hshwr m Sovjet-afvaardiging neemt toch deel aan conferentie te Genève Hammarskjoeld pessimistisch niet uitgesproken over de crisis BRAND IN NICOSIA Het Westen zal zich van alle interventie moeten onthouden Amerika handhaaft standpunt: alleen technische besprekingen VLIEGFEEST IN SOESTERBERG De Anglicaanse gemeenschap bereidt zich voor op -1 fs - mÊÊmmmm^ÊÊÊÊÊ Voorstellen tot uitbreiding van de Heiligen-kalender m Wij zullen met het Westen samenkomen mmgmm ii „Ultimatum" van Peking aan de V. S. a Premier Salazar contra Portugese oppositie TOESTAND IN LIBANON De conferentie De Gaulle-MacMillan Program van jubileum viering „Mastreechter Staar" Terr, visgronden rond IJsland 12 mijl Grote toegangswegen worden zaterdag voor doorgaand verkeer afgesloten V B DINSDAG 1 JULI 1958 PAGINA 6 ,2? SÉËMSÉi «PP: Geen gezagsorgaan Uitgebreide agenda Meer heiligen Chinees-Amerikaanse besprekingen N ïJfbMÊ- WÊ Corporatief bewind spoedig voltooid Officiële aankondiging BELGISCHE STRAALJAGER TERUG UIT O.-DUITSLAND HM MELKSTRIJD IN ZWOLLE ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER E. WIND AU W.P. DE VRIJHEID KOSTTE EEN JASJE Arrestant in Venlo ontsnapt J. L. BOOTS OVERLEDEN Gekleurde pijlen Met de trein Voorzorgen de Lambeth Conference te Gezicht op het Lambeth Palace aan de Thames. Gedu rende zeven eeuwen was dit paleis de residentie van de aartsbisschoppen van Canterbury. Van alle kanten van de wereld arriveren in Londen per boot of vlieg tuig bisschoppen van de Anglicaanse kerkgemeenschap voor de Lambeth Conference, die op 3 juli geopend wordt met een plechtige kerkdienst in de oude, middeleeuwse kathedraal van Canterbury. Dit is de negende maal dat deze wereldvergadering van de Anglicaanse kerk bijeenkomt om zich gezamenlijk te bezinnen op actuele kwesties van geloof en zeden in de meest ruime zin van het woord. De naam van het oude bisschoppelijke paleis te Lambeth roept een bijna on afgebroken keten van historische herinne ringen op. Dit bijna duizend jaar oude pa leis, waarvan de geschiedenis teruggaat tot de tijden van Edward de Belijder, is getuige geweest van talrijke blijde en tra gische gebeurtenissen in het bonte moza- iek van Sngelands historie. Binnen de grauwe muren van dit aartsbisschoppe lijke paleis verbleef de 16-jarige prinses van het zonnige Spanje, Katharina van Aragon, onmiddellijk na haar aankomst in Engeland. Twee jaar lang diende Thomas More als page Kardinaal Morton in het paleis van Lambeth om er op het eind van zijn leven onder tragische omstandig heden terug te keren, tezamen met John Fisher. Op een warme aprildag in 1534 weigerden hier deze heroieke strijders tegen de dictatuur van de staat over de kerk de suprematie van Hendrik VIII te erkennen op het geestelijk terrein, zoals de eed die hun door Thomas Cranmer werd voorgelegd impliceerde. Kardinaal Pole stierf in het paleis van Lambeth op dezelfde dag als Mary Tudor, die hem ge prest had naar Engeland terug te keren, om aartsbisschop van Canterbury te wor den. Hier had dezelfde Kardinaal Pole de bisschoppen en geestelijkheid, die in schisma waren met Rome, weer met de Kerk verzoend. Het kan niet anders, of dit historisch geladen milieu zal bij ver schillende van de meer dan drie honderd deelnemende bisschoppen gevoelens van droefheid'en nostalgie moeten opwekken, een heimwee naar die eeuwen, toen de christelijke wereld nog één was. De bisschoppen, die hier in deze kerk vergadering bijeen zijn, behoren alien tot de Anglican Communion". Dit is een moeilijk te omschrijven begrip, omdat ie dere inbreuk op de nationale onafhanke lijkheid der afzonderlijke kerken verme den moet worden en tegelijk de band, die deze kerken samenbindt, tot uitdrukking dient te worden gebracht. De voormalige aartsbisschop van Lon don, Dr. J. Ward, heeft de „Anglican Communion" als volgt omschreven: „Een groep nationale kerken en hun missies, die