Taakverdeling en werkprogram der landbouwcommissies Voorzitter L.T.B. bij afscheid hartelijk gehuldigd Verenigde Aannemersbedrijven De onschuldige moordenaar De conferentie te Stresa Driej Burgemeester van Alkemade gekozen tot opvolger Bijdragen voor B.B. „aan de schrale kant" ange cursus voor slagers Lopende jaar niet minder gunstig dan 1957 DINSDAG 8 JULI 1958 PAGINA 4 Ere-voorzitter Nieuwe voorzitter TH. VAN BOEKHOVEN OVERLEDEN AUDIëNTIES EMIGRANTENVLUCHTEN NAAR AUSTRALIë Taakverdeling PROVINCIAAL KAPITTEL PASSIONISTEN RUSSISCHE KUNSTMAAN BOVEN ONS LAND OOSTENRIJKS ERETEKEN VOOR MR. H. REININK door AGATHA CHRISTIE ^y.isys.:Y<, J&Sfcio J Jacht op scheepswrakken 9. Erger dan de meest moordzuchtige haai is de achtarm de octopusHij terroriseert de diepzee en kent geen genade. Komt er een vreemde gnoeshaan in de buurt, dan worden de soepele sterke vangarmen uitgeslagen en dan duurt het niet lang meer. Vroeger was een duiker praktisch weerloos, zoals hij daar rondzwom, alleen beschermd door een stalen helm. Maar zelfs later, nu nog, trekt de poliep zijn slachtof fer, die wel een vesting lijkt in zijn massieve duikerpak, zonder pardon naar de diepte. Riesenberg haalde het vaak op het laatste nippertje, maar ook Gomez kon meespreken van die verschrikkelijke, stille gevechten. Eens liet hij zich in een Wok omlaag takelen, toen Wat was dat? Een aardbeving? Een achtarm had zijn gro te tentakels om de stalen klok heen geslagen en schudde hem heen en weer. Gomez kende de gruwelijke kracht van een octopus en wist, dat zijn laatste uur was aeslaaen.. lO.Maar vlak naast hem hangt de duikerklok van Riesen berg In het water.. En de Amerikaan verliest geen ogenblik zijn koelbloedigheid. Hij grijpt de telefoon, alarmeert het schip boven hen, zegt, dat dit twee hulpklokken moet sturen en haalt ondertussen een handel over.. Twee lange, stalen armen met grote scharen aan het eind schieten te voorschijn Eigenlijk dienen die om een wrak te onderzoeken, maar Rie senberg heeft er andere plannen mee. De scharen gaan open. Ze glijden over een tentakel. Dan klappen ze dichtScherp als een lancet. Het monster spuwt al zijn zwarte inkt uit en de grote bek wordt opengespreid. Een vangarm van een paar meter dwarrelt omlaag.Weer gaan de verschrikkelijke scharen open en dicht. Een tweede tentakel wordt afgeknipt Even zweven de scharen, dan dalen ze en slaan toe.. Dan pas, als het beest nog maar drie armen over heeft, moet het loslaten 11. Ondanks haaien en ondanks octopussen dringt de mens steeds dieper door in de diepzee. De eerste, die de duizend meter lijn overwon, was de zoooog Beebe, die in 1934 met een soort voorloper van de bathyscaaf afdaalde. In 1953 haalde Auguste Piccard bij Ponza een diepte van 3150 meter. Maar een jaar later braken Houot en Wilm alle records en kwamen tot.. 4050 meter, meer dan vier kilometer. Even later snorden de onderwater-camera's 12. Want de diepzee werd fotogeniek. Cameramannen doken tot op grote diepte om de eventuele resten van Atlantis te fotograferen of om gezonken galjoenen en fregatten te nemen". Anderen weer, zoals Hans Hass, die tussen haaien door zwom, Quilici en Cousteau trokken er met hun came ra's op uit om de schoonheid en de stralende kleuren van onderzeese planten en diepzeevissen vast te leggen. Vaak beleefden ze daarbij de meest sensationele gevechten, zoals de wrede strijd tussen een reuzenhaai en een octo pus. Uren en uren aan één stuk duurde het. Toen zonk de achtarm naar de bodem, stukgebeten, en een triomferende, maar zwaar gehavende haai zwom moeizaam weg meer dood dan levend. Ds drie commissies die op de land- bouvvconfereni'e van de zes leden-staten van de Europese Economische Gemeen- j schap te Stresa in het leven z(in geroepen, ziin maandag J|. voor het eerst bijeen 1 geweest, I De eerste vergadering van de commis sies was gewijd aan de opstelling van de agenda en aan procedurekwesties. De eerste commissie heeft een redactie commissie ingesteld die de volgende kwes ties zal behandelen: 1. De huidige toestand van de landbouw in de zes leden-staten. 