blad voor Schiedam en omstreken r De Gaulle laat de delegatie van Mass u's comité op de stoep staan Geen tijd" voor audiëntie K.L.M,-vliegers blijven met directie samenwerken Rebellen staakten het vuren, maar gaven zich in feite over m Belg mocht weer terug ATOOMBOM BIJ ENGELSE KUST Levenslang voor de beul van Buchenwald ^St.-Martinus'' breekt niet met KAB Internationale dag KAJ in Civitas Dei W indscale-reactor niet meer op gang ■K PROF. EYSKENS KREEG ZEER KRAPPE KAMERMEERDERHEID Warm weer is óók niet alles mm „JE BENT EEN LEUGENAAR" Horse Guard Zal kabinet toch aftreden? VRIJDAG 4 JULI 1958 WIE DREIGDE MET EEN BOM AAN ENGELSE KUST? V Sovjets geven Foreign Office foto-copy van brief uit Ipswich Voorgestelde financiële compensatie Jiet uiterste" Slotvergadering militaire ambtenaren In havenwijk van Tripoli Tweede succes der regeringstroepen in drie dagen (na liet ongeluk) G - :'lr mm Prof. Romme vroeg interpellatie aan «•««ZCÏJL 'f '/'/M V'/W'D HET WEER VOOR MORGEN A'iuCTMM/i'W WEINIG VERANDERING nieuwe amsche courant Generaal De Gaulle heeft gislernamid- dag, op de laatste dag van zijn verblijf in Algerije, geweigerd een delegatie te ontvangenvan het Algerijnse comité de salut public. Enkele leden van dit comi té waren naar het zomerpaleis in Algiers gekomen om de gcneraal-premier te spre ken. Toen zij aan de ingang wachtten, kwam de parachutisten-generaal Massu, die de leiding van het comité heeft, naar hen toe om hen mee te delen, dat De Gaulle het „te druk" had. Ook een dele gatie van de vakbonden slaagde er niet in tot de generaal door te dringen. Een lid van De Gaulles gevolg legde aan journalisten uit, dat de generaal verschei dene audiënties had moeten laten afzeg gen, wegens gebrek aan tijd. Naar verluidt zijn enkele leden van het comité over de weigering van De Gaulle bijzonder ontstemd. Het is nu niet bekend hoe De Gaulle heeft gereageerd op de motie, die gisteren door het comité was opgesteld en waarin de generaal-prcmier om „meer duidelijkheid" werd gevraagd. Generaal Massu is intussen gisteren wel door De Gaulle ontvangen. Toen men hem vroeg of dit geschiedde in zijn hoedanig heid van voorzitter van het comité of in die van officier, antwoordde Massu. dat hij verscheidene militaire en burgerlijke functies heeft en dat hij was ontvangen als „generaal Massu" De Oostduitse regering heeft de Bel gische straaljager, die enkele dagen geleden de koers kwijtraakte en toen boven de Russische satellietstaat tot landen tverd gedwongen, weer vrij gegeven. Per truck mocht de machine naar België terugkeren. Totale integratie' Afgezien van de ontstemming in de ge lederen van de extreem-rechtse suppor ters van het comité, verwacht men ook, dat de radiorede, die De Gaulle kort voor zijn thuisreis naar Parijs heeft gehouden, onrust onder de ultra's zal veroorzaken. De comité's hebben geëist, dat De Gaulle nu onmiddellijk de „totale integratie" zal proclameren. De Europese kolonisten me nen, dat dit de enige mogelijkheid is om de stemmen van de één miljoen Europea nen in Algerije (versterkt dus met die van de totale Franse bevolking in het moederland) te laten opwegen tegen de stemmen van de negen miljoen Algerijn se mohammedanen. Bij een totale inte gratie staan 54 miljoen Europeanen te genover 9 miljoen mohammedanen, bij een zekere autonome status voor Algerije wordt de verhouding Europeanen-moham medanen 1:9. En dat maakt beduidend verschil. De Gaulle nu heeft t.a.v. de kwestie van de „totale integratie" in zijn rede alleen maar gerept van de nood zaak voor de bevolkingen van Algerije en Frankrijk om „broederlijk verenigd" te zijn. De kolonisten beschouwen deze aanduiding bepaald als een onvoldoende weergave van hun verlangens. Voor het overige heeft De Gaulle giste ren aangekondigd, dat hij heden nog de besluiten zou doen publiceren, waarbij één enkele kiezerslijst voor de komende verkiezingen in Algerije wordt opgesteld. Er zal één kiescollege voor geheel Alge rije komen en mohammedaanse vrouwen zullen normaal stemrecht hebben. Ontwikkelingsplannen Vee1 enthousiasme heeft De Gaulle in Algerije gewekt met zijn belofte, dat de Franse regering 15 miljard frank zal uit