Piet van Est grandioos winnaar van nu waarlijk Nederlandse ronde Peter Post verloor voor huis van Pellenaars PEI^MPFS Yolendam en Sparta in !\.N.V.B.-beker-finale Spangenaren straften Feijenoords matheid af Jo de Haan amateurkampioen van Nederland op de weg Wimbledon biedt open strijd I Velox behield haar kans met 3-1 zege op Quick (N.) Triomf voor Pellenaars ploeg Wijdbroeken speelden bij M.V.V. niveau-verschil weg Tien minuten een'^^p derby-sfeer Fel Volendam was onstuitbaar Landskampioenschap amateurs Gezonde rivaliteit legde Belgen aan banden De Roo gaf „blauwe" ploeg nog meer glans *S pórt-Spatten Fusie-idee Limburgia- Rapid JC onuitvoerbaar Geen fusie Limburgia- Rapid J.C. Van Dalfzen naar het Betaald Voetbal Zijn demarrage verraste de sprinters Zeker is alleen: geen topjaar wat betreft spelpeil MAANDAG 23 JUNI 1958 PAGINA Rebellerende Schulte De laatste rit De uitslagen Wedstrijd op Soestdijk HERACLES ZEGEVIERDE OVER SCHEVENINGEN BW.ER REMMERS GAAT JACKSON ASSISTEREN IN Queens Club ANDERSON ZEGEVIERDE SPANNENDE FINALE NIEUW WERELDRECORD HOOGSPRINGEN DAMES NIEUW WERELDRECORD VOOR CONNOLLY Achilles degradeert (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, zondag. Ï'IET VAN EST met zijn makkers van het blauwe legioen van Kees Pellenaars '1pbbcn het gehe'» veld van de jubileum-ronde van Nederland geringeloord en sich in alle opzichten opbetwistbaar de sterksten getoond. Piet van Est droeg zÜn, op het traject van de Oliemolenberg te Heerlen in een enerverende tijdrit stormenderhand veroverde Oranjetrui, veilig het Olympisch Stadion te Amster dam binnen. Daar stond toen reeds zijn ploegmakker Jo de Roo te wachten, die de overmacht van Pellenaar soldaten nog eens extra had onderstreept door zich de snelste te tonen van een kopgroep van acht renners, waarbij ook Gerrit Schulte, die in een laatste stuiptrekking nog had getracht althans iets te redden 'h deze door hem en zijn co-equipiers verloren prestigeslag. Met het veroveren Van het algemeen klassement voor de ploegen eiste dus de ploeg van Pellenaars alle bloemen voor zich op: Piet van Est winnaar van het individuele algemeen klassement, Jo de Roo winnaar van de laatste etappe en de ploeg in zijn geheel Minnaar van het ploegenklassement. En meer was er nu eenmaal niet te winnen! .Dit is zo ongeveer de rekening, die Ger- r't Scihulte voor een overmoedige daad 'h de vijfde etappe van Heerlen naar Roo sendaal bedreven, op het Amsterdamse Cement is gepresenteerd. Mogelijk dat Dossehe Gerrit de rekening onbetaald ^rugstuurt, doch dat zal de pret in huize i^fier is 't" zeker niet mogen hinderen. Daar lacht men namelijk het laatst, dus 1 b*6É> t Zaterdag had daar Gerrit Schulte ge lachen. In een vlaag van rebellie t.egen zijn eigen ploegmakker en leider Peter Post, was hij even buiten Breda uit de meute wegge sprongen, daarmee een offensief inluidend, dat Peter Post van slechts vijf seconden op niet minder dan 1 minuut en 8 seconden van lei der Piet van Est. bracht. Schulte reed met ruim honderd me ter voorsprong voorbij „Hier is 't", huize Pel. GERRIT lenaars, waar de schulte, vrouw des huizes bij ontactische uitzondering ook wei- rebellie eens dat gedoe wilde gadeslaan, waarmee kaar man zich zo druk maakt en waar mee hij nu een gedesavoueerde persoon- 'ijktoeid van de eerste graad is geworden. 2ij kreeg inderdaad niet het ^®rst ue Welpen" van haar eega te aanschouwen, koch een in het somibere zwart gestoken Schulte, die zich niet langer het „knech_ tenjuk" liet welgevallen en alleen een succes trachtte te forceren. Het succes bij „Hier is 't" was slechts *en schijnsucces, want de Belgische Fae. hia's, die de dag tevoren zo wreed naar de totale ondergang waren gereden door de (door omstandigheden gevormde) coali tie van de ploegen van Schulte en Van Steenbergen die een etappezege van Van Steenbergen had opgebracht en de |eiderstrui voor Post trokken grijns lachend ter wrake. Een val in het peloton, waardoor zowel Viet van Est als Peter Post in de tweede helft van het gebroken peloton verzeilde, Wam de Belgen te hulp. Er werd toen «en vervaarlijk stukje hardfietsen weg gegeven, waarin zich Piet van Est een heter routier toonde dan Post, door wel z'n plaats bij de hoofdmacht terug te ver_ °veren. Gerrit Schulte liet zich ootmoe dig terugzakken naar de