Zwi j gende protestmars liep uit op bekogeling Sovjet-ambassade Hulp aan Hongaren en repatrianten in 57 belangrijkste werk voor Rode Kruis Vermindering van Amerikaanse hulp aan het buitenland.'' (sociale wegwijzer) Indrukwekkende stoet geleidt mgr. Hanssen naar zijn laatste rustplaats Uit alle Hongaarse studenten in Bonn Wij vergeten de dood van Imre Nagy en Pal Maleter niet Het aantal bloeddonors blijft toenemen Droeve rouw heerste in St.-Christoffèlstad Friezen uit drie landen bij elkaar Ned. Antillen willen baas zijn in eigen huis Staat verliest proces tegen B.U.M.A. 5,3 miljoen op giro- rampenrekening Eisenhower „diep teleurgesteld" over aan beveling van commissie van Huis van Afgevaardigden De sociale verzekering geeft geen cadeautjes! Duizenden namen afscheid V B ZATERDAG 28 JUNI 195b PAGINA 14 „Sovjet-moordenaars" „Gebruikt de gummi knuppel!" Groot-Fries congres in Leeuwarden Excuses Peking (England) De Wit zal moeten vertrekken Het statuut Arrest Hoge Raad PERONISTEN MOGEN WEER POLITIEKE PROPAGANDA BEDRIJVEN Informatiebureau Nieuw hospitaalschip Onvoldoende voorziening Eerste hulp Vele bisschoppen In de kerk Schadeverzekering OOSTENRIJKSE ONDERSCHEI DING VOOR Dr H. v. DOOR>^ 5? (Van onze correspondent) BONN, juni. Het is in het verleden al vele malen gebeurd, dat buitenlander^, die aan de universiteit van Bonn studeren, van de overheid toestemming kregen om een demonstratie te houden. Zo kwamen korte tjjd geleden de Arabische studenten In Bonn bjjeen voor het houden van een zwijgende mars met spandoeken. Thans echter, na de terechtstelling van de Hongaarse vrijheidshelden, hebban de Hongaarse studenten, gesteund door hun Duitse medestudenten, ver buiten Bonn, bij Rolandseck aan de Rijn, voor de Sovjetrussische ambassade gedemon streerd. Aanvankelijk scheen alles rustig te verlopen. De leiders van de betoging, die in het nabijgelegen hotel „Düsseldorfer Hot" een soort van stafkwartier had den opgeslagen, maakten nog bij het begin van de betoging bekend, dat men zich met spandoeken zwijgend voor de Sovjetrussische ambassade zou opstellen, geheel volgens de aanwijzingen van de politie, waarvan de navolging ook de strikte voorwaarde was voor het verlenen van de vergunning voor de betoging. met hen, die tegen de politie hebben ge vochten? Natuurlijk is de politie van me ning. dat het opstootje van tevoren was beraamd en dat het teken van een der Hongaarse studenten (,-Wij zingen nu het teken tot de aanval op de Sovjetam bassade had moeten zijn. Met deze vra gen heeft het ministerie van buitenland se zaken echter niets te maken. Daar heb ben de organen van het strafrechtelijk onderzoek zich mee bezig te houden. Men za! er échter niet gemakkelijk in Toen twee Hongaarse demonstranten, begeleid door twee politie-mannen, zich echter tegenover het gebouw van de Sov jet-ambassade opstelden, werden zij in een oogwenk omringd door een groot aan tal Duitse en Hongaarse studenten en verder door een menigte nieuwsgierigen. De aanleiding daartoe was het enorme spandoek, dat de beide Hongaren aan stokken boven hun hoofden hielden, want er stond op te lezen: „Sovjet-moorde naars! Wij vergeten de dood van Imre Nagy en Pal Maleter niet!" Steeds meer studenten en nieuwsgierigen kwamen erbij staan. Er was inmiddels reeds een menigte op de been van vierhonderd man sterk. Hongaarse vlaggen met rouwfloersen, vier kleine meisjes in Hongaarse nationale klederdracht, fakkels met doodskaarsen verschenen rond het spandoek, dat wel iswaar niet meer het enige was. maar wel het grootste. Op een der andere stond: „Vandaag moordt de Sovjet-Unie in Hon garije en morgen?" Op weer een ander kon men lezen: „Het westen onderhandelt de Sovjet moordt". Nadat de betogers anderhalf uur zwij gend voor de ambassade hadden gestaan ging een klaarklijkelijk tot de leiders behorende Hongaar de rijen langs en zei: „Wij zingen nu ons volkslied en daarna het Duitse volkslied. Wanneer ik de hand omhoog steek beginnen we' Nauwelijks had hij echter zijn hand in de lucht gestoken, of daar rinkelden de ramen van het ambassade-gebouw niet luid, maar toch duidelijk hoorbaar zodat ook de politie opmerkzaam werd. Waar schuwingsschoten werden gelost, en op hetzelfde ogenblik brak de storm los. Inktpotten vlogen tegen de muren van het gebouw en hun blauw-zwarte inhoud stroomde over de witte gevel. Een hagel van stenen kletterde tegen de vensters en vernielde alle ruiten op vijf na. Spreek koren werden aangeheven: „Moorde naars! Moordenaars! Moordenaars!", dan: de Sovjets eruit!" en „Vrijheid voor Hon garije!". Plotseling klonk over de luidspre ker van de politiewagen het bevel: „Houdt u op met stenen gooien", maar deze op roep verklonk, zonder dat men er acht op sloeg, in het, golvende gejoel van de steeds