Juskowiak uit het veld gestuurd, Walter door blessure tot machteloosheid gedoemd Brazilië versloeg na grootse show Frankrijk met 5-2 V^mflOBBIS OXFORD Alles zal moeten draaien om troefaas Charly Gaul AUTOBEDRIJF KOOYMAN, Jufferstraat 16-18, Telefoon 117620 MORGEN BEGINT HET GROTE AVONTUUR Scheidsrechter Zsolt nam een harde doch enig-juiste beslissing WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL 1958 „Professor" Gunnar Gren scoorde Zweedse winnende goal Halve finales W.K.-toernooi Pele (17 jaar) scoorde de hattrick gekocht" Proces „Locoiiiotief"- Pellenaars Klaas Buchly moest de wagen zemen Nederlandse successen in „Kieler-Woche" T oekomstdroom De hulptroepen NIET BELLEN Js WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGINA 7 Tn oeregryte verrees MOLENAAR' S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN Fabricage-atdeling van J. J. Molenaar s Automobielbedrijf N.V., Amersfoort Tact gevraagd! Heilwens BIJ UITZONDERING Duitsland verloor zijn titel in slotfase metnegen man GöTEBORG, dinsdagavond (Van onze sportredacteur Gerard Pattijn) a VANAVOND, nog vóór de duisternis inviel, een triomf boog, die alle midzomerfeest bomen in pracht en luister overtrof. In Oeregryte, het pit toreske voorstadje van Göte- borg, vierde men vanavond in een nimmer van enige Zweed verwachte uitbundigheid het jubelende volksfeest van de buurtjongen, die een nationale sportheld werd. In Oeregryte gaat men bepaald een stand beeld bouwen voor Gunnar Gren. GUNNAR GREN, de 38-jarige veteraan van het geel-blauw elftal, de „professor" van het Zweedse voetbal, scoorde van avond in het Nya Ulevi Stadion van Göteborg, aan de voet van zijn eigen Oeregryter bergen, tegen het decor van 47.000 losgebroken Zweden en 5000 in diepe verslagenheid weggezonken Duitsers, het beslissende doelpunt. Hij scoorde het doelpunt, dat Duitsland van zijn Wereldtitel 1954 beroofde en dat Zweden in de finale van zijn „eigen" tournooi om de Wereldtitel 1958 bracht. GUNNAR GREN scoorde dat doelpunt in de 33ste minuut van de tweede helft. Duitsland vocht toen met... tien man! En er was aan dat triomfale Duitse doelpunt een aangrijpend Duits drama voorafgegaan, een drama met zóveel contrasten en zó scherpe uiter sten, dat de telefoonkabels van Göteborg naar Keulen, Hamburg, Frankfort en andere steden in de „Heimat" wel verstopt moeten zijn van alle tranen en jammer klachten. HET DRAMA begon in de idyllische sfeer van een Duits doelpunt. Het naderende onweer kondigde zich reeds aan in de Zweedse gelijkmaker, het drama kreeg zijn bruuske wending, toen de Duitse linksback, Jus kowiak, door de Hongaarse scheidsrechter Zsolt uit het veld werd gestuurd; het drama ging naar zijn hoogtepunt, toen ere-aanvoerder Fritz Walter door zijn kwetsbare knie zakte en uitviel. De wet der contrasten regeerde, toen alle Zwecjen zich in paniek voor hun eigen doel verzamelden bij een Duitse vrije frap op de rand van het strafschopge bied en de journalisten uit de Heimat reeds klaar zaten om de zekere Duitse goal op te tekenen. En het drama werd compleet, toen de goochelende Zweedse linksbuiten Nacka Skoglund uit die afgeweerde vrije trap de bal in één rush over heel het veld meenam en na een korte combinatie met Hamrin en Simonsson de bres opende voor het schot, waarmee Gunnar Gren dan zijn triomfboog in Oeregryte veroverde. DE JUBEL nam geen einde meer. Op de tribunes verscheurden de „Schlachtenbummler" hun program ma's zat een klein, blond Gretchen twee zakdoeken tegelijk vol te huilen, tuimelden vier volkomen losge broken Zweden midden in een nieuw „Heja, Sverige"- kreet tien trappen naar beneden en ijlden honderden stadionbedienden en politiemannen in looppas over de sintelbaan om de Zweedse jubelende schare van het veld te weren. En dat alles gebeurde dan in de 33ste minuut van de tweede helft van het duel, in de halve finale tussen gastheer Zweden en titelhouder Duitsland, om half negen in deze zoele zomeravond. Het was de meest dramatische minuut van héél dit Wereldtournooi 1958. DUITSLAND IS DUS geen „Weltmeis- ter" meer en coach-dictator Sepp Her berger had na afloop slechts één com mentaar: „Er war alles richtig! De kleine, 61-jarige wonder-coach van het Duitse voetbal bleef ook nu rustig en be heerst. De uitwijzing van Juskoviak door scheidsrechter Zsolt, de manoeuvre waar mee Liedholm het gelijkmakende Zweed se doelpunt inluidde (zij had de schijn van hands), de overwinning van de geel- blauwe helden, de enorme spreekkoren van de tribunes: hij vond het allemaal in orde. Sepp Herberger vond, dat Zwe den inderdaad de meeste aanspraken op de zege had doen gelden. En daarmee goot de kleine, Duitse voetbalcoach olie op de golven van de verontwaardiging, Waaraan meer dan 150 verslaggevers uit de Heimat ten prooi waren. Het was iuist, wat scheidsrechter Zsolt, Uiterlijk hyper-nerveus, maar met onwan kelbare beslistheid over cie twee leger scharen regerend, in die dramatische veertiende minuut van de tweede helft deed, toen hij zonder enige aarzeling de Duitse linksback Juskoviak uit het veld' zond. De zwarte beer van Fortuna Dussel- dorff had zich inderdaad schuldig ge maakt aan een van de grofste over tredingen, die ik in heel dit W.K.-toer- nooi had gezien. Samen met Zweden's ongrijpbare rechtsbuiten Hamrin na een harde botsing over de natte en vettige graszoden rollend, trapte Juskoviak zijn tegenstander op een verfoeilijk gemene manier na. Hamrin kronkelde zichbrengen krampachtig door dc modder en al was er wellicht wel een beetje theater bij, de trap was onderdaad heel grof ge weest en scheidsrechter Zsolt kende er geen pardon voor. genten met vlaggen cn megafoons van de zijlijnen werden gedirigeerd en als don derende onweerslagen van de tribunes rolden. Van het begin af werd het „Deutschland uber alles", waarmee de 5000 Schlachtenbummler hun favorieten hadden toegezongen, volkomen over schreeuwd en van het begin af zweepten de spreekkoren de geel-blauwe helden op tot eerf offensief, waaraan do Duitse ver dediging in het eerste kwartier reeds zes corners moest prijsgeven. Er ontbrau aan dat Zweedse offensief alleen maar een schot. Nils Liedholm en Gunnar Gren mogen dan geen recordsprints meer kun nen maken, met hun scherpe inzicht en hun enoririe techniek regeerden ze als souvereine koningen over het midden veld. Nils Liedholm, droog en rustig, werd daar de beste man van heel de avond, zoals hij met een minimum aan bewegingen steeds weer Duitse uitval len in de kiem smoorde, met een klein stapje zijn tegenstanders passeerde en met ragzuivere centers zijn vleugels op gang bracht. Liedholm overtrof hier pro fessor Gunnar Gren, maar., het was Gun nar Gren, de man van Göteborg-Oere- gryte, die in zijn eigen stadion het be slissende doelpunt scoorde. De eerste goal was echter voor de Duitsers en dat was niet