2. De landbouwnolitiek van deze landen, rekening houdende met a. structuurkwesties; b. de prnduktivi- teit; c. de handelsbetrekkingen binnen de E.E.G. en die tussen de E.E.G. en de niet-aangesioten landen. 3. Het onderzoek van de tendenties van zekere produkten wat hun produktle en hun gebruik betreft. Er is voorgesteld dat de Europese com missie van de E.E.G, een gedetailleerde (Van onze correspondent) Nadat de heer G. W. Kampschoër de Katholieke Land- en Tuinbomvbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam 29 jaar lang heeft gediend heeft hij gis terenmiddag in het gemeentelijke Con certgebouw in Haarlem van deze bond afscheid genomen. Dit gebeurde tijdens een speciale vergadering, tijdens welke de afgevaardigden bij monde van de vice-voorzitter de heer Jac. Groen Azn. van hun waardering voor de scheidende voorzitter blijk gaven. Tot opvolger van de heer Kampschoër werd gekozen de heer E. J. M. Kolfschoten, burgemees ter van Alkemade. In zijn toespraak tot de vertrek kende voorzitter zei de heer Groen o.m.: „Met veel idealisme hebt u onze be langen gediend. Met volharding stond u voor de belangen van de boerenstand op de bres." Spreker memoreerde, dat de heer Kampschoër o.m. verdienstelijk werk heeft geleverd ten behoeve van de Katholieke Emigratiestichting, de Cen trale Boerenleenbank en de geweste lijks raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap. Hij wees op de groei, die het secretariaat van de LTB heeft doorgemaakt. Aanvankelijk had men voor de secretariaats-werkzaamheden de beschikking over een kleine kamer met alkoof. Thans zijn de diverse dien sten in enkele grote herenhuizen onder gebracht. In de nabije toekomst zal nog meer ruimte voor de verschillende diensten beschikbaar komen. Vele leden van de Eerste Kamer vin den, zo blijkt uit het verslag van die Kamer over het ontwerp-wet bijdragen bescherming bevolking 1955 tot en met 1958, dat de vaststelling van de bijdra gen uit 's rijks kas ter tegemoetkoming in of tot goedmaking van kosten ter zake van de B.B. te lang is uitgebleven. Het desbetreffende K.B. (waarvan in dit wets ontwerp bevestiging wordt gevraagd) is immers gedagtekend 25 november 1957, zodat pas op die datum de gemeenten inzicht verkregen in de bijdrageregeling, waarmede zij voor 1955, 1956, 1957 en 1958 rekening konden houden. Deze leden achtten de bijdragen, in het K.B. opgenomen, te laag. Aan een inte grale tegemoetkoming zullen de meeste gemeenten zeer zeker niet toekomen. Deze leden hadden vernomen, dat er reeds gemeenten zijn, welke door gebrek aan middelen genoopt zijn haar program ma van oefeningen en opleiding voor B.B.