Coder geheimschrift en oorlog l c t KAJ en VKAJ Haarlem/Rotterdam genoten van zonnigefeestelijke dag PUZZEL n Grasmat, podium, dansvloer en tennistafels toneel van sportieve strijd Onze dagelijkse Houthandel Jongeneel in Utrecht opnieuw afgebrand De onschuldige moordenaar „Speel-zelP-final^ in Voorhout Venray kreeg er een drieling bij „Credo Pngno" vierde zilveren jubileum Schade waarschijnlijk anderhalf miljoen Levensverzekering Mii. E. R. K. 7 B MAANDAG 30 JUNI 195b PAGINA 4 üüiiiilül Oplossing van zaterdag Uitslagen Een jongen en twee meisjes KLACHT TEGEN „LIFTING SERVICE BUREAU" Ongeoorloofd personenvervoer TE WATER GELATEN MACHINIST DOOR EIGEN LOCOMOTIEF OVERREDEN WERELDFEDERATIE BOOD DR. DREES ADRES AAN Over de atoombewapening DE GASTHEREN ZELF TE GAST. Er was van alles te zien en te he. luisteren in Voorhout. Dezer dagen hopen wij daar nog nader op terug te komen. JONGEN IN HAVEN VAN VLIELAND VERDRONKEN ARBEIDER MAAKTE DODELIJKE VAL ru nfTl I III! B. M. R. S. door AGATHA CHRISTIE 9. De cryptoloog, de puzzelaar van beroep, moet van alles en nog wat hebben, want anders kan hij er net zo goed niet aan beginnen. In elk geval moet hij taaier zijn dan een buil- dog en. sluwer dan Sherlock Holmes. Hij moet J5bij zijn wat' zijn vak betreft, feeling hebben tot in zijn vingertoppen, psychologisch doorkneed zijn, gevoel voor talen hebben, weten te combineren en te deduceren en ga zo maar door. Een boven dien mag hij zich nooit ofte nimmer laten overbluffen, zoals dat de Franse Geheimé Dienst is overkomen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Die zagen het onder hun ogen gebeuren, dat de Oostenrijkers en Duitsers rustig bleven corresponderen, maan den aan een stuk, en zonder dat de Fransen er ook maar een jota van snapten. Want die hadden zowat alle talen geprobeerd, om te beginnen natuurlijk het Duits, en dan het Engels, het Russisch en het Nederlands, het Turks en het Deens. Maar één taal waren ze vergeten: het Frans. Want dat de Duitsers het lef zouden hebben om in die taal naar elkaar te seinen, daar kwam geen sterveling op 10. Om nog even op Bazaries terug te komen, die had zijn handen meer dan vol aan het geheimschrift van Rossignol. Want die gooide lukraak allerlei cijfers en getallen tussen zijn teksten en daar had Bazaries niet van terug. Eén enkel getalletje kon een hele zin betekenen en omgekeerd stonden er hele reeksen cijfers, die er alleen maar voor de show bijgeplant waren. Maar Bazaries kwam er. En op een goede dag ontcijferde hij een boodschap van Louvois aan Saint-Mars. de beruchte en be roemde gouverneur van de al even beroemde en beruchte ge vangenis van Pignerol, waar een geheimzinnig heerschap zat opgesloten. Het IJzeren Masker, de Grote Onbekende van de WereldgeschiedenisZijne Majesteit wil, dat De Burlonde vrij mag rondwandelen op de binnenplaats, samen met 330, 309. Die 309 was niet meer dan een punt en dat had Bazaries ook wei door. Maar die 330, zou dat het IJzeren Masker niet kunnen zijn? 11. Het geheimschrift van Venetië was wereldberoemd. In die tijd, de zestiende eeuw, lieten de magistraten en hoge edelen hun' belangrijkste documenten overal slingeren, want er kon toch geen kip uit wegwijs. Dat zat Hendrik IV behoorlijk dwars en daarom stuurde hij de wiskundige Viéte erop uit. Na een tijdje schreef Viète een triomfantelijk briefje naar Frankrijk: Ik heb het! Inderdaad hij had één groot gebrek: Hij blufte graag 12. Toen, op een fuifje, in Venetië, kwam Viète op de proppen met zijn stunt: Hij kon de toekomst lezen. En om dat te be wijzen, voorspelde hij maar alvast de inhoud van een geheime brief, die morgen zou aankomen. De volgende dag kwam de boodschap en die klopte letterlijk met wat Viète „voorspeld" had. Maar de Venetianen, ook niet achterlijk, hadden het zaakje zo door en sloegen groot alarm. Spanje werd erbij gehaald,maar Viète zal veilig in Frankrijk, dat er geen seconde aan dacht om hem uit te leveren. (Van onze speciale verslaggever) De „Speel-zelf'-finale van de K.A.J. en V.K.A.J. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, is gisteren, begunstigd door het mooiste weer, wat men zich wensen kon, een prachtig geslaagde dag gewor den. Men kan zich voor een dergelijk eve nement ook geen betere plaats indenken dan dc Bisschoppelijke Nijverheidsschool in Voorhout, waar men zalen, sportvel den en alle benodigde ruimte tot zijn be schikking heeft. En ruimte had men wel nodig. Een naar schatting 600 tot 800 jonge mensen, vertegenwoordigend de 7 streken, waarin de genoemde bisdommen voor de se lectiewedstrijden waren verdeeld, waren, voornamelijk per speciale bussen, naar het centraal gelegen Voorhout gekomen. Beoefenaars van de diverse takken van sport en kunst, aangevuld met een grwt» schare supporters en vele belangstellen den. Onder de laatsten bevonden zich Aal moezenier Th. J. M. Naastepad, die des morgens in de kapel van de school de ge zongen H. Mis opdroeg en de heer C. Kleisterlee. De dag werd officieel geopend door de diocesaan voorzitster van de V. K. A. J. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, mejuffrouw Leida van Groenestein, die in haar welkomstwoord wees op de nadruk, die gelegd moest worden op het woordje zelf". Velen, zo meende zij, zouden des middags bij de televisie zitten, om de fi nale van het wereldkampioenschap voet bal mee te beleven. In Voorhout zou ech ter door de aanwezigen zélf gespeeld en gesport worden. De helie dag is er vervolgens druk gestre den, zowel binnens- als buitenshuis. Vrij wel overal heerste een overweldigende belangstelling, waarbij de muziekensem- bles en -solisten toch wel de meeste aan dacht trokken, in tegenstelling tot toneel en voordracht. Dezer dagen hopen wij nader op de prestaties enz. terug te komen. Voorlopig zij het genoeg te vermelden, dat door een voortreffelijke organisatie alles een zeer vlot verloop had. De heer J. Bal, die in J f T a 5 IO t/ i /i 'V r ré 9 zr 3 jp j/ it 3J ir ii M -y sa 31 V ii fr 4* >7 a 15 V» HORIZONTAAL: 1 weekdier; 5 teken van verdriet; 8 meisjesnaam; 9 het ro- meinse rijk (afk.); 10 voorzetsel; 11 na- tuurkundeterm (afk.); 13 familielid; 15 meisjesnaam; 17 familielid; 18 keurige; 22 stofmaat; 23 voerbak; 24 verharde huid; 25 lidwoord; 26 heilige schrift der Mo hammedanen; 28 verlaagde toon; 30 zwaardvis; 32 deel der wet (afk.); 33 pers. voornaamw.; 35 de dato (afk.); 36 heilige (afk.); 38 als onder (afk.); 39 dunne stof; 40 slag. Verticaal: 1 waterdamp; 2 soort onder wijs (afk.); 3 deel v.h. hoofd; 4 verdriet 5 sluis; 6 titel (afk.); 7 sierraad; 10 die rengeluid; 12 jongensnaam; 14 geestelijke; 16 rijgsnoer; 18 deel V.h. dak; 19 ik (Lat.); 20 thee (Eng.); 21 lidwoord; 25 behoefte aan vocht; 27 norm, gebruikelijke vorm; 29 tegenvaller; 31 gewicht (afk.); 32 in het jaar des Heren (Lat.); 34 dunne; 35 repa ratiewerkplaats v. schepen; Frans pers, vnw.; 38 water in Brabant. HORIZONTAAL: 1 ober; 4 da; 6 ik; toko; 10 r.g.; 12 den; 15 co; 16 koorts; 19 Arnhem; 22 on; 23 nagel; 24 le; 25 edda; 26 loos; 27 er; 29 a.v.; 31 a.e.; 32 ne; 33 lek; 35 drenken; 38 nel; 39 eros; 41 ros; 42 slee; 44 stip 45 ed; 46 n.n.; 48 stro; 50 leed; 52 ot; 54 cello; 57 lotgenoot; 61 a.e.; 62 e.a.; 63 ontginnen 67 komma; 70 t.t.; 71 stil; 73 isar; 76 is; 78 aa; 79 vara; 81 