illustreerde de armoede op de sprint wêêL Oranje-ploeg naar Stockholm zonder sprinters en werpsters aa m voor de derde maal Marathon-kampioen Piet Bleeker Nederlands Tweede achter Tsjech Kantorek in Zaandam 'W mIMi Eenzame Cujé avonturen van Delnoye en op de lange afstanden Tocli een record Breekt brede top der jeugd naar boven door? W Xjfir mm ATLETIEK-TITELS IN CIJFERS N Dini Hobers het meest all-round WMf NATIONALE ATLETIEK-TITELS ZONDER RECORD Twee snelle debutantj es bij de dames hein Cujé op de 6 mijl Jansen verraste Blankenstein op de mijl im A wmê®%9m WÉ Estafette-wissel met de hand ÉÉf MAANDAG 7 JULI 1958 PAGINA7^ Géén sprinters Weer kansen gemist Slechts één sprong Hannie onbedreigd ül i Géén mijlrecord Eenzame solisten Felle hordenrace PSV-duo gesplitst St Zege van outsider Henk Visser E*n van de winnaars van de dagop de Nenijto was de kleine Amster damse „mijlloper" Harry Jansen, die de illusies van Meindert Blankenstein op een verbetering van het Slijkhuis-record vernietigde. Het bestuur van de Kon. Ned. Atle- nummerR en eveneens op de „langere" t'ek unie heeft zondagavond in een ver- j loopniuimimers absent zijn. Joke Claus is Kaderlng met de nationaal technische niet gekozen, maar Ine Speijk, die zondag commissie de ploeg samengesteld, i tegen een doktersadvies in haar kans ver- Welke Nederland zal vertegenwoordigen °P de Europese atletiek-kampioenschap- Pcn te Stockholm op 19 t.m. 24 augustus. De afvaardiging bestaat uit de vol gende atleten: Dames: 100 meter: Hannie Bloemhof, Ine Spetfk, Joke Bijleveld. 200 meter: Hannie Bloemhof, Ria van Kuyk en Nannie Haase. De estafetteploeg wordt samengesteld uit dc dames Hannie Bloemhof, Joke Bijleveld. Ria van Kuyk, Ine Spijk en Nannie Haase. 80 meter horden: Willy Bakker Cysouw. Vyfkamp: Dini Hobers en Corrie van aen Bosch. Heren: 800 meter: Henk Haus. 5000 en 10.000 meter: Hein Cujé. Marathon: Piet Bleeker. 110 meter horden: Eef Kamerbeek en ''eter Nederhand. Verspringen: Henk Visser. Hinkstap-sprong: Albert Hofstee Discuswerpen: Kees Koch. Tienkamp: Eef Kamerheek. De KNAU-Jeiding besloot voorts, dat '®dien in de noig volgende wedstrijden. }°t en met de landenontmoeting Ne°e.p 'and(Duitsland op 27 juli a.s. te Nij megen, Nederlandse atleten uitzonderlijke Crestaties zullen verrichten, welke alsnog deelneming aan de Europese kampioen- ac,bapnen rechtvaardigen, hun uitzending alsnog in overweging zal worden geno den. De dames vertrekken op woensdag 13 ahgustus, eerst voor de landenwedstrijd ZwedenNederland op 15 augustus te TreUeborg en gaan dan vervolgens door laar Stockholm. De heren vertrekken op zaterdag 16 augustus. I Noot van de sportredactie: Noor het „dilemma" Henk Visser dus ®^én oplossing, tenzijde meest voor dc hand liggende (men zie ons verslag ïan de Nederlandse kampioenschappen) 9aze troef in het vér-springen wordt voor zÜn specialiteit gespaard en er zal dit maal geen enkele Oranjeman op de 100 of. 200 meter aan de start komen, even- d\in trouwens op 400 en 1500 meter, te- wijl in de werpnummers Koch zich tot dc discus zal beperken. "ii de dames zal Oranje op alle werp- HE.NK VISSER een dilemma NENIJTO, zondag Er is by de Nederlandse atletiekkam- t menschappen 1958 °P de Nenijto te Rot kant toch. vrijwel onopgemerkt en niet J*11 „een eindstreep", een nationaal re- A>rd verbeterd. En wel tijdens de 10.000 C,e- r- door de Zeeuwse „solist" Hein O-lé zo indrukwekkend gewonnen. Bij het raseren van de 6 mijl (9654 meter) druk- i?i i en'ge speciale tijdwaarnemers hun ®kjes op 28 min. 55,2 sec. af. re„ dat betekende een nieuw Nederlands rin r<i- Dovendien geen geringe verbete- je want niet minder dan 39 8 sec.