(ode, geheimschrift en oorlog Bezit in Indonesië niet bij voorbaat waardeloos achten Britse diplomaat slachtoffer van Tsjechoslowaakse intrige PUZZEL ONZE DAGELIJKSE De onschuldige moordenaar V B Jaarvergadering H.V.A. Hogere suikerproduktie in Ethiopië Europa-Camping werd failliet verklaard Vredestein Autobanden Vrije veren op de Wèsterschelde Recreatiegebieden in Drie-eilandenplan Tonnagestop bij het wegvervoer? Beyrijdt U Prijs baconvarkens verhoogd ZATERDAG 28 JUNI 1958 PAGINA 6 Nieuwe mogelijkheden Tevredenheid over le halfjaar 43/4 PCT. LENING BANK VOOR NEDERL. GEMEENTEN „Ook beperkte betaling moet afgeschaft" De wil des raads blijft wet, ZWEMBAD IN 'T HARDE ZONDAGS GESLOTEN Zeeland paalt terrein af voor watersport en kamperen SCHIPPERSKNECHT OVERBOORD GESLAGEN Oplossing van gisteren BABY TE BOXMEER IN WIEGJE GESTIKT MOTEL MET 128 BEDDEN VOOR APELDOORN door AGATHA CHRISTIE 5. Iemand, die een codebericht weet te ontcijferen, heeft om zo te zeggen' de overwinning in zijn broekzak. Zo kon generaal MacArthur op een haartje na nauwkeurig uitrekenen,, waar een Japanse vloot naar toe zou koersen. Hij liet zijn Spitfires een moordende sluipaanval uitvoeren, die de Japanse schepen naar de haaien joeg. De Groot admiraal zelf sneuvelde en de JApan- ners zaten in zak en as, want hij was hun belangrijkste man en vrijwel onmisbaar. Er bestaan duizend en één manieren om een systematisch geheimschrift in elkaar te draaien. En voor de „ont- cijferaar" betekent dat meteen duizend en één moeilijkheden. Ten eerste, in welke taal is de boodschap opgesteld? Een vak man komt daar achter, zonder dat hij er zijn hand voor hoeft om te draaien. Een Nederlandse boodschap wordt bijvoorbeeld op staande voet herkend vanwege de e's en de n's, waarvan onze taal wemelt.... 6. De speurhond-naar-geheime-boodschappen moet een behoor lijk gevoel voor psychologie in zijn mars hebben. Hij staat te hengelen om achter de mentaliteit en de stijl van het schrijf werk te komen, zijn typische eigenaardigheidjes, zijn idioom en het „genre" van de boodschap. Hier en daar pikt hij een letter op. Hij „past" die letter aan elementaire combinaties zoals „de" en „het". Hij rekent, zwoegt, vindt nieuwe letters en lettergre pen en krijgt zo zijn eerste woord. De rest is kinderspel. Een voordeeltje voor de expert is, dat zo'n boodschap in principe eenvoudig moet zijn, omdat ze door een leek, die de sleutel be zit, vlotweg en zonder veel soesa gelezen moet kunnen worden 7. Wat het Aas is voor het kaartspel, aat is en was Anioine Rossignol voor 't geheimschrift. Zijn biografen vertellen, dat hij omstreeks 1600 in Albi werd geboren. Condé ontdekte hem en wat méér zegt, zijn talent, stuurde hem naar kardinaal Richelieu. En die gaf de nieuweling vrijwel meteen carte blanche om een bureau voor geheimschriften te openen. Rossignol vond een bijna volmaakt geheimschrift uit en „leende" het aan Richelieu. Jarenlang gebruikten de Zonnekoning, minister Louvois en de kardinalen Mazarin en Richelieu dat prachtmiddel voor hun ge heime correspondentie en er was geen leek, die ook maar een letter kon ontcijferen. Van de andere kant was Rossignol enorm handig in het lezen van de „vijandelijke codes". De meeste boodschappen kon hij zo voor de voet weg ontcijferen 8. Lodewijk de Veertiende wist zijn gunstelingen wel te belo nen en Rossignol kreeg daarom al gauw een titeltje: Seigneur de Juvisy. Dat die onderscheiding waarachtig wel verdiend was, bewijst het feit, dat Lodewijks correspondentie drie eeuwen lang onleesbaar was en bleef voor iemand, die de sleutel niet had. Maar toen kreeg een zekere kapitein Bazaries, in 1906, een da verend