Dagblad voor Schiedam en omstreken Polen bewijst lippendienst Gomulka kritiseert beleid Joego-Slavië Ambtenaren zijn ontevreden il Beiroet matig ingenomen met oordeel van Hammarskjoeld Amerikaan landde op bevel van Russen Doet Rusland toch mee aan de atoomconferentie in Genève? Zeven Sovjet-deskundigen in Zwitserland aangekomen m Weer ruzie in Finsterwolde A. Nasser vredestichter tussen Belgrado en Moskou? Mgr. Feron vicaris- eapitularis t Turbine in Britse atoomcentrale tploft on Luchtincident bij Erevan MAANDAG 30 JUNI 1958 r WAAROM TREUREN? WIJ HEBBEN DE GELE TRUI! V. „Wanhopige situatie' W 29 Amerikaanse matrozen „vermist - v a.. De Libanese crisis Irak en Jordanië bereid tot interventie Ontstemd én teleur gesteld Washington eist vrijlating der inzittenden Moskou vraagt V.S. naar de bedoeling der besprekingen Niet-commuiiistisclie raadsleden bedankten "Ze;n SrJ®bUnie' Z1f t^sloltc gedwongen heeft gezien Nasser: brug van vriend' schap en vrede - OP CUBA «Mi MARIUS (3%) REDDE ZIJN BROERTJE HET WEER VOOR MORGEN VRIJ WARM WEER BISDOM ROERMOND nieuwe leaamscne; courant De Poolse communistische leider, Gomulka, en de Poolse premier, .yraiikiewicz, hebben zaterdag in redevoeringen liet revisionisme van Joego-SW en van de terechtgestelde Hongaarse vroegere premier, Imre Nagy gekritiseerd. Dit is de eerste maal, dat de Poolse communistenleider over deze twen aangelegenheden i„ het openhaar heeft gesproken. Reuter meldt uit Belgrado, dat de eerste niet-officiële reactie aldaar was, dat Gomulka, d,e tot nu toe had gezwegen over de tegenstelling tussen Joego. 1 ppendienst te bewijzen aan het Kremlin. Evenwel is men van mening dat met kan worden gesproken van een volledig huigen van Gomulka voor het Kreinline ook al is zijn in liet onenhaar i w i ut i openuaar uitgesproken steun voor de politiek van Moskou sterker geweest, dan werd verwacht. Dit betekent dan ook een ernstige teleurstelling voor Joego-Slavië. Kort voordat Gomulka sprak was In Joegoslavische kringen de mening geuit, dat do leider der Poolse communisten, die ernaar streefde ln het conflict tus sen Bdlgrado en Moskou een evenwlchts- positie In to nemen, ln een „wanhopige situatie" verkeerde. Wij herinneren ln dit verband aan een ln een deel van onze oplage van zaterdag opgenomen bericht ln de'New York Times, als zouden onge wone bewegingen van Sovjettroepen in en om Polen hebben plaats gevonden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie heeft zaterdag echter me degedeeld niet op de hoogte te zijn van dergelijke troepenverplaatsingen, Gomulka verklaarde in zijn rede, 'dfe hij uitsprak te Gdansk, dat de onjuiste re visionistische ideeën van Joego-Slavië dat land hadden gescheiden van het gemene best van socialistische staten. Het negatie ve standpunt van de Joegoslavische lei ders over het idee van een verenigd so cialistisch kamp had niet bijgedragen tot de zaak van do vrede, maar deze inte gendeel verzwakt. Wel zei Gomulka, dat Joego-Slavië zonder twijfel een oprecht streven naar vermindering van de inter nationale spanning had tentoon gespreid. De Poolse communistische partij wenste dat „onze Joego-Slavische kameraden" zouden terugkomen van hun dwalingen. „Ik oefen kritiek uit op hun standpunt", aldus Gomulka. „Ik hoop, dat zij vroeg of laat de schadelijkheid van hun huidig standpunt zullen inzien." Over Hongarije zei Gomulka, dat "de „machten van de reactie in de wereld een propagandacampagne zijn begonnen na de veroordeling van Imre Nagy en zijn aanhangers om de eenheid van de soci alistische staten te verzwakken". Er was veel onzin en onwaarheid in verband met deze berechting gepubliceerd. Een deel ervan stond in verband met de Poolse verenigde arbeidsparty. Imre Nagy, zo zei de Poolse leider, was een „revisionist", die steeds meer voor „de contra-revolutionairen" het hoofd boog. Hij voerde hun verzoeken uit en