Boy mans Op het kruispunt van élégance SAROMA Vrouwenvaria sociaal probleem W aaier-weelde in Museum :OMA met AARDBEIEN MENSEN aan het vakantiefront Schotland vond de oplossing SAROMA Zaterdag 28 juni i958 Verrukkelijk ...en in één minuut klaar Maid of Coton Nog een Miss Onder de zon Eén mislukking Iets heel bijzonders: «I.C. van Lieshout zoon r COMPLETE PUDDING ZONDER KOKEN maar toen iverd ze wijzer van een dringend Schotland is een land, dat zich nu niet bepaald in het inter nationale nieuws en kader op de voorgrond plaatst. We horen er eigenlijk maar zelden iets over en grote belangstel ling van de zijde van Nederlandse toeristen ondervinden de Schotten niet. En toch is dit heel jammer, want het oude. stoere Scotia" is grotere interesse heus wel waard! Bij mijn journalistieke werkzaamheden in Schotland kwam ik van zelfsprekend in aanraking met vele problemen die de maat schappelijke werkers bezig houden en die dringend om snelle en afdoende oplossing vragen. Eén ervan is echter reeds op gelost en wel op unieke wijze. Dat is het probleem van „de jeugd met vakantie". Niet de prille jeugd, maar de jonge mensen, die op de drempel van het volle leven staan en die voorheen hun vakantie van fabriek of kantoor doorbrachten in de grote industriesteden waar zij woonden, er niet op uit trokken, de vrije natuur van de zo onbeschrijflijk mooie Schotse Hooglanden in, maar bleven hangen in de bars en dancings, waar ze hun geld nutteloos versmeten en moreel nogal eens te gronde gingen. Snel gegroeide populariteit Zeer snel werd het systeem Popu- lair, niet alleen in Schotland, maa over aeheel Groot-Brittanme.In talloze steden werden CZtibs opge richt, die propaganda ™ake"y°Z „The Scottish Holiday Centers „cle Schotse Vakantieoorden Het aan tal clubs en organisaties dat nier voor propaganda thans 113 stuks! Verleden jaar kwa men bovendien nog meer dan JUUU brieven bij het hoofdbestuur met verzoeken om inlichtingen, E werd een propagandafilm gemaakt lilt nf the Kilt die in 32.0UU Oio K"» spet i» p BONDER KOKEN YAWLLB I i fc' I» - ■- 1 - 1 - - >- toonkamers mathenesserlaan 247 - tel 33846 - 343 EN HIER, geachte dames en heren, komt u dan op een historische plaats. Want ivas het niet in het jaar achttien zeventig, dat de toenmalige heer vant Het publiek staat ademloos om hem heen. Men hangt aan zijn lippen. Zijn stem is zwaar en galmend, zijn gebaren groots en indrukwekkend. Hij vertelt, alsof hij het zelf allemaal heeft mee. gemaakt, de toerist voelt zich klein en nietig bij zoveel wijsheid. Aan de uitgang worden foldert jes uitgereikt. Bij wijze van herinne ring. Maar echt beleef je het tenslotte toch alleen maar, wanneer je verbaasd meedribbelt in het kielzog van die grote Vriend van alle vakanlievierdersde gids. XIV was deze slechts schaars be werkt, terwijl de „benen" zonder enige spatie aaneengrensden. Allengs dringt het exuberant weeldevertoon echter ook door iot deze elegante accessoires, die vooral in de periode van Lodewijk XV rijkelijk met krul len worden versierd. Eerst tijdens diens opvolger worden waaiers gefa briceerd, waarvan de „benen" niet aaneengerijd liggen, maar door een tussenruimte gescheiden een duidelijk onderscheid geven tussen het blad van een waaier en de schacht. Voor het eerst dan ontstaan er exemplaren die instede van één volledig tafereel, beschilderde pail letten of medaillons vertonen, ieder een afzonderlijk thema behandelend, ofwel het portret voorstellend van iemand uit het vorstenhuis. Want vooral vorstinnen en prin sessen propageren in het rijke hof leven de waaier, vervaardigd van kostbaar materiaal als parelmoer en struisveer, soms met fijne tule, paar- len of gouddraad bewerkt. Naast deze exquise produkten, viel onze aan dacht op enige attractieve voorwer pen uit dit historisch milieu: een kleine waaier met