idee. Luj als Lodewijk en Louvois gebruikten natuurlijk om de haverklap termen als „les ennemis", de vijand. Bazaries ging er eens goed voor »itten, probeerde alle systemen, die hij kende en dat waren er niet zo weinig en riep toen Eureka. Ik ben er achter! Een bepaalde lettercombinatie klopte precies met „les ennemis". En een tijdje later was heel Lodewijks ge heime correspondentie een open boek. Op de jaarvergadering van de Handels vereniging „Amsterdam" is door de voor zitter meegedeeld, dat de zojuist ge- eindigde campagne in Ethiopië 32.500 ton suiker heeft opgeleverd, vergeleken met een produktie van 26.050 ton uit de cam pagne 1956/57. De nog niet getransfereer de winst van het bedrijf in Ethiopië over het boekjaar 1956/57 ten bedrage van 8 miljoen is in de balans geactiveerd onder het hoofd buitenlandse vestigingen, welke rekening te boek staat voor in totaal 114,8 miljoen, waarvan 73,0 miljoen voor Indonesië en 41,8 miljoen voor Ethiopië. De Mij. is er uiteraard op attent .om, gezien de situatie in Indonesië, elders in de wereld naar nieuwe mogelijkheden te zoeken. Waar die eventueel zullen worden gevonden, is niet te zeggen. De kansen in dit opzicht zijn niet zo bijzonder groot. Op het ogenblik is er nog geen enkel concreet besluit genomen en er lopen ook geen preferenties, behalve dan met Ethiopië. Geruchten als zou de Mij. in Brazilië een fabriek gaan oprichten, zoals door een der aandeelhouders te berde werd gebracht, waren voor het bestuur volkomen nieuw. Er is daar niets aan de orde, al is het niet onmogelijk, dat Brazilië een van de landen zal zijn, waar misschien nieuwe activiteiten zullen kun nen worden ontplooid. Of de bouw van een tweede fabriek in Ethiopië reeds dit jaar ter hand zal kun nen worden genomen of dat dit volgend jaar zal worden, staat nog niet vast. Een van de directeuren is momenteel ter plaatse om de mogelijkheden na te gaan. Indien dit jaar wordt begonnen, hoopt men de fabriek in 1961 in bedrijf te hebben. De kosten van deze fabriek wor den globaal geschat op 30 miljoen. Het besluit om het bedrijf in Ethiopië in te brengen in een dochtermaatschappij van Ethiopische nationaliteit berust in geen enkel opzicht op dwang. Men heeft zulks echter met het oog op de gang van zaken in het Verre Oosten van belang ge acht en van Ethiopische zijde heeft men de gedachte zeer op prijs gesteld. Hoe groot de deelneming zal worden staat nog niet vast, maar het bestuur denkt in dit opzicht aan maximaal 20 pet. Op de vraag of het juist is te achten het Indonesisch belang voor 73,0 mil joen in de balans op te nemen, verklaar de de voorzitter, dat het op dit moment zeer bepaald onjuist zou zjjn om hieraan iets te veranderen. De reële waarde van de ondernemingen bedraagt een veel voud van de boekwaarde. De belangen van de Mij. zullen tot het uiterste wor den verdedigd en 't zou verkeerd zijn om de zaak a priori, maar als waardeloos te beschouwen. In de situatie, zoals die in het verslag met betrekking tot Indonesië Is beschreven, hebben zich sedertdien geen veranderingen voorgedaan. Voor de afvloeiing van het Europees personeel uit Indonesië (ruim 250 man) meent het bestuur een zeer behoorlijke regeling te hebben getroffen. De hier mede gemoeide voorzieningen, welke on geveer 4 miljoen beliepen, zijn ten laste van het afgelopen jaar gebracht. Op de balans zijn zij opgenomen onder het hoofd crediteuren. De stijging van deze balans- post met ca ƒ8 miljoen t.a.v. het vorig jaar wordt daarmede dus voor een groot deel verklaard. Het Haags bureau ..Eurona-Camping" Is failliet verklaard. Zoals wij onlangs reeds vermeldden, zijn vele vakantiegangers gedupeerd, die