T^-Cli PRINS BERNHARD REIKTE ZILVEREN ANJERS UIT t^ssxsttfjtssrxrss. een Douwe Egberts /K,_ Dokter en sociale ver zeker in Arbeidsongeschiktheid obleem. dat 1102: ver van I ideale oplossing staat „Zware jongen uit het noorden" Uit alle Grootse plannen op een prachtig terrein jsr in handige plastic tabakszak! vertrouwde Bossche rechtbank niet vb Snelle aanwas van studenten Nedalo te Hengelo sluit fabriek -/V Deel van Hilversum uur lang in donker Kard. Stepinac hersteld Veluwe behoeft niet in te drogen Nu extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad! in handige plastic tabakszak! Medische behandeling hoort niet thuis een voorziening wegens loonderving MISSA FESTIVA VAN MONNIKENDAM Na 14 dagen zwerven langs de weg gestorven Devaluatie der Franse frank thans officieel MAANDAG 23 JUNI 1958 PAGINA 3 Plannen worden werkelijkheid Kernstuk van de T. H. Uitwerking Volgende week 120 man zonder werk „Trots op ojis verleden bouwen wij aan onze toekomst M moderne mens Wijze Verwachtingen van deskundigen bewaarheid Belangrijke vondsten Genève Soveria Manelli (Z.-Italië) New York Memphis (V.S.) Melbourne Amsterdam Beslissend woord m pitotaMlIfcig IbeeiWen Overschatting Facet, van particulier eigendom Gemeenschappelijke medische dienst Bich aan zjjm bestraffing te onttrek- meegedeeld. Koers 1,tegenover frs. 420 TWEE AM. MISSIONARISSEN UIT COMMUNISTISCH CHINA ROMAN TE VEEL „UIT HET LEVEN GEGREPEN" Bouw Technische Hogeschool Eindhoven versneld Het bouwtempo van de Technische Ho ges eb ooi te Eindhoven wordt met ^n jaar wrsneld; niet in 1964 doch op 1 september 1963 zal de bouw van de X. H. gereed zijn om de te verwachten 1800 studenten te kunnen °pvangen. Bovendien wordt het aantal nuttige vierkante meters van ^4.000 op 89.000 gebracht. Omgerekend in geld is dit een stijging van 53 miljoen tot' 86 miljoen gulden. De kosten van de gebouwen en de Ct>mplete inventaris worden geschat op 122.500.000 gulden. Dit beeft de ®rohitect, ir. S. J. van Embden, medegedeeld in een uiteenzetting die hij ift een der zalen van de Technische Hogeschool over de herziene bouw plannen gaf. De plannen, die voor 1957 golden en uit ingen van een totaal aantal studenten van 1.000, voorzagen in de realisering van Oen gebouwen. Thans, nu het aantal stu denten aan de Eindhovense T.H. geschat Jvordt op 1.800, is het nodig het aantal ge bouwen met vier uit te breiden: een hoog bouw, waarin de afdeling elektrotechniek J'l worden ondergebracht, een tussenge- bouw, eveneeps voor elektrotechniek, een bal voor fysische technologie en een sport hal. Uiteraard zal de regering nog raoe- ^on beslissen over deze extra voorzienin gen, alsmede over de versnelling van het bouwtempo. Spreker deelde mede, dat de Senaat de maatregelen van essentieel be king acht. De ministers, die vorige week hiaandag een bezoek brachten aan de Eindhovense T.H., zijn hiervan in een ex- bosé in kennis gesteld. De geschetste situatie brengt mede, dat de bedragen van het gemiddelde investe ringsschema sneI z'in gestegen. In het jaar 1959 wordt het gemiddelde laarbe drag belangrijk overschreden, terwijl m bet jaar 1960 het aanvankelijk vastgestel de bedrag lang niet verbruikt zal worden. De maquette van het gebouwencom plex van de Technische Hogeschool Eind- hoven, maakte ons duidelijk, dat men in Eindhoven er werk van maakt, om op technisch onderwijsgebied in de pas te blij ven met de snelle ontwikkelingen in het buitenland. De uitgangspunten, die men bp de opstelling van de plannen heeft aange nomen, dragen het karakter van „een ver blijden van een opeengepaktheid terwijl *r toch een sfeer van eenheid aanwezig moet zijn. Dit heeft men trachten te be reiken, o.a. door de hoogte in te gaan. De Verdere expansie en de interne reorgani satie van de T.H. wil men op efficiente Wijze het hoofd bieden, d.m.v. montage constructies. Een belangrijk steunpunt Voor de plaatsing