in hun katholiek erfdeel teruggaan op het Christendom van de Britse eilanden, en in hun eredienst op het „Book of Com mon Prayer", en die in gemeenschap zijn met de zetel van Canterbury". Dr. Ward geeft zelf toe dat het een moeilijk te omschrijven eenheid is en in dit opzicht sterk gelijkt op de eenheid, die de staten in het Britse gemenebest bijeenhoudt. Met bijzondere nadruk wijst de bisschop er vervolgens op, dat deze eenheid met de zetel van Canterbury geen enkele erkenning van enige supre matie inhoudt. De Lambeth Conference is het voornaamste verbindingsorgaan tussen de verschillende kerken van de Anglicaanse gemeenschap. Deze conferen tie wordt door de aartsbisschop van Can terbury, in persoonlijk gerichte uitno digingen, bijeen geroepen. Iedere bisschop, die met de zetel van Canterbury in ge meenschap verbonden is, heeft het recht op een uitnodiging, terwijl ook omge keerd het ontvangen van zulk een uitno diging op zichzelf een voldoende aandui ding is, dat de kerk, waarin hij zijn ziel zorg uitoefent, een deel is van de Angli can Communion. De besluiten van de Lambeth Confe rence hebben geen juridisch gezag. Deze kerkvergadering kan geen enkele kerke lijke rechtsregel opstellen of maatrege len bindend opleggen. Bij de allereerste Lambeth Conference, die in 1867 door aartsbisschop Longley werd geconvoceerd, werd uitdrukkelijk verklaard waar schijnlijk op aandringen van de bisschop van London, Dr. Tait dat „zulk een bijeenkomst als hier werd voorgesteld, niet competent zou zijn uitspraken te doen of definities vast te stellen op doctrinair terrein"- Niettemin fieeft de Lambeth Conference grote betekenis als klankbord voor het leven en denken in deze Anglicaanse kerkgemeenschap, terwijl de resoluties, ofschoon niet bindend, het karakter heb ben van een sterk „persuasive precedent" zoals bisschop Wand het voorzichtig uit drukt. Wanneer vrijdagmiddag 3 juli, in de kathedraal van Canterbury, het Veni Cre ator in de toonzetting van C. T. Davie wordt gezongen, zullen de 300 Anglicaanse bisschoppen en vertegenwoordigers van andere protestantse kerken, waarmede de Kerk van Engeland inter-communio on derhoudt, zich geconfronteerd weten met een uitgebreide serie vraagstukken, die in deze kerkvergadering zullen worden besproken. Onder da yele punten, die op de agenda staan, komt als een van de voornaamste onderwerpen de bespreking van verschillende plannen tot intercom- munio met kerken, die niet tot de Angli caanse kerkgemeenschap behoren. Onge twijfeld zullen zich hierbij dezelfde tegen stellingen aftekenen, als in de Kerk van Engeland zelf. Naast het sterke verlan gen van vele vooraanstaande bisschoppen in de Anglicaanse wereld, om als „brug- kerk" tussen de verschillende belijdenis sen initiatieven te nemen tot grotere inter- communio, zal ook het verzet van de uit gesproken katholieke richting, die juist ook in de Engelse missiegebieden veel aanhangers heeft, op deze Lambeth Con ference duidelijk naar voren komen. Grote aandacht is ook in de voor bereidende commissies gewijd aan het Book of Common Prayer als band van eenheid tussen de kerken. Dit is voor de Anglicaanse kerk van bijzonder groot belang, omdat zij dit officiële liturgische boek niet alleen beschouwt als uitdrukkingsvorm voor de ere dienst, maar ook als „standaard" voor haar leer. Vandaar dat in de Lambeth Conference van 1897 nog duidelijk in de encycliek van deze kerkvergade ring is gezegd: „Hierin zijn de grote leerstukken van het geloof duidelijk uiteengezet in hun ware en relatieve proporties. En wij beschouwen het uiterst gevaarlijk hieraan ook maar op enige wijze afbreuk te doen door de brede veelomvattendheid te verengen of door het evenwicht van de leer te verstoren" Toch laat deze tekst vol doende speling om verschillen in Prayer overblijven. Deze vreemde edelman immers wil, zoals blijkt uit een onlangs door hem