Ouder worden als levensvervulling Positie apothekers wordt niet versterkt ten koste van anderen Maria in Spanje verschenen Baby-sitter door C. BAUER r1 JULI 1958 èn... Rivièra-illusies Interessante bijdrage tot de gerontologie Minister Suurhoff: Door nieuwe wet op geneesmiddelen voorziening Acht kinderen beweren haar gezien te hebben Mieke SPORTCENTRUM SCHIEDAM Reinier Hulsker nTriTT li In I J II Bij het kamperen dagelijks schone sokken V B Oorzaak van het ouder worden ZATERDAG 28 JUNI 1958 - PAGINA 4 De superioriteit van het „hersendier" B. M. R. S. GOUDEN PROFESSIEFEEST B. M. R. S. 24>- I Deze vertaling door Alex Cam- paert van het werk van een Duitse geleerde uitgegeven door ..Pax" in Den Haag, brengt ons in contact met een wetenschappelijke behandeling van het bejaarden-probleem. Eigenlijk is het niet meer dan een in leiding tot de jongste tak van weten schap, die zoals meestal gebruikelijk de aan het Grieks ontleende naam „Ge rontologie" ontving. Want met de be hoedzaamheid, de echte wetenschaps mens eigen, aarzelt de schrijver niet, telkens weer te verklaren, dat een en ander nog niet definitief vast staat of geheel onbekend is. Wat niet betekent, dat er in deze ruim 200 bladzijden niet heel wat te lezen staat waarvan me nigeen, ouder of jonger, met belang stelling zal kennis nemen. Dat geldt misschien niet zo zeer de zonder aarzeling geponeerde theorie, die het lichamelijk slijtage-proces als de oorzaak van het ouder-worden af wijst (bacterie- of klierwerking, stra- lings- of stofwisselingsproces), doch „bescheidener dan vroeger" eenvoudig verklaart, dat „ouder worden en leven in de grond van de zaak één zijn"; maar betreft ongetwijfeld veeleer wat na deze meer wijsgerige opzet over de verschillende onderdelen van het ou- derdoms-probleem successievelijk wordt opgemerkt. Zo om te beginnen het erudiete be toog, dat de gemiddelde levensduur van de mens, zij het eerst de laatste decen nia circa verdubbeld is. „Reeds nu heeft bijvoorbeeld een 50-jarige Euro pese of Amerikaanse statistisch nog 27 levensjaren te verwachten daarmee heeft ze nu op die leeftijd nog meer jaren te harer beschikking dan een pasgeboren meisje in Rome of Athene ten tijde van keizer Augustus had'. De snelle stijging van de levensduur in de moderne landen is zonder twijfel toe te schrijven aan de vooruitgang der we tenschap en niet aan de beschaving als zodanig. In hoofdzaak wel omdat men er in slaagde de grote epidemieën te overwinnen (malaria, pest, cholera, pokken, lepra, syfilis, tyfus, difterie, t.b.c. en kinderverlamming). Daarnaast droeg het invoeren van de asepsis en antisepsis en vooral van de steeds ver beterende rfarcose-methoden bij tot de moderne zegetocht der operatie-tech niek. En ook de typische kinderziekten konden de laatste tientallen jaren in een vroeger niet voor mogelijk gehou den mate teruggedrongen worden. Wij stippen uit het betreffende hoofd stuk nog aan, dat speciaal een behoor lijk functioneren van de hersenen zon der grote belemmeringen ongeveer 100 tot 110 jaar kan aanhouden; en dat de vrouwen gemiddeld langer leven dan de mannen. Ook is het aantal miskramen en dood geborenen bij het mannelijk geslacht groter dan bij het vrouwelijke, ten gevolge van de grotere gevoelig heid der mannelijke embryo's. Toch voorziet dé Duitse auteur althans voor de Bondsrepubliek! reeds in 1960 een jongens-overschot. De oorzaak van het ouder worden de schrijver zet dit herhaaldelijk voor op kent niemand. Maar toch is het volgens hem onlangs gelukt „de che- misch-natuurkundige wétten te vinden die, als eerste te onderkennen reeks van het oerfenomeen ouder worden, het zich gedragen van de levende materie in het organisme verklaren". Het proto. plasma, het bouwmateriaal van het le ven, is een dik vloeibare substantie voor ongeveer 80 pet uit water bestaande en voor de overige 20 pet uit eiwitstoffen daire verstijving") wordt aangeduid, daarover wordt meer in het bijzonder uitgeweid. Ons bestek laat echter niet toe in détails te treden. Zeer lezenswaardig is de bespreking van deze in de middelbare leeftijd en vooral op hogere leeftijd zich in het hele organisme voltrekkende talrijke veranderingen in de levende substantie, berustend op een reorganisatie van het colloïdaal opgebouwde cellenplasmd. Naast de secundaire ouderdomsver- schijnselen passeren dan de revue: de diabetes een ziekte „met een zogezegd dubbel gezicht"; de ouderdomszwakzin- nigheid, aderverkalking, apoplexie, „het pootje", de gewrichtsreumatiek, de kanker en.de moderne beschaving! Ofschoon de heden algemeen gebrui kelijke voedingswijze in haar geheel genomen geenszins „ongezond" is, moet toch vaak verkeerde, met name al te vetrijke, voeding als oorzaak van diver, se hartkwalen worden nagewezen geboorte-gewicht bereikt) heeft meer tijd nodig voor zijn