(ode, geheimschrift en oorlog <1 PUZZEL 'h m Embargo op handel met Sovjet blok wordt binnenkort verzacht Uit alle De onschuldige moordenaar Onze dagelijkse Veel belangstelling voor de cursussen voor helpsters V. S. laten hun verzet varen Nederlandse militairen naar Nieuw-Guinea NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG V B DONDERDAG 3 JULI 1953 PAGINA 4 Soebrandrio: Spanning kan alleen maar toenemen MGR. BEKKERS OPENDE INTERNAAT IN NIJMEGEN Voor W.G.K.-kraamopleiding INVALIDEN-RETRAITE rr Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. garage; 5. apis; 8. ora; 9. kro; 10. galjoen; 12. lij; 14. aap; 15. k. o.; 16. sik; 19. sago; 22. e.o.; 23- ir; 24. mode; 27. ren; 29. are; 30. pil; 32. nok; 34. kar; 35. eli; 36. dra; 37. ik: 38. l.s.: 40. noen; 41. balans. DOOR BLIKSEM GEDOOD „BAAS BOVEN BAAS" B. G. KONING f ONDANKS DE EXPO Door K.L.M. verkocht DE „EDAM" IN GRIEKSE KLEUREN NAAR ATHENE ZEEPOST Mi DE OLIE- EN VETMARKT Genua Birmingham (Engeland) Voorthuizen Amsterdam I Amsterdam II Kaiserslautern (W.-Duitsland door AGATHA CHRISTIE 21. Dank zij de elektronische breinen, die overal en nergens voor deugen, kwam er meer leven in de brouwerij. Geheimschrif ten werden in een ogenblik opgelost. Waar een taaie en gedul dige zoeker vroeger acht a tien jaar over zou doen, dat knapten die machines op in evenveel seconden 22. Maar de elektronische hersenen, die ook zelf codes in elkaar gingen draaien, bleken veel te ingewikkeld. Zelfs al bezat men de sleutel, dan nog was het ontcijferen een hels ingewikkeld karweitje, dat tijd kostte. En dat is nu juist niet de bedoeling. De spion of het bureau, dat een dergelijk bericht ontvangt, moet het kunnen lezen, ook al zit men op de Mookerhei, zonder allerlei ingewikkelde ontvangapparaten, die het raadseltje elektronisch oplossen. En daarom werden de elektronische code-samenstellers maar weer opgedoekt. 23. Een nieuwe en betere methode was de volgende: Corres pondent A seint over de radio een normaal en onschuldig uit ziend bericht. Dat is, vanzelf, in code opgesteld. Maar de kneep zit hem heel ergens anders: A verandert na elk woord automa tisch van golflengte, zodat het voor de vijand eenvoudig niet meer om bij te houden is. Maar correspondent B heeft ook zo'n ding en dat volgt de uitzending op de hielen ,ook het oversprin gen op een andere golf. Zodoende krijgt B het bericht intact en in code. Maar omdat hij de sleutel heeft, heeft hij verder geen kind meer aan het hele zaakje. Die manier was een heel tijdje troef bij de Amerikanen. Maar de Duitsers sloegen terug en hard. Ze schakelden „doodeenvoudig" vijftig radio-ontvangtoe stellen tegelijk in, ieder op een andere golflengte. En zo kregen zij ook de boodschap door, die daarna als de weerlicht werd doorgegeven aan een cryptoloog. 24. Maar de Geallieerden, ook niet van vandaag of gisteren, namen revanche door een der geraffineerdste Duitse codes om zeep te helpen. De Nazi's waren namelijk op het geniale idee gekomen om dank zij de microfotografie hun berichten te her leiden tot de grootte van een puntje. Die „punt" plakten ze dan in een gezellige en keuvelende brief voor spion X. En daar werd de boodschap vergroot onder een microscoop of onder een vergrotingstoestel, net zover, tot het bericht (de i dus) weer leesbaar werd. Toen het zaakje spaak liep, moest er natuurlijk weer iets nieuws op gevonden worden. Volgens functionarissen te Washington zullen binnenkort grondstoffen, chemica liën, machinewerktuigen, metalen en vervoersmaterieel mogen worden gele verd aan de landen van het Sovjet-blok. Als resultaat van langdurige beraadsla gingen van de Cocom, een commissie van de geallieerden, die de zeggenschap heeft over het strategische embargo op de uitvoer naar de landen van het Sovjet blok, zullen ongeveer 80 soorten goederen van de embargolijst worden afgevoerd. Lange tijd hebben vooral