Gezin vervlakt in functies Bond „Voor het gezin" krijgt nieuwe naam Rode Kruis bezit binnenkort twaalfduizend bedden Peil van de werkgelegenheid Activiteit in bouwnijverheid deed aantal werklozen dalen Prins startte Jet-motor en opende luchtmacht-expositie Koninklijk gezin arriveerde in helikopters 'sWerelds snelste vliegtuig presenteerde zich aan het Nederlandse publiek Jit alle vb Ook „ouden van dagen" Twee Belgische pad vinders verdronken Resultaten, materieel en ideëel, gunstig Kolibri' enkele weken op proef bij Luchtmacht Pauselijk legaat naar Civitas Dei In metaalindustrie toestand nog vrij labiel „De meeste typen in uw logboek....' Amerikaanse officieren in Oost-Duitsland heden vrijgelaten? Koning Feisal gaat trouwen Benoeming bisdom Rotterdam MAANDAG 7 JULI 1958 PAGINA 5 k Super-super. Vertedering FRANS BISSCHOP WIJDDE NEDERLANDSE PRIESTER Z1J11 Belangrijke wijzigingen Niet ontevreden Vorstelijke schenking Ongekende snufjes Extra programma Seizoenopleving De metaalnijverheid New York I New York II New York III St.-Louis (V.S.) Philadelphia (V.S.) Londen Durham (Engeland) Dunstable (Engeland) Chicago Bussum B-52 (Amerika's NATO-luchlshow op vuist) Soesterberg harde besloot PMfIflP j (Van onze verslaggever) SOESTERBERG, zaterdag. VIER KILLER- HELIKOPTERS met op de rechterscliaats kleine, drif- in de wind klapperende standaards, hebben vanmiddag Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene naar liet grote vIiegfcesl van de verjarende luchtmacht gevlogen. Een half uur vóór de aanvang van de show was het koninklijke gezin opgestegen van een sport. Veld vlak bij Paleis Soestdijk. Nog geen tien minuten duurde de tocht Van de negen hefsohroefvliegtuigen (in de overige viji zaten leden van het gevolg). Op een rij vlogen ze de basis Soesterberg van het noorden hit binnen, om dan, op speciaal verzoek van de Koningin, op geringe hoogte vlak langs de tribunes aan de overzijde van het veld te gaan, waar een groot aantal oorlogsinvaliden een plaatsje had gekregen. Juist bij de erewacht, 200 meter voor de bevlagde hoofdtribunes, prikte hiajoor Lukkein zijn toestel, waarin H. M. was gezeten, aan de grond. Toen 'U rotorbladen stil vielen, speelde de LuohtmachtkapeLin-gala-uniforin Wilhelmus. öat was het spectaculaire begin van de show, die zioli daarop bijna ^tie uur lang tegen het lage en soms dreigende wolkendek afrolde en die chlrnineerde in het brullende voorvliegen van de Stratofortress B.52, de 'Gtraal-motorige atoombommenwerper van de Amerikaanse strategische Uchtmacht. Deze luchtreus vormt de harde kern van de strijdmacht, die 'L NATO bij een eventuele agressie onherroepelijk als het „vergeldings. zh'aard" zal hanteren. 24 uur van de dag koersen deze reuzen op grote ^'oogte boven continenten en oceanen en nog onlangs gaf deze voort, 'kirende paraatheid aanleiding tot een felle Russische actie in de A eiligheidsraad. ï)e B-52, welke het Nederlandse pu_ Wiek alleen nog maar van l'oto's kende, £as 's morgens om 11 uur uit Was hington gestart voor een roulinevlucht haar Europa. Via Labrador (12.29 uur) ®h onder Groenland (14.08 uur) en IJs- 'ar>d (16.25 uur) door, koerste hij op *1.000 voet naar Soesterberg, waar de honderdduizenden hem even voor half ?es hoog boven hen zagen schitteren in het plotseling doorkomende zonlicht. aar „praatte" de verkeerstoren de atoomreus omlaag, en na eenmaal laag overgekomen te zijn, zette deze onmid- hollijk weer koers naar zijn bestem ming: ergens in Engeland. pe Stratofortress B-52 (170 ton ge dicht) vormt tezamen met enkele hy- ber-moderne straaljagers, die we hier hp Soesterberg ook te zien kregen, in Iejte het sluitstuk van 45 jaar militaire viieggeschiedenis. Die geschiedenis be- g°n zo ongeveer met de Caudron G-3, hon 450 kilo wegende „spin"' van dra den en stangen, die vanmiddag, héél ^°orzichtig en maar tien meter boven de startbaan (vanwege de sterke wind), ^°or het publiek werd gewiegd, maar ?le in 1913 als eerste tweedekker een De koninklijke (jasten waren per heli kopter van paleis Soestdijk vertrokken. Prinses Beatrix heeft er kennelijk ple zier in. vliegen. Er is een bon mot over dit toe stel- Het ontstond, toen het ergens, kort nadat het boven een woestijn in het zuiden van de V.S. zijn positie had op gegeven, op een nieuwe vraag als zijn positie opgaf: „Over the Ocean", waar op men van beneden beleeïd infor meerde: „Welke, de Atlantische of de Stille?-." Dat was het, dat deze show kenmerk te: men heeft geen vergelijkings maat staven meer. Het meest spreken nog aan de geweldige transportkisten, zoals de Britse Beverley, die het bekende En_ gelse geleide luchtdoel-projectiel, de Bloodhound aanvoerde en de Ameri kaanse C-130, die twee pelotons Grena diers en Jagers op de grasmat zette en die met even veel gemak voor èn ach teruit taxiet, die straalmotoren èn pro- pellor-aandrijving heeft en die zijn et telijke tonnen na een belachelijk kort stukje startbaan (die van Zestienhoven de befaamde! zou nog voor de helft te lang zijn) de lucht in trekt. Voor hel overige is alles super en su per- Men k\jk er naar met een beleefde doch argeloze bewondering. Eigenlijk zonder volledig begrip voor de presta ties, die worden vertoond. De „Uiver' die men met de ogen kon bijhouden, was sensationeler dan de 2'/2-maal-het- geluid van de „Starfighter". Zo kan men ook begrijpen, dat de luchtmacht niet tot het gouden feest heeft gewacht om deze show te brengen. Straks zijn er alleen nog maar raketten of, in het beste geval, toestellen, die zo krank zinnig snel zijn, dat het publick óf niets ziet óf er niets van begrijpt. Keek men nu al eigenlijk niet met meer vertedering naar de hazen, die door 120 Belgische en Nederlandse pa rachutisten, uit drie C-119's en drie Da- kota's omlaag gegooid, uit hun schuil plaatsen werden verdreven en ver dwaasd langs de tribunes renden?. Menselijke belangstelling.Die kon men zelfs opbrengen voor de Dornier 0-27, onder welke welbekende en wei nig-beminde naam het eerste na-oor. logse Westduitse oorlogsvliegtuig werd gepresenteerd. Het was werkelijk enorm, wat de Duitse piloot met deze kleine, fantastisch wendbare artillerie- verkenner- presteerde: „dweilen", kwis pelen, „ophangen aan de motor" stil staan in de lucht, een landing bijna recht omlaag: kortom net een helikop ter. Dat deze Duitser verscheen tussen Fransen Engelsen en Amerikanen en dat er.Turkse naast Griekse offi cieren vlogen, toont aan, hoever het bondgenootschappelijke streven naar eensgezinde verzekering van de weste lijke veiligheid juist bij de luchtmach ten der vijftien landen is gerealiseerd- Naast elkaar vochten Belgen, Italianen en Nederlanders in de finale om de NATO-stuntbeker. Een Engelse jury kende aan de Nederlandse ploeg van de 27-jarige kapitein Themmen van de ba sis Volkel de meeste punten toe, maar schonk de beker aan de Italiaanse Dia- boli Rossi (Rode Duivels) om hun han. dicaps en prestaties in de voorronde. Er was grote bewondering voor het stunten (dat niet alleen maar gekken werk is, maar een prachtige leerschool voor vliegefficiency), er was verbijste ring om de krankzinnige snelheden en er waren angstige gedachten bij het overvliegen van de atoombommenwer pers. Dit alles ging echter gepaard met de zekerheid, dat de Atlantische lucht macht een van de sterkste materiële troeven is bij de inspanning om het be houd van onze vrijheid. De Iuchtshow op Soesterberg, die behalve door drie ministers (ir. Staf, mr. Helders en de heer Suurhof), door vele leden van het corps diplomatique en door lucht macht-autoriteiten