schrijfruimte, of tewel een balboekje uit de 2e helft van de 19e eeuw. Grappig was een model van zwarte zij in de vorm van een parasolletje. In het middelpunt bevond zich een spiegel zo groot als een brilleglas, waarin de draagster zonder haar hoofd om te wenden achtergelegen terrein kon verkennen. Curieus zijn de waaiers met .mis maakte' figuren, die zonder hoofd ten tijde van Lodewijk XV naar den vreemde werden getransporteerd. Daar schilderde men een dikwijls veel te groot gezicht bij, wat deze vreem de sujetten oplevert. Kant en waaiers; er is moeilijk een gepaster combinatie te vinden beide luchtig licht en represen tatief voor een sfeer van pikante ge baren en vrouwelijke koketterie. In de vitrines kan men van dicht bij de zorg bewonderen, die aan dit fijne handwerk werd besteed. Be halve enige losse stalen zijn het voor al de waaiers waarin het kant zijn illustratie vindt of het nu het prachtige kloskant is uit Valencien nes, de Brusselse naaldkant, de Du- schesse of de Chantilly. Het doet ons denken aan het mysterieus verschijnsel van de mode, waarin dergelijke attributen komen en gaan in een vreemd ritme. Waai ers, honderden jaren oud, waaiers met een historie, die zich thans her haalt in een Rotterdams museum. LUCIENNE. DE WARE GIDS moet iets heb ben van de psycholoog, van de toneelspeler, van de poli- tie-agent, van de vakbondsleider en 'van de wetenschapsman. Hij moet vertrouwen wekken, maar toch een diep respect afdwingen, hij moet veel weten, maar zo sim pel mogelijk vertellen. En boven dien moet hij liefde hebben voor het object, dat hij aan zijn gasten toont. Zo'n man heb ik gevonden in Valkenburg. Het is de chef van de gidsen in de gemeentegrotten. Sjef Habets, een prettig verteller,, opgegroeid in de omgeving van het Valkenburgse gangenstelsel, vertrouwd met elk hoekje en gaat je dat in de mergel werd uitge kapt en bezield van een grote pas sie: de grotten. Ja, die grotten. Het is het schoonste historieboek, dat men kan vinden. Dwaal door de donke re gangen, die honderden jaren ge leden door hardwerkende mannen werden gekapt. Er is, in die eeu wen, hier niets veranderd. Er hangt hier een plechtige rust, want het geluid van het moderne leven vermag niet door de mergellaag van tientallen meters heen te drin- if gen. Een wandeling hier, zegt Sjef Habets, is de beste manier om ge tergde zenuwen ontspanning te geven. Als ik moe ben of nerveus, dan ga ik naar de grotten. De his torie geeft je hier rust. Kijk naar de plafonds, die met primitieve beitels werden gékapt, lees op schriften. die eeuwen geleden in de zachte mergel werden gegrift en die er even gaaf uitzien, als wa ren ze zojuist aangebracht. De amoereuze no9dkreet van Jan Did- de, die in 1602 niet krijgen kon wie hij hebben wilde, lijkt, ginds, op de bleke mergelwand, nog steeds van kracht. En Anna wordt, door een onbekende en wellicht destijds he vig verontwaardigdekroniekschrij ver, nog steeds een „jongensgek" genoemd. Dat is al Vier eeuwen zo. dat kan nog wel tien eeuwen zo blijven, wgnt öezeV uitspraak zal wel nimmér meer v/orden te gengesproken. IN DE GROTTEN is het stil en warm, een veilig verblijf, voor al in de wintertijd. Was het te verwonderen, dat destijds de blok- brekers liever in de berg waren dan in hun armoedige woningen. Wie van de grotten houdt, is er niet weg te slaan. Bewonder de enorme, in mergel uitgekapte draak en verneem, hoe de maker daarvan maanden achtereen elke avond aan dit beest werkte, tevre den en gelukkig, -wijl hij het hier veel beter had dan thuis, bij de vrouw en vier dochters, die de huwbare leeftijd eenzaam waren gepasseerd. De grotten zijn fasci nerend, zegt de gids en deze uit spraak maakt hem tot een goede gids. want hij blijkt mateloos van zijn werk te houden. XS HET niet saai, elke dag op nieuw weer een keer of tien hetzelfde