eens een ver rassing. Want al mochten de Zweedse combinaties nóg zo zuiver van opbouw zijn, zij leden aan de handicap van de leeftijd en ook middenvoor Agne Simons son kon als enige jongen in die voor hoede van veteranen geen tempo in de Hij kón dit ook niet toestaan- Als hij hier met een simpele waarschuwing en een Duitse goal De Duitsers daarentegen bleken over rompelend snel zodra zij uit hun ver de bovenhoek een enorme kogel, waar Svensson volkomen kansloos tegen was (0—1). De jubel van de Schlachtenbummler werd in de kiem gesmoord door de enor me reactie van de „Heja-Sverige"-spreek- koren, maar de Duitsers duwden het Zweedse overwicht van zich af en de zwervende middenvoor Seeler stichtte nu met lange en scherpe voorzetten van de vleugels heel wat gevaar voor het Zweed se doel, waar de Italiaanse „super"-stop- per, Bengt Gustavsson, bijna zijn rust ver loor onder de dreiging van de scherp schutters Rahn en Schafer. De kans. die de Zweedse voorhoede gemist had om haar grote overwicht in doelpunten uit te druk ken, miste ze ook in de 29ste minuut toen Skoglund na een juweel van een combinatie tussen Gren en Simonsson volkomen vrij kwam om de afgemeten center van Hamrin .in te schieten. Het was qen onmisbare kans, maar de witkop schoot hoog over.. Er ging een kreet van ontzetting over de tribunes, Skoglund hief jammerend zijn armen omhoog, Gren en Liedholm en alle Zweden grepen vertwijfeld naar hun hoofd. kon het geraffineerde schuivertje nog net grijpen. Beslissende goal Fout goedgemaakt Maar diezelfde Skoglund maakte zf)n fout goed in de 31ste minuut. Opnieuw was hij door een combinatie Gren-Lied- holm gelanceerd, maar zijn kans, in de hoek van het strafschopgebied, was nu veel kleiner. De kalm gemikte, dia gonale schuiver vloog echter secuur vlak naast de verste paal in het net: 1—1. Opnieuw raakten de Duitsers in paniek; opnieuw grepen de Zweden de teugels, opnieuw speelde Hamrin met zijn on grijpbare dribbels zowel Juskoviak als Erhardt dol. Tweemaal nog kwam Hamrin op een pass van Gren vrij van zijn bewakers, maar beide malen stomp te Herkenrath het schot weg. Na de rust echter was het een andere schansingen losbraken. Twee kansenstorm, die woedde. Een Duitse storm met slechts kregen de withemden alvorens in j een rakelings naast vliegend schot van .v 'tnün l<n ^pplpr. TYq i met een simpeie wadibbuuwiiiB xn-n sicums ------ - e -v onsohuludig-e vrije trap had volstaan, zou de 22ste minuut het Duitse tempo z«n be- j Seeler- De Duitsers overheersten nu, het hek van de dam zijn geweest. De i loning opleverde: een harde lengte-pass, maar de dolk van Hamrin s dribbels bleef het hek van dé dam zijn geweest. De j loning opleverde strijd was tóch reeds enorm hard. Van van Fritz Walter in het niemandsland op beide kanten, maar van Duitse kant (stop-1 de linkerwing. een corme sprint van de Per Erhardt ging als een stier te keer) I jonge middenvoor Seeler, ook al scneen die bal eigenlijk al niet meer bereikbaar, in een beweging een cherpc center en de toestormende linksbinnen Schafer schoot in volle galop Ineens keihard in het meest. Ontnuchterend rustig Alle woedende Duitse protesten waren Vergeefs. Zsolt weigerde eenvoudig om te praten, liep wel twintig meter weg Van het opgewonden toneel, dat zich rond Juskoviak afspeelde, bemoeide zich niet biet de veldslagen, die het stadionperso- heel en de politie moesten leveren om oen stel