d°or hem ln een Vlaag van wielerverstandsverbijstering verraden pupil Peter Post. Het kwaad was echter onherstelbaar, de als losse bladeren m de herfst wind uiteenstuivende top van het peloton had Peter Post 1.08 min. en de kans om Wa s'Printbonificaties de Ronde van Ne erland nog te kunnen winnen, vergokt. Dat de Belg Schils als winnaar en de Duitser Bugdahl met op resp. de derde en W«rde plaats de Belgen Van Zooveren en ^an Kerokhoven voor een Duitenlandse Crematie zorgden, was met Dit enerverende slot van de P- was ingeluid door een vroegtijdige ÏOtsnapping van Adri Voorting (Ned. roen) en Jos. Hinsen (Ned. Geel); die in Buchten (55 km) een voorsprong an ruim een minuut oiP het totaal met ^'interesseerde peloton hadden weten te Ngaren. Hun moedige tocht vlade Lim_ Nrgse heirwegen naar de schone Bra- ^atse Kemipen bracht hen gedurende tocht onder bijna voortdurend neer komende regenbuien tot meer dan 6 mi kten voor het peloton uit, doch via twee hkfce banden van Voorting J.311 khsen was na bijna tweehonderd kilo W«ter alles weer bijeengekomen. Na Bre- k Werd toen de voor de zw^ trmen ongunstig verlopen actie van Schulte «t zoveelste drama in deze Ronde. Conventie en traditie willen, dat in de aatste rit van een etappewedstrijd geen «Plundering meer komt aan de top van et klassement. Nochtans is er veel be ssen hiervan ditmaal af te wijken. Van Roosendaal naar Rotterdam is er ge damd alsof er nimmer van dergelijke ®eWoonten sprake is geweest. Aanvankelijk was het Gerrit Voorting, jfW opstandige dingen deed, doch (w.de buurt van Zevenbergen werd een V,tapping van grotere allure tussen de h„eh door te water gelaten. Schalk Ver- A,«f, de lange Rotterdammer, die laat. tikkende mening van sommige stadgeno- door een voortreffelijk gereden Ron- k haar de sprookjeswereld verwees, was Vr, he grote animator van en kreeg daar- fcJW dan dan ook na afloop de prestatie- Va18 toegewezen. Met een gewillige Arie d-D Wettgji en een weigerachtige Leo van Pluym, die de leidende positie van vk van Est te bewaken had, werd een bv r®Prong van om en nabij twee minuten kjkh gefietst. Voor de ravitaillering m L terdam kreeg Piet van Est een lekke Ch. Eer echter de situatie verontrus te h kon worden, zat de oranje-truidrager ^t-he fiets van Pauw en werd hij door Ssi,ehvoorden weer terug in het peloton ?i-racht. Via Dordrecht en Rotterdam 8 de tocht naar Gouda, waar zich een groep uit het peloton had loege- Joop van der Putten, Adri Voor- 'tt Piet Steenvoorden, Impanis en hier. verdediger van de belangen van <i«t°ranje trui Daan de Groot, dat was 'V hieuw gevormde kwartet, dat in zijn de koplopers te achterhalen het hele vtti ih alarmtoestand bracht en na «ht kon opnieuw begonnen worden K eh koren van elkaar te scheiden, de laatste dertig kim was de strijd on- ^ïkeiï hevig. Een zestal renners, met '.bk«hmans, Heulemans, Schils, de twee De Roo en Kersten en Wim V, Es't, die even-wel door pech terugviel, \r.de basis voor de beslissende ont- ^ijhjhing. Een eergierige Schulte in ge- Een geslaagde Ronde van Nederland wachtten nog slechts de ceremonies proto- collaires om de overwinnaars een welver diende hulde te brengen. De ploeg had gewonnen, maar de grote winnaar in deze emotievolle wedkamp is de man in de plocgieiderswagen geweest. Kees Pelle naars, die het had op te nemen tegen de ploegleider op de fiets, Gerrit Schulte. Dat in deze botsing van Nederlandse wie- Iermachten de Belgen onder de voet zijn gelopen is nu wel een "bewijs, dat de on derlinge rivaliteit in tegenstelling met voorgaande jaren nu juist een overweldi gend Nederlands succes in de hand heeft gewerkt. Deze rivaliteit heeft mogelijk de Ronde gered, terwijl zij in het verleden bjjna de oorzaak van haar ondergang is geweest. De uitslag van de vijfde etappe van Heerlen naar Roosendaal over 224 km luidt- 1 Schils (België 2) 6.22,07, 2 Bugdahl (Did) z.t. 3 Van Looveren (België 2) 6.22,16, 4 Kerokhove (Bel gië 2) 6.22,22, 5 Piet van Est (Ned. blauw) z t 6 Impanis (België 1) 6.22,26. 