Nederlandse Consumentenbond vergaderde in Nieuwland Melkgeschjl middelpunt van besprekingen Spoorwegtunnel dé verantwoorde oplossing voor oeververbindingen Nog iets over de „Excelsior"- buizenfabriek Schiedams geschiedenis vlot verteld Geheugen-hulp Reclame Afscheid mej. W.F.J. Gr oenhorst L~B0ËR's Visbedrijf Soepeler toewijzingsbeleid zal woningbouw stimuleren Ouer cl* Hoe de polders ontstonden Twee schilders in Maas verdronken Nationaal Maria Congres te Nijmegen Burgerlijke Stand JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL 1957 Flexibel beleid bij uitvoering Europoortplannen gewenst Een op veertien Damivachter Een oordeel in breder verband Geflatteerd beeld Vrachtenmarkt Maakt i NSC DONDERDAG 3 JULI 1958 PAGINA 2 Grammofoonplaten, boter en erwtensoep De Bond en de melk' sanering Zo nodig met geweld KLAVERJASCONCOURS AANGEREDEN - «JÉÊ. I Spoorwegtunnel Anachronisme In het slop NAAR DE DELTAWERKEN nieuw* scltiedamsche courant .J IN ROTTERDAM: Rotterdamse vloot Schieland tl A. s el cl iit EERSTE PAAL VOOR NIEUWE SCHOOL 9 Alles bij elkaar waren er nog geen twintig personen aanwezig op de vergadering, gisteravond door afd. Zuid-Holland (zuid) van de Neder landse consumentenbond in liet W ijkgebouw Nieuwland belegd. Hier onder waren vertegenwoordigers van het actie-comité,' Middenstands centrale en bestuursleden van de Coöp. vereniging tot Bevordering van de rationalisatie in de melkhandel. Met het aantal persvertegenwoordigers waren vooral deze laatsten aangelokt door de mededelingen op de convo caties met betrekking tot de z.g. specifieke Schiedamse probemen waar mee, zoals ook is gebleken, de moeilijkbeden in de mel'kvoorziening werden bedoeld. Wil men de belangstelling voor dit probeem afmeten naar het aantal huisvrouwen welke deze vergadering bijwoonden, dan is deze belangstelling maar zeer gering te noemen. Van de ca. 200 gezinnen van de twee flatgebouwen en de 400 leden welke het actie-comité Nieuwland telt, was er slechts één huisvrouw op deze vergadering aanwezig. wenste, gezien de geheel andere aspec ten. hierop nu niet nader in te gaan. Men is bij de bond ook overtuigd van 't nut en de economische voordelen van een sane ring doch wil van dit laatste wel graag iets meepakken. De bond is het ook niet eens met de aan de sanering gekoppelde maatregelen. De heer Roos noemde dit De Consumentenbond heeft de gebeur tenissen, welke zich de laatste weken rond de melksanering afgespeeld hebben aangegrepen om opnieuw duidelijk te ma ken te maken, dat de consument het zich een psychologische fout en kon zich voor niet langer kan permitteren ais eenling te staan tegenover een georganiseerd be drijfsleven. Doelstelling van de bond en zijn manier van werken werden door de heer B. Buitendijk, ambtenaar bij het departement van Landbouw, nog eens uitvoerig uiteengezet. De bond verzet zich tegen ongebreidelde concurrentie en heeft o.a. door goederen uit het buitenland te betrekken, welke daar goedkoper verkrijg baar waren dan in eigen land, de handel gedwongen de prijzen te herzien. Als voor beeld noemde de heer Buitendijk de Ppis" verlaging van grammofoonplaten en boe ken (tegenover deze voorbeelden stelde later de heer A.H. Viseer tijdens de dis- cu6sie de boterprijzen in Engeland: hiier betaalt men 3.25 per kg, terwijl onze boter daar voor f 2,40 aan de markt wordt gebracht.) De Onderlinge concurrentie bewerkstellen kan uiteindelijk de consu ment slechts voordeel brengen. Door in tensieve organisatie kunnen de consu menten een numerieke meerderheid vor men als tegenwicht voor de bij de mid denstand vaak heersende neiging het ei gen inkomen te bepalen. Ook op het ter rein van de warenhuiskeuring doet de bond nuttig werk. Zo werd geconstateerd dat het ene pakje in de handel gebrachte erwtensoep viermaal meer voedingswaar de bevatte dan een pakje van