Verkeersonderwijs op de lagere, Spaans op de Ulo-school 92 doden GEEN FOLTERINGEN MEER IN ALGERIJE Huis ontploft Agressieplannen jegens Libanon Moskou beschuldigt Londen DE VOORLOPIGE LIJST DER BELGISCHE REGERING Ontslag aan huwende onder wijzeres uit de wet gelicht Minister Zijlstra: pri j zen veria gen „Cross Country Boelganin uit zieken huis ontslagen "Seeï/eis OU en Hoogspanningskabel viel op menigte Persconferentie van minister Malraux Samenwerking met Marokko en Tunesië dus ZON (goodwill Aantal werklozen in Canada neemt af Ongeregeldheden in Zuid-Portngal Economische situatie in de Verenigde Staten Hedenmorgen om kwart voor tien is mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roermond, in het St. Radboud- Siekenhuis te Nijmegen, waar hij enige weken geleden werd opgenomen, overleden. Mgr. Hanssen is 51 jaar geworden. Voor een levensbeschrijving van mgr. Hanssen verwijzen Hij naar pag. 6. Ophoping holenvoorraden Maar fris en en vol comfort hebt u het thuis met 'l fr'/M V' HET WEER V00R MORGEN TIJDELIJK REGEN Verdeeldheid bij K. V. P. (Zie vervolg pagina 6) Dieptepunt der recessie thans definitief bereikt 's-GRAVENHAGE, 24 juni 1958 Het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet heeft na een nog eindeioos lijkend debat, dat aan het begin van de middag reeds was gevorderd tot de artikelsgewijze behandeling, nog een hoogtepunt gevonden. Het werd aan genomen met 6920 stemmen, maar het overgrote deel van de K.V.P. stemde tegen. De belangrijkste wijzigingen, die nu, na het door amendementen en aan gebrachte veranderingen gewijzigde wetsontwerp, tot stand zijn gekomen, zijn de volgende: 1. Het verkeersonderwijs wordt verplicht leervak op de lagere scholen. 2. Het zangonderwijs zal worden verruimd tot een muzikale vorming. 3. Spaans zal op de u.l.o.-scholen facultatief worden onderwezen. 4. De zesjarige basisscho'ol wordt regel. 5. Het onderwijs zal ter voorkoming van te lange vakanties gegeven moeten worden gedurende tenminste 1040 uur per jaar. 6. De bepaling van het ontslag aan een huwende onderwijzeres is uit de wet komen te vervallen. Juist de laatst genoemde bepaling is oorzaak geworden van de langdurige de batten. Minister Cals had oorspronkelijk in zijn wetsontwerp voorgesteld, dat de huwende onderwijzeres door de gemeen te kón worden ontslagen. Het ontslag behoefde dus niet meer per se te wor den gegeven. Hierop waren twee amen dementen ingediend: één van de heer Van Sleen (P.v.d.A.) om de bevoegd heid van de gemeenteraad om de onder wijzeres, die huwt, te ontslaan, niet in de wet vast te leggen. Het andere, van de heer Toxopeus (V.V.D.), ging verder, hij wenste in de wet te zien vastgelegd, dat de huwende onderwijzeres niet kan worden ontsla gen omreden van dit huwen alleen. De heer Van Sleen had van discrimi natie gesproken in vergelijking met de gehuwde ambtenares en de gehuwde kleuterleidster. De heer J. Peters (KVP) betoogde echter, dat hier van discrimi natie geen sprake was. De K.V.P. had nooit betoogd, dat de gehuwde vrouw minder geschikt was voor haar werk. Er zijn allerlei verboden voor de vrouw, zo betoogde hij, als nachtarbeid, mijnar- beid en dienstplicht. Maar er is ook een beschermplicht voor de vrouw, omdat zonder de zorg van de vrouw voor het gezin, dat gezin, zoals hij zeide. naar de knoppen zou gaan, want in dat opzicht Twee en negentig mensen verloren het eVen en tweehonderd vijftig werden ge jond, toen maandag tijdens een kermis J1 de markt van het Braziliaanse plaatsje anto Amaro Da Purificacao een hoog- f&anningskabel naar beneden kwam. De jabel kwam omlaag toen twee vuurwerk- JVamen ontploften en viel neer op