3lad voor Schiedam en omstreken Sensationele omzwaai Doet Moskou niet mee aan Geneefse conferentie? Tanker zonk bij New York Nel de PNiidt: „Als je hoor! van de nood in de missie, wil je iets doen Bij Rijnvaart de vlag uit i Chinezen negeerden receptie van Joegoslavische ambassadeur ■S.Z ...dus bierweerl ftooo.- Betoging voor V.S.- ambassade te Moskou I.L.O. wijst Hongaarse delegatie uit WIN DONDERDAG 26 JUNI 1958 h;e:d JÜ C Communisten gaan émi met elkaar te bescSinldigen rr V.S. gaan door met voorbereidingen En daarom zal zij - als eerste Kajotster - binnenkort naar de Belgische Kongo vertrekken Grensposten Lobitli- Eimnerik worden samengevoegd Fanfani kabinets formateur Vanguard-raket bracht satelliet niet in baan Dulles: diep teleurgesteld 'i'i'W'J'ó'lOV'fo HET WEER VOOR MORGEN NuhVMNVl WISSELVALLIG Opleiding m IMCOS nieuwe Mi amscne courant :Ï- i, '.ÏM:"*1:: Radio Moskou heeft gisteravond de tekst bekendgemaakt van een nieuwe nota, welke gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou werd overhandigd en waarin de Russische regering om een verzekering vraagt, of het doel vaii de conferentie van experts over controle op kernproeven en ontwapening, welke op 1 juli te Genève moet beginnen, hetzelfde is gebleven. De Sovjets beschul digen de V.S. ervan, dat er gewerkt wordt om de kernproeven stop te zetten, terwijl er in werkelijkheid helemaal geen voortgang wordt gemaakt. De nota van gisteren is de tweede over deze conferentie in twee dagen tijds. Met name richt de nota zich tegen I „Ik ben teleurgesteld en verrast het standpunt van Dulles, die op zijn door de inhoud van deze nota doch il persconferentie van 17 juni verklaarde, wil haar niet als het laatste Sovietrussi dat de besprekingen moeten plaats heb- sche woord in deze beschouwen. Wii wil V* n M nn rtU t n rt A f d O IS V*|-\Q7 CS W 11 11 J i y -r ben ongeacht de vraag of de proeven tij delijk gestaakt zullen worden of niet. De Sovjet-Unie is van oordeel, dat de con ferentie slechts vrucht zal dragen in dien er positieve resultaten kunnen wor den geboekt en dat er anders slechts tijd wordt verspild, in welk geval de Sov jets niet aan de conferentie willen deel nemen, aldus deze nota. De Amerikaanse minister van buiten- lengde Sovjet-Unie een laatste kans ge ven aldus de Amerikaanse minister. Dulles wees vooral op het verschil tus sen de twee jongste Sovjet-nota's. In de j.l- dinsdag overhandigde nota zeide het Kremlin nl., dat de conferentie „haar werk op één juli a.s. te Genève zal aan vangen", terwijl gisteren, juist een dag later de Sovjct-llnic dreigt de Geneef se besprekingen niet te zullen hijwonen. tenzij zij nieuwe verzekeringen van de landse zaken, John Foster Dulles, heeft j Verenigde Staten over de politieke kant gisteravond een persconferentie in hetva" h<>t vraagstuk van een staken der Witte Huis belegd, nadat hij over de I Proefnemingen met kernwapens ont- jongste nota besprekingen had gevoerd Ivan*'- met president Eisenhower. Dulles ver klaarde, dat de Verenigde Staten voort zullen gaan met het treffen van voor bereidingen voor de technische bespre kingen tussen Oost en West, die op één juli a.s. zouden aanvangen. Hij zeide „diep teleurgesteld" te zijn door de jongste Sovjet-nota, waarin met afwij zing der besprekingen wordt gedreigd, tenzij de Sovjet-Unie eerst bepaalde poli tieke verzekeringen ontvangt. W/oensdagochtend vroeg is op de East River van New York het Zweedse vrachtschip „Nebraska" in aanvaring gekomen met liet. tank, schip Em Press Bay". Beide schepen vlogen in brand en de tanker zonk. J ier mensen worden vermis-t en 39 werden gewond. Deze