-organisatie te besnoeien. Is de re gering. zo vroegen zij, hiervan op de hoogte en acht ook zij dit verschijnsel niet zeer verontrustend? Ook de vergoeding voor de buitendienst assistenten achtten deze leden te laag. Zij meenden, dat het gevaar niet denk beeldig is, dat men op de duur tot In krimping van de noodzakelijk geachte omvang van de staven zal moeten over gaan, daar de personeelskosten in verhou ding tot de algemene uitkering te hoog worden. In dit verband merkten zij nog op, dat huns inziens een geringer ver schil tussen de vergoeding voor gemeen ten tot 40.000 inwoners en die voor ge meenten tot 100.000 inwoners alleszins aanbevelenswaardig zou zijn. Het verschil tussen 0,75 en f 0,50 per inwoner acht ten zij te groot. Tenslotte wenste spr. de vertrekkende voorzitter en diens echtgenote een wel verdiende rust toe. Als afscheidsge schenk bood hij twee fauteuils aan. Mevrouw Kampschoër ontving een boeket bloemen. Onder luid applaus van de vergadering werd de heer Kampschoër benoemd tot ere-voorzitter. Rector J. A. G. van der Hoogte, de bondsadviseur, kenschetste de schei dende voorzitter als een „niet te stui ten lawine" en verder „vasthoudend als een foxterrier". „Mede door uw be ginselvaste houding hebt u zich een groot aanzien verworven." De voorzitter van de KNBTB, de heer C. G. A. Mertens, sprak eveneens een dankwoord. Hij memoreerde, dat de heer Kampschoër vijf. jaar voorzitter van de KNBTB is geweest en thans nog vice-voorzitter van de landelijke bond is waarvan hij binnenkort ook af scheid zal nemen. Reeds thans sprak de heer Mertens woorden van waardering voor de prettige wijze, waarop hij met hem had mogen samenwerken. Namens het personeel sprak drs. N. van Wersch, algemeen secretaris. Hij bood de vertrekkende voorzitter een staande leeslamp aan, opdat „deze thans bij zijn echtgenote de rust moge vinden, waaraan het in de afgelopen jaren zo veel heeft ontbroken." Tenslotte sprak de heer Kampschoër een dankwoord, waarna men gelegen heid kreeg hem persoonlijk de hand te drukken. Aan het afscheid ging de verkiezing van de nieuwe voorzitter vooraf. Kan didaat waren gesteld de heren A. C. Remmeren uit Slootdorp, E. J. M. Kolf schoten uit Roelofarendsveen, N. H. v. Leeuwen uit Den Hoorn en P. C. van Rjjn uit Langeraar. Na een tweede stemming verkreeg de heer Remmeren 453 stemmen en de heer Kolfschoten 800 Deze laatste is 41 jaar en sedert 15 mei 1954 burgemeester van Alkemade. Daarvoor was hij zes jaar eerste burger van Eemnes. Tien maanden is hij te vens waarnemend burgemeester van Voorhout geweest. De nieuwe voorzit ter komt uit een geslacht van magistra ten, zijn vader was burgemeester en zijn neef vervult deze functie in Den Haag. Te Nijmegen is op 58-jarige leeftijd overleden de directeur van de Automatic Screw Works aldaar, de heer Th. van Broekhoven. Hij was sedert 20 jaar aan dit bedrijf verbonden, de laatste jaren als directeur. Hij was verder hoofdbestuurslid van de Nederlandse Unie van Metaalgieterijen en Aanverwante Bedrijven en tevens be stuurslid van de Contactgroep Metaal en Elektrotechnische Industrieën. Voorts was hij bestuurslid van het Clearingsin- stituut voor Waterleidingen en lid van de Kamer van Koophandel te Nijmegen. Woensdag 9 juli zal mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam, geen audi ëntie verlenen. De af getreden voorzitter van de LTB de heer G IV. Kampschoër werd tot ere.voorzitter benoemd. Gedurende juli en augustus zal de KLM ze« speciale emigrantenvluohten uitvoe ren van Schiphol naar Sydney. De eerste van deze vluchten met Nederlandse emi granten naar Australië Is vastgesteld op 18 juli a,s. In nauwe samenwerking met de „Ver eniging tot Bevordering van het Sla gersvakonderwijs" gaat de „Stichting tot Opleiding van Werknemers in de Vlees- warenindustrie" met ingang van 1 sep tember a.s. cursussen houden voorlopig in Alkmaar, Deventer, Doetinchem, Eindhoven, Groningen, Leiden, Nijme gen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Deze cursus vormt het theoretische deel van de