de ^nsenmenigte. Het enige ziekenhuis in stadje was niet in slaat alle slacht- l'fers te herbergen. In allerijl werden ten- opgeslagen. Per radio werd om bloed- °nors en medicamenten gevraagd. Lit de 'hiliggende plaatsen kwamen de dokters hulp. j ^Luister Zijlstra heeft verklaard, dat raaj van ministers van de Europese ^■Ueenschap voor Kolen en Staal niet j^hder meer het voorstel van de Hoge V'toriteit tot instelling van een vereve- 'jjgskas hebben verworpen, j Het genoemde toporgaan wilde op elke gedolven steenkool een heffing leg- (1 van 5 $cts waaruit een financierings- v-slae van 1 Sets op elke ton kolen in >°orraad zou kunnen worden gegeven, q.® Nederlandsse bewindsman onthulde, JH de raad van ministers een andere voor de moeljjkheden i.v.m. de flêende voorraden heeft aangegeven, nl. Jrjisverlaging. s. Volgens minister Zijilstra is een oplos- k^S op commerciële basis mogelijk als i ®h de kolenprijspolitiek aan,p»st aan de üidige conjuncturele situatie. De Franse minister van voorlichting, de heer André Malraux, heeft gisteren tijdens een speciale persconferentie verklaard, dat er sinds generaal De Gaulle aan het bewind is geen folteringen in Algerije hebben plaats gevonden en dat er ook in de toekomst geen zullen zijn. ,30 dezen nodigt de regering de drie Franse schrijvers-Nobelprijswinnaars uit een commissie te vormen teneinde ter plaatse in Algerije de kwestie van de fol teringen te onderzoeken," zo zeide de minister vervolgens. Hij verklaarde, dat de drie schrijvers Francois Mauriac, Albert Camus en Roger Martin du Gard door generaal De Gaulle persoonlijk geaccrediteerd zouden worden bij alle gezagsdragers in Algerije. üoedkoopste goede zongordijn met de sleufjes AAAAAAAAAAAA Aanvankelijk regen, later enkele V('rspreide opklaringen, maar ook Plaatselijk buien. Matige tot krach- lige wind tussen zuidoost en zuid west. Weinig verandering in tempe ls ratuur. kinderdag 26 juni: zon op 4.21, onder 21.04; *9 op 15.36, onder 1.05 uur. Ten aanzien van de verbroederingsbe weging tussen Arabieren en Europeanen in Algerije zeide Malraux, dat de regering het belang van deze beweging niet wenst te overschatten. Doel is om deze beweging te transformeren in een duurzame ge meenschap van Franse staatsburgers met volstrekt gelijke rechten. De geboorte van een nieuw Algerije, „van welke aard ook zijn banden met Frankrijk mogen zijn", zou ertoe mede werken om nauwere banden tot 6tand te brengen tussen Frankrijk enerzijds en Tu nesië en Marokko anderzijds, zo meende de minister. Hij zeide, dat Frankrijk eens te meer een historische zending heeft ge vonden. Het nieuwe Algerije, dat de re gering zich voorstelt in het leven te roe pen, is geen utopia. De regering stelt zich voor in Algerije een „proef-departement" in het leven te roepen, waar hetzelfde zal gebeuren wat de V.S. in de Tennessee- vallei hebben ondernomen. Marokko en Tunesië zouden bij dit experiment worden betrokken, dat in de Sahara zou worden gelokaliseerd. Malraux verklaarde voorts, dat er nim mer enige sprake is geweest van af schaffing der politieke partijen. Gene raal De Gaulle heeft verklaard, zo zeide hij, dat zijn doel is het verzekeren van de continuïteit van de Republiek en de Nationale Vergadering heeft hem uit stekend begrepen, al zijn er dan ook mensen die zich schijnen te verbeelden dat De Gaulle al Napoleon III is. Onderdelen van de para-te 4e divisie zijn gisteren gestart voor een vijf daagse oefening onder de naam „Cross Countryin een gebied, dat zich uitstrekt van Oirschot over Arnhem tot Elspeet. We zien hier infanterie van de verdedigende l>artij dekking zoeken voor de aanstormende vijand. is