taal; 83 tam; 85 nora; 86 ton; 87 terdege; 90 t.g.t.; 92 em; 94 to 95 nr.; 97 ei; 89 krot; 100 oord; 1.01 o.k.; 103 elite; 104 ge; 105 robber; 108 noemer; 111 o.a.; 112 alfi; 114 te; 115 alle; 116 nu; 117 ir; 118 oslo. VERTICAAL: 2 bron; 3 ego; 5 ad; 8 in; 8 och; 9 koel; 11 st; 13 enge; 14 ar; 16 kogel; 17 rede; 18 snaar; 19 allee; 20 noot; 21 merel; 28 reet; 30 verdelen; 31 aken; 32 neer; 34 kriel; 35 da; 36 n.o.; 37 n.s.; 38 netto; 40 op; 43 l.s.; 44 sec. 45 eé; 47 noga; 49 out; 50 l.o.; 51 do; 53 te; 55 een; 56 leg; 58 tentamen; 59 neo; 60 oom; 61 anti; 63 ooi; 64 traan; 65 it; 66 es; 67 kl; 68 maart; 69 aga; 72 ia; 74 stom; 75 ra; 77 stro; 79 v.o.; 80 rage; 82 lt; 84 ad; 85 na; 86 tenor; 88 etter; 89 groen; 91 tiber; 93 krib; 96 tree; 99 tiel; 102 kool; 104 geel; 106 bal; 107 en; 109 of; 110 m.t.s.; 112 au; 113 ei. LEIDA VAN GROENESTEIN „wij doen het vendaag ZELF zijn toespraakje, voorafgaand aan de wedstrijden vroeg, de eventuele moeilijk-, heden in de geest van „Speel zelf" op te lossen, heeft niet voor dovemansoren ge praat. Zo er al strubbelingen waren, zijn deze, zonder enige wanklank, uit de we reld geholpen, zodat men, met enige ver schuivingen hier en daar in het program ma, vrijwel tijdig met de prijsuitreiking kon aanvangen. Vooraf aan die prijsuitreiking sprak de voorzitter van de K.A.J.de heer Theo Witte een dankwoord, niet alleen aan al len, die vooraf en op deze dag bergen werk hadden verzet, maar vooral ook aan de aanwezigen, die door hun mede werking gemaakt hadden, dat dit werk met plezier gedaan was.Uiteraard werden juryleden, wedstrijdleiders e. d. in dit dankwoord betrokken evenals de broeders van de Nijverheidsschool, die hun gastvrij heid met een warm applaus beloond za gen. Toneel: 1. Amsterdam met „De dood van Pandorra. 2. Poeldijk met „Een huis vol inbrekers". Bont programma: 1. Frankenland uit Schiedam. 2. Christus Koning uit Amster dam. Voordracht: 1. De heer Mortier, streek Amsterdam, 2. Mej. B. de Jong, streek Gouda. Muzlekensembies: 1. Palma vera, Den Haag, 2. „The Sabres, Barbara, Rotter dam. Jazz: 1. Christus Koning, Amsterdam, 2. St.-Hildegardis, Rotterdam. Solisten-Accordeon: 1 J. v. d. Stoep van „The Sabres", Rotterdam, 2. M. Er-» mes van St.-Hildegardis, Rotterdam. Plano: 1. H. van Grinsven van „The Sa- bres", Rotterdam, 2. C. den Hollander. Zang: 1. A. Witkamp, „The Sabres", Rotterdam 2. Rob Terlaak van Palma ve ra uit Den Haag. Uit deze standen moge blijken, dat de individuele-kwaliteiten van de solisten, afzonderlijk dus beoordeeld, tevens en uiteraard ook van invloed zijn geweest bij het ensemblespel. Dansen: Beoordeeld zijn de onderdelen foxtrot, Valeta, Engelse wals, rumba en tango. Bij al deze dansen was de eerste prijs voor het paar Kloos-Stakenburg Rot terdam en de tweede prijs voor het paar Overdijk-Overdijk Den Haag, met uitzon dering van de tango, waarbij de tweede prijs ging naar het paar Kok-Windauw, Amsterdam. Tafeltennis: Dames: 1 T. de Bruin, 2. mej. Machie'lsen. Her-en 1. J- Bruisman 2. C. Schaap, 3. Alberts. Voetbal: 1. Zeeland 2. Oudorp. Volleybal: Dames 1. Meerburg, 2. Rot terdam. Heren: 1. Rotterdam,, 2. Meer burg. Handbal: Dames: 1. Kwlntsheul 2. Hoog- made. Atletiek: 80 m. jongens: 1. Zuurbier 2. Venneker 3. V. d. Hoven. 80 m. dames: I. K. Westgeest 2. J. Doorland 3. N. Stam. 100 m heren: I. J. W-estgeest, 2. N. v. d. Zande 3. Kraan. 200 dames: 1. A. Door land 2. G. Kraan 3. Schöll. 800 m. heren: 1. R. Hagenbeek 2. D. Borst 3. T. de Wit; 600 m. jongens: 1. A. Giling, 2. C. Ven neker 3. J. de Jager. 