commentaar Waar ligt de van ambacht goede weg naar industrie? V k Sc) ÉSfifit 1 In de voorste linies van de bouwnijverheid NATO-bomen en wereldbos Toekomst van het Water weggebied Sport-fanatici Verschillende systemen T oekomstkansen II ZATERDAG 23 JUNI 1958 Eisen SYSTEEMBOUW IN NEDERLAND Nog veel te doen ZAl Het gebeurt niet dikwijls, dat een hooggeplaatst functionaris in de gelegenheid is te zeggen wat hij denkt. De positie van een dergelijke grote figum is dikwjjls verbonden aan belangen van de meest uiteenlopende aard, die hij niet mag opofferen aan zijn persoonlijke mening. Dit is het offer, dat hij moet brengen voor het welzijn van de grote of kleine kring, waarin hij de bestuurder of de lei der is. Veldmaarschalk Montgomery heeft deze week echter zijn persoonlijke mening bekend gemaakt en wel met betrekking tot een zaak, die voor het wes ten van welhaast niet te beschrijven belang is, al. de NATO. De veldmaarschalk verklaarde, dat de politieke leiders van de NATO hebben gefaald in het uitwerken van een gemeenschappelijke politiek tegenover het wereldgevaar van het communisme. Zij hadden teveel naar de NATO-bomen gekeken en daardoor het wereldbos niet gezien. Montgomery is een man, aan wiens woorden wei enig gewicht mag worden gehecht. Het verleden van deze „Leeuw van El Alamein" rechtvaardigt dit tenvolle. En wat dan vooral in de woorden van deze grijze veldmaarschalk doorklonk, was iets, wat het westen weliswaar vaag beseft, maar wat toch nooit vol doende is doorgedrongen, nl. dat het westelijke politieke denken nog te begrensd is, dat het besef van het gevaar van het communisme nog te zwak is, dat zelfs de gebeurtenissen in Hongarije, ook de zeer recente, slechts een emotionele reactie hebben wakker geroepen zonder werkelijk in een volkomen militaire eensgezindheid te resulteren, die denken en doen doorstraalt. Het is meer voorgekomen, dat grote wereldmach ten zich vergisten in de werkelijke bedoelingen van een aanvaller. Wjj denken aan de invallen van de Nazi's in ons eigen land en in vele andere Europese landen. Ook toen geloofde men niet, dat de toestand werkelijk kritiek was. Het is te hopen, dat het westen in de nabije toekomst ten koste van min der schade de wijsheid van werkelijke wereldpoli tiek zal verwerven. Het is te hopen, dat de woor den van de Britse veldmaarschalk de gevoelige snaren zullen raken, niet alleen van de westerse politici, maar vooral van de afzonderlijke indivi duele westerse mens. Want die heeft in onze demo- cratiën het lot van de hele wereld mede in zijn kleine handen. De 27 gemeenten in het Waterweg-gebied zijn er tot op heden niet in geslaagd het goede voorbeeld te geven. Het is haar niet gelukt een vorm van samen werking te vinden, die een gezonde ontwikkeling in haar gebied, op basis van een gemeenschappelijk overleg mogelijk maakt. Als aanloop van een tijd perk, waarin de planologen in het kader van het Delta-plan een dergelijke samenwerking onontbeel- lijk achten voor de verwezenlijking van hun plan nen, een weinig geslaagd exempel. Rotterdam heeft nu gemeend, ter vermijding van verder tijdverlies, naar andere maatregelen te moe ten omzien. Het college van B. en W. heeft aange kondigd, dat het de raad om een uitspraak zal vra gen betreffende een verzoek om enkele onontkoom bare grenswijzigingen In een uitvoerige toelichting, die bepaald geen zachte formulering heeft gekre gen, zegt het college, dat het in het huidige stadium wenselijk is, dat „men" weet waartoe Rotterdam wel en niet bereid is. Waartoe Rotterdam niet bereid is, wordt in het stuk uitvoerig uit de doeken gedaan, waartoe het wel bereid is, wordt niet altijd even duidelijk. De tweede wereldhaven wil eerst de bestuursvorm voor het gebied vastleggen en dan pas aan de ruim telijke ordening aandacht schenken; zij staat een boven-gemeentelijk orgaan voor en geen inter-ge- meentelijk; zij zal niet toestaan dat haar positie als centrum-gemeente op een onnatuurlijke wijze aan banden wordt gelegd. Als klap op de vuurpijl wordt