de man maar een stakker. Hij noem de bovendien het standpunt van de heer Van Sleen onduidelijk. En dat werd dan later gedemonstreerd bij de eindstemming. De heer Peters legde toen een verklaring af, waarin hij zeide dat door aanneming van het amen dement-Van Sleen onzekerheid was ont staan over het ontslag door de gemeen teraad. Het was intussen zo gelopen, dat de minister het amendement-Van Sleen had ontraden en dat van de heer Toxopeus onaanvaardbaar had verklaard. Voor dat laatste had de minister het argument, dat de regering in geval dat amende ment zou worden aangenomen, zou moe ten overwegen of er dan ook een ver bod zou moeten komen voor alle amb tenaren in 's Rijksdienst. Over dat onaanvaardbaar was ook al weer wat te doen maar dat liep toch met een sisser af. Voordat echter het amendement-Van Sleen in stemming kwam. legde mej. Nolte (K.V.P.) een verklaring af, waar bij zij zei, dat zij en enige politieke vrienden vóór zouden stemmen, omdat ook zonder de in de t neergelegde be paling, dat de gemeenteraad de huwen de onderwijzeres kan ontslaan, naar haar mening de gemeenteraad hiertoe bevoegd zou zijn. Mét haar stemden van de K.V.P. vóór dit amendement de he ren Koersen, Duynstee, mej. dr. De Vink en de heer Visch. Verder stemden vóór de C.H.-leden: Diepenhorst, Van der Mey, Krol, Kikkert, Van Mastrigt en freule Wttwaal van Stoetwegen, de P.v.d.A., V.V.D. en de communisten. Het amendement werd zodoende aangeno men met 71 tegen 46 stemmen. Vooraf was gestemd over het amen dement aan de orde geweest en wel een met 82 tegen 36 stemmen. Hier stemden voor de V.V.D.de communisten en 17 leden van de P.v.d.A. Er was intussen nog een ander amen- de ment aan de orde geweest en wel een van de heer J. Peters (K.V.P.), die wel akkoord ging met de maximaal 1040 uur per, jaar voor het l.o., maar niet met de regeling van maximaal 5 uur per dag voor het l.o. en 6 uur per dag voor het v.g.l.o en u.l.o. De dagregeling wenste hij aan de gemeentebesturen en aan de schoolbesturen over te laten en niet aan de inspecteurs. Hij wilde dit elastisch en soepel geregeld zien. Het amendement werd door de minis ter van Onderwijs ontraden, omdat de eis van 1040 uur de andere eis van een J bepaald, beperkt aantal uren per dag met zich meebracht om overla ding in één bepaalde tijd te voorkomen. Het amendement werd echter met 65 tegen 47 stemmen aangenomen. Vóór stemden K.V.P., A.R., V.V.D., C.H. en S.G.P. Van de K.V.P. stemde echter mej. Nolte tegen en van de V.V.D. mej. Ten Broecke Hoekstra. Tenslotte was er nóg een amendement- Van Sleen om deze wet inplaats van op 1 .januari 1959 reeds op 1 september a.s. in werking te doen treden. Ook daarover was heel wat te doen, maar tenslotte werd het zo, dat de wet in werking zal treden op 1 januari 1959 met uitzonde ring van de bepalingen over de gehuw de onderwijzeres en de onderwijzer wethouder. Deze zullen in werking tre den op de dag na afkondiging van de wet. En toen kwam dan de eindstemming, waarvan men dacht, dat zij z.h.st. zou gebeuren. De K.V.P. ging echter, zoals gezegd, grotendeels niet akkoord met de aanne ming van het amendement-Van Sleen en dit bezwaar bleek zo erg te zijn. dat het deel van de K.V.P., dat tegen dit amen dement was geweest, zich nu tegen het gehele wetsontwerp kantte. Het was de heer Peters die dit onder woorden bracht. Hij verklaarde, dat de meerderheid van zijn fractie niet de overtuiging had, dat de gemeenteraad nu vrij zou zijn in de beslissing aangaan de de huwende onderwijzeres. En daar om zou dat deel van de fractie zelfs te gen het hele wetsontwerp stemmen. Het was een slot. dat pakte. Het wetsontwerp