MENSEN aan het vakantiefront HET MARIONETTEN- THEATER Bn*man Een niet alledaagse tentoonstelling Vrouwenvaria Wie naar Terschelling wil.... I r v. Ij* van Bert pr'T.i MEISJE UIT DE PAPIERWINKEL J Onze zomeropruiming begint 15 juli Nylon-lokken moet moedig zijn als een ontdekkings reiziger Reserveringen vanaf 8 juli Aan de Torenlaan te Blaricum is het marionettentheater van Bert Brugman gevestigd, in een groot huis met een rieten dak waar wij worden ontvangen in een atelier. Het huis ligt te midden van een weelderige bloementuin. Toen wij er een bezoek brachten, stonden er twee grote vrachtauto's op de weg. De ene is een speciale voor de familie Brugman gebouwde wagen die erop is ingericht het hele gezelschap te vervoeren. Met die vrachtauto's rijden de zonen van Bert Brugman stad en land, en ook wel het buiten land, af, om het marionetten theater aan het volk te verto nen. Maar een hote! met zelfbediening! Ingewikkelde affaire Doe het zelf. Kurhaus J.c. van Lieshout zoon n.v. COMPLETE WONINGINRICHTING VAKANT1EV1EREN is heertijk, maar denkt u om de „papier winkel". Paperassen worden geëist door de douane, de kamp- controleur en al die andere lieden, met wie u straks tijdens uw trip te maken zult krijgen. Denk daar niet te licht over. Een ver- deten paperasje .kan een Italiaan inspireren tot een onherroepelijk véén, wanneer u zijn'land wilt binnenkomen en meestal valt er dan weinig aan te doen. Een tip van mejuffrouw E. Overwijn van de afdeling grensdocumentatie van de A.N.W.B. is daarom zeer belangrijk. Zij heeft al die documenten voorradig, die u van plan bent te vergeten. OOK AL WEER een apart vak, lastige, vaak eigenwijze mannen vertellen dat je voor Spanje toch kerkelijk nog. een internationaal rijbewijs nodig hebt. Ja, maar ik heb gelezen, dat dat Met meer hoeft. Toch doen mijnheer, in de bin nenlanden hebben ze nog geen in structies hierover gekregen en het is beter alle narigheid te vermij den. Nou, als u het dan beter weet. Maar neem van mij aan, dat ze bet beter weet. Achter haar staat een complete staf, die dagelijks al le veranderingen in de grensvöor- schriften bijhoudt. Voor Zwitserland is een carnet of triptiek vereist voor caravans.. Komend uit België mag voor 150 gulden aan reissouvenirs en le vensmiddelen worden meege brachtSinds 1 april is voor Denemarken geen carnet of trip- riek meer nodig. Het zijn allemaal antwoorden op vragen, die tientallen malen per dag worden gesteld. Grensbepalin gen worden wel eens gewijzigd, vandaar de strenge administratie van alle wetten en wetjes. Heus, juffrouw Overwijn weet het beter. JA, DE MANNEN zijn wei eens lastig. Daarom sturen zij vaak hun vrouwen om naar de grenspapieren te informeren; charmante, vriende lijke dames voor wie de formulie ren echter een vreemd, volkomen onbekend wereldje is. Ook zij wor gden geholpen. Kijk, mevrouw, voor België hebt u alléén de groene baart nodig. De groene wat De groene kaart, die ziet er zo Uit. O ja, warempel, hij is groen.... Lacht u er maar om. De vol gende week is het echtpaar trots op stap naar het buitenland en de grenzen ontsluiten zich voor hen als pas-geoliede deuren. GEKKE VRAGEN? Nou en of! Zeker, de meeste klanten zijn au tomobilisten, scooterrijders of bromfietsers, die hun papierwinkel Willen regelen, maar dezer dagen kwam er een heer, die met paard en wagen naar Duitsland wilde. Welke papieren hij daarvoor no dig had. Natuurlijk ligt daarvoor geen gedrukt formulier klaar, zelfs geen gestencild formulier. Zelden gaan heren met paard en wagen naar het buitenland en heel zelden naar Duitsland. Vandaar dat me juffrouw Overwijn even moest zoeken voor ze drie kantjes had volgeschreven met de instructies, die de mijnheer met zijn 1 pk aanrijding of ongeval met alle ge volgen van dien, de dupe worden van diefstal, brand of onbekend heid met