Gortzak in alle talen zweeg Jeugdspaarwet na ondergeschikte wijzigingen eenstemmig aanvaard Koninklijk paar nam afscheid van Brussel en de Expo Kath. Politiebond St.-Michael overweegt binding met K.A.B. Het communisme zachte handen Executie is het duidelijke lot van elke revisionist du 1 dt een Mensen aan het VAKANTIEFRONT Voorgestelde veranderingen in de Winkelsluitingswet behandeld Audrey Hepburn op Expo Kopenhagen staat achter Far Oer Chefarine „4" doet wonderen! Vr WOENSDAG 18 JUNI 1958 PAGINA 3 In Rusland Amendementen Winkelsluiting Belasting: 10 cent Midden- en kleinbedrijf kunnen produktiviteit nog opvoeren Er is nog weinig of niets aan gedaan Mechanische handen Lawaai bij de Russen Ook stationskappers Première Lourdesspel in Valkenburg Professor De Vries in de SER herdacht Bevredigende order- positie Sehokbeton NEDERLANDSE MILITAIREN IN DE V.S. Toelagen ontoereikend? De uitbreiding der1 territoriale viswateren Mij. spreekt de blomi me een tale, Mij is het kruid beleefd". Maatschappelijk isolement opheffen Niet volledig Bewogen debatten s Kroesjtsjef wordt een tweede Stalin De kamp—instructeur 's-GRAVENHAGE, 17 juni 1938. Jeugdspaarwet is hedenmiddag eenstemmig door de Tweede Kamer aan aard, nadat minister Struycken en Staatssecretaris Schmelzer nog hadden gc- 'htwoord op de replieken, welke de vorige weck waren gehouden en nadat fhige amendementen van de heren Buel (K.V.P.), Hazenhosch (A.R.) en Den TJyl "'•v.d.A.) enige ondergeschikte wijzigingen hadden aangebracht. De staatssecretaris verzette zich tegen elke uitbreiding, welke een administra- |'el-technische verzwaring voor de spaarbanken zou betekenen, daar dit de bereidheid van de spaarbanken om hieraan mee te werken zou verminderen. Een afdoend antwoord gaf de staats ecretaris aan de communist Gortzak, die besproken had van dwang bij deze spoor- r®8eling, terwijl de regering er juist op V" is geweest, de vrijwilligheid te hand haven. De heer Schmelzer zeide ver killende spaarregelingen in andere lan- te hebben nagegaan, o.a. ook in Rus- and en dat hem gebleken was, dat spaar- ?.bligaties daar verplicht waren. Die in- ('chtingen konden onmogelijk juist zijn, interrumpeerde de heer Gortzak, waar- de staatssecretaris zeide zijn bron wel e willen noemen, namelijk de „Pravda" Van 10 april 1957. Daaraan voegde de J'aatssccretaris nog toe, dat vanaf 1927 '°en deze verplichte spaarobligaties wer- en ingevoerd, de rente van 13 pet, re gelmatig was verminderd en wel eerst i°t 10 pet en daarna tot 4 pet. en zelfs Pet, maar.... dat er nooit rente was uit betaald, maar alleen een soort loterjj- 'fijs was gegeven. Bovendien was de af- Jossingstermijn opnieuw met 20 jaar ver engd. De communist Gortzak zweeg toen maar alle talen. Een amendement van de heer Van Buel PLV.P.) om ook andere spaarinstellingen te schakelen werd z.h.st. aangenomen. ®en ander amendement vafi de heer Buel ifenste voor hen, die in militaire dienst *ijn geweest en daar minder gelegenheid :°t sparen hadden, de spaarduur met één •'bar te verlengen. Ook dit amendement ^erd z.h.st. aangenomen. Het amendement van de heer Hazen hosch (A.R.) om de spaarpremie vast te pellen op 10 pet, zodat bij wijziging de Hamer daarover zal moeten beslissen, JJ'erd met 58 tegen 51 stemmen aanvaard. Tegen stemden P.v.d.A-, V.V.D. en twee c°mmunisten. Een amendement Den Uyl (P.v.d.A.) om ben spaarpremie ook uit te keren bij over riden van een der ouders werd na be vrijding der regering z.h.st. aangenomen Minister Struycken had er bij zijn ant woord op de replieken nog de nadruk op ®6legd, dat zijn vergelijking met de sociale Wetgeving, die honderd jaar nodig had Sehad om deze hoogte te bereiken, niet ^doelde te zeggen, dat de regering nu ook honderd jaar de tijd had. Dat zou in strijd *ijn het de urgentie, die ook de regering san deze zaak toekent. Men moet echter Met denken, dat deze zaak in vier jaar zou rijn op te lossen. In ieder geval: het begin is er en staats secretaris Schmeltzer werd na dit eers.e sUcces doör de gehele Kamer geluk ge- Wenst, Een ander belangrijk wetsvoorstel, dat middag in behandeling kwam was ïen wijziging van de Winkelsluitingswet. regering stelt voor: Op de avonden, Voorafgaande aan .de St.