trekken voor de nieuwbouw in Algerije. Het program voor de woningbouw zal worden verdubbeld. Voor het einde van het jaar zal men beginnen met nieuwe, grote industriële projekten. Het land- bouwschema zal worden gemoderniseerd, met name wat irrigatiewerken betreft. Het onder wijsprogram zal worden uitge breid, zodat alle Algerijnse kinderen zon der uitzondering naar school zullen kun nen gaan. „Frankrijk wil op deze bodem een groot vernieuwingsplan ten uitvoer brengen, dat ons tot ons doel zal voe ren en waarin iedereen zijn deel zal heb ben. Voor alles moet iedereen zijn brood met arbeid kunnen verdienen", aldus De Gaulle Gisteravond is De Gaulle, vergezeld van minister Mollet. per „Caravelle" op Orly bij Parijs teruggekeerd. Van daag zal hij minister Dulles ontmoeten, die hedennamiddag uit Washington in de Franse hoofdstad zal arriveren. Briefschrijver dreigde i zullen vinden. De brief was te Ipswich gepost. .Een vertegenwoordiger van het Rus-1 toevlucht op de Russische s'sche persbureau Tass heeft op gezag fan de Russische ambassade in Londen Bisteren verklaard dat een Russische func tionaris op het Britse ministerie van buitenlandse zaken een "otokopie van een anonieme brief heeft overhandigd, waar in de schrijver dreigt hen atoombom na bij de Engelse kust te zullen laten vallen. De brief hret afkomstig te zijn van een Amerikaanse pih.ot die in Engeland ge stationeerd is. Hij en zijn bemanning wil len tijdens een rouünevlucht „ergens bo- ven de Noordzee niet ver van de Engel se kust" de bom laten vallen. De brief, °ndertekend met „hoogachtend W" was Bericht aan de Russische ambassadeur in Londen, Jakob Malik. „W" schreef verder: „Ik kan uw land erg van dienst zijn en ik ben vastbeslo ten zulks spoedig te doen. Het is nu tijd °m tot daden over te gaan, nu Dulles de NATO weigeren de goede wil van de Russische leiders te accepteren Dc schrijver voegde era- toe, dat zUn doel ver genoeg van de Engelse bust zou liggen „opdat niet teveel men sen erbij om het leven zullen komen. °nze dag zal kort na de eerste juli val len". De anonieme steller van de brief 'chrijft het verder een natuurlijke zaak te vinden, dat hij en zijn bemanning een De 43-jarige Martin Sommer, bijge naamd „de beul van Buchenwald", is bisteren te Bayreuth tot levenslange ^Wangarbeid veroordeeld wegens moord np 25 gevangenen in het concentratie kamp Buchenwald in de tijd van de nazis. Sommer was van 1937 tot 1943 "cwaker in het kamp. De veroordeelde zal in hoger beroep ®aan. Levenslange dwangarbeid is de "W-'aarste straf die de rechtbank kon Uitspreken, ambassade op 28 juni Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht verklaarde, dat hij niet veel waarde hecht aan de anonieme brief. De Amerikaanse vliegvelden in het gebied van Ipswich worden alleen door jagers gebruikt, aldus de woord voerder. Hij voegde hieraan toe. dat ja gers wel bommen aan boord kunnen hebben, maar dat zij slechts bemand worden door één militair en dat het niet mogelijk is voor een man om een dergelijk wapen te lanceren. „Onze voorzorgmaatregelen zijn zo danig, dat één man zoiets nooit doen kan", aldus de woordvoerder. Het Foreign Office bepaalde zich er toe mee te delen, dat „de zaak onder zocht wordt". 9?J In het Carltonhotel te Amsterdam is gisteravond een buitengewone algemene vergadering gehouden van de Vereniging van K.L.HI.-vliegers, die tot diep in de nacht duurde en op verzoek van 26 leden was uitgeschreven. Ter vergadering wa ren 158 leden aanwezig en 29 vliegers had den aan collega's een machtiging verleend voor het uitbrengen van hun stem. Niet akkoord De bedoelde 26 hadden medegedeeld, dat zij niet akkoord gingen met het tot nu toe gevoerde beleid van het bestaur en drongen aan op een scherpere actie van de zijde van de vereniging. Dit voorstel werd met overgrote meerderheid verwor pen. Volgens inlichtingen, van bestuurs zijde verkregen, was meer dan negentig procent van de aanwezige leden tegeneen scherpere actie gericht. Een tweede resolutie werd aangenomen met 162 stemmen vóór, 9 tegen en 16 ont houdingen (hierbij zijn ook gerekend en kele leden, die wegens het vergevorderde uur de vergadering inmiddels hadden ver laten). De tekst van deze resolutie luidt als volgt: Ondanks de direcfiepolitiek van eenzjj- dig veranderen van arbeidsvoorwaarden en het gebrek aan initiatief van de direc tie om de problemen, waarvan gewag werd gemaakt in de verklaring, die tot de staking leidde, tot oplossing (e brengen en ondanks de houding van de directie ten aanzien van de paragraaf over ran cune in de overeenkomst, die de staking Venlo is gisteren de algemene ver kering van „St.