Meningen achteraf Blik ackterom op Voorhout V.K.A.J. en K.AJ. vierden zonvolle, moor 1 SCDSaOE j t (maar met vooruitziende blik) Bisschoppelijke Nijverheidsschool bood onderdakaan jonge arbeiders van Kdams en Haarlems diocees Niet met tegenzin /Oranjeboom I v» 1 l P I L S N E R j v B DONDERDAG 3 JULI 1958 PAGINA 3 DEMONSTRATIE noemd. Als wij, aansluitend daar op onze eigen mening mogen geven: Er is beslist niet gerede twist over de plaats, die men in dat Rijk innam. Ieder op zijn eigen plaats heeft die dag ge maakt, tot wat zij is geworden: Behalve 'n zonvolle, ook een zin volle dag in het leven van allen, die er actief of passief aanwezig waren. IN DE SCHOUWBURCHT SPORTPRESTATIES ZATERDAG 2 UUR Kompas-uitzending gewijd aan Speel-zelf" Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de K.A.J. en de V.K.A.J. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, dit gebouw en omgeving hebben uit verkoren, om er de finale te houden van de „Speel- zelf"-actie, die reeds geruime tijd in deze bisdom men wordt georganiseerd, met het doel, de jeugd IN DE CITADEL IN DE TONEELZAAL alléén N\ heeft 1 i baas! f ati- erk er- I uk- J he dg ing ai med ens I van j en '0U- van I ey- ge- jvijs na- de van tool nog an ting nde akt. in- De heer G. HOFMAN, directeur van de Kath. Levensscholen voor Jonge Arbeiders, gaf ons als zijn mening: Op de eerste plaats vond ik het zelf een uitstekend geslaagde dag. Op overtuigende manier is gebleken, dat jongens en meisjes op spontane en sportieve manier samen een dag kunnen optrekken en sporten. Dit is wel het belangrijkste aspect. Gezien vanuit de Levens scholen: Het was een unieke gelegenheid, om onze jongens in contact te brengen met de jeugdbeweging en hen duidelijk te maken, dat er ook na de levensschool voldoende gelegenheid bestaat tot een verantwoorde en positieve vrije-tijdsbesteding. Het in contact brengen vond nu eens niet plaats via een of enkele leiders, maar door con frontatie met de gehele beweging en daardoor op een bijzonder waardevolle wijze. De heer C. KLEISTERLEE gaf als algemene indruk: De dag is buitengewoon geslaagd; er was een perfecte organisatie met weinig pauze tussen de verschillende onderdelen; er was een prima stemming. Kortom: het was een jeugdige dag. Hij had de grootste bewondering voor de toporganisatie en vooral ook voor de juryleden. Het meest boeiende vond de heer Kleisterlee, de openheid van deze dag, d.w.z. de manifestatie van openstaan voor alle arbeiders, die zich geroepen voelen hun prestaties met die van anderen te meten. Het belangrijkste is hierbij, dat zij Zélf bezig zijn en niet passief ondergaan, wat anderen hebben opgezet Een nadeel: Een optredende groep krijgt punten, maar krijgt niet te horen, wat er aan hun optreden ontbreekt en wat er aan te verbeteren valt. Kadertraining op dit terrein is wel gewenst, waarbij wellicht de Culturele Dienst van de Interdiocesane jongerenstaf goede diensten zal kunnen bewijzen. De slotindruk: Een heel goede. JOOP BAL, voorzitter van de Speelzelf-Co,.,missie: Ondanks enige technische tekortkomingen, volledig geslaagd. De broeders van de B.N.S. hopen voor volgend jaar reeds weer op de komst van de K.A.J, en V.K.A.J., hetgeen bewijst, dat de gastvrijheid naar behoren is beantwoord. De medewerking van alle mensen was prima en reeds hoopt men voor volgend jaar op de medewerking van juryleden en sportleiders, die bergen werk verzet hebben. Men was zeer te spreken over de judo-demonstraties. Men hoopt de streek Zeeland, die ditmaal voor het eerst van de partij was (en voetbal won) volgend jaar meer in de gehele organisatie te betrekken. =nv°"e Speelzelfdog Voorafgaand aan de prijsuitreiking tenslotte, werd door de judogroep van de Levensscholen in Rotterdam, in combinatie met de Judoschool Derksen een judo-demonstratie ge geven, die wellicht de