en steeds weer herhaalde roep: „Moordenaars! Ga naar huis. vervloekte Sovjets!". Eit weer werd het gebouw met inktflessen en stenen bekogeld. Inmiddels hadden de politiemannen, die in een naburig café zaten te kaarten op geschrikt door het lawaai, de kaarten er- Gistermorgen is in het provinciehuis te Leeuwarden de eerste wetenschappe lijke zitting begonnen van het Groot- Fries congres. De commissaris der Ko- nmgn voerde er ais eerste het woord. Hij zei, dat de gemeenschappelijke problema tiek van de drie Frieslanden onder andere 'ligt in de taak de eigen cpltuur en taal niet slechts te bewaren, doch ook-verder te ontwikkelen, opdat zij hun plaats blijven innemen in ons in snelle ontwikkeling veifkèrende werelddeel. De plaatsbepa ling van deze cultuurgemeenschappen binnen het nationale staatsverband is een vraagstuk, tot welks bevredigende rege ling in ons land de totstandkoming van een wettelijke regeling van het officiële gebruik der Friese taai zeker veel heeft bijgedragen. Een speciaal probleem voor Westerlauwers-Friesland is de zuigkracht slagen de SJongaarse studenten een voor- j die westelijk Nederland op de Friese be- opgezet plait te verwijten, wanneer zevolking uitoefent, vooral op de jongere, bljjven volhouden, dat men slechts een j produktieve leeftijdsgroepen. Het aantal zwijgend protest in den zin had en dat het opstootje dus het gevolg was van een plotseling oplaaiende woede. 11 11 de politie uit Mainz, Koblenz en andere steden aan de Rijn, die tot op dat ogen blik op een bosweg terzijde van het am bassadegebouw hadden staan wachten gingen tot de aanval op de betogers over Eerst probeerden zij door het geven van bevelen en met armen en vuisten de de monstranten uiteen te drijven. Toen de menigte echter begon te loeien, werden de politiemannen een ogenblik onzeker. Op dat moment riep een hoge politiefunctionaris: ..Gebruikt u dan toch in 's hemelsnaam de gummi- knuppel!" Toen hagelde het slagen op de demonstranten. Klaarblijkelijk had het krasse bevel van de politie-officier alle remmen van de behoeders der orde losgemaakt. Blindelings sloegen ze op hoofden, nekken, armen en ruggen, op vrouwen en mannen, zoals het toevallig uitkwam. De demonstranten weerden zich echter als razenden. ze vielen de politie aan, sloegen er met vuisten en huissleutels op los. worstelden met de agenten en vervloekten hen met schuim op de mond. En steeds weer werden stenen gegooid naar de ambassade, waar af en toe. gedurende een fractie van een seconde, een Sovjethoofd aan de rand der gordijnen verscheen. Het langst duurde de verbitterde strijd tegen de groep Hongaarse studenten, die zich om hun nationale vlag hadden ge schaard en deze met verbeten woede ver dedigden. Tijdens dit alles hieven de demonstran ten steeds maar weer opnieuw de Hon gaarse vrijheidshymne aan en het lied „Eenheid, recht en vrijheid" uit de Duit se bondsrepubliek. Eindelijk echter was de politie de toestand meester. De ste nengooiers. men zegt, dat het er dertig waren, werden in gereedstaande politie wagens gedreven en ook werd een ge wonde demonstrant weggedragen. Toen ging de menigte eindelijk uiteen. Natuurlijk protesteerde men van Sov jetrussische zijde bij de Bondsregering En het spreekt ook vanzelf, dat het mi nisterie van buitenlandse zaken zijn ver ontschuldigingen heeft aangeboden, eerst bij de Sovjetrussische zaakgelastigde en daarna door middel van een plechtig excuusbezoek door d'e leider van de af deling voor zaken, het oosten betreffen de. aan de Sovjetrussische ambassade. Het zal ook duidelijk zijn, dat de rege ring van de Bondsrepubliek de gevor derde schadevergoeding voor alle ver nielingen, die aan en misschien ook m het gebouw zijn aangericht, zal vergoe den. Wat zal er echter gebeuren met de or ganisatoren der demonstratie (Hongaarse studenten) en met degenen, die met ste- bij neergegooid' en 100 man geürüformeer- nen en inktflessen hebben gegooid, en WINDSTREKEN Rome Even een blik omlaag, over de Alpen en een kijkje in de boeken van het Italiaanse bureau voor de Statistiek. En dat vertelt ons, dat naar thans is gebleken op 30 april het inwo- nersaantal van Italië de vijftig mil- High Legh Engeland J joen heeft overschreden. laboratorium voor zonne-energie. Men hoopt te zijner tijd <1. zonne- energie aan te wenden voor koeling, luchtverversing, het opwekken van elektriciteit en andere nuttige werk zaamheden. Nieuws van het Chinese leger. Een officiële mededeling is uitgegaan van de staf en betreft de haardosser van de militairen. Luister, soldaten van Nederland: de Chinese soldaten mo gen hun haar net zo lang dragen als ze maar wensen, als ze er alleen maar voor zorgen, dat ze er tijdens een mars van achteren niet op trap pen kunnen. Deze maatregel is af gekomen, nadat