Limburg nam afscheid van zijn overleden bisschop DE NIEUWE PRO-PREFECT VAN DE PROPAGANDA Schönbergs „Variaties voor orkest" ballet, „Rodeo eerste „Amerikaanse Honderden defileerden lan^s de baar in Roermondse paleis In het Concertgebouw Derde programma American Ballet o Geestelijk testament in plaats van lijkrede WEER IN KOELE LUCHT Werkkamer werd cliapelle ardente Wereldcongres Intern. Bureau voor Kath. Bisschop van Meissen Sonsbeek-beelden vinden waardering St.-Catharinakerk te Heusden gerestaureerd Onderwijs Academische zitting r.-k. Universiteit n NATO-oefening in Atlantische Oceaan (Van onze correspondent) Onder buitengewoon grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van de zo pas overleden bisschop van Roermond, mgr. Hanssen, van Nijmegen naar de bisschopstad Roermond overgebracht. Voordien hadden tallozen in het St.-Radboudziekenhuis, waar een cha- pelle ardente was ingericht, een laatste groet gebracht aan en devoot gebeden gestort voor de zielerust van de overleden herder. Eerst het personeel van het ziekenhuis, later ook de bewoners van Nijmegen. Uitgeleide gedaan door doktoren, verplegend personeel en lopende patiënten vertrok gisterenmiddag even na drie uur de kleine stoet met het stoffelijk overschot naar Roermond. In de volgauto's namen plaats de familieleden, de vicarissen-generaal, mgr. Féron en mgr. Van Odijk, de dekens mgr. C. van Dijck van Nijmegen en W. Janssen van Gennep en prof. Prick met echtgenote. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door een escorte van de Nijmeegse motorpolitie. In de Noordlimburgse dorpen, waar men passeerde, stonden overal de plaatselijke autoriteiten en talloze burgers te wachten. In de meeste gemeenten werd even gestopt om de gelovigen gelegenheid te geven hun bisschop vaarwel te zeggen. In Oostrum, de geboorteplaats van mgr. Hanssen, in Venray, waar zijn zuster, mère Antoinette van de Zusters Ursulinen, zich even naai de lijkauto begaf en het dorp van zijn jeugd, Broekhuizenvorst, stond men even langer stil. Zo duurde het tot half acht eer de stoet in Roermond arriveerde. De begrafenis Rijk Iteefl er dertien aangekocht Eeuwfeest van Lourdes SP0RTC0STUUMS en -COLBERTS MAN ABOUT TOWN costuums f 145.-en f 149.- Overijsselse gedeputeerden GEEN OPEN PRIJSVRAAG VOOR PROVINCIEHUIS r „ORANTE" OP CRUTSE NAAR ZONNIGE ZUIDEN RUSSISCHE KUNSTMAAN BOVEN ONS LAND FOTOGRAFEREN! vraatt AGFA films niets! Ook knopen doorhakken. KNOPENFABRIEK BIJKERK1 UIT DE AS HERREZEN V BVRIJDAG 27 JUNI 1958 PAGINA 3 9 V Mère Antoinette Hanssen Ó.S.U., zuster van mgr. Hanssen, slaat met moeder overste de lijkstoet, die Venray passeerde, gadeMgr. Féron en drs. van Odijk verlieten bij de St.-Petrus-Banden-kerk cle auto om.mere Antoinette te con doleren met het verlies van haar heerbroer. (Van onze weerkundige medewerker) Tot 18 a 20 gr. C. steeg de temperatuur gistermiddag tijdens een tijdelijke weers- verbetering. In de avonduren kwam van het zuiden weer een regengebied boven on« land le liggen, dat samenhing met een depressie, die vanmorgen voor de Zuid- hodandse kust lag. Aan de zuidzijde hier van ruimde de wind plotseling van oost naar zuidwest en nam tot krachtig of hard toe. Deze depressie trekt verder naar het noorden met als gevolg, dat de koele lucht het gehele land zal overstromen. Boven de Oceaan trekt een volgende depressie naar Zuid-Engeland maar deze zal on* niet voor zaterdagavond kunnen bereiken. Hierdoor zijn er morgen op- klaringen te verwachten met hier en daar nog een bui, maar de temperatuur blijft voor eind juni nog steeds enkele graden j beneden normaal. Op het Wilhelminaplein aldaar, bij de ingang van de stad, waren duizenden bijeengekomen. Onder hen waren mi nister Cals en staatssecretaris