-Nicolaas en kerstmis. het sluitingstijdstip te bepalen °P 22 uur inplaats van zoals nu op 21 en de datum van 24 december te ^oen vervallen-, de markt-, straat- en rivierhandel toe 6 staan in de maanden juni. juli en ^hgustus zacht fruit te verkopen op werk- bagavonden tot 21 uur; Vrijstelling voor het verkopen vso ëe~ Htige eetwaren voor de straathandel en de handel te water voor Nieuwjaarsdag, tweede Paasdag, Hemelvaartsdag, tweede Pinksterdag de beide Kerstdagen en de nationale feestdagen; het afleveren van bestellingen, die ge daan zijn vóór winkelsluitingstijd tot één uur na sluitingstijd en wel uiterlijk tot 20 uur toe te staan: de broodbezorging op de werkdag avonden en zaterdagmiddag geheel vrij te laten; voor rondtrekkende handelaren met een bepaalde cliëntele eenzelfde regeling te doen gelden als voor de straathandelaren; voor het sluiten van winkels gedurende een halve dag per week of gedurende één. of meer perioden in verband met vakantie voor te schrijven, dat deze verordeningen uitsluitend dp verzoek van de Kamer van Koophandel kunnen worden vastgesteld; de mogelijkheid van verschillende koop avonden in verschillende wijken; bijvullen van automaten toe te staan tot een half uur na sluitingstijd; lezingen in boekwinkels na sluitings tijd toe te laten. Dit zijn de belangrijkste punten. D<? heer Rehorst (P.v.d.A.) ontpopte zich als een tegenstander van de uitbrei ding van koopavonden in de tijd van St.- Nicolaas en - Kerstmis. Hij meende, dat daaraan geen behoefte bestaat, en de uit breiding komt alleen maar neer op de hoofden van het personeel De hfeer Van Eysden (A R.) wenste 27 november geen koopavond te zien worden, ook niet als deze dag op zaterdag zou vallen. Voor de vrijheid van stationswinkels spraken de meeste sprekers, zich uit (Cornelissen. Reehorst. Van den Heuvel). Zij zagen hierin een service voor de reizigers. Het voorstel van de staats secretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, was. dit alleen toe te laten op de vrije gedeelten van de stations. Waarop de heer Van den Heuvel (KVP) terecht opmerkte, dat dit alleen maar een belasting van tien cent (een perron-, kaartje) voor de kopers zou betekenen De heren Cornelissen en Reehorst von den het juister niet alleen de verkoper maar ook de koper strafbaar te stellen bij een overtreding van de winkelsluitings wet. De heer Cornelissen stelde een amende ment in het vooruitzicht beogend, dat de levensmiddelenbranche tot 's avonds 9 uur zal mogen bezorgen. Hij zag ook nu reeds de vrije zaterdagmiddag in het ver schiet met 'een langere koopmogelijkheid op zaterdagavond. Terwijl in tal van grote bedrijven opvoering van de produktiviteit met .^schillende middelen wordt nagestreeid /Milt aan dit probleem Ven in de klein-industriële- !>ii over het alge en midden- Vhdonderncmingen nog maar weinig of {•Jets gedaan Althans er kan op dit gc- V<1 in heel veel kleine bedrijven w/^.z. ondernemingen tot en met vijftig l ah personeel nog- veel worden ver- ^'crd. Een summier onderzoek door een t «anisatie-adviesbureau in een bedrijfs- met veel ondernemingen tussen 10 rt 40 werkkrachten bracht aan het licht, c een produktiviteitsverhoging van 20 36 pet. mogelijk was. V^'dus stelde de heer P. F. M. Ncttes- V'M, voorzitter van het bestuur van het ,V<luktiviteitscentrum voor het Midden- j. Kleinbedrijf op de dinsdag te Utrecht gouden Froduktiviteitsdag van boven- 1,°emde groepen. de noodzakelijkheid van ook 't klein te, Middenbedrijf in het streven tot bevor- V'hg van de produktiviteit te betrekken ihf6s ook de Staatssecretaris van Econo- ih che Zaken, dr. G. M- J. Veldkamp, x een door hem gehouden rede. Immers 3o zeide hij juist deze sectoren ïfV6" "een belangrijke schakel in het tj„;?Uktieproces. Wanneer daar niet ef- lJeht wordt gewerkt kunnen de voorde- W Welke door een hogere produktivi- V ln andere delen van het bedrijfsle ven Worden geoogst, grotendeels of zelfs ig worden teniet gedaan. Het mid- "edrijf vormt dan de barrière, die Voorgeven van de produktiviteitsver- ^f'ng jn (je prijzen tegenhoudt. Een en J zou in strijd zijn met het huidige \J-neidsbeleid. Vw^hillende sprekers hebben op