geschreven boek „Two Angli can Essays" (Secher and Warburg, 10 sh 6 d.) niet alleen het koningsschap, maar ook de Engelse Kerk grondig hervormen Hij wil de jazz introduceren en bloemle zingen uit christelijke hrijvers, in plaats van de lecties uit het Book of Common Prayer. Ook doctrinair moeten de Chris tenen bevrijd worden uit de dwangbuis van een geloofsbelijdenis der Apostelen, meent Lord Altrincham. Het is onbegrij pelijk, dat de Anglicaanse pers dit boek nog ernstig neemt en zeer uitvoerig be spreekt. Een interessant agendapunt is ook de bespreking van een uitbreiding van de heiligen-kalender. In een speciale commis sie in een rapport voorbereid, waarin wordt aangedrongen op een uitbreiding van de liturgische kalender met heiligen, die sinds de reformatie geleefd hebben, en die verering verdienen in de gehele kerk. of in een bepaalde kerkprovincie. Dit wil dan natuurlijk niet zeggen, zo schrijft een van de samenstellers van het rapport. Kanunnik Eric Kemp. dat hier een onfeilbare uitspraak gedaan wordt, zoals Rome dit doet. Het oorspronkelijke voorstel is ge komen van Nyassaland, maar vindt steun in vele andere kerkprovincies. Nog onlangs heeft de bisschop van Nieuw- Guinea, op verzoek van de synode, 2 sep tember aangewezen als martelarendag. ter herdenking van drie geestelijken en vijf lekenmissionarissen en twee Papoea's ook missionarissen die door de Ja panners zijn vermoord. In het diocees Mashonaland is een kapel gebouwd op de plaats, waar in 1896 een Afrikaanse christen Bernard Mizeki is gemarteld en waarheen jaarlijks op 18 juni een grote pelgrimstocht wordt ondernomen- Een andera kandidaat is de vrome bisschop pionier C.harles James Stewart, bisschop van Quebec. De commissie meent, dat er een gezon de theologische basis is voor uitbreiding van de heiligen-kalender en is van oor deel, dat voorstellen hiertoe moeten uit gaan van de provinciale of diocesane sy node. Nog vele andere problemen, ook in de morele en maatschappelijke orde, zullen onderwerp van bespreking vormen en zul len om hun actualiteit ook door alle niet- Anglicaanse christenen met belangstel ling worden bestudeerd. DRS. TH. ZWARTKRUIS. Communistisch China heeft verklaard, dat het de Chinees-Amerikaanse bespre kingen, die in augustus 1955 op ambassa deursniveau te Geneve begonnen, als door de Verenigde Staten afgebroken zal be schouwen, tenzij dat land binnen twee we ken een afgezant met de rang van ambas sadeur aanwast. Na de laatstgehouden bijeenkomst in de cember j.I., de 73ste, deelden de Chinezen mee, dat Alexis Johnson, de Amerikaanse ambassadeur in Tsiechoslowakije. die na mens de V. S. was opgetreden, gezegd had dat hjj zich als zodanig terugtrok, omdat hij op een andere post was benoemd. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekend ge- Ter gelegenheid van de 20-jarige regering van Paus Pius XII heeft men de kunstenaar Aurelio Mistruzzi een medaille laten vervaardigen. Foto links: de maakt, dat Amerika niet van plan is zich v00rzljde van ae medaille met de beeltenis van de Paus. Foto rechts: de achter aan dit „ultimatum van twee weken" tol onderwerpen. kant van de m.edaille, waar de antennes zichtbaar zijn van Radio-Vaticana. Dr. G. Fisher, aartsbisschop van Canterbury, tijdens een pers. conferentie. detailpunten toe te laten. De komende conferentie zal waarschijnlijk een lei draad opstellen van wezenlijke begin selen die in iedere vorm van het Book of Common Prayer bewaard dienen te blijven naast afwijkende details. Het is maar goed, dat de bizarre Lord Altrincham niet tot de Vaders van de Lambeth Conference zal behoren, want dan zou er niets van het Book of Common Premier Salazar van Portugal heeft gisteren in een rede gezegd, dat volgens hem de idee, die moet leiden tot de op richting van een oppositiepartij in Por tugal, niet „levensvatbaar" is. De poli tieke geschiedenis van ortugal en de