Höp- pener, beiden Roermondenaars, die ech ter zaterdag bij de begrafenis niet aan wezig kunnen zijn in verband met de viering van het 150-jarig bestaan van het Rijksmuseum in Amsterdam. Voorts waren daar de leden van het Kathedraal Kapittel, het gemeentebestuur met bur gemeester Geuljans aan het hoofd, mi litaire en rechterlijke autoriteiten, de theologanten van het groot-seminarie, deken mgr. A. Terstappen en de ver dere geestelijkheid van de stad alsme de vele andere belangstellenden, die de bisschop door de straten van de stad een laatste geleide gaven naar zijn pa leis. Daar werd terstond na de aankomst het stoffelijk overschot opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte werk kamer van monseigneur. Het is in een kist met glazen deksel gelegd, gekleed in vol bisschoppelijk ornaat, met mij ter, paars kazuifel en het kleine borst kruis, dat*wordt gebruikt bij de pontifi calia en de bisschopstaf. Naast de kist staan kelk en pateen, wapen, mijter en het gróte borstkruis. Daar ligt ook het ridderkruis van de orde van de Neder landse Leeuw. Een zestal zilveren kan delaars flankeert de baar. Aan het hoofdeinde staan tegen een paarse achtergrond witte lelies, witte anjers en violieren. Het gezicht van de overleden bisschop is door de ziekte sterk vermagerd maar vertoont een serene rust. Als eerste kwam mgr. Lemmens met vicaris Van Odijk en de beide secreta rissen van het bisdom een gebed stor ten voor de zielerust van mgr. Hanssen. Daarna volgden minister Cals, staatsse. cretaris Höppener, het gemeentebestuur van Roermond alsmede prof. Prick. Korte tijd later werden de Roermonde naars in de gelegenheid gesteld een laatste bezoek bij hun bisschop te bren gen. waarvan honderden gebruik maak ten. Vandaag was daartoe nog de ge hele dag gelegenheid. Om half acht vanavond zingen de theologanten van het groot-seminarie het dodenofficie in de kathedraal. Bij de begrafenis, morgen, zuilen alle Nederlandse bisschoppen en voorts o.rn. kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, minister Struycken en staats secretaris Moorman aanwezig zjjn. Tjjdens de H. Mis zal geen lijkrede worden uitgesproken. In plaats daar van zal de laatste boodschap van de bis schop aan zijn gelovigen die hij als geestelijk testament heeft achtergela ten, worden voorgelezen. Na de pontificale Requiemmis in de kathedraal, welke zoals men weet zal worden opgedragen door de aartsbis schop, mgr. Alfrink, zal de absoute worden gegeven door de bisschoppen mgr. Lemmens, mgr. Huibers, mgr Mutsaerts, mgr. Baeten en mgr. Alfrink. Om tien minuten over tien trekt morgenochtend de stoet van de kathe draal naar het bisschoppelijk paleis om vandaar het stoffelijk overschot van mgr. Hanssen naar de kathedraal te be geleiden. Voorop gaat het begrafeniskruis, ge ëscorteerd door acolieten en gevolgd door de vlaggen der organisaties, de koninklijke harmonie van Roermond, de vrouwelijke religieuzen en broeders, de seminaristen en priesters in rochet. Dan volgt het Kathedraal Kapittel en ver- Volgens alle Nederlandse bisschoppen en enige abten. De lijkbaar zal worden gedragen door de jongste priesters van het bisdom, die met Pasen nog door mgr. Hanssen zijn gewijd. Aan weers zijden van de baar wordt de overledene op zijn laatste tocht begeleid door zijn klasgenoten. Achter de baar lopen seminaristen, die de tekenen der bisschoppelijke Waardigheid dragen: staf, mijter en wa pen, alsmede het onderscheidingsteken behorende bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. On middellijk hierachter komen de fami lieleden en daarna de civiele en militai re autoriteiten, vervolgens de organisa ties en de gelovigen. De kathedraal blijft gesloten totdat de stoet arriveert. In de kerk nemen de bisschoppen