fotografen en een klein legertje Duitse supporters en toeschouwers van het veld te jagen, nam eindelijk weer no etic van het hele gebeuren toen Jusko viak naar de zijlijn was getransporteerd en alle rust was weergekeerd. En het was toen inderdaad heel rustig, ontnuchterend fustig. Maar de wedstrijd was op hetzelfde mo- ftient stuk. Bij beide ploegen was het elan, waarmee tot dan de strijd was ge voerd, aan scherven geslagen. In beide hampen werd men nu uiterst voorzichtig (de razende Erhardt uitgezonderd), de Persoonlijke duels misten vóortaan het Scherp van de snede, tenslotte wachtte •hen alleen nog op het moment waarop Weltmelstermannschaft de tol voor haar numerieke minderheid fnoest beta- ■en en haar titel zou moeten prijsgeven. Dat duurde overigens nog twintig minu ten. En in die tijd was ook Fritz Walter hog uitgevallen, nadat hij in een botsing biet rechtsback Bergmark door zijn reeds Ja kwetsbare knie was gezakt en Duits- 'and dus zelfs tijdelijk met negen man speelde, tot de gezwachtelde en hinkende falter terugkwam om het laatste kwar- 'iar onmachtig uit te strompelen. De wedstrijd was stuk. En na het 2—1 ^°elpunt van Gren in de 33ste minuut .^as het slot alleen nog maar een forma- hteit, ook al scoorde in die laatste mi jten Kurt Hamrin dan nog een van de Jbooiste doelpunten van heel dit W.K.- '°urnool en werd de eindstand dus 31. op het hart van de Duitse strijdmacht gericht. Drie mannen tegelijk vielen als kegels omver onder de schijnbewegingen, waarmee de virtuoze Zweedse rechtsbui ten op een passje van Simonsson over het gladde veld naar binnen glipte; Her kenrath viel naar de goede kant uit, STOCKHOLM, dinsdag Brazilië heeft op waarlijk grootse wij ze aan de illusies van Frankrijk voor een plaats in de fi nale van dit W K. toernooi op mee dogenloze wijze een eind gemaakt. Met 5-2 wonnen de Zuid- amcrikanen. die er vooral in de tweede helft pas goed plezier in kregen en nadat een veilige voor- sprong was bereikt, een lantastisch shownummer weggaven. Ecn bijzondere bittere pil voor de „Haantjes was het geblesseerd raken van de gerenommeerde spil Jonquet in de eerste helft, die weliswaar na de rust op de vleugel meehinkle, maar (och van bijna geen nut meer was. Het was voor de Franse verdedigers om waihopig te worden. De Brazilianen wa ren eenvoudig niet af te dekken. Neem En tóch had scheidsrechter Zsolt ge- ren eenvouuig mei ai ie dekken. Neem 'Ök was zijn beslissing, hoe rigoureus daarbij de fantastische goocheltruejes van was zijn dcsusshs, grootmeesters als Didi, Vava en Pele. dan i.s het duidelijk dat de 5—2 nederlaag voor de Fransen n-og aan de kleine kant it. dramatisch ook, de enig juiste, omdat de sportiviteit van dit W.K.-tournooi "^hoedde voor een ramp Duitse vrees De Duitsers hadden een enorme angst vOor de Heja, Sverige"-spreekkoren, die *>k hier in Göt«J»wi É*W' theatrale dm- Reeds in de eerste minuut wist Vav« te scoren, zij het na een m.istrap van stopper Jonquet. waardoor de Braziliaan de ba] onverwachts voor de voeten kreeg en prompt met een hard schot doelman Abbes kansloos passeerde: 1—0. Even sloegen de Fransen terug en voor al de midvoor Kopa, voor dit toernooi van Real Madrid geleend, toonde zich soms de evenknie van de. Braziliaanse balkunstenaars. Hij was het ook die kampioenschutter Fontaine wist te lan ceren, waaruit deze de gelijkmaker wist te produceren: 11. Het bleek kennelijk een