IN MEMORIAM Mgr. Dr. J. HANSSEN M ensen aan het vakantiefronl m MENS en geldende normen Uit alle Scherp Westduits protest tegen betoging te Moskou BIJZONDERE SOCIALE ZORG IN LIMBURG Ondernemingsraad bij de N. V. Ravero eerste in het taxi-bedrijf VELSEN VERWERPT IJ-MONDRAAD De route-zoekster Naam E.V.C.-1958 geeft geen verwarring Telefoonkabel van Europa naar Amerika Eerst diagnose, dan therapie der probleemgezinnen Pools oud-militair als medewerker Optreden van demonstranten door Sovjet-overheid goedgekeurd Vijf „Suez-rebellen willen terug in parlement V B WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGINA 3 (Van onze correspondent). Het ovèrlijden van mgr. dr. J. Hanssen, nog pas enkele maanden bisschop van Roermond en nog geen 52 jaar oud, zal niet nalaten diepe indruk te maken. In de tien jaren, dat hij mgr. Lemmens als coadjutor bijstond, heeft hij zich bekend en bemind weten te maken. Zijn persoonlijke geaardheid en zijn wijze van optreden waren anders dan die van zijn voorganger, minder spontaan. Hij zou waarschijnlijk ook nooit de volks titel ,Vader Bisschop" hebben gekregen. Zijn verdien sten zijn er echter niet minder om geweest. Nu al was de waardering voor zijn persoon bijzonder groot. In zijn karakter waren alle trekken van de Noordlimburger aanwezig: hartelijkheid zonder uitbundig heid, eenvoud, vastberadenheid en doorzettingsvermogen. Een zekere ernst ook en geslotenheid. Het zijn de eigenschappen van de boeren uit de streek, waar hij werd geboren: de schrale zandvlakte aan de rand van de Peel. Man van de nieuwe tijd Voor velen onbekende V .N .-beheerschap sraad Sovjet-resolutie tegen Amerik. kernproeven in Stille Oceaan SOVJET-CENSUUR IS VERSCHERPT PATER E. TEPPEMA O.P. BOORD AALMOEZENIER T urijn Modliano Veneto (Italië) It enen ^alei ■mo Pist Sydney (Australië) Belgrado Joegoslavië Ruim werkterrein AMNESTIE IN BOLIVIA Sovjet.protest Twee troeven? f*rntP flPtlVlioit andertngen in 't algemeen ten goede wor- civ tJ.vj.iAlL den gebruikt? De mensen willen zich te- Reèds kort na zijn hoge uitverkiezing«enwoordig van alles meer rekenschap ontplooide mgr. Hanssen een grote activi- AevÈn: ZÜ aanvaarden teit. Toen hij, in de zomer van 1947, zijn leerstoel in het kerkelijk recht aan hot groot-seminarie te Roermond verliet om als coadjutor mede aan het hoofd te staan van het Roermondse diocees, was ook de tijd aangebroken van de grote uittocht van Nederlandse boeren naar Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. De jonge bis schop begreep, dat hier iets moest worden gedaan. Intensieg bemoeide hij zich met het opbouwen van een apparaat, dat de grote overtocht moest voorbereiden. Laier bezocht hij persoonlijk de landen overzee om te onderzoeken, hoe de schapen van zijn kudde in hun nieuwe stal waren ge aard. Zijn bevindingen gaven aanleiding tot verbetering van de werkwijze der ka tholieke emigratie-instellingen. Ook later liet hij blijken, dat hij voluit een man van de nieuwe tijd was. In zijn toespraken tot de maatschappelijke groe pen van Limburg, wanneer die in verga dering bijeen waren, beperkte hij zich met tot enkele opwekkende woorden. Vaak ging hij diep in op een onderdeel van de sociale leer der Kerk. Hij wist, dat ook in het „schone, katholieke Limburg" de tijd niet stil was blijven staan. Daarom drong hij er veelvuldig op aan, dat nieuwe ini tiatieven zouden worden gpnomen. De dag voor zijn opneming in het Nij meegse ziekenhuis was hij nog in Heer bij Maastricht om er de plechtige inzege ning te verrichten van een nieuw bejaar dentehuis. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om een wel gefundeerde toe spraak te houden over de noodzaak van meer en betere bejaardenzorg in Limburg, die zich zou moeten uitstrekken over alle maatschappeplijke klassen en niet beperkt zou mogen blijven tot hen die over het traditionele niet meer omdat het altijd zo geweest is; zij willen denken en doen zoals zij het nu juist vinden. Ook aan godsdienst en ge loof gaat dit niet voorbij." Aldus luidde een der kernpassages uit de brief, die op zondag 5 januari in alle kerken van Lim burg van de preekstoel werd voorgelezen. Een brief waarin ook geconstateerd werd: „Er is onmiskenbaar vooruit gang, maar duidelijker is voorlopig de achteruitgang. Verontrustend is dit wel, maar geheel onbegrijpelijk toch weer niet; reden om te vertwijfelen is er