&JM- Positie van Katoen-Linnen en Rayon-industrie in Nederland m i Memorandum inzake de vraagstukken ontstaan door instelling der E.E.G. De onschuldige moordenaar M\\ II Nieuwe belastingen in Frankrijk Indonesische export in eerste helft dit jaar met 40 pet. gedaald Lijempf maakt geen condensbnssen meer Voorzichtig optimisme is gerechtvaardigd De conferentie te Stresa Verdere stabilisatie op de kolenmarkt verwacht tragisch ongeluk 5 V B WOENSDAG 9 JULI 1958 PAGINA 4 «*r-J "Sé r» 1 f' WÊMËËËSSÈÊMSm erlioging der inkomsten belasting? IN- ÈN UITVOER VAN IJZER EN STAAL Tarievenovereenkomst tussen EGKS en Engeland Bias Brandend BHaagznor met een of twee Bennies! JOYRIDER KON BUS NIET MEER STIL KRIJGEN DRIE JAAR VOOR EEN SCHIETPARTIJ BESMETTELIJKE ZIEKTEN Voorzichtig optimisme Geen scherpe schommelingen Landbouw-overscliotten V rijhandelszone ZWEEDSE TOERISTEN IN BOTSING MET AUTOBUS AUTO TEGEN BOOM Vier personen gewond TIJDENS SCHOOLREISJE OVERSTE VAN ZUUREN PLOTSELING OVERLEDEN door AGATHA CHRISTIE Jacht op scheepswrakken 13 Negentien mei 1922 De „Egypt" wordt ter hoogte van Ouessant geramd. In zijn volle lengte scheurt de scheepswand open. En binnen vier, vijf minuten is het gebeurd. De pakketboot stoot op de zeebo dem en kanteltDrieenveertig ton zilver, 4500 kilo goud staven en 37 kisten met alles tezamen 165.000 Engelse sove- reigers erin zijn mee naar de diepte gegaan. Slapeloze nachten krijgen de reders er niet van, want de schuit wordt stevig gedekt door een verzekeringsmaatschap pij. Maar die rust natuurlijk bergingsexpedities uit .en wel op staande voet. Ze vertrekken, een Engelse, een Deen se en een Franse ploeg.... Maar ze moeten allemaal het lood je leggen. 14 En dan verschijnt de Artiglio I. Maanden aan één stuk wordt er gepeild, gemeten en gedo ken, en dan begint het „echte" werk. Duikerhelmen worden vastgeschroefd, loden schoenen aangetrokken, dan., storm! Woedend beveelt de Italiaanse kapitein om naar de dichtstbij zijnde haven te vluchten. Elke dag uitstel kost hem geld. handenvol. En daarom gaat hij de boel maar forceren. Dynamiet Duikers leggen de ladingen aan ontrollen lange draden en komen dan weer aan de oppervlakte. Even wacht de kapitein. Aarzelt hij? Dan knikt hij en een matroos drukt een handel neer.Een doffe knal, die ergens onder water begint. Dan.. Een enorme waterzuil. In drie seconden is de Artiglio aan stukken gesprongen. Want de Egypt had nog iets anders aan boord dan goud en zilver: dynamiet.... Een dubbele por tie dus. Geen mens die daar ook maar een flauwe notie van had..-. 15 Tien jaar later.De Artiglio II deint op het kalme wa ter, precies boven de Egypt en de restanten van de Artiglio I. Het doel is en blijft hetzelfde, maar de middelen zijn anders geworden. Anders en beter. Geen ouderwetse en lompe dui kerpakken meer, die toch geen 127 meter halen. En daar, op die diepte, moet de Egypt liggen. Duikerklokken dalen af 16 De Egypt is met zijn boeg in de modder gedoken. Een laag van negen meter, veel teveel van het goede. Dan toch maar dynamiet. Een tikkeltje handiger dan de vorige keer natuurlijk. Daar, waar stalen platen aan elkaar zijn gelast of geklonken, komen de ladingen. Een flits. Als het water weer helder is, wordt de „grijpkraan" in wer king gesteldDe schat wordt naar boven getakeld en de bemanning, de verzekeringsmaatschappij en de „ontdekker" van het wrak, een Frans officier, hebben een goede dag. De Franse regering zal per eind juli een aantal financiële maatregelen afkon, digen, die zijn gericht op het herstel van het begrotingsevenwicht. Hieronder valt een aantal belastingen, die zullen wor den opgelegd aan de „bezittende groep". Zo zullen speciale belastingen worden geheven op het bezit van dure auto's en het bouwen van luxe woningen. Tevens wordt een verhoging van de inkomsten belasting overwogen. Welingelichte kringen zijn echter