ontwikkeling dan het geval is bij de hersenen zelfs van het hoogst ontwikkelde zoogdier". „Niet alleen het gewicht maar ook de verfijn de bouw onderscheidt zich wezenlijk van de overeenkomstige organen ook zelfs bij de hoger ontwikkelde dieren. De materiële basis van de geestelijke processen bij de mens is de zogenaam de grijfce stof van de schors der grote hersenen. Haar windingen' en groe ven bevatten, zoals bekend, de centra van de zinsgewaarwordingen, maar ook van zo specifiek menselijke ver richtingen als het schrijven, het zich herinneren, of van zeer speciale denk processen, als het oplossen van mathe matische problemen". En nog dit: „De hersenen zijn op zeer lange levensduur berekend, daarom moeten zij ook tot in de hoge -ouderdom gebruikt worden om aan de bijzondere eisen te voldoen, die speciaal aan de mens als hersendier gesteld worden". Zo ziet de Duitse auteur in het feit dat de hoogste getuigenissen van de men selijke geest dikwijls pas in de hoogste ouderdom gestalte krijgen, blijkbaar iets van wat alleen de titel der vertaling suggereert, welks inhoud voor de ka tholieke lezer nochtans andere perspec tieven opent. L.H. Advertentie Xangezien hier beslist geen katho lieke geleerde aan het woord Is het „evulgetur" dat deze uitgave draagt re gardeert alleen de Nederlandse verta ling kunnen wij slechts te meer waarderen dat in deze bladzijden een en andermaal de nadruk wordt gelegd op het wezensverschil tussen de „homo sapiens" met „diens buitensporig grote hersenen" en de dierenwereld. Naast de digressie over de „manager-ziekte" die hier zijdelings ter sprake komt, hebben ons deze aanduidingen van de superio riteit des geestes over de stof bijzonder getroffen. „De uitzonderingspositie van de her senen van- de mens toont zich ook bij hun ontwikkeling", zo heet het. „De uiterst gecompliceerde samenstelling van dit orgaan (dat aan het einde van zijn wasdom het drievoudige van het Ouder worden als levensvervul ling", door H. Woltereck. Uitg. „Pax" Den Haag. Minister Suurhoff bestrijdt, dat de posi tie van de apothekers door de nieuwe Wet op de geneesmiddelenvoorziening zal worden versterkt ten koste van anderen. In z(Jn memorie van antwoord over het ontwerp voor deze Wet aan de Eerste Ka mer, schrijft hij, dat integendeel aan de apothekers door de op hun beroepsuitoe fening betrekking hebbende, te zijner tijd uit te vaardigen algemene maatregel van bestuur, zware eisen zullen worden gesteld Er is bij een uitvoering van de Wet op de wijze, zoals de minister die zich voor stelt, dan ook geen sprake van, dat de apothekers daardoor zullen worden gepri vilegieerd. Hij staat op het standpunt, dat het niet zijn taak is de bijzondere belangen te dienen van welke groep dan ook, die bij de geneesmiddelenvoorziening is betrok ken. Zijn taak is regelingen te bevorde ren, die strekken in het belang van de al gemene volksgezondheid. Indien de apo thekers tot nu toe minder luid hun wel degelijk bestaande bezwaren naar voren hebben gebracht, dan hebben zij daarmee blijk gegeven van het besef, dat bij het ui ten van kritiek in een moeilijke zaak als deze, grote zelfbeheersing noodzakelijk is, aldus de memorie. De minister onderschrijft het oordeel van sommige leden, dat de werkzaamhe den der drogisten op dit terrein even als overigens die van andere op recht matige wijze bü de geneesmiddelenvoor ziening betrokken detailhandelaren zich op bevredigende wijze moeten kunnen ontwikkeling. Hij stelt, dat dit wets ontwerp, eenmaal wet geworden, daaraan niet in de weg zatl staan. Teruel, 25 juni 1958, Acht kinderen uit het dorpje Jorcas bij Teruel, dat 325 inwoners telt, bewe ren, dat de H. Maagd hun verschenen is in een grot, die genoemd is naar de H. Jozef. Het dorp zelf, geheel boeren dorp, is geheel ingesloten in de Sierra del Pobo. De kinderen, die tussen 7 en 16 jaar oud zijn, verzekeren eenparig, dat de H. Maagd hun verschenen is in een vvit- en azuurblauw gewaad, geknield en met gevouwen handen. Uit haar hart sprong Op een van die zonrijke dagen, die het eigen land plots bood na al die bakken vol hemelwater, togen wij naar het strand. Zalig weggedoken in een moeilijk veroverde strandstoel, kneep ik mijn ogen toe en deed hevig mijn best niet te veel ,,te knipperen Kweekt rimpels aan, ziet u Nou, die zon was toch wel héét, zou ik mijn zonnebril opvissen? Maar dan werd mijn gezicht natuurlijk niet egaal bruin en dat was wel de bedoeling! Zitten blijven dus, nu ja, zitten was het nu ook weer niet, u kent die onderuit gezakte houding zo vermoedelijk wel! Tja, het leven was toch eigenlijk zo kwaad nog niet. Waarom zou je je nu vermoeien met buitenlandse reizen? Och, ik zou best een goede propagan diste voor de V.V.V.