Bordeaux bracht geen oranje-zege maar zag wel strijdlustige Nelux-équipe Onvermoeibare Piet van Est gooide telkens lont in het kruit l Luigi Musso vond de auto-dood in Grote Prijs van Frankrijk Tour-uitslagen dit weekend De zaken gaan - ook financieel - voortreffelijk Pierino Baffi won in Royanmaar Nelux won de dagploegenprijs TOUR DE FRANCE 1958 V' Tweede achtereenvolgende Italiaanse etappe-overwinning (Padovan) SS Derksen tijdens val in Bielefeld gewond o Zijn vierde ongeluk werd hem fataal Ernstig ongeluk tijdens speedway-wedstrijden N ederland-Z weden De Nelux-ploeg Franse nationalen tobden met de verdediging Belgen waren steeds in de vuurlinie MAANDAG 7 JULI 1958 PAGINA 8 Door Martin W. Duyzings BORDEAUX, zondagavond De karavaan was over de Dordogne. De persfotografen hadden op de beroemde brug over de rivier hun jaarlijkse plaatje geknipt en in de volgwagens, waar men heel de middag lang een tikje duizelig naar een vinnig vuurwerk vol drif tige demarrages had zitten staren, maakte men zich gereed om vooruit te stuiven naar de finish. Bordeaux was niet ver meer, twintig kilometer nog slechts. Een laatste lijdenstocht over de rauwe, glad-geslepen keien van grauwe, eindeloos lijkende, met een enorme mensenmassa omgorde straten, die zich taai en meedogenloos rekken tussen onder de rook en het stof van vele jaren bedolven fabrieks complexen, totdat men tenslotte de Garonne en het hart van de altijd bedrijvige en altijd wat romme lige havenstad bereikt. Twintig kilometer nog slechts Doch in de karavaan hadden die twintig kilometers een welluidende, doch niettemin gevreesde naam: La route des hollandais! Jan Nolten was eenmaal aan het slot van een monsteretappe, zegevierend over de keien gedaverd met een laatste, triomfan telijke demarrage ook zijn laatste tegenstander ge nadeloos van zich afschuddend. En later hadden de troepen van Kees Pellenaars daar op die keien nieuwe, Nederlandse etappe-overwinningen zelf verzekerd voorbereid. En meer dan eens was die enorme wielerbaan van Bordeaux-Lescure alleen maar van Oranje geweest, hadden de schoonheids koninginnen zich aarzelend doch dapper in de ste vige, zij het wat bemodderde armen van een Ne derlandse wielrenner moeten storten en werkten die oranje-shirts op dat anders zo goedmoedse Bor- delese publiek, dat liever van Franse dan van buitenlandse overwinningen smult, als de rode lap op de door zijn overspannen zenuwen geplaagde stier. Doch nu had men de duizenden op de tribunes van dat prachtige stadion van Bordeaux-Lescure triom fantelijk uit tientallen gul-galmende luidsprekers gemeld: er denderde een kopgroep van dertien man met voorsprong naar de finish. En in die kopgroep zaten inderdaad twee van die stug doorbonkende Nederlanders: Piet van Est en Piet de Jongh, doch voor het overige vond men er vier Franse nationa- len en kon men wel zeker zijn van een Franse over winning en dus En juist op dat moment demarreerde daar op die keien Piet van Est. En hoewel hij die etappe niet won en zich tenslotte tevreden moest stellen met een premie van fr. 100.000 voor de strijdvaardigste renner van heel de dag, was het daar op de „Route des hollandais" opnieuw een Nederlander, die met die demarrage een Frans-nationale droom aan scherven hielp en die er mee toe bijdroeg dat, hier „in" Bordeaux, opnieuw een buitenlander en op nieuw een Italiaan, Padovan, als eerste over de eindstreep flitste. Charly deed ontdekking Voor ling waagt een kans i (êilT l 1 Joranco Demarrage-regen De beslissing m- FRAME PROLONGEERDE NED. GOLFTITEL VOLLEYBALLERS KLOPTEN BELGIE MET 3—1 Tiende etappe Ploegenklassement Elfde etappe Ploegenklassement Algemeen klassement Groene trui Strijdlustigste renner Hawthorn icon De Brit Mike Hawthorn heeft de race om de Grote Prjjs van Frankrjjk voor formule 1-wagens gewonnen. Hij legde de 415 km. (50 ronden) af in 2 uur 3 min. 21.3 sec. PIET VAN EST, dagprijs voor de strijdlustigste renner op weg naar Bordeaux. Belgisch enthousiasme Benelux.gevaar Vluchtelingen: akkoord DARRIGADE, nog steeds de gele trui en de zenuwen Heit was vandaag Piet van Ests eerste demarrage niet. Integendeel: zij was de allerlaatste