van mening, dat de fiscale verhogingen niet zullen drukken op de kleine inkomens, terwijl tevens geen belastingenverhogin gen zullen plaats vinden die de prijs van de eerste levensbehoeften zouden ver hogen. De Franse regering wenst in de eerste plaats te streven naar een verla ging van het prijsniveau. De eerste mi nister heeft daarom gisteren de land bouwers reeds verzocht hun prijzen met 5 pet te verlagen, terwijl voor de indus triële artikelen dergelijke prijsverlagin gen in studie zijn. In een aantal gevallen is prijsverlaging onder de huidige om standigheden echter niet mogelijk, zodat van een algemene prijsverlaging in deze sector nog geen sprake kan zijn. De uitvoer van Indonesië is in het eer ste halfjaar van dit jaar 40 pet. gedaald tot 60 pet. van de export in dezelfde pe riode van verleden jaar. Vergeleken met het eerste halfjaar van 1950 het eerste halfjaar na de soevereiniteitsoverdracht is de export 50 pet. gedaald. Voor juni 1958 was de exportindex 57 (1950 100), tegen 50 in mei, 40 in april, 44 in maart, 74 in februari en 36 in janu ari. De cijfers voor de overeenkomstige maanden van 1957 waren respectievelijk 75. 69, 63, 137, 79 en 87. Indonesische zakenlieden hebben er bij de regering op aangedrongen om een zo goed mogelijk gebruik te maken van het nog steeds bestaande Nederlandse export- apoaraat. He,t weekblad „Business News", dat als spreekbuis van deze handelaren fun geert, wijst eT in een artikel op, dat ,.er geen tijd te verliezen is'', als de regering gebruik wenst te maken van de effi ciëntie. de kennis en het kapitaal van de Nederlandse bedrijven od het gebied van de export. „Nationale firma's ontbreekt het nog steeds aan ervaring in de exeort- handel". aldus dit orgaan. Bovendien hebben zij te kampen met gebrek aan kapitaal. De directie der N.V. Lflempf te Leeu warden heeft aan haar personeel bekend gemaakt dat zjj, in overeenstemming met de raad van commissarissen, besloten heeft de fabricage van blikken condens- bussen in haar bedrijf te Leeuwarden te beëindigen. Een groot blikverwerkingsbe- drijf in den lande, dat reeds voor een be langrijk deel in de behoefte voorzag, zal de gehele levering verzorgen. Ook al heeft de betrokken afdeling op bevredigende wijze gewerkt, moet de di rectie constateren dat de instandhouding van een eigen produktie-apparaat op den duur niet verantwoord zal zijn, gelet op de voorwaarden waaronder gespeciali seerde toeleveringsbedrijven kunnen le veren. Voor de apparatuur der blikverwer- kingsafdeling is een bestemming gevon den. Omtrent de geleidelijke afvloeiing van een vijftiental werknemers is de di rectie in overleg getreden met de be trokken instanties. De minister van Buitenlandse Zaken a.i. heeft de Tweede Kamer gevraagd of zij parlementaire behandeling nodig vindt van de tarievenovereenkomst, die in no vember is gesloten door de zes landen van de E.G.K..S. en de Hoge Autoriteit enerzijds en Engeland anderzijds. Deze overeenkomst bepaalt, dat voor invoer van ijzer en staal van Engeland in de E.G.K.S.-landen het geharmoniseerde ta rief van de gemeenschap geldt en omge keerd een tarief van maximaal 10 pet. Het Britse invoertarief, dat gemiddeld 20 pet. bedraagt, is overigens op het ogenblik geschorst in verband met de schaarste aan staal. Advertentie In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk,makkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong Geen wonder dat die legioenen van zuurbrandlijders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meestgebruikte maagtablet over de hele wereld. Ja Rennies zijn een prachtmiddel en bo vendien hygiënisch en gemakkelijk verpakt om in Uw zak of handtas mee te nemen. Zondagnacht is in Ter Apel een auto bus verdwenen, die stond voor de wo ning van de chauffeur ervan, de heer T. B. Toen deze zich 's nachts om drie uur naar zijn voertuig wilde begeven, om