verschillende leger eenheden hadden bevolen, dat alle soldaten met kaalgeschoren hoofden moesten rondlopen. Arcen (L.) De schutterij „Het Jonge Gilde" heeft de jaarlijkse vogelschietwed- strijd gehouden. Koning is geworden In de nabijheid van een huis vond men het lijk van de Sl-jarl^e textiel koopman Harry Baker. Hij bleek ge wurgd met een nylonkous. Harry Baker stond bekend als de man. die de mooie jumpertjes etc. afleverde onder het motto: betaal wanneer ie kunt Er waren wel eens dames, die dat motto nogal gemakkelijk opna men. En nu zoekt uien naar een verdwenen dame. die in het krijt stond voof een jumpertje, dat nooit betaald was. Zij zou wel eens de moordenares kunnen zijn, meent de poHtie. Leicester (Engeland) Twee films vertoont een bioscoop in één programma. De titel van de eer ste; Tel tot drie en bid. De tweede film heet: Tel tot vijf en sterf. Na een verblijf van enkele weken in Nederland is mr. S. van der Meer, minis ter van justitie van de Ned. Antillen gis teravond laat met bet lijnvliegtuig van de KLM via New York naar Curagao te ruggekeerd. Voor het toestel vertrok ver telde hij op Schiphol nog, dat hij hier verscheidene vraagstukken, welke met zijn departement verband houden heeft besproken. Met minister Samkalden had hij bv. overleg gepleegd over het instel len van cassatie bij de Nederlandse" Hoge Raari ten behoeve van de rechtspraak van de Ned. Antillen, een kwestie, die al enige jaren loopt. De besprekingen hierover waren bijzonder vruchtdragend geweest. Met prof. De Gaay Fortman had hij voorts gesproken over regelingen op privaat rechtelijk terrein. Prof. De Gaay Fort man komt over enkele weken naar Cu racao voor het geven- van advies. Met stelligheid ontkende de minister, dat hij hier stappen had ondernomen in verband met de kwestie De Wit. „Men kan de heer De Wit slechts in de Antil len houden met geweld of door onrecht matigheid", zo verklaarde hij. „Voor mij betekent dit dat de heer De Wit de An tillen zal moeten verlaten" In antwoord op een desbetreffende vraag zeidè minister Van der Meer nog. dat de gevolmachtigd ministers Lampe z.i. voorlopig niet naar Nederland zal te rugkeren. De heer Debrot zal de lopende zaken behartigen. Me-t betrekking tot een eventuele her ziening van het Koninkrijkstatuut ver klaarde de heer Van der Meer: De Nederlandse Antillen dienen haas te zijn ln eigen huis. In dit verband dient artikel 24 van het reglement van de gou verneur dan ook gewijzigd te worden of wellicht geheel te vervallen. Natuurlijk zullen de Antillen eerst een lijst met wen sen over de wijzigingen van het statuut samenstellen. Daarna zal contact met Su riname worden gezocht. Op dit ogenblik is over dit punt nog geen voeling gehou den met Suriname. Overigens ben ik van oordeel, dat wijziging van het statuut al eerder had' dienen te geschiedden. De Hoge Raad beeft gisteren arrest gewezen in een geschil tussen het Bureau voor Muziekauteursrecht (BUMA) en het PTT.-bedrijf. Daarin zegt de raad. dat de P.T.T. zich met haar draadomroep tot een andere kring van het publiek richt dan de radio-omroep. De draadomroep biedt dus een eigen mogelijkheid tot ex ploitatie van een kunstwerk in het publiek Deze eigen vorm van openbaar maken valt onder art. 1 der auteurswet. Hieruit volgt, zo zegt de Raad, dat de Staat voor de verspreiding door middel van de draadomroep van tot het BUMA-repertoire behorende werken de toestemming van BUMA behoeft. Op bovenstaande gronden is het cassa tieberoep van Staat en P.T.T. (nadat ook rechtbank en gerechtshof de vordering vari BUMA reeds hadden toegewezen) ver worpen in inwoners van Friesland bedroeg in 1880 nog ruim acht procent van het landelijk totaal, doch tihans nog slechts 4.25 procent. Gelukkig is er in Friesland de bereidheid om nieuwe zaken met een open oog tegemoet te tre den. hetgeen blijkt uit het feit, dat er 89 nieuke industriële vestigingen tot stand kwamen sinds 1945. Het aantal werkne mers daarvan bedraagt in totaal 4.468. Er waait een frisse geest doar Friesland, aldus de commissaris. Er een vaste wil om een stijgend aandeel bij te dragen in onze nationale welvaart en prestatie en er zijn tallo-ze gezonde initiatieven op de terreinen van onderwijs en cultuur en op economisch en sociaal gebied. Na de redevoering van mr. Linthorst Homan begon het wetenschappelijk con gres, dat tot thema heeft „de economie en de cultuur der drie Frieslanden m verleden, heden en toekomst". De econo mie in het verleden werd behandeld door dr. F. Paulsen uit Malmö. Dr E. George gaf ©en schets van het culturele leven in het Groot-Friese ver leden terwijl de laatste spreker, de heer L. Ha-man, de economie van heden be- 6.pr3>k Na afloop was er een ontvangst door hef provinciaal bestuur, 's Middags werd