van de diverse afdelin gen in de gebouwen, is het contac.enscne- ma geweest, waardoor de relatie-dicht heid bepaald kon worden. De onderlinge bereikbaarheid hoopt men tot stand te brengen door het verkeer binnenshuis en buitenshuis op ongelijke niveau's te laten bewegen. Luchtbruggen zullen de gebou wen met elkaar verbinden, waardoor binnen het gehele complex gebouwen een eenheid zal ontstaan. Op het kruispunt Van luchtwegen komt dan de kantine. Het uitzonderlijk prachtig gelegen ter rein wordt door de Dommel verdeeld in definitief gebouwencomplex der technische hogeschool eindhoven CZ aula en collegegebouwen. CT hal voor chemische technologie. (.,i,nninni»^ HL hogedruklaboratorium aldeiing der scheikundige technolog e. EH hoogbouw afdeling der elektrotechniek. FT hal voor fysische technologie. CHB centrale hoogbouw boven. CHO centrale hoogbouw onder. KH gebouwen centrale technische voorzieningen. E machinehal afdeling der elektrotechniek. SH hoogbouw scheikunde. EG tussenbouw afdeling der elektrotechniek. W hal werktuigbouw. P paviljoen. -Tv lv. R rectorswoning en bijbehorende gebouwen. X O architectenbureau, bouw- en planbureau. A een oostelijke en een westelijke helft. Het westelijke gedeelte zal in principe onbe bouwd blijven. De oostelijke is onderver deeld in 3 zone's: 1. Het gedeelte, dat gereserveerd blijft voor verdere expansie van de T.H. 2. De rand, die plaats gaat bieden aan de noodzakelijke instituten, zoals research- laboratoria. 3. Het kerngebied, waarin eik der 3 tech nische afdelingen over een eigen rayon zal gaan beschikken. Tevens zal het repre sentatieve complex-gedeelte hier worden ondergebracht. Als in 1963—1064 het complex gereed is, zal men 2 typen gebouwen kunnen opmer ken: a) industriële of semi-industriële hallen: b) verdiepingsgebouwen. In totaal komen er 14 bouwwerken te staan, t.w. een centraal hoog gebouw, om geven door hallen, lage gebouwen en 2 ho ge. In 11 maanden is het Paviljoen uit de grond gestampt, dat nu nog eenzaam staat te midden van veel groen en in aan bouw zijnde gebouwen. Zoals de 4 hallen van de afdelingen,nl. de technologische (onderverdeeld in een fysisch en che misch technologische afdeling), de werk tuigbouwkundige en de elektrotechnische afdeling. Het centrale hoogbouw, het parade paardje van de architect ir. S. J. v. Emb den, zal het knooppunt moeten worden van al de activiteiten van de T.H. Ze wordt 175 m. lang, 20 m. breed en 45 m. hoog (Philipstoren is ook 45 m. hoog), met 5 hoofdverdiepingen en 5 tussenverdiepin- gen Het gebouw zal echter geen barriere worden op het terrein, want de noord- en zuidflank komen op poten te staan, zodat het verkeer ongehinderd doorgang kan vinden. In dit gebouw alleen is voor een bedrag van f 23.000.000,— geïnvesteerd. Ir. v. Embden hoopt het in 1961 (sept.) af te kunnen leveren. De twee andere hoogbouwwerken (voor de chemische technologie en voor de elek trotechniek) verkeren, wat be.treft de plan nen nog in het allereerste stadium, zodat wij hier niet over zullen uitwijden. Op het plan staat ook een sporthal. Het totale vloeroppervlak zal in *~33-'64 bedragen 89.000 m2, hetgeen netto neerkomt op 30 m2 per student (het gemiddelde in Ned.) De investeringen zullen in de komende ja ren een gemiddelde hoogte bereiken V3n f 17.500.000, terwijl in 1959 en '61 belang rijke toppen vertonen. Door de onver wachte toeloop van studenten is een versnelling van 1 jaar noodzakelijk ge worden. Het geheel ts geïnspireerd op een geïde aliseerde vorm van de normale fabrieks- f.OMML L 1 (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag heeft de directie van de apparatenfabriek Nedalo N.V. te Hen gelo aan het personeel medegedeeld, dat op maandag 30 juni a.s. de produktie zal worden stopgezet en de fabriek ge sloten wegens het uitblijven van opdrach ten. Ongeveer 120 werknemers zullen wor den ontslagen. De n.v. zal de aan