JEAN COCIEAU GAAT WEER FILMEN Marilyn Monroe terug op het witte doek Dichter van de weemoed Bij het overlijden van dr. A. J. M. Kat De uilgeworpenen van de Hebriden f. Op de PLANKEN Ouders, J. C. BLOEM het moderne Zt&e+UxLetëeu/tl Lawine van nieuwe stukken Viering van zijn 70e verjaardag „Leven is altijd: naar den dood toe gaan" Bette Davis tegenspeelster van Alec Guinness Tollensprijs toegekend aan Maria Dermout Over liet verlangen Hans Roest Voor eilandbewoners was Jeannie Carson helemaal niet beroemd Voor de goede film TWEE KWATRIJNEN Allen lezen Affiche-prijsvraag van Intern. Spoorweg Unie Hans van Bergen schoolopleiding sporlvakanlie V B ZATERDAG 23 JUNI 1958 PAGINA 5 Een van «le pocketboeken, die za verrijkend zijn. dat zij ver plichten tot dank, is J. C. Bloems keuze uit eigen werk, verschenen onder de titel ..Doorschenen wolkenranden". Het hoekje bevat Zowel gedichten als prozastukjes. Men vindt verzen uit Bloems eerste bundel „Het verlangen" en uit al zijn volgende verzenboekjes, Media Vita, De nederlaag, Enkele gedichten, Sintels, Quiet though sad, Avond eir Afscheid. Het dichtwerk van J. C. Bloem is niet omvangrijk, maar het is zo veelomvattend van menselijkheid, zo aangrijpend en weerloos open hartig, dat men er onweerstaanbaar door gefascineerd en ontroerd wordt. Ik durf beweren, dat Bloem de meest menselijke dichter is van deze tijd. Hij spreekt tot ons met een directheid, die de ver wording is van onze eigen gevoelens. Hij vertolkt ons eeuwige ver langen, onze tragische tekorten, onze eigen vlucht fn de laatste geborgenheid der liefde. Een tenslotte steeds weer: onze onontkoom. hare onzekerheid. „EEN PLUS EEN, HET VERHAAL VAN EEN MENSENRECHT" Filmpremière in de bioscoop van Civitas Dei op de Expo LEVENSVERZEKERING J. C. BLOEM niet te verzoenen is het leven Congres van de 0. C. I. C. DE NACHTEGALEN Ik heb van 't leven vrijwel niets verwacht, 't geluk is nu eenmaal niet te achterhalen. Wat geeft het? In de koude voorjaarsnacht zingen de onsterfelijke nachtegalen. HET EINDE Wat geeft het, of wij hier of elders sterven? Toeven is altijd: naar den dood toe gaan. De haardgebondenen en die verzwerven vinden één graf aan 't eind van hun bestaan. J. C. BLOEM. JONGENSINSTITUUT MONTANA WERELDNIEUWS (Van onze filmredacteur) Nadat hij zijn film „Orphée" had vol tooid, kondigde de Franse schrijver-dich- ter-schilder-filmer Jean Cocteau enkele jaren geleden aan, dat hij zich voorlopig niet meer met de vervaardiging van films zou bezighouden. Naar zijn mening had hij alles, wat hij door middel van de film had te zeggen gezegd hoewel hij nog een paar vage plannen had (een „Brittannicus" met Jean Marais in de hoofdrol en een film over Duse en D'Annunzio met Greta Garbo en Charles Chaplin), die hem mis schien ooit nog wel eens naar de film studio zouden kunnen lokken. Tot nog toe is er van deze plannen niets terecht gekomen en heeft Cocteau zijn woord gehouden, afgezien van de periode, waarin hij het scenario schregf en de regie voerde voor Hans Richer's experi mentele film „1 x 1 is 1". Dit jaar echter ligt het in zijn bedoeling zijn zeventigste verjaardag te vieren met een nieuwe oorspronkelijke film: „Le Tes tament d'Orphée" en met een filmversie, die hij zelf zal bewerken en regisseren van zijn toneelstuk „La Machine a Ecrire" met in de hoofdrol Annie Girardot, die deze rol ook op de Parijse planken vertolkte. Bovendien zal Coc- teau's verjaardag worden gevierd met een .verfilming van „Les Monstres Sa- crés* onder regie van Philippe Ducrest met Danielle Darrieux in de hoofdrol. „Le Testament d'Orphée" belooft een bijzonder belangwekkende film te worden. De Orpheus van de titel is Cocteau zelf zowel als de eeuwige figuur van de dich ter, die in verschillende gedaanten in zijn werk terugkeert. Thans zal hij rechtstreeks