een excursie gemaakt naar de tentoon stelling ..Komende Kansen" te Kollum. Gisteren is te Buenos Aires bekendge maakt, dat de aanhangers van de in 1955 afgezette ex-president Juan Feron in het vervolg, op dezelfde voet als andere par tijen, weer politieke propaganda mogen bedrijven. Met twee grote acties beeft liet Nederlandse Iloode Kruis zicli 1957 beziggehouden; de hulpverlening aan de gevluchte Hongaren en die aan de uit Indonesië gerepatrieerden. Een groot gedeelte van het zojuist versohenen jaarverslag wordt dan ook met de beschrijving van het ver loop van deze acties gevuld. In de dagen van de Hongaarse oktoberrevolutie sloot het Nederlandsche Roode Kruis zich aan bij de gezamenlijke acties, die het internationale comité van het Rode Kruis en de Liga van Rode-Kruisverenigingen van Wenen uit ondernamen en bewoog zich, naarmate de ontwikkelingen zich afspeelden, op vier terreinen. Het eerst bepaalden de acties zich ft)t hulp aan Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk en Joegoslavië, daarna tot de Hongaren in de getroffen gebieden zelf en naderhand tot de verzorging van diegenen, die in Nederland een toevlucht hadden gevonden en tenslotte tot informatiewerk onder de vluchtelingen. Door middel van de giro-rampenreke ning wérd een campagne gevoerd, die uit eindelijk f 5,3 miljoen opleverde. Aan de noodzakelijke -voorzieningen, zoals kle ding, voeding, bloedplasma en kolen werd ruim 3,4 miljoen gespendeerd, terwijl daarnaast voertuigen werden afgestaan aan de hulpverleningscentrale in Wenen, ten behoeve van de materiaaldistributie en het gewondenvervoer. De Liga van Rode-Kruisverenigingen kreeg in de toevluchtgebieden een totaal van 35.000 vluchtelingen te verwerken Het hulpverlenen in Hongarije zelf onder vond uiteraard vanwege de ongeregelde toestanden aanzienlijke moeilijkheden doch ook hier werd, vooral in de vorm van voedselcoorziening -in ziekenhuizen e.d. een grote activiteit aan de dag ge legd- Nederland was bereid aan driedui zend Hongaren gastvrijheid te verlenen. Deze werden opgevangen in centra, waartoe o.m. de Utrechtse Jaarbeurs hallen behoorden. In het inderhaast ge reedgemaakte legerkamp Budel wer den ruim tweeduizend vluchtelingen „verwerkt", die op döorreis waren naar Canada. Met ongeveer twintig vrijwillige krach ten richtte het informatie-bureau van het In het afgelopen jaar is met hulpver leningen aan rampgebieden -in het Mid den-Oosten, Voor- en Acbter-Indië, Zuid- Europa, Indonesië en Centraal-Amerika voor een waarde van ongeveer 400.000 geleverd aan geld, kleding en bloedplas- ma. De Nederlandse gezinnen in Polen werden wederom met kerstpakketten be- dacht. Roode Kruis in november 1956 een Hon gaarse inlichtingendienst op. De werk zaamheden hiervan bestonden uit het ver zamelen van gegevens over familieleden der naar Nederland gevluchte Hongaren. Er konden gegevens worden verstrekt zowel over de in hun vaderland achter geblevenen als over bloedverwanten, die ook de revolutie waren ontvlucht. De tweede belangrijke hulpactie door het Nederlandsche Roode Kruis in 1957 ondernomen Is geweest die voor de Ne derlandse repatrianten uit Indonesië. Een nadere verstrekking van gegevens hier over zal in het verslagjaar over 1958 platshebben. doch reeds uit de thans be schikbare blijkt, dat het Roode Kruis or ganisatorische stappen had ondernomen, die naderhand grotendeels niet behoef den te worden uitgevoerd. Vooral het opvangen van de uit Indo nesië terugkerende Nederlanders is het werkterrein van het Roode Kruis ge weest. De kledingvoorziening en het uit reiken van voedselpaketten vergden een uitgave van 26.000. De commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft aanbevolen het door president Ei senhower gevraagde bedrag van 3.950 miljard dollar, voor buitenlandse hulp in het begrotingsjaar 1958—1959, met 872 miljoen dollar te besnoeien. De commis sie deed deze aanbeveling kort voor het Huis zelf de buitenlandse hulp verder zou bespreken. President Eisenhower heeft 3.950.092.500 dollar voor het programma aangevraagd. Zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat hebben dit bedrag al eerder verminderd. Gisteren moest het Huis een besluit nemen over 'n wetsontwerp, waar bij een maximaal bedrag van 3.675.592.500 dollar voor hulpverlening werd toegestaan. Door deze maatregel, wordt, als hij door Huis en Senaat is goedgekeurd, een pla fond voor het programma vastgesteld. Het werkelijke bedrag, dat zal worden uitgege ven, wordt dan later in een afzonderlijke toewijzingswet goedgekeurd. De toewij zing is altijd lager dan het toegestane to taal. De commissie van het Huis voor de toe- wijzingen beval nu gisteren reeds aan het te verstrekken bedrag vast te stellen op 3.078.092.500 dollar. De commissie stelde