vergissing, want hierna zijn de Fransen er niet meer aan te pas gekomen. Didi toonde zich de baltechnicus bij uitstek en keer op keer daalde zijn gevaarlijke voorzetten voor het heiligdom van Abbes. Het was Didi zelf, die Brazilië opnieuw de leiding be zorgde. Zes minuten voor rust vuurde hij even onder de latkruising een fel schot af dt Abbes totaal verraste. Tijdens die aanval geraakte ook Jonquet geblesseerd en dat bespoedigde de ineenstorting van de Franse veste. Na rust toonde de 17-jarige Braziliaan Pele de grote scatter, want kort na elkaar wist hij driemaal het net te vin den. Daarna bepaalden de Zuidamerika nen zich tot een fantastische how, die de 50.000 Zweden, die ondertuen met draagbare radio' naar de wedstrijd Zwe denDuitsland luisterden, steeds weer een hartelijk applaus. De Fransen bleven moedig volhouden en dit werd kort voor tijd nog beloond, toen doelman Guylmar volkomen verrast over een kogel van Piantoni dook: 52, De schrik moet Juskoviak in de benen zijn geslagen. Een minuut later beging hij zijn fatale overtreding. Duitsland bleef met tien man over en helaas zakte het niveau van de Strijd, tot dan toe waarlijk voortreffelijk geweest. Maar tóch duurde het nog twintig minuten alvorens Zweden eindelijk zijn meerderheid in dat beslis sende doelpunt van Gren kon uitdrukken. Duitsland wilde nóg niet capituleren. Maar toen zakte in de 28ste minuut Fritz Walter door zijn knie en daarmee was Duitslands laatste kans verkeken. Een foutje van de overigens uitstekende linkshalf Szymaniak leidde tot een kans voor Hamrin die keeper Herkenrath om speelde. Hij schoot tegen de paal Het drama naderde nu z(jn climax. Vr(je trap tegen Bengt Gustavsson wegens ob structie tegen Rahn op de rand van het strafschopgebied. Héél Zweden ging in de verschansing. Het schot van EckeJ smoorde in de muur. En meteen pikte Skoglund het leer mee voor de rush, die tot dat doelpunt van Gunnar Gren leidde, het beslissende 2l doelpunt van de 33ste minuut. Duitsland knock-out Duitsland was knock-out en de nu zor geloos wordende Zweedse combinaties kregen soms de allure van een demon stratie van „Italiaanse" techniek. Een demonstratie was óók het doelpunt, waar mee Kurt Hamrin tenslotte in de 41ste minuut de stand op 31 bracht. Hamrin kreeg de bal op de rechter-zijlijn vrij, ging er demonstratief met de handen in de zij bij staan wachten, veegde zijn neus nog eens af, zag eindelijk een razende Duitser op zich afstormen en begon toen aan een grandioze dribbel. Volkomen op zijn gemak dribbelde hij in een rechte hoek langs de zijlijn en vervolgens langs de achterlijn vier Duitse verdedigers voor bij. En toen hij eindelijk bij Herkenrath's doel gekomen was, leek zijn schiethoek onmogelijk klein. Maar de bal paste er nog precies in en met een subtiel tikje dreef hij het leer precies in de baan, die de doellijn nog kon snijden- Een fantastisch doelpunt, dat de jube lende triomf van de Zweden compleet maakte. Maar op dat moment was in Oeregryte de triomfboog voor Gunnar Gren reeds in de maak! Steeds meer automobilisten die een ruime, goed afge werkte, snelle en toch veilige wagen zoeken, loten hun keus vallen op de Morris Oxford. Doe als zij en vraag vrijblijvend een proefrit. De Morris Oxford.... veilig door grote vrijheid von beweging, groot glasoppervlak, vaste wegligging, gemakkelijke bestuurbaarheid, krachtige rem men, sterke carrosserie en nog tal van