waren ingegaan op de wel zeer voordelige aanbiedingen van zomerhuisjes in Zuid-Limburg en Duits land. Op het afgesproken tijdstip kwam de bus niet opdagen. Enige teleurgestel den, die toen op eigen houtje naar de huisjes wilden gaan. troffen er half af gebouwde optrekjes aan, die absoluut on- bewoonbaar bleken. De Nederlandse Reisvereniging en een particulier touringbureau hebben de hel pende hand uitgestoken om toch nog een aantal gedupeerden een vakantiereis te bezorgen. Ongeveer 150 van hen zullen ov> open plaatsen ln de vakantieorogramma's nog gen reisje kunnen maken. Het aantal liefhebbers is echter veel groter, zodat er geloot moet worden. Misschien zou de N.R.V. in augustus nog een «oeciale auto bus inlassen, alleen bestemd voor de slachtoffers van Eurooa-damoing. De curator van de failliete Europa- Camping. mr. R. E. Wery meent, dat zeker veertien dagen nodig ziin om een voorstelling te krijgen van de grootte van de schulden, en de activa, die er tegenover staan. In de vergadering van aandeelhouders in de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Autobandenfabriek Vredestein, heeft de directie medegedeeld, dat de gang van zaken in de eerste helft van 1958 tot te vredenheid stemt. De ontwikkeling van de afzet van de onlangs geïntroduceerde nieuwe personen-autoband overtreft de hoge verwachtingen die men hiervoor heeft gehad. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat op de emissie van 100 miljaen 43/« pet. obligaties 1958, voor een zodanig bedrag is ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s ..Paraguay Star" 1 iull; Australië: s.s. „Ludwigshafen" 1 juli- via En geland: 5 juliBrazilië: m.s. „Paraguay Star" 1 juli; Canada: ms .Noordam" 3 juli; s s. „Nieuw Amsterdam" 5 juli; Chili: via New York 3 juliIndonesië: s s. „Laomedop" 12 juli; Ned Antillen: m.s. „Prins der Nederlander" 1 juli; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Salatiga" 24 juli- Nieuw-Zeeiand: viaEngeland 5 juli; Su riname- SS ..Telamon" 9 iuli; Unie van Zuid. Afrika en Z.W -Afrika:, m.s „Pretoria Cast.e" 5 juli- Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean Laborde" 13 juli'. Inlichtingen bétreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkantoren. (Van onze correspondent) Het Zeeuwsvlaamse Comité voor Vrjje Veren heeft gisteravond onder voorzitter schap van zjjn leider, de heer Colsen, in Sluiskil vergaderd. Het doel van het co mité werd enigszins gewijzigd. Gestreden zal nu worden voor absoluut vrije veren over de Wester-Schelde. Men wil in het vervolg ook geen genoegen meer nemen met een beperkte betaling, zoals thans nog geschiedt. Tevens werd besloten een rondschrij ven te richten tot alle instanties en ver enigingen in Zeeland met- het verzoek adhesie te betuigen aan de actie. Ook zat men trachten vóór de interpellatie van het Tweede-Kamerlid de heer Verkerk plaats heeft, de fractie-voorzitters van de poli tieke partijen in de Tweede Kamer te spreken. Om de strijd te financieren., zkr len tegels en sluitzegels worden verkocht. Om de eis „vrije veren" kracht hij te zetten, werd door de secretaris een zin snede geciteerd, waaruit z.i. bleek, dat men als comité en Zeeuwwlaminf m deze niets te veel eist. Het citaat, genomen uit een dagblad van 14 december 1949. was een opmerking, gelanceerd door minister Aligera, welke als volgt luidde: „De kwes~ tie der vrije veren op de Westerechedde achtte spreker (minister Algera) geen ge- makkelijke taak. Hij is echter tot de con- dus ie gekomen, dat het behoud van de vrije veren een algemeen Nederlands be- 1 a n 2 is Het comité, niet twijfelend aan deze bewoordingen besloot de vergadering met d<, hoop uit, te spreken, dat de minister de uitspraak, acht jaar geleden gedaan, nog eens in zijn herinnering zal weten op te roepen. In de buurtschap 't Hjrdé onder de ge meente Doornspijk is enkele weken ge leden met veel festijn een groot modern zwembad geqpend. De burgemeester is daarbij echter buiten zijn boekje gegaan, vindt een deel van dé gemeenteraad Hij heeft toen namelijk de hoop uitgesproken, dat het bad mettertijd ook nog wel eens op zondag geopend zou mogen zijn. De Staatkundig-Gereformeerde en de a.r.