niet." Bijna aan het slot van het schrijven stond de oproep: „De veranderende wereld plaatst de christenen van deze tijd voor een zware taak. een eigen opdracht, een eigen verantwoordelijkheid. Zouden wij moeten betreuren, dat wij deze hebben? Christus leeft toch voort in de Kerk en in ieder van ons. opdat wij niet passief zouden zijn, maar opdat wij aan Hem gelijkvormig zouden worden, hetgeen ook inhoudt, dat wij bidden, werkpn, zwoegen, lijden en teleurstellingen aan vaarden en nooit versagen. Onzekerheid heeft Jezus nooit willen wegnemen op dat wij waakzaam zouden zijn en 'ver trouwen op Hem, Zou Christus ook in onze tijd niet zeggen tot de wankelmoe digen; „Wat. zijt gij bevreesd kleingeio- Vigen!" Met. Sint-Paulus roep ik U toe: ..Weest waakzaam, staat vast in het ge loof, Blijft sterk en laat al uw werken zijn in liefde. Laat u niet overwinnen door het kwade, maar overwin het kwa de door het goede." Zo riep hij zijn dfocesanen op tot ac tief meeleven en meestrijden. Tien jaar eerder had hij juist deze tekst van Fau en vorming der landelijke katholieke tie". Hij was ook lid van de redactie van „Nederlandse Katholieke Stemmen" en medewerker aan verscheidene andere tijdschriften. Van zijn hand verscheen gebundeld uit de analecta van het bis dom Roermond een werkje: „De pries ter, van Limburg in oorlogstijd". Op de nog betrekkelijk jeugdige leef tijd van veertig jaar werd hij benoemd tot coadjutor van het bisdom Roermond, de bisschopswijding geschiedde op 7 ok tober 1947 in de kathedrale noodkerk. Voor 'velen was hij toen nog een on bekende. Hij was nooit in de directe zielzorg werkzaam geweest, behalve tijdens de oorlog bij een kort verblijf in Friesland, waar hij voor de eerste keer het H. Doopsel toediende. Zijn benoeming kwam dan ook voor zeer velen ah Gen verrassing. Eind 1957 deed mgr. Lemmens medede ling dat hij de H. Vader had gevraagd om ontheffing van hét bestuur van zijn cl i C\ r» e\"7 TT _1 - - J_ -i I>e Sovjet-Unie heeft gisteren in de Beheerscliapsraad van de V.N. een reso lutie ingediend waarin aangedrongen wordt op beëindiging van de Amerikaanse proeven met kernwapens in het Eilanden- gebied in de Stille Oceaan, dat onder mandaat van de Verenigde Staten staat. Dit gebied, waarin ongeveer 2.000 eilanden liggen, wordt door de Verenigde Staten beheerd krachtens een overeenkomst met de Verenigde Naties. Na een langdurige zitting heeft de ge meenteraad van Velsen vrijwel unaniem de in de memorie van antwoord op hei wetsvoorstel over de'IJ-mond voorgestel de wettelijke IJ-mondraad afgewezen. Hiermee werd voldaan aan het verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland en de minister van Binnenlandse Zaken om een mening uit de gemeenteraad te krij gen aangaande het plan om een supra- reglonar/ tiehaam in te stellen, dat op wettelijke basis zou zijn gegrondvest en dat over een groot aantal problemen in zake een evenwichtige IJ-mondontwikke- ling zou krijgen te beslissen. vaar als gevolg van de proeven." In de resolutie wordt ook gepleit voot schade vergoeding aan de bevolking van de ei landen voor geleden materiële schade. De V.S. worden ervan beschuldigd de be ginselen van het internationale beheer- schapsstelsel te schenden door de eilanden te blijven gebruiken voor kernproeven, ainp»e« 7 w "a. I India heeft een afzonderlijke resolutie en mgr Hanssen was van 1 ianuan 1958 inSedicnd waarin de bestuurSautoriteiten - 8r' HansSGn was van l januari 19.58 van beheerSgGbieden wordt verzocht geen proeven met kernwapens in of in de nabij- Volgens de resolutie is de bevolking van ,.Pe,Vel?enf raad distantieerde zich van de eilanden en ook die van vele andere landen blootgesteld aan „een ernstig ge- u 8. niet nodl?..!s en dat het bo~ "OU UlV'gCU UIIjVPU ion O w VI hot;* ---- - geld beschikken om een passende verzor-.s Z1.ln wapenspreuk gemaakt: Over ging te kopen. I Wm .hct kwadc door het goede! In deze Hij moet toen al ziek geweest zijn.i 5Te zal de nagedachtenis aan mgr. J. Ziin gezicht was bleek en de aanweti-1 °"ssf" "]uiy.