huidige samenstelling van de oppositie hadden dit bewezen. De campagne van de oppositie bij de jongste presidentsverkiezingen noemde hij „een ontwikkeling van een proces tot omverwerping van de staat". Een over winning van de oppositie zou hebben ge leid tot een chaos en een nieuw hoofd stuk van nationale wanorde", aldus de eerste minister. Zoals bekend nam de oppositie voor het eerst sinds dertig jaar deel aan de presidentsverkiezingen. Zij kreeg 23 pro cent van de uitgebrachte stemmen. De regeringskandidaat Tomas werd echter gekozen. De premier deelde voorts mee, dat het corporatieve bewind In Portugal in de komende maanden voltooid zal worden. Hierdoor zal het mogelijk worden een meer uitgebreide corporatieve kamer in te stellen die dan het middel vormt om een staatshoofd op bredere basis te be noemen. SECRETARIS-generaal kjoeld is, naar het schijnt, niet uit gesproken pessimistisch van zijn reis naar Libanon teruggekeerd. Dit moge ietwat vreemd klinken gezien het feit, dat de Libanese crisis nu al zeven weken duurt zonder dat er voor alsnog enige tekenen zijn, die wijzen op een mogelijke oplossing. Hammars kjoeld heeft te verstaan gegeven dat hij de interne situatie in Libanon niet zó slecht beschouwt als veelal wordt voorgesteld. Het feit, dat er bij alle mi litaire operaties van de zijde van de aanhangers en tegenstanders van pre sident Chamoun zo weinig slachtoffers vallen, schijnt deze opinie te bevesti gen. Voor wat betreft de buitenlandse in menging in de Libanese crisis, met na me van de zijde van kolonel Nassers Verenigde Arabische Republiek, schijnt de secretaris-generaal der V.N. van mening te zijn, dat het werk van het V.N.-waarnemersteam vruchtbaar is. Men krijgt trouwens ook de indruk, dat Hammarskjoeld aan deze interventie geen buitensporig gewicht toekent. Hij schijnt, tot groot misnoegen van de Li banese regering, de zeer solide overtui ging te zijn toegedaan, dat de Libanese crisis essentieel een binnenlandse aan gelegenheid is, een conflict tussen re gering en oppositie. En op grond hier van zou Hammarskjoeld onvoorwaar delijk gekant zijn tegen enigerlei in menging van de zijde van Groot-Brit- tannië en de V.S. Zonder nu vooruit te willen lopen op het officiële verslag, dat Hammars kjoeld dezer dagen zal uitbrengen, kan men ten aanzien van dit laatste punt zeggen, dat het slechts een eis van ge zond verstand is, dat de Westelijke mo gendheden zich onthouden van inter- Hammars- ventie in deze delicate en gecompliceer de situatie. Het is zek;er, dat de onaf hankelijkheid van Libanon gehand haafd dient te blijven en dat verhinderd moet worden, dat ook dit land inge lijfd wordt in kolonel Nassers impe rium. Maar ingeval van Westelijke in terventie of de schijn daarvan zou het middel ongetwijfeld erger zijn dan de kwaal. Dan zou het risico wor den geschapen van een herhaling van de Suez-tragedie. Het diepe wantrou wen, dat in de Arabische wereld tegen over het „imperialistische" Westen be staat, zou hierdoor slechts aangewak kerd worden. Zelfs landen als Irak, Jor_ danië en Saoedi-Arabië, die toch aller minst geporteerd zijn voor een verdere uitbreiding van de Verenigde Arabische Republiek en die op goede voet staan met de Westelijke mogendheden, zou den zulk een interventie zeker niet to lereren. Daarnaast zou een Westelijke inter ventie ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat zowel Egypte als de Sovjet-Unie openlijk de zijde van de tegenpartij zouden kiezen. Dan zouden wel eens onherstelbare dingen kunnen gebeuren. Men vraagt zich intussen af of secre taris-generaal Hammarskjoeld thans voor de dag zal komen met praktische suggesties, die aan de twisten in Liba non een einde kunnen maken. Hij moge dan de situatie niet met een overmatig pessimisme beoordelen, het is zeker, dat niet veel tijd meer verloren mag worden wil de breuk tussen de vech tende partijen