NEW YORK vergat zichzelf door sensationeel nieuws over de maan Weer nieuwe pogingen tot compromis Adenauer sloeg danig terug .Nog onzekerheid over de nieuwe regeringscoalitie Sensatie-journalistiek in de negentiende eeuw Maar de oplaag van de krant schoot met sprongen omhoog... 1500 huizen voor Nederlandse immigranten in Australië FURORE De Kerk in rood China Personen, fietsen en brommers over de Schelde Europa-dorp no. 5 komt in Saarland De toestand in Libanon Met hulp van Amerikaans kapitaal Rechters in Buenos Aires „op reces" Zeer licht van melange. Fors model en toch maar WOENSDAG 9 JULI 1958 PAGINA 3 Er was eens New York op sleeptouw Fantasie i Genieten en griezelen i „Volkomen akkoord" Mensen Nieuwe veerlarieven verdubbelen de opbrengst DE PLUTONIUMPRODUKTIE IN FRANKRIJK Hulp aan vluchtelingen Grote gezinnen het eerst STAFCHEF VAN SOVJET LUCHTMACHT IN CAIRO Peronisme golft over Argentinië A Néén.... dit gaat heus geen sprookje worden; de feiten zijn en dit met de hand ep ons hart „aan het werkelijke leven ontleend" - er was dan eens een krant in Amerika, die het niet zo best maakte. Het puibliek voelde niet zoveel voor déze „New York Sun", zoals de krant heette en het gevolg w|s, dat de mensen van de Sun de dag voor een goed deel ka. Pot kregen door zich zeer intensief bezig te houden uxet een sport, die onder de naam „duiinen.draaien" algemeen bekend mag worden verondersteld. De grote kaas van de Sun, die terecht de mening was toege daan, dat een dergelijke sportieve bezigheid nu niet bepaald geschikt was om de oplage van zijn_ krant Woensdag 25 augustus 1835 kwam de ..New York Sun" met een primeur, die elke inwoner van New York prompt deed Vergeten, hoe smeltend warm het was. Men vergat, dat extra drukte niet be haald bevorderlijk is om hoofd en andere lichaamsdelen koel te houden, men ver gat eenvoudig alles, door het groot opge maakte artikel in die vrijwel onbekende krant. Een artikel, dat bovendien de toezeg ging deed, dat in de komende dagen nog meer verrassende onthullingen konden Worden verwacht. öe „New York Sun" kwam namelijk met de verrassende mededeling dat er Krote astronomische ontdekkingen waren tedaan door Sir John Herschel LL.D., F. *.8. (enz. enz. enz.). Deze geleerde was ®r in geslaagd, met een speciale telescoop de maan zodanig te bestuderen, alsof lm e' tot op een afstand van nauwelijks hon derd meter was geweest. „Alle geheimen van de maan zullen binnenkort ontsluierd Worden. Heel snel zal men weten, of de kraters, bergen, rivieren, valleien en bos sen van de maan, die Sir John heeft ^gej Zien, vanaf de aarde te exploiteren ziin. Sir John, die zijn verrassende ontdek kingen had gedaan vanuit zijn observatie- bost aan Kaan de Goede Hoop, had ziin be vindingen uiteengezet in het „Edinburgh Wetenschappelijk Tijdschrift." Zo schreef de „New York Sun." Nu, in deze tijd nu Russische en Amerikaanse aardsatellieten door het luchtrufm gieren en er al heel serieus ge sproken wordt over reizen naar de maan hiet de opvolgers van de machines, die hu op toerbeurt door oost en west het heelal worden ingeschoten kan men zich eigenlijk alleen maar wat verbazen over de opwinding, die heel New York van de kook bracht. Maar men moet hier bij niet uit het oog verliezen, dat in met jaar 1835, het jaar. waarin deze geschie denis zich afspeelde, de maan eVen on- bereikbaar en mysterieus voor mpnsen Was, als tegenwoordig een straaljagei Voor een jongen van zes. New York liet zich dus op sleeptouw ne men door de Sun, die uitvoerige artike len beloofde over dat geheimzinnige he mellichaam. de maan. ■.Wii zullen de sluiers van het mysterie Strekken: de nevels tussen aarde en "•aan zullen kanotgescbeurd worden. WH '"Hen 11 de keiharde waarheid vertclle.n "Ver die bolle, bleke schjif, daar hoog in lucht. Nu is de maan nog een groot