Nieuws uit stad en omtrek Restaurant Europoort krijgt alsnog opgaand element Het nieuwe recreatie-gebied van Wilton-Fi j enoord Installatie Pastoor van de Havenparochie GESLAAGD NASPEL HOUTMAN Vakantie - aanbieding BIOSCOOP-PROGRAMMA'S eclame Geheugen-hulp r Hoogtepunt als toegift moderne kleine piano's TWINTIG JAAR MENSENREDDER IN HOEK VAN HOLLAND Zijn laatste actie was op Oude Maas 21.50 Gemeenteraad kwam bijeen E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Diploma's uitgereikt aan 127 bromfietsers Gedeeltelijk sportpark maar ook ongerept bos Opening La Ligne GARAGE WALDO J De diensten in de nood kerk dr. Schaepman- singel Afscheid mej. Groenhorst Burgerlijke Stand Vrachten markt Schipper Jan ran Dam met pensioen REGENJASSEN^ TERLENKA ROKKEN WITTE VESTEN 995 Passage-Theater Maakt Monopole-Theater voor Uw zaak Medische zondagsdienst NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAD NSC ZATERDAG 28 JUNI 1958 PAGINA 2 K. A. V. BEWUSTELOOS OP STRAAT AANGETROFFEN VERZOEK DE BLAUWE DOFFER CITROÏN 2 cv Dertig tegelijk Vraag schipper Van Dam naar zijn be levenissen en hij kan uren vertellen. Hij zal u verhalen over het Italiaanse ss Disciplina, dat in 1929 bij zwaar weer op de Zuiderpier liep. Dertig man haal de hij er af. „Les Girls Iiledamscli® courant nlauwe schiedamse BRAM CHARITé DEMONSTREERT BEVOLKINGSSTATISTIEK KOSTELOZE INENTING „De vloek van Frankenstein IN ROTTERDAM: Dit was wel de belangrijkste medede ling welke mr. J. W. Peek gisteravond in de gehouden gemeenteraadsvergadering gedaan heeft. Restaurant „Europoort" zal niet alleen de Maasboulevard gaan sieren, maar het krijgt ook het opgaande clement dat uit bezunigingsoogpunt voorlopig uit het bouwplan was geschrapt. Een ingeze tene van onze stad die onbekend wenst te blijven, heeft hiervoor een halve ton beschikbaar gesteld. Voor de bouw van dit element zal aldus mr. Peek f 35.000 tot 40.000 nodig zijn, zodat er nog geld over is voor het aanbrengen van andere verfraaiingen. De burgemeester was van mening, dat 'de raad dit geschenk in de eerstvolgende vergadering zeker zou aanvaarden en bracht dank aan de schenker en allen die de bouw van het restaurant mogelijk hebben gemaakt. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Schiedam is op deze wijze het kapitaal bijeengebracht voor een inrichting die do naam en het prestige van onze stad ten goede zal komen. Mr. Peek besloot met de mededeling, dat men voor Kerstmis met de bouw gereed hoopt te komen, om dan per 1 april 1959 het restaurant te kunnen openen. Een raad, reeds gedeeltelijk in vakan tiestemming, heeft in een ijltempo de agenda afgewerkt waarbij zij met alle door het college van B. en W. genomen besluiten akkoord ging. Het communistische raadslid maakte bezwaar tegen het voor kennisgeving aannemen van een van B. en W. van Finsterwolde binnengekomen bericht. De raad van deze gemeente heeft besloten adhesie te betuigen aan de suggestie van de zeven geleerden, vervat in hun schrij ven. dat gericht is aan de minister van defensie, en betrekking heeft op diverse te nemen maatregelen ter opheffing van de grote gevaren, die kernexplosies voor mens en dier met zich meebrengen. Men besloot bovendien alle gemeenteraden van Nederland op te wekken dit besluit te nemen en eveneens adhesie te betuigen. De burgemeester lichtte het door B. en W. genomen besluit in deze toe. Deze materie heeft te veel facetten om in een gemeenteraad behandeld te worden doch ligt op het terrein van de minister van defensie en regering. De heer Collé slaag- de er dan ook niet in zijn propaganda stunt verder te lanceren, waarbij hij even in botsing kwam met mr. Van Bochove. Nadat er duidelijk geconstateerd was dat mr. Peek en niet mr. Van Bochove raads voorzitter was, kon een begin worden gemaakt met het. afwerken van de agen da. Met deze afwerking was totaal twin tig minuten gemoeid. Met betrekking tot de gerezen moeilijk heden met de zeven-en-twintig gemeenten in het Nieuwe Waterweg-gebied, stelde de burgemeester voor de raad omtrent deze kwestie schriftelijk in te lichten. Als nestor van en namens de raad sprak de heer Jac. Poot (CHU) tot