telefoto geeft van dit zinken een beeld. UBBERGEN, juni. (Van onze speciale verslaggever) Is het mogelijk, dat er in deze tijd van rock and roll-koningen, filmsterren-verafgoding en aanstellerigheden rond sport-kam- pioenen nc% mensen zijn, die beseffen, dat er op de wereld ook nog iets waardevollers bestaat? Mensen, die bij het horen van de ellende en de onuitsprekelijke armoede van andere volken, niet alleen medelijdend het hoofd schudden en dan weer verder gaan met het verorberen van hun kreeften-cocktail? Mensen, die zich in een kloostergemeenschap niet direct thuis- voelen, maar die toch het hunne willen bijdragen om het gebod van God, dat van de naastenliefde, zoveel mogelijk uit te dragen? Inderdaad, die mensen bestaan. Een van deze mensen is de Kajotster Nel de Wildt uit Uitgeest. Zij zal geheel uit eigen vrije wil binnnkort naar de missie vertrekken om daar, als leke-apostel werkzaam te zijn. Nel de Wildt, opgeruimd haar zware taak tegemoet. Voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Moskou zjjn gisteren demon straties gehouden, die bedoeld waren als repliek op dc anti-Russische demonstraties voor het gebouw van de Sovjet-delegatie bjj de V.N. te New York. Honderdvijftig russische politiemannen stonden gereed om zo nodig tegen de naar schatting duizend demonstranten op te treden. De menigte voerde spandoeken mee met leuze als „Schande over de oorlogsophit sers", „Weg met de imperialisten'' en „Weg met de provocateurs". De betogers riepen „Yankees, ga naar huis". Personeel van de Amerikaanse ambassa de deelde mee. dat de menigte geen ge welddaden heeft gepleegd en zich heeft beperkt tot het roepen van anti-Ameri kaanse leuzen. Nel de Wildt is de eerste Kajot ster, die naar de missie zal vertrek ken. Haar mannelijke collega's van de K.A.J. zijn haar hierin al voor gegaan: enkele equipes, gevormd aoor Kajotters, zijn reeds in de mis sie werkzaam. Nel de Wildt Is nu het eerste lid van de V.K.A.J., die dit goede voorbeeld zal gaan volgen. Eind juli, begin augustus afhankelijk van de datum, waarop haar een visum wordt verstrekt zal zij vertrekken naar het missie-gebied Tongoni-Kasonge in de Belgische Kongo. Getroffen „Als je hoort van de nood in de missie-gebieden, als je hoort van mensen, die hever 'r Vu. die ge brek hebben aan praktisch alles, Hel vormingscentrum te Ub- bergen waar de kajotster haar missieopleiding krijgt. (Van onze correspondent) De samenvoeging van de grensposten I^obithEmmerik zal dinsdag 1 juli a.s ingaan. Door deze z.g. Zusammenlegung wordt het de scheepvaart mogelijk ge maakt op één plaats in- en uit te klaren. Dit in tegenstelling met de huidige toe stand. waarbij zowel in Lobith als in Em merik gewacht moet worden, teneinde de douane gelegenheid te geven haar werk te doen. Het resultaat van deze samenvoeging Is dat er veel tijd bespaard wordt. De sche pen 'met bestemming Duitsland. Frankrijk en Zwitserland, komende uit Nederland en België behoeven van 1 juli af niet meer in Lobith te wachten maar kunnen recht streeks doorvaren naar Emmerik, waar zij door de Nederlandse douane worden uit geklaard en door de Duitse douane wor den ingeklaard. De Nederland binnenkomende schepen kunnen zonder In Emmerik te wachten doorvaren naar Lobith, waar de douaniers van beide landen op hen wachten. De Italiaanse president, de heer Gron- chi, heeft de christen-democratische poli ticus Amintore Fanfani verzocht een kabi net te vormen. Fanfani heeft het verzoek in beraad genomen, een voorbehoud, dat de normale gang van zaken in Italië is. Hjj zal de opdracht aanvaarden indien en zo dra h(j een ljjst van