7 Van den Brand (Ned. groenz.t., 8 stolker (Ned blauw) 6 22 27 9 Blaauw (Ned. groen) 6.22,40 10 Van Looy (België) z.t. 1)1. v. d. Fluym( Nederland blauw) z.t. 12. van Steenbergen (België) z t 13 Roks (Ned. groen) z.t., 14 Wim van Est (Ned. geel) z.t 15 Van Breenen (Ned geel) z.t., 16 Adri Voorting (Ned groen) z.t 17 Hii- zelendoorn (Ned. geel) z.t 18 De Valk (Bel gië i) 6.22,56, 19 Ziegiler (Did) 6.23,25, 20 Vlayen (België i) z.t. Het dagploegenklassement van zaterdag: 1 België 2 19.95,45 2 Nederland blauw 19.07,29- 3 Nederland groen 19.07,46; 4 Nederland geel 19 08,00; 5 België 1 19.98,02 6 Duitsland 19.08,27; 7 Nederland zwart 19.I10.il5. De uitslag van de laatste etappe: Roosendaal —Amsterdam (156 km) luidt: 1 De Roo (Ned. blauw) 3.57,3*5; 2 Geldermans (Ned. zwart) z.t. 3 Schulte (Ned. zwart) z.t'- 4 Schils (België 2)' 3.57,38; 5 Impanis (België 1» z.t.; 6 Kersten (Ned. blauw) z.t.; 7 Bugdahl (Did) z.t 8 Meu- lemans (België 1) z.t.; 9 Van Wetten (Ned. geel) 3.57,56; 10 Mahn (Ned. groen) 3 59,03; 11 Hi.jzelendoorn (Ned. geel) z.t.; 12 Kerckhove (België 2) z.t.; 13 Post (Ned. zwart) z.t 14 Piet van Est (Ned. blauw) z.t.; 15 Ziegler (Did) 3.59,03; 16 Van 't Hof (Ned. groen) z.t.: 17 Adri Voorting (Ned. groen)" z.t.; 18 De Valk (België 1) z.t.: 19 Wim van Est (Ned. geel) z.t.; 20 Stolker (Ned. blauw) z.t. Hef algemeen eindklassement: 1 Piet van Est (Ned. blauw) 29.40,43, 2 Post (Ned zwart) 29.41.51, 3 Van de Brand (Ned. groen) 29.44,12; 4 Kersten (Ned. blauw) 29.48,10; 5 Van Looy (België 2) 29.48.13; 6. Verhoef (Ned. zwart) 29.50,46; 7 van Steenbergen (België 1) 29.52,43; 8 Schulte (Ned. zwart) 29.52,58; 9 Adri Voor ting (Ned. groen) 29.54,58; 10 Stolker (Ned. blauw) 29.55;12; 11 De Roo (Ned blauw) 29.55.58 12 Coone (Did) 29.56,30; 13 van den Broek (Ned. groen) 29.57 03; 14 Rolks (Ned. groen) 29.57,37; 15 Van der Pluym (Ned. blauw) 29.58,52 16 Geldermans (Ned. zwart) 30 01,27; 17 Vlayen (België 1) 30.01,53; 18 Hinsen (Ned. geel) 30.02,03 19 Schils (België 2) 30.02,07; 20 Bugdahl (Did) 30.03,17; 21 R. Impanis (België l) 30.04,38; 22 A. van Wetten (Nod geel) 30.04,48; 23 G. Voorting (Ned. geel) 30.05.14; 24 J. Meulemans (België 1) 30.05,28; 25 W. van Est (Ned. geel) 30.05,36; 26 F. van Looveren (België 2) 30.0645; 27 H van Breenen (Ned. geel) 30.06,45; 28 J. Blaauw (Ned groen) 30.06.59; 29 W. van Dongen (Ned. geel) 30.06,59; 30 J de Valk (België 1) 30.07.04; 31 A. van 't Hof (Ned. groen) 30.07,32 32 M. Severeyns (België 1) 30.08,07; 33 J. van Vaeren. bergh (België 2) 30.08 18; 34 D. de Groot (Ned blauw) 30.98,39; 35 P. Steenvoorden (Ned. zwarte 39.0949; 36 J. Hijzelendoorn (Ned. geel) 30.09,36; 37 N Kerkhove 'België 2) 30.13,14; 38 S. Sdhouben (Beügië 1) 3043,41; 39 J. van Put ten (Ned. groen) 30.14,20; 40 P. Da-men (Ned. zwart) 30.14,28; 41 G Pos (Ned zwart) 30.15,09; 42 T. Bergmans (Ned. zwart) 30.15,40: 43 F. Mahn (Ned. groen) 30.16,41; 44 J. Huissoon (Ned. blauw) 30 18,02 45 G. Ziegler (Did) 30.19,32; 46 H. Schoemakers (Ned. geel) 30,212.57. De prestatieprijs in de laatste etappe werd totgekend aan S. Verhoef. Het ploegenklassement van de laatste etappe luidt: 1. Nederland blauw 1)1.53 16; 2. Nederland zwart 11.53.43: 3. België 1 11.54.19: België 2 11.55.44; 5. Duitsland 11.55.44; 6. Nederland geel 11.55.52; 7. Nederland groen 11.57.009. Het algemeen ploegenklassement luidde 1 Nederland blauw 89.05.45; 2. Nederland zwart 89.15.13; 3. Nederland groen 89.21.42; 4. België 2 89 41.32; 5. België 1 89.54.00 6. Nederland geel 90.01.29; 7. Duitsland 90.06.00. Bij wedstrijden te Berlijn heeft de Duit se lichtgewicht Wolfgang Bohrert door k.o. in de zesde ronde van de Nederlander Tony van Eyk gewonnen. Gerard van Eyk bokste over 8 ronden onbeslist tegen de Duitse halfzwaargewieht Helmuth Ball. Valentin Huot heeft wederom het kam pioenschap van Frankrijk op de weg voor profs behaald. Hij reed de 246,720 kilome ter op het nieuwe circuit van Belvis in 6 uur 51 min. 48 sec. Geminiani werd tweede op lengte; Mahé derde op 10 meter, Scodeller vierde op 15 meter en Forestier vijfde op 20 meter. De K.N.V.B. nauwkeurig gezegd do onderlinge verhoudingen tussen de secties betaald voetbal en amateur voetbal heeft een stokje gestoken tussen de se rieuze plannen van Rapid J.C. en Lini- burgia om de profafdeling van Limburgia bjj Rapid J.C. te voegen. Overeenkomstig de bestaande reglementen zou deze fusie tot gevolg hebben dat voor het overbljj- vendcel deel van Lmburgia slechts onder aan in de rangorde van onze voetbalbond een plaatsje voor Limburgia ingeruimd zou worden, zodat Limburgia helemaal opnieuw zou dienen te beginnen. Deze. consequentie heeft het bestuur van Lim burgia terecht niet kunnen aanvaarden. Het is een droef einde van een veelbe lovende fusie, die in de lijn zou liggen van het K.N.V.B.