-snel ler. dan het record dat Frans Kunen op ge 'uni '56 op dezelfde Nenijto-baan had „estigd! -yU.ié's aanval op een ander record van in aea, op de 10.000 meter, reikte echter korf6 laatste ronde juist 2 seconden te- dedigde. heeft inderdaad haar kans voor een plaats in de estafette-ploeg gekre gen. De nieuwelingetjeg Bijleveld en Haases maken een meteoor-snel debuut. Dat in de vijf- resp. tienkampen onze dames Hoberts en Van den Bosch resp. de energieke Eef Kamerbeek een kans krijgen, is een rechtvaardige beloning van hun prestaties in het jongste Nenijto-toer- nooi. Hein Cujé heeft zich in twee weken tijd zowel op de 5 als op de 10.000 meter een nationale klasse apart getoond, maar. of hij in internationaal milieu al iets bete kent, moet worden afgewacht. DE AFWEZIGHEID van een sprint- specialist van internationaal formaat vormde geen geval op zichzelf. Want ook o,p legio andere nummers bleven onze atleten en atleteR o n- d e r 'het niveau, waarop straks, van 19 t.m. 24 augustus in Stockholm, tegen de crème de la crème van de Europese lo pers,, loopsters, sprin- gers(sters) en wer persisters) nog enige eer te behalen zou zijn. Inderdaad: de tob is breder gewor den de T.C. heeft be slist niét met de handen in de schoot gezeten, er zijn tal van jongeren die elkaar op de grens van een Nederlands record maar verbetering van dat record kunnen drijven; en misschien wordt over een jaar of twee de doorbraak van deze jeugd naar internationaal peil een feit. En wij behoeven voor h.et preludium op die toekomstmuziek niet de oren te sluiten, evenmin het gestage werk in KNAU-kringen te loochenen. Maar een feit van heel wat meer realiteit is, dat: a. in het buitenland nog steeds het ene record na het andere gebroken wordt en de vooruitgang daar voorlopig nog niet te stuiten is; b. onze nationale records reeds ja ren lang beduidend bij de buitenlandse ten achter liggen; c. vanmiddag opnieuw géén van die reeds verachterde nationale records een verbreding heeft gekregen; d. er bij de dames en heren, die elkaar vanmiddag op de Nenijto de eer Van de Nederlandse atletick-titels be twistten. hooguit twee of drie tot een Europese finale-plaats in staat zijn. HET WAS KOUD en de sfeer was wei nig inspirerend. Rotterdam is om- derdehand de vluchtihaven voor de Nederlandse atletiek geworden, men trekt op de snelle en goed geoutilleerde Nenijto altijd nag beduidend méér toeschouwers dan waar ook in ons land. Maar ditmaal waren er nog geen 2500, hoeweldat was blijkbaar altijd nog meer dan de or ganisatoren verwacht hadden. Er waren voor die 2500 toeschouwers niet eens vol doende programma's en ook menige ver slaggever heeft zich op weinig comfor tabele wijze moeten behelpen. De fout •had goed gemaakt kunnen worden door (Van onze sportredacteur Gerard Pattijn) NENIJTO (Rotterdam), zondagmiddag. TWEEMAAL STOND HENK VISSER, terwijl een brede grijns de vale, grauwe kou-kleur van zijn tropisch gebruinde kaken weglachte, vanmiddag op de hoogste trede van het winnaarspodium aan de rand van de Nenijto- sintelbaan naar de bijna 2.500, deels onthutste toeschouwers te wuiven. Tweemaal: als de gedoodverfde winnaar-bij-voorbaat in zijn specialiteit vèr-springen én als de nieuwe sprint-kampioen! En het was dat tweede kampioenschap, inclusief de tijd van 10,5 seconde, waarin hij de 100 meter onder zijn lange, bruine benen had weggeroffeld, dat voor de onthutsing onder een deel van het slechts schaars opgekomen publiek zorg droeg. De lachende Surinamer, specialist als vèrspringer en als zódanig nog altijd onze grootste troef, dit jaar trouwens ook de enige