een ander merk. Kwaliteitsverschil in tandpasta en zelfs in soorten benenbruin noemde de heer Buitendijk als treffende voorbeel den. In het algemeen, zo stelde spreker het, is de huisvrouw in Amerika tegen al deze dingen beter beschermd dan bij ons ln Holland. Op de melksanering komende moest de heer Buitendijk vaststellen, dat niet al leen door de sanering de consument in haar vrijheid wordt aangetast, maar bo vendien ook wordt benadeeld. Sanering wil zeggen een belangrijke besparing in de bezorgkosten en hier heeft de consu ment tot voor kort nog niets van gemerkt. Op aandringen van de C.B. is in verschil lende gesaneerde gebieden de melkprijs in de zomermaanden met 1 cent per li ter verlaagd. Na de uiteenzetting van de heer Bui tendijk gaf de voorzitter van de afd. Zuid- Holland, drs. P.M. Roos, een overzien', van de specifiek Schiedamse problemen. Het bezorgingsvraagstuk is op 19 april J.l. in Den Haag uitvoerig besproken. De bezorgers in loondienst kunnen voor hun werknemers de bezorgkosten niet verdie nen. Er Is uitgerekend dat hier vaak een 20,- per week op toegelegd moet worden. Voor de zelfbezorgende middenstand ligt de zaak echter anders, doch de heer Roos MGR. NOLENSLAAN >50 - TELEFOON 67015 (tussen dr. Wlbautplein en Nwe Damlaan) stellen, dat een gedeelte van de Schie damse consumenten gereageerd heeft, dit is normaal. Spreker onderkende de licha melijke bezwaren tegen het trappenlopen niet, hoewel ook andere beroepen bezwa ren met zich meebrengen. Het is van urgent belang, dat men bij de bouw van nieuwe woningen rekening gaat houden met deze kwestie. Het door het actie-comité meermalen gedane verwijt aan de melkhandel da het publiek niet tijdig werd ingelicht, werd door de heer Roos weerlegd. Hierin treft niet alleen de detailhandel blaam. De melkhandel heeft de juiste weg bewan deld door zich via de hoogste overheid met de huisvrouwen-organisaties te ver staan. Hieruit is de vertrouwensraad ont staan, die dus ten onrechte het vertrou wen van het actie-comité niet geniet. De Schiedamse comsumenten hebben ver zuimd zich tijdig te organiseren. Men is wel van goede wil, maar men vormt geen strijdorganisatie. Dit kan echter niet aan de melkhandel verweten worden. De flat bewoners, die zelf hun melkvoorzieningen in handen namen stuiten op grote moei lijkheden. Dat verschillende fabrieken geen melk willen leveren is niet de schuld van de sanerings-commissie. De melkhan del is in deze solidair en zo kon het ge beuren, dat er melk moest gehaald wor den uit Nijkerk en Breda. De heer Roos verklaarde door zijn hoofdbestuur gemachtigd te zijn zonodig die fabrikanten, die blijven weigeren melk te leveren, voor de hoge raad te bren gen en tot leveren te dwingen. Hij achtte echter op dit moment het belang nog te klein om hierover te denken. Wel blijft de heer Roos de ontwikkeling nauwlet tend volgen. Ondanks de solidariteit in de melkhandel blijken er nog achterdeur tjes te zijn, waaraan melk bekomen kan worden. Ook schijnt er in de melkhandel onderling ai verdeeldheid te bestaan. Dit laatste werd door de voorzitter van de saneringscommissie, de heer A.H.Vis- ser ten stelligste ontkend. De melkhandel heeft voldoende concessies gedaan. In de galarijwoningen worden Voor rekening van de melkhandel bezorgkasten aange bracht. In de flatwoningen gaat men met liften naar etages. Waren de liften hier op en»niet tussen de etages, dan zou de melk ook hier aan de huisdeur afgeleverd worden. In de etagewoningen gaat men te enenmale niet naar boven. Kasten aan brengen in deze woningen is niet doenlijk. Hiervoor zouden 1000 a 1600 kasten tegen 30 per stuk nodig zijn. In Rotterdam, waat het nog vrij concurrentiegebied is, komt de melk niet verder dan de huis deur op de begane grond. De heer Visser was het in veel dingen niet eens met de woorden van de heer Buitendijk. Niet