van een wonderlijke serie, die direct na de start in Royan, waar de bur gemeester. die het startschot loste, nog intiem stond na te hikken van het gala diner, dat hij zater dagavond Jacques Goddet, diens jongste echtgenote en een gezelschap Franse en buitenlandse journa listen aangeboden ■had, al begonnen was. De rossige Braban der was het geweest, die bij dat startschot de feestelijkheden onmiddellijk geopend had, al. was het al leen maar om de omstanders te doen we ten. dat Nederland bereid was om ook vandaag wel een gooi naar de krans, bloemen en de (verse) schoonheidskonin gin van de stad Bordeaux te doen. Zijn demarrage was zó vinnig en zó verras send, dat alleen de Franse regionaal An- glade haar onmiddellijk beantwoorden kon en metéén was het raak! Het stuk speelde op de smalle, met ver raderlijke en onoverzichtelijke bochten volgestrooide weg, die aarzelend slechts naar het zuiden leiddt, Het stuk speeldde bovendien in alle hevigheid. Hoewel de gele trui van Darrigade door Piet van Est, noch door de onbeduidende regionaal kon worden bedreigd, kreeg Darrigade, ■die zijn verloofde en al zijn naaste Fran se bloedverwanten hier in Bordeaux op de tribune had zitten en die er goud voor over had gehad, als hij hier zegevierend over de eindstreep was gegaan, het prompt op de zenuwen en gilde hij om hulp, zon der dat de rest der Franse nationalen voorlopig in staat was om te reageren. En dus reageerde de man in de gele trui persoonlijk. H\j had zowel de listige Belg Hoevenaers, als de Zwitser Hollen- stein aan zijn wiel en hij joeg met zóveel geweld achter beide vluchtelingen aan, dat hij mèt die Zwitser een bocht volledig oversloeg, zodat de heren ietwat oncom fortabel in een greppel kwakten. Doch hij had er in ieder geval mee bereikt, dat het peloton aan alle kanten zat te jagen en te demarreren, zodat er tenslotte een kop groep ontstond, waarin Piet van Est vei lig werd opgeborgen en waarin men voor het overige ook Piet de Jongh, Darriga de, Stablinski, de Italiaan Padovan, de Belgen Hoevenaers en Van Geneugden en enig onbeduidend Frans regionaal kleingoed kon terugvinden. Twee Frans-nationalen slechts in. een kopgroep van dertien man. Het betekende dat zij de jachit niet konden stoppen. Het betekende bovendien, dat de Frans-na tionalen met een volop kreunende Louisson Bobet en een bijizonder bleke Jacques Anquetil in hun midden ken nelijk moeite hadden om vandaag dat pe loton behoorlijk onder controle te krij gen. Charly Gaul was de eerste, die dat ont dekte. De kleine Luxemburger, die er zich anders doorgaans mee vergenoegt om rustig het achterwiel van Bobet. Nencjni en Anquetil in het oog te houden (met een speciale voorliefde voor het achter wiel van Bobe.t, met wie hij sedert de Ronde van Italië van het vorige jaar bij zonder in onmin leeft) ging in het offen sief, demarreerde met assistentie van Wim van Est achter de vluchtelingen aan. kreeg bovendien nog stevig gezelschap van de Spanjaard Suarez, de Belgen Brankart en Adriaenssens. de regionaal Le Menn en Raphael Geminiani. Toen pas begrepen de Franse natio nalen, dat er dramatische dingen te ge beuren dreigden op die smalle, bochtige weg, worstelde Marcel Bidot zich met zün ploegleiderswagen met duizend risi co's voor zün spatschermen, zjjn nek en zjjn ledematen langs het peloton en brulde hij door zijn rode scheepsroeper het bevel: „Attaquer, les gars, attaquer!" De Franse nationalen attaqueerden. Zelfs Louison Bobet, wiens eens zo be faamde strijdlust op het ogenblik bene den alle peil schijnt en die vermoedelijk zijn broer Jean, die zijn racefiets voor lopig aan de kapstok gehangen heeft en die pu, gezeten in een fauteuil van zijn luxueuze villa grof geld verdient met het schrijven van Tour-commentaren ten gerieve van een Parijs boulevard blad, dag in dag uit met meer heimwee zit te benijden, verscheen nu aan de kop van het peloton. Hetgeen niet wegnam, dat de heren wel tien kilometer lang moesten jagen om twintig onnozele se conden achterstand weer goed te maken en hetgeen evenmin wegnam, dat ze nog boften bovendien, toen Charly Gaul daar in de kopgroep door een bandje ging. Zo doofde dan