-streven naar sanering van het betaald voetbal. Rapid J.C. en Lim burgia hebben hun best gedaan. Zelfs speelden reeds enkele prominente voet ballers van Limburgia met Rapid J.C. mee in een vriendschappelijke wedstrijd tegen een buitenlandse club. Rapid J.C. nam bovendien reeds ver schillende Limburgianen mee op toernee door Joegoslavië teneinde hen daar reeds te testen op hun bruikbaarheid voor het eerste elftal van de Kérkraadse club. Nu mag het bestuur van Rapid J.C. alsnog proberen op andere wijze de verzwaktp gelederen aan te vullen. Als gevolg van een controverse tussen de sectie Betaald voetbal en de sectie Amateur voetbal van de K.N.V.B. betref fende de door Limburgia en Rapid J.C. beoogde fusie, hebben deze beide vereni gingen besloten de besprekingen definitief af te breken. Limburgia zal in het komend seizoen in de betaalde sector van de K.N.V.B. blijven spelen. (Van onze correspondent) De midvoor van Sportclub Genemuiden en van het Nederlands zaterdagelftal, Harm van Dalfzen, is de laatste week her«- haaldelijk benaderd door vertegenwoordi gers van semi-profclubs, te weten GVAV (Groningen), HVC (Amersfoort), Alkmaar Hilversum. Zij polsten hem over eer eventuele overgang naar het betaalde voetbal. De 19-jarige Van Dalfzen, die studeert aan de Rijkskweekschool te Meppel. heeft alle verzoeken en aanbiedingen van de hand gewezen en verklaard in elk geval eerst zijn studie te willen volbrengen. De ter gelegenheid van de verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard zaterdag gespeelde voetbalwed strijd tussen de pas gepromoveerde ere divisieclub Seheveningen en de Eerste divisieclub Heracles is in aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard in een 42 zege voor Heracles geëindigd. De ruststand was 2—2. (Van onze sportcorrespondent) De oud BVV-spe4er Jan Remmers zal in het komende seizoen Jackson als hulp trainer gaan assisteren. Jackson gaat zich speciaal belasten met de training van de contractspelers, terwijl Remmers de ove rigen voor zijn rekening zal nemen. DE FINALE om de KNVB-bekcr heet, zoals wjj vrjjdag waagden te voorspellen, inderdaad Volendam-Sparta. De wjjdbroeken hebben het niveau-verschil van een volle klasse weten weg te spelen met een bruisend soort geestdrift, waar van z(j alleen het recept schijnen te bezitten. MVV, dat voluit speelde en echt wel iets voor de beker voelde, heeft met het Volendamse vuur in Njjmegen uit voerig kennis kunnen maken. Met 31 gingen de zuidelijken er aan. Geen beker voor Maastricht. Ook Sparta heeft ons niet teleur gesteld. De mannen van het Kasteel beschikken en zij bewezen dat in de voorgaande wedstrijden over meer Beker-menta liteit; zij hadden aan het einde van dit seizoen ook nog meer energie in de benen dan de „golden boys" uit het stadion Ook hier werd het 31 en dat betekent een Beker-finale tussen een Ere-divisie-vertegenwoordiger en een club uit de Eerste divisie, een finale SpartaVolendam donderdag in het Olympisch Stadion, een finale waarin de wijdbroeken, die ongetwijfeld met'hun gehele legioen naar Amsterdam zullen trekken, wis en waarachtig niet kansloos zijn. niet hechte Feijen-oord- defensie voor de groot ste problemen. Reeds in de 4e minuut had Pietje de Vries (die een prima wedstrijd speelde) suc ces, toen hij de ba] op pikte, nadat een eerste schuchtere Feijenoord- aanval was afgeslagen en op het d.oel afstoof. Of de Feijenoord-defen- sie was hierover ver baasd, of zij dacht aan buitenspel, maar een feit is. dat de kleine Piet geen tegenstand pietje DE vries ontmoette en op zijn ge- uitstekend mak de bal i,n de tou wen kon werken: 01. Onmiddellijk ging Sparta defensief spe len en hield het zijn halfspelers Verhoe ven en De Koning bij het thuishonk. Voeg daarbij, dat de Feijenoord-aanval veel tijd nodig had om tot een schot te komen, dan wordt het, duidelijk, waarom doelman Van Dijk slechts twee keer (en goed) behoefde in te grijpen. Sparta moest het in die periode van uitvallen hebben en er zaten toen zeker wel mogelijkheden voor vergroting van de voorsprong in. Echter midvoor Geel zag kans om tot driemaal toe alleen voor