Minister Suurhoff over voordelen van particuliere gezondheidszorg Technische herziening van de Winkelsluitingswet een feit Minister bij Struycken te gast KRO-televisie Tm'< Uit alle Bourguiba heft blokkade op Begin de zomer morgen met dit Bervoets voordeel! I Luchtmacht viert 45ste jaardag met grootse show op Soesterberg 1$ Nationaal Wit-Gele Kruiscongres Zorg voor schoolkind logisch verlengstuk van W.G.K.-werk Probleem van de huwende onderwijzeres Britse kritiek op West- duitse houding Voorlopig de laatste boven Nederland V. S-a toomgelieimen stap dichter bij Europa Tariefsverhoging op Schiphol VB VRIJDAG 20 JUM 1958 1' AGlNAi Geen concurrenten Ruim arbeidsveld Plaats van de arts Onjuiste voorwaarde Den Bosch Detroit Parijs Pitssburgh (V-S.) New York I New York 11 Los Angeles Chicago Analoge bepaling De Fransen in Tunesië Tanken in de lucht VUURPROEF VOOR CAMERA MET GLANS DOORSTAAN Het Hollands Strijkkwartet Formatievliegen ....en halve minuten Huis van Afgevaardigden keurde desbetreffend wetsontwerp goe^ Mening gevraagd van minist^ Algera GENERALE OVERSTE ZUSTERS O. L. VROUW v. RETRAITE OVERLEDEN i- DE HEER A. B. WIJSMULLER OVERLEDEN AUDIëNTIES ZEELAND BOUWT VOOR? (Van onze Utrechtse redactie) Particuliere organisaties van gezond heidszorg, zoals het Wit-Gele Kruis spelen een belangrijke rol, maar volgens de al gemene opvatting ligt de laatste verant woordelijkheid in de preventieve gezond heidszorg bij de overheid. Dit leeft ook in het rechtsbewustzijn van het Neder landse volk. Dit betekent niet, dat de overheid die gehele zorg ter hand neemt; het leeuwendeel geschiedt door de parti culiere organisaties. Dit schept een pro blematiek, maar die is op te lossen, zei minister C. Suurhoff gisteren op het Na tionaal Wit-Gele Kruis-congres te Utrecht, waarbij hij verklaarde tegenover voor standers van totalitaire gezondheidszorg door de staat altijd te stellen, dat het met de gezondheidstoestand in Nederland be paald niet slechter is dan in landen, waar de staat die zorg geheel op zich genomen heeft. Pas als vaststaat, dat rechtstreekse staatszorg een optimale gezondheid heter behartigt, zou Z.Exc. deze verkiezen bo ven particuliere bemoeiing, maar dat staat geenszins vast. Het Nederlandse systeem verschaft be langeloze medewerking van duizenden, die men anders zou moeten missen. Er is daardoor ook meer ruimte voor differen tiatie en een derde voordeel is, dat door ons stelsel waarschijnlijk het totale be drag, dat het Nederlandse volk aan ge zondheidszorg ten koste wil leggen, gro ter is dan wanneer er uitsluitend staats zorg zou zijn. Het zijn dus geen ideologi sche overwegingen, maar opportunistische overwegingen, die Z.Ec. tot voorstander van de particuliere gezondheidszorg ma ken met een aanvullende taak van de overheid. Hij wilde voor drie gevaren waarschuwen; dat geen instellingen in het leven gehouden worden, die overbodig zijn geworden door een gewijzigde situatie, de versnippering van het huidige stelsel en op de derde plaats achtte hij een goede taakverdeling en coördinatie uiterst noodzakelijk, waarbij hij de overheid en het particulier initiatief niet als eikaars concurrenten wil zien. De eerste dag werd het congres ook bijgewoond door prof. dr. Muntendam, directeur-generaal voor de Volksgezond heid; dr. Werner, secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk; leden van de Eerste en Tweede Kamer; deken mgr. A. Wiegerink; vertegenwoor digers van het Utrechts gemeentebestuur en delegaties van het Surinaamse en Bel gische Wit-Gele Kruis. In een der sectie-vergaderingen werd gistermiddag nog eén referaat uitgebracht van dr. J. Veraart, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting „St.