met Cocteau kunnen worden geïdentifi ceerd, aangezien de film wordt omschre ven als een overzicht in filmvorm van zijn eigen werk en zijn overtuiging. De nieuwe film zal worden vertoond in hetzelfde programma en als een soort commentaar op een film in CinemaScope en kleuren met een vertoningsduur van 65 miuuten, die door Etienne Périer over het leven van Cocteau is gemgakt. Deze film geeft een overzicht van Coc- teau's werk, dat 32 boeken omvat, 16 to neelstukken, 4 balletten, 5 door hemzelf geschreven en geregisseerde films, een groot aantal films, waarvoor hij het sce nario schreef of waarover hij de super visie voerde en een groot aantal schilder stukken, waaronder een serie muurschil deringen In het stadhuis van Menton. In de film zullen talrijke bekende per soonlijkheden optreden, die met Cocteau in contact zijn geweest zoals Chaplin en Picasso. De filmbiografie en „Le Testament d'Or phée" zullen volgende week zaterdag, de verjaardag van Cocteau, voor het eerst worden vertoond. Arthur B. Krim, president van United Artists, heeft bekend gemaakt, dat Otto Preminger Leon M. Uris' boek „Exodus" zal gaan verfilmen. Premmger heeft zich de filmrechten op het boek reeds weten te verwerven, voordat het was uitgege ven. Uris is de auteur van het boek „Battle Cry", dat hij zelf voor de film bewerkte, terwijl hij tevens het scenario schreef voor de film „Gunfight at the O.K. Cor ral". Preminger heeft reeds eerder met Uni ted Artists samengewerkt. In het verle den maakte hij o.a. „The Moon is blue" en „The Man with the Golden Arm" voor deze filmmaatschappij. De mannen, die steeds op jacht zijn naar stof, waaruit films kunnen worden gemaakt, hebben „Het bezoek" een in het Duits geschreven drama van de Zwitser Friedrich Durrenmatt, dat door Maurice Valency voor het toneel is bewerkt, niet over het hoofd gezien. Niet minder dan vier verschillende partijen: 20th Century Fox, Metro Goldwyn Mayer, United Ar tists en de onafhankelijke filmproducent Joseph Mankiewicz, hebben, er belangstel ling voor. Volgens de vertegenwoordigers van de schrijver vertoont het bedrag, dat voor de filmrechten wordt geboden, „een gezonde zes cijfers". Zij zijn echter nog niet be reid tot het sluiten van een overeenkomst, omdat verschillende details nog nader moeten worden uitgewerkt, aleer met de onderhandelingen over de verkoop van de rechten kan worden begonnen. Marilyn Monroe keert terug op het witte doek in de filmkomedie „Some Kbe it hot" van Billy Wilder. Marilyn Monroe heeft aangekondigd, dat ze zal terugkeren op het witte doek in de komedie „Some like it hot" onder regie van Billy Wilder, die haar reeds eerder regisseerde in de film „The Seven Year Itch". In de nieuwe komedie speelt ze de rol van zangeres bij een band in de jaren twintig. Ze heeft verzocht om door haar vertolkt, met Curd Jurgens in de rol van Jannings. Het verluidt, dat May Britt, een nieuwe Zweedse ster van Fox, waarschijnlijk in haar plaats in „De Blauwe Engel" zal op treden. Tot de andere actrices, die dit jaar weer voor de filmcamera's optreden, be horen Bette Davis, Rosalind Russell en Susan Hayward, Bette Davis, die in jaren niet in War ner-films is opgetreden haar laatste film voor Warner speelde ze in 1948 vertolkt de rol van Katharina de Grote in de film „John Paul Jones". De opna men voor deze film, die wordt geregis seerd door John Farrow, zullen w orden gemaakt in Sdhotland, Frankrijk en Span je, met name langs de Golf van Biscaje, de Golf van Valencia en de Atlantische kust. In de film, die in technirama en technicolor wordt opgenomen, treden ver der op Robert Stack in de titelrol, Jean- Pierre Aumont met zijn vrouw Marisa Pavan, Charles Coburn, Erin O'Brien en Macdonald Carey. Als zij met haar werk aan deze film klaar is, gaat miss Davis naar Engeland om