-kantoren in Ne derland kunnen zijn! Leek me best een machtige baan, maar wat zou ik dan op mijn kaartjes moeten laten drukken, overpeinsde ik in alle stilte, mijn ge zicht krampachtig in de vereiste stand houdend! „Mijn mammie is kwijt en nu kom ik bij jou spelen", klonk plots een klein stemmetje heel dicht bij me. Ik sperde mijn ogen wagenwijd open en staarde verbaasd naar een miniatuur mannetje in gebloemd speelpak. „Ze is hele maal kwijt.." Twee mollige armpjes maakten éen gebaar van „nooit meer voor ae overige zu pee me vinden" en het joch, ik schatte hem ?.rote?n.!)' p° een iaar 0f 4, boorde zijn blauwe Wi den zouten enz. Voor de levende cel zijn de 'eiwitstoffen het belangrijkst, daar zij uit zeer grote, buitengewoon gecom pliceerde moleculen bestaan, te groot om met water een echte oplossing te vormen. Dat het nu bij het protoplas- ma gaat om een oplossingsvorm van bijzondere aard, die als „colloïdaal" wordt aangeduid en hoe zich bij dit proces de „veroudering" afspeelt, die met de vakterm „Hysteresis" („secun- een jaar kers diep in de mijne, „Hoe heet je", vroeg ik zakelijk, juist daardoor op die toon, omdat hij helemaal niet huilde, ,,'t Staat op mijn schop en op mijn emmertje, pappa ge daan", zei hij niet zonder trots en zijn kleine vingertjes wezen de blokletters aan. „Wimmie van 't Hoff.." Tja, daar werd ik nog niet veel wij zer van.. „Jouw mammie loopt vast wel naar je te zoeken en dan huilt ze probeerde ik listig iets Van de opgeda ne pedagogie prijs te geven. „Ze huilt niet meer, want ik loop al tijd weg. Ik pas goed op hoor", voegde hij er ter geruststelling aan toe. „Mijn mammie zingt op het kerkkoor, kan jij niet hè", nam hij meteen als vast- stand feit aan. Ik schoot in een onbedaarlijke lach, ons kerkkoor zou uit de brand zijn met dat gekweel. Onbekommerd graafde Wimmie een kuil, keek mij af en toe eens onderzoe kend aan en zei toen heel beslist: „Ik blijf bij jou. Vertederd liet ik hem van- een rolle tje zuurtjes snoepen, wat een kostelijk joch. Maar wat moest ik daar nu mee? Peinzend tuurde ik het strand af. Geen zenuwachtige moeder te be kennen. „Wil jij wel een koek van mij?" Een zandvormpje werd op de palm van mijn hand uitgestort. Vakkundig garneerde hij dit lekkers met kleine stukjes schelpjes en verzocht me toen een eindje op te schuiven. Als proefden wij het heerlijkste slagroomgebak, hap ten wij denkbeeldig en keken elkaar eens aan. „Nou is het op en nou ga ik naar mijn mammie", zei hij plots gedeci deerd, pakte zijn attributen bij elkaar en ging. Verdwaasd keek ik hem na, hief tel kens mijn hand ten afscheid omhoog, als ik het hem zag doen, tot hij in de menigte opgelost was Ik rilde en merkte, dat de zon ergens op audiëntie was. Landerig knoopte ik mijn vest dicht, toch thuis die folders van de Rivièra eens inkijken..! een licht, maar haar gelaat konden zij niet onderscheiden, omdat het nu eens zichtbaar, dan weer onzichtbaar was. De verschijningen zijn begonnen op de 6e juni, de dag na Sacramentsdag, toen zeven van de hoofdpersonen uit deze veronderstelde wonderlijke gebeurtenis hun eerste H. Communie gedaan hadden. Het andere kind, dat al eerder zijn eerste H. Communie gedaan 'had, was ook op Sacramentsdag te communie geweest. Op genoemde 6 juni, ging een van de kinderen, genaamd Miguel Izquierdo naar een bron om een fles water te halen. Maar gedreven door een onbekende drang, week hij van de weg af en kwam bij de grot van San Jo6é. Daar zag hij een kindje Jezus, met een bal in zijn hand; dit was volgens geruchten, de eerste mogelijke verschij ning. Toen hij naar huis terug gegaan was vertelde hij alles aan zijn moeder, maar deze schonk geen aandacht aan zijn ver haal. De knaap deed daarop zijn ver haal aan zijn vriendjes, vijf jongens en twee meisjes. Onmiddellijk gingen zij tezamen naar de grot, maar Miguel durf de vanwege zijn hevige ontroering niet naderbij te komen. Allen bevestigen, dat zij van die da tum af de Maagd bij verschillende ge legenheden hebben gezien. wordt aan de WESTVEST 17-19 en 21, SCHIEDAM in gebruik genomen. JUDO - JIU JITSU - TAFELTENNIS - IN.DOOItTKAINING - BODY BUILDING - BADMINTON - VOLLEYBALL Inlichtingen: tedere dag van 9.00—23.00 uur. Telefoon: O 1800«2845 en 0 1800—34918. IV»: radio en talevisie „Neem voldoende schone en warme onder- en bovenkleding mee; draag niet dag en nacht dezelfde kleren; trek dage lijks schone wollen sokken aan: zorg 's nachts voor voldoende dekking; gebruik eigen schone toiletartikelen, geef uzelf een dagelijkse wasbeurt van top tot teen; ook al' wordt er veel gezwommen; was meer malen per dag uw handen; was de vui le vaat af met kokend water; gebruik als drinkwater en voor het tandenpoetsen steeds betrouwbaar water en bewaar de vaste afvalstoffen onder een dikke laag aarde". Dit zijn zo enkele raadgevingen die de Stichting ter bevordering van hygiënische gewoonten aan alle kampeerders wil meegeven. Nog