- Anna" te Venray over „Geestelijke volks gezondheid, verantwoordelijkheid voor het Wit-Gele Kruis". Wat de psycho-hyglënische zorg betreft, bieden alle levenssituaties het werkter rein en het Wit-Gele Kruis heeft hier een ruim arbeidsveld. De alomvattend heid van psycho-hygiënische bemoeiingen brengt met zich mee, dat het Wit-Gele Kruis niet de enige katholieke organisatie is bjj de buiten-gestichteljjke egzondheids- zorg, maar dat zjj de taak met anderen moet delen. Bundeling in één sociaal- psychiatrische dienst leek dr. Veraart ge wenst. Hij noemde verder de zorg voor het schoolkind een logisch verlengstuk van de taak, die het Wit-Gele Kruis is begonnen met de zorg voor de zuigeling en de kleu ter. Waarom de overheid laten doen wat het particulier initiatief kan verzorgen? Heeft het katholieke onderwijs niet zijn woord mee te spreken omtrent de samen werking met de schoolhygiënische dienst? Hedenmorgen werden de sectie-verga- deringen voortgezet en mr. H. Leenen, secretaris van de Nationale Federatie hield een inleiding over „Organisatie en Samenwerking". Sprekend over de rol van de plaatselijke kruisvereniging vroeg hij zich af, of het Wit-Gele Kruis zich in de nieuwe ontwikkeling van het werk moet blijven vasthouden aan het huidige organisatiepatroon, plaatselijk, provinciaal, nationaal. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat het kruiswerk door de nieuwe ont wikkeling, waarbij deskundigen nodig zijn en het beslist onmogelijk is het werk alleen met vrijwilligers te blijven doen, onbewust verantwoordelijkheden onttrekt en centraliseert. Belangrijk is het inpassen van district-organisaties tussen de plaat selijke verenigingen en de provinciale bonden. Dokter C. de Ruyter, medisch adviseur van de Zuidhollandse bond, sprak over „de plaats van de arts in de organisatie". Onderscheid makend tussen de sociaal- hygiënische en de sociaal-geneeskundige functie van de kruisverenigingen pleitte hij voor de benoeming van sociaal hygiënisten, die in de organisatie de lei ding zouden kunnen nemen van alle diensten voor gezonden, welke taak thans gedeeltelijk wordt verricht door districts kinderartsen of kinderhygiënisten. Als derde onder medische leiding staande dienst in de kruisorganisatie zag dokter De Ruyter een sociaal-psychiatrisch ad viesteam voor de hulp aan geestelijk ge stoorden en geestelijk minder volwaardi- gen. Afzonderlijk werd ook vergaderd over de financiële basis voor het werk, waar over spraken het Tweede-Kamerlid, drs. M. Janssen Fzn en mr. dr. Th. Speetjens, onder-voorzitter van het r.-k. Limburgse Groene Kruis. De heer Janssen zei, dat de gezond heidszorg aanvaard moet worden als een blijvende en zich ontwikkelende last, welke in verhouding tot het nationale inkomen gedragen kan worden. In 1953 bedroegen de totale kosten van de ge zondheidszorg 3,4 pet. van het nationale inkomen. De gezamenlijke overheids uitgaven hiervoor bedroegen 3 5 pet. van alle overheidsuitgaven, terwijl de gezins uitgaven voor de gezondheidszorg 4.3 pet. van het gezinsbudget beliepen. De ge zondheidszorg dient in de zich ontwikke lende verhoudingen gedragen te worden in de verdeling van de lasten, zoals die nu ligt. Mr. dr, Speetjens wees erop, dat de mening, dat overheidssubsidies een wel willende gunst zijn, overwonnen raakt. Toch zijn er nog verlangens. Het staats socialistisch streven is ook op het terrein van de sociale hygiëne werkelijk niet uit geroeid en overheidszorg wordt nog veel bepleit. De voorwaarden, waarop subsidie wordt verleend, mogen het principieel WINDSTREKEN Noord-Brabant wordt zo langzamer hand een provincie, waar je als jongeman goed moet uitkijken, om aan een vrouw te komen. Niet alleen goed uitkijken, maar ook liefst maar snel beslissen, want anders kon het wel eens te laat zijn. Want Noord- Brabant blijkt de officiële cijfers van eind 1957 wijzen het uit een provincie te zijn, waar de vrouwen ver in de minderheid zijn. Er zijn namelijk 14.246 minder vrouwen dan mannen en sommige lieden spreken al met gefronste wenkbrauwen van een vrouwentekort. Nóg een paar Brabantse cijfers (opgemaakt per 31 december 1957); totaal aantal inwo ners 1.425.732, Er zijn drie steden boven de 100.000: Eindhoven (159.249), Tilburg (132.877) en Breda (103.367). Laten we ook even de allerkleinste Brabantse gemeente aan u voorstel len: Giessen in het Land van Heus- den en Altena leeft met 729 inwoners een zelfstandig gemeentelijk leven en in totaal telt Noord-Brabant 142 ge meenten. Denkt u er aan; de cijfers hierboven