de plaatselijk geldende voertuig nodig had. Voor 300 moto rische pk's he^ft men geen inen- tingsbewijs nodig, voor één natuur lijke pk wel. Och, het is maar een weet. WELKE reisdocumenten heb ik nodig voor mijn hond? En voor mijn kat? En voor mijn hamster? worden door motorpech of ziekte, het slachtoffer worden van verkeersvoorschriften, dat alles brengt u in het buitenland dubbel in verlegenheid. Is uw vakantie budget berekend op het betalen van deze reparaties, het naar huis la- ten vervoeren van uw zwaar ge- havende voertuig, het betalen van invoerrechten bij „total loss", het voldoen van dokters- en zieken huisrekening. Ja, met al deze din gen hebt u rekening te houden. Wie helpt u, wanneer u in het bui tenland in moeilijkheden komt, wanneer u denkt, dat een garage houder u te veel wilt laten beta len? Als vreemdeling staht u al leen. Niemand kent u en misschien begrijpt men u niet of maar half. SOMBERE KLANKEN, niet erg opwekkend voor de man, die juist juichend op het punt stond om met vakantie te gaan. Maar broederlijk wordt hem de hand op de schouder gelegd. Hier, neem een reis- en kredietbrief mee, een thans weinig kostbare, maar straks wellicht heel kostbare be scherming. Tipsinformaties.. vaste handen die leiding geven in de paperassendoolhof. Een van die handen behoort aan mejuffrouw Overwijn, ook een soldaat aan het vakantiefront. Het meisje uit de papierwinkel, dat de formulieren verzorgt voor een deel van ons na tionale toeristenlegioen sturen soms duizenden brieven. Zij vergasten Bert Brugman op tal van tekeningen. Bert Brugman heeft in zijn ma rionettentheater iets geheel nieuws, dat uniek is in geheel Europa en in de gehele wereld. Er is dan ook op deze vinding octrooi aangevraagd en verkregen in verschillende landen. Alle lichaamsdelen zitten niet meer met touwtjes vast. Wij weten niet precies, hoe het allemaal werkt. Maar wij amuseerden ons met de pop van een oude man, die zich be denkelijk over het hoofd strijkt. Bert Brugman hield zelf zijn hand onder de kleding van deze man en hield diens hoofd vast met een daar voor speciaal aan het hoofd vastge maakt onderstuk. De poppen die moeten zingen hetgeen de geluids band doet hebben beweegbare monden. Wij zagen een kleurige juf frouw die Rosine was uit de Barbier van Sevilla. Niet alleen voor kleine kinderen speelt Bert Brugman. Er worden vertoningen gegeven op middelbare scholen, en op seminaries en voor verenigingen. Op die manier werd het marionettentheater hét middel om de opera uit de grote steden ook op het platteland te brengen. IN TE Bert Brugman met zijn Figaro Opera en kindervoorstellingen Carzon beschilderde deze frigidaire voor de tentoonstelling „Schoonheid van dagelijkse gebruiksvoorwerpen op de vorm gelet. En niemand zou het b.v. in ER IS een tijd ge weest, nog niet eens zo lang geleden, dat van ieder gebruiksvoorwerp een kunstwerk werd ge maakt. Het eenvoudigste zoutvat, dat uitsluitend in de keuken een plaats vond, was kunstig uit hout gesneden; of het een stoof of een haar borstel was, alle voor werpen die de mensen dagelijks gebruikten wa ren tot iets moois ge maakt. Naarmate meer op de utiliteit werd ge let, werden de voorwer pen eenvoudiger, tot na 1945 weer het verlangen groeide om zich door mooie gebruiksvoorwer pen te omringen. Maar nu wordt voornamelijk zijn hoofd halen ,om meubelen te laten deco reren door bekende schilders en beeldhou- wers. Van de oudheid toi lange tijd na de Renais sance was dit wel de gewoonte. Hebben Leo nardo da Vinci en Ra phael geen pullen gede coreerd die een plaats vonden bij heelmeesters en kruidenvérkopers? OM HET FRANSE comité tot steun voor kinderen te helpen is een van de leden daar van op de gedachte ge komen die langvergeten traditie weer in het le ven te roepen. In vroe gere tijden, zo zegt het comité in een circulaire