niet zo lang geleden is de stichting opgericht en gisteren gaf zij een perconferentie, waarin mevrouw J. de Buyter-Visser, directrice van het bureau bevordering hygiënische gewoonten, het uitvoerend orgaan van de stichting, dr. B. J. W. Beunder van de sectie preventie ve geneeskunde van de geneeskundige dienst van de Kon. Landmahct en de heer G. van der Weijden, chef van de studie dienst van de Kon. Landmabht en de heer ANWB hebben gesproken over hygiëne in de vakantie. Immers, nu het kamperen door steeds meer vakantiegangers wordt beoefend men verwacht dat dit jaar een miljoen Nederlanders gaan kamperen is de hy giëne in deze manier van vakantiebeste ding een onderwerp geworden, dat terecht aandacht verdient. Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag: 22.00 Verzoekprogramma 23.00 Hersengymnastiek 23.45 Jazzmuziek 24.00 Vervolg verzoekprogramma 01.00 Sluiting Het verhaal van deze gebeurtenis heeft zich snel onder het volk verspreid. Tal rijke personen knielen nu de gehele dag door bij de grot, zowel mensen van Jorcas als uit naburige dorpen, om de Rozenkrans te bidden. Geen van de perionen, die bij de grot geweest zijn heeft de Maagd gezien, maar wel zeggen de bezoekers bij de kin deren bijzondere tekenen te hebben op gemerkt: de kinderen wierpen zich op de knieën en op zeker ogenblik riepen ze allen tegelijk: „Daar is Zij". De verschijningen van de H. Maagd zouden zich onafgebroken van 6 tot 12 juni voorgedaan hebben. En naar het schijnt heeft zich het bijzondere gebeu ren op 20 juni herhaald. Toen waren velen mensen weer bij de grot. Om 8 uur 's avonds uitten de kinderen Eliseo, Sil vester, Esmeralda en een doofstomme uit het volk van Canarillas .plotseling en als uit één mond een kreet en riepen, dat zij de Maagd in extase zage'n. Zij bleef in deze houding veel langer dan de vorige keren. Toen de verschijning naar hun zeggen verdwenen was, verklaarden de kinderen op de spannende vragen van de aanwe zigen, dat de Maagd zich vertoond had met gevouwen handen, het hoofd gebogen als in gedachten en ernstig. Zij had zeer grote ogen. De doofstomme liep verschrikt van de grot weg en omhelsde haar moeder on der drukke gebaren. Men gaf haar pa pier en potlood, waarop zij een voorstel ling van de Maagd getekend heeft, die overeenstemt met de beschrijving, die de andere kinderen van haar gegeven hebben. Öp zondag 29 juni viert de eerw zus ter Maria Bertina (in de wereld Marga- retha Theresia de Vries) van de Congre gatie itan de H. Franciscus haar gouden professiefeest. Al die jaren was zij werk zaam bij het kleuteronderwijs in Den Haag. Amsterdam, Rotterdam en Roosen daal. In welverdiende rust en goede gezond heid hoopt zij haar feest te vieren in het pensdonaat St.-Mari.e, Molenstraat 13 te Roosendaal. ZONDAG 29 JUNI 1958 HILVERSUM l 402 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV 10 00 1KOR. 12.00 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 CON VENT VAN KERKEN. 18.30 NCRV. 19.45 KRO 20.00-24.00 Nationaal programma. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en watersl. 9.45 Kamerork IKOR: 10.00 Wetenswaardigheden voor vakan tiegangers. 10.30 Remonstrantse kerkd. 11.30 Vragenbeantb. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 Vocaal ens. KRO: 12.15 Gramm. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. octet. 12.55 Zonnewijze! 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Gramm. 13.3U Instr. trio. 13.45 Boekbespr. 14.00 Pianorecital. 14.25 Muzikale caus. 14.55 Bere den stierenvechters en dappere stiéren, caus. 15 10 Viool, altviool en cello. 15.40 Muzikale caus. 16.10 Gramm. 16.30 Vespers. Convent Convent van kerken: 17.00 Kerkd.v.d.Unie van Baptistengemeenten. NCRV: 18.30 Koorzang 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gramm. 19.30 De mens en ik, caus. KRO: Gramm. 19.50 Tour de France, nabeschouwing. Nationaal pro gramma t.g.v. de verjaardag van ZKH Prins Bernhard: 20.00 Nws. 20.10 Nederlandse lichte muziek. 20.45 Prins der Nederlanden, een ti tel - een (aak, klankb, 22.00 Muziek uit nel jadr 1911. 23.00 Nws. 23.15 Gramm. 23.50-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17 0Q VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR 20.00-24.00 Nationaal progr. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 V.h platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Gees telijk leven. caus. 10.00 Strtlkoctet. 10.30 Nieuws van de Vlaamse boekenmarkt. 10.40 Cabaret 11.20 Gramm. AVRO: 12.00 Orgelspel. 12 30 Sportspiegel 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. en SOS-bet. 13.07 Bultenl. overz. 13.17 Meded, pl gramm. 13.20 V.d.strijdkrachten. 14.00 Boekbe spr. 13 20 Gramm. 14.50 Wereldkamp voetbal 18.45 Gramm. Tussen 16.45 en 18.00 Tour de France. VARA: 17.00 Gramm. 