genoemd stammen van 31 december 1957. De politie keek toch wel wat trots, toen men er tenslotte in geslaagd was twee gemaskerde, gevaarlijke ban dieten te arresteren, die in totaal ongeveer tien overvallen op banken hadden gepleegd. De netto-opbrengst was ongeveer 100.000 dollar geweest, De ontmaskering van de H.H. Ban dieten gaf echter ook wat rode ge zichten in 't hoofdbureau van politie: de beide bandieten bleken twee politie-agenten te zijn. Ze deden hun boze handwerk tijdens hun nacht diensten en de buit werd altijd vlug, veilig en voordelig per politie-auto vervoerd. Dezer dagen belde de chef van de Parijse politie met grote nadruk het nummer 9.9 9. het speciale nummer voor spoedgevallen van de Parijse politie. Er was ingebroken in het huis van de chef. Als u het dus over het hol van de leeuw heeft Het was de president-directeur van een grote staalmaatschappij, die zich voor de rechtbank gedaagd zag. Hij had namelijk geweigerd een vorde ring te voldoen van een jongedame, die beweerde dat ze eigenlijk ƒ900 000 van de zakenman te goed had. Waar om? Ze hield vol, dat men haar een baan had aangeboden haar leven lang van 3000 per week, als ze maar secretaresse bij deze maat schappij wilde worden. Of de presi dent-directeur op deze bewering iets wilde zeggen, vroeg men hem ter rechtbank. Ja. graag, zei de boss, als ik werkelijk zo'n aanbod zou heb ben gedaan, zou u alle recht hebben mij voor de rest van mijn leven naar een gekkenhuis te verbannen. We haasten ons u het allerlaatste haarmode-nieuwtje uit de States te melden (for ladies only). Nieuwste kleur voor de vrouw, die nu eens bijzonder wil opvallen: garnalen- rood. Om u even op weg te helpen bij de verffabriek: het houdt het midden tussen blond en rood. Soms ziet men wel eens tot zijn verrassing, dat „overwonnen stand punten" plotseling weer modern wor den. Mogelijk zijn er meer mensen in ons goede vaderland, die zich nog wel herinneren, dat onze onvolprezen spoorwegen ooit coupés in de treinen hadden (stoomtractie), die alleen door dames betreden mochten worden. Het waren de coués, waar bezorgde vaders hun jonge dochters plachten in te stoppen, als deze alleen op reis moesten en de jongedames vonden dat dan altijd verschrikkelijk antiek (en bij de eerste beste gelegenheid wipten ze dan ook wel over naar de meer vrolijker „gemengde" afdeling). En laat ik nu plotseling in een Ameri kaanse krant ontdekken, dat de sub way in New York tr.ots aankondigt dat men binnenkort over coupés zal beschikken „for ladies only". De compartimenten worden speciaal in pasteltinten gehouden. Het tientallen jaren geleden uiterst antieke geval blijkt opeens weer hyper-modern te zijn. Er werd een oproep gedaan aan de bevolking om kleine huisdieren, daar men deze ter beschikking wilde stel len van blinde kindertjes. Het resul taat overtrof niet alleen alle ver wachtingen, maar bracht zelfs pro blemen. Men ontving in enkele dagen: 2345 konijnen, 1118 eenden, 697 kippen. 351 marmotjes, 216 muizen, 66 goudhamsters, 18 opossums en 54 schildpadden. Met speciaal ontzag sprak men verder over de zending van iemand, die er een raar soort van huisdieren op na schijnt te houden: hij stuurde namelijk twee boa Con strictors. In een van de wélbevolkte gevange nissen zit een man, die honderd jaar moet opknappen (dat kan in de V.S.; men krijgt voor bepaalde delicten een bepaalde straf en al die jaren wor den bij elkaar opgesteld). De man heeft kennelijk te laat ontdekt, dat hij in zijn levensonderhoud ook op behoorlijke wijze kon voorzien. In enkele jaren heeft hij namelijk in de gevangenis een bankrekening gefokt van 70 000. Hij heeft een speciale neus voor het doen van uit vindingen op speelgoedgebied en de firma's vechten als het ware om zijn patenten. karakter van de verenigingen niet aan tasten. Het is principieel onjuist, dat de gemeentelijke overheid, zoals wel voor komt, aan het verlenen van subsidie de voorwaarde verbindt, dat het gemeente bestuur ambtshalve in het bestuur ver tegenwoordigd moet zijn. Vooropstellend, dat in geen land ter wereld zoveel vrijwillig wordt bijgedragen aan de