Dagblad voor.Schiedam en omstreken Sovjet-Ambassade te Bonn met stenen bekogeld LANGSTE DAG MET WEINIG ZON Hammarskjoeld ook naar Cairo De ontevredenheid over De Gaulle begint enige vorm te krijgen Kerk in Hongarije „OPUS PACIS"-bewegmg door communisten geheel lamgelegd Temperatuur van de aarde Vaderland dienen.... ié vrijheid zaterdag 21 juni igm 1 Onze gulden heeft een ie'ïjke knauw gekregen overgeplaatst Ongeluk in Engelse kolenmijn In Londen rijden de bussen weer Stoffelijk overschot van Pétain mag niet naar Verdun worden overgebracht 1 Vacht in Nicosia en koudste plekje Dr. A. M. Kat Deense ambassade te Moskou bestookt Kobaltslraïer voor Eindhoven BEZWAREN TEGEN HET „ABSOLUTISME" GROEIEN N. Guinea terug te vrij gen Mgr. Hamvas zweeg Resultaten Internatio naal Geofysisch Jaar Haagse uitbreker in Enschede gepakt W/Wr'AWnpY N3DH0W H00A H33M 13H iï'l'A&ï't'' ft Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. zal tijdens zijn hui dige bezoek aan het Midden-Oosten Amman, Jeruzalem en mogelijk ook Cairo bezoeken. Dit is gisteren door het hoofdkwartier van de V.N. meegedeeld. Vandaag zou de secretaris-generaal vertrekken uit Beiroet voor een bezoek aan Amman en Jeruzalem. Hij zou daar deelnemen aan de be sprekingen over het geschil tussen Jordanië en Israel, inzake de berg Scopus. Volgens het communiqué hoopt Hammarskjoeld, als hij inder daad naar Cairo gaat, daar „verschillende problemen m.b.t. de Ver enigde Naties" te bespreken, o.m. kwesties inzake de V.N.-politiemacht in Egypte. Uit de bekendmaking blijkt niet, of Hammarskjoeld in j nffiplPl'PlI Cairo de Syrische interventie aan de orde zal steUeiT. j Uil - Indians vliegtuig jbasiscommando vastgehouden I* ?ationaie u r'an" Slecht opgevat Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien In stromende regen op nachtelijke escapade NOG ONSTANDVASTIG WEER nieuwe leaamscne courant Weer protesten om moord Een 400-tal Hongaren en een aantal Westduitsers hebben bij de Sovjetrussische ambassade in Bonn een betoging gehouden tegen de terechtstelling van Nagy c.s. Er werden verscheidene ruiten ingegooid, voordat de politie de menigte ver spreidde. ï>e betogers waren zwijgend naar de ambassade gemarcheerd, voorafgegaan door kinderen in Hongaarse klederdracht. Men voerde een groot portret van Nagy mee. Ongeveer een kwartier lang bleef men zwijgend voor de ambassade staan. Daarna haalden de betogers stenen uit hun zakken, die door de ruiten vrerden gesmeten. In het BinnenziekcnJuiis te Eindhoven is donderdag een kobaltstraler in gebruik gesteld. Deze kostbare installatie, een belangrijk wapen in de strijd tegen kan ker en andere kwaadaardige gezwellen, is ter beschikking gekomen dankzij steun van de landelijke Organisatie Kanker bestrijding en het Koningin Wilhelmina- fonds. Honderden Sovjets, meest jongeren, Ecbbcn gistermiddag de Deensse ambas sade in Moskou met stenen en eieren be kogeld uit protest tegen de schade, die •'insdag aan de Sovjetambassade in Ko penhagen is aangericht. Bereden politie bloest de orde herstellen. Bijna alle rui- ten van de ambassade sneuvelden. Perr Soonljjke ongelukken deden zich niet v0nr. In het Russisch en Engels werden de boorden ,,weg met de Deense marionet ten" op de muur geschilderd. Borden met het opschrift „lang leve de vrede" en "Weg met de Deense fascisten" werden door de kapotte ruiten naar binnen gg- smeten. De demonstratie heeft drie uur ge duurd. Een Deense diplomaat achtte het Pantal betogers op vier vijfhonderd. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen in Boedapest is generaal Maleter doodgeschoten en zijn de anderen opge hangen. De terechtstellingen zouden het vorige weekeinde uitgevoerd zijn. Uit andere gegevens menen de waarne mers te kunnen concluderen, dat het proces mogelijk begin juni is afgeslo ten vóór een vergadering van het cen trale comité der Hongaarse communis tische partij op 10 juni jl. Toen zou men de leden van de uitslag van het proces hebben verwittigd en hun me ning over de datum van publikatie heb ben gevraagd. Het geheel zou als een voldongen feit aan het comité zijn voor gelegd. XN s vv (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag, 21 juni, is het de langste dag, waarop de zon meer dan zéventipn uren boven de horizon staat, maar wij zullen hier niet veel van merken. Uitge strekte wolkenvelden drijven er over ons land; in het afgelopen etmaal viel vooral in de zuidelijke provincies meer dan 10 mm regen. Om 22.58 uur vanavond bereikt de zon hwfec hoogste stand, zodat ook zondag nog 4si de langste dagen behoort. Er is een kleine verbetering onderweg, die in de loop van de dag opklaringen Een vliegtuig van de Indiase lucht macht, dat Indiase waarnemers naar Libanon bracht, is, toen het gisteren boven Syrië vloog, tot; een landing in Damascus gedwongen. Na drie uur kreeg het toestel toestemming de reis te vervolgen. Gisteren hebben zich hier en daar in kan brengen, maar ook orgen blijft het Beiroet schietpartijen voorgedaan. Voor WM het gebouw van de Britse ambassade is een Libanees doodgeschoten bij een treffen tussen rechtse katholieke fa- langisten (die hun eigen „veiligheids patrouilles in Beii-oet hebben) en bouwvakarbeiders. De falangisten wa ren naar de ambassade gegaan om mede te delen, dat zij een komplot had den ontdekt om\£<> Amerikaanse am bassadeur te vermoorden. Deze was in conferentie met de Britse ambassadeur. Het optreden van de falangisten was het sein voor een schietpartij. weer in het gehele land te koel bij maxi mum temperaturen, die tussen 14 en 17 gr. C. schommelen. Op enkele plaatsen, vooral in het zuid-westen van Nederland, waar juni bijzonder droog bleef, is deze regen wel kom. Boven de Oceaan ontwikkelt zich een hogedrukgebied, zodat wij het begin van de volgende week met enkele licht puntjes tegemoetgaan. t Av (Van onze Haagse redactie) Drie officieren, twee majoors en een kapitein, die tot op heden werkzaam wa ren bij het Basiscommando te Den Haag zijn van hun functie ontheven. Zij konden in hun leidinggevende taak bij het Com mando, die veel contact met het bedrijfs leven meebracht, niet langer gehandhaafd blijven. De Legervoorlichtingsdienst deel de ons mede, dat een onderzoek thans gaande is naar het beleid bij reparatie- uitbesteding. Van malversaties is niets gebleken. Op last van de Generale Stal zijn de drie betrokken officieren overge plaatst naar de Staf van de eerste leger korps in Apeldoorn. Het Basiscommando heeft een interne logistieke taak bij aan voer en reparafie. De eers.e gewonde wordt boven de grond gebracht uit de Itolenmtjn in Pendleton (in de huurt, van Manchesterwaarin, gelijk gemeld, zich een explosie had voorgedaan, waardoor tien mannen op een diepte van meer dan zeshonderd meter van de buitenwereld afgesloten geraakten Met grote mcerderdheid hebben gisteren de stakende buschauffeurs van de ruim 8000 Londense autobussen besloten het advies op te volgen van de stakingslei ders om weer aan het werk te gaan. Gis teravond vertoonden zich weer enkele bussen in het Londense stadsbeeld. Van morgen zouden alle diensten weer nor maal zijn. De staking van de Londense autobuschauffeurs heeft zeven weken ge duurd. De beslissing om weer aan het werk te gaan is gevolgd op een toezeg ging van de regering om ook de lonen van de chauffeurs op de buitenlijnen, die niet voor salarïsvérhóging in aanmerking kwamen, nader te bekijken. 