de C.B. heeft een cent van de melkprijs in bepaalde gesaneer de gebieden bedwongen, maar de melk handel heeft hier in 1954 vrijwillig een hal ve cent vanaf gedaan. Als vertegenwoordiger van de Midden standscentrale zou de heer P.Govaarts graag de mening gehoord hebben van de leden van een verbruiks-coöperatie; hier van is immers een groot aantal consu menten lid. Er was echter niemand op de vergadering aanwezig, die zich hier over kon uitspreken. Evenmin werd de mening van de vertrouwensraad, als re presentatief vertegenwoordigd orgaan en die van de Schiedamse huisvrouwen, uit de stadsdelen, waar geen actie wordt ge voerd, kenbaar gemaakt. De heer Roos, die bij het vertrek van de heer J.A.Nijssen de leiding van de dis cussies had overgenomen, sprak tot slot nog de wens uit, dat het geschil spoedig uit de wereld zou zijn. Tot zaterdag 5 juli bestaat er nog gele genheid om zich op te geven voor het Na tionaal Mariacongres op zondag 13 juli te Nijmegen bij mej. T. Meyer, Hoogstraat 146, tel. 67820 en mevr. V. d. Toorn, Stad houderslaan 54, tel. 68535. Kosten zijn 15 per persoon, diner inbegrepen. Het Vakantie Comité heeft het plan om tijdens het Vakantiefeest. een klaverjas- concours te organiseren. De leiding is in handen gelegd van het bestuur van de S. B. K. C. Het concours zal plaats hebben op dins, dag 12 en donderdag 14 augustus 's avonds half acht in de kantine van de N. V. Ex celsior aan de Buitenhavenweg. Liefheb bers kunnen zich laten inschrijven aan het V.V.V.-toureau, Plantage en bij de secretaris, de heer Jde Jager, Jacob v. Lennepstraat 30a. De inschrijving sluit uiterlijk 1 augustus a.s. Gistermiddag om half zes is op de Van Deventerstraat in Schiedam de fietser L. M. uit Schiedam aangereden door een bestelauto, bestuurd door D. J. K., grossier te Rotterdam. Het uitzicht van de fietser werd belemmerd door een stilstaande auto, zodat hij de bestelwagen niet zag aankomen. Bij de aanrijding werd M. aan de linkerknie gewond. Hij is door de G. G. en G. D. naar het Gemeentezieken huis gebracht, maar kon na behandeling weer naar huis. GEBOREN: René W. C. H., z. v. C. A. v. Rutten en E. Rodenberg; Marianne, d. v. C. Bouman en G. Schriek; Franciscus, z. v. D. Roukema en M. Govaert. OVERLEDEN: J. G. Bosman, 63 j.; M. P. v. d. Klink, 56 j; W. Nesse, 64 j. Me» zij voorzichtig bepaalde ontwikkelingsplannen te haastig te zien als streeksplannen. Een flexibel beleid blijft gewenst om zich to kunnen aanpassen bij eventuele economische veranderingen. Aldus bet jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Rotterdam betreffende de grootscheepse uitbreidingsplannen, welke bet gehele Waterweggebied in beweging brengen. De opmerking is wellicht speciaal geadresseerd aan de talrijke gemeenten langs de Waterweg, die eerst willen weten, wat er precies gaal gebeuren in haar gebieden, voordat zij een gedeelte van haar bevoegdheden over dragen aan een bestuursorgaan voor deze gehele delta. IN DELFT BESTAAT een partij van woningzoekenden. Daar heeft ze zelfs een vertegenwoordiger in de gemeenteraad weten te krijgen, die zich tot taak heeft gesteld, uit den treure te herhalen, dat er meer woningen moeten komen. Wel licht zal hij na alles, wat hij over ande re problemen ten beste zal geven, zoiets doen als die beroemde Romeinse sena tor die elke redevoering besloot met de zeggen, dat Carthago verwoest moest worden.. Zoiets als: waarmee maar zeggen wil: er moeten woningen gebouwd W<Maar alle gekheid op een stokje. Van "de bedoelde partij zijn afdelingen opge richt in Den Haag, Rotterdam en Leiden. Enigszins tot onze verbazing misten we SCTotdaonze verbazing. Want Schiedam behoort met Delft tot de twee grotere ste den in de Randstad Holland, waar de woningnood het nijpendst is. Delft, met 70.000 inwoners, heeft meer dan 5.000 wo ningzoekenden, dus een