<;n levCn bU de Limburgers, gen vroegen zich fluisterend af, watvooral wpl b« de opgroeiende generatie, daarvan de oorzaak kon zijn. Maar de kracht van zijn woorden en de helder heid van zijn gedachten leden er niet onder. En ook kon men hem naderhand goedmoedig een extra-recreatie horen beloven aan de zustertjes die in Heer op moderne manier hun werken van barm hartigheid beoefenen. Dat was helemaal Mgr. Hanssen werd op 18 augustus 1906 te Venray-Oostrum geboren. Hij bezocht er de lagere school, maar verhuisde reeds in 1914 naar Broekhuizen Vorst, waar h(j dc lagere school verder afliep. Van 1918 tot 1924 volgde hij de lessen aan het bisschoppelijke college te Roermond, waarna hij tot 1926 aan 't klein-seminarie in de geest van Roermonds bisschop: de. te Rolduc en tot 1930 aan het groot-seini- oude werken handhaven, maar hun ver- narie te Roermond studeerde Hier werd schijningsvormen aanpassen aan de ver- hij op 5 april 1930 door mgr. Schrijnen anderde en veranderende omstandighe- - den. Wel duizendmaal heeft hij dat ge zegd, telkens aan andere mensen, telkens over andere onderwerpen. Deze zelfde gedachte werd ontwikkeld In de eerste herderlijke brief, die hij tot de gelovigen van zijn bisdom richtte hij gelegenheid van het aanvaarden van zijn taak in januari van dit jaar. Niemand zal vermoed hebben, dat dit tevens het gees telijke testament van de nieuwe, ener gieke bisschop was. „Wij hoeven u niet te verbergen, dier bare gelovigen, dat onze tijd ook zorg lijk is voor het bisdom Roermond. Inte gendeel, Wij wensen u in dit eerste her derlijk schrijven deelgenoot van Onze zorgen te maken, opdat allen zullen hel pen door gebed en medewerking. Gij allen ervaart grote veranderingen in uw leven. Er is meer welstand, meer vrijheid, meer mogelijkheid tot ontspanning en hoger leven dan in het traditionele leven van weleer; zijn wij ook zover, dat deze ver- priester gewijd. In oktober van dat jaar kreeg hij van zijn bisschop opdracht om zijn studies in Rome voort te zetten aan de pauselijke rechtshogeschool, de Apol- linaris. Op 1 oktober 1934 ontving hij zijn be noeming tot professor aan het groot seminarie en in juli 1936 promoveerde hij summa cum laude op het proefschrift „De sanctionc nullitatatis in processo cano- nico". tot doctor in het Romeins en kerke lijk recht, dat hij tot aan zijn benoeming lot coadjutor met grote kennis en toe wijding aan de theologanten van het bis dom Roermond heeft onderwezen. In de tijd van zijn professoraat was mgr' Hans sen geen kamergeleerde geworden. In tegendeel had hij een brede belangstelling voor de vele hedendaagse problemen. Tot aan zijn coadjutoraat was hij be stuurslid van de door de r.-k. standsor ganisaties opgerichte volkshogeschool, moderator van de r.-k. journalistenkring in Limburg en voorzitter van „Studie af bisschop van Roermond. In zijn af scheidsbrief getuigde de aftredende bis schop ervan, dat mgr. Hanssen hem tien jaar lanig met talent en liefde had ge holpen. Mgr. Hanssen, die helaas slechts zo kort op de Roermondse bisschopstroon heeft mogen zetelen, had grote waardering voor liet bloeiende geloofsleven in Limburg met zijn vele kloosters, parochies, scholen en sociale organistaties. Ook al was deze twintigste bisschop van Roermond qua persoonlijkheid ccn heel andere figuur dan mgr Lemmens, zijn werk sloot har monisch aan bjj diens positieve leiding. Geleid door de patrones van het Bisdom, dc Sterrc der Zee trok hij op eigen wijze, maar in de geest van zijn voorganger, diens beleidslijnen door; in de geest ook van dc Kerk, die hem op de zetel van Roermond plaatste. heid van enig mandaat gebied uit te voe ren. De V.S. worden niet met name ge noemd. De Sovjet-russische eensuur op de be richten die buitenlandse correspondenten zenden, is de laatste tijd steeds strenger geworden, zo heeft de Amerikaanse onder staatssecretaris voor openbare aangele genheden, Andrew Berding, in een rede te New Orleans verklaard. Volgens hem worden vele berichten vertraagd, ver minkt of geheel geschrapt. vendien de gemeentelijke autonomie te zeer aan zal tasten. Men zag meer heil in een gesprek op langere duur tussen de drie IJ-mondpartners (Velsen, Beverwijk en Heemskerk), om aldus op vrijwillige basis tot overeenstemming te komen. Bij deze ontwikkeling speelt mee. dat de Hoogovens onlangs te kennen hebben ge geven, dat de ontwikkeling van de IJ-mond waarschijnlijk in het noorden, waar het zwaartepunt komt te liggen, cel worden afgeremd door een minder vér gaande industriële expansie. Mgr. dr. J. Hanssen heeft eon grote sympathie gehad voor de Hongaren. Vooral de kinderen hadden zijn warme belangstelling. Hier zien tve de thans overleden bisschop