en abten plaats tussen al taar en communiebank, in het sacra mentskoor de priesters, in het Maria- koor de religieuzen, in het middenschip rechts de autoriteiten en links de fami lie. Na de plechtigheden in de kathedraal zal de stoet niet langs de traditionele weg trekken, zoals aanvankelijk de be doeling was, doch via de tunnel bij het station naar het kerkhof bij de Kapel van O. L. Vrouw in 't Zand gaan. (Van onze correspondent) Rome, juni. De recente benoeming door de Paus van Kardinaal Gregorius Petrus Aga- gianian tot Pro-Prefect van de Propa ganda als opvolger dus van de zo tra gisch overleden Amerikaan, Kardinaal Stritch is hier in Rome met opval lende vreugde begroet. En dit valt ge makkelijk te verklaren uit de persoon lijkheid en de levens-bijzonderheden van deze Kardinaal, die ongetwijfeld een der meest interessante leden is van het H. College. Kardinaal Agagianian is n.l. een gebo ren Rus afkomstig uit de Kaukasus, waar hij in 1895 werd geboren. Als jon gen nog kwam hij al naar Rome, waar hij aan het college van de Propaganda met opvallend succes studeerde en al in 1917 tot priester werd gewijd- In 1919 keerde hij naar zijn vaderland terug, maar werd twee jaar later alweer naar Rome geroepen, waar hij benoemd werd tot vice-rector van het Armeense college. Hij doceerde cosmologie en sacramen tele dogmatiek. Hij spreekt behalve Rus sisch, ook nog Italiaans vloeiend! Latijn, Frans en Engels. In 1937 volgde hij de toen overleden Patriarch van de Armenen op. Dit ge schiedde door middel van een verkiezing door de Armeens-Katholieke Synode. Hoe zeer hij het aanzien van de Romein se Curie genoot, blijkt wel uit het onge wone feit, dat Paus Pius XI al zes da gen later zijn bekrachtiging aan deze uitverkiezing verleende. Bij gelegenheid van het historische Consistorie van 1946, toen de H. Vader maar liefst 32 nieuwe Kardinalen cre- eerde, weerd ook de Armeense Patriarch tot het purper verheven. Het was de eerste Russische Kardinaal. Sedertdien keerde hij minstens twee maal per jaar naar Rome terug, waar hij overigens alles bij elkaar ruim dertig jaar heeft gewoond. Naast zijn ander wetenschappelijk werk verwierf hij zich vooral grote verdienste als Voorzitter van de Pauselijke Commissie voor de codificatie van het Oostelijk Kerkelijk Recht. En zo is hij nu dus benoemd tot Curie kardinaal en wel op een van de belang rijkste en meest invloedrijke posten. We begaan waarlijk geen indiscretie, als we erop wijzen, dat Kardinaal Aga gianian van alle niet-Italiaanse Kardi nalen (die overigens de overgrote meerderheid uitmaken van het H. Col lege op het ogenblik) de énige is, die algemeen als „papabel" wordt be schouwd. Juist omdat hij de Romein se Curie door en door kent, bij de an dere Kardinalen zeer groot gezag ge niet, (evenals een merkwaardige po pulariteit bij de Romeinen) en voorts een persoonlijkheid is, die in ieder op zicht* kan worden aangeduid als „van internationaal formaat". En in dit licht bezien, verkrijgt zijn benoeming tot Curie-Kardinaal en tot leider van de Propaganda een nóg grotere betekenis. Z.H. de Paus heeft Mgr. dr. Otto Spül- beck. tot heden apostolisch administrator van het bisdom Meissen (Oost-Duitsland) benoemd tot bisschop van git giocees. Zjjn voorganger Mgr Wienken hag in augustus 1957 afstand gedaan. Mgr. Sipül'beck is als modern filosoo.f zeer bekend: hij schreef o.a. een boek ..Christus en het wereldbeeld der mo dern,» natuurwetenschappen", waarin hij de resultaten van zijn studies in wiskun de, natuurkunde, wijsbegeerte en theolo gie verwerkte Het bisdom Meissen is het enige Duitse bisdom, dat geheel in de Sovjet-zóne ge- iecen is en telt meer dan 700.000 katholie ken. Aldus bericht het K.N.P. (Van onze correspondent) De