deze Vki z°chte (jag de facetten van het V -le.ern toegelicht. Dr. J. Zimmerman llfU.rürich, adviseur van het Zwitserse ^."listenverbond, pleitte o.a. voor de Sighting van ervarings-uitwisselings- Den, zoals die in zijn land bestaan VjMet goed succes functioneren. In de '^njpMst zal de oude leuze „Leven en tti A leven" z.i. moeten luiden: „Leven tipt16" leven!". Jet heer A. Kayser, vice-president van f-toi gen°otschap ter bevordering van de (Van onze Brusselss correspondent) BRUSSEL, woensdag Hef officieus bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Wereldtentoonstelling tc Brussel is giste renavond geëindigd. Men is hier vol be wondering voor de prestaties van Koningin en Prins, die in minder dan twee dagen twintig paviljoens hebben bezocht en daar bij nog hebben aangezeten aan een lunch en een diner in het Koninklijk paleis van Laeken en een diner in de Nederlandse ambassade te Brussel. Geen ogenblik is de belangstelling van de koninklijke bczcekers minder geworden en hoe langer hun verblijf te Brussel duur de, hoe groter de sympathie niet alleen van de Belgen, maar ook die van de in ternationale wereld, die op de tentoonstel ling is vertegenwoordigd, werd. In het paviljoen der Verenigde Staten kreeg het bezoek een ongedwong.en karak ter, maar in het paviljoen van Groot Brit- tannië ging het uiteraard weer wat stijl voller toe. Bij de Amerikanen was het de consul generaal Culmann, die de hoge be zoekers ontving. De Prins had hier veel belangstelling voor de Cinerama. In een der paviljoens van de Anglo-Sak- sische landen interesseerden de hoge be zoekers zich speciaal voor de mechani sche handen voor het behandelen van ge vaarlijke stoffen. H.M. de Koningin be diende een van deze apparaten en viste onder gejuich een pakje op. In het Venezulaanse paviljoen scheen vooral de Prins zich echt thuis te gevoe len, omdat hij veel in Venezuela heeft ver toefd. Behalve door de commissaris gene raal van dat land op de Wereldtentoonstel ling, werden de hoge gasten hier verwel komd door mgr. dr. Rafael Arias, bisschop van Caracas. Vlak naast de afdeling van Venezuela ligt dat van Mexico, waarheen het gezel schap zich vervolgens begaf. Daar ging het bijzonder gemoedelijk toe. Een reproduktie van een duizend jaar oude fresco van een in de jungle van Boanpak verwoeste Maja-tempel trok hier de belangstelling van de Koningin, even als een barok altaar van verguld hout van een klooster uit de 17e eeuw in de stad Tepotzotla en voor de afdeling folklore Ten afscheid kreeg de Prins hier een stan daardwerk over vier duizend jaar archi tectuur aangeboden. In de afdeling Marokko werden de ge zellige souks bezichtigd, waar men van alles kan kopen. Volgde 't paviljoen van Italië, waar in de grote hal met de reus achtige kroonluchter van kristal én thee werd gebruikt en ook een glas champagne werd gedronken. Bij de Russen kreeg H.M. de bekende papyrus-cigaret aangeboden. Voor de sterke wodka bedankte zij echter. Tij dens het. bezoek aan dit paviljoen was het een lawaai van belang. In tegenstel ling met de andere afdelingen, had men het publiek toegelaten op het ogenblik, dat Koningin en Prins er binnen waren. ^""nduktie van de eerste twee Snoe'- niks stond in het Russische paviljoen na tuurlijk in het middelpunt van de be langstelling. Bij het verlaten van het paviljoen deed het gedrang aan een drukbezochte kermis denken. Buiten stond 'n kraam, waai Rus sische souvenirs werden verk cht. Daar werd H.M. een matrousjca aangeboden, dat is een soort uit hout gesneden pop, die een aantal andere poppen „in het lijf" heeft. De Russische ambassadeur vertelde ons, dat zijn land zich zeer vereerd ge voelde met dit bezoek en hij haalde er een Chinees gezegde bij, dat beweert: het is beter elkaar eenmaal te zien dan elkaar honderd maal te horen Daarna werden de afdelingen Benelux en Kolen en Staal Gemeenschap nog be zocht. Na een kort oponthoud in de Belvedere- residentie werd naar het koninklijk paleis van Laeken gereden om afscheid van Ko ning Leopold, Prinses Lilliane, Koning Boudewijn en de overige leden van de ko ninklijke familie te nemen. Rond acht uur vertrokken de Koningin en Prins met een regerings-Dakota van het vliegveld Meisbroek naar Soester- berg. Mr. dr. Van den Heuvel (K.V.P.) vroeg de minister tal van inlichtingen, vooral betreffende de uitbreiding van koop avonden vóór St.