Dagblad voor Schiedam en omstreken SPECIALE COMMISSIE VOOR HONGARIJE MORGEN BIJEEN Verbetering betrekkingen Bonn- Belgrado mogelijk RUKWIND WIERP JACHT OP DE NOORDERPIER aangepast aan atoom-eeuw EVC en EVC-1958 Advocaat vreest voor een „ronde van Nederland" Arheidsvreê in Londen keert terug PRINS DAMDE TEGEN ROBOT ITALIAANSE GANGSTER VOND ONDERKOMEN IN AMSTERDAM Wereldgeweten in onrust over rode moorden Laatste stakers weer aan het werk Acht arbeiders in radio-actieve straling VRIJDAG 20 JUNI 1958 Adenauer: topconfe rentie blijft mogelijk Loodsboot Rigel redde opvarenden In (le herfst twee proef-brigades Artemis" wordt naar huis gesleept Onverwachte kern reactie zonder ontploffing Toen politie kwam, was vogel gevlogen Bank beroofd, waarbij drie doden vielen Twaalf ingesloten mijn werkers gered Lokomotief won kort geding v. d. Pluym iiiip&ip Joegoslavisch ambassadeur bij Kroesjtsjef Loodsboot Frans-W estduitse samen werking Amerika: medeleven Herstel in Malmö Om verwarring te voorkomen 'i t','l HET WEER VOOR MORGEN KOEL WEER nieuwe schiedamsche courant Na de rode executies. teerd heeft tegen de eflle anti-Jocgo- slavisehc redevoering die Kroesjtsjef twee. weken geleden op het Bulgaarse partijcongres in Sofia heeft uitgespro ken. Diplomatieke waarnemers achtten het voorts mogelijk, dat de ambassa deur namens Tito gewaarschuwd heeft tegen verdere aanvallen op Joe- go-Slavië. Dc speciale commissie van de Verenigde Naties voor Hongarije zal morgen in spoedzitting bijeenkomen om de situatie te bespreken, die is ontstaan door executie of het gevangen houden van verschillende leidende figuren uit de opstand van 1956. Aldus is gisteren in gewoonlijk welingelichte kringen te New York vernomen. Dr. E. Ronald Walker, plaatsvervangend voorzitter van dc com missie bjj afwezigheid van de voorzitter Alsing Anderson, die in Denemarken vertoeft, heeft sinds maandag, toen het nieuws van de executie van generaal Maleter en oud-premier Nagy bekend werd, met andere delegaties over deze kwestie gesproken. Toen de plaatsvervangend premier van Hongarije, Antal Apro gisteren in het Hongaarse parlement mededeling deed van het aan Maleter en Nagy vol trokken vonnis, klonk een kort applaus. In officiële Hongaarse kringen gelooft men, dat de vonnissen maandag in Boedapest zijn voltrokken. Bondskanselier Adenauer heeft tegen over buitenlandse correspondenten als zijn mening te kennen gegeven, dat de te rechtstelling van Imre Nagy en zijn me dewerkers door Moskou niet bedoeld is als een maatregel om een topconferentie on mogelijk te maken, maar als een „ver nietigend oordeel over het revisionisme". Als de Sovjet-Unie een topconcrontie wil- de voorkomen, zou zij dat wel zó doen, dat het westen de schuld hiervan kreeg, zo zei Adenauer. Overigens achtte de Westduitse rege- j ringsleider het beter om niet van een I „topconferentie" maarv an een „confef- rentie over ontwapening en vermindering van de spanning" te spreken. Z. i. was de verdeling van Duitsland een van de oor zaken van de spanning en de herbewape ning. Daarom zou een ontwapeningscon ferentie geen succes kunnen hebben als de Duitse kwestie niet aan de orde kwam. Over de betrekkingen van West- Duitsland met Belgrado, zei Adenauer: „Indien de huidige ontwikkeling zich voortzet Is het niet uitgesloten, dat wij met Joego-Slavië gaan praten". Hij zei dit in antwoord op een vraag over een mo- gelijk herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen, die sedert oktober 1957 door West-Duitsland waren verbroken wegens Tito's erkenning van Oost-Duitsland. ruiten zijn ingegooid, met voorkennis van de Deense overheid is gevoerd", daar een aantal Deense bladen tevoren bericht