de Verenigde Staten zich krachtig verzet tegen een der gelijke uitgebreide verzachting van het embargo. Wegens de technologische en wetenschappelijke vooruitgang van de Sovjet-Unie en het feit, dat dit land in staat is vele van de produkten te ver vaardigen, die op de embargolijst voorko men, heeft de Amerikaanse regering evenwel haar verzet thans laten varen. Er zullen volgens de mededelingen van functionarissen te Washington echter ook enige goederen aan de embargolijst wor den toegevoegd- Er bestaan nog steeds ernstige meningsverschillen tussen Ame rika en enige van zijn bondgenoten over een streven naar een nog grotere ver zachting van het embargo. Men verwacht, dat binnen twee weken hierover defini tieve beslissingen zullen worden geno men. De meeste verzachtingen zullen betrek king hebben op een lijst van ongeveer 200 soorten goederen, waarvan de uitvoer naar het Sovjet-blok op het ogenblik ver boden is. Deze lijst zal met ongeveer 40 pet. worden beperkt. Dan is er nog een tweede lijst, welke goederen en ma terialen vermeldt, die wel aan de Sovjet- de geallieerden overeengekomen de ex portbeperkingen te handhaven voor goe deren, die een vooruitgang op elektronisch en wetenschappelijk gebied betekenen en die nauw verband zouden kunnen houden met de vervaardiging van militair mate rieel. Ook zou overeengekomen zijn de exportbeperkingen te handhaven voor be paalde soorten industriële uitrustingen en op vitale materialen en produkten, die het Sovjet-blok dringend nodig heeft. De goe deren waarover nog meningsverschillen bestaan, zijn over het. algemeen die goe deren, die zowel voor militaire als civiele doeleinden kunnen dienen, b.v. machines waarmede b.v. een koelkast kan worden gemaakt, maar die ook van zeer grote waarde zijn voor de vervaardiging van b.v. vliegtuigmotoren. De verzachting van het embargo op de handel met het Sovjet-blok in Europa brengt geen verandering in het veel stren gere embargo, dat voor de handel met communistisch China geldt. De beraadslagingen over het embargo zijn in maart jl. begonnen.- De bisschop-coadjutor van 's-Hertogen- bosch, mgr. W. M. Bekkers, heeft gisteren te Nijmegen een internaat geopend voor de opleiding van kraamverzorgsters van het Wit Gele Kruis De voorzitter van de provinciaal Gelderse bond van het Wit- Gele Kruis. mr. M. Swenker, die vele autoriteiten op het terrein van de volks gezondheid begroette, zei. dat het Wit- Gele Kruis niet zal schuwen om nieuwe wegen te bewandelen en zich zonodig van andere organisatievormen zou be dienen, als daardoor de katholieke ge zondheidszorg in de ruimste zin beter behartigd kan worden. Mgr Bekkers, die grote lof had voor het initiatief van het Wit-Gele Kruis, noemde het e®n gelukkig verschijnsel, dat de sociaal-charitatieve werken meer en meer in de belangstelling komen, zowel van de katholieken zelf als van de over- heid. Ook namens mgr. Alfrink bood de bis schop-coadjutor van 's-Hertogenbosch ge lukwensen aan. De Indonesische minister van buiten landse zaken heeft in verband met het bericht uit Den Haag, dat Nederland een beperkt aantal mannen vai^ de land- Unie en Oost-Europa mogen worden ver- h naar Nieuw-Guinea gaat zenden, IfflPnr Tïinaf allpon in honorUn Enotraol. de volgende verklaring afgelegd kocht, maar alleen in beperkte hoeveel heden, teneinde te voorkomen, dat deze landen er buitensporig grote voorraden van aanleggen. Een derde lijst vermeldt goederen, waarvan de uitvoer wordt be zien om na te gaan, of er voorraden van deze goederen gevormd worden. Ook van deze beide lijsten zijn goederen geschrapt. De volle omvang van de verzachting der beperkingen en wat deze verzachtin gen zullen betekenen voor de handel van West-Europa met het Sovjet-blok zijn niet bekendgemaakt. Functionarissen deelden evenwel mede, dat de verzachtingen de export vrijlaten van goederen, die de Sovjet-Unie thans zonder moeilijkheden zelf kan vervaardigen en waaraan in de Sovjet-Unie geen ernstige tekorten be staan. Volgens deze functionarissen zijn Van 5 tot 12 juli worden in het Retraite huis te Seppe (N.