Van Pelt naast te schieten. In de tweede helft begreep Feijenoord, dat het, aa-n moest pakken wilde het nog een woordje in de bekeroompetitie mee spreken en het is opvallend dat ook de stadionbewoners in de 4e minuut het net wisten te vinden. Het waren de beide binnenspelers Rij vers e,n Meijers, die voor de gelijkmaker zorgden, want, op hun fantasierijke rush besloten met een schot van „Kees" had niemand, ook geen (prima stopperende) Schilder en in laatste instantie ook geen doelman Van Dijk enig verweer; 11. (Van onze verslaggever ROTTERDAM, zaterdag Het grote duel, het derde in dit sei- zicn, tussen Sparta en Feijenoord, dit maal voor de halve finale van de K.N.V.B.-beker is in een uitstekende 31 zege voor de Kesteelbewoners ge ëindigd. De overwinning van de Spar tanen wes wèl dik verdiend echter niet op grond van grotere technische kwa liteiten. Van de Feijenoordploeg dacht men, dat zij na een heel pover seizoen (13 overwinningen, 6 gelijkspelen en 15 nederlagen) er alles op zou zetten om door het behalen van de beker zijn marktwaarde te vergroten. Temeer, om dat de Stadionbewoners in hun laatste wedstrijden hun „ster"-vorm weer ge vonden bicken te hebben, hetgeen nog eens onderstreept werd door het winnen van het jubileumtoernooi vorige week, waarin zij in de finale de kampioen van Duitsland, Schalke '04 versloegen. In de derby tegen Sparta echter speelden de jongens van Kieboom bijzonder mat en hoe aardig het voorhoedespel ook om te zien was; er verstikte in improduktivi- teit. Sparta speelde zeker niet beter, wèl agressiever en met uitstekende aanval lers als Pietje de Vries en Tinus Bosse- laar zullen de Spangenaren het de Cup- fiphter Volendam bijzonder lastig ma ken. Scheidsrechter Piet Roomer had het vanavond beslist niet gemakkelijk, maar dat kon ook moeilijk anders. Bij iedere beslissing waarklonk gejoel en gefluit van supporters, die hu.n favoriet tekort gedaan zagen. Overigens leidde Roomer goed en paste hij alleen de voordeelregel niet consequent toe, Sparta begon overrompelend en stelde al direct de zwaargebouwde, maar lang Nino Defilippis heeft de Ronde van Pie- mont gewonnen, de tweede wedstrijd die meetelt voor het kampioenschap van Italië op de weg. Hij reed het parcours van 242,9 km in 5 uur 53 min., gem. snelheid 41,310 km/u. Na deze wedstrijd leidt Conterno met 28 punten in het klassement van het kampioenschap, gevolgd door Baldini 26, Monti 23, Defilippis 20 en Fantini 17 pun_ ten. Dat het zo la.ng heeft geduurd voor de wijdbroeken MVV aan de spit konden draaien, was te danken aan het prachtige verdedigingswerk van stopper Van Dijk en zijn beids backs Van Bun en Verdon- schot. die steeds opnieuw moedig het hoofd hebben geboden aan de verwoede aanvallen van de Volendammers Aan de andere zijde kreeg echter ook de Maas trichtse aanvalslinie waarin ook nu weer de rechtervleugel Coenen-Rut-ten domi neerde, geen schijn van kans tegen het hechte bolwerk van de Volendamse de fensie. die in de 25e minuut niettemin een kostbaar foutje maakte. Een haarscherpe corner van rechtsbui ten Coenen werd toen namelijk zowel door linksback Kr.oon als doelman Keizer in eigen doel geprutst (10). De beste tactiek voor MVV was toen, te blijven aanvallen teneinde op deze manier de strijd op het. middenveld niet te verlie zen. Dat hebben de Maastrichtenaren on der leiding van hun beide halfs Van Wis sen en. Vroemen ook gedaan, maar toch kwam één minuutje voor het rustsignaal nog de gelijkmaker, toen rechtsbinnen Tol. wiens startsnelheid ook nu weer op merkelijk was. im twijfelachtige buiten- spelpositie de na een kwartier voor doel man Vrijhof ingevallen Weyzen kansloos passeerde: 11. Tot een half uur na het hervattingss'g- naal heeft Volendam daarop nog vergeefs gebeukt op de Maastrichtse verdedigings muur. Het eerste gat werd in de 30e mi nuut geslagen door linksbuten Veerman, na een ingooi van middenvoor Steur en een voorzet van rechtshalf Schilder. Vijf minuten later werd dat gat nog breder gemaakt, nu opnieuw door Veerman, die een voorzet van rechtsbuiten Peek onmen selijk hard in de touwen i-oeg. Nóg was MVV niet geslagen. Maar het succes was voor de Ma striohtenaren kennelijk niet weggelegd. Het was brjna zelfs 1—4 voor Volendam geworden, als de snelle Tol niet wegens off-side was afgevlagd. Alles