beeldhouwtentoonstelting Sonsbeek mag zich reeds In een groot succes ver heugen. In opdracht van de miïiister van Onderwijs, K. en W.. heeft de rijksadvies commissie voor beeldende kunst dertien van de geëxposeerde werken aangekocht. Daarbij zijn er twee van Mari Andriessen Bi. de Handen en de Zaaier, eveneens twee van Cor Hund: Lazarus en een por tretstudie. Voorts van Toon Kelder Oiseau en van Piet Siegers het Everzwijn; van baronesse van Pallandt het portret van baronesse Van Heemstra en van mej. Pant; Giraffe. Van Hbo Scheffer kocht de commissie Michaël; van H. Verhulst; Sables d'or; van Corn. Visser twee vogels en van A. Folten tenslotte twee reliefs, een wit en een wit-zwart. Van particuliere zijde zouden boven dien nog twee belangrijke aankopen zijn gedaan, maar aangezien de Stichting Sonsbeek hierover nog geen officiële be vestiging kon verkrijgen van de zijde der kopers, kunnen over deze aankopen nog geen verdere mededelingen worden ge daan. (Van onze correspondent) De monumentale, uit de 14e eeuw d&ÉÉ terende St.-Catharinakerk die sedert Wé' reformatie in gebruik is bij de Nederlands Hervormde Gemeente en tijdens de be vrijding- in het' najaar 1944 door de te rugtrekkende bezetter deerlijk werd ge havend. is thans weer stijlvol gerestau reerd. Het kerkgebouw zal dinsdag 15 juli weer officieel in gebruik genomen worden. De vrij kostbare restauratie kwam me de tot stand door medewerking van Mo numentenzorg, provincie, gemeenten en particulieren, terwijl uiteraard ook de kerkvoogdij een aanzienlijk deel der kos ten voor haar rekening narn. De befaam de graftombe van baron Johan Thedoor van Friesheim kon worden herplaatst. Af stammelingen'van deze vroegere gouver neur van de vestingstad Heusden wer den opgespoord; zij zullen bii.de plechtige ingebruikneming van de herstelde kerk aanwezig zijn. evenals enkel* nabestaan den van de vroegere kerkvoogden Bee- laarts. die in 1637. toen het.kerkgebouw door brand geteisterd werd. een belang rijk aandeel hadden bij de restauratie. Gistermiddag heeft veldmaarschalk Montgomery in gezelschap van minister Staf een afscheidsbezoek gebracht aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op paleis Soestdijk. V.l.n.r. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, minister Staf en veldmaarschalk Montgomery. Het tweede concert van het Concert gebouworkest, in het kader van het Hol land-Festival, donderdagavond, werd ge dirigeerd door Hans Rosbaud. Deze pio nier van de moderne muziek en dirigent aan de Südwestfunk te Baden-Baden, is bijzonder bekend geworden door zijn in terpretaties op de festivals van Donaue- schingen en Aix-en-Provence. Speciaal zijn Mozart-vertolkingen worden ge roemd. Hij is Schönberg-apostel en gaf onlangs de première van diens opera Mozes und Aron. Verleden maandag was hij de ziel van de zeer suggestieve op voeringen te Amsterdam van „Erwar- tung" en „Von Heute auf Morgen", twee opera's van voornoemde Weense mees ter. Hedenavond bracht Rosbaud ons in contact niet Sohönbergs „Variaties voor orkest", op. 31, en we zijn hem dankbaar voor deze kennismaking. We hebben in deze variaties de geniale vinder, de bij zonder knappe orkestrator en zijn sur realistisch constructivisme bewonderd, maar een liefde op het eerste gezicht is het niet geworden. Met welk systeem men een compositie opbouwt laat ons koud, als men met het klinkende resul taat maar op overtuigende manier iets te zeggen, iets mede te delen heeft. In zijn opera's, want Schönberg is en blijft in de eerste plaats theaterman totaal pp psychologische basis ontwor pen, doet hij suggestieve en rake dingen met zijn twaalftonig systeem. In boven vermeld werk, dat als première ging in het „Gebouw", was de fanaticus Schön berg aan het