-B.) twee retraites go- houden voor invaliden, afkomstig uit de bisdom-men Breda en 's-Hertogenbosch. Deze werden voorbereid d-oor diocesane commissies, waarin vertegenwoordigers van de r.-k. Invalidenvereniging Sint- Liduina, het Wit-Gele Kruis en het Dioce saan Sociaal Charitatief Centrum met elkaar samenwerkten. De medische staf, die op Seppe in deze periode aanwezig is, staat onder leiding van dr. J. P. M. Vercauteren, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Breda. In 1957 werd voor het eerst een derge lijke retraite gehouden. De belangstelling ervoor bleek zo groot, dat in 1958 reeds twee retraites nodig waren. jó"- v - 1 =a Horizontaal: 1. insekteneter, 5. aanw. voornaamw. 9. scheepseigenaar 11. gods dienstige uiting 12. voorzetsel 13. vreem de munt (afk.) 14. meisjesnaam 15. die rengeluid 16. bar 18. roeipen 19. godheid 21. land in Europa 22. familielid 23. slag 25. tuimeling 28. cilinder 29. duw 31. win- tervoertuig 32. voorzetsel 34. uitroep 36. en omgekeerd (afk.) 37. lijfwacht 39. inte rest 41. eind (Duits) 42. voeding. Verticaal: 1. Noord-Amerikaans meer, 2. soort 3. jongensnaam 4. opening 5. boom 6. getij 7. herkauwer 8. nobel 10. het ro- meinse rijk (afk.) 11- bevel 17. gewicht (afk.) 18 titel (afk.) 20. zeepwater 21. Duitse badplaats 23. Moh. heilige schrift 24. laatstleden (afk.) 26. waterstand (afk.) 27. rijtuig 28. woede 30. schoorsteenzwart 32. lofdicht 33. pers. voornaamw. 34. win- tervoertuig 35. afsluiting 38- eerwaarde heer (Lat. afk.) 40. Engelse ontkenning, „De Indonesische regering kan haar verbazing niet verhelen, dat de Neder landse regering bepaaldelijk op dit tijd stip het nodig acht, enige eenheden van haar gewapende macht naar Nieuw- Guinea te zenden, zoals officieel is be kend gemaakt. Deze daad van de Ne derlandse regering zal zonder twijfel de spanning tussen Nederland en Indonesië slechts kunnen doen toenemen. Indien voorheen de regering en het volk van Indonesië geen ernstige aan dacht hebben geschonken a: :i de mili taire zijde van het geschil over Nieuw- Guinea, dan kan deze daad van Neder landse zijde er ons alleen maar toe no pen, in dit opzicht meer op onze hoede te zijn. Het is zonder meer duidelijk, dat een versterking van de Nederlandse mi litaire macht in Nieuw-Guinea aanlei ding zal zijn tot een gevoel van grote bezorgdheid, niet slechts ij onze bevol king in Nieuw-Guinea zelf, doch ook bij de bevolking in de aangrenzende gebie den, die een en ander zal beschouwen als een ernstige bedreiging -an haar vei ligheid". Wat deze laatste opmerking betekent, is ons niet duidelijk, tenzij ze alleen is bedoeld om weer eens bewust onrust te zaaien. De heer Soebandrio weet immers zeer goed. dat de Nederlandse regering nimmer ook maar enig voornemen zal hebben om voor welk aangrenzend ge bied dan ook, een bedreiging te vormen. Als er bedreigingen zouden zijn, dan ko men die heus van een -ndere kant. Geheel in dezelfde geest is ook een uit lating van Hadji Mansjoer, de voorzitter van de defensie-commissie uit het Indo- nesische parlement. Hij heeft n.l. ver klaard, dat wanneer de Nederlanders in Nieuw-Guinea militaire voorbereidingen gaan treffen, „de regering en het volk van Indonesië zullen -veten hoe te ant woorden op deze bedreiging". Maandag heeft Mansjoer een bezoek gebracht aan minister-president Djoean- da. Over dit onderhoud zijn geen mede delingen verstrekt. 