troef, voor een Europese titel, versloeg vanmiddag in zijn bij-nummer, als gelegenheids- sprinter, niet alleen de laatste vaandeldrager van een vroegere sprinters generatie, maar ook heel de opkomende jeugd. En er is op het ogenblik geen andere loper in ons land, die op een 100 meter tot een tijd van 10,5 seconde in staat is. De tijd waarmee Henk Visser vanmiddag bij verrassing de Nederlandse sprint-kampioen 1958 werd, is met een beetje fortuin ook nog goed voor een finale-plaats bij de Europese kampioenschappen. En naar vanmiddag, onder voor de Surinamer zeer ongunstige omstandigheden, is gebleken, is Visser bovendien op het ogenblik de enige, die tot een dergelijke prestatie in Stockholm in staat is. De T.C. van de Kon. Ned. Atletiek Unie, die op de avond na deze Neder landse atletiek-kampioenschappen 1958 de Oranje-ploeg voor het Europees titel-toernooi in Stockholm moest formeren, stond stellig voor een dilemma. Want een mismoedige Aad van Hardeveld, de laatste vertegenwoordiger van de oude sprintersgroep, schudde verslagen het blonde hoofd. De jonge Rotterdamse favoriet Noordenbos kreeg, als laatste in de finale, niet eens een officiële tijd. Ruiters van Avon en de sterke all-rounder Hofstede waren van te geringe portuur gebleken en Hans Griek loste ook nu zijn al bijna weer vergeten beloften niet in. Bleef als enige serieuze Oranje kandidaat voor de 100 meter in Stockholm de „outsider" Henk Visser, die zich eigenlijk op het goud in zijn specialiteit moet concentreren! Een dilemma! En vanavond laat zal ik pas antwoord kunnen krijgen op de vraag, hoe Jo Moerman en zijn andere T.C.-leden dat hebben opgelost. Maar dan heeft het dilemma reeds geïllustreerd, hoe matig het peil van de Nederlandse top-atletiek naar internationale begrippen nog altijd is. een uitvoerige microfoonjberichtgeiving, maar helaas mankeerde ook daaraan te veel (de standjes van aankoms trechters aan startcommissarissen leenden zich daarentegen minder voor publiekmakiog via de luidsprekers). Maar de handicap van de kou werd opgevangen door een zacht briesje, waaraan zowel de werpers als de lopers op de 200 meter wel enig voor deel hadden en dat ook op de andere korte loopnummers en de sprinsnummers eerder méé dan tegenwerkte. Alleen voor Henk Visser was dat briesje van weinig steun.Voor zyn specialiteit trok hy slechts één keer het warme trai ningspak uit. Hij had de uitstekende 7.17 meter van zijn clubgenoot Aad Hofstede een veelbelovende all-rounder, afge wacht, sprong yaar met 7.21 meter juist voldoende overheen en kon verder dik ingepakt toezien hoe geen der anderen nog in de buurt kwam. De tienkampcr Eef Kamerbeek, die vandaag óók al bijna tien nummers afwerkte, eindigde met 6.95 meter op de derde plaats, lijkl in staat om binnenkort eveneens voor bij de 7 meter te komen. Henk Visser won zijn tweede titel dus. bij verrassing, op de 100 meter. De blonde „veteraan" Aad van Hardeveld had zijn BI eerie tegen Griek (10.9), Noordenbos, Leenders en Aalrichs (allen 11.wel iswaar nog in 10.8 sec. ge wonnen maar Visser had in de tweede serie tegen Hofstede en Ruiters (bei den 10.8) reeds in de be tere 10.7 gelopen. En in de finale schoot de lange Surinamer als een panter uiit. de startblokken, ver overde hij in de eerste tien meters reeds vol doende voorsprong om de woedende finish van de energieke Van Hardeveld te kunnen af slaan. Visser stormde in de binnenbaan in 10.5 seconde teigen de finisihdraad. de „veteraan" van V. en L. kreeg 10.6 op de klokjes, Ruiters klopte Hofstede nog juist óp de streep voor de derde plaats (beiden 10.7), Griek kwam achteraan in 10.9 en voor Noordenbos werd geen tijd meer gegeven. Aad van Hardeveld leed zijn tweede nederlaag tegen 'n andere bronskleurige outsider: zijn clubgenoot Smit, die in de finale de verbazingwekkende tijd van 21.3 sec. noteerde. De breedgeschouderde In dische Nederlander had' zijn serie „op één been" gewonnen, terwijl Van Hardeveld in zijn serie reeids door Ruiters (21.7) was verslagen. E en DUBBELE ZEGE voor onze Europese finale-kandidate Hannie Bloemhof op de beide sprintnum mers bi) dc dames. Op de 200 meter vlamde bot oranje broekje van de Am- v.