daar met Alec Guinness op te treden in „The Scapegoat" naar de gelijknamige roman van Daphne Du Maurier. Rosalind Russell zal haar rol in „Auntie Mame", waarmee zij op het toneel zulk een succes had, op het witte doek herha len. In deze film is ze zulk een grillige vrouw, dat haar persoonlijkheid geen vijf minuten dezelfde blijft, tot grote verwar ring van haar vrienden. Susan Hayward speelt een soortgelijke Jean Cocteau viert zijn 70ste verjaardag met nieuwe film. De Tollensprijs, die om de vijf jaar toegekend wordt aan een Nederlands schrijver of dichter, is dit jaar verleend aan Maria Dermout. schrijfster van o.a. „Nog pas gisteren"', „De tienduizend dingen" en „De juwelen haarkam". Als jury trad op het bestuur van het Tol lens-fonds, bestaande uit mevrpuw Hen- riëtte L. T. de Beaufort, mej. K. H. R. de Josselin de Jong, mevrouw Clare Lennart,, mevrouw J. M. van Walsum- Quispel, prof. dr. N. A. Donkersloot, J. E. van der Pot, mr, C. W. Ritter, M. B. B. Nijkerk en prof. mr. H. de la Fon taine Verwey. De vorige malen werd de prijs toegekend aan de dichters Keuls en Bertus Aafjes. Dit weten heeft in J.C. Bloem geen opstandigheid en verzet gewekt, maar aanvaarding en berusting. De titels van zijn verschillende bundels zeggen dat al: er tekent zich een levensgang in af, van het hartstochtelijk verlan gen der jeugd tot aan de wel weemoe dige maar toch mannelijke bereidheid tot afscheid: „Ieder scheiden is van 't laatste scheiden voorbode, ieder bed van 't laatste bed. Alle sterfelijke wegen leiden naar het eind waarvan geen liefde redt studio, 20th Century Fox te worden ont- rol als in de film „I'll cry to-morrow' slagen van haar belofte om op te treden Ditmaal treedt zij op in „I want t olive", in een nieuwe versie van „De Blauwe onder regie van Robert Wise als Barbara Engel", waarin ze de rol zou spelen, die Graham, die in 1955 wegens moord werd oorspronkelijk door Marlène Dietrich is i terechtgesteld. Dat een der meest 'jverige en begaaf de kerkmuziekleiders onder de clerus van ons vaderland zo spoedig is heen gegaan, zal menigeen die jiem kende ver rassen. Want nog slechts enkele maan den geleden volgde hij prof. A. Smijers op als voorzitter van de Ned. St.-Grego- riusverenlging, zag men hem op het In ternationaal Kerkmuziekcongres te Pa rijs en voor enkele weken geleden stond hij nog aan de lijkbaar van een andere ontslapen figuur uit de kerkmuziekwe- reld, dr. Eliseus Bruning O.F.M. Maar te bedenken dat deze priester, stichter en actief leider was van de r.-k. Koor school te Haarlem met alle maat schappelijke consequenties daaraan ver bonden dirigent van het kathedrale koor St. Bavo, leraar aan het Groot Se minarie te Warmond en andere onder wijsinstituten aldaar, voorzitter van de St:-Gregoriusvereniging, en dat hij om het budget der niet-gesubsidreerde Koor- In de bioscoop van Civitas Dei op de Wereldtentoonstelling te Brussel is de première gegaan van de film „Eén plus één, het verhaal van een mensenrecht", onder auspiciën van het Internationaal BUreau voor Katholiek Onderwijs, ver vaardigd In opdracht van het Nederlands Comité Civitas Dei. Deze film van Gerard Raucamp. waar aan Emile Brumstede. Jurriaan Andries- sen. Tom Bouws, André de Vries en Eva van Beverwijk hebben meegewerkt en die uitgebracht is door Carillon-films te Rijs wijk. is een vertoog vioor het recht der ouders om hun kinderen te laten onder wijzen in de school, welke overeenkomt met hun geestelijke wereldbeschouwing. Mgr. mr. Fr. Op de OouJ. directeur van het R.