temidden van de zwervertjes, die via de Roermondse afdeling van de Stichting Hulpactie voor Hongarije in Limburg een gastvrij onthaal vonden. Uitspraak in kort geding De president van de Haarlemse recht- i bank heeft gisteren dn kort geding de eis I afgewezen van de groep Brandsen én I Reuter van de E.V.C. De president was I gevraagd de naam ..E.V.C. 1958" te ver bieden. omdat dit slechts verwarring zou stichten. De gedaagde was de heer W. Hartog uit Koog aan de Zaan. lid van het dage lijks bestuur van de E.V.C. 1958 (de aan Paul de Groot getrouwe gr-oep), In zijn vonnis overwoog de president onder meer. dat hem van een verwarring niet gebleken is. dat er twee verschillen de organisaties bestaan en dat gedaagde, noch door geschrift, noch door propagan da getracht heeft verwarring te stichten. Het Franse kabelschip Ampère heeft uit de Bretonse kust de eerste tweehon derd kilometer kabel gelegd van een vier duizend km lange telefoonverbinding wel ke via Canada tussen Europa en de Ver enigde Staten wordt aangelegd. De kabel zal 36 circuits bevatten waarvan dertien voor Frankrijk dertien voor Duitsland en tien voor andere Europese landen. Frank rijk heeft thans nog slechts een telefoon kabelverbinding met de Verenigde Staten, via Londen, en negen radia-telefoon-ver- bindingen. De Katholieke Emigratiestichting deelt ons mede, dat als boordaalmoez.e- nier op de .Waterman', die op 28 juni a.s. naar Australië vertrekt, is aange wezen pater E. Teppema O.P. Hij keert met dezelfde boot terug naar Nederland. Het lijkt een wonderlijke manier om een fiets te parkeren, maar bewoners van een dorp in de Gran Paradiso- bergketen in Noord-West-Italië zagen boven op de punt van de Becco della Tribolazione (3380 meter) een rijwiel aan een rotspunt vastgeklonken. Teren- zio Efor, de 45-jarige eigenaar van het Plaatselijke café, dronk eerst eens diep hit een fles chianti en ging daarna een ■weddenschap aan, dat hij de fiets Persoonlijk van de top zou afhalen. Te- renzio won dat en kwam uren later biet de fiets op zijn formidabele nek terug. Er gebeurt toch maar van alles in dat schone Italië. Leest U maar eens, Wat een boerin in dit plaatsje, dicht bij Venetië, overkwam. Ze zou aard appelen bakken en daartoe sneed ze de aardappelen in kleine partjes. Tot dat haar mesje ergens op stuitte en vond in de pieper een zeer oud Erans geldstuk van twintig franken. De aardappel was wonderlijk genoeg Seheel om het geldstuk heengegroeid. Wanneer u nu eens een dief was na tuurlijk: u bent dat niet en wordt bet ook nooit wat zou U dan gaan aielen? Nooit aan gedacht? Wat zou U denken van een paar leeuwen? Te gek? Niets hoor, want de eigenaar van een Jbrcus alhier meldde hoogst verbolgen Ni de politie, dat uit een kooi twee Ieeuwen waren gestolen. Ja, het waren bog maar kleintjes, slechts acht weken °ud. Maar wat moet een normale dief bu met een jaar leeuwenbaby's doen? De „vliegende grootvader" heeft het rféer eens gelapt. De 55-jarige Max rpnrad uit Californië, heeft een soort pwijking, die hem maar steeds de At- bntische Oceaan doet overvliegen. De- dagen arriveerde hij op Sicilië en °en hij daar landde in een ver schrikkelijke onweersbui, was het de "e maal, dat hij het brok water tus- Amerika en Europa (nu met een tuk Middellandse Zee erbij) was over- "®stoken. Hij maakte de tocht in een er>motorige Piper van 240 pk, die tem in een totale vliegtijd van 32 uur 3? 59 minuten (het mocht echt geen Uur zijn) van New York naar Pa- ®rmo bracht. u Daten we het eens even over de ®rsen hebben. In de Betuwe kunt U aan de bekende stalletjes terecht, h aar het zijn er nog slechts een ^aar. Over een week zult U ruimer DSTREKEN en goedkoper terecht kunnen. Ze zul len echter niet meer met de Neder landse driekleur getooid zijn; dat is misbruik van de Nederlandse vlag en de rijkspolitie heeft opdracht er goed op te letten. De prijs zal de volgende week aan de stalletjes rond de 1.