woord, ultra origineel doch in een contrapuntische muziektaal die ons voorlopig niet overtuigt. De contras ten van dit reeds 30 jaar oude opus wer den door Rosbaud talentvol belicht. Een betere pleitbezorger had men voor deze variaties niet kunnen "inden. Het orkest paste zich in hoge mate bij de knappe orkestleider aan, die de gecompliceerde partituur uit het hoofd dirigeerde. Het wordt de laatste tijd mode een concert met een Haydn-symfonie te be ginnen en zo komen we weer terecht in een gewoonte van de eerste helft van de 18e eeuw, toen deze nog „Ouverture" genoemd werd. Als grote vereerder van de Weense meester stellen we deze pro gramma-keuze op prijs. De op en top muzikanteske symfonie in C gr, nr 90, werd door Rosbaud en ons superbe or kest uiterst licht, soepel spielfreudig en markant belicht. De houtblazers excel leerden in menige fraaie cantilene. En hoe virtuoos het schitterende ensemble voor de dag kan komen, werd in de fi nale gedemonstreerd. Tenslotte was het Arthur Grumiaux, de fameuze Belgische violist, die na de pauze aller harten won met het Viool concert van Joh. Brahms. Warm van toon, uiterst genuanceerd, volmaakt van techniek droeg hij de solopartij voor. Even geïnspireerd als Grumiaux' spel, was Rosbauds directie. Het warme ap plaus vormde de dank van het audito rium. O. v. H. Rector en senaat van de r.-k. universi teit te Nijmegen hebben voor 12 juli een in hef Concertgebouw „De Vereniging" te houden buitengewone academische zitting belegfj ter gelegenheid van de eeuwher denking van de verschijningen van de Moeder Gods te Lourdes. De bijeenkomst wordt geopend door de rector magnificus, prof. dr. W. Gros- souw. Voorts wordt gesproken door prof. dr. E. Schillebeeckx O.P.. en door prof. dr. H. Fortman. Het slotwoord wordt ge sproken door mgr dr. B. J. Alfrink. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door het universiteitskoor onder leiding van dr. B. Kahmann CssR. Van donderdag 11 tot en met zondag 14 september organiseert het Internativ naai Bureau voor het Katholiek Onderwijs te Rome onder voorzitterschap van mgr mr. Fr. Op de Coul. d recteur van het r.-tC. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. een wereld congres. Hot thema luidt: „Aard en taak van de katholieke school en haar antwoord op de realiteit van de moderne wereld" De sprekerslijst omvat o.a de Belgische minister Pierre Harmei en de Italiaanse oud-minister van onderwijs, Guido Go- nella. In de loop van het congres zal Paus Pius XII de congressisten in audiëntie ontvangen. Voorlopig is deze audiëntie vastgesteld op zaterdag 13 september Aldus meldt het K.N.P. U heeft er. na de eerste grote toeloop, lang op gewacht, maar nü. nog vóór de zomer zijn ze er weer. die makkelijke lichtgewicht Terlenka zomercostuums in prach tige, exclusieve dessins. (Van onze correspondent) Het provinciaal bestuur van Overijssel heeft tijdens de voorjaarszitting op ver zoek van de Staten het voorstel terugge nomen om aan de architecten ir. ,T. Wc. Boks, prof. M. F. Duintjes en prof. G. H. Holt opdracht te geven om een ontwerp t.e maken voor een njeuw provinciehuis teaen een honorarium van f 28.000 ieder. De Staten betreurden nl. dat 'dan gVtiprj architecten uit de eigen provincie een kans zou krijgen Daarom zagen zij lie ver een open priisvraag uitgeschreven. Ged. Staten hebben het voorstel even wel opnieuw ongewijzigd ingediend. Zij zeggen daarbij, dat bij een meervoudige opdracht de nrovincie vrii blijft in haar keuze, terwijl bij een priisvraag onont- komelijk het ontwerp van de winnaar d'pnt te worden genomen. Voorts heeft de permanente prijsvraag- commissie van de BNA als haar mening gegeven, dat de gedetailleerde eisen, die provincie stelt, bij een priisvraag niet onnen