-.v.v y-* yyv/.'-ys Het eiste duel op de Nenijto; nek.aan.nek gaan Eef Kamerbeek (ukerst rechtsen Peter Nederhand tweede van linksover de horden. $mm KAMERBEEK bijna een tieükamp ISPliPiiPii 'i V"" Visser in de rol van „outsider"op de 100 meter. Zowel de laatste vaandeldrager van le H sljrint-generatie, Aad van Harveld tweede van links), als de jeugd, Ruiters (tweede van rechts) en P-ede (uiterst links), werden door de lachende Surinamer in de binnenbaan naar de achtergrond gedrongen hemse atlete onbereikbaar ver voor de concurrenten uit en met haar tijd van 24 seconden bleef zij slechts 0.1 sec. bo ven het Nederlands record van Fanny Blankers-Koen; in resp. 24.2, 24.4 en 24.5 finishten Ria van Kuyk, het nieuwe- liingetje Haase en de teleurstellende Ine Spejjk. terwijl Co Boljjn met 25 sec. geen rol speelde, Op de 100 meter was het finish-verschil aanzienlijk groter dan de jury met drie maal 11.7 voor de drie eerstaanikomenden sugge reerde. Hannie Bloemhof won hier overigens pas op de laatste twintig meters, vóór de verrassend goed lo pende Joke Bijleveld van Celebes (die in het shirt van Puck van DuyneBrouwer nog heel wat verder kan ko men), Ria van Kuyk en ver volgens in 11.8 de dames Haase en Speijk en in 12. Co Bolijn; mogelijk kost dit Joke Claus, die in geen van beide nummers aan de start kwam, haar plaats in de Ne derlandse estafette-ploeg voor Stockholm Wil BakkerCysouw, de sterke Zeeuwse, bleeik op nieuw onze sterkste dame op de 80 meter horden: 11.1 in de serie, 11.2 in de finale; alleen de vijfkampster Cor rie van den Bosch kon haar HANNIE bedreigen. De all-round at- onbedreigd l€te uit Oisterwijk oogstte nog een tweede plaats met 18.07 meter op de kogel achter Dini Ho bers, die haar met 13.43 meter alg ti- telhoudster onttroonde. Maarop de discus wilde het Taxandria-meisje de verwachte meerderheid van de Rotter damse specialiste Corrie Huijgen niet er kennen. Ofschoon mej. Huijgen onze beste discuswerpster is. P'eeg+ zij in kampioen schappen te falen. Corrie v. d- Bosch pro fiteerde er goed van. Op het speerwerpen prolongeerde mej. Van Zelm haar titel onbedreigd, bij het hoogspringen werd het stuivertje-wissden tussen Nel Zwier en Dini Hobers ditmaal ten gunste van' mej. Zwier (1-62 tegen 1.52 meter) be slecht en voor Wenny Spiereraburch— Sciholtmeyer lag de titel bij het véreprin- gen klaar. ELF ATLETEN verschenen aan de start voor de 1500 meter; en zoals Hein Cujé een week geleden het Slijkhuis-record OP de 5.000 meter ein delijk had verbeterd, zo hadden de organisatoren er half en half op gere kend, dat Meindert Blankenstein van- laag de „mijl" van de reeds krimpende lijst ,van Slijkhuis-records zou schrap pen. De lange blonde Trekvogel heeft er in derdaad voor gelopen. Van de start af nam hij de kop en hij wilde wel trekken ook. 1 Maar nadat Delnoye reeds halverwege uit de\ baan was geslapt en de moedige Steylen in de laat6te ronde tegen een verpletterende inzin king was aangeknald terwijl Blankenstein onbedreigd op de zege scheen af te gaan, kwam in de laatste bocht de kleine Harry Jansen plotseling langzij