had over de voorbereidingen voor een der gelijke actie en de Sovjet-ambassade bo vendien telefonisch het Deense ministe rie van buitenlandse Zaken van het ver schijnen van een groep verdachte perso nen buiten het gebouw op de hoogte had gesteld. Dc Joegoslavische pers meldde gister avond. dat de Joegoslavische ambassa deur in Moskou, Micunovic, op eigen verzoek een onderhoud met premier Kroesjtsjef heeft gehad. De reden voor het onderhoud werd niet vermeld. In goedingeiichte kringen in Belgra do gelooft men, dat Micunovic geprotes- De Joegoslavische communistische par tij heeft besloten, dat alle voormalige le den, die na 1948 wegens steun aan de Sov jet-Unie in het conflict met Joego-Slavië uit de partij werden gestoten, weer kun nen worden aanvaard. De partijorganisa ties zullen direct beginnen met de bestude ring van de houding van deze vroegere le den. Als blijkt dat hun houding niet vijan dig ten aanzien van Joego-Slavië is ge weest, zullen zij weer partijlid kunnen worden. Het zou hier een 10.000 gevallen betreffen. Naar verluidt wil de Joego-Slavische partij hiermee o. m. bewijzen, dat er wei nig steun voor de Oosteuropese leiders in Joego-Slavië bestaat. (Van onze verslaggever) H. v HOLLAND, hedenmorgen. Een rukwind wierp vannacht om streeks half vier het ruim 8 ton grote jacht F ram 2 op de Noordcr- pier. Het gebeurde ter hoogte van het gat, dal' de.Faustus als een blij vend teken van zijn ondergang achterliet. Een uur later was er van het scheepje niets meer terug te vin den. De zes opvarenden zaten toen edhter al hoog en breed in hotel America bij te komen van hun avon tuur achter koffie met cognac. Met mooi Weer was de Fram 2 van de Koninklijke Marine Jachtclub (A'dam) uit IJmuiden vertrekken met bestemming Rotterdam. VooT-^e Hoek werd het weer slechter en ging het regenen. Bij het ronden van de pier kwam de rukwind. Er was geen houden aan.'Het schip voer met opgestoken zeilen en zonder motor. Deze foto van het Koninklijk Gezin werd door het Koninklijk Paar exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernharó Fonds en de Anjerfondsenwaarvan de Prins regent is voor de jaarlijkse inzameling aan het einde van deze maand. ..Zwemvesten aan" commandeerde de i schipper J. A. Deelder (60 jaar), een oud marineman uit Den Haag. Het jacht lag verschrikkelijk te bonken, maar de zes opvarenden bleven kalm en stuurden j de eerste noodsignalen de lucht in. De loodsboot Rigel van zee terugke rend, was het eerst bij de schipbreuke lingen. Er werd een vlet uitgezet en nog voordat de reddingsboot Jan Leis die onmiddellijk was uitgevaren voor het Faustus-gat verscheen, waren de zes op varenden al in veiligheid. Even later ging het jacht naar de diepte. De Fram 2 was een volkomen zeewaar dig jacht, dat onder meet zijn deugde lijkheid bewezen hee.ft in de Harwich Hoek van Holland race. Schipper Deel der was op het water-goed. thuis. Ook de overige opvarenden waren .allen .min of meer vertrouwd mett'e nukken van wind en water. Het waren De. 26-jarige zoon van de schipper, de 26-ja.ri'ge stu dent J. W. Dealder ui|-Delft; diens vnènd H. C. Kolff, eveneens Delft.- stu dent; het echtpaar L. Unger (61 en 58 jaar oud) uit Hilversum; de heer J. Schutz. 