-Nicolaas en Kerstmis. Hij bepleitte ook niet alleen de stations winkels. maar ook de stationskappers open te houden. Overigens betuigde hij zijn instemming met de voorstellen van de staatssecretaris van economische zaken Wel besprak hij uitvoerig het karakter van de winkelsluitingswet, waarover hij een zeer principiële beschouwing gaf. Overigens werd er niet gediscussieerd over de grondslagen van de wet, daar het hier ging om een technische herziening. Morgen zal de staatssecretaris dr. Veld kamp antwoorden. Aangenomen werd nog een wetsont werp tot wijziging van de wet op de Noodwachten, waarbij personen op een voudige wijze kunnen worden verplicht tijdelijke werkzaamheden te verrichten ten behoeve van de burgerlijke bescher ming. F.S. Audrey -Hepburn heeft vanmorgen een bliksembezoek gebracht aan het Neder lands paviljoen op de Wereldtentoonstel- ling. Zij meldde zich bij een der hostesses van de Nederlandse afdeling, die haar op haar tocht langs de verschillende inzen dingen vergezelde. Audrey Hepburn toonde veel belang stelling voor hetgeen Nederland op het gebied van de zeevaart presteert, maar vroeg ook honderd uit over de huishoude lijke artikelen die in de afdeling metaal staan geëxposeerd. Op de vraag van de hostess of zij zelf kookte antwoordde Audrey bevestigend. Het bezoek duurde slechts een kwar tier. (Van onze correspondent) De Speelgroep Limburg zal op zondag 13 juli in het openluchttheater te Valken burg de première geven van „Bernadette Sou'birous". een toneelspel van de Maas trichtse schrijver Ad Thenaar. De regie voert dr. Gabriël Beckers. De hoofdrol wordt gespeeld door Tineke Jansen. Het is de bedoeling dit stuk, dat geschreven werd voor het Lourdesjaar 1958. ook na de zomer op hét repertoire te houden. De Speelgroep Limburg zal er een tournee door de hele provincie mee maken. „Nu beseffen wij, hoe erkentelijk wij moeten zijn, een man van zijn statuur, van zün bekwaamheid en van zijn over tuigingskracht aan het hoofd van onze zaken te hebben gehad gedurende de twintig jaren, dat de positie van de SER nog moest worden gevestigd en ge bouwd". Aldus besloot vanmorgen de vice-voorzitter van de SER, de heer T. J. Twïjnstra zijn rede die hü hield in een hiizondere vergadering van de So ciaal-Economische Raad, naar aanleiding van het overlijden van prof. dr. mr. F. de Vries. „Professor De Vries gaf gedurende de acht jaren van zijn voorzitterschap rich ting aan het beleid van de SER en aan hem is de betekenisvolle plaats, die de raad zich heeft verworven in ons maat schappelijk bestel, voor een belangrijk deel te danken geweest", aldus spreker, Hij schetste de overledene als een fi guur wiens denkwijze afkerig was van elk doctrinairisme. „Daarvoor had hij te zeer oog voor de veranderlijke proble men en de zich wijzigende omstandig heden. Zijn opvattingen over de plaats en de taak van de PBO zijn van door slaggevende betekenis geweest voor zijn visie over de raad als college van ad vies en bijstand". „Dominerend was zijn houding tegen over de zaken waarmee hij te maken kreeg. Dominerend was hij ook in zijn aanraking met mensen. Zijn forse ge- stalte, zijn doordringende blik, de be heerstheid. ja de stroefheid van zijn op treden maanden tot afstand nemen, boe zemden ontzag in", aldus de heer Twijn- stra. Na zijn rede werd een ogenblik stilte betracht. Vervolgens sprak namens de regering de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Sehokbeton N.V. te Zeist werd meegedeeld, dat de orderpositie in het lopende jaar bevredigend te achten is. De jaarstukken over 1957 werden vastge steld en goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 5 pet. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Ritmeester (VVD) heeft aan de minister van Oorlog het volgende schriftelijk ge vraagd, of het juist is, dat aan de Neder landse militairen, die op Fort Biiss in Texas in opleiding zijn voor de bediening van geleide projectielen, volstrekt ontoe reikende toelagen worden verstrekt, ge zien de hoge prijzen in dat deel van Ame rika? Verder stelde hetzelfde Kamerlid een aantal vragen over een eventueel resultaat van een onderzoek, dat is ingesteld n.a.v. het omslaan van een aanvalsboot op 23 mei in Oude Rijn, waarbij verschillende sol daten zijn verdronken. Officieel is te Kopenhagen bekend ge maakt dat Denemarken achter de eisen van de Fill-Oer-eilanden betreffende de uitbreiding van de territoriale viswateren staat. Men zal ten deze contact met de Britse regerine opnemen. Elf dagen geleden besloten de Far-Oer- legen pgnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. eilanden, die binnen het Deense konink rijk zelfbestuur hebben, het voorbeeld van IJsland te volgen en m.i.v. 1 septem ber dP breedte der territoriale viswateren van drie tot elf mijl uit te breiden. De Far-Oer. eilanden liggen tussen IJsland en Groot-Brittannië. De eis tot uitbreiding van de territoriale zone bracht de regering in Kopenhagen in een moeilijk parket, "nerzijds diende zij te denken aan de goede betrekkingen met de Britse .regering die de besluiten van IJsland en de Far-Oer scherp heeft gehekeld. Anderzijds ha<i zij rekening te houden met een niet onbelangrijke sepa ratistische tendens op de Far-Oer. De re gering van deze eilanden betoogt, dat de Far-Oer wel tot deze stap gedwongen zijn, omdat de Far-Oer-vissers door het besluit van IJsland meer dan 30 procent van hun vifegronden zullen kwijtraken. 1W 4' *',e kent niet het Gc*"e, waar zóv Natu"Cfde vo°' de De 'h King mo°<c gedicht van zóveel liefde Jur u.r spreekt... natuur spreekt ook King pCpermunt ontleent h aar verkwik Ppcn aan óe,,kruidi c'gcnsch a pepermunt-plant; De te verbeteren' nafu"f is niet ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Dr. HAMEL ROOS AMSTERDAM (Van onze correspondent) De Katholieke Politiebond „St.-Michael". een 5000 man sterke organisatie, met on geveer 100 afdelingen, houdt thans in het Casino te Den Bosch een driedaags con gres. dat in het teken staat van het 40- jarig jubileum van de bond. De eerste congreszitting begon giste ren met een rede van bondsvoorzitter J. Körner. Deze roemde de onderlinge sa menwerking, waardoor de bond in bloei ende welstand verkeert. Van de activi teiten stelde hij speciaal de ka- derdagen die node gemist kunnen worden in het licht.. Bedriegen de voortekenen niet. aldus de voorzitter dan zal het vak bondswerk hoe langer hoe zwaardere eisen gaan stellen, ook aan het afdelings kader. De Bondsraad doet intussen goed werk. Deze is geen instituut, dat naar buiten optreedt, maar het is juist in een sfeer van stilte en rust dat de studie van maat schappelijke problemen haar waarde ver krijgt. Na de interne gang van zaken te heb ben besproken, stond spreker enkele ogenblikken stil bij aspecten van het or- ganisatieleven, die meer de buitenzijde raken. En dan wees hij allereerst op de noodzaak van een behóorlijk gereglemen teerd overleg. Een behoorlijk werkend overleg, waarbij aan de regeringsdelegatie een voldoende onderhandelingsbevoegd heid dient te worden gegeven, is een eis de« tijde en een recht, dat ons aldus de voorzitter, zonder meer toekomt. Spreker wilde niet uitvoerig stilstaan bij de financiële toestand van de Neder landse ambtenaar in het algemeen. Er is genoeg geschreven en gesproken over de teleurstelling die de regering onE heeft bezorgd, zo zei hij toen door haar starre houding het salarisoverleg als een muur was vastgelopen. En het is dankzij inter ventie van de volksvertegenwoordiging. dat er bij hét heropend overleg no™ enig resultaat geboekt is kunnen worden. Spe ciaal voor het lager en gemiddeld perso neel was het resultaat wel zeer tegen gevallen. (Van onze correspondent) Op de gisterenavond voortgezette zitting van het driedaags congres, dat de Katholie ke Politiebond St.Michael te Den Bosch belegt, werd uitvoerig gediscussieerd over het belangrijke en zeer actuele voorstel van het hoofdbestuur, met het Verbonds- bestuur van de Hf.A.B. contact op te ncJ men, teneinde te onderzoeken, aan welke voorwaarden zou moeten worden voldaan om te komen tot een binding als zodanig met de K.A.B. en voorts, om aan de hand van het resultaat van het onderzoek en na uitgebreide voorlichting hierover aan de afdelingsbesturen, in een volgend con gres tc beslissen over deze eventuele binding. Het vraagstuk, zo werd van de zijde van het hoofdbestuur nader toegelicht, is in het verleden reeds verscheidene malen door het hoofdbestuur in studie genomen. Nadat het thans dus opnieuw en intensief van alle kanten zal zijn belicht en vol doende gelegenheid geboden zal zijn om intern hierover van gedachten te wisse len, kan op een volgend congres een be slissing worden genomen. Het hoofdbestuur van St.