op de veertien. Dit komt overeen met wat we hier hebben. Wellicht is men reeds op pad, om een Schiedamse afdeling te stichten. Voor de verkiezingen is het echter te laat. En over vier jaar zal Delft wel bewezen hebben, dat een éénmanspartij de woning nood niet kan lenigen, laat staan ophef fen. In verband met de ten aanzien van de leiding der „Excelsior"-buizenfabriek ge nomen besluiten lazen wij in het „Al gemeen Dagblad" het volgende, onder de titel: „Zo hoort het". Een betrekkelijk jonge en vooral leven dige onderneming, de buizenfabriek Ex celsior, was in moeilijkheden geraakt en zoals gewoonlijk kwam ook hier verschil van mening tussen de verantwoordelijke personen aan de dag. Het college van commissarissen schorste de beide jonge directeuren, maar de aandeelhoudersver gadering vond dat geen oplossing en be noemde een commissie van deskundigen om haar van advies te dienen. Slechts een paar weken heeft die commissie no dig gehad, om tot een afgerond en zake lijk voorstel te komen, dat „thans aller instemming heeft. De commissarissen treden definitief af en worden vervangen door drie andere eerst verantwoordelijke mannen, terwijl de beide directeuren weer hun onderbroken taak vervullen, zij het onder direct en scherper toezicht van een der commissa rissen. De schuldeisers en do voornaam ste aandeelhouders troffen een akkoord en zo kan de hypermoderne buizenfa briek te Oosterhout weer fris aan de slag. Hier is dus zonder veel omhaal op kor te termijn een uiterst zakelijke oplossing gevonden en men tast niet ver mis indien men met voldoening vaststelt, dat de be trokkenen enerzijds de verantwoordelijk heid voor falen niet hebben geschuwd, maar anderzijds allen hebben beseft, dat een frisse onderneming ook haar groei stuipen moet doorkomen. Indien wij de hier toegepaste „genees- »n heelkundige behandeling" eens verge lijken met de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht, dan valt toch wel een groot onderscheid - op en zeker niet ten gunste van de over heid. Bij Excelsior zijn alle commissarissen vervangen, maar de minister van Oorlog bleef rustig zitten, terwijl slechts de staatssecretaris ontslag verzocht. De par lementaire commissie van onderzoek heeft In haar jaarverslag schrijft de Kamer voorts, dat de cijfers betreffende de goe derenomslag in 1957, die vergeleken met het voorgaande jaar wederom een voor uitgang te zien gaven, een enigszins ge flatteerd beeld tonen, omdat zij niet de' achteruitgang demonstreren, die in de tweede helft van het jaar onmiskenbaar Is opgetreden. De totale goederenomslag Inclusief de minerale oliën was met 74.100.000 ton 1.9 miljoen ton groter dan het vorig jaar en zonder olie 44.100.000 ton ruim 1 mil- loen ton meer. Hiermede bedroeg het aan deel van Rotterdam in het goederenver keer ter zee van ons land 77 pet van de totale, aanvoer en 08 pet. van de afvoer. De hoeveelheid behandelde stukgoed nam toe in tegenstelling tot die van de granen kolen en ertsen. De verminde ring bij de 2 laatstgenoemde produkten is wellicht ten goede gekomen aan de ha ven van Amsterdam, alwaar de omslag van deze goederen toenam. nog niets van zich laten horen en het kan nog maanden duren, voordat daar iets uit de bus komt Bij Excelsior zette men des kundigen aan het werk, maar de Tweede Kamer dacht het met eigen mensen wel af te kunnen. Bij Excelsior greep men na twee weken bij de leiding in. Men handhaaft de directie, maar-«telt--een ervarener en wij- Zei' man er tijdelijk boven. Bij de over heid gebeurt er niets. Bij Excelsior is het gegaan, zoals het boort. Bij de overheid? De belastingbetaler wordt niets ge vraagd ®n 8^9 vij over twee jaar gaan stemmen, dan maken wij ons weer ergens anders druk over. Waarom zou de over heid iets andere doen, dan zich langzaam haasten? -1, .,-v- V' Vs 5 Over de oeververbindingen wordt in