Geen rust voor Nobel I 9 Uitvoerige discussie over de toekomstige vermogensbehoefte I VL^ijï VELPON -VLOOTJE PUZZEL m beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! in Onze dagelijkse if fL Chefarine „4' De onschuldige moordenaar üüiii Jaarvergadering De Bijenkorf Nachtelijke overval op apotheker mislukte Overneming van Vita door de Unilever V B WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGINA V oorraadwaardering Winstverhoudingen DUITSE SOLDAAT HIELP ILLEGALITEIT Thans grossier in inbraken nTrnT l i lil Ir<1 B. M. R. S. Om verzekeringspenningen HUIS VAN ZIJN VRIEND IN BRAND GESTOKEN PAKJES-AVOND BIJ DE LEEREN DOEDEL Chauffeur verduisterde voor duizenden guldens aan goederen (Van onze correspondent). GOUDD1EVEN KWAMEN PER AUTO SLOPER KNAPTE STRAF VOOR EEN ANDER OP en kreeg een maand toe TWEE JAAR VOOR MISLUKTE ROOF door AGATHA CHRISTIE Oplossing van gisteren Horizontaal; 1 snoep, 4 kaste. 8 t.p„ 9 lt. 10 enter, 13 baarn, 15 une, 16 ade. 18 aad, 19 raadsel, 22 gr., 23 le. 25 gedrild' 21. Parijs 1875.. In de Avenue Malakoff staat een groot gebouw, een paleis, in de steigers.. Nobels nieuwe huis. De Parijzenaars, die toch wel het een en ander -gewend zijn, sto ten elkaar aan, als ze er voorbij lopen. Want Nobel heeft de •naars gekregen een excentriek heer te zijn, steen en steenrijk maar zonder benul van geld. In elk geval schijnt hij niet te weten, wat hij met al dat geld moet aanvangen.. Het lijkt wel, of hij zich stierlijk staat te vervelen en niets beters te doen heeft dan met zijn dure slee rond te toeren en van tijd tot tijd eens te stoppen, om te leuteren met de Parijzenaars en ze lastig te vallen met idiote vragen.. 22. Ze benijden hem maar men weet niet, dat hij doodeen- zaam is. Dat hij niemand heeft, alleen anonieme vijanden.. Dat hij geen vrienden heeft, geen vrouw, dat zijn broers hem links laten liggen, dat er elke dag tientallen door het dyna miet vermoord wordenAan zijn schoonzuster in St.-Peters- burg schrijft hij een kort briefje: „Ik -heb geen enkele rpet- tige herinnering. Geen familie, geen kennissen ..niets. Waar om ik besta, weet ik zelf nog niet eens. Ik ben alleen.. Wat heb ik aan al mijn reizen? Niets.. De kranten noemen me de rijkste schooier van Europa en ze hebben gelijk.." 23. Nobel voelde zich zo geisoleerd, dat hij een adverten tie in een serieuze krant plaatste: „Heer op middelbare leeftijd, beschaafd en in goede gezondheid, wonende te Pa rijs, zoekt secretaresse, eveneens van middelbare leeftijd. Ta lenkennis gewenst en tevens bereid om het huishouden te doen.. Het antwoord komt vrij gauw.. Op de jaarvergadering van de Bijen korf bleek de aandacht van aandeelhou ders bij de bestudering van het jaarver slag vooral te zijn gewekt door de daar in vermelde zinsnede: „....hebben wij de laatste jaren onze financiële basis ver breed door een herhaald beroep op de vermogensmarkt en dit zal zich bij een voortschrijdende ontwikkeling van het concern ook in de toekomst voordoen". Vrijwel alle vragen draaiden dan ook om deze regels, welke in het verslag slechts min of meer terloops waren neergeschreven ter verduidelijking van en als een van de redenen voor het ge wijzigd standpunt, dat het bestuur aan leiding heeft gegeven tot een meer ge detailleerde verslaggeving over te gaan. De directe vraag, hoe en wanneer even tueel een beroep op de vermogensmarkt zal worden gedaan, waarin het vragen- spel tenslotte culmineerde, kon echter geen beantwoording vinden, omdat