am sterdam) 2 gew. part. Floret dames eerste klasse: 1. Zaal Abra hams (Den Haag) 4 gew. part.; 2. Zaal Van den Berg (Amsterdam) 3 gew. part.; 3. SV Utrecht 3 gew. part. Van Nelle bestellen! (.Advertentie) Met dit al i£ weer cens duidelijk ge worden over welk een beperkte visie de huidige MRP-politici in dit land be schikken. En dat op een moment, dat een referendum, dat de omwenteling zal bezegelen in aantocht is. Natuurlijk weet men nog niets omtrent de om standigheden, waaronder de actie voor dc volksstemming en de komende ver kiezingscampagne (ook de kieswet zal ingrijpend veranderen!) zullen kunnen worden gevoerd, maar alle tekenen wij zen er op, dat dc partijen voor die tijd diepgaande wijzingen zullen moeten on dergaan en dat een aantal kleinere zal moeten sneuvelen. Niettemin tracht dc MRP het zo lang mogelijk op liet oude te houden. WOENSDAG 18 JUNI HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.30 Amus muz. 9.00 V. d. zieken ,9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Radio filh ork. 10.30 Morgendienst 11.00 Pianorecital 11.30 Gram. 11.55 Orgelconc 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus muz 12.53 Gramm en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Metropole ork en solist 14.00 Gramm. 15.30 Vocaal dubbelkwart. 16.00 V. d. jeugd 17.20 Interscholair jeugdtournooi 17.40 Beursber. 17.45 Gramm. 18.00 Gramm. 18.15 Spectrum v. h chr. organisatie- en verenigings leven 18.30 Mannenkoor 18.53 Gramm. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gramm. 19.30 Buitenl overz. 19.50 Gramm. 20.00 Radiokrant 20.20 Om- ork en solist. 21.05 Muzikale luisterwedstr. 21.25 Vocaal kwart en sol. 21.55 Caus 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gramm HILVERSUM II 293 m. 7.00 VARA 10.00 VP RO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws 8.18 Gramm. 9.05 Gym. 9.15 Gramm. 10.00 Schoolradio 10.20 V. d. vrouw 1100 Gramm. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Pianoduo 13.60 Nws 13.15 Orgel en zang 13.50 Gramm. 14.30 V. d. jeugd 16.00 Volksmuz. 16.15 V. d. zieken 17.00 Vakantietrips. 17.50 Ftegeringsuit2. 18 00 Nws en comm 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Gramm. 19.00 V. d. jeugd 19.10 Joodse lie deren 19.30 V. d. jeugd 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 Hoorsp. 21.25 Gramm 21.55 Marimba 22.35 Gitaarduo 22.50 Medischo kron 23.00 Nws. 23.15 Gramm en interv. 23.50-24.00 Soc nws in Esperanto BBC home serv. 330 m. 12.00 Gramm. 12.30 V. d. boeren 12.55 Weer ber. 13.00 Nws 13.10 Geva^. progr. 13.40 Reci tal 13.55 Sport 14.00 V. d. scholen 15.00 en 15.30 Hoorsp. 16.00 Vespers 16.45 Progr. v. oudere mensen 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.40 Sport 18.45 Schot se dansmuz. 19.00 Muz. caus. 19.30 Quiz. 20.00 Orkestconc. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Gramm. 22.15 Discussie 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. BBC light progr. 15L00 en 247 m. 12.00 Salonork. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. :Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kleuters 14.00 V. d. vrouw «Om 14.30 Nws.). 15.00 Orkestconc. 15.30 Nws. en sport. 15.55 Va- riété-ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Lichte muz. (Om 18.30 Nws.) 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en hoorsp. m. muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. NDRWDR 309 m. 12.00 Gevar. muz. -13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Symf. ork. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.05 Symf. ork. en solist. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 23.15 Muz. nachtprogr. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. Frankrijk, progr. 3 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.26 Gramm. 14.20 Kamermuz. 15.05 Franse muz. 19.00 Gramm. 20.45 Hoorsp. 23.10 Gramm. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. 113.00 Nws. 13.11 Kamerkoor en sol. 14.00 We reldtentoonstelling 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 16.15 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.30 Idem. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gramm. 18.10 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 -Nws. 19.30 We reldtentoonstelling 20.00 Hoorsp. 21.15 Gramm. 21.30 Idem 21.40 Pianorecital 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.15 Pianorecital 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. ^russel 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.10 on 14.15 Gramm. 15.15 Koorzang 15.30 Gramm. 16.05 Dansmuz. 16.15 Zang en piano 16.35 Gramm. 17.00 Nws. 17.35 Gramm. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. TELEVISIE KRO 17.00-17.45 V. d. jeugd NTS: 20.00 Weck- journ. AVRO 20.30 Doc. film 21.00-22.30 TV- spel DUITS progr: 17.00 V. d. jeugd 17.50-18.00 Caus 19.00-19.30 Hier und Heute 20.0 Journ 20.25 Weerber. 20.30 Middenduits dagboek 21.00 Cabaretprogr. 21.45 Boekbespr. FRANS-BELG progr: 17.30 Wereldtentoon stelling 19.00 Reflets du liberalisme 19.30 Act. 20.00 Nws. 20.30 Gevar progr. 21.50 Literair progr. daarna Wereldnws. VLAAMS-BELG progr: 16.00-17.30 Werwldten- toonstclling 19.00 Lekenmoraal en filisofie 19.30 Nws. 20.00 Kaleidoscoop 20.30 Interview 20.55 Overname van de N.T.S. Misdaad in Londen TW spel 22.30 Nwa. Mr. Luns, de minister van buitenlandse zaken, bracht op verzoek van Selwyn Lloyd een bezoek aan Londen. 'Minister Luns werd op het vliegveld begroet door de heer Boetzelaar. Van'Nelle bestellen! (Advertentie) voor de televisie Dc Internationale Katholieke Ver eniging voor Radio en Televisie heeft, naar uit Freiburg in Zwitserland wordt gemeld, een code voor ouders en onderwijzers gepubliceerd over het gebruik van televisie door kinderen Deze code. waarvan Z.H de Paus of ficieel kennis heeft genomen, zal zijn invloed waarschijnlijk tot ver hu-ten uitsluitend katholieke kringen uit strekken. De Zwitserse Televisie- commissie, een federaal lichaam, waarin vertegenwoordigers van ver schillende levensbeschou-vingen zit ting hebben, heeft b v voor ieder van haar leden een exemplaar ervan be steld. Bovendien zal de oorspronke lijke tekst van de e.ide. die :n het Frans was gesteld, in vele t.i'en wor den vertaald. De code vangt aan met een waar schuwing aan het adres van ouders en onderwijzers, dat het onjuist is, strikt voor of tegen televisie te zijn Zij moe ten rekening houden met haar voorde len, haar beperkingen en mogelijke gevaren. Naast alle andere middelen tot opvoeding dient Se televisie, haar eigen plaats te krijgen. Met 'nadruk wordt er in de code op gewezen, dat de kinderen nimmer mogen gaan geloven dat de televisie werkelijk de wereld is. Ze geeft im mers slechts een beeld van de wereld en van de mens. „De televisiewereld", aldus de code, „zal nooit de zichtbare en tastbare we reld kunnen vervangen, maar liet te levisiescherm zal zijn taak goed ver vullen, als het, door de kwaliteit der programma's, de zucht naar kennis en het verlangen om zich als eer» goed mens in de werkelijke wereld te ge dragen stimuleert. Volgens de code is het vrijwel on mogelijk. een minimumleeftijd vast te Van Nelle bestellen! (Advertentie) stellen, waarop kih'deren me', vlucht naar een televisieprogramma kunnen kijken, maar in elk geval ligt deze leeftijd hoger dan oh de radio. Som mige radioprogramma'-; kunnen heel goed door een. kind van vier jaar wor den beluisterd, maar de televisie gaat in de regel boven het bevariingsverrno ger van een kind tot het oen iaar of vijf, zes oud' is. Vee] hangt hierbij af vart de geestelijke ontwikkeling van het kind. Vooral in het begin mogen' de kin deren niet aan zichzelf worden over gelaten voor het TV-scherrn Ouders of onderwijzers dienen met hen mee te kijken om ze te helpen „goecte' kij kers te worden: gevoelig, critisc'n en veeleisend. Alle vormen van gruwelprogram- ma's zijn volkomen ongeschikt voor kinderen van alle leeftijden, maar vooral in de vroege jeugd en in be paalde perioden vai dc puherteit. In geen geval mogen ds kinderen de idee krijgen, dat de teleUrieprogram- ma's geschikt zijn vont alle leden van het gezin. „Aan de jongere 'eden van het gezin moet te versta in worden ge geven, dat bepaalde telev.rieprogram- ma's uitsluitend voor de ouderen zijn bestemd, zoals dat ook met bepaalde spijzen en dranken aan taicl net ge val is." Aan de oudere leden van de familie ook aan de ouders word! de raad ge geven. zelf een voorbeeld te stellen door niet naar alle uitzendingen le kijken. In haar zomerprogramma zal dej AVRO-televisie viermaal een toneel- spel uitzenden, te beginnen woensdag a.s. Op woensdag 16 juli volgt onder regie van Walter van der Kamp de luchtige komedie „Het witte schaap van de familie", op zaterdag 2 augus tus „Adriaan en Olivier", even-ens ou der regie van Walter van der Kamp en op zondag 13 aug. „bobbeltje" on der regie van Ton Lensmk. De rubrieken „Meridiaan" en „Sportpanorama" blijven ook in de zomermaanden gehandhaafd. De tiende en laatste aflevering in dit seizoen van de serie „Morgen gebeurt het" voor de grotere kinderen wordt op zaterdag 28 juni uitgezonden. Daarin keert professor Plana terug op aarde. Deze door Mies Bouhuys ge schreven ruimtevaart-fantasie wordt echter op zaterdag 20 september lier- vat met nieuwe avonturen en waar schijnlijk een bezoek aan de verboden planeet Hyperion. De