er bij het ingaan van het laatste rechte eind bleek de sprint van dP kleine AAC- er reeds beslissend. Een jubelendeJansen won in 3 min. 52 sec. (en het record van Slijkhuis, 3 min. 43.8 was in de laatste anderhalve ronde on aangetast gebleven) een ontgoochelde Blankenstein tweede in 3.53, Veldhoven derde in 3.56.9, Spierenburg en Steylen nergens. Ben „eenzaam avontuur" op de beide lan®e afstanden. Op de 5.000 meter lieten kampioen Roovers zowel als Cujé en Vi- set verstek gaan (om zich voor de ,10.000 meter te sparen), was de ooit veelbelo vende Maliepaard nergens, viel ook de kleine Willy van Zeeland na een goed begin ver terug, liep de Kimbria-atleet Joep Delnoye (die op de 1500 meter de strijd gestaakt had) reeds spoedig in zijm merkwaardige korte, sterk verende pas vér voor de zeven overigen uit. Een on bedreigde solo-zege in 14 min. 38.6 sec., met, meer dan een „recht einde" voor sprong op Keeson en Dekkers in 14.58. resp. 15.07. En een precies zo eenzame solo werd de 10.000 meter voor Hein Cujé, die reeds met 14 min. 13.8 sec. sinds een week de nieuwe recordhouder op de 5 km is en nu zyn zinnen op het 10 km record had gezet. Hjj bleef er met 29 min. 49.2 sec., slechts twèè seconden boven! Maar zijn voorsprong op Vlset en Roovers (30.30.6 resp. 30.32.4) was royaal een halve baan groot en de vierde favoriet Kunen werd zelfs gelapt! Een soortgelijk karakter had de 3.000 meter hindernisloop, waar Jonkers ge leidelijk de Hagenaar Koster van zich af schudde; de felle Bredanaar nam de 35 hindernissen, inclusief de 7 sloten, in 9 min. 24.4 sec.. Koster finishte in 9.29.3. de onttroonde titelhouder Vergeer kwam in 9.43.8 bijna een halve baan achter de man van Sprint-Breda binnen. Het reeds 31 jaar oude record van Wim Peters op de hinkstapsprong (15.48 meter) liep ook nu geen gevaar, maar de jonge Aad Hofstede kwam met 15.14 meter toch eindelijk weer eens tot een Nederlandse prestatie boven de 15. Ex-kampioen De Jong kon ditmaal met 13-90 meter geen concurrentie meer bieden. De Rotter damse reus en titelhouder Kees Koch was de enige die de discus over de 50 meter wierp en had al even weinig ge vaar te duchten; hij behaalde zijn tweede onbedreigde titel door als enige de kogel voorbij de 15 meter te stoten. EK AAN NEK raasden Eef Kamer beek en Peter Nederhand twee maal over de horden op dc 110 meter. De PSV-tienkamper kwam iets gunstiger over de laatste hindernis en kon toen de uiterst scherpe finish van A. L. O.-Peter nog juist bedwingen. Ka merbeek evenaarde in 14.4 sec. zijn eigen Nederlands record, dat hy op de jongste Olympische Dag vestigde; Peter Nederhand kwam er met 14.5 sec. een tikje bekaaid af. dc Minerva-man Boere (zonder tegenstand kampioen op de 400 meter horden) werd derde in 14.8 sec. Op de 400 meter dames werd voor het eerst een record op de Nederlandse lijs ten bijgeschreven. Het was Corrie Bek- ker van de Bredase vereniging Sprint, die de eerste nationale titel op dij nieuwe nummer voor zich opeiste. Zij had tot nu toe niet «heller dan 60.5 gelopen, maar vandaag overtrof zij niet alleen zichzelf, De uitslagen van de Nederlandse atle- tiekkampioenschappen 1958 op de sintel- baan Nenijto te Rotterdam luiden: Kogelslingeren heren: 1 P. A. Hamer, V. en L. 47,58 2 J. Romani, V. en L. 46,50; 3 J. Kamerbeek, PSV 45,82; 4 G. de Groot, Suomi 45,63; 5 A. de Bruyn, V. en L. 42,78; 6 A. Dreissen, V. en L. 38,25. 