dit eerste, grote offen sief, terwijl Piet van Est Charly Gaul haastig aan een wiel hielp en de Bra bander zelf met assistentie van de Luxemburgers Bolzan en Jempie Schmitz weer naar het peloton teruigspurtte. Dóch de defensie van de Franse nationalen was lang niet indrukwekkend genoeg ge weest om de rest van de menigte voor goed tot bedaren te brengen. Prompt de marreerde dan ook de Belg Hoevenaers, in gezelschap van de Franse regionaal Dacquay en precies op hetzelfde ogen blik sloeg men in het Frans-nationale kamp voor de tweede keer alarm. Want op de eerste plaats ging daar nu de Pié- ton Mahé door een bandje en op de twee de plaats trok Gerrit Voorting nog altijd flirtend met de gele trui nu achter de vluchtelingen aan op avontuur, ook al omdat' in het algemeen klassement Mahé nog steeds zijn naaste buurman is. En wéér kraakten en kreunden de Franse stellingen. Want Voorting kreeg niet alleen hulp van de onvermoeibare Piet van Est, doch bovendien van de Bel gen Gilbert Desmet en Cerami, de Span jaard Federico Bahamontes, de Italiaan Padovan. de Duitser Horst Tüller en de regionalen Barone en Roudaut, en als DAX 3-7-58 230km .Laruns fOCO- Darriigade zelf niet haastig met die kop groep meegesprongen was, dan zou al leen de kleine Bergaud namens de Fran se nationalen kansloos temidden van die,' voornamelijk uit buitenlanders bestaande overmacht, grondig in de knel gezeten hebben. Wéér redden de Franse nationalen dat. Zij redden dat in een felle jachit, waarin ze royaal met hun reserves in het rond smeten. Zij redden dat. doch ze konden niet verhinderen, dat het voorlopig de marrages regenen blééf! Dacquay ging aan de haal, de Duitser Tüller probeerde het tot tweemaal toe, Gerrit Voorting ont glipte voor de tweede maal aan zijn Fran se bewakers. En telkens moesten die Franse nationalen opnieuw in touw en vermoedelijk dankten zij de hemel toen er dan eindelijk een demarrage kwam van lieden, van wie ge voor de rest van deze Tour stellig niet veel indrukwekkends zult gaan vernemen: de Franse regionalen Lamy en Delbenghe en de Zwitser Gret, zorgvuldig en van nabij geobserveerd dooi de Franse nationaal Stoblinski. De heren kregen van Marcel Bidot en de zijnen on middellijk een minuut voorsprong cadeau, doch toen was het opnieuw Piet van Est die. samen met de Belg Vlayen de rust in de rijen van het peloton grondig ver stoorde. Zo woedde dan daar in de heuvels rond Blaye waar de wijnranken nu om wat zon en wat warmte smeken, opnieuw een hevige veldslag. En toen de kruit damp opgetrokken was, bleek, dat we een uit dertien renners bestaande kop groep hadden geformeerd door de Franse nationalen Stablinsky, Groussard, Pipelin en Priyat, dè Belgen Luyten en Vlayen, de Nederlanders Piet van Est en Piet de Jongh, de regionalen Delberghe. Lamy en Antonin Rolland, de Zwitser Gret en de eenzame, doch altijd gevaarlijke en han dige Italiaan Arrigo Padovan. In die kopgroep rekenden de Franse nationalen niet alleen op een etappe zege, doch waren de bovendien alvast zeker van de ploegenprjjs. Daarom hadij den zij er dan ook volop vrede mee, dat die kopgroep slechts in een moe dige, doch ietwat nutteloze solojacht na gezeten door Martin v. d. Borgh in derhaast vijf veilige minuten voorsprong veroverde en daarom ook kreeg men het in het Franse kamp zo zorgvuldig op de zenuwen, toen Piet van Est, tien kilometer voor de finish, met eien laatste demarrage de rust in dat kopgroepje en de Franse nationale plannen zo wreed verstoorde. Hij werd gehaald, Piet van Est, doch vervolgens demarreerde de Belg Luyten en dan weer Vlayen en toen waagde ook Piet de Jongh zich aan een demarrage. En telkens waren het de vier Franse na tionalen. die dat buitenlandse geweld moesten beantwoorden. Zo kwam het dan, dat zij die laatste tien kilometers nog even grondig werden weggereden. Zo kwam het, dat ze in de eindsprint hier op de wielerbaan van Bordeaux, veel ge zwoeg met hun ellebogen ten spijt, geen rol van betekenis meer speelden. Zo kwam het dan tenslotte, dat Arrigo Pa dovan slechts met de Belg Vlayen had af te rekenen om ook déze etappe voor Binda's Squadra Aziura te veroveren. Rolland werd derde