driejarige vakopleiding, die men wil geven aan alle mannelijke werk nemers in de vleeswarenindustrie van veertien tot zeventien jaar. die ten min ste vijf jaar lager onderwijs genoten hebben, tot vermeerdering van hun vak kennis en algemene ontwikkeling. De lessen vergen vijf uur per week. Hun praktische opleiding ontvangen de jon gelui in de bedrijven waar zij werkzaam zijn en die geregeld door controleurs zul len worden bezocht. documentatie bijeenbrengt en aanbevelin gen opstelt inzake het derde agendapunt De eerste commissie zal zich bij haar taak vooral baseren op de memoranda van de delegaties, de redevoeringen van de ministers en op de statistieken van de Europese commissie van de E.E.G. De tweede commissie zal de eventuele gevolgen Bestuderen die de tenuitvoerleg ging van het verdrag voor de E.E.G. zal hebben, rekening houdend met de associ atie der landen en gebieden overzee. Zij zal bijzondere aandacht besteden aan het geen zich kan voordoen 1. in de overgangsperiode en als gevolg i van I 2. de geleidelijke opheffing van de douane- j rechten en de contingenten j 3. de toepassing van de maatregelen voor- I zien in de artikelen 41 en 42 van het ver drag 4. de tenuitvoerlegging van een gemeen schappelijk landbouwbeleid 5. de deelneming der geassocieerde lan den en gebieden en 6. andere factoren die belangrijk zouden kunnen worden door de oprichting van een gemeenschappelijke markt. De derde commissie heeft besloten haar standpunten uit te werken op grond van de grote richtlijnen. Bij de besprekingen over de toekomst van de Europese land bouw zal zij vooral de algemene politiek van de landbouwstructuur bestuderen, re kening houdend met sociale kwesties. Ver der zal zij zich bezig houden met de marktpolitiek en de buitenlandse betrek ken. Bij de bestudering van de ver schillende groepen produkten zal zii reke ning moeten houden met de mogeliikhe- den van oplossing binnen een algemene economische politiek. In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Verenigde Aanne mersbedrijven voorheen Zwolsman is door het bestuur medegedeeld, dat verwacht wordt, dat 1958 niet minder gunstig zal zijn dan 1957 is geweest. In de vergadering heeft een vertegen woordiger van een groep aandeelhouders bezwaar gemaakt tegen de verlaagde di videnduitkering van 6 (v. j. 10) pct„ ter wijl de tantièmes ten opzichte van het vorige jaar zijn gestegen. Hij verklaarde zioh in dit verband tegen een tantième regeling te zijn die niet geheel is geba seerd op de overwinst doch beinvloed wordt door het bedrag van het geplaatste kapitaal. Hij was voorts van mening dat oen di vidend van 6 pet. gering is te noemen vergeleken met een emissiekoers van 150 pet. bij aandelenuitgifte. Hierbij wees hij nog op de verhoging van de voorziening diverse risico's met 1 miljoen, in ver band met de situatie in Indonesië. Deze reservering heeft de uitkeerbare winst aanzienlijk verminderd, terwijl anderzijds het totaalbedrag van de rekening voor ziening divense risico's ad 3,3 miljoen te laag werd geacht in verhouding tot de grote belangen in binnen- en (v.ooral) bui tenland. Deze aandeelhouder was daarom van mening dat het streven naar expansie moet worden vervangen door het afstoten van riskante projecten, het verbeteren der liquiditeitspositie en een verhoging der reserveringen. Het bestuur van de N.V. verklaarde in antwoord hierop dat de tantièmes dit jaar in een andere verhouding staan tot het dividend dan vorig jaar het geval was, omdat over 1956 een dividenduitkering uit de agio-reserve heeft plaats gevonden, terwijl tantièmisten over 