-Martinus", de Ned. Jya'h. Ver. van militaire ambtenaren be- ftden de rang van tweede luitenant, be- 'hdigd. Het drukst besproken onderwerp v as het voorstel van de afdeling 'sGra- ?nhage om de band tussen de vereni- 'nË met de K.A.B. te verbreken, omdat /ederzjjds voor deze binding weinig in- resse zou bestaan en de aansluiting bij t® K.A.B. voor „St.-Martinus" weinig be- - kenis zou hebben. Dit voorstel werd ver- ®rPen. Van de54 afdelingen stemden -•een Den Haag, Bergen op Zoom, Weert, °'ke en Ede vóór. had de voorzitter, de heer L, gin standpunt van het bestuur toe- ®®"cht. De afdeling 'sGravenhage kwam ^volgens met een motie, waarin het ®stuur werd uitgenodigd een commissie Vormen, die op korte termijn .verslag zou dienen uit te brengen over een on derzoek naar de wenselijkheid om de be staande betrekkingen met de K.A.B. al dan niet te handhaven. Deze motie kreeg geen steun. Verder kwam de viering van het vijftig jarig bestaan van de vereniging, in sep tember 1961 te 'sGravenhage ter spra ke. Besloten werd om, met ingang van dit jaar, jaarlijks 10.000 voor deze feest viering te reserveren. Aalmoezenier Schoonebeek, geestelijk adviseur van de vereniging, kwam terug op het woningvraagstuk met de speciale aspecten, welke het voor de militair heeft. Deze twede vergaderingsdag was in gezet met een plechtige Hoogmis in de St.-Martinuskerk te Venlo, welke door mgr. Van Straelen, hoofdlegeraalmoeze nier, werd opgedragen en tijdens welke stafaalmoezenier Verhoeven een predika tie hield. beëindigde, en voorts ondanks het ver- zmm van tje directie samen te werken om gebruik te maken van de gunstige situatie, die na de beëindiging van de staking bestond, zouden de vliegers, le den van de Vereniging van K.L.M.-vlie- gers, ongeacht rang, functie of nationali teit, een bewjjs van de bereidheid van de directie van de K.L.M. om met hen samen te werken in het scheppen van de juiste atmosfeer, benodigd voor het vestigen van pen gezonde arbeidsverhouding, toe juichen. De leden hopen, dat deze samenwerking zal leiden tot wederzijde vertrouwen, waardoor de KLM in staat zal zijn de huidige moeilijkheden te overwinnen en met gunstig gevolg de problemen van de toekomstige jetoperation (het in gebruik nemen van de straalverkeersvliegtuigen) aan te pakken. Redenen, waarom de leden hebben besloten, teneinde het huidige conflict op te lossen en de mogelijkheid te scheppen tot toekomstige saamenwer king. het bestuur te machtigen: 1. De overeenkomst voorgesteld door de bemiddelaars van de Stichting van de Arbeid af te sluiten met die amendemen ten, die noodzakelijk worden geacht ter bescherming van hun toekomst; 2. de directie mede te delen, dat een realistische en eerlijke houding ten aan zien van bestaande en toekomstige pro blemen zoals ..crewcomplemcnt" en con dities voor „ietoperation" essentieel is voor het herstel van de good-will en het vertrouwen voor onze gemeenschappe lijke welvaart." Ter toelichting van een en ander werd van bestuurszijde o.m. met klep be toogd, dat de partijen het weliswaar eens zijn over het financiële gedeelte van het te sluiten akkooord. maar dat de vliegers de enige tijd geleden inge diende amendementen op de ontwerp overeenkomst belangrijk achten. Deze zouden volgens het bestuur van de ver eniging geen financiële conseauenties voor de maatschappij hebben. De vlie gers ziin ervan overtuigd, dat. de finan ciële compensatie, waartoe de directie zich bereid heeft verklaard (de zgn. vier-procent-regeling) het uiterste is, waartoe op dit ogenblik kan worden overgegaan. Overeenstemming omtrent de ingediende amendementen, waarom trent de onderhandelingen voortduren, achtte men noodzakelijk alvorens zou kunnen worden