- of 1.50 per kg. liggen. Veel goedkoper zullen ze echt niet worden, want de conser- venindustrie is, wat kersenjam be treft, aan de nieuwe oogst toe en hele boomgaarden zijn door de fabrieken opgekocht. Toch hoeft U niet bang te zijn, dat U een te hoge prijs be taalt, de prijs aan de stalletjes iigt maar iets hoger dan de veilingprijs. En nog een goede raad voor gezel schappen; wilt U meer weten, het secretariaat van de VVV-Elst (tel. 8909 527 of 341) staat U gaarne ten dienste. Hele consternatie op het vliegveld: er waren met een vliegtuig vijl Duit se mannequins gearriveerd. Ze zagen er echt niet onverdienstelijk uit, de dames, maar even later waren vier van hen toch heel na aan een tranenvloed toe. Het bleek, dat vier mannequins niet de vereiste vaccinatie-bewijzen hadden. Ze konden echter wel brief jes te voorschijn halen, getekend door hun Duitse huisartsen, dat ze de com plete serie injecties genoten haddfen, maar de Australische autoriteiten von den het niet voldoende- Er had ook nog een officieel stempel op moeten staan. En of de vier dames zich maar even opnieuw wilden laten behandelen? Dat wilden ze beslist niet en een uur lang waren ze eenvoudig de wachtkamer van het vliegveld niet uit te, krijgen. Tenslotte wilden ze wel toegeven, als ze van tevoren een bewijs kregen, dat ze geen nadelige gevolgen van de nieuwe serie prikken zouden on dervinden. Maar dat wensten de Aus traliërs weer niet te doen. Na nóg een uur van huilbuien waren de Frauleins zo ver, dat ze maar toegaven. Sterk verhaal van de boorden van de Adriatische Zee. Neen, niet daveren de woorden van Tito, maar zo maar een soort wonderbare visvangst. Toen hij, lekker luierend, tegen een paal aan het strand stond aan te leunen, zag een visser in de verte een grote vis rondkruisen. Hij aarzelde geen ogenblik sleepte zijn roeiboot in het water en ging het dier achterna. Hij enterde de vis, greep het hij de staart, trok het half aan boord, gaf het toen een stevige klap op de kop en ontdekte eerst daarna huiverend, dat bij op deze manier een van de grootste haaien had gevangen (136 kg.), die hier ooit aan de kust te bezichtigen zijn geweest. (Van onze correspondent) Dc stichting „Bijzondere Sociale Zorg Limburg", die in onze zuidelijkste provin cie werkt aan de her-opneming van zo genaamde probleemgezinnen in de nor male samenleving, slaat nieuwe wegen in. De laatste jaren is er het besef gegroeid, dat verbeteren of voorkomen van het euvel der maatschappelijke desinte gratie alleen dan met kans op succes ter hand kan worden genomen, wanneer eerst een wetenschappelijk ver antwoorde diagnose is gesteld. Dc ver schijnselen die kunnen wijzen op het be staan van een conflictsituatie tussen het gedrag van een mens en de binnen de samenleving geldende normen, zjjn im mers vele en velerlei. Even (alrijk en ge differentieerd zijn de mogelijkheden tot correctieve of preventieve maatregelen. Daarom heeft het bestuur van de stichting besloten om met ingang van I juli een wetenschappelijk medewerker in dienst te nemen. Dat wordt drs. Andrzej Woja- kowski, een Pool die in 1939 zjjn vader land ontvluchtte, vervolgens diende in het bevrijdingsleger van generaal Andersen en na de ontbinding daarvan in ons land terecht kwam. In 1947 liet hij zich inschrijven als stu dent aan de Keizer-Kareluniversiteit te Nijmegen, waar hij in 1953 slaagde voor het doctoraal examen in de sociale weten schappen. als eerste met toekenning van het predikaat „cum laude". Daarna werk te drs. Wojakowski bij het Provinciaal Opbouworgaan Limburg en bij de perso neelsdienst van de Staatsmijnen. Medio 1959 hoopt hij aan de Nijmeegse universi teit zijn proefschrift te verdedigen, dat een analyse zal bevatten van de onmaat schappelijkheid. De Limburgse stichting voor bijzondere sociale zorg bestaat sinds 1946. Zij over koepelt nu 24 instellingen, meest buurt en wijkhuizen, in twaalf gemeenten. Uiter aard zijn dat vooral de steden en de ge- urbaniseerde dorpen. De 70 beroeps- en 500 vrijwillige medewerkers hebben con tact met meer dan zesduizend gezinnen. Goede relaties worden onderhouden met andere instellingen en verenigingen, die zijdelings bij het werk onder de probleem gezinnen zijn betrokken. Incidenteel wor den hier deskundige adviezen verstrekt. Waar dat nodig is, krijgen ook gemeen telijke overheden dergelijke adviezen, bij voorbeeld met betrekicing tot woningbouw en stadssanering. Zo kan het werkterrein van de stichting nog belangrijk worden uitgebreid. Men is er nog verre van alle mensen te bereiken, die deze moderne vorm van naastenliefde nodig hebben. In de stedelijke- gemeenschappen van Lim burg kan hun aantal geschat worden op 3 tot 7 procent van de totale bevolking. De bestuurders van de stichting zijn er zich van bewust,dat een uitbreiding van het „brain-work" in