particuliere gezondheidszorg (In Nederland betalen twee miljoen gezins hoofden hun vrijwillige contributie), pleit te mr. Speetjens toch voor verhoging van de contributie om de opbrengst hiervan in goede verhouding te houden tot de overheidssubsidies. Gestreefd moet wor den naar een minimum van 12 per jaar. In de sectie ..Wijkverpleegster en Ge zondheidsvoorlichting" wees dr. A Swaak kinderhygiënist van de Noordbrabantse bond op de tekorten aan gezondheids voorlichting op de wijkverpleegsters cursussen. die beperkt is tot een persoon lijk initiatief van een willekeurig docent. Een andere faetor. die belemmerend werkt is een uitzondering daargelaten het gemis aan steun bij de praktizerende huisarts, Dr. H. Stapert. medisch adviseur van het Alg, Mijnwerkersfonds, gaf een uit eenzetting van .Methodieken van Gezond heidsvoorlichting", waarbij de beste methodiek is het persoonlijke voorbeeld. 's-GRAVENHAGE, 19 juni 1958. Na enkele stemmingen over de Ingediende amendementen is de wijziging van van de Winkelsluitingswet hedenmiddag z. h. st. aangenomen. Wij hebben de in houd van de wetswijziging reeds eerder vermeld, alsmede de inhoud van de inge diende amendementen. Het einde was nu zo, dat het amendement Reehorst (P.v.d.A.), die de sluitings tijd vóór St.-Nicolaas en Kerstmis op 9 uur wilde houden werd verworpen met 42 tegen 60 stemmen. Vóór stemden alleen de P.v.d.A. en de communisten. Het amendement Van den Heuvel (K.V.P.) om de uitbreiding van de sluiting tot 10 uur aan de gemeenteraden over te laten werd bij zitten en opstaan aange nomen, waarop het amendement Van Eysden (A.R.), die de uitbreiding tot 10 uur des avonds alleen wilde doen gelden voor de dagen vóór St.-Nicolaas, werd ingetrokken. Aangenomen werd eveneens het amendement om geen verkoop toe te staan bij lezingen, modeshows en dergelijke na sluitingstijd. En daarmee waskde tech nische herziening van de winkelsluitingswet voor wat de Tweede Kamer betreft een feit. Huwende onderwijzeres Hierna kwam aan de orde een wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920. Hierin werden nadere bepalingen neer gelegd betreffende de huwende onder wijzeres, betreffende het verkeersonder- richt op school en wat betreft het over gangsrecht voor het zevende en achtste leerjaar. Het voornaamste punt was natuurlijk dat van de huwende onderwijzeres. De minister van onderwijs wilde nu, wat het openbaar onderwijs betreft het over laten aan de gemeenten om bepalingen te maken betreffende het al of niet ont slag van de huwende onderwijzeres. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) was het daar mee natuurlijk niet eens. Hij wenste deze bevoegdheid voor de gemeentera den' niet in de wet te zien vastgelegd, wat dus betekende, dat de huwende on derwijzeres niet zou kunnen worden ontslagen. De heer Peters (K.V.P.) zeide, dat de meerderheid van de K.V.P., die vroeger de gehuwde onderwijzeres wilde ont slaan. zich nu niet tegen het voorstel van de minister wilde verzetten nl. dat de gemeenteraad daarover zal kunnen beslissen, omdat deze meerderheid geen behoefte had aan een overbodige de monstratie. De K.V.P. ging er dus mee akkoord, dat deze beslissing wordt genomen door het gemeentebestuur en door de school besturen wat de bijzondere scholen be treft. De bepaling, dat het salaris van de gehuwdeonderwijzeres wordt gekort op de subsidie is nu komen te vervallen. De heer Tilanus (C.H.) begreep de be zwaren van de heer van Sleen niet. Im mers, zo redeneerde hij, de bepaling, welke gold voor de schoolbesturen bij het bijzonder onderwijs, dat deze over het ontslag van de huwende onderwij zeres konden beslissen, is analoog met wat de minister nu voorstelt ten aan zien van de openbare scholen, dat de ge meenteraad daarover kan beslissen. Hier is dus rechtsgelijkheid en eerbie diging van de gemeentelijke autonomie. De heer Toxopeus (V.V.D.) stelde zich volkomen op het standpunt van de heer Van Sleen en wilde het ontslag van de huwende onderwijzeres ook niet over laten aan de gemeenten en dus niet in wet vastleggen. Men moest dit volgens hem overlaten aan de verantwoordelijk