22 jaar in dienst bij de Konink lijke Marine. Westduits leger leger (dat 200.000 man sterk zal worden) De AVestduitse minister van verdedi ging, Strauss, heeft gisteren tegenover met minstens ^0 procent verhogen, verslaggevers een plan uiteengezet om het Westduitse leger tegen 1963 te hebben gereorganiseerd tot een strijd macht, die bij deze atoomeeuw past. Dc brigades conventionele Atoomwapens zullen uitsluitend met Het AVestduitse kabinet heeft woensdag Wapens zijn uitgerust. e®n wetsontwerp goedgekeurd over ge zouden slechts onder zamenlflke exploitatie door Frankrijk en toezicht van het opperbevel der NATO West-Duitsland van het in 194.1 opgerichte op divisie-niveau ter beschikking Jë'st -Louis h d*è Elzas 0nd"Z0CklnRC" staan. De brigades van 3000 a 4000 man zullen De leden van de Bondsdag hebben gis-i teren enige ogenblikken stilte in acht ge nomen om de executie van de Hongaarse leiders te herdenken. De president van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier, verklaarde, dat de wereld had gezien, dat alle pogin gen om tot een redelijke verhouding met de Sovjet-Unie en met de van dit land af hankelijke landen te komen, thans voor lange tijd tot mislukken gedoemd waren Een woordvoerder van de Britse rege ring heeft gisteren verklaard, dat door de executie van Maleter en Nagy „het vertrouwen van 't westen in dc oprecht heid van de Sovjetrussische bedoelin gen zowel met betrekking tot de voor bereidingen voor een topconferentie als met betrekking tot de oplossing van internationale problemen .door middel van andere middelen, ernstig moest zijn verminderd". De Amerikaanse Senaat, heeft gisteren ln een éénstemmig aangenomen motie n. a. v. de terechtstellingen in Hongarije zijn verontwaardiging uitgesproken over de „barbaarsheid en trouweloosheid" van de Sovjet-Unie. De Senaat verzocht pre sident Eisenhower alle geschikte midde len te gebruiken om bet medeleven van alle Amerikanen met het Hongaarse volk bij deze nieuwe uiting van „politieke on derdrukking en terreur" kenbaar te ma ken. De Sovjet-Unie heeft gisteren officieel hij Denemarken geprotesteerd tegen de demonstratie voor de Sovjet-ambassade in Kopenhagen, die volgde op dc terecht stellingen in Hongarije. Het Sovjetrus sische persbureau Tass meldde, dat de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Cromyko, de Deense ambassadeur in Moskou ontboden had om het protest aan sijn regering over te brengen. De minister meende, dat de „vijandige actie tegen de Sovjet-ambassade, waar In Kopenhagen probeerden demonstranten o.a. Hongaarse vluchtelingen en stu denten de Russische ambassade te bestormen riit protest, tegen de terechtstelling •van Nagy en Maleter, De politie moest alle zeilen bijzetten om een stormloop op het ambassadegebouw te beletten. Zaterdagmiddag om één uur zullen twee sleepboten van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst te Rotterdam, waar schijnlijk de „Barentz Zee" en de „Noord zee", met het uitgebrande tankschip „Ar temis" op sleeptouw de reis naar Zweden aanvangen. Het schip, dal onlangs bij Hoek van Holland na een botsing met een ander Noors schip in brand vloog, zal in Malmö worden hersteld. Het gaat naar de werf ,Kockum". dezelfde werf, die het schip lestijds voor de rederij Jörgen Bang te Kristiansand heeft gebouwd. Aan boord van het tankschip zal zich dat deel van de bemanning, bevinden, dat destijds in ons land is achtergebleven. Gisteren heeft voor de president van de Haarlemse rechtbank een kort geding gediend, dat aanhangig is ge maakt door mr. Th. van Kaalte uit Am sterdam die, optredend namens de groep Brandsen en Reuter van de E.V.C., de president vroeg: gedaagde AV. Hartog uit Koog aan de Zaan, lid van het dagelijks bestuur van „de E.V.C.