als de Britse lucht macht-chef Iuchtmaarschalk Sir Der- mondt Boyle, door bijna '200.000 Neder, landers werd gezien, gaf er een voor treffelijk beeld van- Zondagmiddag tussen twee cn half drie zijn twee uit België afkomstige padvin ders in het. recreatieoord nabij de Braak manpolder tussen Biervliet en De Hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen verdronken. Het zijn de 19-jartge plaatsvervangend hopman C H van der H en de 15-jarige W, de C Zij waren aan het spelevaren met een roeiboot., waarbij de jongste in het water viel. De oudste probeerde zijn vriend uit het water te halen, maar dit lukte niet. Het stoffelijk overschot van het oudste slachtoffer werd gevonden door de water- politie van Terneuzen om circa vijf uur en om kwart voor negen werd het tweede lijk opgehaald. De 29-jarige J. Veldwijk uit Apeldoorn, landbouwkundig student, is bij het zwem men in een meer bij Sigtuna. ten noord westen van Stoekholf. verdronken. Hij was sinds een maand werkzaam op een boer derij in de omgeving van de Zweedse hoofdstad. (Van onze correspondent) Zondagmorgen is in de St.-Willibrordus- parochie te Oegstgeest de weleerw. heer H. de Groot uit Oegstgeest door de bis schop van het Franse diocees Agen, mgr. Roger Johan. tot priester gewijd. De plechtigheid werd door verscheidene Franse en in Frankrijk werkende Neder landse geestelijken benevens zeer vele parochianen bijgewoond. De wijdeling ontving een special-e opleiding voor Frank rijk en zal in het diocees Agen zijn eer ste arbeidsveld vinden. „Een gevaar van onze tijd is gelegen in de desintegratie van het gezin." Aldus zei de Leuvense hoogleraar prof. dr. K Krie- kemans in een rede die h\j hield tijdens de herdenkingsbijeenkomst van de katho lieke bond „Voor het Gezin", zaterdag te Eindhoven. De bond vierde zijn 40-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan een congres werd gehouden. In de middagvergadering hier van las de algemeen voorzitter, dr J. H Gi-elissen een brief van Z. H. de Paus voor, waarin deze de vurige wens uit sprak, dat de lofwaardige pogingen van de bond gehandhaafd zullen blijven. Hier na hield prof. Kriekemans zijn rede over: „Het kind in de twintigste eeuw". In korte trekken sprak de hoogleraar over het kind en de hedendaagse schooi en over de jeugdigen en de hedendaagse (Van onze correspondent) Tijdens de algemene vergadering van het Nederlandse Rode Kruis zaterdagmid dag in j)c stadsschouwburg te Groningen gehouden kon men horen, dat de resul taten over het afgelopen jaar, zowel ma terieel als ideëel, als gunstig kunnen wor den beschouwd. 293 afdelingen hadden vertegenwoordi gers naar Groningen gestuurd en verder kon de eerste-ondervoorzitter, luitenant- eeneraal A. van der Kroon in zijn ope ningswoord vele genodigden verwelko men. Een speciaal woord richtte nu tot dr Bernard, de gedelegeerde in Zwitser land en tot mevrouw De Greve. voorzit ster van „Het Surinaamse Rode Kruis te Paramaribo, die tijdelijk hier te lande vertoeft. De vergadering herdacht de onlangs overleden oud-voorzitter ir. F. C C. Ba ron van Tuyll van Serooskerken van Zuy- len en de kringcommissaris van Fries land, mr. M Krijger, burgemeester van Lemsterland. Tijdens de vergadering kon nog niet worden bekend gemaakt, wie de nieuwe voorzitter zal worden. De benoe ming zal waarschijnlijk binnen enkele we ken afkomen. In voorbereiding zijn nieu we statuten en een huishoudelijk regle ment. De ontwerpen zijn reeds door het hoofdbestuur goedgekeurd. maatschappij, waarin het gezin een be langrijke functie vervult. „Deze functie is echter aan het vervlakken. Vroeger werden de bejaarden in 't gezin opgeno men om daar kalm en rustig de dood af te wachten, tegenwoordig zijn er bejaarden tehuizen. Zieken werden voorheen in het gezin