-Michael wil bij die studie evenwel niet betrekken de mo gelijkheid van een volledige aansluiting bjj de K.A.B. en ook niet een binding in standsorganisatoriseh verband. Een mo gelijke binding sluit derhalve niet een individueel lidmaatschap van de K.A.B. Het hoofdbestuur is er evenwel van over tuigd, dat t^e evolutie van de vakbeweging hier te lande het noodzakelijk maakt het betrekkelijk maatsohappelijk isolement, waarin St.-Michael verkeert, op te hef fen. Daarom dan ook het voorstel van het hoofdbestuur om aan een breed samen gestelde commissie opdracht te géven tot een onderzoek van binding met de katholieke vakbeweging hier te lande, zoals boven werd omschreven. Na bewogen debatten, waaraan door vele afgevaardigden van de diverse afdelingen werd deelgenomen, werden deze voorstei len van het hoofdbestuur tenslotte met overgrote meerderheid aangenomen. En kele afdelingen meenden echter hun ern stige bezwaren te moeten handhaven. In het hoofdbestuur van St.-Michael werd voorts herkozen de heer J. Körner, G. J. van Bavel en W. Weymans. Gekozen werden daarin de heren J. L. Broekhaus uit Rotterdam, Th. J. de Kok uit Ootmar- sum en P. J. Greve uit Breda. Het tweede congres eindigde vandaag met een feestavond, aangeboden door bet hoofdbestuur. Het Rotterdams Toneel ver toonde in het Casino onder regie van Jan ala OISCnaP ler oevoruering van ut >3ASekunst, gaf 'n aantal behartigens- iLa-.mge wenken over étaleren en zette 'ta* hting uifeen hoe een betere étalage- "h iF.hg tot vergroting van de omzet Ij kiden. js v heer G. S. Scheltema, directéur Adn et Produktiviteitscentrum voor het T'jgp^P- en Kleinbedrijf, sprak over de w j/hjkheid voor de vakorganisaties om gL^hktiviteit ln de ondernemingen *huleren- MET de EXECUTIE van Male ter. Nagy, Gimes en Szilagy is een nieuwe fase ingetreden in de huidige ontwikkeling van de commu nistische wereld. Men mag, dunkt ons, gerust stellen, dat de terechtstelling van deze Hongaren, die een belangrijke rol hebben gespeeld in de strijd tegen de Sovjet-overheersing, géén uitslui tend Hongaarse aangelegenheid is. Het is geen toevalligheid, dat het nieuws van de executie het eerst via Moskou de wereld werd ingezonden. Sinds Kroesjtsjef is afgeweken van de 0£> het in februari 1956 gehouden 20ste partij congres uitgestippelde koers en het collectieve leiderschap omwille van zijn alleenheerschappij aan kant heeft weten te zetten, werden terreurdaden als deze verwacht. Het heeft toch nog enige tijd geduurd. Kroesjtsjef ging aanvankelijk niet, zoals Stalin het in zijn „glorietijd" gewoon was te doen, onmiddellijk over tot de eliminatie van de hem hinderlijke figuren, maar hij koos, zoals Stalin nog bij Trotzky ge dwongen was te doen, een middenweg en zond zijn opposanten (Molotof, Ka- ganovitsj, Malenkof enz.) de woestijn in. Het communistische systeem, dat noodzakelijkerwijs tot dictatuur leidt, duldj; op den duur geen zachte hand. Mikschien heeft het nooit in Kroesj tsjef s bedoeling gelegen met ijzeren vuist te regeren, maar het systeem dwingt hem qrtoe en zover is het dan nu gekomen. De huidige 'Sovjet-pre mier heeft met zijn op het 20ste partij congres gehouden rede vrijheidsbewe gingen in de landen van het Sovjet blok uitgelokt. Al dra echter moest Kroesjtsjef erkénnen, dat het. commu nistisch systeem geen enkele vrijheid kan tolereren. De landen die vrijheids- neigingen vertoonden, zoals Polen en vooral Hongarije, werden met behulp van de daar gelegerde Sovjet-strijd krachten weer in het Kremlin-gareel gewrongen. Ook lijkt Moskou erin ge slaagd om communistisch China in de anti-revisionistische koers te doen meedreven Het enige land, dat voor het