meeste be langstelling trok, van alle evenemen ten, die hadden plaatsgehad, wat na tuurlijk te danken was aan het feit, dat deze evenementen inmiddels alle een einde hadden genomen. De deskundige toelichting zal bij menigeen de belangstelling voor de ze mooie sport, waarbij lichaamsbe- heersing, snelle reactie en voortdu rende oefening een grote rol spelen, hebben gewekt. Als zodanig vormde het een waardig slot van deze Speel-zelf- dag. Het streven van de K.A.J. en V.K.A.J- immers, is de katolieke jeugd de weg te wijzen naar en te stimueleren tot een verant woorde vrije-tijdsbesteding. De Speel-zelf-dag is hiertoe middel en geen doel. Hoe belangrijk het ook is, dat er op deze dag op ge bied van kunst en sport goede prestaties zijn geleverd, hoofd zaak is dit niet. De K.A.J. is, zoals bekend mag; worden verondersteld, een apos-j toelaatsbeweging die zich richt tot! alle jonge arbeiders, met het doel| deze bewust te maken van zijn i persoonlijke waardigheid en roe-' ping. De methode, die zij daarbij! toepast is afgestemd op de arbei-j der s jeugd en haar concrete! levensomstandigheden. Deze woorden mogen misschien in „statutenstijl" niet iedereenj aanspreken, dagen als zondag in' Voorhout tonen ondubbelzinnig! aan, dat het niet bij starre woor den blijft, maar dat de daden het zijn, die het hem ook hier do.en. Veel officiële woorden zijn er, zoals al gezegd, niet gesproken. Misschien juist daardoor is het een dag geworden, die heeft be wezen, dat de K.A J., die o.a. wil zijn een geheel van diensten, dit ook metterdaad is. Het feit, dat voorzitter Theo Witte, na een bescheiden dank aan de organisatoren, de meeste dank deed toekomen aan de medespelers en -sporters en aan supporters voor hun medewerking op alle terreinen, bewees tevens, dat die dienstbaarheid gaat tot het uiterste. Aalmoezenier Th. J. M. Naaste pad heeft deze dag „Een dag, ge lijk het Rijk der Hemelen" ge- Het ensemble The Sabres" uit de Barbara-parochie te Rotterdam. Iwcede prijswinnaar muziek- ensembles. Pianist, accordeonist en vocaliste behaalden bij hun solis. tisch optreden elk een eerste prijs. „Een huis vol inbrekersivas écu van de stukken, die ten tonele werden gebracht. Een opname uit de danszaal. Tweede van rechts het paar Kloos. Stakenburg, dat alle eerste prijzen in de wacht sleepte. Tafeltennissers in actie. Tiny Bruin eerste damesenkelspel), Agaat Bergen, Dilly Magielsen en Toon Molenaar. uitzondering voor enkele prijswin naars, waarbij Rotterdam wel sterk vertegenwoordigd was. De eerste prijs voor de ensembles ging naar Palma Vera uit Den Haag dat zijn officiële optreden voor de ju ry aan het slot voortzette met het voldoen aan de zeer terechte vraag van het publiek om „meer". Keer op keer vulden zij de zaal met hun Spaanse en Zuid-Amerikaanse melo dieën en vooral ritme, maar uitein delijk kreeg de warmte de overhand. Zo Zuid-Amerikaans waren Rob Ter- laak, zijn mannen en zijn assistente, gekleed in kleurige kostuums, nou ook weer niet.. Pas drie maanden werken de leden in deze combinatie samen, maar zij hebben bewezen, wat enthousiast oefenen vermag. De tweede prijswinnaar, „The Sa- bres" uit Rotterdam (Barbara) be paalde zich tot andere muziek en een veelzijdiger repertoire. Pittige fox trots, een slepende Engelse wals, een calypso; het was allemaal werk van goede kwaliteit. Een niet gering aan deel in het succes had de vocaliste Ada Witkamp. Het feit, dat zowel zij, als de pianist Harry van Grins- ven en de accordeonist J. v. d. Stoep met hun solistisch optreden allen een eerste prijs veroverden zegt ook wel iets. De tweede prijs accordeon ging ook naar Rotterdam-Noord en kwam te recht bij M. Ermes (Hildegardis); de tweede prijs zang ging naar Rob Ter- laak. Ook hier nam de jury haar taak zeer ernstig 0p, waarbij bovendien op- en aanmerkingen zijn genoteerd, die