liefdevol verpleegd, tegenwoordig gebeurt dat in ziekenhuizen. De was werd vroeger thuis gedaan, tegenwoordig gaat zij de deur uit en komt gestreken en wel terug. Vele functies zijn thans uit het go- zin weggevallen. De invloed van dit alles ondergaan onze kinderen." De kringraad van de bond, die gisteren morgen in besloten vergadering bijeen is geweest, heeft met vrijwel algemene stem men besloten enkele belangrijke wijzigin gen in de statuten aan te brengen. Het hoofdaccent van de doelstelling van de bond is thans van het materiële naar het ideële geschoven. Tevens is de naam ver anderd: de bond gaat thans heten: Katho lieke Gezinsbeweging in Nederland. In plaats van de kringen zullen in het ver volg de afdelingen kandidaten leveren voor de kringraad; naast het hoofdbe stuur, dat kleiner van samenstelling wordt, komt een adviescollege, een soort katholieke gezinsraad die het hoofdbe stuur terzijde zal staan en tenslotte zullen de verspreide leden dezelfde rechten ont vangen als de leden in de afdelingen. De penningmeester mr. D. P. C. de Hoop Scheffer was over de financiële uit komsten over 1957 niet ontevreden, on danks het feit, dat het tekort op de ge wone dienst ƒ124.515,65 bedraagt, zijnde ƒ18.849,65 boven de begroting. Hiertegen over staat dat de collecties en de con tributies ook hoger waren dan de begro ting aangeeft. De postzegelactie echter is in bepaalde kringen bijzonder teleurstel lend geweest. Afscheid werd genomen van het lid van het dagelijkse bestuur de heer E. Ku- pers, aangezien deze de statutair vastge stelde leeftijd heeft bereikt. Hem werd uit dank voor de tien jaren arbeid in het dagelijkse bestuur een schilderij aangebo den. Besloten werd voor te dragen aan de Kroon in deze vacature de heer J. J. A. Berger uit Heiloo, lid van het dagelijkse bestuur van de federatie van bedrijfsver enigingen, lid van de Raad voor Europa en directeur van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Amsterdam. Uit de mededelingen bleek nog, dat door 174 afdelingen een bedrag van f 80.329.67 is bijeen gebracht voor de op f 125.000.— geschatte inventaris van het in aanbouw zijnde hospitaalschip „J. Henry Dunant". Aangekocht is verder aan het Leeghwater- plein te Den Haag een gebouw waarin het centraal magazijn kan worden onderge bracht. Deze aankoop is mogelijk gewor den door een vorstelijke schenking van het Nationaal Rampenfonds. In het nieu we gebouw kan ook de gehele intendance worden ondergebracht. Deze combinatie garandeert een efficiënte werkwijze in ge val van rampen. De inventaris van het centraal maga zijn, eveneens door het Nationaal Ram penfonds geschonken, zal niet minder dan 2000 ligplaatsen met alle toebeho ren omvatten. Het Nederlandse Rode Kruis beschikt zodoende binnenkort over 12000 bedden met toebehoren ten be hoeve van de hulpverlening bij rampen. Tijdens het NATO-vliegfeest, dat zater dag te Soesterberg is gehouden, is ook de kleine Nederlandse stuwstraalhelikopter „Kolibri" gedemonstreerd. Het toestelle tje werd voorgevlogen door de chef-vlieger van de N.H.I. te Rotterdam, René van der Harten. Wij vernamen, dat de „Kolibri" gedu rende enkele weken proefvluchten zal ma ken voor de luchtmacht. O.m. zal worden nagegaan voor welke doeleinden, b.v. ar tillerie-verkenningen, dit Nederlandse pro- dukt zal kunnen worden gebruikt. De „Kolibri" is o.m. reeds in de nieuwe Flevopolder voor het zaaien van riet en het bestrijden van onkruid in gebruik. Ook in Sleeswijk-Holstein gebruikt men het toestelletje voor agrarische doeleinden. Binnenkort zal men daarmee ook in Is rael beginnen. Paus Pius XII heeft de aartsbisschop van Genua, kardinaal Siri, benoemd tot Pauselijk legaat bij de Internationale Katholiekendagen, welke op 14 en 15 augustus in Civitas Dei op de