laatste uitzending van de quiz „Van je familie moet je 't hebben" en de „Weekendshow" zal plaats vinden op zaterdag 5 juli. Aan deze show wordt c a. medewerking verleend door het kwartet van Pia Beek. Teneinde de Nederlandse kijkers een indruk te geven van de amusements programma's, zoals die door de Ame rikaanse televisie w-rden uitgezon den, zal de AVRO in samenwerking met de NBC te New Yor* op maandag 30 juni. donderdag 10 juiï, maandag 28 juli en donderdag 7 augustus vier op telerecording opgenomen shows uit zenden met Perry Como en Dinah Shore als „ceremoniemeesters'. Tenslotte bestaan er plannen óm op donderdag 7 augustus van het strand te Scheveningen een ballet-eyoeriment uit te zenden met: de zee als natuurlijk decor. Regisseur Leen Timp hoopt o.a. La Creation", een door David Liehine ontworpen ballet zonder muziek, voor de camera's te brengen. De zomer begint zich in de televisie niet alleen te manifesteren door bij zondere atmosferische omstandigheden die op sommige plaa'sen in Nederland merkwaardige effecten teweeg bren gen, dóórdat de beelden van buiten landse zenders op het scherm zicht baar worden .wat gisteravond op nieuw het geval was maar ook in de programma's zelf, waaruit be paalde rubrieken tijdelijk verdwijnen, of waarin filmpjes worden opgeno men om de vaste medewerkers in de gelegenheid te stellen ongestoord met vakantie te gaan en zich voor te bereiden op het, nieuwe seizoen. Een deel van het sterk gevarieerde VARA-programma een voordeel, omdat de kijker zich in zo'n geval niet een hele avond hoeft te vervelen, of te ergeren, omdat het gebodane hem toe vallig miet interesseert werd gister avond dan ook gevuld met een op de filmband geregistreerd optreden van de zangeres Patti Page, terwijl tot slot Van Nelle bestellen! (Advertentie) een optreden in de Bussumse studio van het Trio Thom Kelling recht streeks werd uitgezonden. Vergelijkt men beide programma's met elkaar dan blijkt, dat de Nederlandse TV- regie en, decorbouw heus niet onder behoeft te doen voor de buitenlandse als het er om gaat. dergelijke popu laire muzieknummers zo aantrekke lijk' mogelijk op het scherm te bren gen. In de rubriek „Mensen, dingen, ru". waarmee het programma opende, kon dr. L. de Jong maar wek'.g nieuws vertellen over de situatie op Cyprus Evert Garretsen maakte vervolgens een met aardige filmfragmenten ge ïllustreerd praatje met Kees Polie naars en enkele bekende wielrenners, wearuit bleek, d-.! de kans op een verzoening tussen do populaire ploeg leider en de sportcommlSs e van de KNWU vrijwel nihil is. Ma:: Df.nder- munde liet de arts R. Polderman een en ander vertellen over de yoga- therapie, waarbij het VARA-huma- nisme wel erg sterk om de hoek kwam kijken. De politieke poppenkast ,,A is een aapje" demonstreerde weer eens te meer de .Nederlandse onmacht tot werkelijk geestige politieke satyre. Om 18.45 uur hedenavond zendt de Eurovisie, naar omroepsler Karen Kraaykamp na afloop van de uitzen ding van gisteravond mededeelde, een rechtstreekse reportage uit van ilc be slissingswedstrijd voetbal tussen En geland en Rusland in het stadion van Goeteborg om het wereldkampioen schap 1958. Ongeveer twee-derden van de 20.000 Londense havenarbeiders, die vier weken lang gestaakt hebben, is maandag weer aan het werk' gegaan. De staking was niet officieel. Op 67 schepen in de Theems wordt nog niet gewerkt. Op 100 andere schepen is men met lossen begonnen. De vakbond, waarbij de havenarbei ders zijn aangesloten, had geadviseerd tot hervatting van het werk na een belof te van de werkgevers, dat niet-ingeschre- ven arbeiders niet meer tewerk gesteld zullen worden. De havenarbeiders, die de staking voort zetten hebben zich wel bereid verklaard tot werkzaamheden met betrekking tot aan bederf van onderhevige goederen, maar weigeren deze werkzaamheden voor vlees in koelruimten. Zij beschouwen dit vlees als „besmet", uit solidariteit met de vleessjouwers, die ontslagen zijn om dat er geen werk voor hen was hetgeen te wijten was aan een staking van chauf feurs van vleesauto's. De 50.000 chauffeurs en conducteurs van de Londense busdiensten, die reeds zes weken staken, zijn gisteren en vaan- daag voortgegaan met de stemming over hervatting van het werk. De werkgevers hebben beloofd, voor 14.000 man de lonen die niet begrepen zijn in het eerdere aan bod van een loonsverhoging van acht. shilling en sixpence per week. te herzien. Tot vanmorgen had het buspersonee! van 26 garages voor beëindiging van de staking gestemd en het personeel van 21 garages tegen. In nog circa 50 garages moest nog worden gestemd. Van Nelle bestellen! Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5