verhaal te moeten afsteken. Neen, beslist niet. Vaak is de laatste rondleiding van de dag h^t interessantst, omdat de mennen er dan vaak de tijd voor nemen. Het gehoor, dat de gids meekrijgt, is enorm gevarieerd. Keuterboer tjes uit Drente, mijnwerkers, za kenlieden en huisvrouwen. Natuur lijk moet je proberen, je bij je ge hoor aan te passen. Maar wanneer de menden interesse tonen, is het werk nooit vervelend. Men „ver werkt" hier 140.000 toeristen per jaar. Dat betekent, dat elke gids hier in de Valkenburgse gemeen tegrotten ruim 15.000 kijkers rond leidt. Natuurlijk heeft de toerist zijn eigenaardigheden. Tenminste een keer per dag vraagt er iemand, of die uitgekapte draak werkelijk hier in de gangen heeft geleefd, twee keer per dag begint er iemand over het verhaal, dat hier de bok kenrijders, onderduikers uit de Franse revolutie, en voor de Duit sers gevluchte Joodse families zou- -den hebben geleefd (sprookjes!) en drie keer per dag oppert iemand het idee, dat hij hier, in de grot ten, graag het kerstfeest zou wil len vieren. En bij elk gezelschap dat wordt rondgeleid bevinden zich gevoelige mensen, die, wan neer de gids honderd meter diep de gangen is ingestapt hardop aan een klein kabinetje beginnen te denken, wijl de atmosfeer hier het natuurlijke spijsverteringspro ces op onverklaarbare wijze schijnt te stimuleren. Maar wat geeft dat? Hoofdzaak is, dat men hier de sfeer proeft van dit eeuwenoude labyrint, en het is de taak van de gids dit in de hand te werken. Gidsen worden niet gemaakt, zij worden geboren, zegt mijn gastheer nog. Je moet er feeling voor hebben, mis je die, dan kan je beter iets anders gaan doen. Dan gaat hij verder met licht te brengen in de boeiende duisternis van de Zuidlimburgse grotten. Heerljjke pudding en verse aardbeiendat wordt smüllen. En zo'n tractatie bereidt u nu zo _i gemakkelijk: met SAROMA - zonder koken! Eén minuut kloppen in koude melk en... klaar is die mmm-zo-lekkere, romige pudding. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personen te verwennen. Een Van Nelle product In een chocoladewinkel (geen koekbakker) is het schilderij van Fragonard „De Schommel" uitgestald. 's AVONDS is de Fau bourg St.-Honoré, de mooiste Parijse winkel straat, altijd uitgestorven. De geraffineerde luxe, rijke Fransen en vreem delingen overdag geboden, wordt dan achter de neer gelaten ijzeren luiken verborgen. De straat is dood en uitgestorven. Een enkele voorbijganger haast zich voort en alleen als de Engelse ambassadeur ontvangt is er leven en beweging te vinden. De vereniging van de gezamenlijke winkeliers van de Faubourg Saint- Honoré besloot enige tijd geleden om in de maand juni drie avonden achter elkaar open te blijven om hun klanten en vrienden in de- gelegenheid te stel len hun schatten te be wonderen en hen op een welvoorzien buffet te onthalen. De genodigden werd verzocht in cock- tailtoilet te komen' om al wat een vrouw maar wen sen kon in ogenschouw te nemen: antieke meubelen, bijoux, leef ragfijne lin gerie al het moois waar men soms achteloos voor bij stapt, bracht deze avond de Parijzenaars tot staan. ZO KWAM HET dat, nauwelijks enkele dagen nadat enige honderden mensen zwijgend en on bewogen in de Faubourg Saint-Honoré stonden ge- schaard om generaal De Gaulle voorbij te zien rij den, die van Colombey naar het Elysée was ge roepen, diezelfde straat in dg avonduren een onge kende drukte beleefde. Maar Parijs is een won derlijke "stad; dames in cocktailtoiletten en heren in smoking verdrongen zich voor de winkelra men, waar hel verlicht, de mooiste stukken lagen uitgestald, stukken die anders alleen aan enkele goede klanten worden ge toond. Binnen bestorm den de genodigden de buffetten alsof ze uitge hongerd waren en hadden onderwijl bitter weinig belangstelling voor alles wat ook in de winkel zelf te zien was. Maar een maal verzadigd werd de tocht toch voortgezet om dat ..le Tout Paris" wist dat het al zijn bekenden en vrienden tegen zou ko men. Voor een keer gmg men te voet. En dat wil den de winkeliers juist bereiken. Ze beklaagden zich dat het voornamelijk de vreemdelingen waren die hun straat nog door wandelen en voor alle winkels blijven staan: DE echter Parijs EERSTE AVOND had heèl uitgaand zich rendez-vous gegeven in de Faubourg St.