dit ontslag verbonden wettelijke verplich tingen ten volle nakomen. Het geweste lijk arbeidsbureau, de vakbonden en an dere officiële instanties zijn van de be sluiten op de hoogte gesteld. De directie kon ons nog geen uitsluitsel geven inzake de toekomst van de fabriek. Bij de Nedalo werden de laatste jaren voornamelijk oliekachels gemaakt. Of schoon deze aanvankelijk vlot werden af gezet, schijnen door een constructiefout moeilijkheden te zijn ontstaan. Duizen den kachels, die in Duitsland in voor raad waren, kwamen daardoor naar de fabriek in Hengelo terug. Reeds eerder was aan deze fabriek een groot aantal leden van het personeel ontslagen. „Er is in onze tijd een verschijnsel, dat. geloof ik, vroeger niet, of niet in die mate voorkwam. Ik bedoel de steeds sterker blijkende wil tot behoud van het oude in het nieuwe. Of duidelijker gezegd: het eruditie verlangt van zo hoge graad en van zo grote kostbaarheid, dal niet zo heel velen die kunnen volgen. Immers, de scholing en de eruditie kunnen nog afgezien van de vereiste vooropleiding bewaren van wat goed was in het vcrlc- niet ten volle verkregen worden zonder den bij het uitbreken naar het nieuwe he- j grote en langdurige reizen naar de co*}~ den. Ik geloof, dat dit verschijnsel mag j serveringsplaatsen van de cultuur, de bouw. Men maakt gebruik van geconstru eerde tussenvloeren, die zonder veel moei te weer verwijderd kunnen worden, als reorganisatie en expansie dat vragen. Een ailuminium-frame, bezet met dubbel glas of isolerende panelen (geen steenachtige materialen!), dat wordt het aangezicht van de gebouwen. De gevels vertonen m.a.w. een „Curtain-wall". Dat men het oog op de toekomst richt, blijkt duidelijk uit de indeling van de col lege-zalen, deze zijn met de aula in een gebouw ondergebracht. Doel hiervan is, dat er wetenschappelijke congressen ge houden kunnen worden, terwijl het studie programma rustig voortgang kan vinden. Vanaf 1960 is het gymnasium Augustia- nem beschikbaar. Uiteindelijk zal het zo moeten worden, verzekerde ir. v. Embden ons: „De we reld van de T.H. en die van Eindhoven Zaterdagavond zijn het noorden en een gedeelte van het centrum van Hilversum gedurende ongeveer een uur verstoken geweest van elektrische stroom. Onder meer werd hierdoor getroffen de KRO- studio, die echter juist op tijd kon over schakelen op het noodaggregaat, zodat de luisteraars vrijwel niets hebben gemerkt. In de andere in bedrijf zijnde studio's viel de stroom niet uit. Oorzaak van de storing was het feit, dat een 50 kw-kabel tussen twee hoofdtrans- formatorstations was uitgevallen. Men moest de stroom daardoor omleiden via een tweede hoofdstation en zo via de on derstations. Kardinaal Stepinac, primaat van Joe- worden gezien als een bewijs van gees- I oudP telijke rijpheid. In het Engelse paviljoen op de Wereldtentoonstelling staat het vol gende: „Trots op on,, verleden bouwen wjj aan onze toekomst". Laat dit ook voor ons gelden". Dij zeide vanmorgen Prins Bernhard tijdens een redevoering in het gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam, toen hij daar voor de ne gende keer zilveren anjers uitreikte aan Nederlanders, die zioh op biizondere wijze op 't gebied van wetenschap, kunst en cultuur verdienstelijk hebben gemaakt. Drie personen ontvingen de onderschei ding: mr. Ch. P. van Eeghen, de enige nog in leven zijnde stichter van de in 1918 opgerichte vereniging ..Hendrdek de Key- ser"; de heer H J. Calkoen. leraar te kenen en kunstgeschiedenis aan een mid delbare school te velsen en de heer P. T. A. Swillens, technisch tekenaar-assistent aan he+ kunsthistorisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan een vierde de heer J. H. Beaujon, voorzitter van de stichting Cultureel Centrum Aruba zal zij binnenkort worden uitgereikt. cultuurgebieden en de verspreide musea. Dit alle« hebt gij Draktisch moeten missen, want uw