mysterie voor IJ; maar over een paar da- *?n zult U alles weten over de maan, pre- c'es zoals U alles weet van de straat. Waarin TI woont!" zo riep de Sun In grote Vervoering uit. En groot-New York slikte alles trouw, Wat de Sun schreef. Want al na de eerste bhbükatie verdween de gehele oplage in "e koopgrage handen van de New Yor kers, die toch zo dolgraag wilden weten. Wat er allemaal op de maan aan de hand Was.. Wat New York echter niet wist, was, dat in Edinburgh geen enkel blad bestond, ®at naar de fraaie naam van „Edinburg Wetenschappelijk Tijdschrift" luisterde. New York wist wél en dit was inder daad waar dat er in het zuidelijkste Punt van Afrika een astronoom werkte te verhogen, zon op middelen, om meer geld in de kassa be krijgen. Het geluk was min of meer met hem, toen één van de employe's van zijn krant hem kwam vertellen, dat zij een neef had juist zoals zij eerst kortgeleden uit Engeland geïmmigreerd die jour nalist was en een baantje zocht. De grote baas, Ben jamin H. Day, liet de Engelsman, Richard Adams Locke, bij zich komen. Na een kort gesprek werd de journalist aangenomen. En toen begon het. Want binnen de kortste keren schoot de oplaag van de „New York Sun" met kolossale sprongen omhoog. Dank zij het werk van de 35 jaar oude Richard Adams Locke. met een bijzondere, zelfgebouwde teles coop. Dat deze geleerde echter van zijn bevin- diiwen rapport had iStgebracht in een wetenschappelijk tijdschrift, hetgeen, op zijn beurt wéfcr door de Sun was over genomen, was alleen maar realiteit in het brein van de geimmigreerde Engelse jour nalist. Maar de grote baas van de Sun was wer kelijk tevreden over die eerste dag. Want zijn ediie was al voor het mid daguur helemaal uitverkocht. Er behoefde echt niemand meer duimen te draaien. Op de redactie van de krant was er ech ter wel iemand, die nerveus heen en weer liep door een kleine kamer: dat was Ri chard Adams Locke, die nadacht over zijn j artikel voor de volgende dag.. I „In de schaduw van de bossen op de maan heeft Sir John Herschel dierlijk le ven ontdekt: hii zag met zijn enorme te lescoop een beest, dat min of meer verge- J leken,kan worden mei de bison op aarde. Op een belangrijk onderdeel verschilt het dier echter met zijn aardse soortgenoot: de maan-bison heeft namelijk een soort bescherm: rift kap op het hoofd, welke loopt van het voorhoofd tot boven de ogen. Vol gens dr. Herschel] bezitten de dieren de ze kap of masker, zo men wil. om de ogen te beschermen tegen af grote verschillen tussen licht en donker welke op de zijde van de maan, die naar de aarde is toege keerd, bestaan." New York genoot van deze püblikatie.. „Sir John Herschel heeft thans medege- deeld, dat hii op de maan een afschuwe- I lijk monster heeft zien rondwaggelen. Het I gruweliike dier had vlammend rood haar, ren ontzaglijke grote hoorn, midden op de kop, vlijmscherpe slagtanden en klau- I wen, die er zo afschuwwekkend uit zaeen dat de geleerde niet langer durfde te kii- ken". New York griezelde van deze nublikatie En de oersen van de New York Sun sis ten en dreunden en konden de snelheid niet bijhouden, waarmee de mersen hun krantje wilden kopen.. j Er kwamen mensen bij het redactie-bu reau: een keurig gekleed heer, die vertel de dat hij Sir John Herschel had b ;zoclit, toen hij zijn waarnemingen verrichtte. De geleerde was telkens, met een doods- bleek gelaat, achter zijn telescoop vandaan gekomen, maar hij had zijn bezoeker geen enkele maal willen vertellen, wat hij had gezien Een professor van de Victoria II ni- •ersiteit schreef, dat hij „op wetenschap pelijke gronden" volkomen akkoord kon gaan, met wat Sir John Herschel ontdekte. De Engelse journalist gnuifde, trok een blank vel papier naar zich toe en begon te schrijven. In de komende dagen kwam New York te weten, dat er op de maan alle mogelij