-Honjré en zagen we een absoluut ongekend straatbeeld: dames en he ren in avondtoilet, die de ene winkel na de andere binnen stapten. De tweede avond regen de het pijpenstelen, er kwam niemand en het scheelde maar een haar of de winkeliers hadden de attachée de presse het slechte weer verweten. En de derde avond ke ken eenvoudige mensen die nooit in een winkel in de Faubourg St-Honoré zouden binnen gaan. hun ogen uit naar de etalages en het waren misschien zij die er het meest van genoten. DINY K.-W. DE 21-JARIGE Jean Carter is in Nederland geen onbekende meer. Ze is een der Amerikaanse vrouwen, die werken als een paard en eruit zien als een plaatje Als Maid of Coton- 1953 verscheen zij na vijf maanden zwoegen op het vasteland van Ame rika achtereenvolgens in Engeland, Frankrijk en Nederland, waar zij optrad als representante van de Amerikaanse katoenproduktie. Tijdens een modeshow bij het Rot terdamse Vroom en Dreesmann is deze katoen-nimf eveneens te gast geweest. Zij toonde een keur van speciaal voor haar ontworpen Ameri kaanse modellen, alle van katoen vervaardigd. Fleurige zomerjurkjes in zonnige dessins, waarbij een struc tuurweefsel de hoofdschotel vormde. Bovendien koAden haar slank gevorm de onderdanen alleszins de weelde van de vaak heel korte rokken ver dragen. Verrassende voorbeelden van wat in dit simpele materiaal te reali seren valt als tooi voor de vrouw, werden ons voorts getoond door enige Nederlandse mannequins. De naam Boussac bekroonde menig cocktail toilet. Opvallend modieus waren trouwens ook de regenmantels, met een grappig hoofddekseltje gecomple teerd. We zagen zelfs een waterproof avondmantel, die als zodanig menige uitspatting van ons klimaat kan trotseren. In de cocktailklasse domineerde een duidelijk merkbaar streven naar eigentijdse creaties, hoewel er helaas niet altijd rekening was gehouden met de factor, dat al draait alles om de coton de coton zich niet gedwee laat voegen in* de zwierige banen, die karakteristiek zijn voor een modern cocktail-toilet. In de reeks „missen" is sinds kort ook een „miss Pernis" opgenomen. Voor haar verkiezing had de B P.M. zijn sportpark „de Vijjsluizen" open gesteld. 24 vrouwelijke employés, op het oog handig met naald en draad, hielden en liepen een show van zelfge maakte toiletjes, die naast de charme van de draagster beslissend waren voor de uiteindelijke keuze. De 26-jarige Alida Koens, die al zes jaar in dienst is bij de B.P.M. werd de uitverkorene. Zij won de titel, in cluis een prijs van f 250 te besteden aan artikelen op petrol-chemische ba sis. Haar voorkeur bleek uitgegaan naar een eenvoudig katoenen zomer jurk met laag uitgesneden hals en een 10-baans wijde rok. Trouwens over de gehele linie sprak een streven naar gangbare modellen van Nederlandse bodem, draagbaar zowel op kantoor als op een avondje-uit. Mevrouw H. Oosterhuis ten Kate won de tweede prijs met een linde groen ensemble en mevr. D. C. Macs de derde met een wit cocktailkleed. Het evenement werd ingeleid door een serie lieftallige grootmoeders uit een ver verleden, die in authentieke kostuums uit de verzameling van me vrouw Canter-Cremers (Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag) de stampvolle zaal doortripten. Kanten parasolletjes. een face a main, struisverenhoeden, crinolines en adriennes hoe charmant het alles kan zijn zij geven