arbeiders naar IJmuiden te vervoeren, bleek het er niet meer te staan. Maandag is de bus teruggevonden In de stad Groningen. Hij bleek door een jon geman te -zijn weggereden. Veel plezier heeft deze er echter niet aan gehad, want toen hij nog maar net Ter Apel uit was, kwam hij tot de ontdekking, d®t hij de wagen niet meer tot stilstand kon bren gen. Hij reed daarom noodgedwongen door via Sellingen en Winschoten, dwars door de stad Groningen, totdat hij bij de Jan Steenstraat aldaar de bus in een wei land manoeuvreerde, waar het voertuig in de klei bleef steken. De politie is er even later in geslaagd hem te arresteren. Het was de 21-jarige J. G., uit Barnflair. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft H. C. uit Oploo, die op 23 juni te. recht stond, omdat hij op 2 juni van het vorige jaar pistoolschoten had gelost op familieleden van zijn verloofde, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De procureur-generaal had tegen hem vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaar. delijke terbeschikkingstelling geëist. De verdediger zal namens zijn cliënt tegen dit arrest cassatie aantekenen. In de week van 22 tot en met 28 juni zijn in ons land 8 gevallen van paratyfus B, 97 gevallen van roodvonk en 3 geval, len van difterie aangegeven. (Van onze correspondent) De ontwikkeling voor een groot deel van de Katoen-Rayon en Linnenindustrie in Nederland is sedert medio 1957 ongun stig geworden. Dit over het algemeen niet zo zeer door een sterk verminderde vraag van het publiek, doch veeleer door dat de handel deze vraag zoveel mogelijk voorzag uit de enorme voorraden, die na Suez en Hongarije opgebouwd waren. Al dus verklaarde de heer H. G. Blfldenstein, voorzitter van de Vereniging Katoen Rayon en Linnenindustrie op een perscon ferentie te Arnhem. Gedurende het 1ste kwartaal 1958 wer den de problemen van bedrijfsbezetting en daarmede van werkgelegenheid voor vele bedrijven niet .geringer. In deze periode lagen de afleveringen van weefsels op de binnenlandse markt 17 pet. onder het uit zonderlijk gunstige 1ste kwartaal 1957. De import daalde minder sterk, nl. met 12 pet. De weefselexport bleef ook tijdens het eerste kwartaal 1958, ondanks het wegval len' van de afzet in Indonesië nagenoeg op peil. Dit laatste is ook een niet geringe slag voor onze industrie, aldus de voorzitter. In 1956 stuurden wij minimum 5.000 ton naar Indonesië. In 1957 bijna 3.000 ton, dat is rond 10 pet. van de totale weefsel export. Daarom moest dan ook naar ver vanging gezocht worden, bijna van de ene dag op de andere. De katoenspinnerijen hebben in het eerste kwartaal 1958 de pro- duktie op het peil van 1957 gehandhaafd. Alarmerend is de algemene situatie in on ze industrie op dit ogenblik niet, maar wel moeilijk. Op het ogenblik bestaat bij ons, evenals bij de handel en In de confectie- industrie het gevoel, dat de verkopen weer gaan aantrekken. Dat is ook zeer wel mo gelijk, want gegeven de doorgaande vraag van het publiek, moest er toch eens een De Nederlandse delegatie heeft op de landbouwconferentie in Stresa een memo randum ingediend, waarin het Nederland se standpunt wordt uiteengezet met be trekking tot de vraagstukken, die zjjn ont staan door de instelling van de gemeen schappelijke markt. De E.E.G. kan voor Nederland gun stige perspectieven bieden, zo wordt ge zegd, daar de Nederlandse landbouw in staat is kwaliteitsprodukten tegen rede lijke prijzen te leveren, g Er moet echter aan enkele voorwaar den worden voldaan, waarvan de voor naamste zijn: 1. Het moet mogelijk zijn grondstof- In een bijeenkomst van de commissie voor de kolenhandel van de Economische Commissie voor Europa der Ver. Naties, die te Genève is gehouden, hebben de vertegenwoordigers der deelnemende re geringen verklaard, dat in het derde kwartaal van dit jaar een verdere stabi lisatie van de vraag