het jaarverslag gezegd, dat een spoorweg tunnel de enige juiste en verantwoorde oplossing vormt voor dit steeds dringen der wordende probleem. Nu als vast staand mag worden aangenomen, dat naast de tramtunnel een autotunnel ter vervanging van de Willemsbrug zal wor den aangelegd, acht de Kamer een spoor brug als enige overblijvende bovengrond se rivierkruising niet wel doenlijk. Daar bij komt nog, dat bij de te verwachten uitbreiding van de woon- en werkgelegen heden in zuidelijke en westelijke richting opvoering van de frequentie oo het spoor wegnet In de lijn der verwachtingen ligt. Met voldoening constateert de Kamer de uitgroei van het vliegverkeer van en naar Zestienhoven. Een zorg blijft voor haar de kunstmatige beperkingen, waar aan de luchthaven is onderworpen De beperking van de baan tot 1300 meter vormt als het ware een opzettelijk ge construeerd anachronisme in een tijd, waarin ook ln het Europese verkeer waarvoor Zestienhoven is en blijft be stemd steeds meer het grotere type vliegtuigen gaan overheersen. Hef aantal bedrijven te R'dam met per soneel van tien man of meer vermin derde van 664 in 1956 tot 648 in het verslagjaar. De totale waarde van de produktle, welke 2,5 miljard gulden be droeg, was vergeleken met 1956 200 mil joen gulden hoger. Hedenochtend is er weer een stoet auto's onder de auspiciën van het C. A. B. uit onze stad vertrokken, ditmaal met als doelwit de Delta, werken, waarheen men zich per boot zou begeven. Een groot aantal invaliden was van de partij. Betreffende de oudheid van wat wij Sdhieland noemen met zijn diverse polders, kunnen wij in de ge'sehéednia teruggaan tot aan de Romeinse tijd, toen de veldheer over Neder-Germanie, Corhulo, omstreeks het jaar 47 een verbinding tot stand bracht tussen de Rijn en de Merwede, de tegenwoordige Nieuwe Maas. Deze „gracht van Corjbuja had een lengte van omstreeks 34 km en tot doel de scheeprvaart binnendoor te leiden om aldus het gevaarlijk traject over de zee te vermijden. Over de loop van deze gracht van Corbulo dacht men aanvankelijk anders dan tegenwoor dig: latere opgravingen hebben aan liet licht gebracht, dat de grachtt van Curbulo niet ontstaan was uit een verbinding van de Vliet, de Delf en de Schie, maar dwars door het Westland heeft gelopen en op de hoogte van Maasland in de Merwede uitmondde. Oogblod voor Scbiedom OTUheker. 80ste Jaargang No. 23719 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIE 8 f #aB per mm-hoofcte- Bij cootswet speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f OJO per mm-hooete- Bij contract speciaJie tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 OJO bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 et. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge. sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het AdverteivMe- weaen. AvB-OdgtN Edd-E-I» TT! V - f KM f-MO per Passage-theaterLes Girls (18 jaar); zaterdag en zondag 2. 4.15. 7 en 9.15 uur; dagelijks om 2 en 8.15 uur. Monopole-theater: De weg der vergel ding (14 j.); zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; werkdagen 2, 7 en 9 uur. Stedelijk museum: Dagelijks geopend van to tot 17 uur zondagen van 1217 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN. Deze weekApotheek Gouka, Hoog straat 29. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL SINT-LIDUINA Hoofdgebouw Dan» 8: Volwassenen maandag 78 30: dinsdag 1012 28 en i8.30; woensdag 2—5 en 78 30: donder dag 10—12 en 25; vrijdag 28 en 1—8.30: zaterdag 10—12 en 2—8. Jeugd: woensdag 24; donderdag 4—8; zaterdag 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 87.30. Jeugdleeszaal: dinsdag, donderdag vrij dag van 45.30 uur. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—8; vrijdag 78. VRIJDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Susanna y José Spaans danspaar m.m.v. Paco Hernandex, gitaar Armin Janssen, piano Sernita de Jerez, flamencozang. Prog. Nieuwe dan sen, 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 27 juni t/m 8 juli: Arena; Lemmy Caution incognito (18 j.) Capitol: De ontsnapping van Corregidor (14 J.) Centraal: Jacht op het geheim van de spoet nik <14 J.i Cineac-A.D.: Das Herz von Sankt Pauli (ontoelaatbaar) Cineac-N.R.C.: Actua liteiten (doorl voorst.I (a.l.) Colosseum: Les girls (18 j.) Harmonie: Zeven bandieten van Silver Springs (14 j.) Lumière: Zo begint het leven (volw.) Lutusca: De reis o-m de wereld in 80 dagen (14 1.) Luxor: Geen medailles voor spionnen (18 j.) Metro: Liefde langs de weg (strikt volw Passage (Schie dam)Les girls (18 j.) Prinses: Moord in code (18 j.) Rex: Overval in de Duivolspas (14 j.) Scala: Liane, het meisje van het oer woud (volw.) ThaLia: The happy road (a.l.) Venster: Kind hearts and coronets (18 1.) victoria: De liefdesroman van een koningin (a.l.) In dit verband is het wel opvallend, dat de Schie tot omstreeks „de Kande laar" een rechte loop heeft en daarna enige krommingen vertoont. Door dr. A. A. Beekman wordt daaromtrent opge merkt, dat het eerste gedeelte van de Schie moet zijn begraven, terwijl het tweede gedeelte kennelijk een natuurlijke stroom is. De Schie gaf haar naam aan het om liggend land: Schieland, hetwelk in de grijze oudheid doorsneden was met tal van kreken en kleine riviertjes. Enkele namen van deze stroompjes zijn voor het nageslacht bewaard gebleven, zoals bijv, de Flardingh in Flardingha ofte Vlaardin- gen, de Hargha in de Hargpolder, Harg- dijk, Hargweg, gelijk men oudtijds sprak van Hargha oftewel Kethel; de Mathling leeft nog voort in de naam Matenesse. De oudste nederzetting aan de Merwede is ongetwijfeld Vlaardingen, alias Flar dingha. In de blografie-van St.-Wllllbrord de apostel van deze streek, staat opgete kend, dat deze evangeliepfeker omstreeks 695 daar een kerk liet bouwen. Aldus werd Vlaardingen de „mater ecclesia" of moederkerk van twee kapellen, nl. die van „Hargha oftewel Kethel" en die van „Scy of Ouderschie", thans Overschie. Beide kapellen werden in de tweede helft van de tiende eeuw tot parochiekerk ver heven. Naast Vlaardingen zijn dan ook Kethel en Overschie de twee oudste ne derzettingen van Schieland. Schieland bestaat uit alluviale gron den, d.w.z. dat de vele overstromingen van de Merwede daar hun egrediënten heb ben gedeponeerd. Op de reeds bestaande veenlagen men denke hierbij aan „Sou- teveen", hetwelk vroeger een zelfstandige gemeente was, maar thans onder Vlaar dingen ressorteert werden diverse klei gronden gevormd. Het water bleef nog steeds de grootste vijand en noopte aldus de mens de strijd tegen de waterwolf aan te binden: men begon met het leggen van de „Oude Zeedijk", hetwelk omstreeks 1035 moet zijn geschied. Hij bestaat nog voort in de naam „Oude dijk". Later werd deze „Oude Zeedijk" vervangen door een „Nieuwe Zeedijk", welke mêer af doende was eh de mogelijkheid schiep tot inpoldering van Schieland. De inpoldering moet verlopen zijn gedurende de veer tiende, vijftiende en zestiende eeuw. Aan vankelijk waren deze polders niet van ene kade of dijk voorzien, maar door een zogenaamde „scheidtsloot", alias door een wetering van elkander gescheiden. De ge zamenlijke polders vormden tezamen een waterschap of heemraadschap: het heem raadschap Schieland. Schieland als heemraadschap bestond uit enige ambachten, welke naar het aan tal morgen, waaruit zo'n ambacht be stond, in de lasten van het heemraad schap waren aangeslagen. Aan het hoofd van zo'n ambacht stond de ambachtsheer, die teveng de rechtspraak leidde. Zo had men o.a. het ambacht van Kethel, welk ambacht deels tot Schieland en deels tot Delfland behoorde. Dit heeft wel eens tot moeilijkheden geleid, vooral wat betreft de afwatering van de