3000 m. heren: 1. C. Reeuwijk 2. S. Smits, 3. T. de Wit. Ver springen: dames: 1. R. Westgeest 2. L. Doorland 3. Schöll. Heren: 1. J. West geest 2. G. Hendrikse, 3. N. v. d. Zande. Jongens: 1. C. Venneker 2. K. Boer 3. J. Zuurbier. Hoogspringen. Jongens: 1. P. de Jonge 2. L. v. d. IJnde, 3. Wolder. Heren: 1 C. v. Duivenvoorde, 2. A. Ver duin, 3. P. v. d. Spek. Dames: 1. W. Kraan, 2. A. v. d. Schöll. Kogelstoten: da mes: 1. W. Kraan, 2. W. v. Schöll, 3. A. v. Schöll. Heren: 1. V. d. Laan 2. Verduin, 3. G. de Schagen. Tot slot werd een judo-demonstratie ge. geven door leerlingen van de Slevens- school. De fotowedstrijd kon door gebrek aan belangstelling geen do-organig vinden. Zaterdagmorgen werd in het St.-Elisa- -beth Ziekenhuis te Venray een drieling geboren: een jongen en twee meisjes in het gezin M. Claassens-Hendriks te IJsselsteijn-Venray. Het gezin Claassen telt thans vijf kin deren (een jongen en vier meisjes); vier kinderen hebben een leeftijd van nog geen jaar terwijl het oudste (meisje) 2 jaar is. De drie kleintjes, Pieter, Wil-helmien en Ansje, zijn zaterdagavond, om 5 uur in het ziekenhuis gedoopt door pater drs. Ubald-Muskens O.F.M.,heerneef van de ouders. Het gewicht van de drieling is: Pieter 4 pond, Wil'helmien 4 pond, Ansje 3 pond. Diit is de tweede drieling in leven in de gemeente Venray. De eerste drie n.l. Thea, Martin en Al-bert van den Broek, werden in juni 1955 geboren en zHn verleden week donderdag 3 jaar geworden. Het ongehinderd optreden van een „lifting-service-bureau" heeft in kringen van het beroepsvervoer van personen ernstige ongerustheid gewekt. Dit te Am sterdam gevestigde bureau werft per ad vertentie automobilisten, die tegen ver goeding van de helft van de treinkosten „lifters" naar bestemmingen in het bin nen- en buitenland en tijdens vakanties mee willen nemen. Het bureau vraagt dan een percentage van de reissom voor de gegeven bemiddeling. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland B.B.N. heeft aan het ministe rie van justitie verzocht een beter toezicht op de naleving van de onderhavige bepa lingen van de Wet Autovervoer Per sonen te bewerkstelligen. In een brief aan de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Justitie is bo vendien een klacht tegen de praktijken van het genoemde „lifting-service-bu- reau", gepaard aan een verzoek om straf vervolging daartegen. Zondag bestond „Credo-Pugno", insti tuut voor vorming en propaganda van de Bossche diocesane bond der KAB, 25 jaar. Er was alle reden dit jubileum te vieren, omdat Credo-Pugno zoveel belangrijk werk heeft verricht. Oistcrwijk trad als gastvrouw op en ontving in het natuur-- theater 2.000 feestelingen, die 's morgens de pontificale Hoogmis, opgedragen door mgr. Bekkers, bijwoonden. De bisschop-coadjutor werd verrast met een aanzienlijk bedrag voor zijn kerke- fonds. Mgr. Bekkers dankte de diverse afd. van de Bossche KAB voor dit cadeau en ook voor het prachtige werk. dat Credo-Pugno in de 25 jaar van zijn be s-taan heeft verricht. Tijdens een feestelijke vergadering sprak pater Jacobs uit Sittard een rede uit. En tot slot werd „De getemde feeks" van Shakespeare opgevoerd. Zaterdag is het 9300 ton deadweight me tende motorvrachtschip „Nijkerk" bij de werf De Noord te Alblasserdam te water gelaten. Die schip is voor gezamenlijke rekening van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaatschappijen N.V., te Rotterdam en N.V. Ver. Nederl. Scheep vaartmij te 's-Gravenhage gebouwd. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw A. H. Stork-van der Meer, echt genote van de heer F. G. Stork, direc teur van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo. Op het stationsernplacement te Goes is zaterdag de locomotiefbestuurder J. Huy- ge onder zijn rangeerlocomotief terecht gekomen. Hij werd aan beide benen ge wond. In het ziekenhuis te Goes heeft men een der benen moeten amputeren. Nog niet opgehelderd is, hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Een delegatie van het hoofdbestuur van de Wereldfederalistenbeweging Neder land is vanmorgen in audiëntie ontvan gen door de minister-president, dr. W. Drees, om hem een adres aan te bieden, waarin de Wereldfederalisten warme in stemming betuigen met het beroep dat zeven Nederlandse geleerden op het ge bied van de kernfysica op de minister van Defensie hebben gedaan om alles in het werk te stellen de dreigende ontwikkeling van de wedloop in atoombewapening te keren. Met nadruk wordt in het adres uitge sproken dat de grote verontrusting van de geleerden door de W.F.B. tenvolle wordt gedeeld en weerklank vindt bij haar leden. (Van onze Utrechtse redacteur) Bij de houthandel Jongeneel in Utrecht, die verleden jaar mei ook al door vuur is geteisterd, heeft vanmor gen in alle vroegte opnieuw een zware brand gewoed, vrijwel de gehele hout- voorraad en de opstallen, waaronder de timmerfabriek, zijn een prooi der vlammen geworden. Het laatste werd het archiefgebouw aangetast, waarin zich evenwel weinig waardevolle stuk ken bevonden. Alleen het kantoorge bouw, de zagerij en enkele autoboxen zijn gespaard gebleven. Vermoed wordt, dat de schade even groot zal zijn als op 25 mei 1951; toen beliep zij een bedrag van anderhalf miljoen. Men dacht pas aan het archief, toen dikke rookwolken onder bet dak uit kolk ten, even later gevolgd door vuur dat er letterlijk uitspoot. Intussen verkoolden op het buitenterre-in de ene houtstapel na de andere en vielen met een smak de span ten en ballken van lood naar beneden. Nu eens zag men een dikke walm. dan laaide weer vuur op, waarbiihet een geluk was dat er zo goed als geen wind stond. Zodoende bestond voor de omge ving weinig gevaar en de commandant van de brandweer, de heer Flameling. verklaarde ons, dat daardoor de omvang van het werk voor zijn mannen minder groot was dan vorig jaar. Tien minuten voor vijf werd de brand weer gewaarschuwd door een bewoonster van Oudenoord, waar zij in een loods van hardboard vu-ur had waargenomen. Deze loods kon bij de vorige brand juist behou den blijven. De brand moet al een minuut of twintig eerder zijn ontstaan, doch waarschijnlijk door de dikke mist heeft men hem pas zo laat ontdekt. Een andere bewoner in die omgeving was door hevig gesis reeds wakker geworden en direct gaan helpen met het uitdragen van de inboedel uit huizen in de omgeving. Binnen vier minuten was de brandweer te-r plaatse er was direct groot alarm gegeven maar toen stond alles al in lichterlaaie. Het blussingswerk werd bo vendien zeer bemoeilijkt door ,de grote hitte. Op een afstand van 75 meter is de verf van het kantoorgebouw geblakerd. Brandweerlied-en hielden zic-h a-1 spoedig bezig met het nathouden van de muur van de daarnaast gelegen meelfabriek De Korenschoof. Met vijftien stralen in totaal is de vuur zee bestreden Ook een nevelspuit is in gezet en later kwamen de Zuilense brand weer en de B.B. assisteren. Om tien mi nuten voor zes was men de brand mees ter. hetgeen betekende, dat voor de be lendende percelen geen gevaar meer be stond, doch het nablussen nam nog uren in beslag. De burgemeester mr. C. J. A. de Ranitz was op het terrein van de brand aan wezig. Zaterdagavond is de zevenjarige Adria- nus Varbeek bij het spelen in de haven van Vlieland geraakt en verdronken. Zijn vriendje, waarmee hij speelde, ging toen het ongeval gebeiirde, eerst