men de betreffende denkt toe te sturen. De juiste toepassing van ak koorden, het juiste gebruik van pe dalen, te monotone begeleiding, al les kwam ter sprake. De jury was van mening, de prestaties zich in vergelijking met vorige jaren in stijgende lijn bewegen. Naast de Citadel ligt de zaal, die „De Schouwburcht" als naam ge kregen heeft en ook daar klonk mu ziek, zij het via grammofoonplaten. Hier zwaaide de heer E. Castelein, dansleraar in Leiden, de scepter en bijgestaan door deskundige juryle den leidde hij de danswedstrijden. Uiteraard werden de diverse onder delen wat minder spectaculair ge bracht, dan in de naastliggende zaal. De show bij het dansen is aan vas te regels gebonden en iedere dans vraagt weer andere bewegingen. Hier op was terdege gestudeerd en voor zover dit nog niet bekend mocht zijn, is wel gebleken, dat men dansen met verschillende intenties kan beoefe nen en dat zij, die de dans als sport beschouwen en haar daardoor be oefenen volgens de regels van eti quette en gratie tot goede prestaties gebracht worden, al schijnt dit een zware opgave te zijn, die diep ern stig volbracht moet worden. Er werd strijd geleverd op de on derdelen foxtrot, Valeta, Rumba, tan go en Engelse wals en tussen de se ries door was er gelegenheid tot vrij dansen. Het was een spannende strijd en naarmate de finales geringer van omvang werden, steeg de spanning. Met Argusogen liepen de juryleden door dezaal, waarbij zij op geen enkele manier hun mening verrie den. Geen enkele kleinigheid ontging hen, tot tenslotte het paar mej. Kloos heer Stakenburg op alle genoemde onderdelen als eerste prijswinnaar te voorschijn kwam. Ook hier dus een royale zege voor Rotterdam, dat hier bij op de voet gevolgd werd door Den Haag, doordat het paar mej. Over- dijk-heer Overdijk op alle onderde len, met uitzondering van de tango, met de tweede prijs ging strijken. De tweede prijs tango werd veroverd door het paar mej. Windauw-heer G. Kok, dat was aangesloten bij de kring Amsterdam. In zaal Vriendenkring klonk inmid dels weer een ander ritme en wel dat van de tafeltennisballen. Ook hier wedstrijden vol spanning, die met be langstelling gevolgd werden. Eerste in damesenkelspel werd T. de Bruin, eerste heren-enkel J. Bruisman en eerste jongens-enkel L. Pinkse. Deze zaal was het dichtst gelegen bij de uitgang, via welke men de bui tenterreinen kon bereiken en ook bui ten werd een uitgebreid programma vlot afgewerkt, waarbij een voortref felijke geluidsinstallatie goede dien sten bewees. Er werd gevoetbald in wedstrij den van tweemaal tien minuten. Er waren vertegenwoordigende elftallen uit Heemskerk, Oudorp, Haarlem en Den Haag. die in de eerste poule waren ingedeeld en uit Amsterdam, Zeeland, Rotterdam en Gouda, die in poule twee waren ondergebracht. De finale moest terjslqtte worden uit gevochten tussen Zeeland en Oudorp waarbij Zeeland als overwinnaar uit de strijd kwam. Bij volleybal waren de wedstrijden al bijzonder geanimeerd. De eind strijd ging tenslotte tussen Rotter dam en Meerburg en in feite eindig den zij gelijk, doordat bij de dames Meerburg I en Rotterdam 2 en bij de heren Rotterdam 1 en Meerburg 2 werd. Bij handbal voor dames heeft Handbal: Kwintsheul winnaar tegen Heemskerk. Kwintsheul de beste prestaties ge leverd. Na uitgekomen te zijn tegen Hoogmade, Heemskerk en Slootdorp veroverden de Westlandse dames ten slotte de eerste prijs, waarbij Hoog made op de tweede plaats eindigde. De handbal- en volleywedstrijden duurden een half uur. Atletiek, als altijd spectaculair, werd in de volgende vormen beoefend. Hardlopen 80 m jongens, 80 m da mes, 100 m heren, 800 m heren, 600 m jongens en 300 m heren. Voorts werd er strijd geleverd op de onder delen verspringen (dames, heren en jongens), hoogspringen (idem) en kogelstoten voor dames en heren. Voor de uitslagen