slot een dankwoord, gericht aan de schenker van de 50.000 voor het opgaande ele ment van het restaurant „Europoort". In de kantine van het hoofdbureau van politie zijn gisteren voor de laatste maal diploma's uitgereikt aan deelnemers aan de bromfietsencursus, die gegeven wordt door de politie in samenwerking met de Schiedamse afdeling van het. Verbond van Veilig Verkeer. Begin maart hadden zich 142 cursisten opgegeven, 11 vielen er in de loop van de cursus af, terwijl er slechts 5 zakten voor het examen. Hoofdinspecteur W. H. Kloezeman reikte namens de commissaris de diploma's uit en toonde zich verheugd over de grote belangstelling van de kant van de bromfietsers en over de aandacht waar mee de cursus gevolgd werd, getuige het feit, dat er zo weinig gezakten waren. In het najaar hoopt men weer met een der gelijke cursus te beginnen. De heer H. W. G. Hoek sprak als voorzitter van Vei lig Verkeer een woord van dank aan hen, die het initiatief hebben genomen. In specteur H. Willems van Beveren en de adjudanten Timmerman en Molenaar hebben de lessen gegeven tot genoegen 'van de cursisten, die blijk gaven de prettige sfeer tijdens de lessen op hoge j prijs te hebben gesteld. De dames welke meegaan met het reisje van de K.A.V. op dinsdag 1 juli wordt verzocht dinsdagmorgen 8.15 aanwezig te zijn voor Bervoets, Broersvest. In de Dr. Wibautstraat is gisteravond omstreeks half twaalf'de 22-jarige brom fietser C. v. M. bewusteloos op straat liggend aangetroffen door een voorbij ganger. De G. G. D. heeft hem naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar hij later verklaarde dat hij had moeten uit wijken voor een kat en daarbij de-macht over het stuur had ve/"oren. Hij had een lichte hersenschudding opgelopen en en kele ribben gekneusd. De commissaris van politie te Schie dam verzoekt de eigenaar van de brom fiets (Centro met HNW-motor), die in Amsterdam werd aangetroffen door een vreemdeling, zich te willen melden. De bromfiets heeft een groen zadel met zwarte duo, framenummer VV-1786 en motornummer 549718. Zondag a.s. organiseert de Blauwe Dof fer een voorvlucht voor jongen duiven van uit Barendrecht Inkorven geschiedt zon- dagmorgn van 7.30 uur tot 9 uur. In de vanouds bekende korsetterie Emada aan de ïtotterdamsedijk 399 heeft de heer L. Brounts gistermiddag een zeer modern korsettenmagazijn „La Ligne' geqpénd. Het mpdeme interieur is van de binnen huisarchitecten Jan Gidding en zn., ter wijl het is uitgevoerd door P. Heynsbrinek en zoon. De inrichting van de opbergruimten bestaat uit vitrines en laden, die aan de voorzijden van glas zijn voorzien. Hier door wordt het meestal gebruikte dozen- systeem vervangen, waardlaor een steeds opgeruimde verkoopruimte wordt ver kregen. Een tweetal paskamers, voorzien van Belgische spiegels, biedt gêlegenheid tot passen. Een bijna overdadige verlichting geeft het geheel een voorname indruk. Deze verlichting, alsmede de gevel neon reclame. die in bijeonder gevormde letters is uitgevoerd, werd verzorgd door Ewald interieur-verlichting uit Rotterdam. Dat de heer Brounts aan de Schiedamse damesverlangens tegemoet wil komen door een zeer vakkundige service, blijkt wel daaruit, dat hij een tweetal dames- personeelsleden in Duitsland bij speciaal- firma's op korsetten en aanverwant ge bied een bijzondere opleiding heeft laten volgen. Een garantie dus vorir een prima be diening. Met een zekere trots werd ons de hoogst moderne sortering getoond. Een bijzonderheid, die als primeur werd aan gediend. was de patty-dress. waarin o.a. bustehouders vast waren ingebracht. Ook de camping-pyjama is vertegenwoordigd, nu de vakantietijden aan de gang gaan. ..La Ligne" zal een dorado blijken te zijn voor de dames. Er waren destijds twee begrippen in Schiedam. Of men ging bij mooi weer wandelen naar het „Hoofd", of men maakte de trip naar wat men noemde „de Maaskant" .Voor vijftig jaar gele den werd in deze laatste wandeling nog de zg. „Dievenhoek" betrokken, maar al deze zondagmiddaguitjes waren toch gericht naar de boorden van de rivier de Maas waar de Schiedammers gedu rende de hoogzamerse dagen verkoeling zochten. Wanneer