-K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding te Den Haag, presi dent van het Internationaal Bureau voor Katholiek Onderwijs en verantwoordelijk vöor de sectie Opvoeding en Onderwijs van het paviljoen Civitas Dei, heeft de film ingeleid met een rede, waarjn hij het beginsel der ouderlijke rechten uiteen zette. Hij wees er o.a. op, dat wanneer men er eenmaal van uit gaat. dat de staat het doel is van al het leven, men het be staan van het individu verpulvert tot dat van een onvrije rechteloze marionet van ■een staatssysteem en rnen de natuurlijke basis van de maatschappij het gezin, ont kent. Een bioscoopconcern in Pittsburgh, dat een griezelfilm vertoonde, reikte plechtig polissen uit voor een levensverzekering van duizend dollars om de bezoekers te verzekeren tegen een fatale hartaanval tijdens de vertoning van de film. Zover bekend is er niemand voor een- Uitkering in aanmerking gekomen maar de bezoekcijfers bleken sterk te stijgen.. Bette Davis speelt Katherina de Grote in de film „John Paul Jones", van John Farrow. school in evenwicht te houden tot voor kort ook nog als leraar ngeerde aan het Rotterdams Conservatorium, dan wordt het duidelijk dat van deze mens een werkkracht werd gevraagd welke als gigantisch moet worden betiteld. Men had op dr. Kat als betrekkelijk jonge leider der Gregoriusvereniging veel verwachtingen gebouwd om nieuw leven in dit reactionair instituut te bla zen. Men had nog m-er verwachtingen van deze „rara avis" onder de Neder landse clerus. Hij was stellig bezield van idealen die zich uitgesproken in Ro maanse, -om niet te zeggen Romeinse richting bewogen. „Zeg toch Luigi!" placht hij mij wel eens glimlachend, maar toch beslist toe *e voegen, als ik zijn Nederlandse voornacm noemde. En hiermee is zijn persoonlijkheid enigszins getypeerd die, hetzij hij in de kathedraal de Palestrijnse zang leidde, hetzij hij met de jongens van zijn koorschool het vrije veld introk, hetzij hij voor de Groot-Se minaristen een betoog hield, dit nipimer deed met Hollandse zwaarwichtigheid, maar met een spontane geestdrift en zwier als dacht hij aan de tuimelende en gelenfiguren van een Italiaanse barok kerk. Als musicoloog debuteerde hij met een proefschrift „La Venturina" over Bona- ventura da Bresciax aan de Pauselijke Muziekschool te Rome. Kort na zijn be noeming als leider van het koor der ka thedrale kerk te Haarlem, schreef dr. Kat zijn belangrijkste publikatie „De ge schiedenis der Kerkmuziek in de Neder landen sedert de hervorming" welk boek j bekroond werd door het Nuyensfonds en een tot op dat tijdstip (1938) goedgeor dend historisch overzicht geeft van de ontwikkeling van de kerkmuziek in ons land. Nadien ontstond zijn boek over Palestrina, in de bekende componisten serie, het eerste boek in- onze taal, waarin recht wordt gedaan jegens een der grootste scheppende geesten op kerk-muzikaal gebied. M. M. En daartussen ligt de -tijd van afwis selend geluk en pijn; en van een lang zame genezing van wat „toch nooit ge heel geneest". De prozastukken, die de dichter aan zijn zelfkeur heeft toegevoegd, zijn deels zelfbeschouwingen, belangrijk en verhelderend door de oprechtheid en de indringende ontleding der eigen ge voelens menselijke én dichterlijke. Over het verlangen schrijft hij, dat ie dere sterveling het kent, omdat het inherent is aan het leven zelf. Maar de dichter denkt natuurlijk niet aan het kleine hunkeren naar din gen zonder betekenis. „Het verlangen, dat ik op het oog heb, is een ander. Het is niet de ontevredenheid om een ge mis, die een leven, dat overigens zo kalm als een sloot zou zijn, vertroe belt met haar slijmerig kroos. Het is de Goddelijke onvervuldheid, die wel verre van ons leven tot een last te ma ken, ons juist de anders onduldbare last des levens doet dragen niet alleen, maar zelfs bovenal beminnen. Zonder dit verlangen wat ware het leven ons?" En verder: „Door dat verlangen ge dreven is het, dat wij ons vaak afkeren van deze wereld, deze mensen, die ons dagelijks ook de liefste onder hen willens of onbewust worden met hun hardheid of hun