en pas als vierde volgde de eerste Franse nationaal, Grous sard, direc^ op de hielen gezeten door Piet de Jongh (5e). Delberghe en Piet van Est (7e). Royaal drie minuten, nadat de toe schouwers hier in Bordeaux aldus op nieuw een buitenlandse overwinning hadden moeten bezichtigen (verleden jaar won hier Pierino Baffi en de vier voorafgaande jaren leverden telkens een Nederlandse overwinning opver overde Martin v. d. Borgh eenzaam de 14e plaats en stond hij op het midden veld al rustig zijn dorst te lessen, toen André Darrigade, voor de tweede maal vandaag, zijn zin niet kreeg en hjj in de massasprint van het peloton verslagen werd, hetgeen niet verhin derde, dat hij ook hier in Bordeaux met het gele leidsshirt een ereronde draaien mocht. ARRIGO PADOVAN maakte het Italiaanse weekend in de Tour compleet. Na de zaterdag.zege van zijn landgenoot Baffi nas hij het, die zondag in Bordeaux het complete Franse kwartet in de sprint vloerde. (Telefoto). De internationale baanwedstrijden voor profs, die zaterdag in Bielefeld zijn ge houden, hebben een minder prettig ver loop gehad. In de laatste wedstrijd van een sprint-omnium kwam onze landge noot Derksen ten val en liep hierbij hoofdverwondingen op waarvoor hij zich in een ziekenhuis moest laten behandelen- Later bleek, dat de verwondingen i e Derksen -had opgelopen, niet zo ernst:? waren als men aanvankelijk had gevreesd' Bij een onderzoek in het ziekenhuis s gebleken dat hij een lichte hersenschud ding heeft, en schaafwonden. Waarschijn lijk kan hij binnen 48 uur het ziekenhuis verlaten. In de tweede manche van een stayer wedstrijd gebeurde ook een ongeluk. Wagtmans zette een aanval op zijn tegen stander, de Duitser Otte, in. Deze kwab1 in aanraking met de gangmaker van de Nederlander, viel en moest zich ook in een ziekenhuis laten behandelen. Daar bleek dat hij een vrij zware hersenschud ding. een sle-utelbeenbreuk. kneuzingen en schaafwonden had opgelopen. Hoe lang Otte in het ziekenhuis zal moeten blijven, is niet te zeggen. De Brit Frame is, evenals in 1957, in ternationaal amateurkampioen van Ne derland golf geworden. In de finale won hij met 3 en 2 van J. Moerman van de Royal GC de Belgique. In de halve finales had tevoren Moerman met 2 en 1, na een zeer span nende wedstrijd, gewonnen van J. F. Dudok van Heel (Sunningdale). In de andere halve eindstrijd "kakelde Frame met 5 en 4 A. A. R. Roland Holst (Hil versum) uit. De interland volleyball tussen de he ren van België en Nederland, zaterdag te Antwerpen gespeeld is door de Bel gen met 31 gewonnen. De tussenstan den waren 6—15, 15—8, 15—10, 15—12, De uitslag van de 10e etappe van St.-Nazaire naar Royan, over een afstand van 250 km, 6.04,57 (met bonificatie 6.04,27); 3 Bolzan (Ne- lux> z.t.4 Elliott (Int. ploeg) z.t.; 5 ex aequo luidt: 1 Baffi fit.) 6 uur 4 min. 57 sec. (met bonificatie 6 03,57)2 Thomin (Wes+ Zuid West) Arm and Desmet, Hoevenaars (beiden België), Van den Borgh, Kersten (beiden Neluxplocg), Stablinski (Fr.), Catalano (It.), Moreno, Gal- deano (beiden' Spanje), Busto Gay (beiden Centraal Zuid Frankrijk), Quèntin, Annaert (beiden Parijs Noord Oost), Christian (Int pl Favre en Ecuyer (Zw.-Dld), allen in 6.04.57; 20 Foré (België) 6.07,45; 21 Darrigade (Frankr.) 6.10,27; 25 Wim van Est (Nelux) 6.10,27; 27 Piet van Est (Nelux) z.t. Het grote peloton, waarin de overige renners van de Nelux-ploeg zaten, werd ex aequo 28e geklasseerd in dezelfde tijd als Darrigade. Het ploegenklassement van de 10e etappe luidde: i Nederland/Luxemburg (Bolzan. Van den Borgh en Kersten) 18 14,51; 2 Belgie 18.17,39 3 Italië 18.19,2a; 4 ex aequo: Spanje, Parijs Noord Oost Zwitserland/Duitsland en Int. ploeg en Centraal Zuid Frankrijk alle 18.20,21; 9 Wes* Zuid West 18.25,21; 10 Frankrijk 18.25.51. De uitslag van de elfde etappe va Royan naar Bordeaux, 137 km., luidt; 1 Padovan (It.) 3.12,22 (met bon. 3.11,22); 2 Vlayen (België) 3 12,22 (met bon. 3.11,52); 3 Rolland (Centraal Zuid Frankrijk) z.t.; 4 Groussard (Fr.) z.t.; 5 Delberghe (Parijs Noord Oost) z.t.; 6 De Jongh (Nelux) z.t.; 7 Piet van Est (Nelux) zt.; 8 Luyten (B.) z.t.; 9 Pipelin (Fr.) z.t 'i0 Gret (Zwits./Dld) z.t.; 