- fracties uit de raad hebben samen met een lid van de C.H.ijfractie in een schrif telijke verklaring hun afkeuring uitge sproken over deze uitlating, welke een aantasting werd genoemd van het gezag van de raad. Zelfs werd in de verklaring gezegd, dat burgemeester De Vries daar door zijn aanzien bij een groot deel van de bevolking had verloren. Gisteren is in de raadsvergadering meer dan een uur lang over dit geval gepraat en de discussies namen soms een vrij hef tig karakter aan. De burgemeester betoogde tegen de tot hem gerichte verwijten, dat door de zon dagssluiting zoveel rumoer rond het bad was ontstaan, dat daardoor de rentabiliteit in gevaar, dreigde te komen. Een boycot was zelfs niet denkbeeldig. Daarom had hij gemeend wat olie op de golven te moe ten gieten. Aan het feit. dat het. zwembad „zolang dat de wil des raads is", op zon dag gesloten blijft, deed dat niets af. Spre ker wilde echter zijn persoonlijke mening niet onder stoelen of banken steken, dat de opvattingen omtrent het gebruik van het bad op zondag zich in de loop van de tijd wel zouden wijzigen. (Van onze correspondent) De Zeeuwse Provinciale Planologische Dienst heeft het schetsplan gereed voor het recreatie gebied in het Drie-eilan denplan. Dit project heeft in grote lijnen de instemming van de betrokken gemeen tebesturen van Veere, Vrouwenpolder, Wissekerke en Kortgene. Vrij nauwkeurig zijn in het ontwerp de bestemmingen aangegeven, die de gemeen ten en de omliggende en nog vrijkomende gronden zullen krijgen. Veerde. Vrou wenpolder, Kamperland en Kortgene zijn aangeduid als kernen met een verzorgen de functie. Veere en Kortgene zullen wa tersportcentra worden en ook bij Kam perland is een jachthaven geprojecteerd. Eenzelfde bestemming heeft de werkha- ven van Veere gekregen. Als terreinen voor zomerhuisjes en bun galows zijn opgenomen een groot gebied ten noorden van Vrouwenpolder, een ter rein bij de werkhaven van Veeré, de Rui- terplaat, die ligt voor de huidige westelij ke kustlijn van Noord-Beveland en een terrein op de noordwestelijke punt van dit eiland. Veelal zijn deze terreinen ook als kam- peercentra aangegeven. Voorts zijn toe komstige natuurreservaten geprojecteerd. Deze zijn vnl. gelegen buiten de kustlijn van het uiterste noordwesten van Zuid- Éeveland en de zuidwestpunt van Noord- Beveland. Kampeerterreinen zijn voorts geprojec teerd op de zgn. Haringvreter, de Goud- De eerste secretaris van de Tsjecho slowaakse ambassade te Londen, Popp, heeft vrijdagmiddag bekendgemaakt, dat op 4 april jonstleden de tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag, Eric Bedford, tot persona non grata is ver klaard en uit het land is gezet wegens spi onage en poging tot het uit het land smok kelen van een Tsjechoslowaaks bur ger, een zekere Machalek. De chargé d'af faires van de Britse ambassade te Praag verzoeht destijds, aldus Popp, aan de affaire Bedford geen ruchtbaarheid te ge ven. De Tsjechoslowaakse regering wil ligde dit verzoek in, gezien de betrekke lijk goede betrekkingen tussen de 2 lan den, maar sinds later bleek, dat Macha lek in een spionagezaak betrokken was, is de regering van haar besluit terugge komen, aldus Popp. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond hierop gerepli ceerd met een verklaring, waarin wordt gezegd, dat Bedford het slachtoffer is ge worden van een te voren beraamde val strik van Tsjechoslowaakse autoriteiten. Zonder medeweten van zijn superieuren had Bedford getracht Machalek in de ba gageruimte van zijn auto naar West-Duits- land te breitgen. Toen de auto echter aan dq grens werd aangehouden, was Macha lek gaan kloppen, zogenaamd omdat hij dreigde te stikken. Na uit zijn schuil plaats te zijn gekomen, toonde Machalek zich niet in het minst bevreesd voor de Tsjechoslowaakse grenswachten. Volgens d9 Britse regering kan het kloppen van Machalek aan de grens alleen worden ver klaard door aan te nemen, dat hier spra- Het ministerie van buitenlandse zaken te Londen daarentegen deelde mee, dat Bedford ontkent dat hij voor geld Macha lek had beloofd hem over de grens te bren gen. Naar te Londen verluidt heeft Bedford ontslag genomen uit de buitenlandse dienst. Twee dagen vóór de bekendmaking van de Tsjechoslowaakse ambassade is de militaire attaché van deze ambas sade, kolonel Pribyl, genoemd in ver band met een proces te Worthing tegen een Britse ingenieur, die geheime inlich tingen aan de attaché zou hebben door gegeven. plaat, de Oranjeplaat en ten noorden van ke was van een doorgestoken kaart. Wolphaartsdijk. Ten oosten van het Ka naal bij Veere is een forenzendorp Ont worpen waar personeel kan wonen van be drijven en fabrieken rond Vlissingen (Sloe- plan). Volgens Popps bekendmaking zou Ma chalek aan de grenswachten hebben meegedeeld, dat hij Bedford ongeveer 20.000 gulden had beloofd Indien hij hem over de grens smokkelde. (Van onze correspondent) Te 01st is nabij de steenfabriek Heng- forden het stoffelijk overschot aangespoeld van de 18-janige schippersknecht D. J. Heijnsdijk uit Axel. De jongeman was enige dagen geleden in de IJssel bij Die penveen overboord geslagen. In het laatste kwartaal van 1957 is er een niet onaanzienlijke terugloop in de omzetten van het beroepsgoederenvervoer langs de weg geweest. Aangezien de richt lijnen van de Wet Autovervoer Goederen o.m. voorschrijven, dat het door vergun ningen gedekte laadvermogen niet meer mag worden uitgebreid, als daardoor het totale laadvermogen een omvang zou krijgen, die'niet in verhouding staat tot de vervoerbehoefte, zou er, zo meent de voorziter van de commissie' vergunningen goederenvervoer, mr. J. van Andel, thans aanleiding kunnen zijn geen uitbreiding meer aan dit totale laadvermogen te ge ven. Tijdens een dezer dagen gehouden be sloten bespreking tussen mr. Van Andel en de organisaties van beroepsvervoer ders, is deze suggestie op ernstig verzet van het grootste deel van deze laatst^n gestuit. Aan de hand van concrete cijfers, zo wordt gesteld, is op het ogenblik niet uit te maken of er van overcapaciteit sprake is. Van de vervoerprijzen is moeilijk een duidelijk beeld te krijgen. Volgens CBS- cijfers is de zgn. tonkilometerprestatie van het wegvervoer in het eerste kwartaal van 1958, vergéleken bij die van de over eenkomstige periode van 1957, ongeveer 18 pet. lager. Ook de omvang van de in dustriële produktie en die van de in- en uitvoer is over die periode lager dan in 1957. Door de meeste organisaties wordt ech ter gesteld, dat het stopzetten van uit gifte van tonnage de moeilijkheden slechts zou verschuiven. De vraag naar vervoer, ook het gespecialiseerde is in diverse dis tricten zeer verschillend. Daarop zijn doongaans uitbreidingsaanvragen geba seerd. Een ander tegenargument is, dat op een gegeven moment het wagenpark van het