naar de directie zeide, het vraagstuk van de financiering nog in studie is. Aangedrongen werd op het geven van een zo duidelijk mogelijk inzicht in de winstverhoudingen en de vermogensposi tie van het bedrijf, opdat aandeelhouders bij een eventueel beroep op de kapitaal markt een zo goed mogelijke prijs zullen kunnen maken, indien zij een deel van hun oude bezit zou-den moeten afstoten. In dit verband werd geïnformeerd naar het systeem van de afschrijvingen en de voorraadwaardering. Zou het geen aanbeveling verdienen, door herwaarde ring van de voorraden de daarin schui lende reserve op de balans zichtbaar te maken? .De directie verklaarde een en ander ten deze te zullen overwegen. Men moet echter niet vergeten, dat voorraden bij conjunctuurschommelingen het meest kwetsbaar bezit zijn. De Bijenkorf past al jaren het systeem toe om op de inkoop- waarde van de goederen een vast percen. tage af te schrijven. In de loop der jaren is op deze wijze een vrij groot bedrag als stille reserve gekweekt en de resultaten zijn hierdoor met de groei van de voorra den inderdaad gedrukt. Eenmaal aanwe zig zijnde is de invloed van deze reserve op de resultaten echter niet zo groot meer. De laatste jaren zijn de voorraden niet meer aan grote schommelingen on derhevig geweest, zodat de waarderings factor in deze periode ook slechts van re latief weinig betekenis is geweest. Kan een beroep op de kapitaalmarkt niet achterwege worden gelaten en ver dient het geen aanbeveling om gedurende de eerstkomende jaren de financiering van de expansieplannen te doen plaats vinden door het huurkoopsysteem? Dit laatste, zo verklaarde de directie, is bfl de bouw van de Hema in Nijmegen voor het eerst toegepast en het zal bij de ver dere expansie mede in overweging wor den genomen. Welke basis men echter ook neemt, e-en redelijk eigen vermogen zal steeds aanwezig moeten zijn. Overi gens moet in de financiering een zeker evenwicht worden gevonden. Financiering door middel van klanten obligaties is in eerste instantie n-iet bij zonder aantrekkelijk te achten, maar als mogelijkheid blijft ook deze gedachte in de aandacht sta-an. Gevraagd of, om een zo goed mogelijk Inzicht in de winstverhoudingen te krij gen, de berekening juist was, dat over het afgelopen jaar tegenover een uitkering van 1,6 miljoen aan dividend en tan tième een winstinhouding van 3,4 miljoen kan worden gesteld, antwoordde de directie bevestigend. Opgemerkt werd voorts dat de cash-flow uit de winst in het afgelopen jaar 6,5 miljoen heeft be dragen, zodat over een periode van vijf laar gerekend op deze basis 32.5 miljoen ter beschikking zou komen, waarmede, aldus de aandeelhouder, nogal wat zou kunnen worden gebouwd. De plannen voor Den Haag zullen eerst na een reeks van jaren in uitvoering kun. nen worden genomen. Wat thans onder handen is betreft" slechts de bebouwing van een open gedeelte, dat maar een klein deel vormt van het voor ogen staan, de totaalplan. De vergadering verleende eervol ont slag aan de heer N. H. Benninga, die om ontheffing uit zijn functie van directeur- generaal heeft verzocht. Commissarissen hebben dit verzoek ingewilligd, maar de voorzitter wilde hierbij uitdrukkelijk vaststellen, dat de reden van de ontslag aanvrage van de heer Benninga is gele gen in een vrij diepgaand meningsverschil opntrerut het zakelijk directiebeleid, maar dat de persoonlijke verhoudingen zeer prettig zijn gebleven. 