in Libanon niet uitgroei en tot een onherstelbare kloof. Als Ham marskjoeld in z'n rapport maar duidelijk zal maken, dat hij met alle middelen, die hem ter beschikking staan, zal po gen te voorkomen dat welke vreemde mogendheid dan ook zich mengt in de Libanese crisis, dan zal zeker reeds dit gewonnen zijn, dat de strijdende par tijen ophouden hun hoop op buitenland se vrienden te stellen. Wellicht zou op die manier een klimaat geschapen wor den, waarin een compromis gevonden zou kunnen worden. Maar dit laatste zal een zaak zijn, die de Libanezen zelf zullen moeten oplossen, al spreekt het natuurlijk vanzelf, dat onpartijdige buitenstaanders wel als bemiddelaars zouden kunnen fungeren. De Sovjetrussische geleerden zullen tenslotte toch deelnemen aan de technische besprekingen tussen oost en west over de mogelijkheden van het signaleren van kernproeven, die vandaag in Genève beginnen. Dit heeft de leider van de Sovjet-delegatie, professor A. K. Fyodorof, gisteren te Genève medegedeeld. De Sovjetrussische hoogleraar maakte met deze mededeling een einde aan de twijfel of de Sovjets wel aan de conferentie zouden deelnemen nadat de Sovjetrussische regering vorige week in een nota aan de Verenigde Staten had verklaard, dat het doel van de conferentie moest zijn de stopzetting van de proeven met kernwapens en dat, indien het westen het hier niet mee eens was, het nutteloos zou zijn de conferentie te laten doorgaan. Inmiddels hebben de Verenigde Staten gisteren in antwoord op deze nota een aide-memoire gezonden aan de Sovjetrussische regering, waarin wordt verklaard, dat de wetenschappelijke en technische besprekingen, die vandaag in Genève beginnen, beperkt blijven tot de technische bespre, kingen over de mogelijkheid van het signaleren van kernproeven voor het geval overeenstemming wordt bereikt over het stopzetten van deze proeven. De Amerikaanse regering legde er echter de nadruk op, dat de besprekingen het standpunt van de beide partijen over de kwestie van de stopzetting onaangetast lieten. Professor Fyodorof maakte het nieuws van het deelnemen van de Sovjet-afvaar diging aan de conferentie gistermiddag bekend, na een onderhoud van ruim een uur met de functionarissen van het Euro pese hoofdkwartier van de Verenigde Na ties. „Wij zullen samenkomen met het Westen", zo zei hij glimlachend. Later in de middag sprak de Sovjet delegatieleider met het hoofd van de Amerikaanse delegatie en leider van de Westerse groep, de Amerikaan dr. James Fisk. Na afloop vroeg een verslaggever aan dr. Fisk of dc conferentie alleen zou gaan over technische problemen. Dr. Fisk antwoordde: „Ja". Een andere verslaggever vroeg hem toen, of dit het resultaat was van zijn be sprekingen met professor Fyodorof. De Westelijke delegatieleider antwoordde niet maar Fyodorof kwam tussenbeide en z®- „Al ons werk zal zijn dat van techni sche experts". Fyodorof zei verder, dat zijn delega tie zich bewust was van het belang van het werk dat spoedig zou beginnen. Hij zei dat het mogelijk moest zijn een ge meenschappelijke taal te vinden „met on ze collega's van de Verenigde Staten en Na het onderhoud te Parijs tussen ge neraal De Gaulle en premur MacMilian is in een communiqué meegedeeld, dat de beide staatslieden het geheel eens zijn over het grote belang van de verdediging der vrije wereld. Er is van gedachten gewisseld over alle hangende vraagstuk ken, teneinde een gemeenschappelijk standpunt te bepalen als bash voor de nauwe samenwerking, waartoe de beide landen hebben besloten. Op 5 en 6 juli zal in Maastricht het 75-jarig bestaan van de Kon. Zangver eniging „Mastreechter Staar" officieel worden gevierd. Zaterdagmiddag 5 juli zullen kransen worden gelegd op de gra ven van Th. Meertens. in leven praeses van de vereniging en van Peter Gielen, de eerste dirigent. Bestuur en zangers ko- men daarna in het Staargebouw bijeen om vandaar, onder begeleiding van de fanfare „St.