ke griezelige beesten rondwandelden: een soort wilde zwijnen, die vuur spuwden; dieren, die het midden hielden tussen een paard en een olifant, maar zes, inplaais van vier poten bezaten; honden, rnet staarten zo lang en zo krachtig, dat zij daarmee bomen omver konden trekken, ctc. Toen Locke eenmaal zover was, was het niet zo moeilijk voor hem, om menselijk leven op de maan te introduceren. Geleer den en koetsiers, keukenmeiden en aan zienlijke dames renden naar de redac tie-bureaus van de Sun. De straat, waar de krant was gevestigd, zag de hele dag zwart van de mensen. Iedereen wilde we ten, hoe het op de maan wasGeen en kele krant, waarin over dit boeiende on derwerp werd geschreven, wilde men mis sen.. „En toen zagen wij, aldus schreef Sir John Herschel, voor de eerste maal een wezen, dat duidelijk van hogere orde was dan de dieren, die wij tot dusverre hadden ontdekt. Het schepsel is ongeveer anderhalve me ter groot, van top tot teen bedekt met ko perkleurig, krullerig haar, dat alleen het gezicht vrijlaat. Op de rug bevinden zich twee doorschijnende vleugels, die tot even beneden de knieën reiken. Het gezicht is saffraan-kleurig, de ogen zijn ietwat bol. De gehele gestalte lijkt iets op het lichaam van een oerang-oetan. maar toch kan men zien. dat dit wezens zijn met een veel gro tere intelligentie Het ziin duidelijk maan-mensen ZU spreken met elkaar en maken daar bij een druk gebruik van hun armen en be nen; zij gesticuleren als het ware. Lopen doen zij niet: zij verplaatsen zich vliegend, waartoe zij met een sprongetje de lucht In gaan en dan snel klapwiekend met hun vleugels met grote snelheid vlak boven de grond de gewenste afstand afleggen." New York kreeg zweetdruppeltejs van aangename angst op het voorhoofd over deze griezelige wezens De andere kranten in New York konden niet achterblijven: zij namen de verhalen van de Sun over, gaven er commentaar op en trachtten aldus óók een graantje mee te pikken uit de ruif van de Sun, die over stroomde door de vele dollars, die het maan-verhaal opbracht. Toen barstte plotseling de bom De enige krant, die niets over het maan- mysteric had willen publiceren, „The Journal of Commerce" vroeg en kreeg een interview met de „ontdekker" van al dat maan-schoons. Sir John HerschelWij behoeven hier niet te vertellen, hoe de In houd van dit interview luidde. Een woe dende menigte wilde zich wreken op de „The New York Sun". Maar de mensen vonden de redactie-bureaus gesloten, de redacteuren waren vertrokken. De stunt had zoveel opgebracht, dat zo wel de grote baas, Benjamin H. Day, als de auteur van de artikelen, Richard Adams Locke, voortaan duimen-draaiend van hun kapitaal konden |aan genieten. Waardoor er dus precies weer dezelfde toestand bestond als voor de püblikatie v^."i j maan_verhalen, alleen met dit ver schil, dat er nu een flinke finantiële basis bestond voor deze sport, 'n Basis, die ver kregen was dank zij de sensatiezucht van enkele miljoenen New Yorkers.... „Och, zal Benjamin Day wel gezegd heb ben. „de wereld wil immers bedrogen wor den? De katholieken van de Zuidehinese ha venstad Kanton hebben alle betrekkingen met het Vaticaan verbroken, zo 'meldt het communistisch-C'hinese blad 'Kwangming'. Volgens dit blad zouden leken en gees telijkheid van het bisdom Kanton de vo rige maand in de provincie Kwantoeng een afdeling hebben opgericht van het door de communisten gesteunde „Verbond van katholieke patriotten". Zoals bekend is de bisschop van Kan ton, mgr. Tang, jn februari door de com munistische machthebbers gearresteerd op beschuldiging van „contra-revolu tionaire activiteit". Het „Verbond van patriotten" maakte in maart bekend, dat het de plaatsvervanger van mgr. Tang, mgr. Tsjang Jik-Socn, tot opvolger van de gearresteerde bisschop had „geko zen". De regering van rood China