de moderne vrouw een gevoel van vervreemding, maar bewijzen eens te meer dat de mode in de loop der jaren voortdurend te ruggrijpt naar haar oude verschij ning. HOEZEER DE MODE in 'de loop der jaren verandert, konden we nog on langs ervaren op een show van de N.V. Twtka, betreffende het badkos tuum. We zagen er enze kuise groot moedertjes terug, en wel in badpak anno 1910; te weten lange sloeber- pijpen met stroken, lange mouwen en hoge halzen. Ze vormen een koddig contrast met het huidige concept, dat door een geperfectioneerde coupe het figuur beoogt te corrigeren. Lastex kostuums benaderen het meest deze illusie. Ze worden ver vaardigd van een geweven stof n satijn of faillebinding, waarbij de inslag uit lastexgaren bestaat. Deze rubber-kem wordt dubbel omspannen met uiterst fijne katoenen, zijden, rayon of nylon garens. Door garens van verschillende kleur te gebruiken, ontstaan er ingeweven kleureffecten; zelfs, in het geval gouden, zilveren of gekleurde lurexdraden worden gehan teerd, kan men gaan baden in een „gouden" of „zilveren" blikvanger, doorgaans mei ronde halsliin hr^de schouderbanden en esthetische lengte. Minder onthimeud zijn de badp.urimn in bedrukte katoen, waterafstotend ge- finished, terwijl ritsen stroken ophef broekje een allercharmantste creatie leveren. Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DVRYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zti verzuimde te doen, wat die ervaren moedert deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DÜRYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DÜRYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. Schotland, geen toeristenland bij uitstek, had in de Hooglanden en in de badplaatsen betrekkelijk weinig hotels en die men er vond, waren düür, meer berekend op rijke Ame rikanen dan op de beurs van de- man-in-de-straat. Wilde men de jongelui gelegenheid geven hun va kantie door te brengen op de juiste en meest gezonde wijze zowel psychisch al fysiek dan dienden er jeugdherberglen en speciale ho tels te komen, die wat de prijzen en de accommodatie betreft, in over eenstemming waren met wat zij konden besteden. En de man die hierin uitkomst bracht was de ver maarde, grote scheepsmagnaat, Lord Inverclyde. Lord Inverclyde meende dat men niet alleen voor .hotels diende te zorgen, maar ook voor de nodige fa ciliteiten, die de gasten gelegenheid zouden geven tijdens hun verblijf alle mogelijke takken van gezonde buitensporten te beoefenen tegen een zo gering mogelijke vergoeding. En hij stichtte de „Schotse Advies raad voor Lichamelijke Recreatie zich daarbij verzekerende van het beschermvrouweschap van Hare Majesteit koningin Elizabeth II en van de adviserende medewerking van tal van autoriteiten op sociaal, medisch en sportgebied. Om te be ginnen schonk Lord Inverclyde de organisatie een serie grote land goederen, waarvan de huizen kleine kastelen eigenlijk —wer den omgebouwd tot eenvoudige, maar doelmatig en fris ingerichte hotels. In 1947 werd het eerste hotel in gebruik genomen, m 195' het 34ste! 'toom !v!r heil de »ereld mri S: Set senotee van Onderwijs en de "Scy°ts*vB eniaina ter Behartiging van de Be steunen .The Council financieel in belangrijke nutte. Duizend™ parti culieren zenden gegeid bijdragen uit louter enthousiasme. ccil0t- ganisatie op sportgebie evemis land werkt krachtig mee evenals trouwens de Schotse Medische Kring. Vooral deze is een zeer gewaardeerde medewerkster, daar iedere deelnemer of deelneemster aan de tijdens de vakantie te beoe fenen sporten, eén bewijs van ge zondheid moet overleggen. Op dit punt is men bijzonder streng; wie lichamelijk niet volkomen geschikt is om aan de gekozen sporten mee te doen, krijgt er niet de kans toe! De keuze is groot.... atletiek,' gymnastiek, tennis, roeien, zwem men, zeilen, ski-en, water-ski, alpi