dan droogweg verklaard, dat de gebieden waarover de havenexploitatie van de gemeente Rotterdam zich uitstrekt, niet alleen privaatrechtelijk maar ook pu bliekrechtelijk tot de gemeente dienen te behoren. Op zich zijn het verklaarbare desiderata en naar wij menen is de vervulling van de Rotterdamse wensen een voorwaarde tot het welslagen van de voor het Waterweg-gebied gedachte ontwikkeling, maar evenzeer zijn wij er van overtuigd dat an nexatie een uiterste redmiddel is dat als mes op de keel, weinig in staat is een toekomstige samenwer king te bevorderen. Het is duidelijk dat de weerstand van de gemeenten, die een uitholling van haar bevoegdheden vrezen, en een aanzienlijk deel van hun historische autono mie zouden moeten overdragen, het dynamische Rotterdam, irriteert. Aan de andere kant zal de autoriteit, waarmee de Maasstad blijkens dit stuk optreedt, bij een deel der gemeenten een extra weerstand oproepen. Onderling vertrouwen, respect voor een mindere, besef voor de realiteit en een gemeenschappelijk verlangen iets groots te bereiken, moeten ds pijlers vormen waarop de samenwerking kan worden ge bouwd. Laten de gemeenten beseffen, dat haar rechten, gewaarborgd bij de wet, de eigen toekomst, die van de buurgöhieenten en van de gehele natie niet dienen te belemmeren; laat Rotterdam opnieuw proberen de juiste modus te vinden om tot een on derlinge oplossing te komen, temeer daar deze grote havenstad herhaaldelijk heeft gezegd en bewezen het zonder de Rijksoverheid wel af te kunnen. SYSTEEMBOUW, REVOLUTIE met 'n LANGE ADEM (Van onze speciale verslaggever) "jVT ERGENS in Nederland komt men zo sterk onder de indruk van de radicale karakterverandering van het landschap door middel van de bouwnijverheid als in Holland. Waar enkele jaren geleden nog polderland zich strak en groen voortzette, met hier en daar een hoge beplanting van boomgroepen, eer; klein silhouet van een boerderij, hei popperige beeld van een liefelijk stadje of dorp, stijgt nu onafgebroken het veeltonige geluid van de Nederlandse bouwnijverheid'omhoog tegen een achtergrond van reeds afgebouwde woningen of in de steigers staande huizenblokken, waar de kinderen -van een paar straten verderop hun speelterrein hebben. Huizen, die meestal met hun botte beëindiging in de lucht op een afstand het beeld geven van een stad, die plompverloren in het vruchtbare polderland is gesmeten, ogenschijnlijk zonder plan en verstoken van sfeer. Alleen de kinderkleding zorgt voor een kleurrijke noot, terwijl men wanhopig speurt naar een beetje groen, wat bomen, bloe men. De bus, fiets of brommer geven kans op enige uren „bewoonde" wereld; enige uren, want de afstanden zijn groot en de verbindingswegen nog slecht. Daar ver weg, achter de grijze eentonige huizenblokken moet de andere Nederlandse wereld liggen met haar eigen verscheidenheid van karakteristie ken. Hier in de nieuwe steden, die verbindingen schijnen te zijn tussen die bekende plaatsen in Holland valt er maar één karak teristiek te bespeuren: de mateloze eentonigheid, een steeds weer terugkerende rechte lijn, met slechts hier en daar een speelse kronkel, die een verademing betekent voor ons, die de gezelligheid van een binnenstad of de vrijheid van een huis met eigen tuin gewend zijn. Zijn wij zo arm aan fantasie, is ons land zo ongeschikt om het met een beetje kleur en geest bewoonbaar te maken voor een .steeds groeiende bevolking, voor mensen die hier leven moeten en die een belangrijk deel van dat leven zullen doorbrengen tussen de muren en onder het dak, die zo snel opgetrokken en gelegd werden, in een tijd, dat Nederland een grote gemeenschappelijke vijand bezat: de woningnood.? Deze vragen hebben wij ons gesteld, toen wij enkele dagen lang door de polders van westelijk Nederland zijn getrokken om te zien hoe een bepaald belangrijk onderdeel vari de bouwnij verheid, nl. de systeembouw, het er tot nu toe heeft afgebracht. Het kan niet anders in dit bestek dan zo zijn, dat het een bekij ken is van een revolutie in de