de werkme thode ook gevaren meebrengt. Nu zij zich uitspreken voor een ook door de rijksoverheid sterk gestimuleerde wetenschappelijk verantwoorde bena dering van het probleem der maat schappelijk onaangepasten, betekent dat met, dat zij de menselijke factor gaan verwaarlozen. Met name blijven zij hoge prijs stellen op de diensten van hun vrijwilligers. Wel worden dezen behoorlijk geschoold, want „vrijwillig heid is geen vrijbrief voor dilettantis me". Zo wil men een synthese bereiken tussen hart en verstand, sociale bewo genheid en sociaal verantwoordelijk heidsbesef, tussen bezieling en doelma tigheid. ZE WILLEN op reis naar Portofino, want daar zijn de buren het vorig jaar ook geweest en het moet er ontzaglijk mooi zijnPortofino in Italië, ergens aan de kust. Maar hoe kom je er, wat is de mooiste route, welke steden moet je doorkruisen, hoeveel kilometers moet er worden gereden, is het ook mogelijk via Frankrijk naar huis te gaan? Belang rijke vragen, die, zelfs al beschikt men over goede kaarten, niet een twee drie zijn opgelost. Ze besluiten een briefje te schrijven aan de ANWB. De enveloppe gaat op de post. Over enkele dagen zullen ze er wel meer van horen. In de route-kamer van de A.N.W.B. waar de brief arriveert, is de drukte op het ogenblik al in volle gang. Driehonderd aanvragen per dag, acht honderd aanvragen per dag....; het vorig jaar gingen er in totaal hon derdduizend nauwkeurig uitgestip pelde reizen de deur uit. In de kas ten liggen zo ongeveer alle gegevens, die over binnen- en buitenland te verzamelen zijn. Wanneer is de auto weg over de St-Gotthard berijdbaar? Hoe rijdt men het gemakkelijkst door het centrum van Lugano? Hoeveel hotels heeft Heidelberg? Hoe is het klimaat in Appenweier? Men behoeft naar de antwoorden slechts te grij pen, tenminste, wanneer men weet waar ze te vinden zijn. De dames en de heren in de routekamer weten dat. Een autoreis naar Portofino mej. Corry Drees grijpt een formu lier Na enkele seconden peinzen vult zij zes codenummers in. zo, de familie zit al in Milaan. Want de zes code nummers corresponderen met de routebeschrijvingen van 't gemakke lijkste traject tussen Nederland en Milaan; keurige kaartjes met alle ge gevens over de streken die men passee#. Nu nog even uitzoeken hoe men he~t best van Milaan naar Porto fino kan gaan. Er komen nog een paar kaartjes bij te pas, ziezo, de reis is compleet. Netjes in een klap per zullen de reizigers de gehele routebeschrijving kunnen vinden. Maar de familie wil onderweg kam peren. Wel, er wordt een kaart van Italië bijgevoegd, waarop alle kam peerplaatsen met, nadere gegevens staan vermeld. Geen vragen meer? Best. De papieren gaan in een enve loppe en verhuizen naar een van de drukste postkamers van Nederland. Over de route behoeft de vakantie vierende familie geen zorgen meer te hebben. BOEIEND WERK, vertelt mij mej. Drees, die al zes jaar lang voor tien duizenden reizigers een vakantie route heeft uitgezocht. Soms is het erg gemakkelijk: veelal vraagt men naar bekende routes en dan is het voor ons alleen maar een kwestie van routine. Soms ook komen er moeilijke vragen. Ingewikkelde vra gen van mensen, die langs de meest gecompliceerde routes door Europa willen trekken. Een enthousiast, die per bromfiets naar Fatima wil en daarbij aantekent, dat hij in een week uit en thuis wil zijn. Zou ik niet aan beginnen, schrijft de afdeling reisinlichtingen terug, daar bent u, noch de bromfiets op gemaakt. De uitvoering van de reis moet u aan mij overlaten, bromt de man en hij krijgt zijn route. Men heeft, althans bij de A.N.W.B., niet6 meer over hem gehoord. Een speciaie reis-duur wordt nooit opgegeven, wel wordt in sommige gevallen ge adviseerd niet teveel hooi op de vork te nemen. Speciaal automobi listen hebben er een handje van, véél te optimistisch te oordelen over de af te leggen afstanden. Zeshonderd kilo meter per dag, och, daar draai ik mijn hand niet voor om. In de prak tijk valt het echter soms erg tegen. Verkeersopstoppingen in de steden, een klein mankement aan de auto, een passagier, die wagenziek wordt... en men is reeds een flink stuk op zijn tijdschema achter. Vandaar, dat tijd.