gesproken over een de finitief akkoord. Een volgende bijeenkomst tussen be middelaars, directie en vliegersdelega tie is nog niet vastgesteld, maar zal binnenkort worden gehouden. Wel kon men mededelen, dat dinsdag jl. een bij eenkomst tussen bemiddelaars en direc tie heeft plaats gehad, waarop de amen dementen zijn behandeld, "trïsSPSr" rachlwagens vol met vrouwen en kinderen verlieten gisteren de havenwijk van Tripoli na een belegering van 55 dagen, die gisternacht eindigde door een aanbod van de rebellen om het vuren te staken. De weerstand in de beide andere centra van verzet, het gebarricadeerde Mo hammedaanse deel van de stad op een mijl afstand van de haven en het verzets- eontrum in de heuvels, van waar men op de stad neerkijkt, is echter nog niet gebroken. De, wat in werkelijkheid mag genoemd worden, overgave van de rebellen in de havenwijk is het tweede grote succes van de regeringstroepen in de laatste drie dagen. Het eerste was het afslaan van de aanval der Druzen-opstandelin- gen, die enige dagen geleden vanuit het zuiden naar de hoofdstad Beiroet op rukten en op een afstand van zeven mijl van de internationale luchthaven van Beiroet werden teruggedreven in hun bergstellingen. In de havenwijk werden gisteren de witte vlaggen uitgestoken, nadat kolonel Anwar Karam, de Libanese legercommandant van Tripoli, ongeveer honderd huizen had verwoest, die door de rebellen werden gebruikt als sluipschutters- posten. Technisch bestaat er nu een wapenstilstand in de havenwijk, maar in feite is er sprake van een overgave, waarbij de opstandelingen echter, door de formule van het staken van het vuren te gebruiken, hun gezicht hebben gered. De havenwijk is vanaf het begin van de opstand beschouwd als het symbool van de strijdende oppositie. Tyfus in Beiroet In de stadsdelen van Beiroet, die door de opstandelingen zijn bezet, zijn vele ge vallen van tyfns geconstateerd. Men had het uitbreken van deze ziekte reeds verwacht, aangezien de gemeentereiniging niet in deze stadswijken kan komen. Volgens het blad „Oriënt" hebben de opstandelingen contact opgenomen met het gemeentebestuur, dat beloofd heeft ontsmettingsmateriaal te zullen sturen. Leiders der opstandelingen hebben de be volking opgeroepen met de gemeenterei niging samen te werken en het vuil uit de straten te verwijderen. De minister van Voorlichting, Klovis el Khazan, heeft gisteren te Beiroet na een kabinetszitting verklaard, dat de eni ge manier om de infiltratie van wapenen en manschappen uit Syrië stop te zetten was het zenden van een intern tionale po litiemacht naar Libanon. Dit is de eerste maal, dat een Libane se minister deze mening heeft uitgespro ken. Andere ministers, van wie werd be richt, dat zij dit ook hadden gezegd, ont kenden dit later. Zondag 13 juli a.s. wordt in Civitas Dei op de Wereldtentoonstelling in Brussel een internationale KAJ-dag gehouden. Hieraan zal ook worden deelgenomen door een Nederlandse delegatie. Voorts zullen o.m. Frankrijk, België en Duits land op deze dag vertegenwoordigd zijn. De Internationale Dag valt samen met een vergadering, die rond deze datum door het Internationale Uitvoerende Co in i té van de KAJ wordt gehouden, zodat dus in dit comité hebben namelijk vele landen een vertegenwoordiger een in ternationaal gezelschap deze gebeurtnis zal meemaken. Het programma .vermeldt o.a. een tweetal toespraken door mgr. Cardijn en door de Belgische nationale voorzitster, 's Middags om een uur wordt in de Civitas Dei een plechtige hoogmis opgedragen. De atoomreactor in de plutoniumfabriek te Windscale, die het vorige jaar bij een brand werd beschadigd, zal waarschijn lijk niet meer op gang worden gebracht. Dit heeft een lid van het Britse publiek rechtelijke orgaan voor de Atoomener gie, Cook, gisteren te Londen op een persconferentie meegedeeld. Het op gang brengen van de tweede reactor, die na het ongeluk tot stilstand is gebracht zal ongeveer 5.000.000 gulden kosten. mtgmpv'W'? y Mm&mm :-S m - -•• Gisteren werd op de vliegbasis Soester- berg de generale repetitie gehouden voor het grote vliegfeest, dat morgen aldaar zal worden gehouden. Belgische vliegtui gen in actie boven