heid van de echtelieden zelf. Freulle Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) stelde zich achter het standpunt van de minister met het argument, dat men het recht van de gemeenteraden onverlet moest laten. Ook de heer Roosjen (A.R.) vond de nieuwe, bepalingen betreffende de ge huwde ambtenares een goede oplossing. Het ziet er dus naar uit, dat minister Cals zijn zin wel zal krijgen. Een ander punt was dat van het aan tal lesuren. In dit ontwerp wordt nu voorgeschreven een aantal lesuren per jaar van 1040 met een maximum van 5 uur per dag. Dit vond de heer Tilanus niet aange naam,het was begrijpelijk, dat het plat teland en ook de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten hieregen bezwaar hadden. Alleen de inspecteur kan hier op een uitzondering maken, maar dan komt de vrijheid van hef bijzonder on derwijs in het gedrang. Deze te ver gaande bevoegdheid van de inspec teur achtte de heer Tilanus onjuist en hij zou dus instemmen met het amen dement van de heer Peters, hoewel hij het beter vond deze bepaling maar te schrappen. De heer Peters wilde 5 uur per dag voor het l.o. en de bevoegdheid om er zes uur Per dag van te maken voor wat het u.l.o. betreft overlaten aan de inspecteurs. De heer Toxopeus (V.V.D.) verenig de zich wat het aantal uren betreft met het voorstel van de minister, namelijk om het aan de inspecteur over te laten af te wijken van de vijf uren per dag. Hij was het niet eens met de opvatting van de heer Van Sleen, die het aantal lesuren wilde stellen op 26 per week en maximaal zes uur per dag. Toen het zover was, waren er dus verschillende amendementen. Eén van de heer Van Sleen om te voorkomen, dat de bevoegdheid van de gemeenteraad om te bepalen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt wordt ontslagen, in de wet wordt vastgelegd. De heer Peters wilde bij amende ment zien vastgelegd een schooldag van vijf uren voor l.o., en voor u.l.o. en voortgezet l.o. hoogstens zes met de be voegdheid van de inspecteur om er voor het l.o. in bijzondere gevallen zes uur van te maken. De heer Van Sleen wilde tevens deze wijzigingen doen ingaan per 1 september 1958. Minister Cals antwoordde voorlopig hij wenste de rest van het debat liever dinsdag a.s. af te doen dat wat het aantal uren betreft deugdelijk onderwijs niet mogelijk was, indien het onderwijs teveel zou worden geconcentreerd. Hij wilde wel een aanvulling geven op de voorgestelde bepaling van 1040 uren per jaar en maximaal 5 uur per dag in dier voege, dat hij voorstelde de beslissing van de inspecteur op het verzoek om er zes uur van te maken toe te zenden aan de gemeentebesturen en de schoolbestu ren met de mogelijkheid van een beroep binnen 30 dagen. Voorlopig antwoord Wat de gehuwde onderwijzeres betreft, zei minister Cals, dat hij in beginsel er geen bezwaar tegen zou hebben gehad om de bepaling, dat een onderwijzeres, die huwt moet worden ontslagen, een voudig te schrappen. Uit het Voorlopig Verslag was hem echter gebleken, dat dit werd uitgelegd als een verbod om een onderwijzeres die gaat huwen, nog te ontslaan. Dat ging de minister te ver en daarom verzette hij zich tegen het amendement van de heer Van Sleen om de bepaling uit het wetsontwerp te schrappen, dat de gemeenteraad een on derwijzeres, die gaat huwen, kan ont slaan. Van replieken werd afgezien. Dinsdag a.s. zullen de artikelen en amendementen worden behandeld. F. S. President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren in zijn wekelijkse toespraak ge zegd geen reden meer te zien om de blok kade van de Franse militaire kampemen ten in zjjn land nog langer voort te zet ten. „Er zullen nog enkele versperringen bljjven liggen, aiet uit wantrouwen, maar als voorzorgsmaatregel". Zijn regering was bereid om de Fransen bij de terug trekking van hun 7000 man uit de kam pen in geheel Tunesië, afgezien van Bi- zerta, waarover apart onderhandeld moet worden, behulpzaam te zijn. Bourguiba verklaarde voorts, dat j Frankrijk zijn blinde politiek in Alge rije voortzet. De vijanden van de onaf hankelijkheid van Algerije hadden ge neraal De Gaulle in