beroepsgoederenvervoer bij een indus triële opleving wel eens snel te klein en te weinig gespecialiseerd zou kunnen blij ken. Dit zou de algemene welvaart slechts schade kunnen berokkenen. Advertentie van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88. Horizqntaal: 1 bediende, 4 kindergroet, 6 pers. vnw., 7 Indische winkel, 10 rijks grens (afk.), 12 boom, 15 compagnon (afk.) 16 temperatuursverhoging, 19 plaats in Gelderland, 22 Frans onbep. vnw., 23 deel van de vinger, 24 Frans lidwoord, 25 IJs landse literatuur, 26 listig, 27 bijwoord, 29 als volgt (afk.), 31 als eerder (afk.), 32 deel van een Franse, ontkenning, 33 rivier in Nederland, 35 te drinken geven, 38 troefkaart, 39 godheid, 41 staaf, 42 win. tervoertuig, 44 punt, 45 jongensnaam, 46 de ombekende (afk.), 48 gedroogde halmen 50 verdriet, 52 jongensnaam, 54 muziek instrument, 57 die met anderen hetzelfde lot deelt, 61 als eerder (afk.), 62 en ande ren (afk.), 63 soort landbewerkimg, 67 lees teken, 70 bekende motorraces (afk.), 71 geluidloos, 73 zijrivier van de Donau, 76 bestaat, 78 water in Brabant, 79 omroep vereniging, 81 wat gesproken wordt, 83 mak, 85 meisjesnaam, 86 inhoudsmaat, 87 geducht, 90 te gelegenertijd (afk.), 92 titel (afk.), 94 meisjesnaam, 95 nummer (afk.), 97 vogelprodukt, 98 onbewoonbare woning 100 plaats, 101 in orde, 103 keurtroep, 104 pers.' vnw., 105 bridgeterm, 198 deel van een breuk, 111 onder andere (afk.), 112 in dien, 114 voorzetsel, 115 iedere, 116 op dit ogenblik, 117 titel (afk.), 118 plaats in Noorwegen. Verticaal: 2 oorsprong, 3 ik (Lat.), 5 de somma van (afk.), 6 voorzetsel, 8 uitroep, 9 fris, 11 heilige (afk.), 13 nauwe, 14 de oudere (afk.), 16 projectiel, 17 verstand, 18 deel van een muziekinstrument, 19 wandeldreef, 20 muziekteken, 21 vogel, 28 Met he+ oog op de vrij gunstige po sitie van de baconafzet in Engeland en gezien de toestand o-p de varkenemarkt hier te lande, heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees beslo ten met ingang van maandag de maxi- mum-g-ewichtsgrens voor baconvarkens op 72 kg te stellen en de prijs voor bacon varkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan tnet 0.03 oer kg te verhogen. Derhalve zal met ingang van de ge noemde datum dp prijs voor baconvarkens van 63 t.m. 72 kg in de kwaliteitsklassen 1 t-m. 4 resP. f 2.25. 2.21 2.17 en 2.13 per kg koud geslacht gewicht bedragen. smalle opening, 30 in delen scheiden, 31 plaats in Duitsland, 32 naar beneden, 34 kleingoed, 35 titel (afk.), 36 windrichting (afk.), 37 vervoerbedrijf (afk.), 38 juiste gewicht, 40 voorzetsel, 43 de lezer heil (Lat. afk.), 44 drank, 45 water in Fries land, 47 lekkernij, 49 Engels voorzetsel, 50 soort onderwijs (afk.), 51 zangnoot, 53 voorzetsel, 55 lidwoord, 56 kippeneigen schap, 58 voorexamen, 59 nieuw (Lat.), 60 familielid, 61 tegen, 63 schaap, 64 bewijs van verdriet 65 hetzelfde (afk.), 66 ver laagde toon, 67 inhoudsmaat (afk.), 68 maand, 69 ooster&e titel, 72 dierengeluid, 74 sprakeloos, 75 rondhoht, 77 gedroogde halmen, 79 van onderen (afk.), 80 woede, 82 rang in het leger (afk.), 84 de somma van (afk.), 85 deel van een Franse ont kenning, 86 zangstem, 88 wondvocht, 89 kleur, 91 rivier in Italië, 93 voederbak, 96 deel van een trap, 99 plaats in Gelder land, 102 soort groente, 104 kleur, 106 speelgoed, 107 voegwoord, 110 soort on derwijs (afk.), 112 uitroep van pijn, 113 'zangnoot. Horizontaal: 1 krans, 5 strak, 9 sop, 10 a.t.o., 11 Rus, 13 boa, 15 ou, 16 Genua, 19 da, 20 sr, 21 r.r., 22 immer, 23 steeg, 26 de 27 r.g., 29 l.o., 30 netel, 31 a.e., 32 une. 34 ais, 35 vee, 38 eel, 40 slang, 41 neger. Verticaal: 1 karos, 2 ass, 3 no, 4 speer, 5 s.a., 6 t.t., 7 rob, 8 klaar, 12 uur, 14 ode, 16 groen, 17 ui, 18 ampel, 23 sluis, 24 ton, 25 ge, 26 degen, 27 r.a.i., 28 gesar, 33 Eva, 34 alg, 36 en, 37 eg, 39 Ee. Mevr. V.