bouwwereld, een omwenteling met een lange adem. Er is al zeer veel over gesproken en geschreven. De voor- en nadelen zijn eindeloos overwogen. Na de oorlog zijn er wel meer dan 450 systemen bij de betreffende instanties op tafel gelegd. Het allergrootste deel is te licht be vonden. Momenteel werkt men in Nederland voor de grote contingenten met nog niet meer dan tien systemen, die bewezen hebben de revolutie van traditie naar.nieuwe wegen niet in de weg te staan. ALVORENS ENKELE door ons bekeken resultaten van verschil lende systemen nader onder de loep te nemen, kan het geen kwaad nog even snel een begripsom schrijving te geven van systeem bouw. Produktiviteit en capaci teit van de woningbouw moes ten en moeten nog sneller om hoog. Een andere methode is dus nodig dan de traditionele. De sys teembouw beweegt zich in de richting van de industrialisatie van de woningbouw. Dat wil ech ter geheel niet zeggen, dat de tra ditionele bouw zonder systeem zou zijn. Systeembouw is eigen lijk geen goed woord; beter zou het vervaardigen van woningen, zoals wij dit nu gezien hebben ge noemd kunnen worden: een van de traditionele manier afwijkende methode om huizen te bouwen, waarbij de knelpunten zoals gebrek aan geschoolde arbeiders, de ha chelijke geldsituatie, materiaalge brek enz. geen rem zouden blijken te zijn voor de bouw. Zo kwam men tot drie grondfactoren: VER EENVOUDIGING van het werk op de opbouwplaats; het overne men van de taak der arbeiders door MACHINES en het verplaat sen van de arbeid van de bouw plaats naar de FABRIEK. De sys temen, die ontwikkeld zijn, stoe len hierop en onderscheiden zich naar de wijze waarop een bouw werk tot stand komt in: GIET- BOUW, STAPELBOUW en MON- TAGEBOUW. Het verschil tussen traditionele bouw en systeem heeft voor het overgrote deel betrekking op de ruwbouw. De afwerking voor de ambachtelijke baksteenbouw (traditioneel) en de systeembouw is over het algemeen gelijk. De timmerman, de stukadoor en de schilder kan men moeilijker in een systeem dwingen, maar naar ons van verschillende zijden werd ver teld, is men toch ook voor dit deel van de bouw bezig een aanpas sende oplossing uit te denken en te verwezenlijken. Het is overduidelijk bij een be zoek aan de verschillende uit de grond gestampte satellietsteden in Holland, dat de systeembouw, bij de toepassing ervan ter verkrij ging van goede resultaten, aan verschillende eisen moet voldoen. Een aannemer kan niet zomaar een „fabriek" van woningen neer zetten als hij weet dat in dezelfde >sm 'v- r blijkt dus dat de systeembouw enerzijds een revolutie bétekent in de bouwwereld maar anderzijds de traditionele bouw in het geheel niet zal verdringen. 80.000 is ech ter nog toekomst; de huidige ca paciteit van de systeembouw in Nederland bedraagt ongeveer 14.000 woningen per jaar. Bij de mondelinge behandeling van de be groting 1958 in de Eerste Kamer op 23 april van dit jaar zei minis ter Witte o.a.: „Ik geloof dat wij Hier zijn twee werklieden bezig holle muurbmkken van lichtbeton los op elkaar te stapelen. Deze blokken worden daarna volgestort met beton, ge in deze richting verder moeten ex- lyktjjdig met enkele kolommen en rand- en muurbalken in gVwapend beton. Dit systeem, Muwi genaamd, is een combinatie van giet-, stapel- en tnon- tagebouw. De muren worden later met baksteen bekleed. perimenteren. Ik geef mijn mede werking aan continucontracten voor systeembouw en aan het leg gen van een economische basis voor de verdere ontplooiing van de systeembouw." Een jaar eer der had de minister al gezegd; „Tot nu toe is niet gebleken dat enig bouwsysteem goedkoper is dan traditionele bouw, maar ik heb goede moed, dat, als men een serieproduktie zo langzamerhand heeft ingewerkt, op den duur een zekere prijsverlaging eruit te voor schijn zal komen." IN WIELWIJK (Dordrecht) loopt de bouw met het systeem Korrelbeton gesmeerd, letterlijk en figuurlijk. Er schijnt daar een zeer goede samenwerking te zijn tussen gémeente, architect en bou wer. Het programma luidt 16 wo