bracht zo de zaak van het socialisme in Hongarye een nederlaag toe. Volgens Gomulka heeft de huidige an- ti-Sovjetrussische en anti-communisti sche campagne in het Westen ten doel de aandacht der openbare mening af te leiden van de gespannen toestand in het Midden-Oosten en de door het Wes ten voortgezette bewapeningswedloop. De zaak-Nagy toont aan, dat het standpunt van de Poolse communisti sche party in oktober 1956 gerechtvaar digd en juist is geweest. „Polen zal blij ven samenwerken met de Sovjet-Unie en andere socialistische landen op grondslag van internationalisme, vriend schap en gelijkheid", zo beslpot Gomul ka. Inmiddels is president Nasser van Egypte zaterdag, vergezeld door zjjn mi nister van buitenlandse zaken. Dr. Mah- moed Fawzi, naar het Joego-Slavische ei land Brioni vertrokken, waar hjj twee we ken ais gast van president Tito zal ver blijven. Nasser, die de reis maakt met het jacht waarmede eens ex-koning Faroek in bal lingschap naar Italië vertrok, wordt, even als Fawzi, door zijn gezin vergezeld ^Jocj?0'sla,Yische gezant te Cairo, Jo- sip Djerdja, die Nasser op de reis naar Brioni vergezelt, verklaarde voor het ver lek uit Alexandria, dat het doel van de ontmoeting tussen Nasser en Tito is het „bouwen van een brug van liefde, vriend schap en vrede tussen de volken van Eu ropa, Afrika en Azië". Vernomen wordt, dat de beide staats- noorden onder mqer zullen beraadslagen over een versterking van de positie der neutrale landen bij het onderhouden van betrekkingen met de blokken van Oost en West. In Cairo doen wijdverbreide geruchten de Fonde, volgens welke president Nas ser mogeiyk als bemiddelaar in het ge schil tussen Joego-Slavië en de Sovjet- Unie zal optreden. Nasser wordt woensdag a.s. in de ha ven van Dubrovnik verwacht. In een gisteren te Sofia gepubliceerde gemeenschappelijke Bulgaars-Hongaarse verklaring, uitgegeven na het bezoek aan Bulgarije van een Hongaarse afvaardi ging onder leiding van de Hongaarse com munistische partijleider Janos Kadar, wordt gesproken over het „rechtvaardige vonnis", dat werd geveld over de voorma lige Hongaarse premier Imre Nagy, gene raal Pal) Maleter, bijgenaamd de „held van Boedapest" en twee journalisten, die door ophanging werden terechtgesteld. Volgens deze communistische bekend making „keurt het Bulgaarse volk de te rechtstelling van Nagy c.s. goed." In het communiqué wordt verder ver klaard, dat „Joego-Slavië de voornaamste vertegenwoordiger is van de grote bedrei ging, die het revisionisme in de com munistische wereld vormt". Zaterdag is in Den Haag het Actie Co mité Ambtenaren (A. C. A.) in een ge westelijke conferentie bijeen geweest om te bespreken, wat de ambtenaren te doen staat ln de verdere salarisactie. De conferentie stelde vast, dat de on langs toegestane overgangstoename onvol doende is om het overheidspersoneel een enigszins dragelijk levenspeil te garande ren en verklaarde de eis voor 10 procent salarisverhoging nog steeds van kracht. Omdat de overgangstoelage zonder te rugwerkende kracht is verleend, stelde de conferentie tevens de eis voor een uit kering ineens van f. 250.-. De aangekondigde uitkering ineens van de ziekenfondsuitkering, de huurcompen- satie en de duurtetoeslag werd gezien, als een pogen de ontevredenheid onder de ambtenaren in te dammen. Na de positie van het overheidspersoneel uitvoerig te hebben besproken, riep zij het gehele per soneel op de strijd met krachter ter hand te nemen en haar rechten met kracht te verdedigen. Op Cuba worden 29 Amerikaanse ma trozen „vermist". Volgens een verslag gever worden zjj door de opstandelingen vastgehouden. De manschappen zijn afkomstig van de Amerikaanse marinebasis te Guantanamo, in de Cubaanse provincie Oriente, waar de opstandelingenleider Fidel Castro ope. reert. Zjj keerden van een picnic niet te- rug. „Vertegenwoordigers" in de Verenigde Staten van de Cubaanse opstandelingen hebben het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld dat de tien Amerikanen, die donderdagavond jl. in het nooren van de provincie Oriente door rebellen werden ontvoerd, het goed maken en dat z'i „weldra" op vrije voe ten worden gesteld. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, in antwoord op vragen van verslaggevers, geen nadere bijzonderhe den over de identiteit, der „vertegenwoor. digers" te kunnen verstrekken. „A.F.P." meldt uit Havana, dat de Ame rikaanse ambassadeur aldaar de consul der V.S. te Santiago de Cuba, in de pro vincie Oriente, heeft verzocht zich on middellijk met de opstandelingen in ver- Binding te stellen, om vryiating der ont- Querden 0 bewerkstelligtn, In Haverhill (Suffolk) heeft een grote overstroming het stadje onder, water gezet. De foto laat een politie-agent zien, die door het water gaat om hulp te gaan bieden; een vrouw uit de bovenverdieping kijkt toe. Vanmorgen is brand uitgebroken op het grote. Joods- en opslagterrein van de Utrechtse houthandel Jongeneel. De brandweer bestreed met vijftien stralen de laaiende vuurzee. Overzicht van het blussingswerk. Zondag zijn in Tripoli opnieuw geveohten uitgebroken tussen Libanese regeringstroepen en opstandelingen onder leiding van oud-premier Rashid Karami. 100 woningen in de Mohammedaanse wijk werden door artillerie, vuur van bet leger verwoest. Naar verluidt willen de troepen van bet leger, die Tripoli omsingelen, verhinderen, ciat de opstandelingen in de stad contact maken met de opstandelingen in bet noorden, die thans de grens met Syrië beheersen. Said, die sinds maandag voor privé-doel- einden in Bonden vertoeft, verklaard, dat Irak bereid is de Libanese regering te helpen uit haar moeilijkheden te geraken, wanneer dit onder geëigende voorwaar den en in overleg met Jordanië zou wor den verzocht. De Libanese regering schijnt de over tuiging toegedaan te zijn, dat secretaris generaal Hammarskjoeld van de Verenig de Naties de gevechten in Libanon als een zuiver binnenlandse kwestie wil ken schetsen. Libanese functionarissen hebben zich ontstemd vn teleurgesteld over Hammars- kjoelds houding uitgelaten. De bevesti ging van Ilammarkioclds standpunt was ontvangen in een rapport van de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Malik, uit New York, zo deelden de ambtenaren Het standpunt van de secretaris-gene raal is, zo zei men in Libanese kringen, dat het eigenlijke probleem het gevolg is van bnnenlandse geschillen, dat deze ge schillen misschien door de Verenigde Arabische Republiek zijn uitgebuit, maar niet zodanig, dat de crisis daardoor een internationaal karakter heeft gekregen, en dat hij daarom gekant is tegen het zen den van een politiemacht van de Verenig de Naties en nog meer tegen inmenging door de westehjke landen. In welingelichte Libanese kringen was men zaterdag van oordeel, dat de Liba nese hoop op een doelmatige steun van de zijde van de Verenigde Naties nog nooit zo gering is geweest als thans. Het gevaar bestaat, dat de regering thans eerder geneigd is om hulp van het wes ten te verzoeken. Uit regeringskringen is vernomen, dat het Libanese kabinet zal afwachten of Hammarskjoeld de Veiligheidsraad op nieuw bjjeen zal roepen. Als hij dit niet zou doen, zou Libanon zo goed als zeker zelf om een vergadering van de Veilig heidsraad verzoeken. Libanon zou de raad willen mededoen, dat de groep waarnemers van de v.N. niet tegen haar taak is opgewassen en dat het land een politiemacht van de V.N. nodig heeft om de grens te bewaken- Intussen blijft president Sjamoen bij zijn besluit, de drie resterende maanden van zijn ambtstermyn uit te dienen. De op positie daarentegen blijft vastbesloten in haar pogingen om hem tot onmiddellijk aftreden te dwingen. Inmiddels heeft de premier van de Iraaks-Jordaanse Unie, generaal Nuri es Het l'^-jarig zoontje van de land bouwer J. K„ wonende aan het Defensiekanaal in de Peel, raakte vorige week vlak voor een stuw in dit kanaal te water. Zpn broertje Marius, 3'-4 jaar(!), riep om zijn moeder, maar deze bleef blijkbaar te lang naar zijn zin weg. Daarom begaf hij zich. maar te water en drukte zijn spartelend broertje te gen de kant. Hij wist bovendien zichzelf staande te houden, tot moe der kwam om beide drenkelingen op het droge te brengen. Het is onbegrijpelijk, dat Marius niet Is meegetrokken door het wa ter, dat hem toch tot borsthoogte reikte. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Vrij warm. Overwegend zwakke wind. Dinsdag 1 juli: zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur; maan op 20.49, onder 4.58 uur. Tot vicaris-capitularis van het bisdom Roermond is door het kathedrale ka pittel benoemd mgr. dr. F. Feron, die tot aan de dood van mgr. Hanssen vi caris-generaal van dit bisdom is ge weest. Mgr. Feron is belast met het be stuur van het bisdom, zolang er geen nieuwe bisschop is benoemd en zal deze functie vervullen tot diens intronisatie. Mgr. Eeron, die 62 jaar is, werd gebo ren in Lutterade. Hij studeerde in Rome, waar hij tot doctor in de theologie promo veerde. Van 1925 tot 1927 was mgr. Fe ron kapelaan te Valkenburg, daarna werd hij professor aan het groot-seminarie te Roermond en in 1934 president van dit seminarie. Hij is tevens kanunnik van het kathedrale kapittel en werd in 1943 door mgr. Lemmens benoemd tot vicaris- generaal. Mgr. Feron die bekend staat als een uitstekend redenaar, is huisprelaat van de Paus. ïh de Britse atoomcentrale te Calder- Hall is zaterdagavond een turbine, die waarschijnlijk overbelast was, uit elkaar gesprongen. Slechts het gebouw, waarin zich de turbine bevond, werd zwaar be schadigd. De eigenlijke kernreactor, die zich in een naburig gebouw bevindt, werd niet beschadigd. Er is geen gevaar voor radio actieve straling. De Ijemreactor zal ech ter pas na reparatie van de turbine weer in bedrijf kunnen worden genomen. „Tass" meldt, dat de Sovjetrussisdhe minister van buitenlands® zaken, Gromyko. de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Thompson, zaterdag een nota heeft overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen een „grove schending van het Russische luchtruim door een Amerikaans militair vliegtuig". Dit zou gebeurd zijn ten zuiden van de Armeense stad Erevan. In de Russische protestnota wordt gezegd, dat het toestel vrijdag ochtend tot een afstand van 106 mijl hoven Sovjet.gebied was doorgedron. gen, toen het door Sovjetjagers tot landen werd gedwongen. Het Ameri kaanse vliegtuig vloog hierop in brand. De bemanning werd in verzekerde bewaring gesteld. Volgens de Sovjetrussische nota zijn dergelijke schendingen „eerder voorge komen, ook al is dit door de Verenigde Staten ontkend". De Sovjetrussische regering dringt er in haar protestnota tenslotte op aan, dat de Amerikaanse autoriteiten maatre- Gisteren is de hoop gestegen, dat de Sovjet-Unie toch zal deelnemen aan de conferentie van deskundigen, die dinsdag in Genève begint ter bestudering van de mogelijkheden van het signaleren van kernproeven. Prof. Evgeny Fydorof is gisteren, met zes van de achttien leden van de Sovjet russische delegatie uit Moskou in Zwitser land aangekomen. Op alle vragen, die hen bjj aankomst op 't vliegveld van Zü- rich gesteld werden, antwoordde hij ai- leen maar: „We zullen zien". Inmiddels heeft de Sovjet-Unie zaterdag een nota naar Washington gezonden, waarin weliswaar de beschuldiging wordt geuit, dat de Amerikanen proberen een duidelijke verklaring van het doel der conferentie te ontgaan, doch waarin de Sovjet-regering toegaf, dat de regeringen, en niet de deskundigen in Genève, een fei telijk besluit over staking der kernproe ven moeten nemen. Zoals bekend hebben de Sovjets in een op 25 juni gezonden nota gedreigd, dat zij de besprekingen te Genève niet zullen bij wonen, enzij de Verenigde Staten erme de rkkoord gingen, dat het uiteindelijke doel van de conferentie was het algeheel opschorten der kernproeven. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren haar hopelijk laatste nota opgesteld aan de Sovjet- Unie over de bedoelingen van de confe rentie. Deze zou een strikt wetenschappe lijk karakter moeten dragen zonder voor opstelling van het aan beide zijden op schorten der kernproeven. De Britse deskundigen, die aan de con ferentie zullen deelnemen, Sir William Penney en Sir John Cockcroft, zijn giste ren eveneens in Genève aangekomen. Zij hebben dezelfde dag nog overleg ge pleegd met de Amerikaanse geleerde Dr. James Fis'k, die tevoren had gesproken met de Franse prof. Yves Rocard. Het wachten is nog op de Canadese Dr. Omand Solandt, die vandaag wordt verwacht. Als de deskundigen uit de Oosteuropese landen onverhoopt toch niet aan de confe rentie zouden deelnemen, zullen de weste lijke geleerden toch hun besprekingen be ginnen. Zij zullen een onderzoek instellen naar de mogelijkheden en benodigde in strumenten voor het ontdekken van atoomproeven en de vraag onderzoeken hoe deze middelen kunnen worden ge bruikt in een doelmatig inspectiestelsel. Men weet nog niet hoe lang de conferen tie, die geheim zal zijn, zal duren. De mo gelijkheid bestaat evenwel dat er na een maand een interimrapport zal worden uitgebracht. gelen zullen treffen, öm in "de toekomst dergelijke schendingen van de Sovjet grens door Amerikaanse militaire vlieg tuigen te voorkomen. In Washington is gisteren officieel bekendgemaakt, dat het Amerikaanse vliegtuig, dat de Sovjets bij de Armeen se grens tot landen hebben gedwongen, niet opzettelijk het Sovjetluchtruim had geschonden. De Amerikaanse ambassa deur in Moskou heeft opdracht gekre gen om onmiddellijke vrijlating van de zeven inzittenden van het toestel te vra gen. Het Amerikaanse ministerie van "defen sie verklaarde gisteren, dat het een on gewapend transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, een DC-6, moet zijn. Dit toestel wordt op een vlucht van West- Duitsland naar Teheran via Turkije ver mist. Het vervoerde goederen voor Ame rikaanse militaire en diplomatieke mis sies in Perzië en Pakistan. Dergelijke vluchten worden elke veertien dagen ge maakt. De laatste berichten van het toe stel zijn vrijdagochtend om 12.23 uur (Ned. tijd) ontvangen. De D.C.-6 yloog toen boven Adana in Turkije. De bekende filmster Audrey Hepburn was zaterdag even op Schiphol om met een weer door te vliegen naar Kopenhagen. Audrey met hondje „Famous". (Van onze correspondent) Alle niet-comraunistische raadsleden van Finsterwolde hebben bedankt als lid van de raad. De drie leden van de Partij van de Arbeid en twee leden van de fractie Gemeentenbel. hebben in afzonderlijke brieven meegedeeld dat zy, gezien de gang van zaken in het bestuur, niet langer met de communisti sche leden (6) wensen samen te wer ken. De moord op de Hongaarse oud premier Imre Nagy en Maleter is de drnppel geweest, die de emmer doet overlopen. Met mensen, die dergelijke daden goedkeuren, is iedere vorm van samenwerking onmogelijk geworden. In de raad van Finsterwolde blijven nu alleen de zes communisten over en dat zqn er straks in september zelfs zeven. Het is er al herhaaldelijk tot botsingen gekomen tussen communisten en aiet- communisten. In 1951 vas de toestand zo ernstig, dat de gemeente niet meer door de raad bestuurd h°n worden. Bij regeringsbesluit werd de burgemees ter, de h'er H.Tuin, (thans burgemees ter van Slochteren) belast met de taak van de raad. Twee jaar later werd deze in zijn functies hersteld, maar Bi spoedig ontstondih nieuwe conflicten. Mr. G.Loopstra (V.V.D.) js thans bw gemeester in deze plaats.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1