-Sch. te Boxmeer kwam gis termiddag tot de ontstellende king, dat haar tien maanden oude baby dood in het wiegje lag. De kleine was op zijn buikje komen te liggen en zodoende in het kussen gestikt. Mevr. V.-Sch. was twee weken geleden met haar drie kin deren uit Canada overgekomen, om een bezoek aan haar ouders in Boxmeer te brengen. (Van onze correspondent) Binnenkort wordt in Apeldoorn een be gin gemaakt met de bouw van een motel Het ral verrijzen op het kruispunt Amens- foortsewegJ. C. Wilslaan In het bij zonder van de richting van Amersfoort komend, zullen automobilisten er n fraai gezicht op hebben. Voor Apeldoorn ale toeristenplaats zal het motel een groot winstpunt zijn. Het complex zal bestaan uit een receptie een café-restaurant, twee winkels, een service-station en 32 motel-eenheden. In iedere eenheid bevinden zich een zitkamer, die 'savonds tot slaapvertrek kan worden getransformeerd, een keuken met koelkast, een douchecel, een vaste wastafel en een toilet. Per eenheid zijn er vier bedden. De gasten kunnen hun auto's dichtbij stallen. Elke eenheid heeft een terras, vanwaar men een mooi uitzicht op het boslandschap heeft. Het wordt gebouwd volgens de normen van de Europese Mote! Federatie. Archi tect 's de heer J. J- R- Boosman te Rijs wijk. Het motel zal einde dit jaar nog gereed zijn. 15) Ik observeerde haar, zoals zij aan het hoofd van de tafel zat, elegant, rustig, ge sloten. In haar zacht-grijze japon met de wit kanten manchetten over haar slanke handen, zag zij er buitengewoon aantrek kelijk uit. Maar als zij wilde, had haar ge laat een geheimzinnige sfinxachtige uit drukking. Nu zat ze heel stil en sprak ter-j nauwernood. En toch voelde ik, dat haar persoonlijkheid ons allen beheerste. En de kleine Cynthia? Verdacht zij iemand? Zij zag er heel moe en ziek uit, meende ik. Haar bewegingen waren langzaam en zwaar. Ik vroeg haar, cf zij zich niet goed gevoelde en zij antwoordde heel openhar tig: Ja, ik heb een allerellendigste hoofd pijn. Neem nog een kop koffie, mademoi selle, bood Poirot hoffelijk aan. Dat zal u opknappen. Het is uitstekend voor mal de tête. Hij sprong op en nam haar kopje. Geen suiker, zeide Cynthia, die zag, dat hij de suikerlepel opnam. Geen suiker?, .Wegens de oorlogstijd? Neen, toch niet. Ik gebruik nooit sui ker in de koffie. Sacré, fluisterde Poirot zachtjes, ter wijl hij haar het gevulde kopje terug gaf. Ik was de enige, die zijn uitroep hoorde en toen ik opkeek zag ik, dat zijn gezicht zich zenuwachtig vertrok en dat zijn ogen glinsterden als die van een kat. Hij had dus wat gehoord of gezien, wat hem hevig deed ontstellen.maar wat? Ik geloof niet, dat ik tot de stompzinnigen behoor, maar ik moet bekennen, dat ik niets bijzonders had opgemerkt. Bijna onmiddellijk daarna verscheen Dorcas in de deuropening. Daar is mijnheer Wells voor U, mijn heer, zeide zij tegen John. John stond haastig op. Laat hem maar in mijn kamer. Dan wendde hij Kzich tot ons. De advocaat van mijn moeder, legde hij uit en dan met ge dempte stem: Ook voorzitter van de com missie van onderzoek, zie je. Misschien gaan jullie wel graag mee? Wij knikten en gingen na hem de kamer uit. John was ons een klein eindje voor en ik maakte van de gelegenheid gebruik om tegen Poirot te fluisteren: Dus wordt er ook een gerechtelijk onderzoek ingesteld? Poirot knikte verstrooid. Hij scheen diep in gedachten te zijn, zo diep zelfs dat mijn nieuwsgierigheid er door geprikkeld werd. Wat heb je? Je let niet op