hebben de mensen de voorwerpen die hen da gelijks omringden zo mooi mogelijk willen maken, waarom zouden wij dat ook niet doen? Een van de belangrijk ste dingen in een huis houden leek de ijskast. De General Motors in Frankrijk gaf er een aantal van ten geschen ke en bekende schilders onder wie Bernard Buf fet en Leonor Fini toon den zich bereid ieder een frigidaire te decoreren Jean Cocteau bleef niet achter en nam er ook een voor zijn rekening Iedere schilder werd geheel vrij gelaten in dc uitvoering; er waren ar tiesten die een poëtisch landschap op de deur van de ijskast schilder den, anderen vonden een miserabel visje oi een dikke varkenskop meer toepasselijk- Leo nor Fini zocht haar heil in het afbeelden van haar twee witte poesen en Jean Cocteau bracht met enkele lijnen een griezel van een gezicht op de deur, dat iedere keer als de huisvrouw haar ijskast'opent, haar hol aan zal staren. OP HET OGENBLIK zijn deze ijskasten ten bate van het Kinderco mité in de meest beken de kunstzaal van Parijs te bezichtigen, daarna worden ze in New York tentoongesteld, om ten leste in Parijs bij opbod verkocht te worden en de opbrengst zal tussen het comité en de arties ten die de ijskasten be schilderden verdeeld worden. Als monsieur de door Bernard Buffet gede coreerde ijskast aan zijn vrouw cadeau geeft, moet het voor madame een hard gelag zijn het ding in de keuken te zetten. Wie weet, misschien wordt het wel mode de beschilderde frigidaire een ereplaats in de salon te geven, midden tussen de Louis XVI-meubel- tjes. DINY K—W Mag mijn kanarie het land uit? Neen, uw kanarie mag niet het land uit. De vragen regenen onaf gebroken door. Mensen, die van Plan zijn toerist te worden, hebben hun eigen problemen, grote pro blemen vaak, en het is de taak van he afdeling grensdocumentatie daarin licht te brengen. MIJNHEER, u gaat op reis door het buitenland. Maar heeft u wel eens goed nagedacht. Overvallen MAURITSWEG 42 a ROTTERDAM TELEFOON 129134 Het huis is volgestouwd met de 500 poppen en de decors van het theater, die alle door Bert Brug man en zijn vrouw zelf zijn ont worpen en soms ook door kunste naars van naam. Het is met het ma rionettenspel een vreemde geschie denis. De Nederlandse auteurs schrijven er gewoonlijk niet voor en de spullebaas moet maar zien, hoe hij aan stukken komt. Bert Brugman schrijft ze soms zelf en dat doet ook het marionettentheater in Antwer pen. Alle marionettentheaters zowel in het binnenland als in het buitenland zitten met de moeilijkheid, dat zij geen stukken - vinden. Wij kennen allemaal het uit den treure ge speelde verhaal van Jan Klaassen en Katrijn. In Frankrijk bestaat een stuk van Paul Claudel en het Ant werpse marionettentheater voorziet zelf in de behoefte. In Engeland, dat een rijke reputatie heeft op het ge bied van vertellen, bestaat niets voor het marionettentheater Men moet bij andere kunsten lenen om het marionettentheater te voorzien. Vaak doet men dat bij het toneel en de opera. Bert Brugman doet het bij de opera en het is een belangrijk voordeel, dat de opera, die oudtijds alleen in de grote steden te zien was, nu ook naar het platteland komt. Er zijn grammofoonplaten genoeg, die grote stukken uit de opera ten ge hore brengen. Brugman speelt de oer-Faust, de Parelvissers en de Barbier van Sevilla. De laatste tijd is hij bezig met de Barbier van Bag dad, dat honderd jaar geleden ge schreven werd door Peter Cornelius, de secretaris van Chopin. En voor de televisie heeft Bert Brugman de avonturen van Dappere Dodo in het jeugdprogramma en de kinderen vinden het prachtig. Telkens wordt er opgebeld door jeugdige kijkers die om Dodo vragen. De kinderen IN TWEE van Londens vooraan, staande warenhuizen, evenals in Blackpool, demonstreert mevrouw Margaret Cole haar experimenten met vals haar van nylon. Een