24. Gravin Bertha Kinsky, straatarm en totaal ontgoocheld door een hopeloze liefde, schrijft op de advertentie.. Wat No bel en zij met elkaar besproken hebben, weten we niet. Maar één ding is zeker: Nobel wilde met haar trouwen. Maar hij was veel te bescheiden en te discreet en wilde wachten, tot ze over haar verdriet heen was en hij wachte te langBer tha's verloofde kwam terug en Nobel was weer alleen. Ze bleven elkaar wel schrijven, maar hij maakte zich geen enkele illusie meer. Bij pijn, griep of „landerig'' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doent De rechtbank te Amsterdam heeft gis termiddag de mislukte roofoverval op een apotheker te Hilversum behandeld. Te recht stonden de drie daders, de 26-jarige B. K. uit Haarlem, de 24-jarige kunst schilder B. W. G. en de 23-jarige foto journalist A. B. K., beiden uit Amster dam. In de nacht van 18 op 19 januari jl. was dit drietal in een gehuurde auto naar Hil- versum gereden. Na een langdurige knjgs- raad besloten zij een overval te doen op een apotheker, die nachtdienst had. De keus viel op de nogal afgelegen zaak van de 42-jarige heer C. Verboom aan de Ka- merlingh Onnesweg. De oudste der drie verdachten belde aan en vroeg toen de apotheker in nachtgewaad aan de deur verscheen om wat zuiveringszout en een tube slaaptabletten. Juist toen de heer Verboom, nadaf hij het gevraagde had verschaft, zijn klant weer wilde uitlaten, verschenen in de deuropening de twee andere verdachten, beiden gewapend met een revolver. De apotheker sprong tussen hen door en de kunstschilder schrok daar zo van, dat hij het op een lopen zette. Terwijl de heer Verboom probeerde hem te ach terhalen loste de fotojournalist enkele schoten in de lucht, waarna ook de ang stige kunstschilder, al rennend, blinde lings een schot over zijn schouder af vuurde. Deze kogel doorboorde de etalage ruit van een groentezaak. Het drietal wist met de auto te ontkomen. Ter zitting bleek gisteren, dat de kunst schilder op zeer jeugdige leeftijd reeds tweemaal veroordeeld was. Hij wordt thans verpleegd in een inrichting en moet volgens het psychiatrische rapport ontoe rekeningsvatbaar worden geacht. De recht bank hield de zaak tegen hem echter aan tot woensdag 17 september, omdat zij een aanvullend rapport wenselijk acht. Tegen B. K. uit Haarlem, een man, die volgens rapporten in Tanger een avon tuurlijk leven achter de rug heeft, dat niemand tot voorbeeld mag strekken, eiste de officier van justitie twee en een half jaar met aftrek. Ook de fotojournalist A. B. K„ over wie in het reclasseringsrapport werd geschre ven, dat hij als joods kind in de moei lijke oorlogstijd verkeerd is opgevoed, wenste de officier lange tijd uit de maat schappij te zien. Hij eiste tegen hem twee en een half jaar jeugdgevangenis. Uitspraak op woensdag 2 juli. (Van onze correspondent) Vierentwintig inbraken pleegde de 39- jarige vertegenwoordiger H. H. S. uit Zutphen tussen half augustus en half de cember van het vorige jaar. Zijn arbeids terrein was de Veluwe en Oost-Neder land. Hij had het vooral op fabrieken voorzien. Gisteren stond hij terecht voor de Zwolse rechtbank. De president noem de hem een „handige inbreker", al pro beerde hij dan ook in Ermelo de brand kast van een fabriek te openen met een briefopener. Overigens betreurde de pre sident dat dezfe verdachte voor hem stond. In de oorlog bewees hij, als gedeserteerde Duitse soldaat, grote verdiensten aan de illegaliteit. Na de oorlog ontspoorde hij driemaal. De laatste keer werd hij ver oordeeld tot zes en een half jaar gevan genisstraf. maar na vier jaren werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Ook toen pleegde hij een indrukwekkende serie inbraken. De officier ging mee met de conclusie van een psychiatrisch rap port, die luidde, dat behandeling waar schijnlijk genezing kan brengen. Hij eiste een jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Uitspraak op 2 juli. v-Mv:- '.