naar huis de haven, waar een groot aantal schepen om zijn vader te halen, in plaats van bij ligt, alarm te slaan. Toen hulp kwam was het te laat. Zaterdag heeft zich op het terrein van de Bataafse Petroleum Maatschappij aan de Vondelingenweg te Rotterdam een ongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 33-jarige schoonma ker A. W. van Poppel. Hij was met col lega's bezig een 15 meter hoge tank, van binnen schoon te maken, toen hij van een platform viel. Hij kwam tien meter lager terecht en was op slag dood. He* verslag over 1957 van de N.V. Le vensverzekering Mij „E.R.K." te Nijmegen bericht, dat in het verslagjaar een voor uitgang werd bereikt van 27.427.514 (v. j. 23.104.403), waardoor de totale stand van het verzekerd kapitaal per 31 december 1957 kwam op 256.612.948 (229.185.434). De premiereserve werd bere kend op een gemiddelde rentevoet van 3,25 (3,26) pet. De gemiddelde rente, die- de beleggingen opbrachten bedroeg 4,23 pet. tegen 4,05 pet. in 1956. Na afschrijvingen sluit de verlies- en winstrekening met een batig saldo van 152.041 (104.171). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend uit te keren van 9 pet. op de aandelen A, 9 pet. op de niet volgestorte aandelen B en 7,4 pet. op de vrijwillig volgestorte aandelen B. radio en televisie MAANDAG Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. 22.00 uur: Verzoekplaten. 23.00 uur: Bing Crosby Show. 23.30 uur: Tex Beneke-orkest. 23.45 uur: Grammofoon.muziek. 00.30 uur: Sluiting. DINSDAG 1 JULI. HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 9.55 Boekbespr. 10.00 Gramm 10.50 V. d. kleuters 11.00 V. d. zieken 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gramm. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 Hoorsp. 14.40 V. d. kind. 15.00 Pianorecital 15.30 Voordr. 15.50 Gramm. 16.30 V. d. ieugd 17.20 Caus. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 Lichte muz. 18.55 Pa ris vous parle. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Film praatje 20.00 Nws. 20.05 Gramm. 20.50 Caus. 21.05 Lichte muz. 21.50 Journ. 22.05 Sopr. en piano. 22.35 Orgclconc. 23.00 Nws. 23 15 Koer sen v. New York 23.16 New York calling 23.21- 24.00 Gramm. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. en Vroeg bij de Pinken 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.55 Zonnebloem-jaarfeest en zieken- triduum 10.15 Gramm. 10.35 Gramm. 11.00 V. d vrouw 11.30 Schoolradio 11.50 Klavecimbel recital 12.00 Middagklok Noodklok 12.03 Dans muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio 14.30 V. d. plattelandsvrouwen 14.40 Gramm. 15.10 Gramm. (Tussen 15.30 en 17.30 Rep. Tour de France) 15.30 Grarnm. 15.50 Idem 16.00 V. d. zieken 16.55 Caus. 17.00 V. d. jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gramm. 18.45 Caus. 19.00 Nws. 19 10 Comm. 19.15 Tour de France 19.30 Lichte muz. 10 50 Gramm. 20.20 Nabeschou wing Tour de France 20.30 Act. 20.45 Die Entführung aus dem Serail, opera 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC home service 330 m 12.00 Schots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13 10 Quiz. 13.40 Gramm. 13.55 Sportuitsl. 14.00 V. d. scholen 15.00 Sport 15.15 Hoorsp. 15.45, Sport 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.40 Sport 18.50 Onbekend 19.00 Gramm. 20.15 Klankb. 21 00 Nws. 21.15 Causerieën 21.45 Koor en sol. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koer- Engeland, BBC light progr. 1500 en 247 tn 12.00 Gramm. 12.30 Nws. cn progr. v.d. arb. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 Nws.) 