opleiding was die yan kunstschilder. En toch.... als technisch ambtenaar, als tekenaar-assistent in dienst getreden het kunsthistorisch instituut aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, ontwikkelde u buiten uw nor male werk zulk een studiezin, zulk een begeerte naar wetenschappelijk speuren, dat het u is mogen gelukken niet alleen waardevolle, gedegen werken te schrijven, maar zelfs belangrijke vondsten te doen Prins Bernhard deelde vervolgens mee. dat de gouverneur van de Nederlandse Antillen aan de beer Beaujon de ver sierselen van de onderscheiding persoon lijk zal uitreiken .Ik mag van deze plaats de eerste zijn, die de heer Beaujon met deze onderscheiding geluk wenst en te vens de bevolking van Aruba feliciteert met zulk een buitengewoon medeburger" aldus besloot de Prins. De heer Van Eeghen werd door de Prins de vertegenwoordiger van d® »»wijze" mo derne mens genoemd, „llw wijsheid als cultureel zakenman of zakelijk cultureel man,, hoe men het noemen wil. gaf in hoge mate de hechte grondslag aan de vereniging „Hcndrick de Keyser". „Heeds in de jaren twintig", aldus Prins Bernhard tot de heer Calkoen, „bent u begonnen aan te tonen dat de opvatting van de officiële archeologie, dat het wes (Van onze correspondent) Verhoging van het waterpeil van het Veluwemeer bij Oostelijk Flevoland tot plus 30 NAP zal het gevaar, dat het Veluwegebied door de drooglegging van de nieuwe polder zal indrogen, voorkomen. Dit is in overeenstemming met de in 1952 door Zuiderzeewerken gegeven prog nose, aldus verklaarde ir. C. H. de Jong, moeten zich naar de buitenwereld open- van clo p-m- in de pas lopen met het buitenland, maar De 60-jarige kardinaal lijdt aan en wij willen zelfs voorop lopen! Deze woor- zeldzame bloedziekte. Door een acute aan- den van de rector-magnificus, prof. dr. val van trombose en longontsteking vo- H. B. Dorgelo, kunnen wij slechts onder- rige maand, verergerde de toestand van strepen! de kardinaal. ten des lands een gebied van geen, of hoofd yan de waterloopkundige afdeling althans van zeer geringe waarde was, j yan de Dienst Zuiderzeewerken, tijdens fout was. Het pleit voor de sportiviteit I n te ZwoUe gehouden bijeenkomst van van de officiële wetenschap, dat zij gaarne het Kon Irstituut van Ingenieurs. Sedert ongelijk beken.de en uw verdere stappen hgt dr00gvanen van Oostelijk Flevoland als amateur-archeoloog met genoegen heeft het grondwater van de Veluwerand leidde en begeleidde. „Het is mij bekend", aldus de Prins, tot de heer Swillens. „dat de kunsthis- torischp wetenschap een scholing en een zware sli WINDSTREKE Het is een 53-jarige Australische we duwe, die zich mogelijk tot haar eigen verbazing en tot opgetogenheid van de familie in dat verre land, voortaan Prin ses van Hessen mag noemen, hetgeen natuurlijk wel een pietsje beter klinkt dan Anna Pearl Field. Ze trouwde na melijk met de 71-jarige Pnns 1Christiaan van Hessen, een afstammeling van de Duitse vorstenfamilie, die tot 1866 over Hessen regeerde. De deuren gaan weer dag en nacht taxi naar het. dichtstbijzijnde politiebu reau te gaan, om te laten uitzoeken hoeveel geld er verdwenen was tijdens de troebelen. Diep in de nacht bleek de boekhouding in zoverre te kloppen, dat de zeeman f 340 onverklaarbaar kwijt was en bovendien een biljet van tien dollars. De man, die in de taxi mee was gegaan, was er echter onderweg uitge sprongen. Heeft men hem, dan heeft men misschien als men gauw is ook nog iets van het zeemansgeld terug. Moraal uit het boekje van de Amster damse politie ter voorkoming van mis drijven: „Praal of pronk nooit met uw geid. Doe het vooral niet in cafés. zich gedragen overeenkomstig de prog noses, aldus spreker. De vraag is slechts of nabij het meest zuidelijke deel van Oost-Flevoland de huidige grondwater stand gehandhaafd blijft wanneer de ont ginning tot dat deel gevorderd is. Er kunnen