-.v v.-.vv Gistermorgen zijn v.l.n.r. Kees Pelle naars, Daan de Groot, Mies Stolker en Leo v. d. Pluym voor de Amster. darnse rechtbank verschenen om als getuigen te worden gehoord in de geruchtmakende zaak „Locomotief" en „Magneet". De renners arriveren aan het gerechtsgebouw. FTV radio en televisie De officier van justitie bij de rechtbank te Almelo, mr. W. L. de Walle, heeft gis teren een jaar gevangenisstraf zonder af trek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftijd geëist tegen de 41-jarige koopman K. S. en een jaar en acht maanden tegen de 25-jarige koopman E. B„ beiden uit Almelo, wegens diefstal, poging daartoe, brandstichting en aanzet ting daartoe. S. die reeds tien keer is veroordeeld, zou uit een garage te Almelo een aantal rollen textiel hebben meegenomen in samenwerking met B. Enkele maanden later namen zij uit een auto dertien dozen met in elk 360 eieren weg. S. was voorts ten laste gelegd, dat hij op 30 augustus 1957 brand had gesticht in de woning van B. Deze zou S. dit meer malen hebben gevraagd, om de verzeke ringsgelden, die in totaal 17.000 beliepen, in handen te krijgen. Het huis was toen, ondanks ingrijpen van de brandweer, ern stig beschadigd. B. moest zich voorts nog verantwoorden voor een inbraak in een garage te Almelo en diefstal van een auto daaruit. Uitspraak over veertien dagen. De Arnhemse rechtbank heeft zich gisteren lange tijd bezig gehouden met de omvangrijke diefstallen van pakket ten uit vrachtauto's, welke door de 46- jarige W. L. T. uit Groesbeek in de ja ren 1955, 1956 en 1957 zouden zijn ge. pleegd. Sedert 1945 was T. in dienst bij de transportonderneming Marbe-Gelco en van 1953 af was hij belast met de beurtdienst NijmegenArnhemAm sterdam en terug. Op een gegeven ogen blik kwam hij in contact met zekere S., die hij eens als lifter meenam. Tussen beide mannen werd toen een afspraak gemaakt, dat T. af en toe eens pakket ten uit zijn wagen zou nemen en deze dan nabij de Leeren Doedel op de Am- sterdamseweg onder Arnhem in een klein laantje zou verbergen. S. werd dan telefonisch gewaarschuwd, dat er goederen waren .gedropt' en ging dan in gezelschap van de koper W. de buit ophalen. De opbrengst werd onder het drietal verdeeld. Hoewel geregeld aangifte van ver missing werd gedaan lukte het de poli tie aanvankelijk niet overtuigende be wijzen tegen T. en S. over te leggen. T. moest eenmaal na aanhouding weer worden vrijgelaten en S., die wegens het te koop aanbieden van gestolen handschoenen terecht stond, moest wor den vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Maar de politie bleef met grote hardnekkigheid zoeken. Er verdween in de loop der jaren voor duizenden gul dens aan goederen, zonder dat de daders konden worden betrapt. Eindelijk had de politie succes, toen een politie-amb. tenaar zag, dat T. nabij de geheime bergplaats aan de Amsterdamseweg stopte en S. uit het struikgewas te voor schijn trad. Nadat beiden eerst nog hardnekkig ontkenden legden zij nu een volledige bekentenis af, waarbij zij elkander de schuld gaven van de aan stichter te zijn. De officier van justitie eiste tegen T. 