je dan als kind zo'n wandeling achter de rug had, bestond er geen behoefte het opblijven 's avonds zo lang mogelijk te rekken. Met de k-ilometerlaan in de benen sliep je als 'n marmot om niet te zeggen als 'm beer. Met het oorspronkelijke „Sterre- bos" had Schiedam iets waar het ver mede voorlog bij de omringende plaat sen en waar men van hield. Wanneer in het najaar de noordwester over hel bos gierde, was het een genot daar te toeven. Onheilspellend het geluid van de kreunende kilometerlaanbomen ge teisterd door het geweld van de storm. Machtig was het schouwspel aan de Maaskant. Hoog werd het dan grauw- groen gekleurde water met hoge witte schuimtoppen opgezwiept en moest men zich met de rug in de wind keren om je verstaanbaar te maken. Hoeveel kin deren in de loop van die jaren tijdens de vakantie in het Sterrebos vertier von den, is moeilijk te benaderen. Het wa ren er talloos veel. Met de groei van Schiedam als stad en industriegebied is het Sterrebos ,geleidelijk verdwenen. Het heeft geen zin te memoreren hoe het stukje na stukje verdween. Het was noodzaak, maar een gemis blijft het. Juist dit alles overwegepde zij men uit. eindelijk de directie van Wilton-Fijen- oord nog dankbaar, dat zij de in 1952 aan hét gemeentebestuur gedane be lofte gestand heeft gehouden. De Maas kant is voor Schiedam niet verloren ge gaan. Er is daar voor de personeelsver eniging van Wilton Fijenoord een stuk recreatiegebied gecreëerd waarvoor het hart opeens warm is gaan kloppen. Des- temeer daar men weet, dat ook de Schiedammers van dit gebied kunnen blijven genieten. Het was daar na de oorlog een chaos. Na jaren is daar een wandel- en sportpark om van te water tanden. De gapende oeverwonde ont staan door het graven van een insteek, haven is geheeld. Hier liggen twee -voet balvelden en een handbalveld. Een speelweide voor de kinderen met- goal- palen en schommels waar binnenkort nog ahdere speelwerktuigen geplaatst worden. Verheugender is, dat er bij de Aanleg naar gestreefd is om de bestaan de beplanting van het oude Sterrebos te handhaven. Men heeft deze met nieuwe heesters en bomen uitgebreid. Een op verhoogd terrein gebouwde theekoepel vanwaar men naar alle kanten kan uit zien, geeft een uniek uitzicht op de ri vier. Ruime kleedlokalen van alle com fort voorzien, zijn gebouwd met ter rassen uitzicht gevende op de sportvel den. Een bloemrand is niet vergeten, terwijl keurig gewalste paden tot een wandeling noden. Bij zo^n wandeling sta je dan opeens weer midden in het oude bos. Kleine laantjes tussen de volkstui nen waar om deze tijd van het jaar bloemen en heesters staan te geuren. Hier leven nog steeds de vogels in ver schillende soorten. Vooral dit stukje van het recreatiegebied vraagt de toe wijding en zorg van de heer C. Lee^ wangh, met het onderhoud en toezicht van het complex belast. Met -acht man zal hij alles keurig in orde houden en vooral waken over het kleine stukje natuurreservaat dat nu ontstaan is. Als na de lange maanden arbeid, die de aanleg heeft gevergd de rust zal zijn teruggekeerd, zullen met de vele insek- tenetende vogels welke er nu reeds ver blijven ook de meer schuwere soorten zich weer gaan vestigen. Juist voor deze gedachte moet de heer Leewangh aller sympathie hebben. Wanneer u dit leest, is het recreatiegebied met alles er aan verbonden reeds aan de personeelsver eniging overgedragen. Met de leden zul len de gepensioneerden hier rust en verpozing vinden. Genietende van het bos en uitkijkende over de Maas. Maar ook de andere Schiedammers mogen daar een kijkje nemen. Met de driehonderd gasten die van middag bij de overdracht aanwezig zijn geweest, zal het niet deren dat wij nu ook als gast hier sf en toe mogen ver toeven. Men zal zich, zoals natuurlijk verwacht wordt, als gast dienen te ge- bezoek vreugde en genot zal verschaf- dragen. Dit neemt niet weg, dat een fen. Op wat hier tot stand gebracht werd kan men als Schiedammer trots zijn en bovendien zij men de directie van Wilton-Fijenoord dankbaar, dat zij woord heeft gehouden. benzineverbruik 1-18 VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL 41-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vlaardlngen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 iQnen) Gisteravond vond de installatie plaatsden zijn". Christus gaf hier aan Petrus Nogmaals vestigen wij op verzoek van pastoor Oudshoorn, de aandacht op de verandering in de uren van de kerkdien sten. Morgen zijn die om 7 uur, kwart vóór acht (voor deze keer is deze mis een kwartier vervroegd), kwart over ne gen de Hoogmis, half elf, kwart over elf en twaalf uur. Zoals wij reeds meldden zal mej. W. F.J. Groenhorst a.s. donderdag 3 juli de St.