17.30 V.d.Jeugd 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkdienst IKOR, 19.00 V. d. ieugd. t9 30 De open deur. 20.00-24.00 Nationaal progr.: Zie Hilversum I. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Krit. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Kiankb. 13.40 Gramm. 14.00 Tuinb. praatje 14.30 Ork. conc. 15.15 Caus. 15.30 Ork. conc. 16.15 Klankb. 16.30 Muz. caus. 17.00 V.d. kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 13.15 Journ. 18.45 Amus muz. 19.30 Amerikaanse nws. brief 19.45 Godsd. klankb. 20.25 Liefdn- dlgheidsoproep 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. ïi 15 Caus. 21.35 Kamerork. en solist 22.20 Klankb. 22.50 Epiloog 23.00-23.06 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 248 m 12.00 Verz. progr. 13.15 Lichte muz. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllmprogi. 15.30 Lichte muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gramm. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gramm. 19.00 Quiz 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samen zang 21.00 Gevar. progr. 22.00 Lichte muz 22.30 Nws. 22.40 Gramm. 23.15 Lichte muz. 23.50 Meditatie 23.55-24.00 Nws. NDR-WDlt 309 m. 12,00 Symf. ork. en sol. 13.00 Nws. 13.tn Amus. muz. 17.00 Dansmuz. 18.15 Symf.- ork., koor en sol. 18 45 Bariton en piano 19 fto Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.25 Lich te muz. 23.00 Idem 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Symf.-ork. en solist 1.15-4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf.-ork. 13.30 Hoorsp. 15.40 Operette 17.25 Gramm. 18.00 Nationaal ork. 19.40 Lichte muz. 20.10 Gramm. 20.15 Kamermuz. 21.15 Klankb. 22.15 Gramm. 22.30 Nws. 22.35 Verz. progr. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V.d. sold. 14.00 Opera 14.50 Sport 16.45 Gramm. 17.00 Sportulsl en nws. 17.15 Gramm. 18.00 Zang en piano 18.20 Gramm. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws 19.30 Wreldtentoonst. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gramm. 22.30 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Nws 23.05-24.00 Jazzmuz. 484m. 12.15 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Atomium- Cocktail 17.00 Nws. 17.35 en 18.30 Gramm 18.45 Godsd. halfuur 19.15 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Opera 22.00 Nws. 22.10 Festival te Brus sel 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zondag 22.00 Ariders dan gewoon 22.45 Weense 'melodieën 23.00 Voor jong en oud 23.30 Muziek voor mij 00.30 Sluiting MAANDAG 30 JUNI HILVERSUM 1 402 m. 7.00 24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.JL0 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl 8.25 Gramm. 9.00 V. d zieken 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Walerst. 9.40 Voordr. 10.00 Gramm. 10.15 Theologische etherleergang 11.00 Gramm. 11.15 Spoorzoeken dooi Europa 12.25 Voor hoer en tuinder 12.30 Land- en tuinb. meded 12,33 Hammondorgel 12.53 Gramm of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte rrfuz. 13.45 Gramm 14.05 Schoolradio 14 30 Gramm. 14.45 V d vrouw. 15.15 Sopr., alt en piano 15.40 Gramm 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Planoduo 17.00 V. d. kleuters 17.15 V d. jeugd. 17.30 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz. 18.00 Orgelspel 18.30 Sport 18.40 Clavecimbelrecital 19.00 Nws. en weerber J.9.J0 Gramm. 19.15 Huisrnyz. 19.35 Parlementair commentaar 19.50 Gramm 20.00 Radiokrant 20.20 Metropole ork 20.50 Hoorsp. 21.50 Gramm. 22.00 Boekbespr 22.15 Muzikale caus. 22.45 A vondoverdenkng 23.00 Nws. en S.O S-ber. 23.15 Gramm 23.40-24.00 Evangel'.sa- tieuitz. in de Duitse taal. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA 10.00 ,VP RO 10 2024.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm. 9.05 Gym. 9.15 .Gramm. 10.00 V ,d oude dag 10.05 Morgenwijding 10.20 v* d. vrouw 11.00 Promenarie-ork en solst 11.35 Mezzo-sopr. en piano 12.00 Dansmuz. .2 ,»U Land- en tuinbameded 12 33 V h platleiand. 12.38 Panoduo 13.00 Nws. 13.15 Act. 13.20 Orgel en zang 13.45 V. d. vrouw 14.00 Strjkkwartêt 14.35 Cabaret. 15.05 Pianotrio 15 30 Zestig mi nuten voor boven de zestig 16 30 Gramm: 7 ;5 Vakantietrips 17 50 Mil com in 18 00 Nws en comm. 18.20 Lchte muz. 18.40 Tour de Fran ce 18.50 Openbaar Kunstbezt 19.00 Pari. overz. 19.15 Lichte muz 19 45 Regeringsultz. 20:80 Nws. 20.05 Radio Philahrm. ork. 20 35 Voü»rti. 20.50 Radio PhJlharm. ork 2120 Tour me France. 21.30 Gitaarduo 21.45 Caus. 22.00 Tou- rlstische indrukken 22 40 Strijkkwartet 23.00 Nes. 23.15—24.00 Gramm. RADIO VATICANA (25m67; 31ml0; 41m21; 196m3. 22.15 uur: Middelpunt van' Rome o30 juni: de Sint-Paulus buiten de muren. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 13.40 V.d. scholen 13.57 Sport uitsl. 