400 meter horden heren: 1 E. Boere, Minerva 54,5; 2 W. Thissen, AAC 56,1; 3 H. Timme, Minerva 56.9; 4 N. Klaassen, Quick-N. 59,5; 5 C. de Boer, Lycurgus 60,8; 6 H. Hendriks, Trekvogels 65. Speerwerpen dames: 1 M. van Zelm. ADA 42,83; 2 W. van Montfoort, OSS- Volo 38,62 3 A. Kok, Hollandia 37,30; 4 A. Hoogma, Estafette 36,59; 5 J. van Duyn, DEM 35,60. Hoogspringen dames; 1 N. Zwier, Olym- pia '48 1,62; 2 D. Hobers, DOL 1,52; 3 T. Maathuis, DEM 1,47; 4 en 5 A. Mulder PEC en J. Bakker, PEC 1,47; 6 I. Vaal, Hollandia 1.47. Hinks-stap-sprong heren: 1 A. Hofste de AAC 15,14; 2 A. de Jong, Olympia '48 13,90; 3 D. Oosterhagen, Cialfo 13,73; 4 H Fischbuch, Minerva 13,52%; 5 G. Kolle- man, V. en L. 13,50; 6 N. Klaassen, Quick. N. 13,11. 1500 meter heren: 1 H. Jansen, AAC 3,52; 2 M. Blankenstein, Trekvogels 3,53; 3 J. Veldhoven, Metro 3.56,9; 4 N. v. d. Broek, PSV 3.59,2; 5 P. Spierenburg, Memphis 4.02,6; 6 H de Koning, GAC 4.03.2. Kogelstoten dames: 1 D. H-obers, DOL 13,43; 2 C. v. d. Bosch, Taxandria 13,07; 3 G. Haasdonk, ADA 12,97; 4 I. Roeken, THOR 12,88; 5 B. v. d. Werf, ADA 12,45; 6 C. van Wijk, DEM 12,12. Discuswerpen heren: 1 C. Koch, PP 50,58 2 J. Fikkert, AAC 43,64; 3 H. Timme, Kim- bria 37,47; 4 H. Rietveld, PP 36,98 5 J. Fokfcens, AAC 36,91. 3000 meter hindernislopen heren; 1 A. Jonkers, Sprint 9.24,4; 2 S. Koster, Trek vogels 9.29,8; 3 J. Vergeer, AV '47 9.43,8; 4 H. Bostelaar, Dynamo 9.48,6; 5 G. Dam man, Sprint 10.06,-; 6 J. van Eekelen, Thor 10.12,-; 7 K. Jansen, Trekvogels 10.21 Finale 100 meter dames: 1 H. Bloemhof, Palthena 11,7; 2 J. Bijleveld, Celebes 11,7; 3 R. van Kuyk, Olympia '48 11,7; 4 H. Haa se, LDA 11,8; 5 I. Speijk, RKEAV 11,8; 6 C. Bolijn. Thor 12. Finale 100 meter heren: 1 H. Visser, AAC 10,5; 2 A. van Hardeveld, V. en L 10,6; 3 H. Ruiters, Avon 10,7; 4 A. Hofste de, AAC 10,7; 5 H. Griek, AAC 10,9; 6 J. Noordenbos, Minerva 12. Verspringen heren; 1 H. Visser AAC 7,21; 2 A. Hofstede, AAC 7,17; 3 E. Kamer beek, PSV 6,95; 4 G. Weisscher, Estafette 6,71; 5 H. Verheyen, Quick 6,46; 6 P. Bol len, Quick 6,42. COR x.d. BOSCH al-round NENIJTO. zondag De veelzijdigste atlete bij de Neder landse kampioen schappen was Din: Hobers: le oP kogel stoten, 2e op hoog springen, 2e op vèr- springen 5e op de 80 meter horden. Dat is nog een fractie be ter dan de totaal prestatie van Corrie van den Biosch: le op discuswerpen. 2e op kogelstoten. 2e op de 80 meter horden All round natuurlijk ook DINI HOBERS Eef Kamerbeek: le op de 110 meter hor den, 2e op speerwerpen, 3e op vèr-sprin gen. En in dit verband mogen de dubbele titels van Hannie Bloemhof. Henk Visser en Kees Koch niet onvermeld blijven. maar ook de favoriete Friese reuzin Rijp- stra. die al eens tot 58.6 in staat was ge bleken doch nu niet verder dan 59.1 kwam. Corrie Bakker won, werd kam- oioene en vestigde haar nationaal record in 58.3 seconden. EEN „KLEINDUIMPJE" en twee reuzen vochten op de 400 meter bij de heren de laatste meters uit. Kleinduimpje, het Groningse nieuwe- lingetje Kare^eld, dat in 49.1 sec. de beide reuzen aan weerszijden tot op de finish weerstond, capituleerde slechts voor één van beiden. Winnaar werd de Amsterdammer Yska die in de buitenbaan van „kop" af won in 43.9 see., terwijl de Rotterdammer Moerman in de binnenbaan in 49.3 slechts tot de derde plaats kon „inlopen". De drie overigen kwamen niet onder de 50 seconden: Van der Knaap 50.1, Hendriks 50.8 en de oudgediende ex-kampioen Ver- wey kon ondanks alle kreten van zijn temperamentvolle eega niet aam de laatste plaats in de tijd van 51.7 sec. ontkomen. Titelhouder Henk Haus startte op die 40o meter niet. Hii Saf da voorkeur aan de 800 metere waar op zijn beurt Meindert Blankenstein verstek liet gaan. Het werd op de „halve mijl" een gevecht tussen twee PSV-ers wamt nadat Haus in het voortdurende positiegeveoht van de eerste ronde in 55 seconden) de kop had ver overd, werd hij ogenschijnlijk alleen nog door zijn clubgenoot Van Dorst bedreigd. Maar op het laatste rechte eind werkte Heida van AV '23 zich tussen het rood witte tweetal in om de tweede plaats op te eisen. En tenslotte kwam de nieuwe record houdster Gerda Kraan op de 800 meter dames ten val, wat haar wellicht de titel kostteDe geste van een concurrente om haar overeind te helpen, illustreerde overigens de sportieve sfeer! 