verminderingen voor van de gelden voor militaire steun, defensiesteun en van de gelden der ontwikkelingsleningen van de president. „Reuter" meldt, dat Eisenhower gister avond een verklaring heeft uitgegeven waarin hij zegt „diep teleurgesteld" te zijn door de aanbeveling der commissie. „Om een oorlog te voeren en te winnen, heeft men ammunitie nodig. Voor het win nen van de vrede zijn wederzijdse hulp bronnen en opofferingen vereist. De dollars van de Amerikaanse weder zijdse hulpverlening en speciaal de voor economische doeleinden uitgetrokken gel den, vormen de ammunitie, nodig om ae strijd voor de vrede te voeren en te win nen". Indien het Congres gehoor zou geven aan de aanbeveling van de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afge vaardigden, om het door de regering ge vraagde bedrag voftr de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland in het begrotingsjaar 1958—1959 met 872.009.090 dollar te verminderen, zou dit, llaar lk vrees, de vrije staten ernstig nadeel be rokkenen. Tevens zou hiermede de veilig heid der Verenigde Staten in aanzienlijke mate in gevaar worden gebracht aldus de reactie van president Eisenhower. onder de bijzondere projecten van het Rode Kruis in 1957 kunnen worden ge noemd het gereedkomen van het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis in Zierikzee, dat thans goed functioneert en de bouw van het hospitaalschip, dat naar wordt ver moed, in juni 1959 gereed zal zijn. Dit laatste project zal in totaal ƒ1,4 miljoen kosten. De bouw van wijkhuizen van het Groene en het Wit-Gele Kruis mogelijk gemaakt door een schenking van 200 miljoen iire door de Italiaanse regering en het Roode Kruis uit dat land ondervindt vertra ging. Het aantal leden bedroeg in juli 1957 616 680- Bij het Rode Kruis Korps is wederom een vermindering van het aan tal leden opgemerkt, vooral bij de help sters. Bij de artsencursussen daarente gen was er een toeneming van 30 tot 955. Er is sedert 1953 een toenemende stij ging waar te nemen van het aantal bloeddonors. Bij de ogen- en beenderbank is verleden jaar een begin gemaakt met een vaattransplantatiedienst. In d e toekomst zal bijzondere aandacht worden gevraagd voor de steeds uiterma te moeilijke aansluiting van het Jeugd Roode Kruis aan het Grote Rooda Kruis. Fondsenwervingscampagnes hebben in 1957 in totaal 1.4 miljoen opgelevrd, een tsijging van ruim 100.000 ten op zichte van het jaar daarvoor. Met dank baarheid wordt hierbij melding gemaakt van de medewerking die is ondervonden van bioscoopexploitanten voor het toe staan van collecten en de bijdragen van de KNVB. Mej. F. K. t-e Z. voelt zich in de steek gelaten d'oor de sociale verzekering. In deze rubriek leest zij over allerlei rech ten, die de wetten bieden, maar zij heeft van die rechten niet veel bemerkt. Op 20-jarige leeftijd kuurde zij 15 maan. den wegens t.b.c. in een sanatorium. Tij dens die kuur werd haar medegedeeld, dat zij 25 pet van de verpleegkosten zelf moest betalen, omdat zij ni«t ..bijverze kerd" was*(bedoeld is de vrijwillige bij verzekering van de kosten van een groter aantal verpleegdagen dan het Zieken- fondsbesluit aan de verplicht verzekerde garandeert). Mej. K. bestreed de hoge kosten uit het ziekengeld en de invalidi- teitsrente. Zij heeft zich uiteraard onmid. dëllijk bijverzekerd bij het Ziekenfonds. Daarbij werd en dat 'is begrijpelijk t.b.c. uitgesloten. - Wij citeren mej. K.: „Er blijkt dus een onvoldoende voorziening te zijn t.o.v. ver plicht verzekerden. En met eigen bij betaling is zulks voor patiënten niet meer te herstellen". Briefschrijfster werd korte tijd later wederom arbeidsongeschikt wegens t.b.c. Gelukkig is de mogelijkheid van algeheel herstel thans aanwezig. Desondanks vraagt mej. K.: „Zij 6taat nu berooid, overgeleverd aan de genade van de fami lie en straks van de maatschappij, die haar door wie? weer een baan moet bezorgen. Is dat de bedoeling van onze sociale verzekeringswetten?" Geachte mej. K.i Inderdaad bood de verplichte verzekering in de moeilijke omstandigheden, waarin u verkeerde, on voldoende voorzieningen. Vergeeft u ons onze zakelijkheid, wanneer wij daar on middellijk aan toevoegen: maar u had dit zelf kunnen voorkomen, ihdien u zich tij. dig op de hoogte had gesteld van de be. staande bepalingen. M.a.w., u had zich bij het aangaan van uw dienstbetrekking kunnen ja zelfs moeten oriënteren omtrent de inderdaad beperkte voorzie ningen .die de sociale verzekeringswetten bieden. dige vogeltjes bij deze sport het leven moeten laten. Er wordt ge schoten op een houten vogel op een hoge paal. Door dit wapenfeit heeft de winnende schutterij een tegoed van.... 4250 liter bier gekregen. Het dorp Arcen telt twee schutterijen. Het Oude Gilde omvat uitsluitend gehuwde