Wereldten toonstelling gehouden zullen worden. Op dezelfde data worden op de Wereldten toonstelling te Brussel twee internationale dagen gehouden voor alle landen, die aan de tentoonstelling deelnemen. Behalve kardinaal Siri als Pauselijk legaat zal ook kardinaal Agagianian, pro-prefect van de H. Congregatie de Propaganda Fide, aan wezig zijn. De lijft van sprekers op de Internationale Katholiekendagen bevat namen als mgr Fulton Sheen, wijbisschop van New York, en bondskanselier dr Kon rad Adenauer. lo °Ping wist te maken en het in dat- Zelfde jaar presteerde naarPeking le vliegen. Voordat 15 Meteor-straaljagers aan sleepkabels de 15 NATO-vlaggen pre senteerden, kregen we nóg twee „ouden an dagen" te zien. Aan die toestellen usdden de meesten nog tamelijk recen- e (en goede) herinneringen: een Lin- Tln-bommenwerper (de voedseldrop- RaSS) en twee Spitfires, de moedige ^AF-jagers, die zoveel voor de over manning in de Tweede Wereldoorlog ebben gepresteerd. De Britse RAF kwam behalve met jjn negen Hunters tellende, fantas tische stuntteam, bovendien nog met nieuwe pronkstukken: de Vickers auant en de delta-vormige Vulcan, Gide straalbommenwerpers. Ook uit A andere NATO-landen (behalve uit waar de toestellen wegens het echte weer niet konden vertrekken) gen we de in gebruik zijnde gevechts- estellen: Hunters, Thunderjets, Thun- S"streaks, Mystères, Sabres en Super- Vf> es ^aaIs^e met de oorverdo- nde explosies en vurige sporen van e ."labranders", die de toestellen een tra-duw omhoog geven. e °ok wat de jagers betreft waren er Paar ongekende snufjes. De Fran- een ^Wamen met hun Fouga Magister, n twee-persoons tweemotorige straal- int er' waarvoor onze luchtmacht veel de Cw-SSS beeD- Dit land liet verder M. j, witt een blauwe „lichtgewicht", de t1001, voorvliegen. Deze piloot nde 0.m. fje ongelooflijke korte lan- «^Paan: nog géén 250 meter. Reken voor een gewone moderne jagar-met- landingsparachute gerust vijf a zes maal zoveel. M. de Witt had ook zo graag laten zien, dat deze straaljager op een grasmat kan landen, maar dat was hem tot zijn grote verdriet door de ver keersleiding verboden. Het had voor het publiek te grote risico's meege bracht. De verkeersleider en organisator, overste Van Arkel, had trouwens veel consideratie mat het publiek. Niet alleen waren de veiligheidsvoor schriften dusdanig, dat er geen on geluk of ongelukje gebeurde er moet bij de Luchtmacht-leiding een zucht van verlichting zijn opgegaan; niet alleen was er verder in kapitein Bremmers gezorgd voor een uitne mende, menselijke en goed verstaan bare microfoon-commentator; men_ had de piloten óók verboden de ge-j luidsbarrière te doorbreken. Die sen- satie werd de trommelvliezen dus be_ spaard. Deze hadden trouwens al ge noeg te verwerken, toen de explosies der „nabranders" het neus,je van de zalm, de pijlscherpe Lockheed F- 104B „Starfighter" en bovendien nog enkele „Voodoo's" (McDonnell F-101A) in één minuut tijd van de startbaan tot op 10 kilometer hoogte dreven. Heel Soesterberg keek gewoonweg verliefd naar de Starfighter. Nog geen Nederlandse luchtmacht-man, die erin gevlogen heeft...-, behalve Prins Bern hard. Het is waanschjjnlijk het snelste toestel ter wereld. De meeste gegevens zijn nog geheim, maar onlangs brak het een record door 2280 km. per uur te Het werkloosheidsniveau daalde in juni van 96.000 tot 94.000. Dit zou ondanks het feit, dat de daling van dc geregistreerde arbeidsreserve in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het seizoen kunnen wijzen op een zekere verbe tering in de werkgelegenheidssituatie, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Afgezien van het verder op gang komen van extra werken, voornamelijk in de sector water-, spoor- en wegenbouw, was in de bouwnijverheid