nisme, vissen, golf en paardrijden zelfs. Schotland is hét home van golf en daarginds behoeft men niet eerst z'n cheque-boekje te laten zien aleer men lid van een golfclub kan worden. En wat het paardrijden betreft, dit bestaat uit een serie trektochten door de Hooglanden met het hotel als punt van uitgang en basis, doch deze vorm van sport is een hoofdstuk op zichzelf. En de kosten van zo'n vakantie? Die variëren van 66 gulden tot 166 gulden per week, waarbij dan nog een bescheiden vergoeding komt voor door het hotel in bruik leen te geven speciale sportkleding (zoals bijvoorbeeld bij ski-en) en materiaal nodig om de gekozen sport te kunnen beoefenen- Er worden cursussen gegeven on der leiding van bevoegde sport leraren en alles wordt gedaan onder het wakend oog van experts, 's Avonds worden in het hotel avondjes georganiseerd, danspartij tjes, vertoning van sportfilms, le zingen en causerieën over onder werpen variërende van het belang van de medische sportkeuring tot en met de hantering van de Australi sche boomerang! Het is natuurlijk ondoenlijk om in dit korte tijdsbestek een volledige uiteenzetting te geven van al het prachtige werk en de schitterende resultaten door „The Scottish Coun cil" gedaan en bereikt in de luttele jaren van haar bestaan. Wie even wel meer mocht willen weten en misschien het plan heeft opgevat er eens een vakantie te gaan door brengen, schrijve aan mevrouw M. K. Brown, algemeen secretaresse, Queensferry Street 4, te Edinburgh. Ik ben er zeker van dat men vlug de gewenste informaties zal ont vangen, even zeker als ik ben dat wie er heen mocht gaan er een on vergetelijke vakantie zal doorbren gen! Nog één— belangrijke tip! Men behoeft de dure trein niet te nemen van Londen naar Schotland. Er is een uitstekende dubbele daagse bus dienst vanuit Londen en een retour kost slechts 35 gulden. Men bespaart hierdoor zeker 50 a 60 gulden. B. S. DIJKSTRA. In Museum Boymans te Rot terdam is in een der tuinzalen een tentoonstelling ingericht van waaiers en kant, bevattende zeldzame exemplaren en mon sters tussen 1600 en het begin dezer eeuw. Prachtige waaiers zijn er in de vitrines uitgestald de expositie bevat ruim 70 stuks waaronder een kostbare inzending van de heer en mevr. De Monchy-v. d. Hoeven. Waaiers, waaiers als vlinders met geopende vleugels staan ze op geprikt achter glas, even overvloedig en gevarieerd als hoedjes in een mo desalon of serviezen in een porselein winkel. Minimale exemplaren, uit gesneden in ivoor tot een ragfijn pa troon, maar ook geweldige „ventila tors", o.a. van fraaie Chantilly-klos- kant, waarachter men zich goeddeels kon verbergen. Trouwens, dat deden ze dan ook, de dames uit de 18e eeuw; te weten in het kerkgebouw, waar zij bij wijze van sluier, hun blikken lieten schuilgaan achter een dergelijk charmant wapen, dat met een sierlijk gebaar werd opengevou wen tot het perkament of de zijde zich ritselend tussen de schachten openplooit. Een wonderlijk tafereel wordt zicht baar, waarop ofwel 'n mythologische figuur, ofwel de liefdesgod Amor zijn spel speelt. Want de mythologie en het huwelijk zijn twee veelgelief de onderwerpen, waarmee de oude vaklieden hun kunde botvierden. Met welk een intense aandacht en mees terschap is er gewerkt aan dat fijn beschilderd perkament, waarin voor al de Japanners en Chinezen excel leerden. We zagen een mandarijnen waaier, waarop ieder gezicht, ter grootte van nog geen halve cm was ingelegd met ivoor. Eveneens de ivoren schachten zijn van ragfijn fi- ligreinwerk, waarin uit microscopisch kleine vaasjes nog kleinere bloem pjes en takken ontspringen. Toch valt er in de overvloed die er te zien valt wel enige lijn te bespeuren, hoofdzakelijk dominerend in de schacht. Ten tijde van Lodewijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9