geheel nieu we, goedkope sortering krullen, lok ken en wrongen, die gegarandeerd de meest scherpe kenner van het schone geslacht om de tuin leiden. Zo is het mogelijk voor enkele guldens een lok nylon te kopen precies in de kleur ge verfd die men bij een avondjapon wenst te dragen. Voor een tientje krijgt men een hele streng in de kleur van het eigen haar of daarmee con trasterend. En voor vijfentwintig gul den een pruik, zo mooi, dat een En gelse rechter er verlegen van wordt. Mevrouw Cole is rêeds een post orderbedrijf begonnen, zodat de klan ten onder bijvoeging van een slier tje haar hun wensen ook schrifte lijk kunnen kenbaar maken. Ze ge bruikt zes basiskleuren voor haar standaardmonsters. Door menging hiervan kan iedere natuurlijke haar kleur worden bereikt. Andere kleuren ontstaan door het gebruik van spoe lingen. LUCIENNE Van onze speciale verslaggever TERSCHELLING, juni. Als men ontdekkingsreiziger wil worden, behoeft men beslist niet meer naar de een of andere ondoordringbare jungle in Afrika te gaan. Men heeft ook geen tropenhelm nodig, noch een geweer, waarmee olifanten afdoende kunnen worden bestreden. Ontdekkingsreizigers in spé kunnen rustig volstaan met een reis binnen de grenzen van ons eigen dierbare vaderland. Toegegeven, gevaarlijke ontmoetingen met leeuwen, tijgers of andere griezels, zult u op deze reis niet krijgen, maar moeizaam is de tocht zeker. Probeert u het maar eens, om een reis naar Terschelling te maken. Wij hebben het in de afgelopen week geprobeerd en we moeten, met de hand op ons nog onrustig bonkend hart, verklaren, dat het een reis is geworden, die ons nog lang zal heugen Maar, als de reis lukt en die kans zit er voor mensen, die over een flinke dosis doorzettingsver mogen, ondernemingslust en over de nodige tijd beschikken écht wel in dan komt men op een paradijselijk eiland. Want op Ter- scheling kan men urenlang dwa len door bos en duin, langs een prachtige zandstrook, zo maar, urenlang, zonder ook maar één me. demens te ontmoeten. Hier kan men werkelijk zichzelf zijn, zonder bang te hoeven zijn, onverhoeds van achteren te worden gegrepen door een bromfiets of een ander lawaai-ding, die nu eenmaal tot dc zegeningen van die hyper-moderne twintigste eeuw behoren. Op Terschelling ziet het er naar uit, of de tijd heeft stilgestaan. Die suggestie, die men maar al te graag de kans geeft, bezit van Uw geest te nemen, is echter ver bezijden de waarheid. Want Terschelling is wel een oord, waar het voor mensen met gespannen zenuwen en derge- geljjke minder plezierige kwa len goed toeven is, maar daar naast is Terschelling toch ook weer zo met de tijd meegegaan, dat het trots kan wijzen op een hotely dat enig in zijn soort in Europa is. Op Terschelling staat namelijk het hotel „Victoria", een zelfbedie ningshotel. Het is voor deze Euro pese primeur, dat wij op ontdek kingreis naar het eiland zijn ge gaan. De enige mogelijkheid om Ter schelling te bereiken is een reis per boot. In uiterste noodzaak bij ernstige ziektegevalen of derge lijke kan er ook een helikopter worden ingeschakeld, maar voor een normale overtocht kan men van dit luchtvaartuig geen gebruik maken. Die boot vertrekt vanuit Harlingen, van het westen uit ge rekend al een aardig stukje uit de buurt. Maar goed, hier valt nog overheen te komen, omdat de kilo meters, die ons van dit plezierige Friese 'stadje scheiden, comfortabel per trein of auto zijn af te leggen. Maar als men eenmaal in Harlin gen is dat overigens, tussen twee haakjes, zich allerminst Fries, maar veel meer „Hollands" voelt, reden waarom er praktisch geen woord Fries wordt gesproken dan wordt het eerst écht moeilijk. De boot heeft namelijk de on plezierige gewoonte slechts enkele malen per dag heen en weer te va ren. In de komende weken komen er wel iets meer tochten bij, maar op het ogenblik kan men alleen maar of 's morgens vroeg óf 's mid dags de oversteek wagen. Wil men 's morgens mee, dan moet men de dag tevoren al met de trein ver trekken, anders mist men letterlijk en figuurlijk de boot. De middag- tocht kan men natuurlijk wel ha len, maar dan moet men niet de zelfde dag nog terug willen, want dat is uitgesloten. Zijn auto kan men meenemen tegen het lieve sommetje van 25.