1956 minder aan hun trek waren gekomen. De verlaging van het dividend werd verklaard uit de moeilijke situatie in de bouwwereld in 1957 de scherpe concur rentie en voorts uit de onvoorziene ont wikkeling in Indonesië. De huidige risi codekking wordt voldoende geacht. Mede in verband met de conservatieve waarde ring der activa. De directie verklaarde dat geen onverantwoorde expansie plaats vindt en dat de bestaande aannemings bedragen uit normale contracten voort vloeien, In antwoord op een desbetreffen de vraag werd nog medegedeeld dat de eigen bouwobjecten gericht zijn op een Op het Provinciaal Kapittel der Paters Passionisten, dat in Mook is gehouden, is tot provinciaal gekozen pater Paulinus de Waal, thans novicenmeester te Echt. Pater Everardus Zwanenburg en pater Alfonsus Rijniers werden herkozen als provinciale consultoren. Voorts werden benoemd tot rector te Mook, Theologicum, pater Fran- ciscus van Vliet; tot rector te Haastrecht pater Ambrosius Martijn, thans rector in Mook, theologicum; tot rector te Maria- Hoop pater Radboud de Waal, thans rec tor van het seminarie te Mook; tot rector te Mook, seminarie, pater drs. Servatius Vossen, thans prefect in Haastrecht, en tot magister der novicen pater Leonardos Clumpkens, thans vicaris ln Echt. meer constante bezettingsgraad. Het ligt zeker niet in de bedoeling de gebouwde panden in eigen exploitatie te nemen. De directie verklaarde geen achterstal lige belastingschulden over 1957 te heb ben. Mr. J, Wilkens is wegens gezondheids redenen afgetreden als commissaris Voorts is als commissaris afgetreden dr. ir. J. G. Schlengemann. Beide commissa- risplaatsen blijven onvervuld. De heer F. Dijkstra is benoemd tot directeur der ven nootschap, De jaarstukken werden goed gekeurd met 838 stemmen voor en 53 stemmen tegen. De derde Russische kuntmaan zal van avond te zien zijn op een hoogte van 70 graden in het noord-westen. Zij komt uit het zuid-westen. De daarbij behorende vuurpijl is te zien om 23.27 uur op een hoogte van 85 graden, tn het noord-wes ten. Deze beweegt zich van zuid-west naar noord-oost. De secretaris-generaal van het ministe rie van O.K.W., mr. H. J. Reinink, heeft zaterdag op de Oostenrijkse ambassade in Den Haag, uit handen van ambassadeur dr. G. Afuhs, het „grote zilveren ereteken met de Ster" gekregen. In zijn toespraak zeide de ambassadeur o.m., dat hij met bijzondere vreugde deze decoratie aanbood aan een man, die zoveel heeft bijgedragen tot. de verdieping van de culturele betrekkingen tussen beide lan den. Hij memoreerde in het bijzonder het werk van de secretaris-generaal voor het Holland-festival, het Mozart-jaar 1956 en de onlangs in Wenen gehouden Van Gogh- tentoonstelling. die in korte tijd een miljoen bezoekers trok. Minister Cals woonde de korte plechtig heid bij. Uitzending vanuit t€ Hoek van Holland Eng Trp-isit Camp .Golflengte meter. DINSDAG 22.00 uur Bij Invitation 22.30 uur Tijd voor Bernard 23 00 uur Verzoekplaten 00.30 uur Sluiting WOENSDAG 0 JULI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm. 9.05 Gym. v. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 940 Gramm 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gramm. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Hammond orgelspel 12.55 Sport 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gramm. 14.00 Idem. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volksmuz. (Tussen 16.00 en 18.00 Tour de France). 16.15 V. d. zieken. 16.50 Hammondor gelspel. 17.10 Vakantietips 17.45 Sport. 17.50 Fc- geringsuitz. 18.00 Nws en comm. 18.20 R.V.U. 19.00 V. d. kind. 19.10 KLankb. 