-Joezep", naar het stadhuis te trekken, waar zij door het gemeente bestuur zullen worden ontvangen. Des avonds voeren radio- en televisie-arties ten in de Staarzaal een cabaretprogramma uit. De volgende morgen wordt in de Sdnt- Servaaskerk een plechtige hoogmis opge dragen met pontificale assistentie van mgr. H. Paulussen, oud-bisschop van Kumasi. Na de mis zingt de „Staar" in de kerk het Magnificat van Oscar van Hemel, Verder staan voor de zondag een receptie in het Staargebouw en een feestdiner met, bal na op het programma. andere westerse landen" en dat „ons bescheiden technische werk onzer rege ringen zal helpen om maatregelen te ne men, die zullen leiden tot het voorkomen van de proeven met kernwapens". Aan Oostelijke zijde nemen Sovjet-Rus sen, Roemenen. Polen en Tsjecho-Slowa- ken aan de besprekingen deel en aan Westelijke zijde Amerikanen, Britten Canadezen en Fransen. De conferentie zou hedenmiddag te drie uur te Genève worden geopend. De IJslandse regering heeft gisteravond officieel de uitbreiding van haar territo riale wateren voor de visserij van vier tot twaalf mijl bekendgemaakt. Alle bui tenlandse schepen is het verboden binnen dit gebied te vissen. IJslandse vissers zullen in de zone tussen vier en twaalf mijl mogen vissen op grond van een spe ciale regeling, waarvan de inhoud voor 1 september zal worden bekendgemaakt. De IJslandse minister voor de visserij, Ludvik Josefsson, zette in een radiorede nog eens de redenen uiteen, welke de re gering tot haar besluit hebben gebracht. Volgens hem liggen de visgronden rond om IJsland gescheiden van andere vis gronden. Wetenschappelijke onderzoekin gen hadden nog eens het belang van het behoud van de visstand bij IJsland ten behoeve van zijn bevolking aangetoond. Van de totale uitvoer van IJsland be staat 97 procent uit vis. Tenslotte herin nerde de minister aan het feit, dat op de jongste zeerechtconferentie te Genève de grote meerderheid van de vertegenwoor digde landen voorstander van een twaalf- mijlszone voor de visserij was. Bij Lauenberg aan )de grens tussen Oost- en West-Duitsland hebben de Oostduise autoriteiten gisteren de Bel gische Thunderflash-straaljagcr uitgele verd, waarmee een Belgirehe piloot op 29 mei, op een vlucht -iaar Denemarken, in Oost-Duitsland een noodlanding had moeten maken. De 29-jarige Belgische piloot is de vo rige week reeds over de grens gezet. IPH V In Nicosia op Cyprus hebben op. standelingen een Grieks.Orthodoxe kerk in brand gestoken. Voordat de brandweer het vuur meester was, moesten de huizen uaust de kerk het ook al ontgelden... Het 's fl de derde keer, dat in deze stadswijk een kerk in brand wordt gestoken. Op de foto ziet men de brandweer in actie. (Van onze correspondent) De melkslijters tn Zwolle hebben be sloten na de vakantie bij de flatwoningen alleen nog aan de buitendeur te leveren en niet meer de trappen te lopen. Dit heeft de fiatbewoners in het geweer ge bracht. Zij hebben een protestcomité gevormd, dat vergeefs met de melkslijters heeft overlegd. Het meent, dat de slijters al grote voordelen hebben getrokken uit de sanering en dat weigering van bezor ging op de etages een te vérgaand eigen belang is. Het comité heeft de flatbewoners aan gespoord, als tegenmaatregel niet anders dan melk te nemen en geen boter, eieren, kindervoeding of andere prodwkten. die zij van de slijter gewoon waren te be trekken. De vraag is nu of de slijters bereid zijn water bij de melk te doen. (Van onze correspondent) Pater E. Windau W.P. heeft zondag zijn zilveren priesterfeest gevierd in het La- vigerie-college in Santpoort. Hij is reeds vele jaren als leraar aan het college werkzaam. Ondermeer heeft hij gestu deerd aan de universiteit in Londen en een studiereis door Amerika gemaakt. Pa ter Windau is een aantal jaren werkzaam geweest in Sterksel. De feestviering