ningen per week (d.i. plm. 700 per jaar). Het systeem is een giet- Bouw- en Aannemingsmaatschap pij. De plannen van deze wonin gen zijn van de hand van archi tect E. F. Groosman. En ook hier was onmiddellijk te merken dat de goede verstandhouding: archi tect systeem-aannemer van, het allergrootste belang is voor het zo goed mogelijk voorkomen van eentonigheid. De architect moet eerst weten wat de mogelijk heden, de mogelijke variaties van het systeem zijn en dan kan hij pas scheppend aan het werk gaan. Architect Groosman is hier op de goede weg. De wijken geven geen somber beeld mede door het over dacht aanwenden van kleuren; de bakstenen gevelbekledingen doen niet kil aan, terwijl de stedebouw- kundige groeperingen getuigen van fantasie. In dit systeem (Mu wi, stapelbouw met holle blokken, die later worden volgestort) zijn ook torenflats gebouwd. De fa briek die deze stapel- en vloer- Het systeem Baksteen Montage Bouw is o.a. toegepast voor 570 woningen te Amsterdam-Nieuwwest, plan Geuzenveld. Architectuur ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakemar Dit systeem heeft de traditionele spouwmuur constructie. De buitenste elementen worden door mechanisch metselen ver kregen en in een verplaatsbare fabriek aan de lopende band gemaakt. Zij bouw met montagebekisting. Hier werken voor 70 pet. ongeschool de arbeiders. Pijpleidingen pom pen het betonmengsel naar de plaats waar het moet worden ge stort. Een zendertje zorgt voor con tact tussen de molen en de stort plaats. De montagebekisting van dit systeem laat variaties toe en wij .moeten bekennen dat Wiel- wijk geen ongunstige indruk maakt. Men heeft de betonnen mu ren bekleed met een „half" steen tje, alles zat goed in de verf, de geluidsdichtheid was beter dan bij de traditionele bouw en men was verheugd ons. te vertellen dat, dank zij de onmisbare samenwer king, deze huizen iets goedkoper waren dan elders. De N.V. Aan- straat nog zo'n zelfde fabriek worden gemonteerd met behulp van portaalkranen. De elementen worden nemersbedrijf v.h. P. A. van Wij- TÏT..4- JJ4- Kofr^kff VlVt. eniSS" i i. rtrtrvrt „Sportfanatici" noemt het Düsseldorfse blad „Der Mittag" ze en dan doelt het blad op een aantal Duitse jongemannen, die de voetbalnederlaag van het Duitse elftal tegen Zweden tijdens de Wereld kampioenschappen niet goed kunnen zetten. Het blad was zelfs opgebeld door een jongeman, ,die meldde dat h\j en een aantal vrienden van plan waren de ruiten van het Zweedse consulaat in Düs- seldorf in te gooien. „Der Mittag" heeft hen van deze stoute plannen kunnen weerhouden met het argument, dat er overal fanatieke supporters be staan, zelfs in Duitsland. Het blad wijst er op, dat dit geval niet op zichzelf staat. Bij het jongste in Aken verreden concours hippique zijn auto's, die aan Zweedse bezoekers be hoorden, beschadigd en werd ook een Zweedse vlag neergehaald. Opnieuw dus verschijnselen van sport- verdwazing, die zich gewoontegetrouw het best ont wikkelen op de bodem van chauvinisme en over spannen nationalisme. Op zichzelf zijn dergelijke gebeurtenissen betreurenswaardig genoeg. Maar ze zouden dat nog meer zijn, wanneer ze als aanleiding werden gebruikt om met het badwater der excessen ook het kind van de sport zelf weg te spoélen. Al is het waar dat geen sport schijnt te kunnen flore ren zonder aanhang en geen aanhang zonder chau vinistische sentimenten, de sport zelf wordt niet minder van de uitwassen, die een onevenwichtig publiek in zijn reacties weet op te roepen. Eerder tekent de uitwas de grenzen, waarbinnen werkelijke sportiviteit zich dient te houden; grenzen bepaald door de regels van de strijd en acceptatie van welke nederlaag dan ook. staat. Wat dit betreft is het enigs zins als bij de kruidenier, de sla ger en de bakker. Een winkel voor vijftig klanten is te mal, maar voor honderden is het wel te doen. Voor de grootst mogelijke resul taten van de noodzakelijke inves teringen is het nodig dat een vol doende aantal opdrachten zoveel mogelijk aaneensluitend kan