1wee soldaten van liet Engelse regi. "tent Lancashire Fuseliers staan hier °P wacht bij een prikkeldraad versperring in een straat van Nicosia, de hoofdstad van liet eiland Cyprus, r'.'elkc de dwars door die straat opende scheiding aangeeft -tussen de f'riekse en Turkse wijk van de stad. duidelijk is te zien, hoe op het bord 'het de zwarte pijl op de hoek van de straat, de in het Engels geschrc. vpn rif-litingaanwijzing is uitgewist door Cyprioten. ]M>ONESISCH parlementslid sGeweld gebruiken 0111 lid van het Indonesische parlement De benoeming van Bela Mag tot Hongaars delegatie-leider na&r het Wereld- vredescongres te Stockholm (1622 juli) de aanstelling van talrijke nieuwe „directeuren" in de parochies naast de pastoor, en de voorbereiding van het landelijk Vredescongres in Boedapest door de tournee van Richard Horvath en Miklós Beresztoczy, beiden geëxcommuniceerd, tonen aan, dat de greep van de communisten op de katholieke vredesbeweging, „Opus Pacis" de invloed van de bisschoppen geheel teniet gedaan heeft. l«o bare •ie: r „de provincie West-Irian", Silas Pa- heeft vandaag verklaard, dat Indo- s'ë „wapengeweld" dient te gebruiken 111 „West-Irian van de Nederlanders te- f,ls te krijgen". Hij zeide, dat dit de enige adier is. j Wien de regering krachtige maatrege- .°n neemt tegen de opstandelingen, aldus T üd van de Indonesische volkevertdgen- °°rdiging, dan zou zij nog krachtiger "afregelen moeten nemen tegen de Ne- 6r'andersin Nieuw-Guinea. Eerder heeft luitenant-kolonel Pramoe- *>rdj,o. secretaris-generaal van „het bevrijdingsfront voor West- verklaard. dat „slechts door het ruik va,n geweld het gebied van zijn HAruMMf kan worden bevrijd" De talrijke officiële berichten, die van achter het IJzeren Gordijn komen, geven de indruk, dat de Kerk momenteel onder heviger druk staat dan ooit tevoren. Op het ogenblik zijn de kerkelijke ge zagsdragers weer geheel de gevangenen van de zogenaamde „gebaarde bisschop pen", de scheldnaam van de regerings commissarissen bij het Bureau voor Ker kelijke Zaken. Na hun reis door de Sovjet-Unie als lid van de pricsterdelegatie, trekken Richard Horvath, de gewezen Cister- ciënscr monnik, en Miklós Beresztoczy door het land en beleggen daar diocesane vergaderingen van de Priestervredesbe weging, waaraan tussen 100 en 500 pries ters gedwongen deelnemen. Zü geven daarbij hoog op over de godsdienstvrij heid, welke zjj hebben geconstateerd. Doch Mgr. Hamvas. die namens het epis copaat aan deze reis deelgenomen heeft, zwijgt. Slechts Is bekend, dat hij de bis schoppen verslag van zijn reis heeft uit gebracht. Intussen-'is komen vast te staan, dat de beide geëxcommuniceerde priesters wor den bijgestaan door de eveneens geëx communiceerde Janos Mate en titulair- abt Bela Mag, die in december van het vorig jaar op last van de regering tot directeur van „Opus Pacis" benoemd is, waardoor feitelijk de oorspronkelijke op zet van de bisschoppen met deze katho-, lieke vredesbeweging, onmogelijk gemaakt is. Van Richard Horvath is door de revo lutie. van 1956 bekend geworden, dat hij tegen hoge betaling, de regering inlich tingen verschaft heeft over de politieke opvattingen en het zielzorg-werk van iedere priester afzonderlijk. Ook heeft hij zich niet onderworpen aan de vermanin gen van dé H. Stoel van 16 juli 1957. Aldus meldt het KNP. (Van onze correspondent) PARIJS vrijdag Zij, die hadden verwacht, dat