begon met een pllechti- ge H. Mis met vioolbegeleiding in de ka pel van het college. Na een feestelijk ont bijt volgde een receptie in de aula. De jubilerende pater ontving vele geschen ken ten bate van het missiewerk. Het feestdiner werd gevolgd door een receptie voor genodigden, 's Avonds voerden de studenten „Genesius" van Ghéon op. Nadat hij op heterdaad betrapt was bij het stelen van kabelmateriaal uit een op slagplaats van de Venlose gemeentebe drijven en door de politie was aangehou den, heeft de 24-jarige M. X., uit Venlo toch nog kans gezien te ontsnappen, toen men hem uit de polttie-auto naar het po litiebureau wilde overbrengen. Bij het uit stappen wist hij zich los te rukken. Na een achtervolging waarbij een vijftal scoten werden gelost kreeg de politie de voortvluchtige opnieuw in de kraeg, maar door zich snel van zijn jasje te ontdoen kwam X opnieuw los en dit maal met meer succes. Hij is tot nu toe onvindbaar gebleven. Op 62-jarige leeftijd is maandagnamid dag in het St.-Radboudziekenhuis te Nij megen overleden de heer J. L. Boots, lid van de Prov. Staten van Limburg en ge meentesecretaris van Horst. Hij bekleed de voorts verscheidene functies in het openbaar leven en was tevens jarenlang Kringvoorzitter van de K.V.P. in de kies kring Horst. (Van onze Utrechtse redacteur) Op het zaterdag te houden vllegfcest in Soesterbcrg zal de koninklijke familie van Soestdjjk uit per helikopter op de vliegbasis arriveren. Verwacht worden ook generaal Norstadt van de NASO en enkele hoge Amerikaanse autoriteiten. Aangenomen mag worden, dat die dag een 200 tot 300 duizend mensen aan- en afgevoerd moeten worden, waarvoor ui teraard speciale verkeersmaatregelen ge nomen zullen worden. Rijks- en gemeen tepolitie zullen daarmee de handen vol hebben, terwijl de orde op het vliegveld zelf verzorgd wordt door de marechaus see. Op grote afstand worden de wegen uit de verschillende richtingen naar de vlieg basis met pijlen aangegeven, waarvan de kleur overeenstemt met het toegangsbe wijs. Bestuurders van motorrijtuigen moe ten op duidelijk zichtbare wijze een bij het toegangsbewijs verstrekte herken- ningskaart op hun wagen aanbrengen Anders worden zij als doorgaand verkeer beschouwd en omgeleid langs de daarvoor speciaal aangegeven routes. De wegen in de omgeving van de vliegbasis (o.a. rijksweg 23, Utrecht— Amersfoort. Soestdijk-Bitthoven, Baarn— ---TTmlli, Amersfoort) worden n.I. van 9 nnr des brandweerploegen beneden de Iqn IJmul l°y. Pre, *£°u We S\va Bezoekers, die niet over een eigen ver voermiddel beschikken en in het bezit zijn van een bruine kaart voor een staan plaats, wordt aangeraden met de trein van Utrecht of Amersfoort uit te rei zen en in Den Dolder uit te stappen. De N.S. zullen voor dit vervoer extra trei nen Inleggen. Houders van kaarten voor de gele, witte, groene, oranje en paarse tri bune, die evenmin een eigen vervoermid del hebben, kunnen echter het best met autobussen v. d. NBM reizen, welke die dag haar dienstregeling ingrijpend heeft moeten wijzigen. Waar mogelijk zullen bromfietsen en rij wielen langs andere wegen geleid wor den dan auto's. Teneinde het gemotori seerde verkeer niet te stagneren, zal de genie bovendien over de grote wegen drie loopbruggen bouwen. Allerlei voorzorgsmaatregelen worden genomen door brandweer, Geneeskun dige dienst. Rode Kruis en EHBO Bin nen een straal val 10 kilometer zal de plaatselijke brandweer overal paraat moe ten zijn en tevens wordt opdracht gege ven voor voldoende bezetting van de morgens tot 8 uur des avonds of zoveel langer dan nodig is, voor het doorgaand verkeer afgesloten en zijn dan uitsluitend bestemd voor bezoekers van de vllegde- monstraties. den-Emmen. Een helikopter wordt gereed gehouden om een bepaalde ploeg eventueel snel naar de plaats van een ongeval over t« brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6