naar kolen is te ver wachten. Opgemerkt werd, dat de vraag naar cokes de laatste maanden enigszins is ge daald als gevolg van een lichte daling van de staalproduktie en dat het kolen- verbruik voor de opwekking van elek triciteit enigszins is verminderd door een goede beschikbaarheid van waterkracht. Desondanks verwacht men over het ge heel genomen geen scherpe schommelin gen op de kolenmarkt. De vraag naar kolen zal naar verwachting ongeveer dezelfde wijzigingen te zien geven als in de overeenkomstige periode van 1957. De commissie voor de kolenhandel con stateerde, dat de kolenvoorraden bij de verbruikers in de meeste landen een goe de omvang hebben en dat de regeringen van een aantal landen de verbruikers aanmoedigen hun voorraden op dit peil te handhaven of te verhogen, met het oog op de komende winter. De totale kolenproduktie van Europa zal, naar verwachting, die van het derde kwartaal van 1957 overtreffen, hoewel de produktie in sommige landen wordt be ïnvloed door de groter wordende voor raden bij de mijnen. fen od gunstige voorwaarden in te voe ren, cf.w.z. met een minimum aan doua ne- en andère formaliteiten. 2. De produktie moet efficient en ratio neel zijn, en 3. er moet vrije toegang tot de bui tenlandse markten zijn. Deze vrij „liberale" oriëntering, die contrasteert met de positie van andere delegaties, voornaamelijk Frankrijk, wordt gemotiveerd met de bijzondere structuur van de Nederlandse economie, die sterk van de export afhankelijk is. De kostprijs moet zo laag mogelijk worden gehouden om met succes op de buitenlandse mark ten te kunnen concurreren. De conferentie heeft vandaag het com missiewerk voortgezet. Er zijn een aan tal moeilijke problemen besproken, waar onder de landbouwoverschotten en het voorkeursrecht binnen de gemeenschap pelijke markt. Bij de besprekingen van een door de Nederlander dr. J. Linthorst Homan in gediend rapport is naar voren gebracht, dat landbouwoverschotten moet worden vermeden door toepassing van een ge meenschappelijke landbouwpolitiek door de zes landen. Verscheidene delegaties verklaarden, dat men zich over die over schotten ni®t al te veel zorgen moet ma ken, gezien de mogelijkheden van export en levering aan onderontwikkelde landen. Over de voorwaarden en de financiering van een dergelijke hulp aan onderontwik kelde landen zijn geen voorstellen gedaan Met betrekking tot de besprekingen, die over de kaasprijzen worden gevoerd door de Westduitse minister van land bouw Luebke en de directeur-generaal van het Nederlandse ministerie van land bouw, Franke, vernemen wij, dat deze nog niet het stadium van concrete voor stellen hebben bereikt. Van Duitse zijde zou er veel bereid heid tot onderhandelen zijn, doch aan Ne derlandse kant neemt men een stroevere houding aan. Men wijst erop dat de to tale export van zuivelprodukten naar Duitsland sedert 1954 achteruit is gegaan maar voor kaas gelijk is gebleven. Men is van mening dat de Duitsers eerst po gingen moeten doen op hun eigen markt om de afzet te verhogen of de produktie te bespreken. Bovendien is men van oor deel, dat in het gesprek tussen de Duit sers en de Nederlanders ook de Denen betrokken moeten worden. In Denemar ken is de kaasprijs namelijk 40 pfennig beneden die van Nederland. In ieder ge val wordt ontkend dat Nederland van plan is zijn prijzen te verhogen met 20 pet. einde komen aan de voorraden, die in het distributie-apparaat bestonden. Er is nog niet voldoende zekerheid om nu al te jui chen, maar er is wel reële aanleiding voor voorzichtig (jptimisme, mits er geen on verwachte dingen gebeuren. Over de Europese integratie is zeer veel te zeggen. De Nederlandse K.R.L. indus trie zal zeker haar afzet binnen de Euro- markt kunnen vergroten. Men is daar mede al druk bezig en met resultaat. Veel zal hierbjj afbangen van de mate, waarin Frankrijk werkelijk meespeelt. De