wor den afgewerkt. Dit is een eis. Een andere voorwaarde is de samen werking tussen opdrachtgever, ste debouwer, architect en systeem bouwer, welke tijdig moet aanvan gen, met dit verschil met de tra ditionele bouw, dat de systeem bouwer nu juist de architect de basis aangeeft voor zijn plannen, een totale verandering dus, ook op het juridisch-economische vlak. Tenslotte, en dit zal de leek het meest aanspreken, is er de eis van de stedebouwkundige groe pering. Een goed plan is van ont zaggelijke betekenis ter vermij ding van eentonigheid omdat bij grote series de voordelen van in dustrialisatie beter uitkomen en de outillage op de bouwplaats nu eenmaal grote aaneengesloten complexen nodig maakt. Een afzonderlijke factor vor men vaak de gemeentelijke voorschriften, die bij vernieu wing van bouwmethoden wij zijn op dit punt wel heel erg erfelijk belast en sommige ste den zitten daarom juist met een grotere woningnood dan andere, elk initiatief van goedwillen de aannemers (vakmannen) ver stikken. met specie aan elkaar verbonden. Totaal gereedgekomen sysfeernwgningen ^(3(P(ötO<OlO(OU)iOiO« Q ui m ui cnincn oj en x cd io o ro HET WISSELVALLIGE over heidsbeleid ten aanzien van de systeembouw, heeft ten gevolge gehad, dat er verschillende perio den in dit soort bouwgeschiedenis zijn geweest. Van 1946 tot 1951 ging er een stimulerende invloed van de centrale overheid is door middel van contigentering en premiever lening. Daarna liet men tot 1954 de systeembouw zo goed als los. Toen kwam langzamerhand weer de interesse van de overheid voor deze bouw terug en in 1956 heeft men het belang ingezien van een continuproduktie en zijn de con tinucontracten tot stand geko men. Deze contracten zijn voor 5 jaar aangegaan o.a. -door de gemeen ten Amsterdam, Dordrecht, Den Haag, Schiedam en Enschede om hij Holland te blijven. In deze con tracten zijn de waarborgen opge nomen voor een nauwere samen werking 'tussen opdrachtgever, ar chitect, systeembouwer, en ge meente voor een bepaald aantal jaren. In totaal gallen hieronder 27.150 woningen te bouwen vol gens een bepaald systeem, hier van zijn in bouw opgedragen 12.555 en 3.831 gereed. Voor een juist beeld drukken wij hierbij een staat je af, waarop men de lijn der ont wikkeling kan volgen vanaf 1947. Wij voegen hieraan nog toe, dat dit jaar meer dan 10.000 systeem woningen gereed zullen komen. Als de stimulering van 1951 niet zou zijn doorbroken, dan zou de jaar lijkse produktie van tenminste 10.000 systeemwoningen gehand haafd kunnen zijn. Wanneer de overheid de interesse houdt voor de systeembouw, die ze nu hééft, is het niet ondenkbaar dat bij nog sterker geïndustrialiseerde bouw methoden dan de huidige een bouwprogramma van 80.000 wo ningen in een gemiddeld jaar mo gelijk zal zijn, met een verdeling van 50.000 traditionele bouw, de bestaande systeembouw 20.000 en de sterk geïndustrialiseerde bouw methoden 10.000 woningen. Hieruit nen bouwtthans 2800 woningen per jaar volgens dit systeem. IN SCHIEDAM hebben wij een bezoek gebracht aan de bouw plaats van Muijs en de Winter's elementen levert, staat in Alphen aan de Rijn. In de jaren 1953 tot en met 1957 werden ongeveer 9 miljoen stuks Muwi-elementen ge maakt voldoende voor 8.500 wonin gen. De heer D. de Winter Sr. is de man dié deze stapelsteen heeft ontwikkeld waardoor het tijdro vend metselen van de bouwmuur- stenen kon vervallen. Bovendien werd de muurconstructie belang rijk door hem verbeterd. IN DE SPAANSEPOLDER te Rotterdam staat de openluchtfa- briek waar het systeem Rotting huis zijn kansen krijgt. Dit bete kent in de praktijk voor deze fa briek een produktie van tien wo ningen per week. Het systeem is een montagebouw met grote ele menten. Het is economisch te bouwen binnen een straal van 70 kilometer rondom de fabriek. Het systeem lijkt op het zo druk be sproken systeem Coignet. De ele menten van gewapend beton, Hier wordt een wandtlement b\j het systeem Rottinghuis gemonteerd. waarin de kozijnen, leidingen e.d. reeds zijn opgenomen, bezitten