wat ik zeg. Dat is zo, mijn vriend. Ik zit erg in de zorg. Waarom? Omdat juffrouw Cynthia geen suiker in haar koffie gebruikt. Wat? Dat kun je niet menen. Heus. Er is iets, waar ik niet bij kan. Mijn instinct zei het mij wel. Welk instinct? Het instinct, dat mij ertoe bracht, de koffiekoppen te inspecteren. St.nu niets meer. Wij volgden John in zijn kamer en hij sloot de deur achter ons J. Mijnheer Wells was een prettige man van ongeveer vijftig jaar, met heldere ogen en een typische strenge mond. John stelde ons voor en leg de uit, hoe het kwam, dat wij aanwezig waren. U begrijpt, mijnheer Wells, voegde hij eraan toe, dat dit alles strikt vertrouwe lijk is. Wij hopen nog, dat er geen reden zal zijn voor een nader onderzoek. Juist, juist, zei mijnheer Wells sus send. Ik wilde wel, dat wij u de last van een voorlopig onderzoek hadden kunnen sparen, maar natuurlijk is dat onontkome- lijk, nu de dokter geen verklaring van doodsoorzaak wil afgeven. Ja, dat zie ik. Een knappe vent, die Bauerstein. Gro te autoriteit op het gebied van vergiften geloof ik. Ja, zei John, met een zekere gereser veerdheid in zijn houding. Dan voegde hij er min of meer aarzelend aan toe: „Moe ten wij als getuigen verschijnen? Ik bedoel allemaal? TT, natuurlijk en., hm., ja., mijn heer Inglethorpe. Alle andere getuigenissen zijn maar bevestigingen, blote formaliteiten. O, juist. Een flauwe trek van verlichting gleed over John's gelaat. Daar verbaasde ik mij over, want ik zag er geen enkele reden voor. Als er niets op tegen is, ging mijnheer Wells door, had ik gedacht vrijdag. Dat geeft ons ruimschoots de tijd voor het dok ters-rapport. De sectie heeft vanavond plaats nietwaar? Ja. Dan schikt u dat? Volkomen. Ik behoef je niet te zeggen, Caven dish, hoe ellendig ik deze zaak voor je vind. Kunt u ons niet helpen met het oplos sen ervan, monsieur? wierp Poirot in het midden. Dit was het eerste wat hij zei, sinds ons binnentreden. Ik? Ja, wij hoorden, dat mevrouw Ingle thorpe u gisteravond nog geschreven heeft. U zult die brief vanmorgen wel ontvan gen hebben? Ja. Maar er stond niets in. Het is slechts een briefje, waarin zij mij verzoekt haar vanmorgen eens op te zoeken, daar zij mijn advies wenste in een zaak van groot gewicht. En zij gaf geen-aanduiding wat die zaak was? Jammer genoeg niet. Jammer beaamde John. Erg jammer, zei Poirot. Weer was het stil. Poirot bleef in ge dachten verdiept. Na enkele minuten wendde hij zich weer tot de advocaat. Mijnheer Wells, ik zou u wel eens iets willen vragen als het tenminste niet tegen uw ambtsgeheim strijdt. In geval van overlijden van mevrouw Inglethorpe, wie zou dan haar geld erven? De advocaat aarzelde een moment, dan antwoordde hij. Het zal toch heel spoedig bekend wor den, dus als mijnheer Cavendish er niet op tegen is. Absoluut niet, viel John in Dan zie ik niet in, waarom ik uw vraag niet zou beantwoorden. Volgens t-iaav lirttstp in van een paar legaten voor dienstboden en u J.jt tü^w.4 aau nujUiiL.*. John Cavendish. Was dat niet. neem me niet kwalijk als ik soms een beetje onbescheiden lijk. wat onrechtvaardig tegenover haar twe®7 de stiefzoon, meneer Laurens Cavendish- Neen, dat vond ik niet. Ziet u, vol gens het testament van hun vader erfde Laurens bij de dood van zijn stiefmoe der een aanzienlijke som gelds en John het huis. Daarom vermaakte mevrouw Inglethorpe haar geld aan John, omdat hij Styles moet onderhouden. Tn mijn opinie was het een bllKike verdeling. Poirot knikte peinzend. Juist, maar heb ik gelijk als ik zeg dat volgens uw wet, dit testament vervte' toen mevrouw Inglethorpe hertrouwde (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6