een grote activi teit waar te nemen. In de metaalnijverheid viel hier en daar eveneens een zij het lichte verbetering te bespeuren. De vermindering van de geregistreerde arbeidsreserve kwam vooral tot uiting in een afneming van het aantal werkloze mannen, terwijl daarnaast het aantal arbeidskrachten op aanvullende werken, zij het in geringe mate, daalde. In de burgerlijke en utiliteitsbouw daal de de geregistreerde arbeidsreserve met rond 1500 mannen; in de sector water-, spoor- en wegenbouw bedroeg dit aantal 1300. Deze laatste daling is voorname lijk toe te schrijven aan een toeneming van 600 tot 1600 van de bezetting van de objecten welke worden uitgevoerd in het kader van het extra programma. Hoewel de werkgelegenheidssituatie in de metaalindustrie tets gunstiger is (Van onze verslaggever) Zaterdagavond heeft Z.K.It. Prins Bern hard voor hangar 6 op de vliegbasis Soes terberg een tentoonstelling geopend ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. De Prins deed dit door met een druk op de knop een naast hem opgestelde straalmotor in wer king te stellen, wat een dusdanig effect had dat hij er zelf even van schrok. Dc Koningin, die met de beide prinsessen aanwezig was, werd hoffelijk enkele ogen blikken tevoren van het te verwachten lawaai op de hoogte gesteld). Voor de opening had de chef van de luchtmacht staf, luitenant-generaal H. Schaper, enke le woorden gewijd aan de historie van het derde onderdeel van de Nederlandse strijdkrachten, dat in 1913 op de hei bij Soesterberg zijn wieg heeft gehad. „Als er iemand gerechtigd is deze tentoonstel ling te openen zo zei hij nog dan is het wel Z.K.H. dc Prins, die méér vlieg tuigtypen in zijn logboek heeft staan dan iemand van ons". De conjunctuurwcrkloosheid daalde in hoofdzaak ten gevolge van een lichte verbetering in de algemene situatie en door uitvoering van het extra program ma. Daarnaast daalde ie .tructuur, even als de seizoenwerkloosheid, door de toe genomen seizoenwerkgelegenheid. De stijging van dc vraag heeft voornamelijk betrekking op de jeugdigen die binnen kort hun schoolopleiding zullen beëindi gen. Daar hiertegenover nog geen aan bod staat, is dit niet van invloed op de omvang van de wrijvingswerkloosheid. geworden, is de toestand hier nog vrij labiel. Zo wordt o.m. in de ijzergiete rijen en in de moeren- en boutenin dustrie nog veelvuldig gebruik gemaakt van werktijdverkortingen. Verscheide ne machinefabrieken kampen met af- zetmoeilijkheden tengevolge van het voorzichtige investeringsbeleid van het bedrijfsleven, terwijl door de internatio nale conjuncturele ontwikkeling van de laatste tijd de buitenlandse concur rentie is verscherpt. De opleving in de bouw had een gun stige invloed op de werkgelegenheid in de constructiebedrijven, de fabrieken voor stalen ramen en deuren en de lood gieters-, centrale verwarmings- en elek trotechnische installatiebedrijven. Daarnaast nam de werkgelegenheid toe in de blikemballage-industrie door' het de gang zijnde seizor in de zui vel- en conservenindustrie en de gunsti ge verwachtingen welke men koestert ten aanzien van de groente- en fruitoogst. De expositie, die in twee hangars is in gericht, geeft een indruk van de historie van de luchtmacht. Zij geeft ook een beeld van de opleiding, die op het ogen blik gegeven wordt, waarbij de aandacht speciaal is gevallen op de elektronische, technische en logistieke diensten. Ook aan het operationele werk is veel aandacht besteed. Van heden af is zij tot en met 19 juli op werkdagen 's middags geopend. De bezoekers zullen buiten de hangars ook hier en daar op de basis zelf mogen kijken, waarbij voor hen verscheidene de monstraties zijn georganiseerd. Toen de opening zaterdag geschiedde, klaarde het weer, dat vooral op het laatst