2 J 9 9 n ti /6 Verticaal: 1- geel; 2. rog; 3. ara; 4. ga la; 5. are; 6. pon; 7. stroop; 9. kop; 11. jas; 13. ijs; 15. kg; 17. ieder; 18. koe; 19. sir; 20. arend; 21. smaken; 25. ora; 26 gil; 28. nor; 30. pek; 31. lila; 33. kaas; 37. in; 39. si. Tijdens een onweer in de gemeente Beilen is gisteren de 42-jar. W. Boer, ter wijl hij aan het grasmaaien was, door de bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Het slachtoffer was ongehuwd. De heer D. W. Tietshof, baas revisie afdeling machinefabriek Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam, heeft een prijs gewonnen in de jaarlijkse opstellenwedstrijd van het maandblad .,Baa« boven Baas" van het Ned. Instituut voor Efficiency. De in zending van G. Ramaekers van de Band fabriek Dassen te Maastricht is evenals verleden laar met de hoofdprijs bekroond Het onderwerp van de prijsvraag was deze keer „Baas en onderhoud". Dit iaar was de jurv samengesteld uit bedrijfs- functionarissen uit Zuid-Limburg, die 55 opstel]Pn ter beoordeling heeft ontvangen. De wisselprijs die in 1953 door Unilever ter beschikking is gesteld, blijft ook voor 1958/59 in het bezit van de heer Ramae kers. die daarnaast een geldprijs van 100 ontvangt. Prijzen van f 50 zijn behalve door de heer Tietshof. gewonnen door de heren G. H Gerritsen te E(te H Mod derman te Winschoten. M. M Loof te Woensdrecht en N. G. Reuten te Tree beek. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op 10 juli te Maastricht. Op 79-jarige leeftijd is gisteren te Uden overleden de heer B G. Koning, die reeds vijftig jaar arts was in deze gemeente. Hij was mede-oprichter van de afdeling van het Wit-Gele Kruis aldaar en was tot zijn dood ere-voorzitter van deze af deling. De heer Koning was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Ondanks de Expo gaan de vrouwen van Zwitserland een tentoonstelling orga niseren en wel te Zürich, die tegelijker tijd meest typische en on-typische, Zwit serse stad, de enige metropool van het land van Willem Teil. Deze tentoonstelling zal de S.A.F.F.A. heten en ze is de tweede van deze aard, die gehouden wordt. De eerste vond plaats in 1928. Op de S.A.F.F.A., die op 17 dezer ge opend wordt, zullen de Zwitserse vrouwen laten zipn, wat ze vermogen en. dat ze alleszins het kiesrecht waard zijn. Men weet het, de vrouw mag in het meest democratische land ter wereld niet ter stembus gaan. Ze is er over het alge meen niet ongelukkiger door, naar we menen te hebben kunnen opmerken, tel kens als we Zwitserland bezochten, maar de vrouwen zijn het toch zat, te dien aanzien bij de man achter gesteld te wor den. Zulks te meer, omdat in schier geen ander land de vrouw al sinds lang zo veel rechten heeft verworven en op bij na alle gebieden volkomen de gelijke van de man is en als zodanig behandeld en., betaald wordt. Zwitserland was een der eerste landen, waar vrouwelijke predi kanten op de kansels verschenen. Waarom zou de vrouw dan niet in het parlement het woord kunnen voeren? zo vragen de Zwitserse feministen zich af. In oktober a.s. vindt het referendum plaats, waarbij de mannen zullen beslis sen, of de vrouw stemrecht zal krijgen. Welnu, de S.A.F.F.A. werd georganiseerd, om eens en voor goed overduidelijk aan te tonen, dat ook de Zwitserse vrouw haar mannetje staat. Men heeft haar gebouwd mannen deden het op een kunstmatig eilandje in het meer van Zürich, dat o.a. met een kabelbaan met het vasteland verbon den is. Het middelpunt van de expositie is een paviljoen, waarin in diverse afde lingen zal worden aangetoond, welke rol de vrouw speelt In het huishouden, in de huiselijke kring, in het zakenleven, op kantoor, in fabriek en werkplaats etc. etc. Tevens zal men er vrouwelijke tand artsen aan het werk kunnen zien, mode ontwerpsters etc. etc. Voorts is er een aantal typen woningen: woningen voor vrijgezellen en alleenstaande vrouwen, voor kleine en voor grote gezinnen, voor bejaarden en invaliden. Grote hallen zijn gewijd, aan de opvoe ding van het kind, in zoverre deze door de vrouw geschiedt, aan de diëtiek, aan de plaats van de vrouw in het openbare le ven, waarbij uiteraard de nodige aandacht wordt besteed aan de plaats, die de