19.30 V. d. jeugd. 2000 Nws. 2005 Caus. 20.15 Metropole ork. en soliste. 20.40 Tour de France 20.50 Hoorspel m. muz. 22.20 Operamuz. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gramm. 23.50-24.00 Nws. in Es peranto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.35 Con- certork. 9.00 V. d. zieken 9.30 Caus. 9.35 Gramm. 10.15 Idem. 10.35 Amus. muz. 11.00 Wijdings- en dankdienst t. g. v. het 50-jarig bestaan v. d. C. H. U. 12.00 Cello en piano 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gramm. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op Sad. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gramm. 15.35 Gam- a's en kerkorgel 16.00 V. d. jeugd 17.20 Lnter- scholair jeugdtoemooi Haarlem 1858. 17.40 Beursberichten 17.45 Gramm. 18.00 Leger des Heilskwartier 18.15 Spectrum v. h. Chr. orga nisatie- en verenigingsleven. 18.30 Mannenkoor 18.50 Gramm. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Mid dagbijeenkomst C.H.U. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gramm. 20.00 Radiokrant 20.20 Geestelij ke liederen. 20.50 Caus. 21.10 Gramm. 21.3d Holland Festval: Internat, orgelconcours 22-45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.40-24.00 Gramm. eventueel vervolg Internat, orgelconcours. RADIO VATICANA (25 m 67, 31 m 10, 41 m 21, 196 m) 22.il5 uur: Van Hakenkruis tot Calvariëkruis. Engeland, BBC home serv. 330 m. 12.00 Gramm. 12.30 V. d. boeren. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Piano spel 13.55 Cricketrep. 14.00 Caus. 14.15 Oi% conc. 15.00 Hoorspelen 16.00 Vespers 16.45 Voor oudere mensen 17.00 V. d. y nd. 17 55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.40 Sport 18.45 Volksdansen 19.00 Recital 19.30 Quiz progr. 20.00 Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Klank beeld 22.00 Gramm. 22.15 Wetensch. overz. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06-23.11 Koersen. Engeland, BBC lisht progr., 1500 en 247 m. 12.00 Dansork. 12.30 Nws. en gevar. progr. Nws. 13.00 Dansmuz. lOm 13.30 Nws.l. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. lOm 14.30 Nwsi. is.ml Ver»..progr. (Om 15.30 Nwsl 15.45 Lichte mus. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagboek 16.45 Ge var. muz. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Rep. Int. Mu sical Elnsteddfod te Llangollen, Wales. 30 Nws. en gramm. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr 21 30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws en lichte muz. 23.55-24.00 N.D.R.-W.D.R., 300 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Operette- muz. 14.15 Operamuz. 16.00 Strijkkwart. 17.00 Nws. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 19 20 Dans- muz. 20.55 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.10 Ork conc 23.15 Muz. naehtprogr. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 0.30 Lichte muz. Frankrijk, programma 3 ('180 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.25 Gramm. 14.20 Intern, solistenconc. 15.14 Symf. conc. 19.00 Gramm. 23.10 Ork.conc. 23.33 Gramm 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm, 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13 11 Gramm 14.00 Idem 15.00 Ork. conc. 15 50 Gramm 16 00 Koersen (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde v Frank rijk) 16.02 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano (Intermezzo: Gramm.) 17.50 Boekbesor. 18.00 Gramm 18,10 Lekenmoraal en filosoLe 18-30 V. d »olA 19.00 Nws. 19.30 We?eldtenCn- stelllng 20 00 Gramm. 20.30 Volksliederen 20.45 Gramm. 