het veel besproken zomerreces van de Franse Ka mer voor geruime tijd volslagen rust zou brengen in het parlementaire leven, schij nen nu bedrogen nit te komen. Het Palais Bourbon is niet gesloten en in de couloirs of wandelgangen heerst zelfs een bedrij vigheid, die doet denken aan dagen van kabinetscrisis. Die drukte wordt niet al leen veroorzaakt door de parlementaire journalisten. Ook de Kamerleden, die in 'hun respectieve partijen de spraakmaken de gemeente uitmaken, komen er voort durend poolshoogte nemen. En de Ka mercommissies, die voort gaan te verga deren, blijven druk bezocht. Dat alles is begrijpelijk, als men maar wil beden ken, dat de overgrote meerderheid der Kamerleden de generaal slechts node en als het minste kwaad heeft aanvaard Zoals men weet, heeft Kamervoorzitter Le Troquer erop aangedrongen met name het werk in de commissies zoveel rhoge- lijk voort te zetten, waardoor er van het parlement uit tenminste enig contact met en daarmee enige controle op de minis ters mogelijk blijft- Wat de commissie voor de buitenlandse politiek en die voor financiën betreft, was voor het uiteengaan der Kamer, zelüs besloten periodieke ver gaderingen te houden. Men heeft echter buiten de waard ge rekend, die de Kamer met zulk een ver bluffend grote meerderheid heeft aange steld. Generaal De Gaulle stelt blijkbaar weinig prijs op de inmenging der com missies in zijn beleid als minister-presi dent, Belangrijke besluiten worden geno men, waarbij de betrokken commissies voor een voldongen feit worden gesteld. Op het ogenblik voelt vooral de rechter zijde in de Kamer zich daardoor gesto ken i.v.m. de voorlopige overeenkomst, die deze week met Tunesië is afgesloten. Intussen wordt de belemmering van het gebruikelijke contact tussen Kamercom missies en ministers in Parijs zeer slecht opgevat. Er zijn immers nog meer voor beelden. In de commissie voor de con stitutionele wetgeving en het algemeen stemrecht wenste men, begrijpelijk, op de hoogte te blijven van de in bewerking zijnde voorstellen tot herziening dér staats, instellingen en tot herziening der Kieswet. Minister Mollet heeft deze commissie echter niets kunnen vertellen. Het is uit gekomen, dat De Gaulle aan zijn minis ters heeft opgedragen niet voor de com missie te verschijnen, totdat de minister raad de hervormingsvoorstellen definitief zou hebben vastgesteld en eventuele vra gen en opmerkingen van de Kamerleden dus overbodig geworden zijn. De socialisten hebben nog gisteravond over deze manier van doen vergaderd en met 32 tegen 27 stemmen en 3 ont houdingen besloten aan de Kamervoor zitter te verzoeken generaal De Gaulle ertoe te brengen, dat de commissies weer in contact kunnen komen met 'de ministers. In de wandelgangen heeft men de in druk, dat generaal De Gaulle de beslis singen persoonlijk wil nemen, zodat zelfs de ministers over zaken, die niet onmid dellijk onder hen ressorteren, even onkun dig worden gelaten als de Kamerleden. Gisteravond is nog een ander tekenend feit bekendgeworden. Het Kamerlid Isorni, de beroemde verdediger van Pétain, heeft van de generaal-gouverneur van het Le gioen van Eer, genei-aal Catroux, bericht ontvangen, dat Do Gaulle definitief zijn toestemming heeft geweigerd voor de overbrenging v. h. stoffelijk overschot van maarschalk Pétain naar de ere-begraaf- plaats van Douamont op het slagveld van Verdun. Die weigering zou op twee gron den berusten. Enerzijds doet De Gaulle een (weinig overtuigend) beroep op een militair reglement, dat zou verbieden, dat een legerbevelhebber temidden zijher manschappen begraven wordt. Anderzijds