110 meter horden heren: 1 E. Kamer beek, PSV 14,4; 2 P. Nederhand, ALO 14,5 3 E. Boere, Minerva 14,8; 4 H. Joachims, Haarlem 15,2; 5 H. van Boven, Zaanland 15,4; 6 A. Smits, Metro 15,7. 400 meter dames: 1 C. Bekkèr, Sprint 58,3 (nieuw Ned. record); 2 S. Rijpstra, Marathon 59,1; 3 A. Merison, Amstel 60,5; 4 D. van Dijk, Sagitta 60,8. Kogelstoten heren: 1 C. Koch, PP 15,45; 2 C. v. d. Wees, AAC 14,86; 3 J. Dooxn- bosch, Haarlem 13,80; 4 H. Timme, Kim- bria 12,35. Finale 400 meter heren: 1 P. Yska, AAC 48,9; 2 A. Karenbeld, Pegasus 49,1; 3 F. Moerman, PP 49,3; 4 R. v. d. Knaap. DOS 50,1; 5 T, Hendriks, PSV 50,8; 6 B. Ver- wey, Trekvogels 51,7. 5000 meter heren: 1 J. Delnoye, Kimtoria 14,38,6; 2 J. Keesom, AV '23 14,58; 3 H. Dekkers, PP 15,07; 4 W. van Zeeland, AAC 15.18,6; 5 C. Meester, Suomi 15.31,8; 6 J. de Langen, Hellas 15.32,6. 800 meter dames; 1 M. Poissonnier, Ma rathon 2.20,5; 2 T. Adriaaanse, Sprint 2.20,6; 3 C. Scharleman, Victorie 2.21,6; 4 J. Knaap, Beemster 2.21,6; 5 C. Beentjes, DEM 2.22,6; 6 G. Kraan, BAT 2.23,6. 200 meter dames: 1 H. Bloemhof, Pal thena 24,-; 2 R. van Kuyk, Olympia '48 24,2; 3 A. Haase, LDA 24,4; 5 I. Speyk, RKEAV 24,5; 5 C. Bolijn, Thor 25,-. Finale 800 meter heren: 1 H. Haus, PSV 1.52,-; 2 H. Heida, AV '23 1.53,6; 3 A. van Dorst, PSV 1.54,3; 4 D. Jansen, Thor 1.54.7; 5 F. van Belkum, Pr. Hendrik 1.57,6; 6 Y. Feeke, AVA 1.58,2. Discusuwérpen dames: 1 C. v. d. Bosch, Taxandria 45,19; 2 C. Huygen, Hollandia 43,65; 3 I. Kok, Hollandia 42,20 4 M. Hey- gen, LDA 39,39 5 Z. de Jong. AV '55 38,94; 6 C. Aafjes, Lycurgus 38,75. Verspringen dames: 1 W. Spierenburg- Scholtmeyer, Memphis 5,65; 2 D. Hobers, DOL 5,65; 3 M. Schenk, Olympia '48 5,62; 4 J. Bijleveld, Celebes 5,53; 5 N. Zwier, Olympia '48 5,39; 6 A. Westra, Mara thon 5,21. 10.000 meter heren: 1 H. Cujé, EMM 29.49,2; 2 H. Viset, Cialfo 30.13.6; 3 W. Roovers, Thor 30.32,4; 4 F. Künen, Sprint 31.20,-; 5 M. Maasdijk, Hermes 32,-; 6 E. Wusten, Avon 33.17,8. Hoogspringen heren: 1 J. Nummerdor, PP 1.84; 2 H. van Kleeff, DOS 1,84; 3 P. Niehorster. PP 1,74; 4 A. van Oosten, V. en L. 1,74; 5 C. van Yperen, Minerva 1,74; 6 en 7 Verheyen, Quick N. en A. van de Meer, Taxandria 1,74. Finale 200 meter heren; 1 H. Smit, V. en L. 21,3; 2 H. Ruiters, Avon 21,4; 3 E. Otten, AAC 21,6; 4 W. Bruin, Olympia 21,6 5 W. Aelrichs, DOS 22,-; 6 Spoelman, Pe gasus 22,8. Finale 80 meter horden dames: 1 W. Bakker-Cysouw, Marathon 11,2; 2 C. v. d. Bosch, Taxandria 11,3; 3 H. Westra, Ma rathon 11,8; 4 J. Wormhoudt, ADA 12,2; 5 D. Hobers, DOL 12,2; 6 E. v. d. Ploeg, Suomi 12,4. Polsstokhoogspringen: 1 S. Wijsen. Kim- bria 3,60; 2 M. van Es, Holland 3,50; 3 C. Gelens, K. en K. 3,40; 4 W, Elenga. Trek vogels 3,40; 5 J. van Bakel, Pr. Hendrik 3,30; 6 O. Bagi, Trekvogels 3,30. Speerwerpen heren; 1 J. Fikkert, AAC 65,62; 2 E. Kamerbeek, PSV 63,66; 3 F. v. d. Heyden, AAC 61,03; 4 J. Brouwer, Olym pia 58,20 5 H. Verheyen, Quick 53,66: 6 J. Doornbosch, Haarlem 50,66 7 J. Ka merbeek, PSV 50,27. Het gebeurde "'jdens de interna tionale atletiekwedstrijden in Duis burg. De atleten kwamen bij de start voor de estafette 4 x 400 me ter. Malcolm Spence zou starten voor