leden, het andere korps de vrijgezellen. Zo kunt u in Arcen heel oud worden, maar toch lid van Het Jonge Gilde blijven. De koningstitel moet gewonnen worden, maar bij het Arcense korps zijn nog meer titels. Die worden bij opbod ver kocht. De majoorstitel ging dit jaar weg voor 1250 liter bier en de kapi teinsrang deed het nog beter met 1500 liter. Negen jongens en meisjes van een kleuterschool zijn nu weer terug uit het ziekenhuis, waar ze een week lang waren opgenomen. Een van de kleintjes bad op school een buisje gevonden, waarin het meende zuur tjes gevonden te hebben. Al de vriendjes en vriendinnetjes kregen er ook een. D© kleuteronderwijzeres miste enkele uren later haar buisje met digitalline-tabletten, die ze in nam wegens een hartkwaal. Toen kwam al gauw uit, waar de tablet ten gebleven waren en werden de kindertjes, die ervan gesnoept had den. onmiddellijk naar het zieken huis gebraoht. De kinderen bleken later geen van allen grote moeilijk heden van de snoeperij ondervonden te hebben. (Van onze verslaggever) Opnieuw bevolkten duizenden mensen de Paredisstraat in Roermond, waarin het bisschoppelijk paleis gelegen is, nu om getuigen te zijn van het uitdragen van het stoffelijk overschot van mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen naar de kathedraal, waarheen een indrukwekkende stoet van bisschoppen, priesters en gelovigen het vanmorgen begeleidden. Om elf uur pontifi ceerde daar de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, de H. Requiemmis, waarna op de oude begraafplaats bij de kapel in 't Zand de dierbare dode aan de school der aarde werd toevertrouwd. New York Er wordt weer gebëuwd op het vlieg- Buffalo (V.S.) Hij had een vonnis gekregen van negentig dagen gevangenisstraf, William Hall. Maar om hem het le- veld Idlewild, dat langzamerhand een stad op zichzelf begint te worden. Passagiers krijgen er een nieuw hotel en het wordt er neergezet voor de som van 800.000. U wordt er al leen toegelaten als u tot een of an dere diersoort behoort. U moet er heus nie+ gering over denken, want dieren zijn hevige luchtvaartpassa giers. Alleen op Idlewild pgsseren jaarlijks 100.000 verschillende dieren. Mont Louis (Frankrijk) Frankrijk zal binnenkort 's werelds grootste zonne-oven gaan bouwen. Binnen twee maanden wordt begon nen met het plaatsen van een toe stel, dat 1000 kilowatt energie zal leveren met behulp van een spiegel van 54 meter middellijix Aldus zei een man, die het weten Kan, name lijk prof. Louis Trombe, directeur van het in de Byreneeen geve&tigde ven niet al te moeilijk tevpaaken en het hem mogelijk te maken zijn werk te behouden, mocht de man de straf per weekeind© uitzitten. Zaterda-- middag meldde hij zich en maandag ochtend verdween hij weer. Het was heel goed gegaan verschillende maanden achtereen. Totdat hij op een zaterdagmiddag niet verscheen. Maandagochtend werd William ge arresteerd en moest l.ü zijn straf verder achter elkaar uitzitten. De reden van zijn niet tijdig opkomen: hij was getrouwd en maakte een kort huwelijksreisje. Toen hij zich za terdag naar de gevangenis spoedde, begaf zijn auto het en toen besloot hij maar niet van zijn jonge vrouw te scheiden. Onnoemelijk groot is het aantal men sen, voorname burgers en eenvoudige personen, priesters, religieuzen en school kinderen, geweest, die gisteren in de loop van de dag nog een laatste blik hebben geworpen op het stoffelijk hulsel van hun bisschop, die zo schielijk uit het leven is weggeroepen. Zeker een half uur bleef de gouverneur van Limburg, dr. F. Houben er binnen en even later werd een krans van witte anjers gelegd van het Provin ciaal Bestuur, terwijl bij de baar ook een zelfde krans lag met blauwwitte linten, de stadskleuren van Roermond. Zeker vijftienhonderd personen per uur trokken door de werkkamer, waar mgr. Hans sen vele uren heeft gearbeid en nu in volstrekte rust neerlag, omgeven door brandende kaarsen, witte lelies en anjers. In de kathedraal verzamelde zich gis teravond om half acht vele priesters en leken tot het bijwonen van de Metten, gezongen door seminaristen en waarbij agens was prof. dr. P. Teeuwen. Droef beierden vanmorgen de klokken over de St.