wat in de ronde van Nederland gewonnen kon worden, was op de laatste dag voor de ploeg van Kees Pellenaars. Jo de Roo won de laatste etappe, de dagploegenprijs was voor het blauwe leger, kopman Piet van Est werd winnaar van de ronde en ook in het algemene ploegenklassement was zijn blauwe escadron nummer 1. Op de bovenste prent Piet van Est die zijn ploegmaat Gijs Pauw nog eens hartelijk dankt voor de fiets, die deze onderweg aan zijn kopman had afgestaan, toen diens karretje het begaf. De onderste foto: het leger van „De PeV' tijdens de ereronde. De 21-jarige wielrcnamateur Jo de Haan uit Klaaswaal is kampioen van Nederland op de weg geworden. Van de 296 coureurs die op het circuit van Zand- voort aan de titelstrijd begonnen, was De Haan de enige, die een ontsnapping met succes kon bekronen. Zijn vlucht kwam bijna aan het slot van de ruim 176 km (42 ronden) en had hem in de Tarzanbocht nog 200 meters opgeleverd, een winst die op het laatste rechte stuk naar de finish, tegen krachtige wind in, zienderogen minder werd. Twintig meter slechts hield De Haan over, maar dat was voldoende om juichend de eind streep te passeren en een aanstormende sprintersmacht achter zich te houden De gewoontegetrouw is de race een langdurige slijtageslag geworden. Slijtage die veroorzaakt werd door valpartijen, ditmaal ook enkele regenbuien en weder om de zeewind, die als lood op de ren ners drukte en die soms aanwakkerde tot een storm. Ook nu hebben talrijke coureurs ge tracht aan het indrukwekkend uitgebreide peleton te ontkomen, maar niet een (zoals Jan Hugens) en geen groep heeft zover kunnen reiken. Alleen Coen Niesten en Ben Teunisse zijn hard op weg geweest naar een defini tieve vlucht, maar de jacht van Harry Scholten, een zeer sterk rijdende Jan Hu- K --- «nap van Bugdahl en Impanis kwa- tl erhij en daarna ging de grendel erop. «t Olympisch Stadion ging de vlag j^ellenaars opnieuw omhoog, doordat J"°o Geldermans en Schulte en de rest 2e volgorde achter zicb liet. (Van onze tennis- medewerker). AI de grote figuren van het huidige tennis, het „ama- teuri'-tennis dan, zqn weer te Wimbledon verenigd voor het toernooi, dat vandaag is begonnen. Niet één ontbreekt er, bij de dames noch bij de heren. Wimbledon handhaaft (al drie kwart eeuw!) onaan tastbaar zijn traditie en zijn reputatie. Maar een topjaar wat spelpeil betreft zal het zeker niet worden. „A class lower than the best" schrijft de vroegere Davis Cup spe ler Tony Mottram in de Ob server en dit oordeel wordt, in velerlei nuances in andere bladen, Amerikaanse en Aus tralische, onderschreven. De Australiërs mogen dan, met vier geplaatste spelers aan de top. zo goed als zeker zijn van de titel, figuren als een Sedgman. een Rosewall, een H-oad, hebben Cooper en Anderson en Rose zich nog niet getoond. En bij de da mes moge een Gibson vorig jaar en de titel te Wimbledon èn het Amerikaanse kam pioenschap hebben gewon nen, zelfs zonder een set te verliezen, zij vervaagt de herinnering aan een Brough, een Hart. een Connolly stel lig niet. Parijs heeft bewezen dat de Australiërs niet onverslaan baar zijn, zij het dat deze nu op het hun vertrouwde en voo.r hun snelle spel zo ge schikte gras spelen. Maar de nederlagen te Parijs en de niet bepaald superieure pres taties in de gras-tournooien van Engeland hebben bewe zen, dat verrassingen lang niet ondenkbaar zijn. En dit maal zullen die niet. zoals in vorige jaren, van sterke Amerikanen kunnen komen, want de sterkste Yank, Mac- kay. kan nog niet in de scha duw staan van een vechter als Se.ixas. een methodicus en slagenbeheerser als Tra- bert. Het is lang niet uitgesloten dat jn dit milieu de Engel sen: Davies. Becker, Knight, Wilson gevaarlijk voor de Australische kansen kunnen zijn en Ayala niet te verge ten! Gevaarlijker dan een Nielsen die zijn vorm van vorige jaren nog niet terug gevonden heeft, gevaarlijker ook dan de momenteel-sterk- sten van Europa, de Italianen Pietrangeli en Sirola, die op harde banen hun sterkste spel spelen. En wat de Aus traliërs onderling betreft, Cooper, de man met het „ge polijste" spel moge als no. 1 geplaatst zijn, aan Anderson geeft men minstens evenveel kansen. De lange, zeer ten gere, schrale Australiër kan onverwacht zeer 6terk spe len, zoals vorig jaar toen hij in de finale te Forest