diverse polders tot het ambacht van Kethel behorende. In dit verband wijzen wit °P de Nieuwlandse polder, welko sinds haar inpoldering tot het ambacht Kethel heeft behoord, en wel tot 1697, in welk jaar genoemde pol der door de stad Schiedam als heerlijk heid werd aangekocht. De bewoners van een polder worden „ingelanden" genoemd, welke naam geen nadere verklaring behoeft. Het overtolli ge water van een polder wordt door een watermolen, thans een stoomgemaal, op een gemeenschappelijke boezem geloosd. Van de Matenessepolder is bekend, dat deze in 1348 opnieuw werd ingedijkt, waardoor de Oud- en de Nw.-Matenesse- polders ontstonden. Een zelfde geval constateren wij bij de Abtspolder, welke na her- dijking in een Oost- en West-Abtspolder werd gescheiden. Deze polder behoort ech ter tot Delfland. Andere bekende polders van Schieland zijn de Harghpolder, da Noordketelse polder, terwijl de Holier- hoekse polder tot Delfland behoort. Naast het heemraadschap Schieland als waterschap noemen wij Schieland als kerk- district. De grenzen van Schieland als kerkdistrict, als landdekenaat, zijn geheel anders als die van het heemraadschap. Tot genoemd dekenaat behoren de paro chies van Vlaardingen, Kethel en Over schie, als zijnde de oudste. Dan volgen de parochie Berkel, en in 1264 de parochie aan de „nieuwe scyedam", alias Schie dam. Het patronaatsrecht dat is het recht om een pastoor te benoemen en de jaarlijkse tienden te innen over de genoemde parochiekerken, uitgezonderd Schiedam, behoorde aan de Abdij van Egmond, welke weliswaar ook aanspraak maakte op de parochiekerk van Schie dam, maar een desbetreffend proces voor de bisschhoppelijke rechtbank te Utrecht verloor. Andere parchiekerken van het de kenaat Schieland waren: de parochie Rot te, later Hildegaertsbergh, met haar doch terkerken van Bleiswljck, Zevenhuisen, Cralingen en Rotterdam, die allen de St.- Paulus-abdij van Utrecht tot patroon hadden. L. A. ABMA ROTTERDAM. 2 juli 1958. T.mu v .ni.: 200 loK Wk'Hoogeveen, 1«5 WA maïsmeel Doesburg, 500 ton kali steerawijk. 195 ton kali Tilburg 180 tonzemelgriend Veghel, 254 ton mals Zaanstreek, 160 ton mals Venlo, 2 x *150 ton mais 1/varen Delft, 260 en 240 ton rijst Zwijndrecht, 200 toh rijst Den Bosch, 166 Ion granen Zwolle, 255 ton granen Doetinchem, 350 en 150 ton stukgoed Amsterdam. 300 ton grondnpten Wqrmerveer, 300 ton grondnoten I/varen, 155 ton milocorn Veghel 100 ton ze melen Maarsseri80 ton kunstmest Doetinchem. Totaal 64 reizen. 2 juli vm.: 150 ton Tilburg, 100 ton zemelen Deventer. 84 ton zemelen Veghel, 1:10 ton stam men Krimpen a. d. Lek, 136 ton milocorn Veghel 202 ton granen Deventer. iOO ton oud-iizer .Am sterdam 220 ton ijzer Breda. Met de woningbouw zit Rotterdam in het slop, zo wordt in het verslag gecon stateerd. Ultimo 1957 bestond er naar schatting nog een achterstand van 23.000 woningen en het ziet er aldus het jaarverslag niet naar uit, dat daar aan binnen afzienbare tijd een einde zal komen, tenzij naar veler wens, het bou wen voor bouwers op particuliere ba sis en de z.g. bouwers voor de vrije markt binnen de gemeente Rotterdam aantrekkelijk wordt gemaakt. Allereerst zal daartoe de voor de Rotterdamse toe standen onvoldoende Rijkssubsidie die nen te worden verhoogd, maar zonder twijfel zal een soepeler toewijzingsbeleid een stimulans zijn in de goede richting Ware het dat men huizen als koeien kon melken, dan zou de subsidieregeling on getwijfeld royaler zijn uitgevallen, zo zegt het jaarverslag niet zonder enige tronie. De Nederlandse koopvaardijvloot tel de op het eind van het afgelopen jaar 1.596 schepen, metende bruto 4.346 256 registertgn met een accommodatie voor 20.701 passagiers. Te Rotterdam behoor den hiervan thuis 416 schepen metende 1.397.217 brt. met. ex accommodatie voor 8.447" passagiers. Vergeleken met de toe stand aan