Frankrijk aan de macht gebracht, maar met het oog op het prestige van de generaal verklaarde 1 de Tunesische president zich optimis tisch ten aanzien van de toekomstige Frans-Tunesische verhoudingen Hij 1 voegde hier echter aan toe. dat met be trekking tot Algerije de oplossing, d^e „wij, onze vrienden en Frankrijk moeten j helpen vinden, alleen constructief kan zijn in de mate. waarin deze oplossing zal zijn gebaseerd op de erkenning van de onafhankelijkheid van Algerije". Georges Gorse. de ambassadeur van Frankrijk in Tunis, zal zondag a.s naar zijn post terugkeren, aldus is van de zijde van het Franse ministerie van buiten landse zaken vernomen. De nieuwste Amerikaanse relief- katoen met piqué-effect. Bijzonder apart bijzonder voordelig Maten 38-44 f 19.75 De schadeloosstelling van nazi. slachtoffers De „News Chronicle" beschuldigt de Wcstduitse regering ervan te kort te zjjn geschoten in het vervullen van haar plicht ten aanzien van de schadeloosstelling van alle slachtoffers van het Nazi-regime. On der de kop: „Niet zo bewonderenswaar dig" schrijft het Londense liberale blad, dat ondanks de economische herleving in West-Duitsland, welke tien jaar geleden na de door de bezettende macht uitge voerde munthervorming begon, de rege ring te Bonn nog steeds duizenden slacht offers van het Nazisme zonder enige of voldoende schadeloosstelling heeft ge laten, terwijl aan de andere kant voor malige Nazii-functionarissen goede pen sioenen kregen. „De minister van justitie heeft het zelfs bestaan de gedane voorstellen voor schadevergoeding overdreven te noemen en bondskanselier Adenauer heeft daar niet op gereageerd", aldus het blad, dat constateert, dat het economisch herstel van West-Duitsland, ook in aanmerking genomen de hulp uit het buitenland en het feit. dat er slechts lage uitgaven voor bewapening waren, verbazingwekkend is, maar dat men „onmogelijk een land kan bewonderen, dat zo weinig heeft gedaan om de slechte indruk van de ergste mis daden in de geschiedenis uit te wissen". ROTTERDAM-C. BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS) ROTTERDAM-Z. BEIJERLANDSELAAN - SCHIEDAM -*DI .•DÉLf* (Van onze Haagse redactie) Ongeveer 300 vliegtuigen voor het merendeel straaljagers zullen zaterdag 5 juli a.s. deelnemen aan de NATO-luchtshow op Soesterberg. Vertegenwoordi gers van alle NATO-landen, die er een luchtmacht op nahouden, komen naar de historische vliegheide, waar 45 jaar geleden de basis van de Koninklijke Luchtmacht werd gelegd. Dit zal, zoals commodore A. B. Wolff, sous-chef Luchtmachtstaf op een pers conferentie meedeelde, waarschijnlijk de laatste grote luchtshow in Nederland worden. De snelheden van de nieuwste typen worden zo hoog en de wendbaar heid vermindert daarbij dermate, dat het spectaculair stunten van toestellen op bescheiden afstand straks niet langer voor het publiek te volgen zal zijn. Op dit vliegfeest zal men enkele nog niet vertoonde attracties kunnen be wonderen. Naast het Amerikaanse stuntteam „De Skyblazers", dat men reeds vorig jaar bij de Ilsy kon bewonderen, komt uit En geland een formatiegroep van niet minder dan 9 Hunters; een aantal dat bij stunt- vliegen nog niet eerder werd vertoond. Daarnaast zal het publiek een zgn. air refuelling kunnen aanschouwen. Dat is het tanken van een straalvliegtuig in de lucht door middel van een slang uit het tankvliegtuig. Duitsland demonstreert zijn eerste na-oorlogse toestel: de Dornier 27. Een B52, de reusachtige zesmotorige straalbommenwerper van Amerikaanse makelij, zal een nonstopvlucht vanuit de In het gastenboek van de KRO heeft gisteravond mr. A. A. M. Struycken, minister van binnenlandse zaken, PBO en bezitsvorming, zijn televisiedebuut gemaakt. Openhartig en charmant beantwoord de de minister, die met glans de vuur proef voor het nieuwsgierige camera oog doorstond, de informele en soms bijna onbescheiden vragen, die zijn gastheer, Louis Frequin, hem stelde over zijn ambt en de verhoudingen in het kabinet en met de Kroom De heer Frequin beging tijdens dit onderhoud een fout, waaraan da meeste radio- en televisie-interviewers, die