heeft zelf bisschoppen „benoemd" in Peking, Woet- sjang en Hankou ter vervanging van de bisschoppen, die door het Vaticaan waren benoemd, en die zich nu in het buitenland of in gevangenschap bevinden. Aldus Reuter. Wanneer op de veren over de Wester- schelde de huidige (lage) tarieven zouden verdwenen en het vervoer voor personen, fietsen en bromfietsen vrfj zou worden, dan zou het Kijk daardoor naar raming in de periode 1 augustus 1958X augustus 1959 ongeveer 1.634.000 minder ontvan gen, nl. 1.511.000 wegeqs vrijstelling van personen en 123.000 wegens vrijstelling van fietsen en bromfietsen. Het bedrag van 1.634.000 zou kunnen worden ver minderd met 300.000, als voor passagiers in de eerste klas het nu nog geldende ta rief van twintig cent gehandhaafd zon blijven. Wanneer de tarieven zouden worden iu- gevoerd, die zijn opgesteld in overleg tus sen minister Algera en Ged. Staten van Zeeland en waarover thans zoveel strijd aan de gang is, dan zou het Rijk in de zelfde periode 3.500.000 ontvangen. Hier bij is rekening gehouden met het gebruik van tienvaartenboekjes voor perspnen, fietsen en bromfietsen en twintigvaarten- boekjes voor personen- en vrachtauto's en een geraamd totaal der exploitatiekosten van 6.000.000. Een en ander heeft minister Algera mee gedeeld in een brief aan de Eerste Kamer. Frankrijk zal binnen een maand be ginnen met de produktie van plutonium, een der belangrijkste elementen voor de aanmaak van de atoombom, zo is uit de omgeving van het commissariaat voor kernenergie te Parijs vernomen. De fa briek te Marcoule zal tegen het eind van het jaar een produktiepeil van honderd kg plutonium per jaar genoeg voor tien atoombommen bereiken. Naar verluidt beschikken de Fransen nu al over genoeg plutonium om binnen zeer korte tijd een atoomproef technisch mogelijk te maken. Pater Pire O.P.. stichter van het werk „hulp aan vluchtelingen" heeft het plan opgevat een vijfde Europees dorp te stich ten, dat de naam „Albert Schweitzer" zal dragen en dat te Spiesen in Saarland zal worden gebouwd. De eerste-steenlegging van dit Europa dorp, bestemd voor vluchtelingen-gezin nen, is vastgesteld op zondag 21 septem ber. Pater Pire heeft, dr Schweitzer uitge nodigd aanwezig te zijn. In België wordt thans gewerkt aan de oprichting van het vierde Europadorp „Fridtjof Nansen" te Berchem-St.-Agatha Gematigde politici in Libanon zetten hnn pogingen voort om een in brede krng aanvaardbare kandidaat te vinden voor de presidentsverkiezing door de kamer van afgevaardigden. De kamer kan hier voor na de 24-ste van deze maand bijeen worden geroepen. De stafchef van het leger, generaal (Van onze Haagse redactie) Speciaal voor Nederlandse immigran ten zullen, naar het zich laat aanzien, bin nen enkele jaren 1000 tot 1500 huizen wor den gebouwd in Australië. In overleg en met steun van de Australische regering, heeft de Nederlandse regering voor dit doel een lening van drie miljoen dollar gevraagd aan het „Development Loan ber de verPlichte gele bordjes ter herkenning van bromfietsen pas op 1 okto- •s. moeten zijn aangebrachtlaten vele brorrifietsrijders nu reeds het bordje dat van plastiek is vervaardigd op het spatbord monteren. iFund" van de Amerikaanse regering en Ide onderhandelingen daarover zQn in een 'zodanig stadium gekomen, dat binnenkort een overeenkomst over dit twintigjarige krediet kan worden verwacht. Dit bedrag zal eventueel met nog eens drie miljoen worden aangevuld door een Australisch bankconsortium. Het bouwprogramma, dat men op de duur voor de immigranten wil afwerken, omvat In totaal 4000 woningen. De woningnood, vooral in de staten Nieuw Zuid-Wales en Victoria, waar de bovenbedoelde hulzen dan ook zullen wor den gebouwd, vormt tot dusver een ernsti ge rem op de ontwikkeling van de emigra tie naar Australië. Reeds in 1956 vatte