ministers klaar heeft. Het vorige kabinet, dat onder leiding stond van Fanfani's partijgenoot Zoli, trad de vorige week af, zulks als conse quentie van de in mei gehouden algemene verkiezingen. Vanavond en vannacht tijdelijk re gen, morgen overdag nu en dan op klaringen, maar ook plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuiè, later tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. vrijdag 27 juni: zon op 4.21, onder 21.04; maan QP 16,52, orider 1.37, mmm i dan wordt je getroffen: je wilt iets gaan doen. De meeste jongens zijn verplicht, om twee jaar van hun tijd te geven voor dc militaire dienst; waarom zouden wij, meisjes, dan geen twee jaar kunnen geven om iets van die nood te lenigen? Om ons zelf twee jaar lang ter beschik king te stellen van de missie?" Dit is de gedachtengang, waar door Nel de Wildt zich heeft laten leiden. Maar bij gedachten alleen is het niet gebleven; zii heeft zich aan gemeld voor een taak in de missie. Natuurlijk is dit niet zo ineens ge komen. Nel, die sinds 1954 lid is van de Vrouwelijke Katholieke Arbei ders Jeugd, hoorde op een van de avonden, door deze V.K.A.J. belegd, een missionaris spreken over de missie in Pakistan. Toen begon het plan, dat in haar hoofd reeds vage vormen had aangenomen, vastere gestalte te krijgen. De grote stoot tot haar beslissing evenwel was een causerie van een missionaris over de missie in Afrika. Na die causerie besloot Nel de Wildt twee jaar van haar leven te geven, om in de Afrikaanse missie als leke-apostel te gaan werken. Samenwerking G r aal-V KA J Toevalligerwijs kwam er juist in die tijd een uitzending van de K.R.O., gewijd aan het Missionair Vormingscentrum van de Graal te Ubbergen. Na deze uitzending is Nel de Wildt, na eerst advies te hebben ingewonnen van de aalmoezenier van de V.K.A.J., naar de Graal ge stapt, om de mogelijkheden van haar uitzending te bespreken. Een samenwerking tussen de Graal en de V.K.A.J. heeft er toe geleid, dat Nel de Wildt nu binnenkort kan vertrekken. Er was namelijk, op het ogenblik, dat zij zich kwam aanmelden, uit de Belgische Kongo een verzoek ge komen, een hulp in de huishouding te sturen, die de leiding op zich kon nemen van de huishoudelijke afde ling van het ziekenhuis in Oeganda. Omdat Nel de Wildt van haar be roep gezinsverzorgster is, leek deze functie uitermate geschikt voor haar. Er ging een bericht naar de Kongo, dat binnenkort de uitzending van een nieuwe kracht te verwachten was. Toen moest Nel zo snel mogelijk voor haar taak in de missie opge leid worden. De Graal is namelijk de mening toegedaan, dat een leke-apostel ter dege moet worden voorbereid op de taak, die in de missie te wachten staat. Voor deze opleiding van de - De conferentie van de I.L.O. (Interna tionale Arbeids Organisatie), waarbij 79 landen zjjn aangesloten, heeft gisteren de Hongaarse regeringsdelegatie gedwongen de conferentiezaal te verlaten. Met 142 tegen 48 stemmen bij 29 onthou dingen, een meerderheid van tweederden, werden de geloofsbrieven van de Hon gaarse regeringsdelegatie verworpen. Het is voor het eerst in het 39-jarige bestaan van de organisatie, dat de rege ringsdelegatie van een lid-staat tot heen gaan is gedwongen. De uitslag van de stemming werd met luid applaus begroet, Zij betekent even wel niet, de Hongarije uit de Internatio nale Arbeidsorganisatie is gestoten maar alleen, dat de delegatie niet wordt erken Rode broeders oneens leke-apostelen beschikt de Graal over het Missionair Vormingscentrum te Ubbergen, een klein plaatsje vlak bij Nijmegen. Naar dit Vormings centrum is Nel de Wildt gestuurd. Normaal duurt een