vrouw in de volksvertegenwoordiging zal kunnen innemen, etc. etc. In een technische afdeling kan men de vrouw aan het werk zien in tal van tech nische beroepen. Verkoopsters zullen haar talenten demonstreren. In een kerkje zal een vrouw geregeld preken. Men ver wacht op deze tentoonstelling natuurlijk ook mannen. Trouwens zoals we zeiden, ze werd speicaal georganiseerd, om ieder een bij te brengen, dat de Zwitserse vrouw er wezen mag. Men heeft er het goede idee gehad, een afdeling te creëren, spe ciaal voor de mannen bestemd: Het Para dijs van de man. Vrouwen zullen er al leen 's avonds toegang hebben. Wat de toegangsprijs betreft, kwam men op een origineel idee. De man wordt eerst gewo gen en moet dan volgens zijn gewicht betalen. Sommige mannen hebben het bo ze vermoeden geuit, dat het hier mis schien om een vrouwelijk slimmigheidje gaat. Omdat vele mannen zichzelf zo ge wichtig vinden, willen ze in het openbaar zien uitgemaakt, wat voor -wicht 'n man nu eigenlijk in de schaal legt, beweren de pessimisten. Maar vanwege de S.A.F.F.A. is medegedeeld, dat er geen enkel boos opzet bij in het spel is. Het is alleen maar een leuk idee. De Douglas DC-4 van de K.L.M.de PH-DBE „Edam" is gisteren van Schip hol vertrokken met bestemming Athene. De KLM heeft dit toestel, dat 12 jaar in dienst van de maatschappij heeft ge staan, verkocht aan de Griekse Lucht vaartmaatschappij van de scheepsmag- naat Onassis, de Olympic Airways te Athene. Het toestel is in een van de hangars overgeschilderd en in de kleuren van de Griekse maatschappij van de Amsterdam se luchthaven vertrokken. De „Edam" heeft meer dan 25.000 vlieguren in zijn logboek staan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Waterland. 5/7; m.s. Yapeyu, 8/7. Australië: via Engeland, 12/7. Brazilië: m.s. Kennemerland, 7/7; s.s. Al gol, 8/7. Canada: s.s. Ryndam, 9/7. Chili: via New York, 9/7. Indonesië: s.s. Laomedon, 14/7. Ned. Antillen: s.s. Adonis, 7/7. Ned. Nw Guinea: s.s. Salatiga. 24/7. Nieuw Zeeland: via Engeland. 11/7. Suriname: s.s. Telamon, 9/7. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Arundel Castle. 12/7 en Brits-Oost-Afrika: s s. Jean Laborde,12/7. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. y.im-m wzm m?.n/M'.ii.4 Nu met de dag het aantal bejaarden tehuizen toeneemt, stijgt in nog veel ster kere mate de behoefte aan hulp in die huizen. In verband daarmede kan het niet anders dan verheugend worden genoemd, dat voor het nieuwe meisjesberoep: be- jaardenhelpster zulk een belangstelling blijkt te bestaan. In vijf verschillende plaatsen worden de officiële cursussen door niet minder dan 123 leerlingen ge volgd en er zijn zeker 250 aspirant-leer lingen (leken en religieuzen), die in sep tember a.s. een cursus willen en kunnen gaan volgen. Drts. J. F. Streur, directeur van de kath. vereniging van bejaardentehuizen, deelde dit mede op de eerste jaarverga dering van deze organisatie welke in september van verleden jaar is gesticht en nu al 137 tehuizen op die vergadering vertegenwoordigd zag. Spr. bepleitte de oprichting van landelijk zo goed mogelijk gespreide opleidingen „want wat is be jaardenzorg in tehuizen zonder behoor lijk opgeleide krachten?" Er is daarbij ook nog voldoende variatie: bejaarden helpster, bejaardenverzorgster, verpleeg ster met applicatie bejaardenzorg en lei dinggevend personeel. De voorzitter, de heer J. Postma uit Sneek, deelde mede, dat pastoor P. v.d. Velden uit Tilburg, die deel uitmaakte :van het voorlopige bestuur, door het Episcopaat tot bisschoppelijk commissa ris van de vereniging is benoemd. In zijn plaats en in die van drs. J. Delsing en zr. Liguorine werden nu in het definitieve be stuur gekozen de heren dr. G. Brackel, Amsterdam, E. Verbunt, Tilburg en L. Rirkels, burgemeester van Hom. De ove rigen werden bij acclamatie herkozen. Er verandert weinig in de situatie van