daarom de Nederlandse regering het plan op, om in samenwerking met Nederland se beleggingsinstellingen en Australische banken, de financiering te bevorderen van een woningbouwprogramma voor emigran ten. Door de sindsdien zorgelijk geworden toestand van de kapitaalmarkt hier te lan de, kon men echter geen toestemming ge ven voor kapitaalexport, zodat het plan in de ijskast ging. Tot nu de lening van het „Development Loan Fund", waarvoor de regeringscommissaris voor de emigra tie, mr. ir. B. W. Haveman dr onderhan delingen heeft gevoerd, de uitvoering toch mogelijk belooft te maken. Dit fonds beoogt door leningen aan lan den bepaalde ontwikkelingsprojecten mo gelijk te maken. Toen de insteiling ervan in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden werd besproken, noemde Francis E. Waiter juist de bouw van emigranten woningen als een doel, dat het fonds uit stekend zou kunnen dienen. De huizen, welke aldus worden gebouwd zijn allereerst bestemd voor grote gezin nen, omdat die in de praktijk in Australië het moeilijkst aan woonruimte komen. Op basis van de Australische wetgeving wor den voor dit speciale bouwprogramma, woningbouwverenigingen met 80 tot 100 leden-gegadigden opgericht. Deze leden moeten zelf enig aandeel in geld of grond in deze verenigingen nemen. Voor jonge gezinnen brengt dit echter aanvankelijk nogal wat moeilijkheden mee, omdat wel de verdienste maar niet de spaarcapaclteit, welke mede wordt gehin derd door de hoge huisvestingskosten, het realiseren van een eigen woning mogelijk maakt. Daarom overweegt de Nederland se regering, in dergelijke gevallen de mo gelijkheid open te stellen om harerzijds een tweede hypotheek op woningen iloor dergelijke gezinnen te garanderen. De afbetalingstermijn bedraagt 25 jaar, tegen een jaarlijkse rente van 5 percent over het nog af te betalen bedrag. Nadien zijn de huizen het volle eigendom van de emigrant. De deelneming in de bouwver enigingen staat zowel open voor de reeds in Australië vertoevende immigranten, als voor hen, die daarheen nog zullen vertrekken. Dit huisvestingsprogramma is ontwor pen in nauw overleg met het Australische ministerie van Immigratie. De Neder landse regering legt, zo luidde het com mentaar van mr Haveman op een pers conferentie. met dit initiatief de best mo gelijke getuigenis af van het grote ver trouwen dat zij in Australië als emigratie- land stelt. In oktober zal de honderddui zendste emigrant van Nederlandse natio naliteit in Australië aankomen. Foead Sjehab, die aanvankelijk werd beschouwd als iemand met veel gezag zowel bij de regering als bij de oppositie, schijnt aan beide kanten aan prestige te hebben verloren. Men heeft nu de meeste hoop gevestigd op oud-president Alfres Naccache, die tot dusver door geen der partijen is aangevallen. De gematigde politici schijnen van oordeel, dat als men het eens wordt over een nieuwe president, de regering-Sja- moen automatisch zal verdwijnen en dat de revolutie dan ook als een nachtkaars zal uitgaan. Inmiddels heeft de Libanese minister, die belast is met het contact met de V.N.- waarnemers, Moecheiber, gezegd, dat de waarnemers bewezen hebben, dat geüni formeerde Syrische soldaten „vèr op Li banees grondgebied" zijn doorgedron gen. Zij hadden namelijk de regering een kaart gezonden, waarop de plaats stond aangegeven, waar zij op 25 juni een com pagnie Syrische militairen hadden gezien. Deze plaats was drieeneenhalve kilome ter van de Syrische grens gelegen, en de grens in dit gebied wordt niet door beide of één van beide landen betwist, aldus Moecheiber. De minister, die het standpunt van de Libanese regering tggenover het rapport van de V.N.