-Christoffelstad, waar vele vlaggen zijn uitgehangen en de lantaarns van patriciërshuizen met rouw omfloerst. Omstreeks tien uur stelde zich op de Markt bij de kathedraal de stoet op die het stoffelijk overschot van het bisschop pelijk paleis ging afhalen. Voorop ging het kruis met acolieten, waarna de vaandeldragers van de katho lieke organisaties in het bisdom volgden. pelijke leven in het rouwende diocees. Dan kwamen de vrouwelijke en manne lijke religieuzen in hun verschillende kle derdrachten, symboliserend de-vele facet ten van het bloeiende religieuze leven van Limburg. Daarachter sloten aan de theologanten van het Groot-Seminarie; de belofte voor de toekomst tot het be houd van het godsdienstige leven, waar voor mgr. Hanssen helaas zo kort, maar met veel vuur zijn krachten heeft kunnen inzetten. Evenals de seminaristen schrij den ingetogen de priesters mee, in rochet, één witte wade, als een teken van het Grote Licht, dat naar wij hopen en bid den mgr. Hanssen is ingegaan. Dan volgt een kleurrijk beeld van twee ridders der orde van Malthd en twee van de orde van het H. Graf met mr. W. baron Mi- chiels van Kessenich, de burgemeester van Maastricht, als geheim kamerheer van Z.H. de Paus, in hun fraaie unifor men. Bij de leden van het Kathedraal Kapit tel, die nu komen, loopt ook de ere-ka- nunnik mgr. Th. Holtman. deken van Leeuwarden, met wie mgr. Hanssen veel vuldig contact heeft gehad in de maan de" der verstrooiing, en de Limburgers voor een deel naar Friesland waren ge- evacueerd. Weer krijgt de stoet nu enige kleur door het purper van Zijne Eminen tie Joseph kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen en het kleine paars van de vele bisschoppen, die de zwarte mozetta dragen en worden voorafgegaan door ab ten. Wij zien dom Hieronymus Beiering O.C.S.O. van de Cisterciënserabdij Lil- bosch Echt, dom Amandus Prick O.C.S.O van Ulingsheide in Tegelen en dom H Mahler O.S.B. van de Benediktijner St.- Een rijke schakering van het maatschap- Paulusabdij in .Oosterhout, Alle bisschoppen van Nederland gaan mee: mgr. Alfrink, mgr. J. P. Huibers van Haarlem, mgr. W. P. A. M. Mut- saerts van 's-Hertogenbosch met zijn coadjutor mgr. W. M. Bekkers, mgr. Jos Baetcn van Breda, mgr. P. Nierman van Groningen en mgr. M. Janssen van Rot terdam. Opvallend temidden van hunne hoog waardige excellenties is de negerbisschop mgr. M. Otunga, bisschop-coadjutor van Kisumu, die juist in ons land vertoeft en gast is van de paters van Mill Hill in Haelen. Daar zijn verder de missie bisschoppen mgr. H. J. Paulissen S.M.A emeritus bisschop van Kumasi, mgr. A. Konings, bisschop van Keta en mgr. C. Kramer O.F.M., de verbannen bisschop van Luanfu in China. Voorts is er mgr. M. Keiler, bisschop van Munster en uit Luik is de coadjutor mgr. G. baron van Zuylen overgekomen. Ook het andere aan grenzende bisdom Aken is vertegenwoor digd. Er zijn verder mgr. O. de Liva. na mens de pauselijke internuntius en mgr. drs. Damen, gezantschapsraad en rector van het pauselijk Nederlands college te Rome. Mgr. Alfrink en zijn assistenten zijn ge kleed in de paarse paramenten voor de uitvaart. Eerbiedig staan de duizenden langs de weg, die de droeve stoet volgt, van het bisschoppelijk paleis door de Paredis straat en de Neerstraat naar de Markt, en zij ontbloten het hoofd of buigen het neer, wanneer het stoffelijk overschot passeert, gedragen door de jonge pries ters, die mgr. Hanssen met Pasen nog heeft gewijd. Klasgenoten van de over ledene lopen aan weerszüden. Achter de baar volgen enkele seminaristen met mijter, staf, wapen en het ridderkruis, van de orde van de Nederlandse Leeuw Onmiddellijk daarachter sluiten aan de familieleden, autoriteiten van land, ge west en stad. bestuurders van de katho lieke organisaties van het bisdom. Een grote schare gelovigen sluit de stoet Van de wereldlijke autoriteiten noe men wij: minister A. Struyeken. de staatssecretaris van marine, vice admi raal H. ,W. C. Moorman, de commissa ris van de Koningin dr. F. Houben met de leden van Ged. Staten, mejuffrouw mr. J. Geldens, particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, oud-mi nister prof. dr. L. Beel, burgemeester dr R. Geuljans onder de geestelijken be vond zich deken mgr. A. Terstappen en de procureur-generaal van het Bossche gerechtshof mr. J. Dautzenberg; leden van de Eerste en Tweede Kamer, onder wie prof. mr. C. P. M. Romme, voorzit ter van de tweede-kamerfractie der KVP en een delegatie van de stad Maastricht De Staatsmijnen zijn vertegenwoordigd door de heer H. H. Wemmers, directeur voorzitter en de directeuren drs. A. Rot tier en mr. F. Jansen, van de medische staf van het St.-Radboudziekenhuis te Nijmegen, waar mgr. Hanssen is ver pleegd, waren aanwezig de directeur dr. Ae. van der Werf, en de hoogleraren dr C. L. M. Majoor en dr. J. Prick. Ook enige zusters en verpleegsters zijn bij uitvaart en begrafenis tegpnwoordig. Toen het stoffelijk overschot de kathe draal werd ingedragen, om in het met zwart en paars gedrapeerde priesterkoor te worden genlaatst. liet de organist Hen ri Zeyen, muziek van de Franse compo nist Louis Viernc horen. Bisschoppen en abten namen plaats tussen altaar en com muniebank. Diepe ontroering was er bii velen, toen de heilige handelingen zich aan het altaar voltrokken, onderwiil de schola cantorum o.l.v. prof. drs. R. Salo mons de gregoriaanse reauiemmis zong Mgr. Alfrink wérd geassisteerd door mgr. dr. F. Feron. vicaris-generaal en president van 't Groot-seminarie als pres byter assistens; troondiakens waren mgr ir. H. Bemelmans, deken van Heerlen en de hoogeerwaarde heer M. P. J. Strij kers. deken van Venlo en bij de H. Mis fungeerden twee klasgenoten, de presi dent van het klein-seminarie de hoogeer waarde heer P. J. A. Moors en pastoor Geusgens uit Melick, resp. als diaken en subdiaken. Na de H. Mis zong het koor der kathe draal o.l.v. de heer P. Schnitzler het .