het vliegveld. Met een bijzonder krappe meerderheid heeft de nieuwe Belgische regering van prof. Gaston Eyskens gisteren het vertrouwen van het parlement verkregen. Honderdendrie stemmen van CVP-afgevaardigden plus de steun van het ene lid in het parlement van de Vlaamse Volksunie en van twee liberalen, de heren Van Glabbeke en Lahaye, waren voldoende tegenover de 104 socialistische en liberale tegenstemmen. De uitslag bleef tot het laatste toe onzeker, omdat het in het debat niet duidelijk werd of de CVP de stem van de Vlaamse Volksunie en de onontbeerlijke steun van enige liberalen zou krijgen. Het resultaat van de stemming veroorzaakte een groot tumult in de Kamer. De liberale oud-minister Van Glabbeke, die burgemeester van Oostende is, lokte nog een rel uit door zijn eigen partij van Macchiavellisme te beschuldigen. De gehele liberale fractie met uitzondering van Lahaye en Piron verliet daarop de Kamer. Hoge temperaturen hebben de sneeuw in de bergen in Noorwegen snel doen smelten. Het gevolg is, dat zware overstromingen het de mensen bijzonder moeilijk maken. Hier een foto uit het siuiden, waar het water fel over een van de hoofdwegen gutst Zetel 3 Eur. gemeenschappen De katholieke fractieleider prof. mr. C. P. M. Romme heeft gisteren in de Tweede Kamer verlof gevraagd de minister van Buitenlandse Zaken te mogen interpelle ren over de stand van zaken bij het vast stellen van de definitieve zetel voor de drie Europese gemeenschappen. De Kamer zal aanstaande dinsdag over deze aanvraag beslissen. In Londen is dezer dagen het ongehoorde gebeurd: een Horse Guard heeft, terwijl hij op wacht stond, zich bewogen en gesproken. Het gebeurde in Whitehall' 's middags tegen vieren. Een groepje Ame rikaanse toeristen stond te wachten op het aflossen van de wacht. Een gids vertelde: „Deze guards zijn de beste soldaten van Engeland, met de zwaarste discipline ter wereld. Zij kunnen meer dan een uur on beweeglijk staan en ook hun paard stilhouden". Toen gebeurde het. De guard die vlakbij te paard onbeweeglijk had staan schitteren in de zon, met zijn gouden helm, pluimen, borstkuras, scharlaken tuniek en smetteloos witte broek, liet zijn paard een stapje vooruit doen, wees met zijn zwaard naar de gids en zei duidelijk: „Je bent een leugenaar". Toen sloeg de klok vier uur en werd de wachtpost afgelost door een ander levend standbeeld. De gids heeft direct een klacht ingediend. Het Britse ministerie van oorlog stelt een onderzoek in Het is intussen niet zeker, of de Bel gische regering zal aanblijven. Na de stemming verklaarde premier Eyskens. dat hij nu de Senaat (waarin de CVP een meerderheid heeft) om het vertrou wen zal vragen, doch dat de regering zich daarna „met het oog op de bijzon dere omstandigheden, waaronder vrij het vertrouwen van de Kamer kregen, op haar positie zal beraden". Men acht dit een aanwijzing, dat de premier de behaalde meerderheid in de Kamer on voldoende zal achten om in functie te blijven. De vraag is dan of de CVP alsnog tot een coalitie met de liberalen kan komeu. Deze laatsten zullen misschien zo te kent Reuter hierbij aan hiertoe be reid blijken als de liberale vakorgani saties als gelijkwaardig met de socia listische en katholieke worden erkend. Voor de stemming had premier Eyskens nog eens tot de oppositie gezegd: „Ik reik u nog steeds de olijftak. Het hart is er niet bij, heeft de heer Buset (soc.) gisteren nog gezegd. Maar waarom zou den wij geen verstandshuwelijk aan gaan? Ik zou hier de volgende leuze aan de wand willen zien prijken: „Onze tegenstanders van gisteren zullen onze bongdenoten van morgen zijn." Wij hebben onze verantwoordelijkheid aan vaard, gij moet nu de uwe aanvaarden Mocht een laatste poging om tot een coalitie te geraken ook mislukken, dan lijkt Kamerontbinding, gevolgd door nieuwe verkiezingen, de enige uitweg. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking. daarna opklaringen mt in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordwes telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterc'ag 5 juli: zon cp 4.26, onder 21.02; maan op 22.49, onder 9.25.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1