-waarnemers uiteenzette, ver klaarde, dat dit rapport talrijke feiten be vat, die de houding van de regerng steun geven. Hij merkte op, dat de gebieden, waartoe de waarnemers geen toegang hebben juist die zijn waar de rebellen van wapens en versterkingen worden voorzien. Minister Moecheber vroeg zich voorts af waar de rebellen het geld vandaan ha len om hun verzet te financieren. Tot he den zijn hier minstens 50 miljoen Libanese ponden voor nodig geweest, aldus Moe cheiber. Tenslotte verklaarde Moecheiber, dat de V.A.R. eerder over het rapport heeft kunnen beschikken dan de regering ran Libanon. De stafchef van de Sovjet-luchtmacht, maarschalk Roedenko. i6 dinsdag te Cairo aangekomen voor een bezoek aan Egypte en Syrië. Hij is hiertoe uitgenodigd door de vice-president en minister van de fensie van de Verenigde Arabische Re publiek maarschalk Abdel Hakim Amer, Het bezoek zal tien dagen duren. Gestoken in het vorige week ont vangen nieuwe ceremoniële •tenue, heeft de Delftse Studenten Weer baarheid dinsdagmiddag voor het paleis te Soestdijk gedefileerd voor Z. K. H. Prins Bernhard. De foto laat zien, hoe de Prins de D. S. W. inspecteerde. Onder de Argentijnse rechters heerst ontevredenheid over de reorganisatieplan nen van de huidige minister van justitie. Deze heeft een aantal rechters benoemd door de tijdelijke regering na de val van Peron vervangen door rechters, die pe- ronistisch gezind zouden zijn. Nadat in de afgelopen dagen reeds veel rechters uit protest tegen deze benoemin gen ontslag hadden gevraagd, is nu ook de president van de Argentijnse Hoge Raad, dr. Alfredo Orgaz, afgetreden. Hij heeft verklaard, dat bij de reorganisatie partij belangen zwaarder wegen dan de belan gen van het recht en van het volk. De Hoge Raad heeft na het aftreden van Orgaz een „reces voor onbepaalde tijd van de rechterlijke macht in de stad Buenos Aires" aangekondigd. Er zijn nog meer moeilijkheden voor de nieuwe regering van president Fron- dizi. Er dreigen nl. stakingen van artsen, ambtenaren en arbeiders van elektrici teitsbedrijven en bovenal rijzen er moei lijkheden tussen het leger en de lucht macht enerzijds en de vloot anderzijds. Deze laatste moeilijkheden zijn een gevolg van de voorgenomen aankoop door de ma rine van het 13.350 ton metende Britse vliegdekschip „Warrior". De luchtmacht en het leger menen, dat door deze aan koop hun kracht naar verhouding kleiner zal worden.. President Frondizi waar schuwde dinsdagavond in een radiorede, dat hij alle beschikbare middelen zal ge bruiken om de discipline te handhaven. Schout-bij-nacht Rial, een vroegere on derminister van marine, is dinsdagavond onder huisarrest geplaatst. ..GEMEEN IS MEN het ei- wel over eens. wat de oorzaak is geweest van de eclatante overwinning, die bondskanselier Adenauer dit weekein de in de grootste en industrieel meest ontwikkelde deelstaat van West-Duits- land, Noordrijn-Westfalen. heeft ge boekt. Het is de CDU daar voor de eer ste maa'l sedert 1947 gelukt de absolute meerderheid te behalen en deze zelfs 'iets te overschrijden en het zijn vooral de verslagen socialisten en liberalen zelf geweest, die daaraan hebben mee gewerkt. De demagogische stembuscampagne van deze beide partijen heeft immers als een boemerang gewerkt. Het was nog niet eerder vertoond, dat bij een landdagverkiezing in een deelstaat zo zeer de nadruk werd gelegd op vragen van algemene politieke aard en zo wei nig aandacht werd geschonken aan die zaken, die in de deelstaat zelf i.e. dus in de regeringszetel Diisseldorf. wor den geregeld. De socialisten als eersten wierpen de kwestie van de atoombe wapening van de Bundeswehr in de strijd. Met. behulp van gevoelsargu menten hebben zij getracht de over winning van de socialistisch-liberale coalitie, waarop zij al rekenden, vol ledig veilig te stellen, maar Adenauer zelf heeft niet geaarzeld de socialisten op hetzelfde vlak terug te slaan. Daar mee kreeg de strijd het karakter van een algemene verkiezing en