Zuid-Afrika, maar naast zijn startblok lag geen estafette-stokje. Wanhopig keek Spence, die zich bij de officials uiteraard moeilijk verstaanbaar kon maken, om zich heen. Het bevel „op uw plaatsen" klonk al en nog was ér geen stokje. Ten einde raad knielde Spence dan t»ch maar neer. Juist op het moment dat het startschot klonk, kwam er iemand met een stokje randragen, toen was het echter r" te laat. De Zuidafrikanen wisselden toen maar door handreiking en.won nen de race in zeer goede tijd van 3 minuten 16.9 sec. De Tsjechische loper dr. Pavel Kantorek heeft zaterdagmiddag de inter nationale Marathon van Zaandam gewonnen. Kantorek, die bij de Olympi sche Spelen in Melbourne nog volkomen onbekend was (hij eindigde daar als zeventiende), maar nadien als een komeet naar voren kwam hij won dit jaar o.m. de loop Dwars door Berlijn mag ongetwijfeld als een der favorieten voor de Marathon op de Europese kampioenschappen worden beschouwd. Er was echter nog een atleet, die de aandacht van de toeschouwers op zich vestigde, de Nederlander Piet Bleeker, die na een keurig gelopen race als 2-50 51; li k Uhlenbrork (SV Am Mol; tweede finishte en daarmee voor de derde achtereenvolgende maal het fsVDJK T^Irio^ DuUsSdfz 4" 09T Ts" Nederlands kampioenschap Marathon in de wacht sleepte. De tijd van W J Maaskan! (DOS Rotterdam 2 56 03; Bleeker was 2 uur 29 minuten en 39 sec. Slowakije) 2 26.17,4; 2. P Bleeker (Lycur gus Krommenie) 2 29 39. 3. W. Ganssier (ASV Landau, Duitsland) 2 31 18,2; 4 H. Arians (Wilhelmshafen. Durtsland) 2 36 07; 5. A Blumensaat (Tusem Essen Duits land) 2.38 34,4; 6. J. Frederiks (Daventria, Deventer) 239.19; 7. W Reck (SV Am Mobkeplatz. Duitsland) 2.44 02; 8 G Leif- helm (SV Am Moltkeplatz) 2 45 21; 9. W. Prets ,SV Am Moltkeplatz) 2 45 21; 10 H. Rüdiger (SV DJK Teuton'a. Duitsland) Ruim zestig lopers gin gen van start om elkaa op de historische afstan van 42 195 km. te bestrij den. De buitenlanders on de overwinning in de in ternationale Marathon, e; onze landgenoten daaren boven nog om het Nedei lands kampioenschap Or vallend groot was d. Duitse vertegenwoord ging in deze race Piet Bleeker die me Kantorek als de grote fa- viorie; gold. nam resoluut de leiding, met de Tsjech 3e Marathohtitel en de Duitser Ganssier op in successie «Sitee*- 'Pwfesi BLEEKER zijn hielen. Na enkele kilometers had Bleeker een voorsprong van 10 seconden •op Kantorek en Ganssier. waarna op een halve minuut een groepje volgde met on der meer Arians (Duitsland). Smits uit Alphen a.d. Rijn en Frederiks uit Deven ter. die vorig jaar de Zaanse Marathon won. Halverwege de wedstrijd had Kantorek zich inmiddels los gemaakt van GanssJer en zette hij de aanva-1 in op Bleeker. die hij tussen Wormerveer en Knollendam passeerde. Lange tijd leek het er nog op dat Bleeker zou proberen bij te komen doch de Praagse arts gaf hem geen kans liep steeds meer uit en finishte tenslotte met 3 minuten voorsprong. De uitslag was: 1. P. Kantorek (Tsjedho- 14 G Besemer (AAC Amste-damo 2 56 24: 15 F, Muuriink (ASC Amsterdam) 2 57.21; 16 J A. Smits AAV '36 Alphen aan de Rijn) 2.57 50: 17 E Sijbers (LDA. Den Haag) 2 58 21: 18 H Dood (Daventria. Deventer) 3 0.22; 19. P. van der Sande (Best) 3 0 59; 20 K. Janssen (OSS. Volo. Den Bosch) 3 2.30 Het rolhockey-team van Hollandia uit Den Haag heeft een internationaal toer nooi te Walsum (West-Duitsland) gewon nen. Het eindklassement luidde: 1. Hol landia (Den Haag) 17 punten; 2. Walsum (W.-Dld) 14 p.; 3. Herben (D.-Dld.) 9 p.; 4. Residentie (Den Haag) 4 p.; 5. Urea (België) 2 p.; 6. Klopstokia (België) 1 p.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7