oliën en vetten. Hoewel er iets meer i_s omgegaan dan in de vorige beri-chtperiode blijft het stil. De Noordamerikaanse talkij blijven goed prijshoudend, hier evenwel zonder zaken. De binnen_ en buitenlandse eetbare vet ten liggen nog steeds op een aantrekkelijk niveau, waarvan door de kopers een ma tig gebruik wordt gemaakt. In de plantaardige sector liepen de prij zen. met 'n nader te noemen uitzondering, nog iets verder terug, met af en toe een zaak. De uitzondering is lijnolie; deze olie was voortdurend aan de vaste kant en hoewel er op het eind een kleine reactie volgde, ligt het slot toch nog ca 3, per 100 kg boven het vorige. In dit artikel was de handel nu en dan vrii levendig. Vetzuren en inlandse technische vetten veranderen niet veel in prij6, met enkele afdoeningen. WINDSTREKEN Kapitein Mario Nimira, gezagvoer der van dc Italiaanse lijnboot „Ro- rna" heeft op het ogenblik de wereld in zilver in huis .Hij kreeg namelijk een zilveren globe aangeboden door de Noorse consul in Genua, die hem op deze wijze de dank van Noorwe gen kwam betuigen, dat het zijn schip was, dat de „Skaubryn", een Noors vaartuig, dat 1290 emigranten en bemanningsleden aan boord had, toen het in brand raakte in de In dische Oceaan, te hulp kwam en alle in nood verkerende opvarenden wist over te nemen. De plaats waar de „Roma'' deze daad verrichtte was op de zilveren aardbol met een ster ge markeerd. Het was maar zuiver een routine- onderzoek, dat de douane liet in stellen bij een Duitse vrouw, die Engeland binnenkwam. De slag was raak. Toen de dame door de visiteu- ses helemaal was onderzocht, was ze heel wat slanker geworden, maar -had men haar ook 776 horloges lich ter gemaakt. De waarde van de in voerrechten van deze horloges was ruim f 50.000. Ze kwam er toch nog af met f 5000 boete of drie maanden verblijf in een Engels staatspension met heel kleine kamertjes. Toen de heer Koudijs enkele we ken geleden bij zijn woning op de Gardebroekerweg fietste, zag hij een jongetje, dat twee piepjonge eekhoorntjes in zijp handen had. Het ventje vertelde de diertjes onder het nest van moeder eekhoorn gevon den te hebben. Aangezien het nest nergens meer te vinden was en de diertjes moeilijk zonder goede zorg in het leven konden blijven, ontferm de de heer Koudijs zich over de roodjasjes. Met €en klein poppe- speentje op een as-perinebuisje ge vuld met melk, wist hij de pluim staartjes groot te brengen. De prach tige roodbruine beestjes zijn nu naar schatting vijf weken oud, zo mak als een lammetje, eten uit de hand en drinken nog steeds uit de imitatie- zuigfiesjes. Ze zijn kerngezond, wa tervlug en mogen door het hele huis rondrennen. Goed nieuws voor diegenen, die dicht bij het vliegveld wonen en het lawaai dat de straalvliegtuigen ma ken, zenuwvernielend vinden. De Douglas-fabrieken menen een oplos sing gevonden to hebben voor het probleem, dat het vliegen met straal vliegtuigen tot nu toe met zmh.na bracht: de enorme hoeveelheid la waai, die de motoren van startende en landende vliegtuigen produceren. Men heeft een geluidsdemper ont worpen, een achter de motoren uit stekend mondstuk, waarvan de door snede op een madeliefje met acht kroonblaadjes lijkt. In het hart hier van bevindt zich een cilinder, welke tijden® de start naar buiten wordt geschoven tijdens de vlucht wordt ingetrokken. De Douglas-ingenieurs durven nu reeds beweren dat, wan neer straks de DC-8 nieuwe passa giers-straalmotormachines geregeld op Schiphol komen, de hoeveelheid lawaai niet groter zal zijn dan dat van een vliegtuig met zuigermotoren Het zoeken naar deze oplossing heeft anders wel wat gekost: in totaal 15 miljoen gulden en 360.000 manuren werk. Winkeliers, beiden verkopers van souvenir-artikelen, konden het ken nelijk niet goed met elkaar hebben. Ze hebben hun zaak in dezelfde straat en de moeilijkheden kwamen zelfs bij de rechtbank