de grootte van een vertrekwand of -vloer. Op de bouwplaats worden zij met behulp van portaalkranen gemonteerd en door aanstorten van beton tot één geheel verbon den. Om esthetische en technische redenen wordt voor de afwerking van de gevels gebruik gemaakt van' baksteen, afgewisseld met sierbeton. Bij het bezoek in Den Haag aan de bouwplaats hebben wij kunnen constateren, hoe snel een derge lijke montage gaat. De gereedge komen woningen maakten hier echter een nogal starre indruk. Maar niet alleen in Den Haag kwam het spook van de eentonig heid naar voren, zeer sterk bleek dit ook het geval te zijn in de nieuwste satellietsteden in Am- sterdam-Slotermeer, waar in het systeem Nemavo-Airey (montage- bouw van kleine elementen met een sterk niet-traditioneel karak ter naar buiten) etagewoningen worden gebouwd. Wij kunnen ons voorstellen dat in dit systeem klei nere woningen (ééngezinshuizen) nog de kans krijgen vriendelijk en zelfstandig te zijn, maar het recht toe rechtaan breien met grotere etageblokken zonder enige varia tie in planning is een straf. Er zullen zeker veel mensen in deze tijd blij zijn daar een dak boven hun hoofd te hebben, maar is het nu per se nodig het stramien van een polderweg aan te houden, de straten eindeloos vervelend te ma ken omdat ze allemaal hetzelfde zijn? De witte woonfabrieken lig gen heel mooi op een rijtje. Zou de gemeente Amsterdam er b.v. niet wat meer straatstenen tegen aan willen gooien en de uitgezette rooilijnen niet recht, maar krom willen maken, zodat de architect, die toch ook weer afhankelijk is van de Stadsplanning zijn blokken dozen langs deze rooilijn kan la ten optrekken? En de variaties die zijn aangebracht (dit geldt niet alleen voor Amsterdam) zijn meestal van zulk een onderge schikt belang, dat zij aan de to taalindruk niets of bijna niets ver anderen. Nu weten wij ''zeer goed dat de waarde van een bouwsysteem niet alleen afhankelijk is van de afstand, die het op de weg naar industrialisatie heeft afgelegd. Er zijn nog andere belangrijke maat staven bij de beoordeling. B.v. de bouwtechnische kwaliteiten, de ar- beids-economische en de finan- cieel-economische eigenschappen. In ons land met nog niet tanende woningnood jójn deze factoren zeer belangrijk. Maar bij „snel", „voor delig", hoort ook nog „goed". Hoe veelheid en tempo mogen de kwa liteit, de architectonische aspec ten niet in de weg staan, ook al is het werk van de systeembouw gericht op het vervaardigen van een serie-produkt, ook al zal men verder moeten zoeken naar een betere meer volwassen produkt met grotere toekomstwaarde, zo wel sociaal als technisch. Geen massaprodukt, maar een huis om in te leven, een huis dat bewoon baar is, in een nederzetting, waar zoals architect Gifcosman het uit drukte; „pe ruimte en het groen weer een positieve betekenis krij gen." Geen van de woningbouw complexen die wij dezer dagen in Hollands randstad hebben gezien kan de pretentie hebben de op lossing te bieden voor welk sys teem dan ook. Het zijn pogingen uit een tijd, die nog niet geheel en al de eerste stappen naar de industriële vervaardiging van huizen wil of kan zetten. Er zal nog veel te doen zijn, voordat vasthoudendheid en enge behouds gezindheid, (waar komt dit meer voor dan juist in de bouwwereld?) zijn overwonnen en voordat men toe is aan „de volledige volwaar dige menselijke nederzetting." i ll Ir tere een waa zeld ster deze Pr vitri: beva kostl me vi W; met gepri en gi desa] wink gesm troor tors" kant, kon ze eeuw waar blikk derge een s wen zich open] Een baar, figuu zijn s en he de oi vakli welk terscl besch Scl uitsti de b hotel düür rikar man- jongi kanti en n psycü er je te ls de a eens! kond hi er ia maar Lord Lo niet zorg e cilite zou d' alle buite een 3 En h raad zich bescl Ma je van van medi ginn orga goed k den maai hote in g 34st< Ze lair, over talie rich „Th, „Scl tal i voor thar men brie met wer „Lil] SCO ver van f en.ii lan ster beli cut uit gan lan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8