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk, tegen de heler, de 34-jarige koopman W. A. S. uit Arnhem 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De koper H. zal nog later terecht staan. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Woensdag 22.00 iMartin Block 22.30 Bing Crosby Show 23.00 Zuidamerikaanse muziek 23.15 Nieuwe platen 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting DONDERDAG 26 JUNI HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 Gramm. 10.30 Morgendienst 11.00 V.d. zieken 11.45 Gramm. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Gramm. 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tuinb. rneded. 12.38 Instr. octet 12.55 Zonnewij zer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gramm. 13.30 Alt, hobo en piano 14.00 Bondsdag 14.45 V.d. vrouw 15.15 Kamermuz. 15.45 Gramm. 16.00 Bijbellezing 16.30 Pianorecital 17.00 V.d. Jeugd 17.30 Gramm 17.40 Beursber. 17.45 Jeugdkorpa 18.30 Gramm. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gramm. 19 20 Sociaal perspectief 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., pol. caus .20.00 Radiokrant 20.20 Spoorzoeken door Europa 21.30 Gramm. 22.00 Periodieken-parade 22.10 Orgelconc. 22.40 Gramm. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportultsl. 23.20-24.00 Gramm HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym. v.d vrouw 9 10 V.d. vrouw 91.5 Gramm 9.40. Mor genwijding 10.00 Gramm. 10.50 V.d. kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Radio Filh. ork. 12.00 Tiroler muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gramm. 13.20 Me- tropole ork. t3.55 Beursber. 14.00 Fluit en plano 14.30 Hoorsp. 15.30 Gramm. 17.15 Orgelspel 17.30 V.d. jeugd 18.00 Nws. 18.15 Tour de France 18.30 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: Symf. ork. en solist (In de pauze: ca. 21 00 21 15 Intern, problemen, disc msi 22.10 Act. 22.20 Amus. muz. 22.40 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23.16 24.00 Gramm. ENGELAND, BBC home service. 330 m. 12.00 Sport. 12.25 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Lichte muz. 13.55 Sportuitsl. 14.00 V.d.scholen 15.00 Sport. 15.45 Krit 15.00 Sport. 17.00 V. d. kind. 17.35 Wee.b. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.50 Onbek. 19.00 Ork.conc. 20.00 Hoorsp. met muz. 121.00 Nws. 21.15 Diskussie. 21.45 Gevar. muz. 22.30 Voordr. 22.45 Parl.overz. 23.00 Nws. 23.06- 23.11 Koersen. ENGELAND, BBC light programme 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr.v.d.arb. 13.00 Pianomuz. (13.15 Lichte muz. (Om 13.30 Nws) 13.45 V. d. kind 1400 V d. vrouw, (Om 14 in Nws) 15.00 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws en Mrs Dale's dagb. 16.45 Gevar. mu^, 17.30 Nws. en gramm. 18.00 Sport. 18.45- Hoorsp. 19.00 Journ 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengymn. 20.00 Gramm. 20.30 Nws en gevar.progr. 21.00 Quiz. 21.30 Nws en nramm. 22.00 Twintig vragen. 