kleine bijzónder heden. De wogen die U en Uw gezin het meeste biedt tegen een zeer aan trekkelijke prijs. Vraagt een proefrit. Agenten door het gehele land DEALER VOOR ROTTERDAM: Tijdens een z.g. enquête (getuigen verhoor) te Amsterdam, heeft de rij- wielfabrlek .Locomotief' de mogelijk heid onderzocht voor het instellen van gerechtelijke actie tegen Kees Pellenaars die door de Amsterdamse fabriek tot aanzetting van contract breuk wordt beschuldigd. Locomotief overweegt de instelling van een civiele vordering op grond van het feit, dat Pellenaars, toen hij nog verbonden was aan de Locomotief-fa briek namens de Magneetfabriek con tracten zou hebben afgesloten met Daan de Groot, Leo van der Pluym en Michel Stolker, welke renners op dat moment reeds een verbintenis met Locomotief hadden. Gehoord werden als getuigen de drie bovengenoemde renners en voorts de heren John van Eek Cor Blekemolen. De advocaat van Pellenaars verzocht hierna de stukken nog eens door te mogen nemen in verband met een te- genverhoor. De advocaten van de Lo- comotieffabrieken zijn het nog niet eens over het al dan niet instellen van een civiele procedure. Klaas Buchly, de assistent-ploegleider van de NederlandsLuxemburgse equipe deed na zijn aankomst te Brussel meteen al een minder prettige ervaring op. Hem werd nl. een spons en een zeem in de hand gedrukt en gezegd: „Zorg jij maar voor de wagen". Dat kwam de leden van de sportcommissle van de K.N.W.U., de heren John Stol en Max Koot, ter ore, die o.a. dit punt aan zullen roeren tijdens een laatste bespreking, die er vandaag met de Luxemburgse bond, met Goldschnndt en Buchly gehouden zal worden. Klaas Buchly had bij de Belgische douane nog even moeilijkheden gehad ten aanzien van de 160 bandjes, die hij over de grerss wilde brengen. Toen de Belgen echter hoorden, dat de tubes voor de Tour de France bestemd waren, mocht Buchly zonder verdere formaliteiten doorrijden De eerste-divisieclub Heracles heeft te Almelo met 22 tegen de Duitse amateur club F.V. Hamburg gelijkgespeeld. Bij de rust hadden de Duitsers een 20 voor sprong. De Ere-divisieclub Ajax, welke op het ogenblik een toernee door Zuid-Afrika maakt, won van een plaatselijk team van Lourenco Marques met 30. Piet van der Kuil scoorde twee doelpunten. De Nederlandse deelnemers aan de „Kieler-woche" hebben ook nu weer voor uitstekende resultaten gezorgd. Vooral Van Wtfk toonde met „Sharpie" zijn uitstekende zeiltechniek, want zo wel maandag als gistere,, bezette hfl in zijn klasse de eerste plaats. In de Finnjollenklasse zegevierde maan dag Warburg en werd Sleeswijk derde. Gisteren hadden beide Nederlanders met pech te kampen en werden resp. tiende en dertiende. De uitslagen van gisteren zijn: Finnjollenklasse1 „Kontra", strm. dr G. Flint (Did): 2 .Strix", strm. Stork (Zweden); de plaatsingen van de Nederlanders: 10 „Fik- Fak", strm. Warburg: 13 „Finding", strm. Slees- wijk; 16 „Zomerweelde", strm. De Jong. FJying Dutchmanklasse: 1 „Hakahana 2" strm Stauch (Z.