terecht. De hele affaire zullen we u niet voor leggen, wel echter enige proeven van dichtkunst. De steen des aanstoots werd een gedichtje, door een der winkeliers aan zijn deur gespijkerd: „Mijn buurman aan de overzij, spreekt steeds zijn mond voorbij. Als gij wat weten wilt van mijn gezin, stap dan bij hem de winkel in". Een derde winkelier, die bang was voor de aangevallene te worden aange zien, klom ook snel in zijn dichtpen en liet per bord aan zijn deur weten: „Mijn buurman aan de overzij, be doelt hem (nummer twee) en heus niet mij". Enfin, de rechter gaat nu in kort geding uitspraak doen, of dat eerste gedichtje nu wel in de haak is. De eigenaar van een kleine ijzer gieterij verkeerde na onderhandelin gen met een Amerikaanse luchtver dedigingseenheid in de mening, dat hij een order had gekregen voor de bouw van 2500 lanceerinrichtingen voor „Nike"-raketten. Dat bleek la ter bij de behandeling van een klacht voor de rechtbank. De Amerikanen waren echter van mening, dat hun order slechts het metalen voetstuk voor een grote kerstboom betrof. Thans is gebleken, dat de tolk, door middel van wie de onderhandelin gen waren gevoerd, de zaak danig voor het lapje had gehouden. Deze man had de eigenaar van de gieterij, die wel bij het gesprek aanwezig was, maar er niets van had verstaan, wijsgemaakt, dat hij een grote order had gekregen voor de lanceerinrich tingen en hij had meteen een voor schot gevraagd en gekregen, omdat hij een bepaald percentage van de door hem genoemde aanneemsom zou ontvangen. 19). Wat mij ertoe bracht, kan ik niet zeg gen, maar ik was op mijn tenen getrapt en zei domweg: Toch schijn je onveranderlijk char mant te zijn tegen dr. Bauerstein. Onmiddellijk had ik er spijt van. Haar gelaat werd hard. Ik kreeg de indruk, dat zij 'n masker voordeed en de echte vrouw was verborgen. Zonder iets te zeggen keer de zij zich om en ging vlug de trap af. Ik bleef haar als een idioot staan nastaren. Ik werd uit mijn gedachten opgeschrikt door dat er beneden een ijselijke herrie was. Ik kon Poirot horen schreeuwen en uitleggen. Het speet me, dat al mijn staats manskunst weggeworpen was. Het scheen, dat de kerel het hele huis in zijn vertrou wen nam en dat vond ik erg dom. Weer betreurde ik het, dat mijn vriend in ogen blikken van opwinding zo gemakkelijk zijn hoofd verloor. Ik liep haastig de trap af. Toen hij mij zag, bedaarde hij onmiddellijk. Ik nam hem terzijde. Beste kerel zei ik, is dat nou verstan dig? Je wilt toch zeker niet, dat het hele huis weet wat er gebeurd is? Je laat je door de misdadiger in de kaart kijken. Denk je Hastings? Ik weet het zeker. Goed, goed, beste vriend, ik zal me door jou laten leiden. Akkoord! Al is het er nu wel een beetje laat voor. Je hebt gelijk. Kom, zei hij, dan gaan we maar. Ben je hier klaar? —Voor het moment wel. Wil je met me terugwandelen naar het dorp? Graag. Hij nam zijn klein handtasje op en ging door een van de openslaande deuren van de huiskamer naar buiten. Cynthia Mur doch kwam juist binnen en hij ging opzij om haar te laten passeren. Excuseer me, mademoiselle, één minuutje. Ja? zei zij vragend. Heeft u ooit medicijnen voor mevrouw Inglethorpe gemaakt? Een lichte blos kleurde haar wangen en zij antwoordde tamelijk stijf: Neen. Alleen maar haar poeders? De blos werd donkerder, toen zij ant woordde Och ja, ik heb wel eens slaappoeders voor haar klaar gemaakt. - Deze? Poirot haalde de lege doos te voorschijn. Zij knikte. Kunt u mij zeggen, wat het waren? Sulphonal? Veronal? Neen, het waren bromide poeders. Oh, dank u, mademoiselle. Hij wandelde vlug de laan in en ik keek hem meer dan eens van terzijc. aan. Ik had dikwijls opgemerkt, dat, als hij op gewonden was, zijn ogen groen werden als katteogen. Nu glansden zij als sma ragden. Mon ami, barstte hij eindelijk los. Ik heb een ideetje. Heel vreemd en mis schien absoluut verkeerd. Tóch., het