worden gehandH-iar-Fd i Tevens zal dan moeten worden afge- I wacht of de meest reoreseetat!ev.? archi tecten zullen deelnemen. Om dez° rede nen bliiven Ged. Staten voorstander van een meervoudige oodrarht. ;-T t i -?s- - Vandaag heeft het vlavgeschip van de Maatschappij „Nederland", de „Oranje", onder commando van kapitein H. Zeil maker, de Amsterdamse haven verlaten voor het maken van ziin eerste cruise in 1953 naar het zonnige zuiden. De route van het schip is als volgt- Amsterdam, Southampton (28'6), Ceota (1/7), Palma (3/7), Genua (5/7). Lissabon '8/7), Southampton (11'7), Vlissingen, waar het schip 12 juli wordt verwacht en van waar het dezelfde dag weer vertrekt voor de tweede cruise langs dezelfde ha vens. Meer nog dan „Fancy Free" van Jerome Robbing is „Rodeo" van Agnes de Mille een Amerikaanse ballet. Men kent de allesbeheersende plaats, die de zaterdag middag Rodeo in de Zuidwestameri- kaanse steden inneemt. Inge heeft er in „Bus Stop" een toneelmatige introductie van gegeven. Vooral de uitbundige sfeer waar het volkvermaak zich richt op het bewonderen en bewonderd worden, is typerend Maar Agnes de. Mille is van dit gegeven uitgegaan om achter de fagade van het aanschouwen van behendigheids- proeven waarbij de uiterste krachtsin spanning van de knechten der verschillen de farms wordt geëist, te wijzen op de diepere verlangens bij de jonge vrouwen die daar aanwezig zijn. Zij willen een ge schikte man uitzoeken en de Rodeo geeft haar daartoe,een uitgelezen kan. Ze ko men van ver. In Amerika is 120 km een afstand die men tot de „naaste omgeving" rekent. Ze zijn moe, vol verwachting en bereid om alles van het feest te maken dat na de dressuur volgt de reis heeft toch lang genoeg geduurd om geen verloren avond te hebben. Op de beeldende muziek van Aaron i Copland, in een decor van Oliver Smith j en kostuums van Saul Bolasni heeft Agnes de Mille een choreografie gemaakt, die uitstekend de kwintessens weergeeft. Zowel in „Rodeo" als „Billy the Kid", dat zondag zijn eerste voorstelling van dit jaar zal beleven, is de muziek typerend sfeervol. Het ritme is afwisselend. Een ze kere ruwheid kan men achter de orchcs- tratie horen klinken. De uitvoering door het American Ballet Theatre gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gaf een vreugdevol weerzien op het to neel. Het is John Kriza als Champion Roper die zijn krachten stoer toont en die een held wil zijn. Dit cesarisme is voor alsnog zo onschuldig, dat de choreografe geen loodzware ernst in de zetting heeft gelegd. Men kan het zo stellen, dat dit ballet toont hoezeer de klassieke training de moderne dansstijl ten goede komt. Wanneer men van een eigen karakter'wil spreken in verband met het American Ballet Theatre, dan kan men opmerken dat deze groep consequent heeft voort gebouwd op de klassieke traditie. De ex pressionistische stromingen in de Ver enigde Staten hebben natuurlijk mede de moderne stijl van deze groep bepaald. Het corps de ballet is in dit land. waar de oersoonsverheerlijking soms uitzonderlijke vormen aanneemt, ondergeschikt. Het stersysteem is echter in de danskunst niet verwerpelijk. In „Rodeo" kunnen John Kriza, Ady Addor en Jillana Wiliams schitteren. Het is niet misplaatst maar relevant met de nhoud van het libretto De uitvoering van „Rodeo" was hoogst amusant en trefzeker. De herhaling van „Winter's Eve" en „Offenbach in the underworld" leverden geen aanleiding om onze mening van de opvoering të Rotterdam te herzien. Het imponerende werkstuk van de jonge Schotse choreograaf vond in Nora Kaye weer 'n sublieme vertolkster van de blin de vrouw. Scott Douglas had deze keel de rol van de jonge man. Hij is een knappe danser, die iets minder allure heeft dan John Kriza. Zijn