het eind' van '56 nam de Ne derlandse vloot toe met 123 schepen, en 338.295 ton, waarbij de passagiersaccom modatie vermeerderde met 1.392 perso nen. Het te Rotterdam thuishorende ge deelte werd vergroot met 30 schepen, groot 141.011 registerton en een accom modatie voor 1.118 personen. Hedenmorgen heeft mej.. W. F. J. Groenhorst, die vijfenveertig jaar lang het katholiek onderwijs gediend heeft, af scheid genomen. Er werd begonnen met een mis in de noodkerk aan de Dr. Schaepmansingel, welke werd 'opgedragen dooi' pastoor Oudshoorn. De kinderen ron gen de mis van Kees Bornewasser. Vef" volgens begaf men zich naar de versierde St.-Agnessch.ool. waar de jubilaresse fees" telijk werd ingehaald. Zij was vergezeld van haar familie, terwijl aanwezig waren de leerkrachten en het oudercomité. Men zat aan een gezellig ontbijt bijeen en tij dens dit ontbijt sprak mej. A. Jeysn?ah. hoofd der St.-Agnesschool. Zii belichtte in gevoelvolle woorden de taak. welke mej. Groenhorst als onderwijzeres heeft verricht, de kinderen van de eerste klas een hecht en sterk fundament gevend voor hun verdere leven. Namens de sch,ool overhandigde zij een cadeau onder cou vert alsmede een boekenkeus. De heer J. Eikenbroek, voorzitter van Aan bet ontbijt namen ook deel pas toor Oudshoom en de kapelaans NiekerK en Van Dijk. Als een der eersten, die ver volgens mej. Grioenhorst kwamen geluk wensen. verscheen deken kanunnik R. J Reijnen, die in korte maar krachtige be woordingen de verdiensten van de jubila resse v.oor de St.-Willibrordusstichting schetste, haar van ganser harte het al lerbeste in haar verder leven toewenssnd Hierna richtte de heer A. Suyker namens de St.-Willibrordusstiehting woorden van lof tot de scheidende onderwijzeres eO bood eveneens een geschenk onder cou vert aan. Ook de schoolarts, dr. J. van Haagten, die vergezeld was van zr. Key- zer, voorts wethouder Sabel en de ge meentelijk inspecteur van het onderwijs Holl, de heren Houtsma en Mersch na mens St.-Augustinus, de broeders van de St.-Bernardussehool, zuster Christofa van het kleuterklasje van de St.-Agnesschool en anderen kwamen de jubilaresse nog gelukwensen. Ook leerkrachten van an dere scholen gaven van hun belangstelling iju ueei Qere Sunoien gaven van nun Deiangsiemn- «t voorlopig oudercomité, onderstreepte phjk. zodat deze receptie de scheidende Tan har! 307.0fffl ftnbOOa hetgeen mej. Jeysman had gezegd en bood de jubilaresse een enorme fruitmand aan. Namens mej. Groenhorst sprak de heer P. v. Rooyen, een zwager, woorden van dank. om slvtthr /SOO Sovtt veenen Here p elder, t CveoS. Ktihei Hajeldni t,Hois te Rieiert AT;. t{ ClAthenes x 0" 0*16 oets po2ol6l'. onderwijzeres duidelijk heeft gemaakt' welke een bijzondere plaats zij heeft in genomen. A.s. zaterdag wordt de eerste paal ge slagen voor de nieuwe openbare schoo' voor L.O., aan de St.-Liduinastraat. (Varj onze verslaggever) BH werkzaamheden aan de Willems brug te Rotterdam zijn vanmorgen 9 uuf twee constructiewerkers verongeluk*' Het ziin de 25-jarige H. v. d. Velde ui* de Marnixstraat, vader van twee kinde ren, en de ongehuwde Joh. v. d. Krui>' van de Dreef, 28 jaar. De beide arbei ders waren bezig de staalconstructie va'1 het wegdek aan de onderkant te schil deren. Een plank van de stelling, waaroP zij zaten, moet zijn verschoven, waar door zij in de Maas vielen. Een van hei1 kon zwemmen; hij trachtte de ander grijpen. De mannen moeten elkaar naa* de diepte hebben getrokken. Andere arbeiders, die in de buur' werkzaam waren, hoorden schrceuwfi' en schoten te hulp. Zij hebben de slacht offers alleen nog maar zien drijven, on middellijk werd een reddingsboei uitge worpen, maar deze hebben de drenkelin' gen niet kunnen bereiken. De rivierpolitie, die snel jep plaatse was, is met dreggen begonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2