met hun eigen kennis over het onderwerp willen pronken, zich schuldig maken: hij liet de geïnterviewde niet rustig uitspreken en onderbrak hem herhaal delijk midden in een zin, wat ten aan zien van een minister bijzonder onwel levend en irriterend is. Een regiefout was het, om tijdens het korte overzicht, dat de heer Fre quin van de loopbaan van de minister gaf, het „slachtoffer" bijna onafgebro ken met de camera te blijven observe ren. Hoe een televisie-interview wel moet worden afgenomen, demonstreerde KRO- regisseur Wim Bary, die drie onlangs voor hun eindexamen geslaagde leer lingen van de Maastrichtse toneelschool van hun ervaringen en ambities liet vertellen, hoewel hij de meeste vragen waarschijnlijk zelf minstens even goed had kunnen beantwoorden. Maar de kij kers kregen een goede kans, zich een indruk te vormen van de drie jeugdige toneelkandidaten. In haar rubriek „Televitrine" ont ving Maria v. d. Eist een tweetal dames van Noorse afkomst, die sier- en ge bruiksvoorwerpen uit hun land hadden meegebracht. Vier lieve Noorse meis- kes voerden een met veel zorg ingestu deerde volksdans uit en voor de smul papen, die iets bijzonders op hun menu willen hebben, waren er recepten voor een tweetal echt-Noorse nationale ge rechten. De kinderen, die op dat uur natuurlijk al in bed lagen, hadden van een klein Noors meisje kunnen leren, dat men met een doodgewone hoepel niet alleen kan hoepelen, maar er ook leuke oefe ningen mee doen, die bovendien bij zonder heilzaam zijn voor de lichaams ontwikkeling. Een aardig opgezet programma, waaruit men in kort tijdsbestek heel wat wetenswaardigheden kon opsteken over een land, waarvan de meeste Ne derlanders maar heel weinig afweten. De tekenfilm „Canada's Stamboom" die persoonlijk ingeleid door de Cana- des ambassadeur in Den Haag werd vertoond in verband met Dominion Day op dinsdag 1 juli a.s., bleek met wei nig fantasie en op conservatieve wijze te zijn vervaardigd. De kwaliteit van het beeld tijdens de rechtstreekse reportage van de voet balwedstrijd Zweden-Rusland was gis teren wat minder dan we tot nog toe gewend waren. Er traden nog al eens storingen, die afbreuk deden aan de scherpte van het beeld. Wim de Gruyter voorzag deze televisie-uitzending van een radiocommentaar. Tot slot hoorde en zag men het Hollands Strijkkwartet. Hiermede is dan misschien het beste het experiment gekenschetst: in een belevenis, die van nature auditief is. hoewel het visuele daarbij niet te ver waarlozen is, wordt bij een TV-uitzending het laatstgenoemde element als het ware onder de lens vergroot en gaat daarbij het auditieve element overwoekeren, ze ker in het geval als het onderhavige, waar de geluidsweergave niet zo perfect is dat geluidsvervormingen nog niet voor komen worden. De eis tot variatie dwingt bovendien de cameraman tot detail opnamen en hij zal dan ook geen gelegen heid voorbij laten gaan om de geluids bron, die op een moment in het vierstem. mig bestel de dominerende is, in een af zonderlijk beeld naar voren te halen, waarbij hij dan .met deze techniek in zui ver contrapuntische gedeelten onvermij delijk in onzekerheid geraakt. De ware liefhebber van het strijkkwartet verliest geen ogenblik de vier componenten uit het oog, laat staan uit het oor, de TV_ kijker echter wordt door de camera-regie tot eenzijdige waarnemingen gedwongen, die tegen de natuur van het strijkkwartet strijden. Een uitzending als deze kan een interesse wekken bij de onontwikkelde mu. ziekliefhebber en als zodanig haar ver dienste hebben, voor camera-regisseurs blijft zij voorlopig nog een lastig pro bleem, waarvan de oplossing slechts ge vonden kan worden in een juiste dosering van het hoor- en zichtbare. V.S. naar Soesterberg maken en aan het slot het défilé van medewerkers voorgaan. Een grote plaats is ingeruimd voor het formaticvliegen. Dit maakt op buiten staanders wel eens de indruk van loze waaghalzerij. In deze tijd echter met de vele vliegtuigen en de hoge snelheden is het luchtruim gebleken niet oneindig te zijn en een concentratie van vliegtuigen met hetzelfde doelwit in een formatie, komt de