-1958" (de aan Paul de Groot getrouwe groep; te verbie den gebruik te maken van die naam, om dat dit slechts verwarring zou stichten. Mr. M. D. Proper uit Haarlem, die op trad namens gedaagde, ontkende de be doeling om verwarring te stichten. Hij was van mening dat de toevoeging 1958 aan de naam aan duidelijkheid niets te wensen overliet en dat het hier geen inbreuk op de handelsnaamwetgeving betrof. Hij trok vergelijkingen met kerk genootschappen en sportverenigingen. Mr. Van Raalte herinnerde aan de vier voorafgegane gedingen drie in Am sterdam en een in Almelo waarbij hij door de betreffende rechtbanken in het gelijk is gesteld. Hij vreesde echter dat de hydra haar kop steeds weer zal op steken" en dat hij „zodoende met mr. Proper een hele Ronde van Nederland zou moeten afwerken". Uitspraak aanstaande dindsdag. Volgens minister Strauss waren er tot i nog toe hoofdzakelijk Duitse geleerden in aan het werk. maai*'. wasThet beheer in de voornaamste strijdtormatjes in het pranse handen Het instituut zou zich be- n^Mn Z1''n "?P 's vaJ? divisies van pajen t0t onderzoekingen op het gebied -0.000 man uit de tweede wereldoorlog Zij van jjg conventionele bewapening. Hij •zuilen uit twee typen bestaan: gemotori- hoopte, dat andere 'NATO-landen zich bij ■seerde en gepantserde infanterie-een- het instituut zullen aansluiten, heden, die op zichzelf kunnen staan en in 'staat zijn enkele dagen zelfstandig strijd te léveren. Twee proefbrigades zullen deze herfst voor het eenst aan manoeuvres deelnemen. Strauss zei. dat het de be- .doeling is een leger te krijgen, dat toe gerust is voor alle stadia van de af schrikking in fasen", hetgeen nodig was geworden met het ohg op de bewapening van de NATO- en Sovjetrussische strijd krachten met tactische atoomwapens. De mankracht van de Westduitse bataljons en compagnieën b'nnen de brigades zal met een kwart teruggebracht worden, maar de vuurkrachtblijft gelijk Zo zal men de totale gevechtskracht van het Vertegenwoordigers van het 50.000 man omvattende Londense buspersoneel, dat ruim anderhalve maand geleden in sta king ging, hebben besloten op de vandaag te houden massavergaderingen de sta kers aan te raden een compromisplan te aanvaarden en op zaterdag weer aan het werk te gaan. Met 113 stemmen voor. en. 15 tegen bij 4 onthoudingen hebben deze vertegen woordigers de „vredesformuie" goedge keurd, die woensdag op een bijeenkomst In het Amerikaanse atoomcentrum te Oak Ridge (Tennessee) is maandag bii de behandeling van een hoeveelheid verrijkt uranium onverwachts een kern- ten 36.000 man een loonsverhoging krij- u veroorzaakt> die weliswaar geen gen. De salarissen van de anderen, per- j ontploffing teweeg bracht, doch die tot gevolg had, dat acht arbeiders werden blootgesteld aan aanzienlijke radio-ac tieve straling. van directie en vakbondsafgevaardigden werd opgesteld. Volgens deze regeling zul- soneel op de buitenlijnen, zullen vóór 1 juli worden hérzien. De vakbondsleider Frank Cousins ver klaarde gisteren, dat na de staking de busdiensten in volle omvang zullen wor den hervat, en dat zij niet, zoals men vreesde, met tien procent beperkt zullen worden. Maandag a.s. zullen ook alle Londen se havenarbeiders weer aan het werk zijn. 12.000 stakers hadden deze week al het werk hervat. De 8.000, die nog volhardden hebben gisteren besloten hun actie maandag te beëindigen. Ook de staking van vleessjouwers en bestuurders der vrachtauto's voor vlees- vervoer van Smithfield, die de aanlei ding werd tot de Londense havensta king, zal maandag a.s. eindigen. De doses straling, die de mannen ont vingen, varieerden van 20 tot circa 320 Rad (een Rad is een rekeneenheid vooi straling), terwijl 400 tot 600 Rad dode lijk kan zijn, zo heeft de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie gisteren bekendgemaakt. De getroffen mannen staan onder medisch toezicht. Zij voelen zich goed, doch het is nog te vroeg om reeds te kunnen verklaren, dat zij geen nadelige gevolgen van de straling hebben onder vonden. (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam heeft tien dagen