opleiding hier een half jaar, maar in dit bijzondere geval omdat er dringend behoefte was aan iemand, ''ie de functie in het missie-ziekenhuis op zich kon nemen werd er een spoedcursus samengesteld. Nel de Wildt is nu op het ogenblik in Ubbergen, waar zij in vijf weken wordt klaargemaakt voor de taak, die haar in de Kongo te wachten staat. Daarnaast heeft zij,voordat zij naar Ubbergen ging, nog een week doorgebracht in het internationale centrum van de V.K.A.J. te Brussel. De cursus, die in Ubbergen gege ven wordt, omvat in hoofdzaak een theoretische voorbereiding mis- siegeschiedenis, missiemethode, mis- sietheologie, maar ook psychologie der primitieve volkeren, tropische ziekteleer en de talen, die in het missie-gebied worden gesproken. Zo studeert Nel de Wildt. naast Franse conversatie, thans ook het Kiswa- hili, de tall, die in Tongcr.1-—Kasongo wordt gespreken. In Sociaal Centrum Tongoni—Kasongo en dus niet Oeganda, zoals oorspronkelijk werd gedacht. Want, bij nader inzien, be sloot de bisschop van dit missiege bied, voor de taak, die eerst aan Nel de Wildt was toebed eld. een oudere kracht aan te trekken. Zij zal nu dus naar een ander deel van het diocees vertrekken, om daar in een Sociaal Centrum te werk te worden gesteld. Dit Centrum is in het begin van dit jaar opgericht, met de opzet een christelijke sfeer te scheppen in de inlandse gezinnen. Dit moet dan geschieden door huisbezoek, door cursussen te geven -an jonge moe ders, etc. Het Centrum wordt ge vormd door twee Duitse, een Frans, een Belgisch en met inbegrip van Nel de Wildt vijf Nederlandse meisjes. Het Centrum zal zich ook bezig gaan houden met gezinszorg en jeugdwerk. Lekenapostolaat in de missie in de praktijk Kajotsters-t aak „Echt een taak dus voor een Ka jotster", vindt Nel de Wildt. „Het Centrum is min of meer eei. experi ment. Lukt de proef, dan bestaat misschien de kans. dat nog meer Ne derlandse Kajotters dit werk in de missie kunnen gaan doen. In Ieder geval zal ik zoveel mogelijk de mo gelijkheden van uitzending van Ka- jotsters bekijken". „Echt een taak voor een Kajot ster". Nel de Wildt zegt het zo rus tig. Zo werkelijk zonder enig ver toon van „het is toch maar mooi, dat ik dit wil doen, nietwaar?" Deze 25 jaar oude gezinsverzorg ster uit Uitgeest doet niet overdre ven vroom of kwezelig. „Ik houd echt wel van dansen en zo, maar daarnaast zijn er toch ook nog wel andere dingen van belang. Ik wil dolgraag gaan helpen -n ik hoop echt, dat ik iets van een christelijke sfeer kan scheppen, dat ik iets kan laten zien, van wat nu werkelijk de naastenliefde is. Het is overigens niet zo belangrijk, wal wij daar gaan doen, maar wel wat wij daar zijn. Ik hoop, dat mij dit zal luk ken Nel de Wildt, oudste dochter uit een gezin van dertien kindeFen, zal over enkele weken van Schiphol vertrekken. Haar reis wordt betaald, maar dat is het ok enige. Finan cieel beter zal zij er beslist niet van worden, want zij krijgt geen salaris, slechts een bescheiden zakgeld. Twee jaar lang zal zij in de missie van de Belgische Kongo blijven. Twee jaar zal zij offeren voor de missie, omdat zij de noodzaak inziet van een daadwerkelijke steun, een steun, die niet beperkt kan biijven tot een meewarig hoofdschudden, als men werkelijk zijn christelijke idealen willen uitdragen. Nel de Wildt is een van die men sen, die het niet bij hoofdschudden laten. Gelukkig, dat de mensheid niet alleen beslaat uit aanbidders van rock and roll-koningen O De Joegoslavische ambassadeur In Peking, Vladimir Popovic, heeft dinsdag een afscheidsreceptie gegeven waarvoor Chinese autoriteiten en leden van