-Agnes-school gaan veriaten. Deze dag zal op feestelijke wijze worden doorge bracht. 's Morgens om half 9 is er een H.Mis in de noodkerk aan de dr. Schaep- mansingel. 's Avonds van 7.30 tot 8.30 uur zullen de ouders van de kinderen, oud leerlingen en bekenden in de gelegenheid worden gesteld om mej. Groenhorst met het bereiken van deze mijlpaal te felici teren. GEBOREN: Johan, zoon van J. H. Triel en E. van den Bout; Wilhelmina M., doch ter van A. J. Kamman en A. C. van Dorp; Jacobus H., zoon van C. H. T. van Stijn en M. M. Fiering; Lea, dochter van A. Kortland en L. Sjogren; Meintje, dochter van H. J. van Hofwegen en K. de Boer. OVERLEDEN: R. Kerkhof, oud 75 jaar. De sectie Toneel van de Schiedamse Ge meenschap heeft het niet bij een geslaag de toneelwedstrijd kunnen laten. Zonder het optrekken van de kruitdamp af te wachten heeft zij een- talrijk ensemble ge formeerd, bestaande uit coryfeeën van acht deelnemende verenigingen en dit centraal gezelschap heeft gisteravond in gebouw Musis Sacrum een opvoering ge geven van het Amerikaanse blijspel: „Je kunt het toch niet meenemen" van Ge orge S. Kaufman en Mo§ Hart, in de ver taling van Arend Hauer. Dit stuk, dat al niet zo jong meer is en reeds verschillende filmversies heeft gekend, doet het nog uitstekend. Men moet een nurks zijn om er tegenin te brengen dat de levensfilosofie die het propageert nogal oppervlakkig is. Aange zien de schrijvers noch hun personages noch hun publiek au sérieux hebben ge nomen, moet men het spel meespelen en alle zwaarwichtigheid opzij zetten 'om eens hartelijk te kunnen lachen. Opa Venderhof is eens een succesvol zakenman geweest tegen zijn zin. Op een goeie dag heeft hij er de brui aan gege ven om voortaan zijn leven te wijden aan datgene waar hij zin in had, met name het kweken van slangen. Zijn prettig voorbeeld heeft in de familie vrijwel al gemene navolging gevonden, zodat zijn inwonende gehuwde dochter zich dag in dag uit amuseert met het "schrijven van drama's, zijn schoonzoon met het ver vaardigen van knallend speelgoed, diens eveneens inwonende schoonzoon met het drukken van slagzinnen, afgewisseld met pianospel en diens vrouw met het bakken van suikergoed, afgewisseld met ballet- dans. Om de gezelligheid, nog wat groter te maken biedt opa verder huisvesting aan een negerkokkin met haar steun trekkende verloofde en aan een oud heer tje dat als vuurwerkassistent optreedt. Ais vaste huisvriend fungeert nog een aan lager wal geraakte Russische edelman. In dit Amerikaanse huishouden van Jan Steen valt de kleindochter Alice een tik keltje uit de toon, omdat zij een normale baan heeft op een kantoor. Als vergoe ding hiervoor verschaft zij echter aan het stuk zijn clou, door verloofd te raken met een jongeman uit de grote zakenwereld. Hierdoor ontstaat een komische botsing tussen de fatsoenlijke leegte van het nor male leven en het onfatsoenlijke geluk van de familie Venderhof, welke situatie door de auteurs op daverende wijze wordt uitgebuit tot het scheppen van doldwaze verwikkelingen. Onder de vindingrijke regie van Willem van der Loos heeft het Centraal Gezel schap van dit amusante stuk een vertol king gebracht van zeer hoge kwaliteit. De spelers waren stuk voor stuk uitstekend tegen hun rol opgewassen en ze acteerden dan ook dat het een lieve lust was. Op vallend waren vooral de prestaties van Coen V/esterveld als de uitgedroogde dienstklopper, Koos de Groot als de thea trale Rus en Annie Vos-Brockhoff als de gechoceerde dame van standing. De ster van de avond was wellicht Bets Schmitt Crans-Mak, wier weergave van hei en fant terrible-vrouwtje tot in de uiterste puntjes af was. Maar zij was een ster temidden van algemeen stergefonkél, zo dat de voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap, de heer M. Holl, een over vloed van stof bezat voor een joyeuze dankspeech, die met groot applaus en veel bloemen werd onderstreept. J. L. van de zeereerw. pater A. C. van den Brekel O.F. als pastoor van de parochie van St.