werd toen aangeno men met 69 tegen 20 stemmen. Tegen stemden 19 leden van de K.V.P. en de S.G.P. met de eenzame stem van de heer Van Dis. Van de K.V.P. stemden vóór: de heren Visch, Van Rijekevorsel, Koersen. Van Vliet, Verhoeven, mej. Nolte en mej. mr. dr. De Vink. Engelse soldaten onderzoeken het balcon van een huis op een heuvel, helling juist buiten het dorp JCourdhali op het eiland Cyprus. Het iverd vrijwel geheel vernield door een hevige explosie. In de puin hopen zijn verscheidene lijken aan getroffen. Men neemt aan, dat de ontploffing zich heeft voorgedaan in een slaapkamer op de zolderver dieping, toen men daar met ont ploffingsstoffen aan het knoeien was. Naar te Moskou wordt vernomen, heeft maarschalk Boelganin, de Sovjetrussischo oud-premier, het ziekenhuis verlaten, waar hij met succes een operatie heeft ondergaan. De aard van de ingreep is niet bekend. De maarschalk is voor ver der herstel naar se Kaukasus vertrokken. Men verwacht dat Boelganin als gevolg van de operatie niet meer als president van de Staatsbank zal optreden. Hij zou naar Stavropol worden gezonden, waar hij in de Sovnarchose, de groep plaatse lijke industrieën, een leidende functie zou krijgen. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt ,j|l Zevenbergen Hazet-Fabrieken SCHUIMRUBBERBED mef extra versterkte middensector .5 'I- De Sovjet-Unie heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd militaire inmenging in Libanon te beramen onder het voorwendsel, dat de Verenigde Arabische Republiek zich in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon mengt. In een verklaring, uitgegeven door het officiële Sovjet nieuwsbureau Tass en omgeroepen door Radio-Moskou, wordt gesproken over „openlijke militaire voorbereidingen van de westelijke mogendheden, die de vrede in het nabije en Midden-Oosten kunnen ondermijnen". De Sovjet-Unie was van mening, dat gewapende interventic in Libanon tegen de beginselen van de V.N. indruist, omdat dit een kwestie is, die alleen het Libanese volk aan- gaat. De Sovjet-Unie kon daarom niet onverschillig blijven tegenover voorberei dingen tot interventie door andere landen, hoe deze ook zou worden uitge voerd. Wat de V.N.-waarnemers in Libanon betreft wordt in de verklaring ge zegd, dat de Verenigde Naties „niet het recht kunnen hebben om zich in de binnenlandse aangelegenheden van een land te mengen." De Sovjets zijn van mening, dat het voornaamste onderwerp van bespreking tussen MacMilïan en Eisenhower coördinering van agressieplannen jegens Libanon is geweest. Volgens de „New York Times" heceft president Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek zich in antwoord op een dringend verzoek van Hammarskjoeld be reid verklaard, zijn invloed bij de Liba nese opstandelingen aan te wenden om mee te helpen bij een regeling van het conflict. De president zou echter als voorwaarde hebben gesteld, dat „men er van uitgaat dat de VAR in het geschil in Libanon géén partij is". Na zijn terugkeer uit Egypte in Bei roet heeft Hammarskjoeld met zijn voor naamste medewerkers over zijn bespre kingen in Cairo vergaderd, ook sprak hij met president Sjamoen. Hammars kjoeld vertrekt vandaag weer naar New York. Bij de aankomst van Hammarskjoeld te Beiroet ontplofte er een door terro risten geplaatste bom, op een afstand van nog geen 100 m van het hoofdkwar tier der V.N. te Beiroet. Hammarskjoeld hoorde de ontploffing, toen hij het hoofdkwartier binnentrad. Hij glimlach te kort naar een van zijn begeleiders en besteedde verder geen aandacht aan de explosie. Een Libanese officiële wooi'dvoerder heeft gisteren verklaard, dat er aanwij zingen zijn, dat