Kremlin ongrijpbaar bleef, was Joego-Slavië. De tegen dit land ont ketende campagne vermocht niet Tito te vermurwen. Tot op heden blijft de laatste een gruwelijke doom in het communistische oog van Kroesjtsjef.1 En de executie van de Hongaarse ver zetsleiders heeft duidelijk gemaakt, dat Mqskou geenszins van plan is de actie tegen Joego-Slavië louter door middel van beschuldigingen en kritiek te voeren. Executie is het lot van elke revisionist, dat heeft Kroesjtsjef zowel aan Belgrado als aan alle liberaal- gezinde communisten in de satelliet staten willen duidelijk maken. WELK EEN MERKWAARDIG lot is een dictator in de Sovjet-Unie beschoren Nauwelijks twee jaar geleden verklaarde Kroesjtsjef op het 20ste partijcongres, dat Stalins bewind er een was geweest van terreur, vrees en verdachtmaking. Zijn thans deze woorden van toepassing op hemzelf? Kroesjtsjef is op weg een tweede Stalin te worden. Er zijn vergelijkin gen te vinden van hetgeen wat thans gebeurt met gebeurtenissen uit de dagen van Stalin. De in 1948 begonnen campagne tegen Joego-Slavië werd 'toen ingeluid met een proces, gevolgd door executie, van de met Belgrado sympathiserende Hongaarse commu nistenleider Rajk. De manier, waarop de thans uitgevoerde executies zijn be kend gemaakt, heeft eveneens stalinis tische reminicenties. Ook toen werd de voltrekking van het vonnis vooraf gegaan door een geheim proces en ge schiedde de bekendmaking pas, toen alles achter de rug was. Voorts werd toen evenals nu in die bekendmaking gezegd, dat na het proces voor de be klaagde geen beroep mogelijk was. Het ligt voor de hand, dat omwille van Kroesjtsjefs positie thans meer proces sen en executies zullen volgen. Welke gevolgen zal dit terreur bewind zowel binnen als buiten de communistische wereld hebben? In de communistische wereld zullen de libe raal-gezinde communisten voorlopig wel afzien van enige openlijke activi teit, nu er een terugkeer plaats vindt naar de Stalinterreur, waarvan Kroesj tsjef zelf gezegd heeft: „Je hoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt". OOK NAAR BUITEN zullen de Boedapester-executies hun weer slag hebben. Bij het bekend wor den van dit afschuwelijk gebeuren is wederom door heel de vrije wereld een huivering gegaan. Vervuld van ontzetting hebben velen machteloos de vuisten gebald. Evenals tijdens de dagen, v/aarin zich de Hongaarse trage die afspeelde, kan men ook nu slechts toezien. Maar de geest van verzet en de vrijheidsgedachte worden ontwik, keld en levend gehouden. De commu nistische partijen in de vrije wereld, die reeds een ernstige terugslag heb ben ondervonden van de Hongaarse opstand, zullen ook nu weer het ter rein van hun sympathie zien af brokkelen. Met "belangstelling zien wij uit naar de reacties van de z.g. neutrale lan den. Nog niet zo lang geleden heeft prémier Nehroe van India getuigd van zijn afkeer van de door het Kremlin gevoerde anti-Joegoslavische actie Ook Nasser, de machtige Arabische figuur, staat niet sympathiek tegen over deze Sovjet-campagne. Verschil lende neutrale landen, die vriend schappelijke relaties met de Sovjet unie onderhouden, wordt thans op nieuw onbarmhartig duidelijk voor ogen gehouden, wat de Sovjet-Unie met het verkrijgen van invloed voor heeft en welke verschrikkelijke gevol gen Sovjet-overheersing met zich mee brengt. De executies zullen ongetwij feld veel van de met zorg gekweekte goodwill ten opzichte van de Sovjet- Unie verloren doen gaan. Kroesjtsjef moet intern wel gewichtige redenen hebben gehad om dit te riskeren. voor de leden van de bond St.