21.00 Idem. 22.00 Nws 22 15 Gramm. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden Brussel 484 m. ,c120°„GiaIïrm' 12'30 Weerber. 12.34 Gramm. l?O0 Idem k'mn'i 13 00 Nws- 1311 Gramm. Woeden ?T, c conc' 15 50 Gramm. 16.00 rifti mrw en 17 00 Ronde v. Frank- ïipk) 16.02 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Zang en foaoT GranmmmeAZm Gramm.) 17.50 Boekbespr. in sn v,T ,i A Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldten- 20°« Grag 20'°S, Gramm' 20-30 Volksliederen ri™m 1J0 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Gramm. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. BrusseI484 m. GrammGr??V?" tl3 00 NWS' 13'10' 14 00 en 1415 Noorzang 15.30 Gramm. 16.05 FoIiTnw 1735 en la-3n Gramm. PATIZJT^Ï; 20.00 Gramm. 20.30 Hoorsp. IN DE PAUZE: Nws. 22.55 Nws. TELEVISIE. N.T.S.: 16.00-17.00 Eurovisie: Tour de France. AVRO 17.00 -17.40 V. d. kind 20 00 f°uJn' e" weeroverz. NCRV: 20.30 V. d. kunst DUITU ,-;S„Pel' 2150 Dagsluiting. DUITS progr.: 17.00 V. d. jeugd. 17.50-18.00 Yn„™ V,rn0;-LW,.,19'0!!-19-30 unri Heute 20.00 liSSS"» 20o1,5, Weerber 120.20 TV-spel 2050 Bal- wi TV-reportage FRANS-BELG progr: 1600-1730 Wereldten- i2°onSt1lling 19 00 De Socialistische Gedachte. 19.30 Aux quatre coins 20.00 Nws. 20.30 Onbe kend. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG progr.: 14.30 -15.00 en 16.00- 16.30 Eurovise: Ronde v. Frankrijk 17.30-19.00 Wereldtentoonstelling 19.30 Nws. 20.10 TV-al bum 20.15 Filmintermezzo 20.30 TV-spel 21.50 Voordr. 22.05 Nws. 23). En dat Is alles, wat u ons kunt mede delen? Alles. Het verhoor was afgelopen, maar ik twijfelde eraan of de voorzitter er wel erg voldaan over was. Ik denk, dat hij Mary er van verdacht, meer te weten, dan zij kwijt wou zijn. Toen werd Amy Hill, winkelbediende, opgeroepen, die verklaarde, een testa mentformulier verkocht te hebben op de namiddag van de 17e aan Willem Earl, ondertuinman op Styles. Manning stelde de tijd op ongeveer half vijf. Willem meende, dat het wat eerder was geweest. Daarna verscheen Cynthia Murdoch. Zij kon ons evenwel weinig mededelen. Zij wist niets van de tragedie, totdat zij door mevrouw Cavendish gewekt werd. U hoorde de tafel niet vallen? Neen, ik sliep heel vast. De voorzitter glimlachte Een goed geweten is een zacht oor kussen, zeide hij. Dank u, mejuffrouw Murdoch, meer is er niet. Mejuffrouw Howard. Mejuffrouw Howard leverde de brief in die mevrouw. Inglethorpe haar de avond van de 17e geschreven had. Poirot en ik hadden hem natuurlijk al gezien. Hij wierp geen verder licht op ons dra ma. De brief ging bij de gezworenen rond, die hem met aandacht bestudeerden. Huize Styles 17 juli Beste Evelyn, Kunnen we niet vrede sluiten? Ik heb het moeilijk gevonden, de dingen, die je over mijn beste man hebt gezegd, te ver geten, maar ik ben een oude vrouw, en houd veel van je Je liefhebbende Emily Inglethorpe. Ik vrees, dat die ons niet veel ver der brengt, zei de voorzitter zuchtend. De gebeurtenissen van de namid dag worden er niet in genoemd. Klaar als een klontje voor mij, zei juffrouw Howard korzelig. Het blijkt duidelijk, dat zij er juist achter geko men was, dat hij haar voor het lapje hield. Dat zegt die brief niet, merkte de voorzitter op. Neen, omdat Emilie het nooit kon uitstaan om ongelijk te bekennen. Maar ik ken haar. Zij wou mij terug hebben. Maar ze wou niet erkennen, dat zij het mis had gedaan. Zij draaide er omheen. Doen de meesten. Ik houd er niet van. Mijnheer Wells glimlachte flauwtjes evenals enkele van de gezworenen. Juf frouw Howard was klaarblijkelijk goed bekend. En in elk