men tot een oplossing van het conflict tussen Libanon en de Verenigde Arabische Republiek zal ko men. De Verenigde Staten zouden bereid zijn elk voorstel van Hammarskjoeld voor een oplossing van de crisistoestand in Li banon te steunen. Ongeveer 300 vrijwilligers, behorende tot de Iraakse en Jordaanse legers, strijden op het ogenblik aan de zijde van Libanese regeringstroepen, aldus meldt radio-Cairo. Deze vrijwilligers zouden belast zjjn met het werken met de pantserwagens, die de Verenigde Staten onlangs aan de regering te Bei roet hebben geleverd. Deze wagens vereisen een training, die de Libanese soldaten niet bezitten, aldus het Egyp tische station. Ter gelegenheid van de „Week van de Fotografie 1958" heeft het ver. bond van Veilig Verkeer samen met de Stichting ter bevordering van de Amateur-fotografie, een landelijke foto-wedstrijd FotografeerVeilig Verkeer" gehouden. Links zien we de fo-to, waarmee de 17-jarige Rob Holthuis uit Geleen, leerling van het bisschoppelijke college „St.Jozef in Sittard, een persoonlijke prijs van f 250 en de schoolprijs van f 400 in de wacht sleepte. Rechts de foto waarmee de heer P. C. van Bommel uit Rotterdam de eerste prijs ter waarde van f 1000 icon. De Canadese regering heeft bekend ge maakt, dat het aantal werklozen in Ca nada, dat in maart het naoorlogse record van 590.000 had bereikt, in de op 24 mei geëindigde maand met 150.000 is vermin derd. Dpor de toeneming van de werk gelegenheid in het voorjaar is het aantal personen zonder werk t hans tot 366.000 verminderd. Dit cijfer is echter toch nog bijna tweemaal zo groot als het werk- lozencijfer van mei 1957. Portugese landarbeiders uit het dorp Montemor-Q-Novo, in het zuiden van het land, zijn maandag slaags geraakt met militairen van de republikeinse garde, toen zij protesteerden tegen de huns in ziens te lage lonen. Een betoger werd gedood, terwijl er twee werden gewond. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer oplage hebben gemeld, heeft ko ning Boudewijn aan kabinetsformateur Eyskens opdracht gegeven een homogene C.V.P.-regering te vormen. Verwacht wordt, dat de heer Eyskens heden de samenstelling van de nieuwe regering aan de goedkeuring van de vorst zal voorleggen. Met het gebruikelijke voorbehoud wordt de voorlopige samenstelling als volgt meegedeeld: Minister-president: Eyskens; Buiten landse Zaken: Wigny; Buitenlandse Han del: Dequay; Binnenlandse Zaken: Meyers of Moyersoen; Koloniën: een extra-parlementair lid (Rijckmans? J Openbaar Onderwijs: een extra-parle mentair lid CWillems?); Landsverdedi ging: Brasseur; Financiën: Scheyven of Meyers; Justitie: Van Hemelrijck; Volks gezondheid en Gezinszorgmevrouxc De Riemaecker dit zou de eerste maal zijn, dat een vrouw in dc Belgische re gering zitting krijgt Arbeid en Socia le Voorzorg; Servais; Openbare Werken: Segers; P.T.T. en Spoorwegen: Van den Daele; Handel en Ambachten: Van den Boeynants; Landbouw: Heger; Econ. Za ken: Duvieusart. Wordt de regering door de Koning goedgekeurd, dan is het de bedoeling, dat zij zich a.s. maandag aan het parle ment zal presenteren. De Amerikaanse onderminister van ar beid. Newell Brown, heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat het dieptepunt van de recessie in de Ver. Staten nu definitief is bereikt. Hij voegde hieraan toe te geloven, dat het land volgend jaar om deze tijd weer terug zal zijn op het economisch niveau van 1957. Hij baseerde deze voorspelling op onderzoekingen van het Amerikaanse departement van arbeid en vap de economische adviescommissie van de president en andere aanwijzingen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1