doorsnijdingen plaats vinden van de ter plaatse dunne, ondoorlaatbare klei laag, wat een belangrijke kwel (20 mm per etmaal) tot gevolg kan hebben. Deze kwel kan invloed hebben op de Veluwe rand, maar deze invloed kan men onder vangen door het peil van het Veluwe meer tot plus 30 NAP te verhogen. Spre ker wees er evenwel op, dat de kor'e aarnemingsperiode nog geen definitieve conclusies toelaat. vSNO 17SJ op slot in de boerenbehuizingen in deze fJalesowen Engeland streek in de „teen van Italië Angstig en bevend wachten de mensen eigenlijk weer op de herleving van de verschrik kelijke „Maffia", de geheimzinnige moordorganisatie, die vroeger al zoveel slachtoffers in Zuid-Italie heeft geeist. De vijf tig-jarige Guido de Filippis is al het slachtoffer geworden, men vond hem met ingeslagen schedel. Een dag later ontdekte men in de velden de lijken van twee andere mannen, ook op dezelfde, verschrikkelijke wijze gedood. De burgemeester van het plaatsje So veria Manelli heeft onmiddellijk om troepenversterkingen gevraagd, om de moordorganisatie met wortel en tak te doen uitroeien. Wenkbrauwfronsend zat de burgemees ter te studeren op een petitie, hem ge zonden door 57 burgers. Nou. burgers. Burgertjes eigenlijk, want het waren allemaal kinderen van de lagere school. In een keurig net schoolschrift hadden ze een adres gezonden aan de burge meester, zich er over beklagend, dat ze in de gemeenteraad waren uitge maakt voor „straatschooiers", terwijl ze ook beschuldigd waren van balda digheid. Nu had de burgemeester wel enige klachten, want rond de school van de lieve kindertjes was eigenlijk geen ruit meer heel gebleven tijdens het grote zomer-katapultoffensief. Maar de bur gemeester is een uiterst democratisch man en hij zal in de gemeenteraad het adres van de schooljeugd aan de orde stellen. Men heeft hier een type-inrichting ge vestigd, waar zakenlui alle 24 uren van het etmaal hun brieven kunnen la ten tikken en telefonisch laten opne men. Brieven worden steeds enkele uren na opgave keurig netjes afgeleverd. En het wonderlijke is, dat er enkele grote zaken zijn, die hebben ontdekt, dat ze, door al hun briej'en door de type-dag- en-nacht-inrichting te laten verzorgen, slechts een derde behoeven te betalen dan wanneer ze hun eigen typistes aan hielden. De jongedames, die in de „pool" werken ze hebben rouleerdiensten van acht uur verdienen een hoog salaris. Ze komen tot bedragen van 150 dollar per week, maar ze zijn dan ook alle maal sterretjes in hun vak. De emu" is een zeldzame vogel in Australië en men is dan ook zeer be zorgd voor zijn welzijn. In een der voor steden van Melbourne heeft men zelfs een afgepaald gebied, waar niemand mag komen en waar de vogels zich naar hartelust kunnen uitleven, zonder door mensen gestoord te worden. Ech ter ontdekten de bewakers, dat eejii vo gel nogal hardnekkig op een ei bleef zitten. Toen men een nader onderzoek instelde, zag men dat het.een soori ijzeren bal was. Maar de vogel was niet te bewegen dit zonderlinge ei ra de steek te laten. Totdat men ontdekte dat het een handgranaat was, nog wel op scherp gesteld. En toen was het uit met de vriendelijkheid ten opzichte van emu's. Wanneer ze handgranaten als eieren meeslepen, dan wordt het tijd dat er wordt ingegrepen. En dat gebeurde, ondanks felie vogelprotesten. Ter lering en klein vermaak het vol gende. „Als jij duizend gulden op tafel kunt laten zien, zet ik er honderd te- genover". Het was al heel Iaat in net kroegje, dat deze stoere woorden klon- ken. Dat gaat meestal zo: met het ver strijken van de tijd en het innemen van de borrels, stijgt de flinkheid. Dat, werd tegen een zeeman gezegd en die het het zich niet twee keer zeggen door zo'n landrot. Hij deed een flinke greep in zijn broekzak en verkreukeld en Sheeriiess Engeland Wel telde hij meer dan duizend gul- 1 den aan bankpapier neer. F.en knal van een triomf