vliegtechnische efficiency en veiligheid zeer ten goede. Het vliegfeest heeft als organisatrice de Stichting Luchtmachtdemonstraties. De opbrengst gaat naar de militaire onder steuningsfondsen. H.M. de Koningin, die zoals men weet de luchtvaart een warm hart toedraagt, zal op deze 45-ste verjaardag van de Koninklijke Lucht macht aanwezig zijn. Ook de verdere leden van het Koninklijk Gezin zullen het feest meemaken. Prins Bernhard zal de kennismaking kunnen vernieuwen met de Amerikaanse jager Lockheed Starfighter, waarmee hij reeds bij zijn laatste bezoek aan de Verenigde Staten vloog, en dat het snelste toestel van het ogenblik schijnt te zijn. Het hoofdprogramma telt 22 nummers, die bij elkaar ruim drie uur in beslag nemen. Overste Van Arkel, die de vlieg- teams zal „dirigeren" heeft reeds een nauwkeurig tijdschema opgesteld, dat met hele en halve minuten werkt. Het bezoek bij dit unieke vliegfeest zal, zeker als het weer gunstig is, groot zijn. Er zijn 50.000 zitplaatsen. Daarnaast is er een paddock waar automobilisten vanuit hun wagen kunnen kijken. Het aantal staanplaatsen is vrijwel onbeperkt uit te breiden. Om verkeersopstoppingen te voor komen zal aan de hoofdshow, welke om drie uur begint, een aantrekkelijk pro gramma voorafgaan. Het Huis van Afgevaardigden he®^' met 345 tegen 12 stemmen een W®*s( ontwerp goedgekeurd, dat presid®1 Eisenhower machtigt meer gegevens materiaal betreffende atoomwapens te wisselen met bondgenoten, die re®''* in staat zijn atoomwapens te produff ren. Het enige land, dat daarvoor dusver in aanmerking komt, is Gr0"' Brittannië. Het wetsontwerp gaat nu naar de S® naat. Gemeld wordt, dat de bespreK,r| gen over een akkoord met Groot-8rl tannië al begonnen zijn. t Het wetsontwerp staat geen lever'", van atoomwapens zelf toe. De Am®1 kaanse atoomwaperis die zich in buitenland bevinden blijven in Am®1 kaans beheer. (i Door het wetsontwerp goed te keU'L heeft het Huis tevens zijn goedkeu®1"'; gehecht aan een amendement dat Gr0'',, Brittannië in staat stelt van een pf, culiere Amerikaanse firma (Westi®1", house Electric Corporation) een atoó"' motor voor een duikboot te kopen- Het Tweede-Kamerlid Visch L- minister Algera gevraagd met welke dragen de tegenwoordige landingstarieV op Schiphol zullen worden verh^^i wanneer de desbetreffende plannen de directie dezer luchthaven voorts hoe de toekomstige tarieven zily,e' komen te liggen ten onzichte van de staande tarieven der anriprp WpctpuroP Ih staande tarieven der andere Westeur luchthavens. Ook zou de heer gaarne vernemen hoe de minister over de plannen van de directie. -..rb (Van onze correspondent) In het Retraitehuis aan de Kap®1'^ laan te Roermond is geheel onverW*»,t, overleden Mère Edith de DieuleV/fp- generaal overste der Zusters van Vrouw van de Retraite, waarvan moederhuis gevestigd is te Vannes 0$ n"3 In Baarn is na een langdurige ziekte op 40-jarige leeftijd overleden de heer Ber nard Wijsmüller, mede oprichter en mede directeur van de rederij Gebr. Wijsmüller N.V. te Baarn. De heer Wijsmüller genoot grote be kendheid in scheepvaartkringen. Hij was een expert in het op eigen kracht (zonder sleepboten) uitbrengen van zeeschepen. Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, za] de volgende week geen audiëntie verlenen. uureuciiiuis gevesuga is te vaniw= v- Mère Edith was met haar assistent-6 bezoek geweest in het klooster der gregatie te Heerlen, vanwaar ze Roermond Was !?pknmpn "H in «aria 2' k* z iJ Roermond was gekomen. Dinsdag ze een hartaanval en dezelfde dag leed ze. Zij was 60 jaar, waarvan 2 .$1? 30 geprofest en 10 jaar generale ®>v of' was. Mère Edith, die uit een Franse^ ficiersfamilie stamde, was geboortig L'Orient. (Van onze correspondent) ,e\. In de provinciale bibliotheek te de, burg,, heeft Gedeputeerde A. Schout d' tentoonstelling „Voortbouwend Ze6 e® geopend. Aan de hand van lucn^n grondfoto's wordt een beeld gegeven je de vorderingen op dit gebied va"i{e®' bouw van woningen raadhuizen. |<e ji3 ziekenhuizen en moderne boerderij®1 het einde van de oorlog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6