-Johannes de Doper aan de Lange Haven. Deze installatie-plechtigheid ge schiedde door de hoogcerw. deke\ van Schiedam, kanunnik R. Reijnen. Onder de aanwezigen zagen wij de pastoors van de andere parochies van Schiedam of hun vertegenwoordigers, benevens een groot aantal geestelijken, terwijl een grote schare parochianen het kerkgebouw tot in de uiterste hoewen vulde. Precies zeven uur traden dé deken en de nieuwbenoemde pastoor de kerk bin nen. Voorafgegaan door een grote stoet bruidjes met bloemen in de hand. door een schare misdienaars ep acolieten en de gehele aanwezige geestelijkheid, be gaven zij zich naar het feestelijk versier de hoogaltaar, waar de plechtigheden van de installatie een aanvang namen. Het gehele middenschip, waardobr de stoet trok, was afgezet door een haag van gidsen. Nadat de inleidende gezangen en ge beden waren verricht en een kapittel was voorgelezen uit de tweede brief van St.- Paulus aan Timotheus, werd door de deken de zendbrief voorgelezen van de bisschlop van Rotterdam, waarna de nieuwbenoemde pastoor de ambtseed af legde op het Evangelie. Nadat de deken zich in een toespraak had gericht tot de pastoor en de parochianen, legde hij de nieuwe herder de stola o,p en daarmee. ..namens onze hoogwaardige bisschop, de leiding van de parochie van St.-Jan". Door de overreiking van de kelk, het mis saal, het kasuifel en de sleutels van het tabernakel, ontving de nieuwe pastoor de zending ,.in deze kerk de eredienst te verzorgen tot verheerlijking van God en tot stichting en heil van de parochianen". Vervolgens werd hij geleid naar de preek stoel, „de plaats vanwaar gij namens God zult moeten spreken en he,t evangelie des heils verkondigen", naar de biechtstoel, ..waar gij als plaatsbekleder van Onze Heer Jesus Christus de zonden vergeven moogt. aan allen, die ze rouwmoedig be lijden". naar de doopvont, „waar gij moet dopen in de naam van de Vader en de Zobn en de Heilige Geest" en tenslotte naar het kerkbestuur,, waarmee de pas toor de materiële zaken van de parochie moet verzorgen, waarna deze „gesteld en bevestigd en geïnstalleerd was in het daadwerkelijk bezit van de parochie". De plechtigheid werd besloten met het Te Deum, Tantum Ergo en de zegen met het Allerheiligste Sacrament. Onder het zingen van een meerstemmig Laudate door het zangkoor, verliet de geestelijk heid het altaar. Tijdens de plechtigheden sprak de deken. In het eerste gedeelte van zijn toespraak wijdde hij een woord van af scheid aan de vorige pastoor, Oorsprong, die gedurende twaalf jaren in zeer moei lijke omstandigheden, immers direct na de oorlogsjaren, met grote ijver en alge hele toewijding zijn ambt heeft uitge oefend. Hij herinnerde nog even aan de persoonlijke vriendschapsbanden, die tus sen hen bestonden reeds vijftig jaar lang! Hij spoorde de parochianen aan in de geest van dankbaarheid voor hun oud herder te blijven bidden. Het tweede deel was gewijd aan de nieuwe .pastoor. ..Deze plechtigheid", al dus de deken. ..staat in he.t teken'van de komende feestdag, St.-Petrus, en Paulus. Dan wiDrdt weer het schone Evangelie voorgelezen, hoe Christus tot Zijn apostel sprak: „Gij zijt, de rots en op deze rots zal Ik Mijn Kerk bouwen en de poor ten der hel zullen haar niet overweldigen en aan u zal Ik de sleutels van het hemelrijk geven en alles wat gij op aarde zult binden, zal ook in de hemel gebon den zijn en alles wat gij iop aarde zult ontbinden zal ook in de hemel ontbon- een zending. Ook aan de andere apostelen gaf Hij deze zending, samen met Petrus en onder Zijn leiding Deze zending, de fakkel des geloofs, is gedurende twintig eeuwen doorgegeven aan de nieuwe, komende geslachten. Deze installatie is belangrijk, omdat deze