de te voren afgewerkte NATO-luchtshow lelijk parten had gespeeld (het siot-defilé kon niet worden afgewerkt), volledig op. De vorstelijke bezoekers onderhielden zich dan ook tussen beide hangars, waar een restaurant is ingericht, geruime tijd in de open lucht met de genodigden alvorens zich per auto terug naar Soestdijk te be geven. De situatie in de textielindustrie loopt uiteen. In de wolindustrie is voorname lijk als gevolg van de produktie van win terstoffen een seizoenopleving te con stateren; in de katoenindustrie echter zijn de vooruitzichten nog ongunstig. In tegenstelling tot het landelijke ver loop steeg in Groningen en Zeeland de geregistreerde arbeidsreserve. De oor zaak van deze afwijkende ontwikkeling is gelegen in het feit, dat de werkloos heid onder de landarbeiders in de ak kerbouwgebieden toenam als gevolg van de afloop van de verplegingswerkzaam- heden. Bovendien steeg in Groningen het aantal werkloze arbeiders in de strokar tonindustrie ten gevolge van de produk- tiebeperking, welke in die bedrijven pe riodiek wordt toegepast. T* Drente, waar de geregistreerde ridsreserve na genoeg gelijk bleef, steeg het aantal werk loze veenarbeiders door het aflopen van de campagne in het veenbedrijf. Het orgaan van de Chr. Metaalbedrijfs- bond „Het Metaalbedrijf" signaleert, dat de werkloosheid in de metaalnijverheid sinds het begin van ddt jaar met 47 pet is toegenomen. Eind januari waren er 6095 werklozen in deze tak van nijverheid, eind mei 8953. Eind mei was aan 136 bedrijven een vergunning verleend voor een kortere werktijd, waardoor 4138 metaalarbeiders samen 198.630 uren per week niet werkten. De inzittenden van de Amerikaarfse he likopter, die op 27 juni in Oost-Duitsland landden en sindsdien werden vastgehou den, zouden heden zijn vrijgelaten. Dit meldt AFP uit goede bron in Moskou ver nomen te hebben. Tevoren was in Moskou bekendgemaakt dat de SovjeGUnie op een Amerikaanse nota van 20 juli over de kwestie van het hefschroefvliegtuig heeft geantwoord, dat deze kwestie de Oostduitse autoriteiten aangaat. De Sovjet-bevelhebber in Oost- Duitsland heeft slechts zijn bemiddeling verleend om besprekingen tussen Ameri kaanse en Oostduitse autoriteiten over vrijlating van het vliegtuig en de inzitten den op gang te brengen. De 23-jarige koning Feisal van Irak zal in het eerste kwartaal van het vol gende jaar trouwen met de zeventienja rige prinses Fazile, een dochter van prins Mehmed Ali van Egypte. Dit is zaterdag door Kronprins Abdoel Alllah, een oom van koning Feisal. te Istanbul bekend gemaakt. Z. H. Exc. mgr. M. A Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Den Haag (O L. Vrouw van I.ourdes-Scheveningen) de weleerw heer P. H. I. Genemans, die kapelaan was te Poeldijk. In bepaalde delen van de Verenig de Staten heeft men maatregelen ge nomen tegen het verschijnsel hooi koorts, zoals men weet, veroorzaakt door de rondzwevende miniscule deel tjes van zaadjes, welke de personen, die er gevoelig voor zijn, juist in de zomer vervelende maanden kunnen bezorgen. Op bepaalde plaatsen wor den nu in Amerika voortdurend luchtmonsters genomen. Blijkt deze lucht stoffen te bevatten, die tot hooikoorts aanleiding kunnen geven, dan gaat men de omgeving zuiveren van alle onkruid, terwijl de lijders aan hooikoorts op ambulante gezond- heidsposten alle gegevens en inlich tingen kunnen krijgen ter voorko ming of genezing van hun kwaal. Goede berichten aangaande de re cessie in Amerika, waarmee men on geveer hetzelfde bedoelt als wanneer wij geleerd spreken over „bestedings beperking", maar eigenlijk willen aanduiden, dat er met de welvaart iets mis is. Het. goede bericht uit New York betreft het aantal junitrouw- tjes. Er waren er 76 méér dan in juni 1957. Dat betekent, zeggen de