past. Ik haalde mijn schouders op. Ik dacht bij mezelf, dat Poirot te veel hield van die ideetjes. In dit geval, was de waarheid voor het grijpen. Dus dót is de uitleg van die doos zonder etiket, merkte ik op. Heel eenvoudig, zoals je ziet. Ik Pen verwonderd, dat ik er niet eerder aan ge dacht heb. Het scheen, dat Poirot niet naar me luisterde. Zij hebben nog iets ontdekt daar, ging hij door en wees met zijn duim over zijn schouder in de richting van Styles. Mijnheer Wells deelde het mij mede, toen wij naar boven gingen. Wat was dat? In het bureau in de salon, vonden ze een testament vóór haar huwelijk, waarbij zij alles aan Alfred Inglethorpe vermaakte. Het moet in de engagementstijd gemaakt zijn. Het was een hele verrassing voor Wells., en ook voor John Cavendish. Het was ook op een gedrukt formulier geschre ven en met twee bedienden als getuigen Niet Dorcas. Wist mijnheer Inglethorpe ervanï, Hij zegt van niet. Daar kun je van geloven wat je wilt, zei ik vol twijfel. Al die testamenten ma ken je in de war. Vertel me eens, hoe hielpen die krabbels op die enveloppe je in het ontdekken, dat het testament gis termiddag pas gemaakt was? Mon ami, is het jou nooit overkomen, dat. als .ie zat te schrijven, je niet meer precies wist, hoe je een woord moest- spellen? Ja, dikwijls. Dat gebeurt iedereen wel eens. Precies. En heb je dan niet gepro beerd op een vodje papier, hoe het eruit zag op twee manieren geschreven? Nu, dat •heeft mevrouw Inglethorpe ook gedaan. Je ziet wel, dat bezeten eens met één en eens met twee e's geschreven is? Toen zij het niet zeker wist heeft zij getracht de moei lijkheid te omzeilen door te schrijven, wat ik bezit of bezat.Nu, wat maakte ik daaruit op? Dat zij dat woord die middag nodig had gehad en dat een testament een dergelijk uitdrukking vast en - -:ker zou be vatten. Het was dus helemaal niet zo'n grote verrassing voor me, toen ik het ge schroeide stukje op de rooster vond. In de algemene opwinding was het salon die morgen niet geveegd en er waren duidelijk sporen bruine aarde in de hoek bij haar bureau. Het weer was al een paar dagen prachtig geweest-, gewone schoenen kon den het er dus moeilijk gebracht hebben. Ik drentelde naar het venster en zag, dat de begoniabedden pas gepoot waren. De aarde in die bedden was volkomen gelijk aan de modder in de kamer en ik vernam van jou, dat de bedden pas de vorige dag waren gepoot. Ik wist nu zeker, dat één, of wellicht twee van de tuinlieden., want er waren twee verschillende sporen.het salon waren binnengeroepen. Als mevrouw ze alleen maar iets had willen vragen, zou den zij voor het venster zijn blijven staan. Nu was ik er volkomen van overtuigd, dat er 'n nieuw testament gemaakt was er dat zij de tuinlui had geroepen om als getui gen op te treden. De feiten wezen uit, dat ik gelijk had in mijn veronderstelling. Dat was buitengewoon knap, zei ik en ik moest toegeven: Ik voor mij had een heel andere conclusie getrokken uit de gekrabbelde woorden. Je drijft te veel op verbeelding.Ver beelding is een goede knecht, maar een slechte meester. De eenvoudigste uitleg is altijd de beste. En nog wat. Hoe wist je. dat de sleu tel van de portefeuille zoek was? Ik wist het niet. Ik dacht het maar en het bleek waar te zijn. Je hebt ook op gemerkt, dat er een stukje fijn ijzerdraad door het oog zit. Dat bracht me op het denkbeeld, dat het losgebroken was van een slappe sleutelring. Nu, ais zij verloren was en teruggevonden, zou mevr. Ingle thorpe hem dadelijk weer aan haar sleutel bos gedaan hebben, maar aan haar ring vond ik er een, die duidelijk de duplicaat sleutel was, heel nieuw en glimmend. Daar om stelde ik de theorie op, dat iemand anders de originele sleutel in het slotje gestoken had. Ja, zei ik. natuurlijk Alfred Ingle thorpe. B«n je zo zeker, dat hij schuldig is? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4