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Politie ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Sport 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en groeten aan militairen 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Sport 22.45 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. NDRW'DR 809 m 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Amus. muz. 21.15 Gramm. 21.45 Nws. 23.25 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m 12.00 Nws. 12.05 Gramm. 14.10 Kamermuz. 14.28 Gramm. 14.40 Sol., koor en ork. 17.00 Ka mermuz. 17.25 Gramm. 20.05 Kamermuz. 23.13 Symf. conc. 23.43 Ciavecimbelrecital 23.53 24.00 Nws. Brussel 324 m 12.00 Gramm. 12.15 Pianospel 12.30 Weer ber. 12.35 Tuinb. kron. 12.40 Pianospel 13.00 Nws. 13.15 Gramm. 14.00, 15.00, 15.20 cn 15.40 Idem 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 16.30 Orar. ork. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd 18.30 V. d. soldaten 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 V. d. vrouw 21.00 Gramm. 22.00 Nws. 22.15 Vocaal kwartet 22.55 23.00 Nws. Brussel 484 m 12.00 Zigeunerork. 12.35 Hammondorgelspel 13.00 Nws. 13.15 Gramm. 14.00 Lchte muz. 14.30 Gramm. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gramm. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Gramm. 17.00 Nws. 17.35 Gramm. 18.30 Idem 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tyd 22.55 Nws. TELEVISIE. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film over het streven naar vrede door veiligheid 21.1522.45 Speelfilm DUITS progr.: 17.00 V. d. kind. 17.30—18.00 V. d. jeugd 19.00-19.30 Hier und Heute 20.00 Journ. 20.15 Ork. conc. 20.55 T.V.-film. FRANS-BELG progr.: 17.30 Wereldtentoon stelling 19.00 Visa pour l'avenir 19.30 Le temps et les oeuvres 20.00 Nws. 20.30 Gevar. progr. 21.15 Film. Daarna: Wereldtentoonstelling. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG progr.: 16.00—17.30 Kongo lees Militair sportfeest te Brussel 19.30 Nws. 20.00 Documentaire film 20.30 IJsrevue 22.00 Nws. 16). Meneer Wells knikte. Ik wilde juist verder gaan en zeg gen, dat dit stuk van nul en gener waar de was. Hm, zei Polrot. Dan dacht hij weer enige ogenblik ken na en vroeg daarna. Wist mevrouw Inglethorpe dat? Dat weet ik niet, misschien wel. Ja, zij wist het wel, zei John on verwachts. Gisteren nog zaten wij er over te praten, dat 'n testament bij huwelijk ver valt. i Oh. Nóg een vraag, meneer Wells. U zegt, haar laatste testament. Had me vrouw Inglethorpe dan al meermalen een testament gemaakt? In de regel maakte zij minstens eens per jaar een nieuw testament, zei meneer Wells onverstoorbaar. Zij was nogal licht geneigd, van mening te veranderen op het gebied van testamentaire beschikkingen, soms wilde zij dit, dan weer dat lid van haar familie bevoordelen. Stel u voor, opperde Poirot, dat zij zonder uw voorkennis een heel nieuw tes tament had gemaakt ten voordele van iemand, die niet in de strikste zin van het woord een lid van de familie was, laten we zeggen, juffrouw Howard. Zou u dan erg verbaasd staan? Absoluut niet. Ah. Poirot scheen niets meer te vragen te hebben. Ik ging naar hem toe, terwijl de advocaat en John de wenselijkheid be spraken van het doorzien van mevrouw Inglethorpe's papieren. Denk je heus, dat mevrouw Ingle thorpe 'n testament heeft gemaakt waar bij ze al haar geldmaan juffrouw Howard heeft nagelaten? vroeg ik zachtjes met een zekere nieuwsgierigheitj. Poirot glimlachte. —Neen. Waarom vraag je het dan? Stil! John Cavendish had zich weer tot Poi rot gewend. Gaat u ook mee, meneer Poirot? Wij zullen de papieren van mijn moeder eens doorzien. Mijnheer Inglethorpe wil het geheel aan meneer Wells