opti misten, dat het de Amerikanen weer beter gaat. Als de heer John D. Rockefeller een geschenk geeft, dan kunt U wel iets verwachten. Er is een nieuw kunstcentrum gesticht in New York en John D. voelde er óók wel 'ats voor. Resultaat: een cheque van f 17.800.000. En nu maar schilderijen kopen in Europa. Plotseling beet een uiterst giftige ratelslang een man in zijn teen. De man was op jachte dacht één ogenblik na, greep toen zijn geweer en schoot zijn teen van de voet af. Daarna strompelde hij vijf kilometer naar zijn auto en reed naar het dichtstbij zijnde ziekenhuis. Hij had zijn leven zelf gered: zijn besluit zijn teen te offeren, had voorkomen, dat het gif zich door het lichaam verspreidde. Het salaris van de hoofdportier van een grote school alhier bedraagt thans 23.000 evenveel als de di recteur van de school geniet. Er was veiling bij Christies, het grote Londense veilingslokaal. De Hertog van Devonshire had wat boe ken aan te bieden. Neen, het was niet zo maar een stelletje huis-, tuin- en keukenromans, doch een onderdeel van de beroemde Chatsworth-col- lectie. Totale opbrengst: meer dan een miljoen gulden. Reeds eerder had de Hertog ook wat overbodig fa miliezilver van de hand gedaan: op brengst eveneens een miljoen gul den. WINDSTREKEN Meer dan drie kwartier manoeu vreerde de kapitein van een trawler met zijn schip in de Noordzee om een drenkeling te redden. Toen hij deze tenslotte aan boord had, had hij een kooitje nodig, want de drenkeling was een verdwaalde duif. De kapitein zeide: „Zelf ben ik ook eens bijna verdronken en ik kon het werkelijk niet opbrengen om een vogel in de zelfde toestand verkerend, in de steek te laten". Gezellig zat mevrouw Nellie Sim mons voor het raam van haar ka mer te breien. Plotseling een dave rende slag; de bliksem was ingesla gen. Toen mevrouw Simmons weer bijkwam mankeerde ze niets; alleen haar beide zilveren oorringen waren gesmolten. Nieuwste beloning voor de win naar of winnares van een t.v.-quiz: Uw gewicht in goud. Een dame ont ving dezer dagen f 130.500; ze woog 152 pond. Of de aanstaande deelne mers eerst op gewioht gecontroleerd worden, staat niet vermeld. „Van je familie moet je 't hebben". Zo heet de (populairste) Nederland se t.v.-quiz en zaterdagavond genoten niet alleen de kijkers, maar ook de uitvoerenden onder de bekwame lei ding van quiz-miss Mies Bouwman er dan weer volop van. Het was ech ter bij het laatste paar „slachtoffers" (geen familie van elkaar, maar col lega's) Van Emmenes (Nederland) en De Gruyter (België), die tezamen de Wereldkampioenschappen Voet bal becommentarieerd hadden), dat er een melkvraag gesteld werd. De gedachte om daarbij een complete en levende koe op het toneel te bren gen was werkelijk treffend, maar of men zoiets ooit herhalen zal. wagen we te betwijfelen. Want een koe beest. al kijkt het dan nog zo dom en onbewogen, heeft óók zenuwen. En wie een koe zo maar ondef de felle t.v.-lampen en voor een loeien de zaal brengt, kan iets ongewoons verwachten. Het dier was nauwelijks op de planken van het toneel, of de staart ging omhoog en de koe deed uitvoerig iets, dat men ook op koeienmarkten bezichtigen kan. La ten we vooral niet in details treden; Mies Bouwman kon nog elegant op zij springen en die enkele spetters zullen ook nog wel in orde komen. Maar die laatste tien minuten quiz moeten voor de executanten tóch wel wat onwennig geweest zijn; en de kijkers hebban zich toen ook in de huiskamers de hilariteit om dit bijzonder geslaagde moment wat ge zakt was tóch we] gelukkig ge acht dat de t.v. de luchtjes uit de studio-zalen nog niet overbrengt. En dan maar verder raden: hoeveel melk geeft zo'n koe met prima wer kende spijsvertering nu per week?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5