11 Lamy (Parijs Noord Oost) z.t; 12 Privat (Fr.) z.t.; 13 stablinsky (Fr.) z.t.; 14 Van der Borgh (Nelux) 3.15,08; 15 Gainche (West Zuid West) 3.16,35; 16 Bover (Spanje) z.t.; 17 Graczyk (Centraal Zuid Fr.) z.t.; 18 Darrigade (Frankr.) z.t.; 19 Wim van Est (Nelux) z.t.) 20 Planckaert (B.) z.t 21 Bauvin (Frankr.) z.t.; 22 Robinson (Intern, ploeg) z.t 23 ex aequo alle andere renners, w.o. de rest van de Nelux-ploeg. in dezelfde tijd. Het ploegenklassement van de lie etappe ziet er als volgt uit: 1 Frankrijk (Groussard, Pipelin en Privat) 9.37,06; 2 Nelux (De Jongh, Piet van Est en Van der Borghj 9.40,12; 3 België 9.40.49; 4 Parijs Noord Oost 9.41.19; 5 Italië 9.44,32; 6 ex aequo Centraal Zuid Frankrijk en Zwits./Dld 9.45,32; 8 ex aequo Wes+ Zuid West, Spanje en Intern, ploeg 9.49,45. Het algemeen klassement [uidt* 1 Darrigade (Fr.) 50.16,17; 2 Favero (It.) 50.0.6,40; 3 Voor ting (Nelux) 50.16,55; 4 Mahé (Fr.) 50.16,58: 5 Graczyk (Centraal Zuid Frankrijk) 50.17,03; 6 Geminiani (Centraal Zuid Frankrijk) 50.18,04; 7 Elliott (Intern, ploeg) 50 19,00; 8 Gilbert De smet (B.) 50.19,20; 9 Bauvin (Fr.) 50.22.40; 10 Botella (Sp.) 50.22,50; 11 Planckaert (B.) 50.23,17 '12 Morvan (West. Zuid West) 50.24,36; 13 Van der Borgh (Nelux) 50.25,01; 14 Anquetil (Fr.) 50.26 23; 15 Barone (Parijs Noord Oost) 50.26,46; 16 Adriaenssens (B.) 50.27,30; 17 Gaul (Nelux) 50.27,48; 18 Robinson (Intern, ploeg) 50.28,08; '19 Foré (B.) 50.28,13; 20 Bobet (Fr.) 50 28,29. De plaatsingen van de overige leden van de Nelux-ploeg in het algemeen klassement zijn: 30 Ernzer 50.31,47; 36 Wim van Est 50.35,10; 42 De Jongh 50.36,37; 48 Piet van Est 50.38,45 49 Bolzan 50.38,49; 50 Kersten 50.41,17; 61 Damcn 50.44,22; 75 Schmitz 50.49,06. Pommer van de Zwitsers-Duitse ploeg heeft in deze etappe de strijd gestaakt. Het algemeen ploegenklassement luidt na de 11e etappe; 1 Frankrijk (Darrigade, Mahé en Bauvin i 150.55,55; 2 Centraal Zuid Frankrijk 151.04,40; 3 Nelux (Voorting, Van der Borgh en Gaul) 151.09 44; 4 België 151.10,00; 5 Intern, ploeg 151.15,58; 6 Italië 151.18,12; 7 West Zuid West 151.26,57; 8 Parijs Noord Oost 151 40,37; 9 Spanje 151.48,45; 10 Zvvitserland-Duitsl. 152.00,25. Het puntenklassement na de 11e etappe luidt; 1 Graczyk (Centraal Zuid Fr.) 124 p.; 2 Darri gade (Fr. nat. ploeg) 149 p.; 3 Baffi (Italië) 176 p 4 Planckaert 'België) 199 p.; 5 Gainche (Wesf Zuid West Fr.) 207 p.; 6 Wim van Est (Nelux) 224 p.; 7 Bauvin (Fr. nat. ploeg) 233 p. 8 G. Desmet België) 244 p.; 9 Voorting (Ne lux) 268 p.; 10 Barone (Parijs Noord Oost Fr.) 273 p 11 Bover (Spanje» 282 p.; 12 Robinson (Intern, ploeg) 285 p.; 13 Van der Borgh (Ne lux) 312 p.; 14 Delberghe (Parijs Noord Oost Fr.) 313 p.; 15 Hoevenaers (België) 3il9 p.; 16 Le Menn (West Zuid West Fr.) 347 p.; 17 Foré (België) 349 p.; 18 Christian (Intern, ploeg) 361 p 19 Mahé (Fr. nat. ploeg» 366 p.; 20 Tho min (West Zuid West Fr.) 374 p. De prijs voor de strijdlustigste renner viel ten deel aan Piet van Est met 50 punten, vóór Del berghe 48, Van den Borgh 11 en Pipelin 6 p. Er werd geen prijs voor de grootste pechvogel toegekend. Opnieuw heeft de autosport een j slachtoffer geëist. In de race om de Grote Prijs van Frankrijk op het cir. cnit van Reims is de Italiaanse cou reur Luigi Musso in een bocht de macht over het sl'uur kwijt geraakt, tegen liet talud en vervolgens uit het circuit gevlogen en met een schedel, breuk naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij na enkele uren overleed. De dood van Luigi Mosso betekent een ramp voor de Italiaanse autoracesport. Hij was de laatste van de grote coureurs die Italië sinds de oorlog met zoveel luis ter vertegenwoordigd hebben in de Grand Prix wedstrijden. Evenals Alberto Ascarj en Eugenio CasteUotti is hij aan het stuur verongelukt, en aangezien Gigi Villoresi en Nino Farino zich uit de wedstrijdsport hebben teruggetrokken, heeft Italië thans geen renners van wereldklasse meer. Musso, die 29 juili 1924 was geboren, reed eerst voor Maserati, in 1954 werd hjj derde in de Mille Miglia, en tweede in de Targa Florio en in d_g Grote Prijs van Spanje, in 1955 werd hij o.m. derde in de Grote Prijs