14.00 V.d. scholen 15.00 Sport 15.30 Lieh- te muz. 16.15 Sport 17.00 V.d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.40 Sport 18.50 Gramm. 1900 .Schots ork. en solist. 20.00 Klankb. 20.30 Twintig vragen 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en eerber. 23.06-23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 in. 12.00 „Homespun" 12,30 Nws. en geVar. muz. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V.d. kind. 14.00 V.d. vrouw (Om 14.30 Nws.l 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. «Om 17.30 Nws.) 18.00 Sport 18.45 Hoor spel 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. cn hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en ge var. muz. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Lichte muz. 2230 Nws. 22.40 Sport. 22.45 Lichte muz. 23.30 Nws. en lchte muz. 23.55-24.00 Nws. NDR-WDR. 809 m. 12.00 Blaasmuz. 13.00 Nws. 13.15 Omr; ork. én sol. 16.00 Symf.-ork. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15-4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 23;"» m. 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 13.30 Gramm. 14)00 Piano- en vocale muz. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Orkestconc. 16.00 Concert 17.30 Gramm. 17.35Kamermuz. 19.45 Gramm. 20.00 Nationaal ork. 23.10 Strijkkwartet 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 V.d. landh. 12.42 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Gramm. 14.00 Operette (fragm.i 15.00 Gramm. 16.00 Koersen 16.02 V.d. zeken 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Boekbespr. 17.45 Meisjeskoor 18.00 Franse les 18.15 Kinderlied 18.20 Boek bespr. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereld- tentoonst. 20.00 Kamerork. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Chinese folklore 22.45 Gramm. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484* m. 12 00- Gramm. 13.00 Nws. 13.10. 14.00 en 16.05 Gramm. 17.00 NWs. 17.35 en 18.'12 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 'Nws. 22.10 Gramm. 22.55 Nws. Steunt a.s. zondag de collecte voor de KERKENBOUW. TELEVISIE NATIONAAL PROGR.: 14.30-14.45 Prins Bern hard en het Prins Bernhard Fonds. Gez. progr AVRO KRO VARA en VPRO: 14.45-17 00 Euro visie: Wereldkamp.voetbal. DUITS orogr 12.00-12.40 Int. borreluurtje L4 00-14.30 V.d.kind. 14.45-17,00 Wereldkamp j «'oetballen. 17.15-18.50 Sportoverz.. 19.00-19.3C Hier und Heute. 10.30 Weekjourp. 20.00 Gevar progr. 21.35 Filmrep. 22.00 Wereldtentoonstel ling. FRANS BELG. orogr.: 14.45 Eurovisie: We reldkamp. voetbal. 17.00 Atletlek-rep. 17.45 We reldtentoonstelling. 19.00 Onbekend. 19.30 Feulll mentaire film 20 40'Gevar progr, 21.50 Filn 20.00 Nws. 20.30 Gevar prógr 21.05 Egpo-vlsl- j rep-. 22 10 Wereldtentoonstelling on 58. 21.45 Een kwartiertje met Mick Mioheyl FRANS»BELG progr 17 30 Wercidtëntn. 22.00 Filmproer. Daarna Wereldnws. J stelling 19.00 Sport 19 45 Autnmohlelkron 20 00 VLAAMS-BFLG. progr. 13.45 V.d. kleuters Nws. 20,30 Gevai progr, '22.10 Les grands Stort een extra bijdrage op gironummer 647700 t.n.v. Vicaris Generaal Bijzondere Noden, Rotterdam. TELEVISIE. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Meri diaan 21.20—22.05 Perry Como Show. DUITS-progr.: 17.00 V. d. kind. 17.15 V d. jeugd 17.45- -18.10 Idem 19.00-19 30 Hier und Heute 20.00 Jpurn 20 15 Weerber. 20 20 Dnru- 14.10 V.d vrouw. 14.45 Eurovisie- Wereldkamp voetbai te Zweden. 17.00-17.45 Int, Atletiekwed str. België-Frankrijk te Brussel. 19 00 Feulll 19.30 Nws. 20.00 TV-competities. 22.00 Wereld tentoonstelling. "•rétès 22 40 Wereldnws VLAAMS-BFT.G progr: 16 00 -17 30 Wete.d- tentoonstelllng 19.00 Reisroutes 19.30 Nws. 20.15 F,xperimentele film 20.25 Quiz progr 20 55 Speelfilm 22.25 Plastische kunsten 22.55 Nws. E GELUIDSMUUR Mislukt zei Will, maar in zijn stem lag enkel opluchting, geen spoor van spijt. J. K. rees op uit zijn stoel. Tja.., zuchtte hij, het later nog eens moeten proberen. Ik zei mets, ik was alleen maar trots op mezelf Als Jess er met was geweest, had hij die laatste duik doorgez ik tegen mezelf. Ik bedenk me iets, dat ik wil gaan proberen. Ik ga weer naar veertigduizend voet, meldde rustig Philip's stem. Will verstijfde weer in zijn houding: hij keek ongerust. Ook J. R. bleef nu staan: een flauwe glimlach trok om zijn mond. Eigenwijze stommeling, zei ik tegen mezelf, je had Jess .ge™®4 in Londen kunnen laten. Misschien kloppen al je ver- nugtige bedenksels, misschien kloppen ze slechts ten dele en misschien klopt er geen bliksem van. Maar één ding is altijd waas: ze vliegen, omdat ze vliegen moeten; of het nu Tony was, die de zekerheid en de toegewijde liefde voor de luchtvaart verpersoonlijk te: of het nu Philip is, die op sommige ogenblikken duizendmaal liever een kuikenfokkerij zou houden en altijd moest vechten tegen zijn angst en onzeker heid; en of het nu J. R. is in wiens