z'ld'ng opnieuw v/ordt doorgegeven aan 'n nieuwe fakkel drager, belangrijk ook door de aan schouwelijkheid. waarmee deze zending wordt uitgebeeld". Zich tot de pastoor wendend besloot hij: Moge uw werk langdurig en vruchtbaar zijn. Hiervoor zijn drie dingen noodzakelijk: Ten eerste, uw arijeid, in gezondheid en kracht, ten tweede, de volle medewerking van alle parochianen, zonder welke medewerking niets bereikt kan worden en ten derde vooral Gods zegen. Moge God u dan sterken en Zijn onmisbare zegen geven, moge uw arbeid, hedenavond begonnen, met veel vrucht in lengte van jaren wor den voortgezet. Naast ruime keuze in nieuwe hebben wij voorradig een mooie coll. be speelde ins'rnmon'en. Bill, prijzen. Garantie Singel 114-116 ROTTERDAM, 27 juni 1958 26 juni n.m.: 810 ton cellulose Arnhem; 200 ton petr.cokes Elden; 450 ton mais Amsterdam; 259 ton mais Amersfoort; 56 ton mais Zutfen; 1750 ton kolen Dordrecht; 220 ton granen Mep- pel; 77 ton granen Oosterwolde; 605 ton granen Lochem; 60 ton granen Ommen: 200 ton kool zaad Wormerveer-t- 350 ton stammen Ayen: 200 ton stammen Zaandam; 100 ton suiker Gronin gen: 100 ton haver Wormerveer-f 70 ton stuk goed Amtserdam: 30 stand. hot»f Den Bosch; 30 stand, hout Grave; 120 ton Helmond. Totaal 52 reizen. 27 juni v.m.: 540 tor. kolen Leeuwarden: 250 ton kolen Olst: 110 ton haringmeel Doetinchem 98 ton eerst Weesperkarspel; 101 ton veevoer Weert; 250 ton granen Leeuwarden; 200 en 175 ton stukgoed Amsterdam; 102 ton vismeel Delft. SCHIPPER Jan van Dam, redder van 68 schipbreukelingen, gaat met pen sioen. Met zijn 66 jaar is hij de oud ste schipper van de Kon. Zuidholl. Mij tot Redding van Schipbreukelingen. Sinds 1949 is hij schipper van de reddingsboot in Ter Heide, maar de 20 jaren die daar aan vooraf gingen voer hij uit van Hoek van Holland. Hoeveel keer? Dat weet schipper Van Dam niet meer. Hij heeft er geen boekhouding van bijgehouden. in katoen en gabardine, diverse modellen vanaf CCMaÜANfJTlAANjJ mcroGN 69873 permanent plissé, speciale zomerkleuren Italiaans import 'V. Hij begon zijn zeemansloopbaan als Stel- lendams visser en werd op 1 juni 1929 aangesteld als schipper in de Hoek als opvolger van schipper Van de Klooster die omgekomen was bij de ramp met de reddingsboot Prins der Nederlanden. Aanvankelijk voer hij samen met Slis, eveneens,/ afkomstig uit Stellendam, het plaatsje dat zoveel mensenredders lever de. Ook Willem van Seters en Brinkman werden er geboren! Zijn meest spectaculaire redding heeft nooit in de krant gestaan. Die volbracht hij in oktober 1941 aan het begin van de oorlog. Voor de kust zwabberde in een frisse storm het in tweeën gebroken s.s. Hertha Engelia Fritzen. Vijf man plukte hij van het achterschip en met de twee de boot van de Hoek haalde hij er nog een paar van het afgedreven voorschip. Tijdens de oorlog is hij in de Hoek ge bleven. Telkens moest hij uitvaren voor schepen in moeilijkheden en voor neer gestorte vliegers. Hij redde mensen van allerlei nationaliteiten. De jaren in Ter Heide waren rustig, misschien wel te rustig voor deze schip per. Niettemin heeft hij ook vanuit dit station nog twee mensen kunnen redden, maar dat was op de Oude Maas In 1957 bracht hij met zijn vrouw een gerepareerde reddingboot, binnendoorva- rend, terug van Stellendam naar Ter Hei de. Het was ruw weer en het regende. Op de Oude Maas gekomen zagen zij een omgeslagen jacht. Zijn vrouw nam het roer van hem over en hij slaagde er in twee jonge knapen van het jacht af te halen. Dat mevrouw Van Dam haar taak zo goed verstond, wordt begrijpelijk als wij vertellen dat haar eigen naam Tuk is. Haar grootvader Arie Tuk was 50 jaar in dienst bij de maatschappij en haar vader Flip Tuk was 36 jaar lang een actief mensenredder. Op 1 juli gaat schipper Van Dam hij woont nu in Monster met pensioen. Maar als de wind langs de kust jaagt water hoog wordt opgezwiept, zal hij toch wel niet slapen. Misschien dat hij dan opstaat „om even een kijkje gaa" nemen". Dat zit Jan van Dam uit Stellendam nu eenmaal in het bloed. Misschien is het de Europese sfeer ge weest de film werd opgenomen in Frankrijk, Spanje, Engeland, maar