verwijzen we naar ons blad van maandag jl. Bij atletiek waren de prestaties van de jongens relatief beter, dan die van de heren en dames die door de af wezigheid van een sintelbaan ge handicapt werden Ook bij vèrsprin- gen kwamen de jongens tot betere prestaties. (Van onze speciale verslaggever) Even buiten de kom van het dorp Voorhout, een vier kilometer benoorden Leiden, ligt de Bis schoppelijke Nijverheidsschool. Jaren geleden was dit het klein-seminarie van het bisdom Haarlem, thans wordt er vakonderwijs gegeven aan jon gens. De Broeders van O.L.V. van Zeven Smarten hebben er het beheer over. Zelfs de meest nijvere leerlingen van de school zijn er uiteraard niet altijd in touw aan de bakkersoven of de werkbank. Er moet plaats en ruimte zijn voor een voldoen de ontspanning. En daar is in voorzien. Een toneel zaal en recreatiezalen binnen, uitgestrekte sport terreinen buiten en voorts wandelpaden in de bosrijke omgeving staan de jongelui en de broeders ten dienste. de weg te wijzen naar verenigingen, waar zij haar vrije tijd kan besteden. Zondag j.l. dan had die finale plaats en tientallen bussen uit alle delen van West-Nederland voer den idem zoveel veelvouden jonge mensen aan, die er ofwel mee kwamen dingen naar een prijs, ofwel hun favorieten kwamen aanmoedigen. Er heerste een feestelijke stemming daar op de oprij laan, die nog werd verhoogd door een groepje muzikanten, dat zich vast inspeelde. Inmiddels ver zette de dames bij de toegang bergen werk. In de kapel van de B.N.S. werd voor degenen, die hun zondagsplicht nog moesten vervullen, een ge zongen H. Mis opgedragen door aalmoezenier Th. J. M. Naastepad, die tevens de overvolle kapel in een predikatie een hart onder de riem stak, erop wijzend, dat het gehele leven is een „zelf doen". Dat het zelf sporten en spelen, behalve een zin volle vrije-tijdsbesteding ook een plezierverwek- kende zaak is, is inmiddels op deze zonnige zondag overduidelijk bewezen en gebleken. wederhoor" werd het uiteindelijk be haalde cijfer vastgesteld. Van de prijswinnaars, die wij in ons blad van maandag reeds vermeld hebben, noemen wij nogmaals de af deling Frankenland uit Schiedam (eerste prijs bont programma) en de toneelgroep uit Poeldijk met „Een huis vol inbrekers", dat onder regie van C. van Dijk werd opgevoerd en waarmee de tweede plaats (toneel) werd bereikt. De eerste prijs toneel ging naar Amsterdam met „De doos van Pandora" en niet de dood, zoals een zetfout ons maandag wilde doen geloven. Als er zondag naast de microfoon, waar voor men sprak of zong, een tweede mi crofoon van groter formaat geplaatst was dan wist men, dat de K.R.O.-staf in de buurt 'was, om een en ander vast te leggen. Wat de samenstel lers, van een dag vol indrukken pre cies in twintig mi nuten h ebben sa mengebracht, zal za terdag a.s. om 2 uwr, over Hilversum II te beluisteren zijn, waarbij sprekers en vocalisten ongetwij feld voor verrassin- gen komen te staan, als blijkt, hoe uit flitsen, vraaggesprek ken enz. een passend geheel is gemaakt. Alleen reeds ter kennismaking met de montage van een dergelijk klankbeeld is het beluisteren ervan de moeite waard. Zij zullen be merken, dat zij niet alleen zélf hebben gespeeld, maar dat er ook, op kundige en verant woorde wijze met hen en hun stemmen is gespeeld. Dat er is geknipt en gelast, gerang schikt en gemixed, om ten slotte te komen tot „Kompas, een uitzending voor jonge mensen''. Men heeft zelf kunnen zien, hoeveel werk er aan zo'n twintig-minuten uitzending voorafgaat en wellicht zal men na beluistering beseffen, welk een zegen het is, een omroep te bezitten, die „onze eigen koers" vaart en die zonodig bereid is van „Een dag gelijk het Rijk der Hemelen" een „Dag van (de) Arbeid" te maken. Onder enorme belangstelling gaf de judogroep van de Levensscholen in Rotterdam, in