en met een grote greep van de grote zeemanhand gingen de bank jes in een zwaai en in een bal de zak Weer in. Zo doen we dat ook in de States, ziet u? Dat liep natuurlijk mis, Want de uitdager stak zijn hand ook in des zeemans zak, haalde er een bom geld uit en onmiddellijk ontspon er zich een juweel van een vechtpartij. De bedrijven eindigden, toen de twee vech- i tezamen in "n het grensgebied tussen sociale verzeke ring en gezondheidszorg, waarop in het belang van de gemeenschap een gezonde integratie tot stand behoort te komen. Enkele vijftonstrucks had de politie nodig om de buit van een winkeldie vegge naar het politiebureau te ver voeren. Ze had haar bedrijf enkele ja ren lang ongestraft kunnen uitoefenen, hoewel niet bleek, dat ze ooit iets had verkocht. Men vond o.a. in haar (wa- ren)huis: acht bontjassen. 153 japonnen, 83 mantels, vijftig tassen, 76 jumpers, honderden handdoeken, lakens en over hemden. Tenslotte nog een zomers berichtje want al leek het dan wel ergens an ders op zaterdag is de zomer toch eindelijk losgebroken. Enfin, meneer William Johnson heeft aan de gemeen teraad een seizoen lang vrije toegang ge vraagd in het gemeentelijk zwembad. Hij is niet zo erg goed bij kas. maar zou toch graag zijn zwemkunst onder houden. De raad stond het verzoek ge nadig toe meneer Johnson is negen tig jaa*. (Van onze Utrechtse redacteur) Nu de plannen tot coördinatie van On gevallenwetten, Ziektewet en Invalidi teitswet tot één arbeidsongeschiktheids- verzkering verwezenlijkt schijnen te gaan worden, had de r.-k. Artsenvereniging in haar algemene vergadering van zaterdag te Utrecht de verhouding tussen de me dicus en de sociale verzekering tot voor werp van bespreking gemaakt. Zij wilde daarmee een bijdrage leveren voor het j'uist leggen van de verantwoordelijkheid en als inleiders waren gevraagd verte genwoordigers van bedrflfsverzekeringen en het politieke leven. De voorzitter, prof, dr. A. Mertens, sjrak een bijzonder woord van welkom tot de afgevaardigden van de Kon. Mij tot bevordering der geneeskunst en de So ciale Verzekeringsbank. Dr. W. de Kort. lid van de Tweede Ka mer, gaf een historisch overzicht van de sociale verzekering en wees op de om vorming hiervan gedurende de laatste tien jaren, die veel weg heeft van een herschepping. In het verleden bleef de doelstelling van de sociale verzekeringen onder de maat en haar methodiek was log en zwaar. Uit de individualistische opvat tingen in d« tijd, waarin deze verzekerin gen zijn ontstaan, achtte de heer De Kort zul-ks wel te verklaren. Ook het middel van de sociale verzekering werd over schat. Deze overtrokken waardering bij de arbeiders moet worden bestreden en nu zij steeds meer cultureel geëmanci peerd raken en hun welstand toeneemt, zijn goede gronden aanwezig, waarop een hervorming van het sociale verze keringsstelsel mogelijk moet. zijn. De bestaansgrond van de sociale verze kering as voteune dr, De Kort te zoeken in de algemeen door het menselijk be wustzijn erkende waarde van 4e maat schappelijke zelfstandigheid van de mens. Daarom moeten middelen worden gezocht om de maatschappelijke zekerheid te be vorderen en van meet af aan heeft de christelijke maatschappij daarbij welda digheid als drijfveer verworpen. Het gaat erom, zo zette spr. uiteen, dat een eigen tijdse vorm wordt gegeven aan particu liere eigendom niet te verwarren met individuele eigendom en binnen een dergelijk stelsel past zeer wel de sociale verzekering. De sociale verzekering behoeft geen doelmatigheid op zicih te zijn, maar heeft die met meer vormen in het min of meer geharmoniseerde stelsel van particulier bezit. Naar het oordeel van de heer De Kort groeit bij de arbeiders het besef, dat een perfectie van de sociale verzekering, zoals in het verleden te veel werd nagestreefd, het meer algemeen verkrijgen van parti culier bezit in de weg staat. In zijn