en mij over laten. Dat maakt de zaak heel wat een voudiger, mompelde de advocaat. Juri disch heeft hij natuurlijk het recht.. Hij voleindde deze zin niet. Eerst zullen we het bureautje in de salon doorkijken, legde John uit. en dan gaan we naar de slaapkamer. De belang rijkste papieren bewaarde zij in een paar se portefeuille, die moeten wij dus maar eens secuur nazien. Juist, zei de advocaat. Het is heel goed mogelijk, dat er nog een later tes tament is, dan wat in bewaring is bij mij. Er is een later testament. Het was Poirot, die sprak. Wat? John en de advocaat keken hem ver schrikt aan. Of liever, ging mijn vriend rustig verder, er was er een. Wat bedoelt u met: er was er een?. Waar is het dan nu. Verbrand! Verbrand!? Ja, kijk maar eens hier. Hij nam het verschroeide stukje, dat wij op het rooster gevonden hadden en gaf het aan de advocaat met een korte uitleg, hoe en wanneer wij het gevonden hadden. Maar misschien is het een oud tes tament? Ik geloof het niet. Eigenlijk ben ik er vrijwel zeker van, dat het gister middag pas gemaakt werd. Wat? Onmogelijk! riepen beiden te gelijk uit.. Poirot richtte zich tot John Als u mij toestaat uw tuinman te laten roepen, zal ik het u bewijzen. Oh, natuurlijk., maar ik zie niet in. Doe slechts wat ik u vraag. Nader hand kunt u mij zoveel vragen als u wilt. Best. Hij belde. Dorcas, wil je Manning vragen even hier te komen? Ja meneer. Wij wachtten in gespannen stilte. Poi rot alleen scheen volmaakt op zijn gemak en stofte 'n vergeten hoekje van de boe kenkast af. Het stappen van zware schoe nen buiten kondigde de nadering van Manning aan. Kom binnen, Manning, zei John, Ik wou je wat vragen. Manning kwam heel langzaam de open slaande deuren binnen en stond maar heel even binnen in de kamer. Hij hield zijn pet in de hand en draaide daar gedurig mee. Hij was krom, maar waarschijn lijk niet zo oud als hij leek en zijn ogen waren scherp en helder, in sterk contrast met zijn langzaam en omzichtig praten. Manning, zei John, deze heer zou je een paar dingen willen vragen, die je zo goed mogelijk moet beantwoorden. Ja mijnheer, mompelde Manning Poirot kwam kwiek een paar stappen naar voren. Gistermiddag heb je een bed bego nia's geplant, niet Manning, aan de ach terzijde van het huis? Ja mijnheer, ik en Willem. En mevrouw Inglethorpe kwam aan het venster staan en riep je, niet waar? Ja mijnheer, dat deed ze. En vertel me nu eens met je ei gen woorden precies, wat er daarna ge beurde. Nou mijnheer, niet veel Ze zei aan Willem, dat hij met zijn flets naar het dorp moest gaan en een formulier meebrengen voor een testament of zo iets. Ik weet het niet precies, maar ze schreef het voor hem op, op een pa piertje. En? Nou mijnheer, dat deed hij. En toen? Toen gingen we weer aan de bego nia's. Riep mevrouw Inglethorpe je nog eens? Ja, ze riep mij en Willem weer. En toen? Ze liet ons binnenkomen en onze naam zetten onder een lang papier, waar haar eigen naam ook onder stond. Zag je niets van wat er boven haar naam geschreven stond? vroeg Poirot haastig. Nee mijnheer, er was een stukje vloeipapier over dat stuk. En je tekende, waar zij zei te teke nen? Ja mijnheer, ik eerst en toen Wil lem. En wat deed ze toen met dat pa pier? Nou, ze deed het in een lange gele enveloppe en legde het tn een paars kist je, dat op tafel stond. Hoe laat was het, toen ze je de eer ste keer riep? Zowat vier uur denk ik. Niet vroeger? Niet half vier? Neen, dat geloof ik niet, zo ongeveer vier uur was het. eerder wat er over dan er voor. Dank je wel, Manning, dat is ge noeg, zei Poirot vriendelijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4