-Afr.); 2 „Kammibaaltse", strm. Ti- riau (Frankr.); 3 „Butzemann". strm. Kreidel (Did); 14 .Jonker Cabeliauw", strm. Kalff- Terwogt (Ned.). Sharpie klasse; l „Rakker", strm. Van Wijk (Ned)- 2 „Capriccio", strm. Döring (Did); 3 „Lephyr 2", strm Schaper (Did). Drakenklasse: 1 „Moritz", strm. Schuldt (Did); 2 „Vanguard", strm. Warners (Ned.); 3 „Aretusa". »trm. Sorrentino (It.). Teamgeest: onmisbare bagage voor onze Nelux-ploeg Nog even: dan staat, morgenochtend om ongeveer tien uut, in de cata-] comb en van liet Brusselse Hevsel.Stadion ook de Nederlands-Luxemburgse j ploeg gereed, klaar om liet Grote Avontuur te beginnen. Nooit was dit woord beter op zijn plaats wat de Ne-Lux-ploeg betreft; het is een compleet avontuur voor deze gemengde ploeg, met ervaren renners, met debutanten, met lieden die al enig kruit van de lour de France geroken hebben maar onder een leiding, die voor de Nederlandse leden van de ploeg totaal nieuw is. De schim van Kees Pellenaars De Geweldige. Geweldig in alles: in leiding, in zijn greep op de hele ploeg, in zijn tactisch inzicht, in zijn ervaring maar óók en daaraan is men al de „Pellenaars.jaren' niet ontkomen bijna verbijsterend ontvankelijk voor conflicten tassen de j K. N. W. U. en zijn formidabele persoon, ook soms tussen bepaalde renners en hun baas. Dat Kees Pellenaars een persoonlijkheid is, zal geen mens, die hem ooit ontmoette, ontkennen en laten de televisie-kijkers zich vooral niet vergissen, wanneer ze Kees Pellenaars een heel interview lang hardnekkig bijna naar de studiovloer hebben zien kijken. Dat is echt zijn gewoonte niet. Het heeft weinig zin en we hebben weinig lust de hele rs.re geschiedenis, die tot de Nederlandse ploegleiderscris's leidde, weer op te halen. Stellen we alleen vast, dat Pellenaars ongetwijfeld de aan gewezen ploegleider is, wanneer hij in het komende jaar ook wat meer diplomatieke talenten aangewaaid krijgt. In een jaar tijd kan er veel veranderen, verbeterd en. vergeten worden en mogelijk be zitten we in 1959 weer een rennersstal die ons ryéér recht doet geven op een complete vaderlandse ploeg in de Tour, dan thans helaas het geval is. Zo komen we aan onze Nederlandse Dloegleden, die morgen dan in het zadel stijgen en er zeker ook het beste van zullen hopen, r.et als het wielerminnend vaderland. Dót ze het vertrouwen van het Nederlandse publiek broodnodig hebben, staat zonder meer vast. Dat de Neder landse renners hun uiterste best zullen moeten doen om dit vertrouwen waardig te tonen, is niet min der noodzakelijk. F,n tenslotte zullen én Luxemburgers *n Wijsheid en tact KLAAS BUCHLY Nederlanders in deze gemengde ploeg onder de Luxemburg-Nederlandse ploeg leiding heel wat inschikkelijkheid jegens elkaaY moeten tonen, wil deze ploeg a's een eenheid door de Ronde van Frankrijk blijven dartelen. Die ploeg heeft één man hoe men het ook keert of wendt om wie alles draait en om wie alles ook moet draaien, wil men kans op enig succes hebben. Die Twee mecaniciens en twee soig- neurs zullen de acht Nederlandse renners in de Ne-Lux-equipe om ringen met hun zorgen. Eerste me canicien is Jan Sprenkelink uit Hengelo, tweede Gerard ten Have uit Amsterdam; eerste verzorger is Gerrit Visser uit Rotterdam, bijge staan door D. van Zon uit Amster dam. De vier Luxemburgers doen het met groothertogelijke krachten: ze zullen worden verzorgd door een eigen soigneur «n mecano. man is Charly Gaul, het Luxemburgse wondermens, dat cr in het verleden al meermalen in geslaagd is in grote etap- penraces fenomenale prestaties te ver richten. HU is de man, die ir de bergen tegen de grootsten op kan; hq is ook de man, die in de tjjdraces voortreffelijke dingen kan doen en hU Is zonder enige reserve een der grote vedettes van de Tour en monsieur Jacques Goddet was ci dan ook alles aan gelegen, oni