wenst" hij niet, dat een toestemming wordt opgevat als een goedkeuring-achteraf van het beleid van Pétain, wie o.m. verweten wordt nogal pikant dit in deze maan den op te merken in feite de Derde Republiek om hals te hebben gebracht. Er is dus niets veranderd aan De Gaul le's houding ten opzichte van deze figuur (een houding, die De Gaulle al eerder zo veel van zijn populariteit kostte). De ge voelens voor en tegen Pétain hebben een diepe scheiding in het volk teweegge bracht. Nu groeit het getal dergenen, die het optreden van Pétain In een ander licht gaan zien dan in de eerste na-oor- logse jaren. Het is teleurstellend, dat De Gaulle deze gelegenheid, waar.uit een verzoening zou .kunnen groeien, niet heeft aangegrepen, maar integendeel heeft ge riskeerd oude. wonden open te halen. Een ondercommissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Congres heeft gis teren uit verslagen van de Nationale Stichting voör de Wetenschap vele be vindingen van de 10.000 geleerden uit 66 landen, die aan het Internationale Geo fysische Jaar deelnemen, gepubliceerd. Enkele van deze bevindingen zfln: De koudste plaats op aarde is niet de geografische Zuidpool, maar ligt 800 km dichter naar Australië toe. Sov jetrussische geleerden noteerden daar een temperatuur van -109 gr. Fahren heit. Onder het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan is een nieuwe bergketen ontdekt, die 1500 km lang is en 300 km breed. De Zuidpool is niet een vaste land- massa met sneeuw en ijs bedekt, maar een gebied van bevroren meren en fjorden. Het is niet onmogelijk, dat de tem peratuur op aarde zal stijgen ten ge volge van de hoeveelheden kooldio- xyde, die de mens in verbrandingsgas sen aan de atmosfeer toevoegt. En september zal de Nederlandse regering een vrij williger smedaille uitgeven voor hen, die tien jaren onafgebroken vrijwillig in dienst zijn van de Nationale Reserve, Reserve Grensbewaking, Marechaussee Res., Korps L. JV. D., Korps Rijkspolitie, Gemeente Politie, Noodwaclit of Noodwachtstaf, De medaille, welke van lichtbrons is vervaardigd mid dellijn 35 mm.) met inscriptie..Het. I aderland dienen.... is vrijheid. Naar wij vernemen, zijn gisteren aan dr. A. I. M. Kat pr., directeur van de r.-fc. Koorschool te Haarlem, de laatste H. H. Sacramenten toegediend. Dr. Kat is sinds drie dagen in de Maria. Stichting te Haarlem opgenomen. Heden ochtend was zijn toestand nog zeer ern. stig; wel heeft de patiënt een goede nacht gehad. De politie te Enschede heeft vanmor gen vroeg de 25-jarige Rotterdamse stu dent J. J. L. gearresteerd, die op 3 mei uit het huis van bewaring te Den Haag was ontvlucht. L., die "oor verschillende politiekorpsen in? ons land werd gezocht, staat bekend als een behendig inklim- mer. Hij heeft op tal 'an plaatsen zijn slag geslagen. Vannacht trof de politie hem "tijdens een stromende regen op straat aan met zijn 19-jarige Enschedese vriend B. van D. Zij werden meegeno men naar het bureau, waar I,. zich niet voldoende kon legitimeren. Hij beschik te weliswaar over een pas, doch deze bleek vervalst te zijn. Toen men zijn ui terlijk vergeleek met het signalement, dat de Haagse politie had rondgestuurd, bleek men te doen te hebber, met L. L. en D. hebben bekend zich aan een vijftal inbraken en insluipingen in Enschede en omgeving te hebben schuldig gemaakt. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. Zondag 22 juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 10.28. onder 23.43. Maandag 23 juni: zon op 4.20, onder 21.04; 'maan op 11.45.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1