kon het gebeuren, dat de fenomenale overwin ning van september van het vorige jaar op overtuigende wijze werd herhaald. De meerderheid van het electoraat in Noordrijn-Westfalen (10% miljoen) heeft er nuchter aan vastgehou den. dat als eenmaal is geaccepteerd, dat een defensieve opbouw zin heeft, deze ook met de modernste middelen moet worden uitgevoerd. OVERIGENS HEBBEN t)E socialis ten voor de eerste maal de „ijze- ren grens" van hun traditionele gemiddelde wervingskracht van circa 33 pet. weten te doorbréken. Zij be reikten met 39.2 pet. een nieuw maxi mum. De verliezen werden vooral ge leden door hun coalitiepartners de vrije democraten of liberalen, die met hun 7,2 pet. weliswaar meer stemmen bereikten dan bij de bondsdagverkie zingen in het vorige jaar. maar toch een aanzienlijke teruggang boekten vergeleken bij de uitslag van de vorige landdagverkiezingen in deze deelstaat, in 1954 Twee factoren hebben hieraan meegewerkt. Op de eerste plaats kon men verwachten, dat de liberale kie zers eindetijk hun ontstemming zouden doen blijken over de tegennatuurlijke coalitie van liberalen en socialisten In 1956, toen de liberalen het verbond met de CDU opzegden en de toenma lige premier Arnold alleen lieten staan, maakten zij een ommezwaai van 180 graden en gingen zij plotseling met de socialisten in zee: een manoeuvre, waarvoor men de liberale overtuiging heel wat geweld moest aan doen. Op de tweede plaats heeft zich nu de on duidelijke houding van de liberalen t.o.v. de zo belangrijke defensiekwestie gewroken. Uit de uitslag van de verkie zing kan men aflezen, dat de liberalen naar de mening van het electoraat hun gezicht hebben verloren Men verwacht van een liberaal beleid nu eenmaal iets anders dan het na-apen van socialisti sche oppositie-politiek. Intern geven de liberalen hun nederlaag volledig toe en de leider van de linkervleugel. Wolf gang Döring, heeft er ook naar buiten geen doekjes om gewonden. Gebruikelijk is. dat na een stembusgang de sterkste partij met alle andere een gesprek opent over de vorming van een regering. Het lijdt echter geen twijfel, dat Adenauer nu na het bereiken van de absolute meerderheid, in de verste verte niet meer denkt aan een coalitie met de socialisten (een figuur, die in enkele andere deelstaten nog wel voorkomt). In sommige CDU-kringen worden wei bedenkingen tegen deze houding ge maakt, maar Adenauers gezag is groot genoeg om zijn standpunt te doen ze gevieren. Iets anders is of de CDU niet zal pogen een deel van de liberalen mee te krijgen. Een dergelijke poging is voor haar des te aantrekkelijker, om dat als zij rechtse liberalen zetels gaat aanbieden, het ongetwijfeld tot een te genstelling of zelfs scheuring komt tus sen de rechter- en linkervleugel in de liberale partij. Of de CDU zal pogen aldus een uit 1956 daterende rekening te vereffenen valt te bezien, maar de uitslag van de regeringsvorming zal ongetwijfeld genoeg interne spannin gen hij de liberalen teweeg brengen. Een ding is betreurenswaardig en dat is. dat de huidige minister-presi dent Steinhoff, die wat zijn persoon- li.ike kwaliteiten betreft een voortref felijk regeringsleider is geweest, niet op zijn post in Düsseldorf zal terug keren. Eigenlijk is hij het slachtoffer geworden van de verkeerde dema gogische strijdmethoden van zijn par tij. Als de socialisten de campagne hadden beperkt tot de zaken, waar het om ging, tot de interne problemen van Noordrijn-Westfalen dus, was het nog niet zo zeker geweest of men de elec torale reserve van de CDU in zo grote mate had kunnen mobiliseren. Het verdwijnen van een zo kundig be windsman als Steinhoff spreekt des te meer, nu de CDU zich in de laatste dagen van de campagne haar onbe twiste leider in deze deelstaat, Karl Arnold, zag ontvallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3