in elk geval mist de kleurige komedie ,LES GIRLS" door regisseur George Cukor in opdracht van de Amerikaanse producent Sol. C. Spigel vervaardigd, de stupi diteit, die veel HoRywoodse zang- en dansprodukten pleegt te kenmerken. De film, verleden jaar uitverkoren voor de Royal Film Show in Engeland, begint voor een Londense rechtbank, die een aanklacht wegens smaad te behandelen heeft gekregen. Lady Wren heeft namelijk onder de titel „Les Girls" haar memoires gepubliceerdv waarin zij de gebeurtenis sen beschrijft, die leiden tot de ontbinding van een populair variété-nummer. Het was in Parijs. Het was lente. Het variété-nummer bestond uit de Ameri kaan Barry Nichols (Mitzi Gaynor), de Engelse Sybil, thans Lady Wren (Kay Kendall) en de Frangaise Angele (Taina Elg).Tot zover zijn alle getuigen het vol komen met elkaar eens. Ook over de nummers, waarin zij optraden heerst eenstemmigheid, zij het niet helemaal over de wijze van optreden. Maar over de relaties van de drie meisjes tot de heer Nichols zijn ze het even volkomen oneens als over de omstandigheden waaronder aan hun samenwerking een einde kwam. De film brengt dan de ge beurtenissen in beeld, gezien door de ogen van de betrokkenen, 'die door de rechter als getuigen worden gehoord, een procédé, dat al eens eerder en met even veel succes werd toegepast door de Brit se regisseur Anthony Asquith in de film „The Woman in Question" („Een vrouw van verdachte reputatie"). Mitzi Gaynor heeft als Joy, de later mrs. Nichols, een rol, die haar volkomen ligt en Taina Elg, een Finse schoonheid speelt vol charme en raffinement het Franse danseresje, dat de aanklacht we gens smaad indient, maar de werkelijke ster is Kay Kendall Sybil, die de bios coopbezoekers zich nog wel zullen herin neren als het meisje met de trompet in de kostelijke Bristse filmkomedie „Gene- viève". Ze legt de charme er duimendik op, maar dat hoeft geen bezwaar te ziin omdat men haar te zien krijgt door de ogen van haar rivale en wat ze doet o.a. een verrukkelijk dwaze periode op het bloemenlied in de opera „Carmen" is altijd verrassend en levendig en voor velen onweerstaanbaar grappig. Een scène, uit het toneelstuk „Je kunt het toch niet meenemen", gespeeld door centraal geselschap S. G. V.l.n.r. Elly Heinemans, mevr. SmitKrans, Gieles de Veth, Mieke Bakkes en Piet Rodenberg. DoQbltxJ voor Schiedom en omv SGste Jaargang No. 23715 DAM 16 S C R I B D A M TBLEFOON66153 POSTREKENING NR. 5 9 6 (43 ADVERTENTIES f 6J5 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f OJO per mm-hoospte. BIJ contract specMte tarieven. KAMPIOEN EN tot 99 ■woorden f 0.50 bij vooruttbe- aHr woord meer 3 ct. Maoci- AMe «awsHentte-ardeïs worden.aige. sloten en uitgevoerd overeenkomst; g de Regelen voor bet AtJverteratie- ABOJKNEMENTEN M per kwartaal, 1 2A4 Mat e>» pee 1. u»eiia»Jl'J.i De door de Schiedamse Sportschool aangekondigde demonstratieavond wordt dinsdag 1 juli niet in de school aan de Nieuwstraat maar in „Musis Sacrum" ge houden. De grote belangstelling welke alleen al van de zijde der leerlingen voor deze sportavond bestaat, maakte het nodig een grotere zaal te huren. Op 1 mei 1958 was de stand 39.229 man nen en 3.9.455 vrouwen. Totaal 78.684. Per 1 juni 39.263 mannen en 39.482 vrouwen. Totaal 78.745. Een vermeerdering dus van 61. Er werden 121 geboorten en 44 overle denen genoteerd, vestigingen 225 en ver trokken 241. Op dinsdag 1 juli 1958 des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Trouwboekje der ouders of wijzen cie-i k-iaderm>n»cetowwjfan> Gene Kelly mag dan minder sterk op de voorgrond treden dan in zijn vorige films, de dansscènes mogen weinig opval lend zijn en soms een tikje vulgair waarbij wé de parodie op Marlon Bran do als de zem in „The Wild One" uitzonderen en Cole Porter mag wel eens betere muziek hebben geschreven door het hoge tempo waarin regisseur George Cukor het door John Patrick voor de. film bewerkte verhaal van Vera Caspary ver telt door de spitse, geestige di?Jogen en vooral door de virtuoze vertolking van Kay Kendall is „LES GIRLS" een luch tige wat frivole en kleurige komedie ge worden, waarmee