— Mej. Drees: zo trekt u goed! schema's niet ;n het uitgestippelde reisplan zijn opgenomen. OF HET NU wel nut heeft, zijn reis je door een ander te laten uitzoeken? Och. uitzoeken is eigenlijk niet het juiste w.oord. Men bepaalt zelf de route, het informatiebureau maakt daarbij slechts (voor u zeer belangrij ke) aantekeningen, geeft de beziens waardigheden op die u zult tegenko men. wijst u op de overnaehtingsmo- gelijkheden in de landen die u door kruist en geeft u tips over het we gennet. U zegt waar naar toe wilt, d© route-zoekster speurt dan verder naar gegevens. Natuurlijk is dit uitzoek-centrum een seizoensbedrijf". In de winter maanden gaat het er tamelijk kalm toe, maar zo tegen het voorjaar stro men de aanvragen binnen. Tiendui zenden toeristen leggen hun vragen voormaar er is op gerekend. De routebeschrijvingen liggen allemaal al keurig gecodeerd in de kasten, de belangrijkste reisschema's zijn al dui delijk in kaart gebracht. Veranderin gen in het binnen- en buitenlandse wegennet worden dag-in. dag-uit bij gehouden. Men is klaar om de storm op te vangen, MEJUFFROUW DREES. sectie-chef reisinlichtingen buitenland begint weer aan haar volgende reis. Per auto naar BenJdorm in Spanje, het kost haar nog geen vijf minuten. Ze heeft, althans op papier, al méér rei zen gemaakt dan wie ook in Neder land. Voor de luch was ze al achttien keer in Italië, nu staat ze startklaar voor Denemarken, per bromfiets. Maar wanneer gaat ze nu echt met vakantie? Ze fronst de wenkbrauwen. Ja, dat zal wel na het seizoen wor den. Straks, als de anderen weer thuis zullen zijn. Voorlopig kan ze haar post niet verlaten. Maar u trekt er maar gerust op uit. Juffrouw Drees zal wel zorgen dat u goed trekt. Drs. A. Wojakowski ln „Transport", het orgaan van de Kath. Bond van Werknemer*, in het trans portbedrijf „St. Bomfacius" vonden we een uitvoerige mededeling van de instal latie van een ondernemingsraad bij de N.V. Ravero te Rotterdam. Dit bedrijf was met de instelling van zo'n raad de eerste. Bovengenoemd orgaan schrijft over en rondom de installatie van de onderne mingsraad o.a.: „Na de ontvangst in de directiekamer, waar wij buiten de directie en de leden van de ondernemingsraad,, gemeentelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties en de pers ontmoetten, zette de directeur zich achter zijn bureau om als'voorzitter van de ondernemingsraad deze raad te in stalleren met. een kort woord. De heer Blom wees, met een gerecht vaardigde trots, op het feit dat zijn bedrijf het eerste taxibedrijf in Nederland is dat in het gelukkige bezit geraakt is van een ondernemingsraad. Na gewezen te hebben op de prettige samenwerking die hij in het verleden ondervonden has met een aantal leden van zijn personeel als kern en na daarvoor een tweetal chauffeurs zijn dank te hebben overgebracht, sprak hij de wens uit dat deze samenwerking en de goede geest waarin deze had plaats gevonden. zie'b zou doorzetten in het werk met de thans gevormde raad. Woorden van waardering volgden hierop en wensen voor het goede verloop van het werk van deze raad in dit bedrijf. Uit wat hierboven geschreven is, blijkt wel dat de directie ruime aandacht ge schonken heeft aan de intrede van deze personeelsleden. Wij zijn het daarmede volkomen eens. Immers een ondernemingsraad is een koerswijziging in personeelsbeleid, die van ingrijpende betekenis kan zijn en zoveel goeds in een bedrijf tot 6tand kan bren ger. Wij geloven bovendien dat juist in een taxibedrijf een grote behoefte bestaat aan een goed functionerende ondernemings raad. De problemen van een chauffeur op een luxeverhuurauto, of een taxi zijn van een zeer eigen aard. Een goede samenspraak me» de directie over deze problemen kan zeer heilzaam en verhelderend werken. Ook in verband met het contact, dat de chauffeurs hebben met de klanten. Het contact, dat van zo'n groot belang-is voor het bedrijf en daarmede ook voor het personeel. Het beroep van de taxichauf feur is niet eenvoudig als het goed wordt uitgeoefend en begrepen. Een goed samenspel tussen directie en personeel en een goede teamgeest onder de chauffeurs zijn daarvoor onontbeer lijk. Tot slot willen wij nog opmerken dat wij ons gelukkig prijzen dat een tweetal led-en van onze organisatie, te weten E. Adamse en A. L. Lakwijk, zitting heb ben in de ondernemingsraad. Dat kan ze ker een succes genoemd worden. Besluiten wij met nogmaals de directie en de leden van de ondernemingsraad van harte te feliciteren met de installatie en de wens uit ir, spreken dat goed en