(Meati Mortui" en klonk vervolgens van het orgel muziek van Flor Peeters. Een aangrijpend ogenblik was het, toen alvorens de bisschopoen mgr. dr. G. Lem- mens, emeritus-bisschop van Roermond mgr. Huibers, mgr. Mutsaerts, mgr. J Baeten en mgr. Alfrink de absoute ver richtten, de zeereerwaarde heer mr. W P. H. Delhoofen, secretaris van het bis dom, het geestelijk testament voorlas dat mgr. Hanssen in het ziekenhuis vol tooide. Het eerste deel van dit testament heeft hij in 1953 geschreven, het tweede deel vlak voor zijn dood. nl. op 23 juni 1958. Na de plechtigheid in de kerk formeer de zich weer een stoet, thans om het stoffelijk overschot te vergezellen naar het kerkhof, waar mgr. Lemmens de ab soute verrichtte. De sociale verzekeringswetten geven geen cadeautjes! Dat is de bedoeling van geen enkele sociale verzekeringswet ge weest en dat zal ook nooit de bedoeling worden. Veel meer zijn die wetten een eerste hulp aan de verplicht verzeker den, indien zij buiten hun schuld in omstandigheden komen te verkeren, ten gevolge waarvan het hun niet meer mo gelijk is. om voor korte of lange tijd te voorzien in hun levensonderhoud en 'dat van degenen, voor wie zij (moeten) zorgen. Een eerste hulp! Een beperk te dekking dus tegen risido's: de Ziektewei- geeft maximaal een jaar uitkering; de Werkloosheidswet maximaal 126 dagen; de ongevallenwet kert de eerste 6 weken 80 pet. en daarna max. slechts 70 pet van 't loon uit; de kinderbijslagwet geeft in principe bijslag totdat het kind 16 jaar is geworden! Allemaal gedeeltelijke voor zieningen! En wij voegen daaraantoe: ge lukkig laat de sociale verzekering nog ruimte voor het particuliere initiatief, hetzij voor de verzekerde als persoon, hetzij voor de organisaties van verzeker den. Laat men nooit of te nimmer denken, dat de sociale verzekering alle voorko mende evenementen geheel dekt. Dat Is te enenmale onwaar. Vooral de jeugdige werknemers dienen zich tijdig op de hoog te te stellen van de belangrijkste rechten en verplichtingen, die de sociale verze keringswetten bieden, resp. vragen. Met en daarom ook geven wij onze lezers dit doel hebben wij deze rubriek geopend steeds de gelegenheid om vragen te stel len. Dat de patiënt een gemaakt verzuim niet meer kan herstellen als de nood aan de man is het moge hard klinken dat is begrijpelijk De sociale.verzekering is een vorm van schadeverzekering, d.w.z- de verplicht verzekerde wordt in beperkte mate gevrijwaard tegen rje schade van risico's, die hij kan lopen. En die ver zekering moet uiteraard bestaan, zodra het evenement optreedt. Wanneer ons huis is afgebrand kunnen wij tieslist hu geen enkele verzekeringsmaatschappij een brandverzekering tegen de schade van di- brand sluiten. Wanneer een- werkneme al ziek Is op het moment van de aanvang van de dienstbetrekking en de iaarme beginnende verplichte -verzekering, da zal hij beslist geen ziekengeld ontvangen, indien hij kort daarna zijn werk wegens die ziekte moet staken. betrekking, mei De kans op eon niouwc wwviwbi -- K. ziet u o.i. te somber. Stelt u zich t.z- maar in verbinding met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Daar zal men u stel"» aan een u passende werkkring kunn helpen. (Vragen omtrent de 'sociale verzek^ ringswetten kunnen als steeds schriftelijk worden ingediend bij on sociaal-economische redactie, Kortena straat 1 to Rotterdam). (Van onze correspondent) Dr. H. J. van Doorne, een der dirt'c^ teuren van Van Öoorbe's Automobi^ fabriken, is vrijdag onderscheiden met groot zilveren ereteken van verdien®^ toegekend door de Bondspresident v Oostenrijk. Namens deze overhandigde Oostenrijkse ambassadeur, dr. Ge° Afuhs, de versierselen van deze on&e scheiding tijdens een intieme bijeenko11^ bij de DAF, waarbij o.a. aanwezig wat dr. Fr. Grohsmann, handelsgedelegce1 van Oostenrijk in Nederland en dr. H- G. Stifter, Oostenrijks consul te Einw ven. j,ts Deze hoge onderscheiding, die slcVt, zelden aan particulieren wordt uitgere is aan dr. v. Doorne verleend als erK,j£i5 ning van diens peréoonlijke presta tn voor zijn verdiensten ter bevorder van de industriële betrekkingen 1 Oostenrijk én Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 14