opkomst was Hei Brits ei. ministerie van defensie maakt bekend, dat Britse, Franse. Ne derlandse en Amerikaanse duikboten zullen deelnemen aan een NATO-oefening in het noordoostelijke deel van de At lantische Oceaan, die duurt van 7 tot 21 juli. De derde Russische kunstmaan zal za terdag in ons land te zien zijn om 2.04 uur in het zuidoosten op een hoogte van zestig graden. De raket is te zien om 1.55 uur in het zuidoosten, eveneens op de zelfde hoogte. Beide bewegen zich in de richting van zuid naar oost. Zondag zal de raket te zien zijn om 2.15 in het noordwesten op een hoogte van dertig graden, komende uit het westen en gaande naar het noorden. De kunst maan zelf is dan te zien om 2.42 in het noordoosten op een hoogte van twintig graden, komende uit het westen, aldus meldt de Utrechtse sterrenwacht. Scène met Violette Verdy ui-t „Offenbach in de onderwerelddoor het. American Ballet Theatre. wat zwak; het lopen trof niet bijzonder door een forse stijl. Alles-bleef te zwak, waardoor de grote gaven en talenten van Nora Kaye des te duidelijke» uitkwamen. In het spectaculaire slotstuk had Ruth Ann Koesun de rol van dekutante over genomen van Ady Addor. Nadat wij haar geestige karaktertypering zager, in „Ro deo", viel het op dat Ady Addor meer geschikt was een plaats in te nemen in het kokette Offenbach-gedoe. Ruth Ann Koesun blijft te lyrisch om de met verf en overdaad overgoten Chereografie de juiste toets te geven. Zeer gaaf en met veel allure werd de Pas de Deux uit „De Notenkraker" ge danst door Lupe Serrano en Erik Bruhn. De zetting, gemaakt naar de choreografie van Leo Ivanov. is niet gericht op het bereiken van een climax. Zij is ook niet alleen maar een aaneenschakeling van korte, virtuose soli, zoals bv. in de Pas de Deux uit „Don Quichotte". Ivanov heeft de muziek van Tschaikowsky op de voet gevolgd en deze niet al te roman tisch geïnterpreteerd. Zowel Lupe Ser rano als Erik Bruhn waren beheerst en correct. De noblesse die van deze dans uitstraalde was treffend. De verschillende nummers werden deze keer onderbrokeri door twee pauzes. Dat is naar onze overtuiging een zeer juiste beslissing van de directie van het Holland Festival. De te snelle opvolging van de prsgrammanummers, die zeer uiteenlo pend zijn van stijl en gemoedssfeer, was in de beide vorige uitvoeringen van het American Ballet Theatre een bezwaar. Nu kregen de toeschouwers even gelegenheid om zich te „ontdoen" van de Einfühlung om iets neutraler-open te staan voor het volgende ballet. Bu. „Het verheugt mij. dat ik op deze dag hier aanwezig kan zijn om namens de minister van economische zaken de officiële opening van de nieuwe fabriek der n v. knopenfabriek „Nijkerk" te verrichten. Ruim twee jaar na de nood lottige brand in februari 1956 is deze fabriek letterlijk en figuurlijk uit de as herrezen. Met ongebroken moed heeft men deze ernstige tegenslag omgezet in een nieuw succes. Dat u, mijnheer Manassen, mede dank zij de steun en medewerking van vele anderen, kans hebt gezien dit resultaat 'te bereiken, bewijst dat u niet alleen knoppn kunt fabriceren, maar kennelijk ook kop pen weet door te hakken". Deze woorden sprak dr. E. L. Kramer, directeur-gene raal voor de industrialisatie en energie voorziening van het ministerie van econo mische zaken, toen hij gisteren in Nij kerk de herbouwde knopenfabriek „Nij kerk" opende. Deze knopenfabriek was een der eerste na-oorlogse nieuwe industriële vestigin gen in ons land en heeft 'n belangrijk aan deel in de Nederlandse knopenproduktïe, die. in geld uitgedrukt de laatste vijf jaar ongeveer met 5U pet. is gestegen. Ook de uitvoer had dee] in deze. stijging en zelfs met "een iets hoger percentage.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3