geval, al deze nonsens is niets dan tijdverlies, ging deze dame voort, terwijl zij de gezworenen minach tend bezag. Klets en klets en nog eens klets en al die tijd weten we al lang De voorzitter onderbrak haar, doodsbe nauwd voor wat er komen zou. Dank u, juffrouw Howard, dank u, niets meer. Ik verbeeldde me, dat hij een zucht van verlichting slaakte, toen zij verdween. Toen kwam de sensatie van de dag. De voorzitter riep Albert Mace, apothekers bediende. Het was onze zenuwachtige ble ke jongeling. In antwoord op de vragen van de voorzitter verklaarde hij, gedi plomeerde apothekers-assistent te zijn, maar dat hij pas in die speciale apotheek gekomen was, omdat de vorige assistent als rekruut vertrokken was. Toen deze voorbereidende maatregelen voorbij waren, begon de voorzitter eerst goed. Mijnheer Mace, heeft u voor kort strychnine verkocht aan iemand, die er geen recht op had? Ja mijnheer. Wanneer was dat? Verleden maandag, mijnheer Maandag, niet dinsdag? Neen, mijnheer, maandag de 16e. Men kon een speld horen vallen. Wilt u ons mededelen, aan wie u het verkocht heeft? Ja, mijnheer. Aan mijnheer Ingle thorpe. Alle ogen wendden zich naar de plaats waar Alfred Inglethorpe zat, onbewogen en houterig. Hij schrok even, toen hij die zware beschuldiging hoorde. Ik dacht eerst, dat hij wilde opstaan, maar hij bleef toch zitten, hoewel een uitstekend nagebootste uitdrukking van verbazing over zijn gezicht trok. Weet u dat zeker? vroeg de voorzit ter streng. Heel zeker, mijnheer. Verkoopt u altijd zo maar strychnine over de toonbank? O, neen, mijnheer. Natuurlijk niet. Maar omdat het mijnheer Inglethorpe was, dacht ik, dat het geen kwaad kon. Hij zei: hij moest een hond vergeven. Moet iemand, die vergif koopt, dan niet een register tekenen? Ja mijnheer. Dat deed mijnheer In glethorpe dan ook. Heeft u dat register hier? Ja, mijnheer. Het boek werd aangereikt en na een ernstige berisping mocht de beschaamde mijnheer Mace weggaan. Onder ademloze spanning werd Alfred inglethorpe voorgeroepen. Ik zat mij af te vragen, of hij er zich wel genoeg zaam van bewust was, dat de strop nu heel dicht om zijn hals lag. De voorzitter viel met de deur in Huis. Heeft u verleden maandagavond strychnine gekocht om uw hond te ver geven? Inglethorpe antwoordde volmaakt rus tig. Neen. Er is geen hond op Styles behalve een waakhond, die altijd buiten blijft en bovendien volmaakt gezond is. Dus u ontkent ten stelligste, dat u strychnine heeft gekocht van Albert Mace op verleden maandag? Ontkent u dit ook? De voorzitter schoof hem het boek toe waar zijn handtekening in stond. Welzeker. Mijn handschrift is heel anders. Ik zal het u laten zien. Hij haalde een oude enveloppe uit zijn zak en schreef er zijn naam op. Toen gaf hij ze door aan de gezworenen Inderdaad het schrift was absoluut verschillend. Hoe legt u dan uit, hetgeen mijnheer Mace zojuist verklaard heeft? Alfred Inglethorpe verkondigde onbewo gen; 7*. Minheer Mace moet zich vergist hebben. De voorzitter aarzelde een ogenblik en zei toen; Mijnheer Inglethorpe, alleen maar voor de vorm, zoudt u mij kunnen zeggen waar u zich bevond op die maandagavond? Werkelijk, ik kan het mij nipt meer herinneren. Dat is nonsens, mijnheer Inglethorpe zeide de voorzitter scherp. Denkt u nog eens goed na. Inglethorpe schudde zijn hoofd. Ik weet het niet. Ik geloof, dat ik op een wandeling was. Wüarheen? Het gezicht van de voorzitter stond streng. Was u in iemands gezelschap? Neen. Kwam u iemand tegen? Neen. Dat is jammer, zei de voorzitlt droogjes. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4