brein de hemel mag weten welke plannen rondspoken. Eén-vier tot toren. Veertigduizend voet. Ik ge loof, dat ik die neiging van de neus om voorover te gaan er onder kan krijgen door de roeren in tegen- gestlde richting te gebruiken. Ik ga het in ieder ge val even proberen. Hij is stapelgek! zei Will en hij maakte een, be weging alsof hij dat Philip persoonlijk wilde zeggen. Laat hem zijn gang gaan, Will, zei J. R. scherp. Misschien is jih niet zo gek als jij denkt. Op jouw verantwoording, J.R.! beet Will hem toe- Er was iets diep in mijn herinnering, dat zich naai boven trachtte te worstelen. Ik tastte er naar en met brokstukken tegelijk kwam het in mijn bewustzijn terug. Een avond op mijn kamer te Londen. Het was tijdens de oorlog. Philip en Tony. Het was die avond, toen Philip me was komen vertellen, dat hij weer naar de vliegbasis terug moest. Het was die avond, toen hij me gevraagd had met Jess n.aar de s£houw burg te gaan. Later was Tony gekomen. Ze hadden elkaar verhalen verteld. Eerst had ik er met naar ge luisterd, maar het laatste had ik wel gehoord. Philip vertelde, dat hij met zijn Spit een duik had gemaakt, waar hij hem bijna niet meer kon uitkrijgen. .En weet je wat het gekste was, Tony? .Nou? 1 ..Ik had de hele tijd het idee, dat de roeren precies omgekeerd werkten. En Tony toen: O, ja, en op het ogenblik, dat je dat wilde proberen, viel je uit je bed en werd je wakker. Ze hadden er kwajongensachtig om gelachen en Phi lip's laatste woorden waren: Wacht maar. je zult nog wel aan me denkeh! Ik had Philip er na die tijd nooit meer over horen spreken, maar het moet altijd in zijn herinnering ge bleven zijn. Misschien is hij inderdaad niet zo gek, J. R. dacht ik. alleen jammer, dat hij Tony niet heeft kunnen overtuigen; misschien Mach punt negen vijf. Mach punt negen zes. Mach punt negen zeven. Mach punt negen acht Ik heb hem niet meer onder controle. Stapelgek, mompelde Will. Mach punt negen negen. J. R. stond daar maar, de glimlach week niet van zijn mondhoeken. Je zal nog lachen als hij met Mach één de grond in schiet, dacht ik. Ik zou je wel op die lachende smoel kunnen slaan. Mach één. Trillen is opgehouden. Will legde zijn hand op mijn schouder, alsof hij er zeker van wilde zijn dat hij op dit ogenblik niet alleen stond. Ik voelde, hoe hij zijn vingers krampachtig kromde, toen de stem van Philip weer klonk: Duw nu de stuur- knuppel naar voren. Het ogenblik van stille, dat volgde, was vreselijker dan alle vorige. Trek op uit de duik. Minder gas. Op dat moment, zag ik J; R- glimlach was van zijn gezicht verdwenen. Hij was doodsbleek gewor den en kleine zweetdruppels glinsterden op zijn voor hoofd. Zijn ogen staarden met een nietziende blik naar buiten. Met een langzaam, moe gebaar bracht hij zijn hand naar zijn voorhoofd. Ik zag, dat de ster- ke vingers trilden, toen hij er even zijn ogen .mee be- dekte. In die paar seconden stond daar niet de grote Ridgefield maar slechts een man, heel oud en heel vermoeid. I Toen deden twee felle knallen de ruiten rinkelen. Ik schrok op, maar Will gebaarde zenuwachtig: Dat is niets bijzonders, alleen maar een begeleidend verschijnsel bij het overschrijden van de geluids snelheid. Hij heeft het gehaald. J. R. hij heeft het gehaald! Ik greep de telefoon en terwijl ik Philip's stem hoorde vragen of hij kon landen, draaide ik weer het nummer van de kamer, waar Susan en Jes wachtten. Deze keer kreeg ik Jess. Alles is in orde Jess, schreeuwde ik bijna en ik nam onwil lekeurig de woorden van Will over Hij heeft het gehaald. Met een paar minuten is hij bij je. En die knallen, hoorde ik haar gejaagd vragen. Ze moesten er hevig van geschrokken zijn, bedacht ik me. Niet bijzonders, citeerde ik Will verder, alleen maar een begeleidend verschijnsel bij het overschrij den van de geluidssnelheid. We komen nu naar jul lie toe. Vijf minuten later stonden we bij de „Prometheus", waar Philip met een verlegen grijns op zijn gezicht uitklauterde. Ik heb het, geloof ik, geraden. J. R. De Machme- ter stond tenminste op één punt nul één. We begonnen allemaal door elkaar heen te praten; ik geloof niet. dat er belangrijke dingen werden ge zegd, maar het luchtte ons in ieder geval op. We lach ten luidruchtig en sloegen Philip op de schouder. Kom jongens, dreunde de zware stem van .T.R., we gaap er op mijn kamer een borrel op nemen. Ter wijl J. R. en Will in een druk gesprek gewikkeld ons voor gingen, nam Philip mij bij de arm. Waar is Jess? vroeg hij zacht. In de kamer van J. R. Bliksems, schrok ik op hetzelfde ogenblik, Susan is daar ook. Ik weet niet, of ze een ontmoeting met J. R. wel zo op prijs zal stel len. En ik zie nu geen kans meer haar te waarschu wen. Als ze in de kamer van J. R. zit, weet ze zelf ook wel, dat ze hem ieder ogenblik tegen het lijf kan lo pen Met die