personen vanaf 18 jaar zich uitstekend kunnen amuseren. In 1935 heeft het mensdom al heerlijk kunnen griezelen om Boris Karloff, die toen een huiveringwekkend nummertje gruwelmonster weggaf als half-gaar pro- dukt van de waanzinnige geleerde dr. Frankenstein. Dat was nog in de tijd van de zwart-witfilm. Nu we tot het tijdperk van kleur en plastic zijn gévorderd, werd het tijd om de griezelgrap nog eens te herhalen met de nieuwverworven middelen. Nu, die zijn door Terence Fisher, regisseur van „The Curse of Frankenstein", met wreedaardig genoegen gebruikt. Het verhaal, dat in de vorige eeuw speelt, voert wederom dr. Frankenstein ten tonele, die uit aller lei onderdelen van gestorven mensen een nieuw schepsel samenstelt en tot leven wil brengen. Er wórdt luguber gemanipu leerd met doodgravers die losse handen middag 1 uur tot zondagavond 12* uur.' en ogen leveren en hersenpap, allemaal zaken, die in plastic en overgoten met frisgekleurd bloed in Watercolor, een ge makkelijk gruwelsucces opleveren. Het monster, dat op die manier tot le ven komt, is in alle opzichten een naar misbaksel, dat naief en moordlustig tege lijk is. Tenslotte wordt „het wezen", zo als het wetenschappelijk genoemd wordt, vernietigd. Frankenstein wordt dan aan sprakelijk gesteld voor, de moorden op zijn minnares, een blinde en nog enkele slachtoffers van de bleke griezel. Hij wordt ter dood veroordeeld. „DE VLOEK VAN FRANKENSTEIN" is door de K.F.C. op volwassenen ge keurd. Passage-theater Les Girls (18 jaar); zaterdag en zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; dagelijks om 2 en 8.15 uur. Monopole-theater De vloek van Fran kenstein (volw.): zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; werkdagen 2, 7 en 9 uur. SledelUk museum: Dflgeüjk.- g--eend van Ifl tot 17 uur zondagen van 12-17 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK en leeszaal SINT-LIHDINA Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag 7—6 30; dinsdag 1012 28 en 8.30; woenadag 2—9 en 7—8 30 donder dag 1012 en 25: vrijdag 29 en I8 30; zaterdag 10-12 en 2—5. Jeugd: woensdag 2—4: donderdag 4—#; 'a'.erdag 1—3 Boven 14 jaar ook: woensdag 6—7 30 Jeugdleeszaal: dinsdag, donderdag vrij dag van 4—5.30 uur. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 8.30—8; vrijdag 78. Nieuwland: Wijkgebouw Dr. Wibautpleln (zi.iingang): jeugd: woensdag van 1.305 uur; volwassenen woensdag en vrijdag van 7—8.30 uur. Filiaal Emmastraat 3: maandag 7—8; woensdag 7—8 30; vrijdag 7-8 30. Filiaal Kerkweg 48. Kethel; tondaï 11 30—12 30. De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. v. Buren, Buys Ballotsingel 72-76, tel. 69661; dr. Oe Maeyer, Burg. Knappertlaan 30. tel. 68163; dr. Ormel jr., Schoolstraat 5, tel. 64244. Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. De wijkverplegingsdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door: zr. Juffermans, Phil, van Bourgon- diëstraat 21, tel. 63334. Het kraamcentrum wordt waargenomen door: zr. Van Kan, SwammerdamKingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag- BIOSCOPEN Programma's van 27 Juni t/m 8 juli: Arena: Lemmy Caution incognito (18 jl "T Capitol; De ontsnapping van Corregidor (14 J-' Centraal: Jacht op het geheim van de spo*1' nik (14 j.) Cineac-A.D.: Das Herz von Paul! (ontoelaatbaar) Cineac-N.R,.C.Acf3' liteiten (doorl. voorst.) (a.l.» Colosseum- Les girls (18 j.) Harmonie: Zeven bandiet*1: van Silver Springs (14 j.) Lumière: Zo begm het leven (volw.) Lutusca; De reis om wereld in 80 dagen (14 j.) Luxor: medailles voor spionnen (18 j.) Metro: Diet® langs de weg (strikt volw Passage (Sch' dam): Les girls (18 j.) Prinses: Moord code (18 J.) Rex: Overval in de DuivelsP^ (14 j.) Scala: Liane, het meisje van het oe woud (volw.) -- Thalia: The happy road Vpnstpr- Kind hearts and roroneta (1° i.' t Venster: Kind hearts and coronets M8 Victoria: De liefdesroman van een koning (a.l.) MAANDAG: Rotterdamse Schouwburg:, Aert va Nesstraat 120. Ün Ballo in MascheJ - Opera van Giuseppe Verdi, door de derlandsche Op®ra. Dir. Francesco M01 nari Pradelli, 20.15 üur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2