van Nederland, het vol gend jaar ging hij over naar Ferrari. Op de Nuerburgring kreeg hij toen een ongeluk, het derde in zijn loopbaan, door dat hij de machit over het stuur verloor met het gevolg dat zijn wagen van de baan vloog en omsloeg. Hij brak een arm, maar kon twee maan den later weer rijden. In 1957 nam hij aan de meeste wedstrij den voor het Wereldkampioenschap der coureurs déél. Hij eindigde derde in het, klassement achter Fangio en Stirling Moss. Dit jaar werd hij beschouwd als een van de top-piloten, ook door Onzo Ferrari die in vorige seizoenen zijn beete wagens aan Mike Hawthorn en Peter Collins had toevertrouwd, maar nu aan Musso rol len van het eerste plan had gegeven. Musso laat een zoon en een dochter na- Zijn twee jongere broers zijn ook cou reurs. De uitslag luidde: 1. Hawthorn (G.B.) met Ferrari in 2 uur 3 min. 21,3 sec- (gem. 201.898 km/u.); 2. Moss (G.B.) met Vanwall 2.03.45.9; 3. Von Trips (W.-Dld.) met Ferrari 2.04.21; 4. Fangio (Arg.) met Maserati 2.05.51.9; 5. Collins (G.B) met Ferrari 2.08.46,2. De stand in de competitie om het We reldkampioenschap der coureurs luidt thans: 1/2 Moss (G.B.) en Hawthorn (GB) beiden 23 punten; 3. Musso (It.) 12 p., 4. Schell (V.S.) 11 p., 5/6/7 Trintignant (Fr.) Bryan (V.S.) en Brooks (G.B.) allen 8 p- (Van onze correspondent) Tijdens de speedway-races tussen het Nederlandse team en de Zweedse clu» Getingarna, die officieus Ms het natio nale Zweedse team uitkomt, zijn zon dagmiddag in het stadion van Hengelo de twee Nederlandse rijders Thel Bis- schops en Bert Willard ten val geko men. Willard was er ernstig aan toe en moest met een schedelbasisbreuk en een gebroken sleutelbeen in het r.-k. ziekenhuis te Hengelo worden opgeno men. Zondagavond laat was de toestand van Willard nog altijd zeer ernstig, ofschoon niet direct levensgevaarlijk. Bisschops wordt intussen in hetzelfde ziekenhuis verpleeg; hij had een enkelfractuur op gelopen. De Zweden wonnen de ontmoeting met 56—49 punten, ruststand 26—25. BORDEAUX, zondagavond Het kasregister van Klaas Buchly en Jeng Goldschmidt, heeft tijdens het achter ons liggende Tour-weekend, op nieuw enkele malen luidruchtig ge rinkeld. Zaterdag veroverden Martin v. d. Borgh, Jaap Kersten en de Luxem burger Bolzan voor Oranje het ploe gendagklassement en de daaraan ver bonden fr. 200.000. Vandaag had Ne derland opnieuw twee mannetjes in de kopgroep, bezetten ze in een onover zichtelijke eindsprint op de wieler baan van Bordeaux de vijfde en de zevende plaats en kreeg Piet van Est bovendien fr 100.000, bestemd voor de strijdlustigste renner van de dag, een premie die de Babander dan ook volop verdiende. Nee. het werd ditmaal geen eindover winning in Bordeaux; die serie werd trouwens verleden jaar al onderbroken. Maar onze ploeg liet ook vandaag zien. dat ze aan strijdvaardigheid in de achter ons liggende etappes niets verloren heeft. Men zag ook vandaag Gerrit Voorting we^r eens in de voorste loopgraven en alle andere leden van onze ploeg zijn dit weekeinde volop in touw geweest. Dat offensief heeft ons onder meer be duidend winst opgeleverd in het ploegen- klasseimienlt, waarin we thans naar de derde plaats zijn opgerukt. Ook op dat front beginnen de Franse nationalen, die in het algemeen ploegenklassement de leiding hebben, de Luxemburgs-Neder landse equipe nu al te vrezen, zoals zij allesbehalve gerust zijn over Charly Gaul. (Door Martin W. Duyzings) ROYAN, zaterdag. In Rochefort viel Darrigade. Het regende daar opnieuw. De zon welke het weerbericht ons zo gul beloofd had, was al lang weer verstikt in een slordig boven de Atlantische kust gedra peerde lappendeken van grauwe, dreigende wolken. Zo bleef dan ook vandaag de Tour in die typische, weinig opwekkende stijl-1958 en gedroegen wij ons, alsof wij aan het laatste Russische najaarsoffensief in de Krim in plaats van aan een vol-zomerse monsterrace in het anders zo zonnige Zuiden bezig waren. Jacques Goddets tropenhelm lag nog altijd in de mottenballen. Het peloton, dat, gegeseld door de zoveelste plensbui van deze Tour over de verraderlijke, nat- glimmende straatkeien van Rochefort-sur-Mer ging, hoestte in