onbegrip." Dit opstel „Over het verlangen" da teert van 1915; het is dus geschreven in de dagen dat J.C. Bloem zijn eerste verzen dichtte, welke in 1921 in de bun del „Het verlangen" werden gepubli ceerd. Deze verzen, die overigens vol komen voor zichzelf spreken, vinden in het opstel een soort „beginselver klaring" over het levensgevoel, dat de jonge dichter destijds beheerste. Daar om is het toe te juichen, dat J. C. Bloem het zij het na enige aarze ling in „Doorschenen wolkenranden" heeft opgenomen. Voor iedereen Hierboven merkte ik al op, dat Bloems gedichten geen verklaring be hoeven, maar geheel voor zichzelf spreken. Iedereen, die lezen wil, kan deze verzen begrijpen en zal er door ontroerd worden. Over het wezen, het ontstaan en de verstaanbaarheid van poëzie, zegt de dichter bovendien be hartigenswaardige dingen in de korte opstellen „Over poëzie". Hij legt zich niet vast aan een starre definitie, maar benadert door middel van goedge vonden, verhelderende voorbeelden, en vergelijkingen met muziek en schil derkunst de kern van de poëzie heel dicht. Een voortreffelijk geschreven inner lijk portret van J. H. Leopold, de dichter van „Cheops" geeft alle re den om het te betreuren, dat J. C. Bloem niet méér over anderen heeft geschreven. Het is zo raak, zo onthul lend zonder ook maar één zoge naamde levensbijzonderheid prijs te ge ven en zo zeer van hart tot hart doorvoeld en begrepen, dat men er de grote onbekende, die Leopold was, uit naar voren ziet treden, groot als per soonlijkheid en als kunstenaar. Een verrukkelijk proza-stukje over het bekende Panorama-Mesdag sluit de zelfkeur af. Het is geboren uit een bewondering, die gemengd is met her innering en tegelijk met afschuw voor „het^ misbaar" van het huidige dage lijkse leven. „Want de stilte is het, die aan dit herinnerde Scheveningen zijn bovenaardse bekoring geeft De oude man zat aan zee om één kreeft te vangen. Aangezien de donkerblauwe, ijzige wateren rond Barra, een der eilan den van Hebriden aan de Schotse west kust tientallen van deze schaaldieren herbergen, vroeg de bezoeker zich af, waarom hij er maar ééntje wilde heb ben. „Als ik een kreeft vang", legde hij de vreemdeling in antwoord op diens nieuwsgierige vraag geduldig uit, „kan ik die ruilen voor eeh zak aardappelen. Ik heb maar één zak aardappelen nodig. Waarom zou ik dan twee kreeften van gen?" Het was tussen mensen met dergelijke opvattingen, op een afstand van slechts 522 mijlen van Londen, dat Jeannie Car son, Donald Sinden en tachtig filmtech nici zich als de uitgeworpenen van de Hebriden voelden. Ze waren bezig met de vervaardiging van de film „Rockets Galore", het lang verwachte vervolg op „Whisky Galore" en na een verblijf van zes wefcen op dit door de storm geteis terde eiland moesten ze erkennen, dat Spartaanse zuinigheid en modem com fort heel moeilijk samengaan. Voor Jeannie Carson was de overgang al bijzonder groot. Op aandringen van Lord Rank, die haar onder contract heeft, had ze haar woning in Hollywood moeten verlaten. Een huis met twaalf kamers, een badminton-veld en Rock Hudson als buurman. Op Barra ging ze bij kaarslicht naar bed in het huisje van een keuter boertje en moest ze 's morgens om vijf uur opstaan om de winden en de camera's te trotseren, die voortdurend om en op Barra in actie waren. Ze had zelfs niet de troost om door de eilandbewoners als een beroemdheid te worden beschouwd. Elders mocht ze bekend zijn als televisie, ster. maar op Barra kijkt niemand ooit naar de televisie en dus waren ze hele maal niet onder de indruk. Jeannie heeft met veel succes samen met Frank Sinatra gezongen. Maar de eilanders waren he lemaal niet te spreken over de manier, waarop ze in de* film €en Keltische klaag zang zong. Met hun onverbiddelijke lo gica redeneerden ze: „Ze kan geen