samenwerking met de Judoschool Derksen een demonstratie. mee gepaard gaande zelfontplooiing. Toch moet er ergens in Voorhout een televisietoestel gestaan hebben, dat op een grote toeloop berekend was. Het kan verbeelding geweest zijn, maar gedurende de wedstrijd BraziliëZweden, was het in en rond de school beduidend stiller.. Overi gens is dit de voetbalenthousiasten van harte gegund en wie zich dan misschien door die mindere belang stelling hebben laten beïnvloeden, de uitvoerenden, de dansparen en de sporters zeker niet. Overal was druk en enthousiast gestreden om de hoog ste eer. In de kleedruimten achter het to neel werden haastig de laatste aan wijzingen gegeven. In een rustig hoekje zat iemand nog eens zijn voor dracht door te nemen en op het to neel zelf was men reeds bezig, zijn prestaties op het gebied van toneel, voordracht en bont programma aan het oordeel van een deskundige jury te onderwerpen. Opvallend mag hierbij genoemd worden, dat de keuze van de voor drachten van betere smaak getuigde, dan de keuze van toneel en bont pro gramma, waarmee niet gezegd wil zijn, dat de laatste slecht genoemd mag worden. De juryleden waren in tegendeel eenparig van mening, dat er, gezien de leeftijd van de spe lers en de moeilijkheden, die er voor amateurs nu eenmaal zijn, om ge schikt werk, vooral éénacters, te vinden, zeer bevredigende resultaten op. de planken kwamen. Voorts moet gezegd worden, dat de omstandigheden niet meewerkten. Het mooie weer trok vele toeschou wers naar buiten, zodat de rijen slechts spaarzaam bezet waren. De zaal was niet geheel donker, en re gelmatig, ook tijdens de voorstellin gen wisselde het publiek, hetgeen ongewild, storingen veroorzaakte. Het pleit dan ook voor de spelers, dat zij zonder uitzondering hetgeen de jury heeft gefrappeerd alle hin derpalen ten spijt, met het grootste enthousiasme hebben doorgewerkt. De jury heeft haar taak niet min der enthousiast opgevat. O.m. wer den cijfers toegekend voor de keuze, voor de regie en de afwerking. La ter werden de cijfers vergeleken, er werd overlegd en pas na „hoor en I De zalen en zaaltjes in de B.N.S. zijn alle voorzien van sierlijke en speelse namen en de muziekensem- bles en -solisten hadden een plaats gevonden in de Citadel. De goudvis sen in het aquarium kwamen meer dan eens wat verwonderd voor hun ruit kijken, wanneer er een drumsolo werd gegeven, maar wat weet een goudvis van muziek? Met het vinden van het antwoord op deze vraag zou men uren kunnen vullen, maar daar was geen tijd voor. Ook hier wissel den solisten en ensembles elkaar af, en ook hier had de jury een zware, maar plezierige taak. Het is uiteraard onmogelijk, alle ensembles te vermelden. Maken wij Want niemand was er met tegenzin naar Voorhout gekomen. Dat bleek uit het feit, dat in de kapel, de vreug de om de feestelijke dag en de drang om met activiteit te beginnen maar nauwelijks onderdrukt konden wor den. Dat bleek ook uit de spreekko ren, die de toneelzaal voor de ope ning vulden en waarin men spontaan uiting gaf aan de spanning, die het meedoen aan wedstrijden nu een maal altijd met zich brengt. Er heeft dan ook niemand lang ge sproken bij die opening. Een paar technische wenken van Joop Bal en een kort, maar enthousiast ope ningswoord van Leida van Groene- stein, diocesaan voorzitster van de V.K.A.J. in de deelnemende bisdom men zorgen voor een meer plezie rige dan officiële opening. En terecht heeft de gehele dag het plezier gepre valeerd boven het officiële. De voorzitster betrok in haar woord je de Wereldkampioenschappen voet bal en verklaarde, dat de aanwezi gen, in tegenstelling tot de velen, die 's middags bij een televisietoestel zouden zitten, vandaag zélf zouden spelen en sporten en legde nog eens de nadruk op het nut van de daar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3