Hills, Cooper i-n drie sets versloeg. Hij heeft de eigenschap om zijn spel soms in mo menten van gevaar tot het hoogste op te voeren, iets wat Cooper mist. En dan is er Rose, de virtuoos op de volley, doch de wisselvallige, in temperament en daardoor in speltechniek. Het wissel vallige is wat verminderd en met volle concentratie kan Rose zeer sterk voor de dag komen. Naar drie figuren in het damesenkelspel gaat de aan dacht uit: de Amerikaanse Althéa Gibson, de debutante uit Brazilië Maria Bueao, de 17-jarige Engelse Christine Truma-n. Drie speelsters met het moderne aanvalsspel. Gibson heeft de druk van de reputatie, immers de huidige no. 1 van de wereld. Truman heeft het onverwachte sterk- spelen, maar ook de terugval tot lager klasse. Buen-o. de nauwelijks 18-jarige Brazili aanse onderwijzeres, impul sief, ja brutaal in haa-r forse mannelijke spel, heeft de ris kante durf zonder het gevaar van het risico altijd juist te taxeren. En zo heeft ook dit Wim bledon, het spelpeil moge dan dooreengenomen wat lager staan, weer de factoren van spanning, voor een niet ge ring deel gelegen in de aard, de persoonlijkheid van de spelers. Jo de Haan uit Klaaswaal tijdens zijn ereronde nadat hij op Zandvoort de sprinters in het peleton had ver rast en als outsider aan de haal ging met het kampioenschap amateurs op de weg. gens en Anton Biemans verijdelde deze belangrijkste van alle pogingen. Daarom was de ontsnapping van Jo de Haan, die zich in de course bijna niet had laten zien, achteraf het hoogtepunt van de monotone race. Zijn demarrage in het bos was de enige die de bezoekers kon boeien en die de weinigen op de tribune ook spanning kon brengen. De uitslag luidt: 1 Jo de Waal (Klaas waal) 4 uur 10 min. 50 sec.; 2 Hennie Marinus (Amsterdam) 4.10.55; 3 Vink (Am sterdam) z.t.; 4 Van der Ruit (Amsterdam) z.t.; 5 Soet (Oirschot) z.t.; 6 Moonen (Heer) z.t.; 7 Bom (Kwintsheul) z.t.; 9 Visser (Santpoort) z.t.; 10 Schroot (Am sterdam) z.t. De uitslag van de nationale nieuwelin genwedstrijd was: 58.702 km: 1 Riethoven (Leiden) 1 uur 26 min. 27 sec.; 2 Jansen (Nootdorp) z.t.; 3 Radecker (Amsterdam) z.t Tien minuten lang heerste er toen in het Stadion een typische derby-sfeer. Fel werd er op de man gespeeld en scheids rechter Roomer moest zelfs Verhoeven een waarschuwing geven. In die periode stond het achterhoofd van Schilder, waar tegen een kopbal van Van der Gjjp ket ste, een zeker doelpunt ln de weg. Allengs wist Sparta weer het initiatief in handen te nemen en het was de Ko ning, die in de 27e minuut een van de lat terugspringende kogel van Wim van der Gijp ineens achter doelman Van Pelt knalde; 12. Feijenoord kon toen niet meer die vecht lust opbrengen, nodig om opnieuw ge lijk te komen. Wel bezorgde Moulijn zijn bewaker Visser een duizelige avond maar „Coentje" had weinig geluk met zij,n voor zetten. In de laatste minuut was het Pietje de Vries, die aan alle onzekerheid een einde maakte. Bosselaar profiteerde van een fout van Osterholt en gaf ver volgens een afgemeten voorzet aan De Vries, die in een „droom"-sehietkans kwam en geen fout maakte, 13. (Van onze sportcorrespondent) NIJMEGEN, zaterdag Onder een watergordqn, dat zaterdag avond boven de groene grasmat van het Nijmeegse Goffertstadion lag, heeft een fanatiek Volendam in de halve finale om de K.N.V.B.-beker tegen MVV gevoch ten alsof het de „Cupfinal" zelf betrof. 13 is het tenslotte geworden, ln het voordeel van de Volendammers, waar mee de Maastrichtenaren, over wie het lot een kwartier voor het einde pas be slist werd, zich nog in de handen moch ten knijpen ook. Want tegen deze elf vol vuur spelende roodzwarte Volendammers. die begeesterd werden door een wild-enthousiaste sup- portersschare op de tribunes, was het bij voorbaat uitgesloten te winnen. De Maas trichtenaren hebben moedig stand gehou den, zelfs de leiding in deze wedstrijd genomen, maar in dit gruwelijke water- ballet, waarin de spelers soms amper de bal konden zien, was een Maastrichtse overwinning eenvoudig ondenkbaar. Heel weinig heeft het gescheeld of de eindstrijd van het tennistoernooi op Queens Club 't voorspel v Wimbleton, was met een nieuwe verrassing besloten. De Australiër Anderson, de no. 2 geplaat ste van Wimbledon, een van de kandida ten voor de titel, verloor de eerste set van zijn