uiteenzetting van de toekom stige ontwikkeling van de sociale verzeke ring wees de heer P. Mertens. verbonds- bestuurder van de KAB erop, daf in de nabije toekomst het geheel zal bestaan uit een serie sociale volksverzekeringen en een serie arbeiders- of arbeidsverze- keringen. Meer in het bijzonder zal de ontwikkeling van de sociale arbeiders- of a rbei dsverzeke ring en op het terrein van de arbeidsongeschiktheid gaan in de rich ting van één wet oP de arbeidsongeschikt heidsverzekering. Dit vergt evenwel de oplossing van nog vele problemen. Vooral het vraagstuk van de sociaal-medische aspecten van deze sociale verzekering zal <wm ermiïm oalpe^ss fiaaSMfe Hier Set Bji de schattingen en herschattingen van de invaliditeit zal aldus dokter J. v. d- Pas medische adviseur van de De tain de medisch deskundige in zeer vee! gevallen het E»eslissende woord kun nen spreken. In de overige gevallen zal men in teamwork met arbeids- en loon- deskundigen tot een juiste schatting die nen te komen Dokter Van der Pas vond het dringend nodig, dat de achterstand, die in ons land in de arbeidsfysiologie, de arbeidspathologie en de arbe.dspsycholo- gie bestaat, zo spoedig mogelijk wordt ingehaald. Dokter C. Deurman, orthopedisch chirurg kritiseerde het SER-rapport inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering, staar het neigt tot uitbreiding van het versohaffen van behandeling en/of revalidatie. In een voorziening wegens loonderving hoort volgens hem medische behandeling prin cipieel niet thuis. Bovendien is deze ver strekking overbodig en heeft zij aanwijs bare nadelen en zelfs gevaren, zoals af en toe ook gebleken is bij de toepassing van de huidige Ongevallenwet. Betaling v. d. sociale revaldatie brengt zo meende dokter Deurman, minder be zwaren mee, doeh ook hier gaf hij aan uitvoering van deze taak door onafhan kelijke instellingen de voorkeur. Mr. R. van Maanen. algemeen directeur van de Hollandse Kunstzijde Industrie was voorstander van een gemeenschap peiijke medische dienst voor de invalid! teitsverzekering van de overigens zelf ad ministrerende bedrijfsverenigingen Daarvoor zouden de elf bedrijfsvereni gingen een stichting in het leven moeten roepen, ter uitvoering van de sociaal- medische onderdelen van de invaliditeits verzekering. Coördinatie is nodi" om te komen tot een ongeveer gelijke interpre tatie van de wettelijke normen ten aan zien van de invaliditeitsschatting en tot een gelijk beleid ten aanzien van de re validatie. Bij de gedachtenwisseling kwam sterk het bzwaar naar voren, dat de artsen hebben tegen inmenging van de uitvoe ringsorganen op het terrein van de me dische behandeling, nog meer als het mo gelijk js daarop in te grijpen. In het kader der Expo werd te Brus sel in de St.-Gudule zondagmorgen tij dens de Hoogmis de Missa Festiva van Marius Monnikendam uitgevoerd door het versterkt koor onder leiding van de heren Vervoort en Teirlinck met mede werking van leden van de Koninklijke Luchtvaartkapel. Deze uitvoering had veel belangstelling van pers, radio en vele autoriteiten uit het Belgische mu ziekleven. Na afloop vond een huldiging plaats van de aanwezige componist, waarbij onder meer aanwezig waren Prinses de Ligne, en de Graaf van Lim burg Stirum namens de Nederlandse ambassade. Mevrouw Monnikendam, werd een groot boeket -ozen aangeboden Bij de sluiting van de Expo zal de Mis weer worden uitgevoerd. In de nacht van woensdag op donder dag werd cp de rijksweg Amersfoort Apeldoorn onder Garderen door een bromfietser een man aangetroffen die blijkbaar ernstig ziek tussen het rijwiel pad en de rijbaan lag. Hij werd terstond overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hii la ter aan zijn verwondingen is overleden. Eerst thans is de identiteit van de man vast komen te staan. Het bleek te zijn de 52-jarige G. D„ die veertien da gen voor zijn dood was ontsnapt uit de