nuttig Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren in krach tige bewoordingen geprotesteerd tegen de aanval op de Westduitse ambassade te Moskou door Russische betogers. De minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, ontbood gisteren de Sovjetrus- sische zaakgelastigde te Bonn, en over handigde hem de protestnota. In de nota wordt gezegd, dat de Bondsregering de gebeurtenissen van maandag in het bijzonder als ernstig be schouwt, omdat de ambassade herhaalde lijk heeft verzocht om de bescherming van het gebouw. Het enige resultaat van het verzoek van de Westduitse ambassadeur om meer steun was, dat er vier mannen van de mi litie bij het gebouw op wacht werden ge zet. Geruime tijd na 't begin van de beto ging werd de militie versterkt tot vijftig man, aldus de nota. Volgens te Bonn ontvangen berichten hebben de Sovjetrussische autoriteiten niets gedaan om de betoging tc verhin deren. „Het ministerie van buitenland se zaken moet daarnit de conclusie trek ken. dat het optreden werd toegelaten en goedgekeurd door de Sovjet-overheidsor ganen". Verder wordt ln de nota uitdrukking ge geven aan de verbazing van het ministe rie van buitenlandse zaken over het feit, dat het Sovjetministerie van buiten landse zaken niet zijn spijt over de aan val op de ambassade heeft betuigd. De Sovjet regering wordt tenslotte ver zocht de personen die verantwoordelijk zijn voor de aanval op te sporen, de schade aan de ambassade te vergoeden en alle noodzakelijke maatregelen te ne men ter voorkoming van dergelijke inci denten. 75 Vijf „Suez-rebellen", Britse parlements leden die bet niet eens waren met de des tijds door de Britse regering gevoerde politiek ten aanzien van de Suezkwestie en derhalve uit de conservatieve parle- mentsfractie traden, hebben gisteravond te Londen bekendgemaakt opnieuw voor opneming in het Lagerhuis ln aanmerking te willen komen. Het zijn burggraaf Hinchingbrooke, Paul Williams, Biggs-Davison, Lawrence Tur ner en Anthony Feil. Zij wijzen erop, dat hun ontslagneming niet alleen op de Suez- politiek was gebaseerd maar ook op het beleid ten aanzien van Cyprus. De jongste Britse plannen voor dit eiland hebben hu vertrouwen in de regering geheel her- steid. werk verricht zal kunnen worden tot hel! vorm van overleg tussen haar en haar van het bedrijf en het personeel". Bo??via is een algemene amnestie afgekondigd waardoor alle politieke bal- hngen naar hun land kunnen terugkeren De maatregel hangt samen met de ophef- mg van da staat van beleg met het oog op de aanvullende parlementsverkiezin gen op twintig juli. Inmiddels heeft de Sovjetrussische ver tegenwoordiging bij de Vereni-de Naties gisteren op haar beurt bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de betogin gen, die vorige week door Hongaarse vluc,hteiingen voor het gebouw van de Sovjetrussische vertegenwoordiging te New York zijn gehouden. De Sovjets eisen van de Amerikanen doeltreffende maatregelen om te voorko- men, dat voortaan vijandige betogingen m de omgeving van het gebouw worden gehouden. Het protest werd ingediend bii de Amerikaanse vertegenwoordiging bii £\.KVerej,iS2e Naties' v°lgens de nota hebben de betogers zich vijandig en be ledigend over de Sovjet-Unie uitgelaten Bovendien werd het gebouw met stenen bekogeld, waardoor het personeel in ge vaar kwam. s °e Pol,itie uheefJ niet voldoende maat regelen tei bescherming van de Sovjet vertegenwoordiging genomen, zo wordt in autoriteben gezegd' Amerikaanse schSld^d HeWOrt .ervintegendeel van be" aangenmed1gd'.'S te hebben njïf- is ondertussen nog steeds nrntUf ,Ceercl omtr€nt bp' scherpe protest van Joegoslavië tegen de execu- Fen wnnr!rrE en zijn lotgenoten. nW er van de Hongaarse re gering verklaarde gisteren niet hoogte te zijn van de inhoud Joegoslavische nota. Sommige waarnemers achten het wei nig waarschijnlijk, dat Hongarije scherp ïa' reagereb °P het protest. Naar ver luidt beschikken de Joegoslaven over twee grote troeven om hun standpunt te ondersteunen. De eerste zou bestaan uit ,o" bandopname van een gesprek, dat in JH56 tussen Nagy en Mikojan, dc Sovjet vice-premicr, werd gevoerd, en waarin laatstgenoemde zich akkoord verklaarde met de evacuatie dc- Russische troepen uit Hongarije. De tweede troef zou zijn. Nagy s dagboek uit de dagen van de opstand. op van de de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5