lan£ e,Ën gevaarlijke Italiaanse gangster binnen zijn Poorten gehad, zonder dat de politie er lüeht van had. Het was Enrico Cesaroni, ^:e op 18 februari jl. met een kleine ben. een bank in Milaan overviel en daar enorme buit van 200 miljoen Lire 1 -4 Phljoen) wist, meester te maken. Bij deze Roofoverval werden twee politieagenten een bankbediende gedood. Thans is ge kken, dat Cesaroni van 27 april tot 7 P^ei in een vermomming in ons land heeft vertoefd. De Italiaan kon in Amsterdam goed heenkomen zoeken, omdat hij Pier bekend is. Hij heeft nl. vlak na de Porlog ruim een jaar in de hoofdstedelijke Paven gewerkt en is daarna naar zijn geboorteland teruggekeerd. interpol was er achter gekomen, dat ^e«aroni m Amsterdam moest zijn en ï^aarschuwde dc Amsterdamse politie. ging onmiddellijk op speurtocht uit, Piaar ontdekte, dat de vogel, die onder een Valse naam in de hoofdstad had vertoefd, al gevlogen was. De tip kwam dus te laat. Cesaroni waè op een valse pas per vlieg tuig naar Venezuela uitgeweken, na eerst voor een miljoen Lire dollars gekocht te hebben. Slecht, bij kas was hij dus niet. De Italiaanse bankrover had in Amster dam gelogeerd in een hotelletje in de hoofdstad en ook enkele dagen doorge bracht bij een Italiaanse familie in Zuid. Heel waarschijnlijk had hij zich voor zijn komst naar Nederland in Zwitserland valse papieren aangeschaft, die zo „deug delijk" waren, dat hij in Nederland een pas voor Venezuela kon krijgen. Vermoedelijk omdat hij lont rook, ver. trok hij op 7 mei met een retourtje naar Zuid-Amerika, maar hij was kennelijk niet van plan naar Europa terug te keren. Dat retourtje zal wel hebben gediend om de autriteiten zand in de agen te strooien. De Amsterdamse politie heeft alle men sen, die met Cesaroni in contact zijn ge weest, een uitvoerig verhoor afgenomen. Interpol doet thans in Venezuela haar uiterste best om de gevaarlijke rover in handen te krijgen. Tengevolge van een ontploffing zjjn gisteren dertien mijnwerkers in een mijn bij Pendleton, in de omgeving van Manchester, door vallend puin ingeslo ten en later door reddingsploegen aan de oppervlakte gebracht. De mijnwerkers werkten aan een nieuwe schacht, toen ze door een ont ploffing een lading vallend puin over zich heen kregen, waardoor een van hen werd gedood. Drie werden ernstig gewond. Zwaar bewolkt met enige regen of mot regen, maar later ook verspreide op klaringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen Koel weer. Zaterdag 21 juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 9.13, onder 23.16, Vanmorgen heeft de arrondissements rechtbank te Breda uitspraak gedaan in het kor» geding, aanhangig gemaakt door de rijwielfabriek Locomotief tegen de wielrenner Leo van der Pluym, we gens contractbreuk. De president heeft de vordering van de N.V. Locomotief tegen Van der Pluym ontvankelijk verklaard en Van der Pluym veroordeeld .Hij moet zich onmiddellijk onthouden van alle handelingen, hoe ook genaamd, die in strijd zijn met het con tract dat hij in 1956 met de N.V. Loco»- motief aanging. Van der Pluym zal zich moeten onthouden van wielerwedstrijden of andere gebeurtenissen in andere kle ding en op ander materiaal dan van de N.V. Locomotief. Voor iedere overtreding is een dwangsom verschuldigd van f 1000 te betalen aan je N.V. Locomotief. Hij wordt voorts veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde 154.05. Donderdagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernliard in Amsterdam een rekencentrum in bedrijf gesteld. Na de officiële plechtigheid kon de Prins de verleiding niet neerstnan, een partijtje te dammen tegen da rekenrobot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1