Rekkense inrichtingen. De politie heef1 duizenden vingerafdrukken moeten na gaan om zijn identiteit vast te stellen De tijd sinds zijn ontsnapping blijkt hij zwervende te hebben doorgebracht. Dp lijkschouwing van dr. Zeldenrust heeft uitgewezen, dat de man een natuurlijke dood is gestorven. Zaterdag stontl voor de rechtbank ie 's-Hcrtogenbosch terecht W. de Z. uit 's-Gravenhage, meer bekend als „Wil lem dc Zwijger". Hem waren ten laste gelegd o.m. een diefstal van vakantie zegels ter waarde van 260.000 te Eind hoven en 38 vermogensdelicten in het ar rondissement Hen Haag gepleegd. Op ver zoek van de officier van justitie is de zaak terugverwezen naar de rechter-com- missaris voor het doen uitbrengen van een rapport zowel over de geestelijke als de lichamelijke toestand van De Z. De verdachte die vrijwel blind zou zijn en herhaaldelijk zijn witte stok als be wijsmiddel daarvoor hanteerde, trachtte aan een behandeling van zijn zaak door de Bossche rechtbank te ontkomen, om dat hij meent, dat men daar vijandig staat tegenover een zware jongen uit het noor den. Hij weigerde antwoord te geven op de gebruikelijke introductie vragen over naam en herkomst en wenste ook de hem toegevoegde verdediger niet aan het woord te laten. Het ging er hem, zoals hij zelf zei, niet ken, maar om een vonnis te verkijgen. dat volkomen in overeenstemming zou zijn met zijn schuldmaat. Twee uur lang heeft de verdachte van de president van de rechtbank, mr. Hui- zinga te tijd gekregen om zelf zijn ver dediging te voeren. Hij begon zijn plei dooi met heftige aanvallen op ie officier van justitie, mr. Dony, die hem. naar hij zeide, uit de weg wilde ruimen, omdat hij over verscheidene zaken te openlijk had gesproken. Verdachte richtte ook scherpe aanval len OP het Nederlandse gevangeniswezen, waarbij hij aanvoerde, dat hii door een verkeerde medische behandeling tijdens zijn detentie te Groningen zijn gezichts vermogen zou zijn kwijtgeraakt. Wat hij in de afgelopen jaren aan ver mogensdelicten heeft gepleegd, waaron der verscheidene zaken, die in de tien duizenden liepen, noemde hij kruimel werk. Hij was er trots op. dat hij steeds gezwegen heeft en niets anders heeft be kend, dan wat door anderen reeds was Sedert 10 augustus 1957 moet men in Frankrijk bij de aankoop van deviezen gelijk bekend, een toeslag van 20 pel boven de officiële '-oers van ca. 350 frank per dollar betalen. Ter vereenvou diging van de wisselhandel heeft di Franse minister van financiën thans be sloten deze feitelijke devaluatie van de frank te erkennen. Bij de vaststelling van de koers van de frank ze.: krachtens een besluit van de minister voortaan di rect rekening worden gehouden met dezt toeslag, zodat de koers tegenover de dol lar voortaan 420 frank zal bedragen. Twee Amerikaanse missionarissen, pa ter Joseph McCormak en pater Cyr i Wagner, die in juni 1953 od last der Chi nese communistische autoriteiten werden gearresteerd op beschuldiging van „spio nage en sabotage ten bate van de Amer - kaanse imperialisten", zijn zaterdag, aar boord van het Britse schip „Tsjongsja" in de haven van Hongkong aangekomen Zij hadden de vijf jaar gevangenisstraf waartoe zij waren veroordeeld, uitge diend. Bij een Haagse uitgeversmaatschapp verscheen onlangs de roman „Nog Kan op de Hemel" van de schrijfster Conn- Sluysmans uit Brunssum. Tegen dit boel: zijn in Limburg bezwaren gerezen. Mei meent, dat verscheidene van de erin voor komende personen in ai te letterlijke zi' „uit het leven gegrepen" zijn. Een Limburger, die meent bedoeld tc zijn met de romanfiguur „Noel", heeft te gen de schrijfster en de uitgeefster een aanklacht ingediend wegens het opzettelijk aanranden van zijn eer cn goede naam Als zijn raadsman zal optreden mr. B Schattenberg uit Geleen, als raadsmai van de schrijfster mr. J. Starmans uit Heerlen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3