Kel tisch spreken, dus moet ze niet net doen. of ze het wél kan". De bewoners van Barra begrepen ove rigens, niets van de filmmensen, die som mige van de plaatselijke zeemeeuwen rood verfden, omdat het. zo in het draai boek stond. Enkele van de vrouwelijke vogelkenners, die het eiland nu en dan met een bezoek vereren, waren daar woedend over. Ze bekeken de r°cle vogels in de grootste opwinding en zagen zich in haar verbeelding al beladen met or nithologische roem, maar wandelden diep teleurgesteld weg. toen de speciale-effec- ten-man de veren van de vogels begon bij te werken. Donald Sinden heeft het bijzonder hard te verduren eehad. Tijdens een bepaalde scène heeft hij twee uur lanig in het kille water van de baai gelegen. De inboor lingen. die gewoonlijk een behoorlijke af stand tussen het natte element en zichzelf in aeh+ nemen bekeken dat gedoe in de opperste verbazing. Maar Sinden was nog dapperder dan ze dachten. Hij kan name lijk bijna geen slag zwemmen. In sociaal opzicht hebben de acteurs die in de film optreden-, heel wat kunnen Vrolijkheid op de Bui-ten. Hetriden. Jeannie Carson, Noel Purcell als de dominee en enkele andere spelers uit de film „Rochets Galore" zochten hun vertier in de hal van het enige hotel. leren. Het eiland Barra verheugt zich niet in het bezit van een bioscoop noch van een restaurant en het plaatselijke café gaat om rtegen uur 's avonds dicht. Dus zat de hal van het enige hotel de hele avond vol acteurs als Roland Culver, Ian Hunter en Noel Purcell, die eindeloos spelletjes „scrabble" speelden en die zich zoals uit bijgaande foto's blijkt, nu en dan best amuseerden. Aan het slot van een door het Interna tionaal Katholiek Filmbureau (Office Ca- tholique International du Cinéma) in Pa rijs gehouden congres is een zestal reso luties aangenomen, door middel waarvan tot de christenen over de gehele wereld een oproep wordt gericht om door een positieve houding ten aanzien van de film de produktic van goede films te be vorderen. Bovendien verzoekt het con gres de regeringen aile maatregelen te nemen, die het werk van de filmkeurings commissies kunnen vergemakkelijken. Het merendeel van de bioscoopbezoe kers, aldus het congres, verlangt gezon de films. De bioscoopexploitanten moeten aan dit verlangen tegemoet komen. Zeer velen vermijden de bioscoop, omdat er misbruik van wordt gemaakt. Zich in het bijzonder richtend tot de filmcritici spreekt het congres als zijn wens uit, dat. zij zich in hun kritieken zul len laten leiden door een juist inzicht in de rangorde der waarden. Ten aanzien van de landelijke filmorga nisaties wordt het vertrouwen uitgespro ken, dat zij alle geëigende maatregelen zullen nemen om de goede film te bevor deren. Bij de regeringen, scenarioschrijvers, producenten en alle instanties, die met de verspreiding van de film hebben te ma ken, dringt het Internationaal Katholiek Filmbureau er op aan om meer rekening te houden met de morele en culturele eisen van een groot publiek. Minui 6ETIMMËRINGEN VERBOUWINGEN ENZ. VOORHA-VEN 101 TEL 34974 ROVP6ROAM Hoewel wij nog lang niet van alle nieuiw te verschijnen stukken kennis hebben kunnen nemen, is onze eerste indruk toch wel die van een kleine lawine. Hoe moeten wij daar tegenover staan? Laten wij in ieder geval niet in de oude fout vervallen dat een of twee man al het leeswerk moet doen, terwijl toch het lezen van stukken evengoed tot de toneelbeoefening liehoort. De meest gemakkelijke oplossing zou natuurlijk zijn als er een of ander insti tuut was, dat voor ons de beste stuk ken uit de lawine zou terugbrengen tot een stuk of acht. Acht of tien goede stuk ken waar we allemaal meer dan genoeg aan zouden hebben. Het W.K.A. en de N.A.T.U. beogen dat ook te doen, maar wat zij doen is eigen lijk selecteren achteraf, want we zijn