- per retour maar het verdient dan echt wel aanbeveling, de nodige weken vooruit een plaatsje te bespre ken Heeft men alle verwikkelingen, die een bootreis naar Terschelling tot een bijzonder ingewikkelde af faire maken, op een redelijke ma nier uit de knoop gehaald, dan is het helemaal niet vreemd, als er een lichtelijk rood hoofd en een in versneld tempo dreunend hart zijn overgeblevenHet is werkelijk wel nodig, dat men een reis naar het eiland van te voren goed or ganiseert, anders is de tocht bij voorbaat al tot mislukken ge doemd Maar, vooruit, ondanks het rode hoofd en het snel kloppende hart, is men dan op Terschelling gearri veerd: bij het hotel „Victoria", waarom in feite de reis is begon nen. Want dit hotel, dat sinds enkele weken voor het publiek geopend is, neemt een bijzondere plaats in in het vaderlandse hotel-wezen. Hier, in Victoria, zal men namelijk geen buigende, zwart-gerokte kelners tegenkomen, geen juffrouw, die 's morgens op een ontstellend vroeg uur uw schoenen met een vers laagje smeersel komt bedekken, geen juffrouw, die de lakens en slopen van uw bed in onberispe lijke vouwen strijkt. Het Victoria-hotel is namelijk een zelfbedienings-hotel, hetgeen betekent, dat de gasten een deel van de taak, die anders door het personeel wordt opgeknapt, moe ten overnemen. Zo moet men zijn eigen bed opmaken met lakens en slopen, die van huis moeten worden meegebracht men heeft een bezem en nog enkele andere schoonmaak-attributen tot zijn be schikking om de eigen kamer stof- en zandvrij te houden (hoewel men niet verplicht is om te vegen) en men eet op de eigen kamer van een tafel, die men zelf moet dekken. Voor de rest zorgt het spaarzame personeel. Het ont bijt, de lunch en het diner worden op vastgestelde uren, waarvan on der geen beding wordt afgeweken, in speciale pannetjes voor de deur van de kamer gezet. Een klop op deze deuren men weet, dat de maaltijd kan beginnen. Heeft men er evenwel behoefte aan, extra verteringen te doen, dan kan dit ook en wel in de grote zaal, die het hotel rijk is. Maar dan uiteraard tegen extra betaling. Het hotel is op 17 mei jl. officieel geopend, maar op 9 mei waren de eerste gasten al aanwezig. Sinds die dag is men praktisch steeds ge heel „volgeboekt". Het merendeel van de gasten komt uit Duitsland, maar er zijn ook vele Nederlan ders, die van het nieuwe systeem gebruik wensen te maken. Een sy steem, waarover de hotelgasten, aldus de eigenaar van de zaak, de heer J. de Graaf, bepaald wel te spreken zijn. Er zijn namelijk nu al mensen, die hun gehele pensión- geld voor juni 1960 hebben betaald. Een andere gast wilde gedurende zijn leven altijd de maand augus tus een kamer in Victoria bespre ken Dan zijn er natuurlijk ook nog de gebruikelijke toekomstplannen. Zo heeft de heer De Graaf de idee, bij zijn hotel een „Kurhaus" op te richten, waar de badgasten net zo veel kunnen kuren als zij wensen. Ook wil men- het hotel het hele jaar door geopend houden, want „ook in de winter is Terschelling de moeite waard". Inderdaad is dit het geval; Ter schelling is een prachtig eiland, waar men op een alleszins plezie rige manier vakantie kan vieren. Ook al heeft men dan bijna de tropenhelm van de ontdekkingsrei ziger nodig, om er te komen f-LLfNfc dat wij op ontdekkingsreis naar het eiland zijn gegaan toonkamers mathene»»erlaan 247 - tel. 33846 - 34329

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9