mogelijkheid zal ze best rekening heb ben' gehouden, stelde hij mij gerust. En in één adem ging hij door: Hoe komt Jess hier? Waarom is ze hier? Ze zal het je allemaal zelf wel vertellen. Voorlo pig is het voor jou genoeg om te weten, dat er op de hele Gereld maar één plaats is. waar ze wil zijn. En dat is hier bij jou. Ik zag hem verbaasd kijken. Hij opende zijn mond, alsof hij iets wilde gaan zeggen maar ik voorkwam zijn vraag. In de kamer van J. R. zit een andere Jess, Phi lip. Je hoeft niet meer op uw tenen te gaan staan. Ik begrijp het niet... mompelde hij. Dat deed ik een paar uur geleden ook niet, maar dat is juist de moeilijkheid geweest. We hebben Jess altijd dwars tegen haar zelf in altijd onbegrijpelijk willen maken. Hij zweeg. Will en J. R. waren ons ver vooruit geko men. Het was laf van me, maar diep in mijn hart was ik er blij om. dat ik nu niet verplicht was de situatie te redden als J. R- zijn dochter in zijn kamer vond. Ik opende de deur en liet Philip voorgaan. Bij het raam stond J. R. met Jess en Susan te praten, maar ze zwe gen *en keken op. toen we binnenkwamen. Gedurende enkele ogenblikken viel er een stilte, waarin we allen onhandig naar een houding zochten. Ik voelde me nerveus worden. Dit was voor Jess en Philip het kri tische ogenblik. In deze seconden zouden zij elkaar voor het leven kunnen verliezen. Of vinden. Zb zeer hadden zij zich in het verleden voor elkaar afgeslo ten, dat een plotselinge overgave een bijna boven menselijke zelfoverwinning zou kosten. Ondanks de harde muur van afweer, die zij beiden rondom zich hadden opgetrokken, hadden zij elkaar bnbewust toch niets dan pijn gedaan. Hun héle verhouding had be staan uit een zichzelf beschermen tegen de ander. Zouden zij zich dan nu ineens totaal onbeschermd stel len tegenover elkaar? Het was niet Philip, de man weliswaar, maar toch ook de zwakste, de meest hulpbehoevende, het eerst tot toegeven bereid het was niet Philip die het ini tiatief nam. Het was Jess, ondanks haar vrouw-zijn de hardste, de meest onbuigzame het was Jess, die met één woord de laatste stelling, haar trots, op gaf. Ze deed een paar stappen in Philip's richting Haar ogen waren zacht, als ik ze nooit eerder had ge zien. En ze zei alleen maar dat ene woord: „Jongen.." De spanning in de kamer brak. Ik keerde mij van hen af en liep naar het raam. waar J. R. en Susan stonden. Wat heerlijk, zei Susan. Ze hield het kind, dat kleine geluidjes maakte, dicht tegen zich aangedrukt en haar ogen glansden. Ja, zei ik, hoewel ik niet wist, wat ze bedoelde. Misschien bedoelde ze wel alle dingen tegelijk. J.R. kuchte. Hij keek naar het kleine kindergezichtje tus sen de reisdeken. Een klein handje woelde tussen een paar lichtblonde krullen en twee grote helblauwe ogen keken onbevreesd naar' hem op.' Zo, zei J. R. met een voor hem vreemde schuch terheid, dat is dus de klein^ Garthwaite. Hijeh. Even aarzelde hij en maakte toen snel de zin af, hij lijkt op vader, geloof ik hè? Ja, zei Susan, ja. hij lijkt op zijn vader. Het was even stil. Toen stak J. R. zijn grote, harige hand uit naar het kleine blanke kindergezichtje. Met zijn vingertoppen beroerde hij vluchtig het handje, dat ononderbroken met de blondglanzende krulletjes speelde. Ademloos keken Susan en ik toe. Het jonge tje lachte en greep naar de vinger, die zacht bewoog boven zijn gezicht. Toen trook J. R. zijn hand terug. Zonder een woord te spreken liep hij de kamer uit. Susan drukte het kind nog dichter tegen zich aan. als of ze het wilde beschermen tegen een ver maar drei gend gevaar. Philip en Jess kwamen naar ons toegelopen. Zli had den misschien nog geen tien. woorden gewisseld, maar het leek niet waarschijnlijk, dat er meer nodig zou den zijn. We stonden naast elkaar voor het brede raam. Links van mij Philip, zijn arm geslagen om de schou der van Jess: Rechts Susan, nog altijd met het kind in haar armen. We stonden daar^en keken, naar buiten, zwijgend. Onze ogen volgden de man, die met een zware langzame stappen in de richting van Madge- 'worth Court liep. Zijn armen hingen los langs het logge lichaam, het hoofd stond sterk geplant tussen de even gebogen brede schouders. Een groot vlieg tuig kwam met het gedonder van de vier motoren laag over het hoofd van de man binnen voor de lan ding, maar hij keek niet op. Hij ging zijn langzame- onweerstaanbare gang. Een man, die het zeldzame vermogen bezat, de brede wiekslag van de toekom:-- te kunnen beluisteren. Een man. die nooit onderwol- pen zou zijn aan enige andere mens. maar die toch beheerst werd door machten, die sterker waren <lan hijzelf, helse machten of hemels^ dat moelek de komende generaties beoordelen. Maar in dii ""L ook een man, eenzaam als de eeuwige ruimte; die h'J wilde veroveren. -EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4