22 30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.15 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55 24.00 Nws. De Hoofdstraat te Sassenheim werd gisterennacht opgeschrikt door glasge rinkel. Twee onbekend gebleven daders wierpen omstreeks drie uur een steen door de etalage van een juwelierszaak en wisten 27 ringen en 19 horloges te pakken te krijgen. Zij verdwenen daar op met een auto. In aansluiting op het bericht, dat de Vita n.v.. fabrikante van diepvriesproduk- ten zoals groenten, fruit, vis, enz., onder handelingen had aangeknoopt met. Uni lever n.v., kan thans worden gemeld, dat deze besprekingen hebben geresulteerd in de overneming van Vita n.v. De door Vita geleide zaken zullen op dezelfde voet worden voortgezet. De Haagse rechtbank heeft gisteren de 35-jarige sloper A. van de W. uit Leiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand, omdat hij zich in juli van het vorige jaar bij het parket van de officier van justitie in Den Haag had gemeld om voor de aannemer H uit Rijpwetering een gevangenisstraf uit te zitten. De aannemer was veroordeeld tot an derhalve maand wegens autorijden onder invloed van sterke drank Na tien dagen kwamen de autoriteiten er achter, dat de verkeerde was opgesloten. De sloper had verklaard, dat hij een wit voetje wilde halen bij de aannemer. De officier van justitie had een boete van honderd gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand tegen hem gevorderd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep de 18-jarige J. J. G. voor zijn aandeel in een mislukte poging tot beroving van de eigenaar van een slijterij aan de Ceintuurbaan te Amsterdam dezelfde straf, als waartoe de rechtbank hem had veroordeeld twee jaar met aftrek opgelegd. Het enige verschil is dat de preventieve hechtenis tot eisteren wordt afgetrokken. De pro cureur-generaal had 2Va jaar met aftrek geëist. Il.l 12). Dorcas, zeide ze, ik heb een klap ge had. Dat spijt me, mevrouw, zei ik. U zult zich wél weer beter voelen na een goede hete kop thee. Zij had iets in haar hand, of het een brief was of alleen maar een stuk papier, waarop geschreven was, weet ik niet, maar zij bleef er maar naar kijken, alsof zij niet geloven kon, wat er op stond. Zij praatte in zichzelf net of ze vergeten was, dat ik in de kamer was. Een paar woorden.en alles is anders En toen zei ze tegen mij: Je moet nooit een man vertrouwen, Dorcas, ze zijn het niet waard. Ik ging gauw weg, haalde een sterke kop thee en zij bedankte mij en zei, dat ze wel beter zou zijn, als ze dat gedronken had. Ik weet niet, wat ik moet doen. zei ze, een schandaal tussen man en vrouw is erg, Dorcas. Ik zou het liever in de doof pot stoppen als ik kon. En had ze toen nog die brief of wat het dan was in haar hand? Ja, mijnheer. Wat denk je, dat ze er mee gedaan heeft? Ja, ziet u. dat weet ik niet. Ik denk, dat ze hem in de paarse porte feuille gelegd heeft. Bewaarde zij daar al haar belang rijkste papieren? Ja, mijnheer. Iedere morgen bracht zij die mee naar beneden en nam ze 's avonds weer mee naar boven. Wanneer is de sleutel ervan ver loren? Gisteren tegen de koffie miste zij hem. Ze zei mij, er goed naar te zoe ken. Zii was er erg over in de war. Maar zij had een tweede sleutel? O ja, mijnheer. Dorcas keek hem verbaasd aan en om de waarheid te zeggen, ik was ook verwonderd. Poirot glimlachte. Best hoor. Dorcas. Ik moet nu een maal een heleboel dingen weten. Is dit de verloren sleutel? Hij haalde de sleu tel uit zijn zak, die hij in het, slot van de portefeuille boven gevonden had. Dorcas zette grote ogen op. Dit is hij. mijnheer. Waar heeft u die gevonden? Ik heb er overal naar gezocht. O. dat kan wel, maar vandaag was hij niet op dezelfde plaats als gisteren Om nu eens over wat anders te praten, had mevrouw een donkergroene japon in haar kast? Dorcas verschrok bij die onverwachte vraag. Neen, mijnheer. Weet je dat wel zeker? O