Charly Gaul aan goede teamgenoten te helpen. HU heeft ze gevonden in nog drie Luxem burgers: Jempy Schmitz, Bolzan en Ern- zer. alle drie renners met 'grote ervaring en keurige prestaties op hun conduite staat. Maar Luxemburg kon er slechts drie leveren; de rest was voor Nederland. Dat is eigenlijk de bittere pil, die we dit jaar- wel gedwongen waren te slikken: mze Nederlandse renners, enkele iaren geleden nog een equipe vormend, die met ontzag werd bekeken, spelen in deze Tour nu eigenlijk alleen maar de helpersrol. Dat zal vooral niet meevallen voor routiniers als IJzeren Willem van Est en Gerrit Voorting Op hen volgen onze andere Nederlan ders, die de Tour al eens eerder gereden hebben en dus wéten wat ze tegemoet gaan: dat zijn Piet de Jongh, Jaap Ker sten, Sjef Lahaye en Piet van Est, de laatste nog met de kersverse overwinning in de Ronde van Nederland in het hoofd en laten we hopen niet in de benen. Twee andere vaderlanders zijn debutan ten: Piet Damen en Martin van den Borgh. Piet Damen mag er trots op zijn, dat hij de rit Warschau—Berlijn—Praag op zijn naam heeft gebracht, terwijl Martin van den Borgh tijdens de Luxemburgse Ronde eveneens heeft iaten zien, dat hij tot goede dingen in staat is. Maar hun equipe-geno ten in de Tour zullen het hun wel duidelijk ma ken (en ander» zullen ze hot gauw genoeg mer ken): géén etap- penrace is zó slo pend, zó krachten verslindend als de moderne Tour de France, een Tour, martin v. d. BOHCïfl die de laatste je- Vooruit dan maart ren geen wandel ritten meer kende, geen Italiaanse equipe, die oppermachtig was en naar believen de strijd stillegde, maar wèl een wieler ronde die, iedere dag opnieuw, weer de grootste eisen stelt. n:et alleen aan de krachten, maar ook en vooral aan het moreel van de renners. Dat is het wat we deze Ne-Lux-ploeg, die onder zulke moeilijke omstandigheden van start gaat, moeten toewensen: ecu moreel, dat hun alle zwarigheden doet overwinnen, een dapper doorzettingsver mogen, dat zelfs van debutanten leeuwen kan maken, en vooral gesteund en gesti- mule/rd door een ploegleiding, die ook aan het vaderland zal tonen, dat de equipe GoldschmidtBuchly tot een vaste, tóch soepele cn bovendien succesvolle aanvoe ring in staat is. PIET DAMEN In „Oosteuropese" vorm zal het wel gnan Hoe graag we u allen ook ten dienste willen zijn, we moeten u tóch dringend verzoeken 's middags niet naar onze krant te bellen om informaties over de resultaten van de Tour de France. Niet dat we onwillig zijn om uw nieuwsgierig heid te bevredigen. Maar de grote toevl-jed van telefonische aanvragen heeft de laat ste jaren tot gevolg gehad, dat zelfs de abonnees, die enige honderden nummers voor of achter ons telefoonnummer zaten, urenlang hun telefoongesprekken nie! konden voeren, omdat bijna complete centrales geblokkeerd werden. Het inrichten van een speciaal nummer door de hoofddirectie van de P.T.T. waarmee vorig jaar een proef werd geno men— is óók mislukt. Zelfs toen ontston den nog ontoelaatbare moeilijkheden »ocr de „aangrenzende" nummers. Dus zeer tegen opze gewoonte in: liefst geen informatietelefoontjes op Tour- middagen. ET. 1 26-6-'58| 181 km miebroek Baasrode Dendermonde Mechelen Muizen eiretbeke fstode Aalst Welle HerenI Leuven HRUSSFTL Hêverlee Wotcrmoal Bosvoorde Hoeilaart iMunkzwatm Sn/teaeaj Ophasselt me-Mitl* Waver\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7