-Michael in. Teulings de thriller „Onder verdenking". HONDERDDUIZENDEN gaan in de vakantietijd kamperen. Onder hen vindt men de doorgewinterde trekkers, de stoere woudlopers met de bruinverbrande kaken en een verre blik in de diep-blauive ogen, de kerels, die op een zakdoek hun tentje kunnen opslaan, die van nat hout een vuurtje kunnen maken, die een volledige maaltijd kunnen koken op een gammel primus, toestel en die ginds, in de vrije natuur, tevreden zijn met 'n hand vol uitrustingsstukken. Hoe primitiever, hoe beter, daarvoor gaat men tenslotte kamperen. Maar er is ook een andere groep. Dat zijn de amateurs, de listige rekenaars, die tot de conclusie zijn gekomen, dat het voordeliger is tent, eten etc. mee te nemen dan ginds in de vreemde op hotelkamers te gaan huizen. Ze rede. neren aldüs: e-en luchtbed heb je er in drie hotelovernachtingen al uil. Een tent, betaalt zichzelf in drie jaar, Koken kan iedereen. Een uitrusting meesjouwen hoeft niet, want ive reizen met de auto. Lui, we gaan kamperen. ALS ZE ONVERSTANDIG zijn, trekkfen ze er zo op uit. Geen voor bereiding, geen voorlichting. Kam peren kan immers iedereen, je ziet het tegenwoordig overal. Straks, als ze in hun tentje flater op flater slaan, zullen ze wel anders praten, doch daar luisteren wij niet naar. We ke ren ons tot de verstandigen. die aan vaarden dat. ze, kampeertechnisch al thans enorme leken zijn en te raden gaan bij de experts. Een van deze ex perts is de heer A. W. Kroon uit Den Haag, die al geruime tijd is verbon den aan de ANWB en nauw betrok ken is bij de snel populair geworden kampeer-sp reekuurtjes. Een man, wiens hobby zijn werk is geworden, want zijn leven lang was hij een vefwoed kampeerder. En nóg, vertelt hij mij. Ik ben er al jong mee begonnen en ik ben niet van plan er ooit mee op te houden. Het vorig jaar bracht hij 86 nachten in een tent door: men vindt hem praktisch eik week-end op stap, ook in de winter. Zijn werk bestaat voornamelijk uit het beantwoorden van vragen. Is het nodig een kampeerkaart. aan te schaf fen? Waar kan ik in het buitenland kampéren? Welk soort tent is de bes te, wanneer ik met vrouw en drie kinderen op reis ga? Is Butaangas aan te bevelen, wanneer we een trek tocht maken met een bromfiets? En soms ook: mijnheer, is het nu beslist nodig een grondzeiitje te ko pen? Je kunt toch best zonder ..Echte kampeerders," zegt de heer Kroon, „weten, dat de 'onderlaag' be langrijker is dan-de 'bovenlaag'. Niet temin zijn er honderden, die denken, dat ze het zonder grondzeiitje kunnen stellen." Het zijn niet alleen kampeerders, die hem en zijn afdeling om raad ko- ,men vragen. 'Ook tentenfabrikanten informeren naar gegevens, evenals eigenaars van terreinen, die van plan zijn gelegenheid tot kamperen te ge ven. Waar de kermis uit wordt geput om op al deze vragen een antwoord te geven? Veelal uit persoonlijke erva ring zegt de heer Kroon. We hebben geregeld oefenkampen, waarop ver schillende soorten uitrustingen wor den geprobeerd. En verder uit de ar chieven. We beschikken over een massa gegevens. Waar kan men het best kamperen in Italië? Welke ver gunningen heeft men nodig in Frank rijk? We hebben er allemaal kaarten en lijsten van, die op verzoek aan de belangstellenden worden toegezonden. HET IS BELANGRIJK, alvorens te gaan kamperen, te informeren naar de mogelijkheden, dat werd mij tij dens een bezoek aan dit kampeer- informatiecentrum wel duidelijk. De stommiteiten die de ondeskundige kampeerder kan begaan, zijn legio: 3/n eens praten er ligt, wat dit betreft, een bijna on afzienbaar werkterrein bloot. Het aantal kampeerders neemt nog steeds toe. Sinds, ik meen in 1898, de Lon- dense kleermaker T. H. Holding er in slaagde, een linnen tent te maken die per fiets vervoerd kon worden, is de belangstelling voor het trekken- met eigen woongelegenheid blijven stijgen. Het begon bij de trekker, die ef met zijn rugzak en tentje op uit trok Thans zijn we al gevorderd tot het stadium van de comfortabele bungalow-tenten, waarin zelfs plaats is voor de auto en waarin men wei nig huiselijk comfort meer behoeft te missen, evenmin als in de moderne caravans, die tegenwoordig zelfs kunnen worden uitgerust met ijskas ten en televisietoestellen. Walgelijk, zegt de trekker met het sheltertje, je gaat toch kamperen om het primitieve op te zoeken. Heerlijk, zegt de stadsbewoner, die een gelegenheid ziet goedkoop de stil te en de schoonheid van de natuur op te zoeken. U gaat U gang maar, zegt de kam- peeradviseur, ik wens U allebei veel plezier. Maar zorg ervoor, dat U ten ijs beslagen bent, voor U erop uit trekt. Voorkomen is beter dan gene zen. Beter eerst even informeren dan na een mislukte vakantie, een jaar lang te moeten wachten op een nieu we kans

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3