al volop aan het spelen als zij met dit werk klaar kunnen zijn. Het is natuurlijk een prachtige opzet van het W.K.A. en de N.A.T.U. maar wij kunnen hun resulta ten hoogstens gebruiken voor de volgen de jaren en als vergelijkingsmateriaal 'met onze eigen meningen. Bovendien, als wij alleen maar op andermans oordeel afgaan is dit niet bevorderlijk voor de vorming van onze eigen mening. Wij mo gen ons gerust op de hoogte stellen van de beoordeling van anderen deze mo gen wij ook hoog aanslaan maar wij moeten ons hierop nooit doodstaren. Wij moeten onze eigen mening vor men. En daarvoor is het nodig, dat wij zelf lezen. Bij de meeste verenigingen is het de gewoonte, dat een of twee man zich bedelven onder een serie toneelboek jes om na enige weken hieruit te voor schijn te treden met het uitgekozen stuk. Hier hebben wij al evenmin wat aan, terwijl het voor die twee mensen een bij na onoverkomelijke arbeid is. Waarom niet alle leden ingeschakeld? We vragen bijvoorbeeld een zichtzending aan en laten acht of tien mensen ieder een boekje lezen. Na lezing worden de boekjes eenmaal gewisseld, zodat uitein delijk iedereen twee boekjes gelezen heeft. Dan is dus elk spel gelezen door twee personen. Nu komen we in vergadering bijeen én probeert men al of niet zijn stuk te verdedigen. Blijven er een of twee stuk ken over, waarvan men meent dat ze in aanmerking komen, dan gaan allen die lezen. Blijft er geen enkel stuk over dan vraagt men een nieuwe zicht zending aan totdat men geslaagd is. Op deze manier krijgt men op den duur heel wat stukken onder de ogen. Men gaat niet meer alleen op het gezag van een ander af. Men telt mee bij het kie zen van een stuk. Men leert onderschei den en een stuk met motieven analyseren. Het werk is op deze manier verdeeld en het is zeer prettig en vruchtbaar werk geworden. Op voorwaarde natuurlijk, dat men dit lezen van stukken serieus aanpakt. Men moet vooral zeer kritisch lezen, dat wil zeggen dat men zijn meningen straks moet kunnen verdedigen.... Men moet met grondige motieven het waarom van het al of niet deugdelijk zijn van het stuk kunnen bewijzen. Alleen deze bijeenkomst reeds waarin ieder zijn eigen «tuk moet verdedigen of kraken, kan al heel vruchtbaar n. Men leert zich hierdoor uiten. Het is een soort debatingsavond. Men hoort ook an deren hun mening uiten. Men begint hierdoor ook meer over toneel in het al gemeen te praten. En het is weer eens iets anders dan onze repetitie-avonden. Zo geven we aan onze toch al goed gekozen vrijetijdsbesteding een nog diepe re en rijkere inhoud. Het voorlichtingscentrum van de in de Internationale Spoorweg Unie sa menwerkende spoorwegmaatschap pijen van Europa heeft een affiche- wedstrijd uitgeschreven, waaraan inwoners van alle Europese landen kunnen deelnemen. Er wordt gevraagd een affiche te ontwerpen, die betrek king heeft op het van-huis-tot-huis- vervoer van goederen per spoor en waarvan de voorstelling van toepas sing moet zijn op alle Europese lan den. De termijn van insluiting sluit 30 augustus a.s. Een jury zal voor 10 oktober van dit jaar de winnaars aan wijzen. Aan de wedstrijd zijn verbon den: een hoofdprijs van 500.000 lires (f 3000.twee tweede prijzen van 250.000 lires (f 1500.en drie derde prijzen van 100.000 lires (f 600. O zendt uw zoon voor een L.O.. Gymnasium, H.B.S. A en B; kleine klassen: diploma's in Ned. erk. of een in lull en aug. - met cursus moderne talen, reis en verblijf o 1 v Ned. Sportleraar naar het ZUGERRERG, ZWITSERLAND Inl.* en aanm. voor vakantie of schooljaar bij Drs. W. F. Maartense secr. v. h. Curatorium. Kortrtjkse- straat 11. Scheveningen. Tel. 556859. Ref. bij Drs Th T M. van den Donk, oud-rector St-Catharlna-lyc.. Eind hoven. J. Vestersstraat 29. tel. 3161. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5