koor als een oudemannenhuis voor opgelegde zeevarenden. Mèt de renners hadden de H.H. journalisten, die anders in zo'n Tour dag in dag uit opwindende nummers strip-tease ten beste plegen te geven, de kleverige modder van de Charente- Maritime tot diep in hun nekharen. De inboorlingen van Rochefort stonden met gele gezichten klappertandend te staren naar negentig haastig voorbij rollende modderklompen en waren aldus nauwelijks in staat om Piet Damen van Louison Bobet, en Rafaël Geminiani van Yvette Horner te onderscheiden. En voor het overige denderden we eveneens geheel in die merkwaardige Tour-stijl-1958 ook vandaag naar het Zuiden met het verbluffende moyenne van royaal een-en- veertig kilometer per uur, zodat men uren tevoren al op de vingers kon natellen, dat we véél te vroeg in Royan die kleine, comfortabele en ultra moderne parel onder de Franse badplaatsen arriverend de feestelijkheden rond de finish aldaar ook ditmaal grondig in het honderd zouden smijten. de kleine Luxemburger, die vandaag op nieuw even aan zijn Franse bewakers ontsnapte en die vol strijdlust en volko men zeker van zichzelf nu zijn eigen spec, taoulaire toneel: de Pyreneeën, tegemoet gaat: naar hij zelf gelooft, een Tpurover- winning tegemoet. Doch in Rochefort-sur-Mer was de fi nish nog altijd ver: drieenvijftig kilome ters, als gij dat pre cies wilt weten; er drie-en-vijftig k lometers leken voo Marcel Bidot, die eeuwige optimist, die ook ditmaal van start is gegaan met de vriendelijke en hescheiden op dracht. er maar voor te zorgen, dat een zijner Franse nationale parade paarden straks ir het Pare des Prin ces met deze Tou aan de haal gaai royaal genoeg om in een iaatste Fran, se offensief een streep te halen door alles, wat er tot dan toe in deze lange, barre etappe aan belangrijke dingen alle maal gebeurd was. Die gebeurtenissen hadden een Belgisch tintje gehad. JEF LAHAYE, terug naar huis Jean Aerts, de Belgische ploegleider, die onder meer met welgevallen had ge zien, dat de N. V. Luxemburg-Oranje („in wielersportsensaties'') vanmorgen in St.- Nazaire haar eerste aderlating had on dergaan (Jef Lahaye bleef met die on willige knie achter, wachtend op de eer ste de beste trein, die hem, zijn bagage en zijn knagend heimwee naar het vader, lanrf zou kunnen brengen), achtte kenne lijk de tijd voor een Belgisch offensief van importantie gekomen en zijn -blauwe esquadron sloeg dan ook al aan het de marreren toen we, nadat men in het pril. le ochtendgloren de hele karavaan per veerpont naar de overkant van de Loire han gebracht, in St.-Brevin les Pins van start gezonden werden voor een der lang. ste etappes (250 kilometers) van deze, aan monsterritten overigens bloedarme Tour. Zo had dan Gilbert Desmet voor de eerste demarrage van deze dag gezorgd, doch h\j had niet alleen Piet van Est, maar bovendien een sliert Franse natio nalen, waaronder Darrigade-persoonljjk, aan zijn achterwiel gekregen, hetgeen dan meteen betekende, dat de Franse nationalen van plan waren om de, pas door de blonde man uit de Landes op Gerrit Voorting veroverde Gele Trui krampachtig te verdedigen. Er was van die demarrage van Gilbert Desmet niet bar veel terecht gekomen, doch men had hem niet goed en wel op geborgen in het peloton of zijn naamge noot Armand Desmet, met wie hij overi gens geen familie-relaties onderhoudt, was al aan de haal in gezelschap van zijn ploegmaat Foré, en voor het overige dap per gesteund door de Zwitser Hollenstein. De Franse nationalen redden ook dat, doch het ontmoedigde de Belgische geest drift. kennelijk niet en na 63 kilometer, te Grande Ville Neuve, een van die gore Franse gaten, die hun welluidende naam in geen enkel opzicht verdienen, demar reerde Foré dan opnieuw en ging zo heftig te keer, dat Darrigade drie van zijn Franse-nationale mannetjes nodig had om ook dit gevaar in fe dammen. En toen gebeurde het dap, dat bij de vierde Belgische attaque, ditmaal onder nomen door Armand Desmet in gezelschap van de handige Italiaan Catalano, de Franse spoorwegen Jean Aerts en de zij nen een handje hielpen. Want juist toen de Belg en de Italiaan voorbij Laroche sur Yon twintig weinig