ja, mijnheer. Heeft iemand anders dan een groe ne japon? Dorcas dacht na. Juffrouw Cynthia heeft een groene avondjapon. Licht of donkergroen? Licht groen, mijnheer, een soort chiffon, zo noemen ze het. O, die moet ik niet hebben. En niemand anders heeft 'ets groens? Neen. mijnheer, niet voor zover ik weet. Poirot vertrok geen spier van zijn ge zicht. Hij ging gewoon verder. Goed, daar zullen we dan maar bij blijven. En nu. Weet je soms, of me vrouw gisteravond een slaappoeder inge nomen heeft? Gisteravond niet, mijnheer. Hoe weet je dat zo zeker? Omdat de doos leeg was. Ze heeft de laatste een dag of twee geleden inge nomen en er zijn geen nieuwe besteld Ben je daar zeker van? Ik kan er op zweren, mijnheer. Dan is dat verklaard. En, tussen twee haakjes, heeft mevrouw je gisteren gevraagd, een stuk te tekenen? Een stuk tekenen? Neen, mijnheer. Toen mijnheer Hastings en mijnheer Laurens gisteravond aankwamen, was mevrouw druk bezig met brieven schrij ven. Zou je soms een idee kunnen geven, aan wie die brieven géschreven waren? Ik ben bang van niet, mijnheer. Ik had mijn uitgaansavond. Misschien kan Annie het wel, maar dat; is een slordig kind. Haalde niet eens de kop jes weg. Dat gebeurt nu, als ik er niet ben om op haar te letten. Poirot hief een waarschuwende hand op. Nu ze toch zijn blijven staan, Dor cas, laat ze dan nog maar even hier. Ik zou ze wel graag eens onderzoeken. Goed, mijnheer. Hoe laat ben je gisteravond uitge gaan? Om zes uur zowat, mijnheer. Dank je wel. Dorcas. Meer heb ik je niet te vragen. Hij stond op en slen terde naar het venster. Ik heb de bloem bedden bewonderd. Hoeveel tuinlieden zijn hier in dienst? Nu nog maar drie, mijnheer. Vóór de oorlog hadden we er vijf, toen werd de boel onderhouden zoals een herenhuis onderhouden moet worden. Toen had u het eens moeten zien. Toen zag het er keurig uit. Nu zijn er alleen nog maar de oude Manning en de jonge Willem en een nieuwerwetse juffrouw in een rij broek en zo. Het is een akelige tijd. Er komen ook wel weer betere tij den. Dorcas. Tenminste, dat hopen we. Wil je nu Annie eens hierheen sturen? Ja, mijnheer. Dank u. mijnheer. Hoe wist je, dat mevrouw Ingle- thorpe er slaappoeders op na hield? vroeg ik nieuwsgierig, toen Dorcas de kamer uit was. En hoe wist je dat van die verloren sleutel en van die duplicaat sleutel? Eén ding tegelijk. Wat de slaap poeder aangaat, dat wist ik hierdoor, en hij haalde onverwacht een poederdoos te voorschijn. Waar heb je die gevonden? In de la van de wastafel op me vrouw Inglethorpe's s'aapkrmer. Dat was nummer zes van mijn lijstje. NDR—WDR 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Pianorecital. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.50 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.10 Operette- muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. FRANKRIJK, progr. 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.00 Kamermuz. 14.25 Hoorsp. 16.45 Kamermuz. 17.10 Gramm. 17.15 Orgelconc. 20.00 Gramm. 20.05 Ork.con. 23.53-24.00 Nws. BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14.00 Engels. 14.15 Gramm. 14.30 Franse les 14.45 Gramm. 15.00 Bariton en piano. 15.10 Gramm. 153.0 Idem. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gramm. 16.30 Zang en gitaar. 17.00 Nws. 17.10 V.d.kind. 18.15 Gramm. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Literaire caus. 0 10 Gramm. 20.20 Missiemontage. 20.50 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Symf.ork. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 14.15 Gramm. 14.30 en 15.30 Idem. 16.05 Dansmuz. 17.35 Gramm. 18.32 Idem 19.30 Nws. 21.02 Gramm. 21.30 Ge var. muz. 22.00 Nws. 22.14 Gramm. 22.25 Nws. TELEVISIE NTS. 20.00 Journ. VARA. 20.20 Mensen, din gen, nu! 20.30 Spiegel der kunsten 21 00 Blind ziende zijn, documentaire rep. 21.30 Gevar. progr. DUITS progr.: 17.00 V.d. kind. 17 30—18 00 Kampeernotities 19.00—19.30 Hier und Heute 20.00 Journ. 20.20 TV-spel 21.20 Berlijns film festival FRANS BELG. progr.: 16.00 Wereldtentoon stelling 17.00 -18.30 V.d. kind. 20.00 Nws. 20 30 Télé-Mntch 21.30 Expo-vision. Daarna: Wereld- nws. VLAAMS BELG progr.: 16.00 Rep. ronde van Frankrijk 17.3019.00 Wereldtentoonstelling 19.00 Filmrep v.d. Jeugd 19 30 Nws. 20.00 Speelfilm 21.30 Reisbeschrijving 22.00 Nws. Horizontaal: 1 Duits pers. voornaamw. 3 als onder (afk.). 5 klaar, 7 Chinese maat 9 liefhebber van drank, 12 de onbekende (afk.), 13 zangnoot. 15 deel v. d. bijbel (afk.), 18 tot en met (afk.). 20 uitroep, 22 ellipsvormige, 25 pers. voornaamw., 28 Indische winkel, 27 watervogel, 28 titel (afk.). 29 afgod, 31 goud (Fr.), 33 zangnoot 34 zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 36 dus (Eng.), 39 afstandsmaat (afk.), 41 werktuig, 45 Engels voorzetsel. 46 on meetbaar getal, 47 familielid, 48 Engelse ontkenning. e 14 /erticaal: 1 de dato (afk.), 2 soort vaas. ïeisjesnaam, 4 jn orde, 5 kloostervoogd, 6 vreemde munt (afk.), 7 bijfoelsefiguur, 8 titel (afk.), 10 zijrivier van de Donau, 11 boom, 14 Noord-Holland (afk.), 16 plaats in Japan. 17 bevestiging, 18 kweek, 19 eenh. v. kracht (afk.), 21 eenh. v. druk (afk.), 23 lor, 24 jongensnaam, 25 wereld taal, 28 landbouwwerktuig, 30 voegwoord. 32 ambs'hadve (Lat. afk.), 33 onvrucht baar, 35 uitroep. 38 sportterm, 37 steen soort, 38 boom, 40 mens, 41 bevel, 42 ambtshalve (Lat. afk.), 43 ongeveer (afk.)- 44 rivier in Italië. 29 aar, 31 ems, 32 rie. 34 kroon. 36 toorn. 38 ed. 39 o.o., 40 innen. 41 armoe. Verticaal: 1 steur, 2 otter, 3 epe, 5 als. 6 staal, 7 einde. 11 n.n., 12 naarden, 1' beslist, 14 ra, 17 d.d., 20 age, 21 eel, 2* lakei, 25 groen, 26 r.m., 27 droom, 28 lente. 30 ar, 33 ir., 35 ode, 37 oor. Maar ik denk, als de laatste poe' der al een paar dagen geleden ingenf' men is, dat het niet van groot belans is? Wellicht niet. Maar zie je niets bu' zonders aan deze doos? Ik bekeek haar oplettend. Nee, ik niet. Kijk eens naar het etiket. Ik las het etiket nauwlettend. Eén poeder voor het slapen, lndlej; nodig. Mevrouw Inglethorpe. Neen. zie niets. Ook niet, dat er geen naam v3p een apotheker op staat? O, riep ik uit, dat is zo, dat vreemd. Heb jij ooit ondervonden, dat e®3 apotheker een poederdoos wegstuurib zonder zijn naam op het etiket gedruk1' Neen. ik geloof het niet. f Ik begon mij op te winden rnai: Poirot doofde mijn vuur door te zegëe.a' Toch is de uitlegging doodeenvoud'» Maak je niet druk, kerel. Een geritsel kondigde de nadering va( Annie aan, dus had ik geen tijd mee om te antwoorden. - ,<j Annie was een flinke knappe en was zowel opgewonden door de sp3l, ninrf /Ra Viuin Uaaw+a oio aai* 6^ ai) ning die in huis heerste, als door e' zeker plezier, dat zij een tragedie t'j 7.0 nabij kon meemaken. Poirot viel f de deur in huis. .fl Ik heb om je gestuurd. AtlI1J,4 omdat ik dacht, dat je me wel iets z/ kunnen vertellen over de brieven. mevrouw Inglethorpe gisteravond schre (Word' vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4