landgenoot Mark met 16 kwam 4—5 Ln de tweede, kreeg twee match- ooints tegen, doch hij riskeerd- op het eerste punt een vervaarlijke passing, daarna een scherpe volley, had succes en na een uitermate spannend gevecht, ech ter niet met spel van hoge kwaliteit won hij tenslotte met 119 daarna de derde set met 63 (16 119 63). Ook in het damesenkel6pel was er een lang, eentonig baseline-duel tussen de Amerikaanse mej. M. Vamer. die na bad- mdnton-successen (kampioene van Ame rika) oP later leeftijd zich aan wedstrijd- tennis is gaan wijden, van de Zuidafri- kaanse kampioene mej. Carr. d-ie reeds in de tweede set matchpoints kreeg, die set echter verloor en uit achterstand de derde set won: 64 57 86. Fredy Ma- rinkelle die deze Zuidafrikaanse in haar eerste partij tegen zich krijgt zal de vast heid en de lengte van de drives en het goede passeren ondervinden. De dubbelspelen kwamen niet meer aan de orde wegens de regen In het dames- dubbelspel werd één set gewonnen door de nieuwe combinatie mejuffrouw Buene en mejuffrouw Gibson van mevroow Long en mevrouw Hawton 62. In het herendubbelspel hadden RoseMackav en AyalaCandy de eindstrijd bereikt. Volgens een bericht in de Times komt Kramer naar Wimbledon om -iet alleen contracten met de winnaars te bereiken doch ook om te overwegen Althéa Gibson en Christine Truman te engageren. De Romeense atlete Yolanda Balas heeft tijdens wedstrijden te Boekarest bij het hoogspringen 1 meter 80 gehaald, het geen een nieuw wereldrecord betekent. Het oude record stond reeds sinds 7 juni jl. met 1 meter 78 op haar naam. De Olympische kampioen Harold Con nolly heeft bij wedstrijden te Bakersfield bij het kogelslingeren een afstand van 68.68 meter gehaald. Dit is een nieuw we reldrecord. Het oude nog niet officieel erkende stond sinds 2 november 1956 met 68.54 meter op zijn naam. In de strijd om de amateurtitel voet bal stonden de ploegen van Velox en Quick (Nijmegen) thans in de Dom stad voor de tweede maal tegenover elkaar en opnieuw hebben de Utrechte naren zich de sterksten getoond. Zij ze gevierden thans met 31, maar deze overwinning is echter heel wat moeilij ker tot stand gekomen dan in de Keizer Karelstad, want toen speelden de Nij- megenaren bar slecht en waren zij on volledig. Gisteren hadden zij hun crack Verhagen weer In de gelederen en zij hebben gestreden voor wat zij waard waren, dat echter toch niet voldoende voor succes bleek. Voor de rust hadden de roodzwarten de straffe wind pal in de ruggen. De thuisclub mocht blij zijn, dat in het eerste kwartier geen enkel van de talrijke af- standshoten de roos trof. Bovendien was er altijd nog doelman. Van Kooten, die talrijke fraaie saves verrichtte. Het spel van de geelzwarten was inmid dels iets gevaarlijker geworden. Toen elk ogenblik een doelpunt van de gasten werd verwacht, werd aan de overzijde in de 21e minuut door Van der Horst, na een snelle doorbraak, welke hij met een kogel pal onder de lat afrondde, de openingstref fer geplaatst. Tot de rust was het verder een gelijkopgaande strijd. Na de hervatting had Velox de wind als bondgenoot en ging onmiddellijk storm lopen. En in de 30e minuut met succes. Morelissen nam een vrije schop en Van der Horst vond het hok (20). Nauwelijks zes minuten later profiteerde Morelissen van slecht terugspelen van Damming (3-0). Kort daarop viel Verhagen bij Quick uit, maar juist toen gingen de gasten aan een flink offensief bouwen, hetgeen in de 24e minuut door Kluis een prachtig doel punt opleverde. Geruime tijd forceerden de Nijmegena- ren vaak op niet prettige wijze het spel, totdat tegen het einde Velox weer in het offensief ging en gemakkelijk nog enkele doelpunten had kunnen scoren. Voor de aanvang van de wedstrijd hul digde de Velox-voorzitter manager en spelers van DOS, die allen een reisklokje in ontvangst mochten nemen. De stand van het kampioenschap van Nederland (amateurs) luidt nu: Velox 3 2 0 1 4 8—3 Alliance 2 1 1 0 3 4—3 Quick (Nijm.) 3 0 12 1 5—11 Bij de amateurs is nu, op het lands kampioenschap na, de laatste beslissing gevallen. Achilles, de hoogst geklasseerde club van Drente gaat de eerste klas ama teurs verlaten. In het tweede barrage gevecht met Zwaagwesteinde uit Fries land gingen de Assenaren met 10 ten onder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5