beduidende secon den veroverd hadden, sloot de plaatselijke overwegwachter, die de eerstvolgende ja ren maar niet over een bevordering tot overwegwachter-eerste-klas moet pein zen, achter de beide vluchtelingen de bo men, verloor het peloton aldus meer dan een minuut aan een niets ter zake doend locaaltreintje; een oponthoudt dat door de Nederlandse kolonie niet zonder vreug de werrt begroet, omdat onze mecano ai- dus gelegenheid kreeg, een ontredderd versnellingsapparaat, in eigendom toebe horend aan Wim van Est, weer min of meer te fatsoeneren. Heel even haalde dat oponthoud het ritme uit de Franse ploeg, die al dat ge- jaag blijkbaar vandaag niet al te best verdragen kon, en meteen heerste er rond de Franse nationale stellingen een opge wonden soort, van internationale vrolijke keuken Terwijl van de Franse nationalen alleen Stablinsky in staat bleek nog terug te slaan, ging een tweede Belg, Hoevenaers, in gezelschap van de Franse regionaal Quentin en onze Martin van der Borgh achter de vluchters aan, waarna, namens Buchly' en Goldschmidt, ook Kersten met zijn Luxemburgse maat Bolzan op avon tuur trok, in gezelschap van een derde Belg, Foré, en voor het overige gechap- peroneerd door Moreno, Busto, Thomin en Gay. In het Franse nationale kamp trachtte men vergeefs het peloton opnieuw on nieuw onder controle te krjjgen. Welis waar werd bij de dertien vluchtelingen Darrigade's Gele Trui niet bedreigd, doch ook Marcel Bidot kon wel uitre kenen dat, met drie Belgen en drie Nelux-knapen aan de leiding, de ploe- gendagprijs en de daaraan verbonden tweehonderdduizend francs, een buiten landse aangelegenheid dreigde te wor den, hetgeen de Franse nationalen, die het óók op de ploegenprjjzen hebben voorzien, nimmer bepaald aangenaam vinden. Zelfs de Gele Trui kwam nog in het ge drang toen de Ier Elliott en de listige Oostenrijker Christian samen met de Ita liaan Baffi, de Spanjaard Galdeaono, de Zwitser Favre en enkele onbeduidende regionalen eveneens naar de kop spron gen, zodat we daar intussen twintig lieden verzameld hadden, die zó hard gingen, dat zij binnen de kortste keren dik vijf minuten voorsprong hadden en dat die zonderlinge Ier nog slechts een paar mi nuten méér nodig had om zowaar de Gele Trui te grijpen. Toen pas had eindelijk Marcel Bidot zijn troepen in stelling. Toen pas ook kwam het Frans-nationale team met een tegenoffensief, dat in allerijl drie minuten van de achterstand opvrat en dat wellicht, helemaal succesvol zou zijn geweest, als niet André Darrigade bij het binnenrijden van Rochefort over die spekgladde keien en vervolgens over zichzelf gestruikeld was. en als de halve Franse nationale equipe zic'h tenslotte niet grondig had moeten uitputten om de man in het gele leidersshirt weer ongehavend in het pelo ton af te leveren. Méér kon die Franse nationale ploeg, waarin de eens zo grote Louison Bobet overigens van uur tot uur nauwkeuri ger op zijn cigcn schim begint te lijken, vandaag blijkbaar niet meer opbrengen en zo mochten de vluchtelingen dan hun gang gaan. Zij gingen dan ook hun gang. voerden hun voorsprong weer op (behalve de on gelukkige Foré, die tot tweemaal toe met mankementen van zijp fiets moest, het geen niet alleen drie minuten achter stand, doch de Belgen bovendien een redelijke kans op de ploegemprijs kostte), en hoewel Federico Bahamontes er op zijn «entje nog even achteraan ging, stond het ver voor d« finish al vast, dat Kers ten, Van der Borgh en Bolzan vandaag maar weer eens met het ploegenklasse ment aan de haal zouden gaan en dat we aan de finish voor hotel Oxeunic, die vriendelijke luxe-tempel aan de rand van d« zee, deze etappe in een eindsprint zou den gaan beslissen. Dat-deden we dan ook, en Pierino Baffi, de logge Italiaan, toonde zich de snelste zodat de plaatse lijke schoonheidskoningin alleen maar buitenlanders te omknellen had, alvorens vijf minuten later Darrigade het peloton binnen leidde en hij, eigenaar blijvend van de Gele Trui. te gevaarlijke Ier Elliot in het algemeen klassement nog altijd min of meer veilig op twee minuten vijf enveertig seconden hield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8