het corps diplomatique waren uitgenodigd. Volgens het Joegoslavische, persbureau Tanjoeg zijn de Chinezen niet op de re ceptie verschenen. De Chinese vertegen woordigers waren ook niet aanwezig aan een diner van het corps diplomatique ter ere van Popovic. Op verzoeken van dc Joegoslavische ambassadeur om de gebruikelijke afscheidsbezoeken te mo gen afleggen is van Chinese zijde even min gereageerd, aldus meldt Tanjoeg. EEN GOED HORLOGE... EEN MOOI EXAMENCADEAU! Vooi jongens reeds van 49.75 af Voor meisjes reeds van 57.50 af President Nasser van de Verenigde Egyptisch-Syrische Republiek zal op twee juli a.s., als gast van president Ti to, in Joego-Slavië aankomen, zo meldt Tanjoeg' Nasser zal worden vergezeld door zijn minister van buitenlandse za ken, dr. Mahmoed Fawzi, en de minis ter voor presidentiële aangelegenheden, luitenant-kolonel Ali Sabri. Verscherpte controle Inmiddels hebben reizigers in Belgrado verklaard, dat de Joegoslaven langs de grens met Bulgarije momenteel een ver scherpte controle uitoefenen op het Bul gaarse grensverkeer. Men vermoèdt, dat de Joegoslaven me de actie willen voorkomen dat verkeer de elementen het land binnenkomen. In Joego-Slavië is men van mening dat Bulgarije een vooraanstaande ro speelt in de huidige anti-Joegoslavisch campagne van het Sovjet-blok. Naar verluidt is ook de controle langs de grenzen met Roemenië, Hongarije en Albanië verscherpt. Langs de grenzen met Italië en Oostenrijk werden even wel geen bijzondere maatregelen opge merkt. De Poolse communistische partij heeft gisteren haar stilzwijgen over de terecht stelling van Imre Nagy en zijn mede werkers indirect verbroken door in haar orgaan „Trybuna Ludu" de kritiek van de Sovjet „Pravda" op de westelijke reacties op deze executies over te ne men. Het stilzwijgen over de kwestie was door waarnemers opgevat als een veroordeling van het gebeurde in Honga rije. De Poolse ambassadeur te Boedapest is inmiddels naar Warschau gekomen naar men aanneemt om voor zover mo gelijk verslag uit te brengen over de ver oordeling en terechtstelling van Nagy en de zijnen. De Amerikanen hebben vanochtend getracht met een Vanguard-raket een satelliet van tien kilo te lanceren. De 72-meter lange raket steeg recht omhoog en was binnen veertig seconden uit het gezicht verdwenen. Achttien minuten na het lanceren echter maakte de Ameri kaanse marine bekend, dat de tweede trap van de raket niet had gewerkt. Er werd gcen reden voor opgegeven. De volledig van instrumenten voorzie ne satelliet had gegevens moeten verza melen over de dichtheid van de meteorie- tenzwermen en de rumte en over de mate, waarin de zon X-stralen uitzendt. Weerdienst London seint: Het koele ver anderlijke weer zal voortduren Regenbuien zullen afnemen, maar mooi zon nig weer op zondag is niet waarschijnlijk. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best' Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Biit (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen) Vorige zondag: 4,3 uur zon. 13.8 mm neerslag Prijswinnaar: G. Daams, Bloemend.weg 123b. Bloemendaal. WAT IS IMCOS? Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. BIER-FEITEN Karei de Vijfde dronk graag bier en stichtte een wereldrijk. Philips de Schone, verhit, dronk water - en stierf. De Geuzen dronken volop bier en wonnen de 80-jarige oorlog. Napoleon dronk geen bier - hij verloor de slag bij Waterloo (en zijn kroon). BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: Ober, een bier...' Ober: 'EnvoorMevrouw?' Zij: 'Maar 't is voor mij, wat dacht ui'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1