huidige situatie: vrije entree in Nederland van Franse produkten en vrijwel absolute wering van onze artikelen in Frankrijk is onaanvaardbaar, zeker binnen het kader van de E.E.G. Verder heeft de K.R.L.industrie hetzelf de probleem alls heed Nederland: het grootste deel van de export gaat naar landen buiten de Euromarkt. Ook voor onze industrie is het daarom van belang, dat onze regering zoveel mogelijk waakt tegen het uitlokken van reacties van der de landen. Een der belangrijkste wegen hiertoe is de stichting van een vrijhandels zone. Wij zijn, aldus spr. dan ook sterke voorstanders van een uitbreiding van de Europese integratie tot meer O.E.E.C.- landen. Dit echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat binnen deze zone gelijk heid van concurrentievoorwaarden bestaat. De enige manier om dit te bereiken is een harmonisatie van de buitentarieven voor de gehele vrijhandelszone. Dit bleek in verband met de bindingen tussen Enge land en het Commonwealth moeilijk te verwezenlijken. Bij wijze van compromis heeft onze industrie zich toen akkoord ver klaard mert een noodoplossing, nl. een systeem van een zeer stringente origine- bepaling. Tenslotte vestigde spr. nog de aandacht op de concurrentie van de low wages countries. Daarbij dacht spr. speciaal aan Japan een economisch en technisch hoog ontwikkeld land met een intelligente be volking, die echter nog genoegen neemt met een extreem lage levensstandaard. De Japanse industrie omvat niet alleen de textielindustrie, doch beweegt zich op een steeds uitbreidend gebied. Daarom is de handelspolitiek tegenover dit land van het allergrootste belang voor de levens standaard en de werkgelegenheid in Ne derland, dat het dichtstbevolkte laond ter wereld is en elke arbeidsplaats hard no dig heeft om zijn bevolkingsgroei op te vangen. Op de Arnhemseweg te Otterloo ge raakte gistermiddag bij een mislukte in haalmanoeuvre een personenauto, be stuurd door de 36-jarige L. A. E. Kylin uit Karlstad (Zweden), in botsing met een autobus van de lijndienst Otterloo-Arn- hem. De heer K. moest met een gescheurd bekken en bloedende hoofdwonden naar een ziekenhuis in Ede vervoerd worden. Zijn echtgenote en een tweede Zweeds echtpaar, alsmede drie kinderen die zich eveneens in de wagen bevonden, kregen lichte verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd. De Zweden brachten hun vakantie door in een kampeercentrum te Ede. (Van onze correspondent) Gisteravond om zes uur kwam op de rijksweg HengeloOldenzaal een auto die werd bestuurd door de 22-jarLge Duitser H. M. uit Hamburg, in botsing met een boom. De bestuurder liep een zware her senschudding en een beenbreuk op. De 57-jarige H. R, F. G. van B. uit Hamburg, alsmede twee 17-jarige lifters uit Iserlohn kregen eveneens een hersenschudding. De slachtoffers zijn in het r.-k. ziekenhuis te Hengelo ter verpleging opgenomen. De toestand van F. is ernstig. De auto werd totaal vernield. De botsing ontstond, doordat de 21-ja- rige motorrijder J. G. uit Hengelo aan de auto geen voorrang gaf. De automo bilist wist de motorrijder te ontwijken, maar reed daardoor tegen een boom. (Van onze correspondent) Tijdens een schoolreisje van een kleu terklas van de St.-Antoniusschool (Hen gelo) heeft een 6-jarig kind zijn even oude vriendje met een stok in het oog gestoken. Operatief ingrijpen mocht niet baten. Het kind zal het oog moeten mis sen. De heer H. W. van Zuuren, overste van de marechaussee bij de staf in Den Haag, is gisteravond te Hoek van Holland aan boord van de K.M. 5 onwel geworden en overleden. Overste Van Zuuren, die in Den Haag woonde, was 48 jaar. Op het ogenblik wordt overal in het land het hooi weer binnengehaald. 24). Ik moet er dus uit opmaken, dat u weigert te zeggen, waar u was op het tijdstip, dat mijnheer Mace u in levenden lijve in zijn winkel meent te zien om strychnine te kopen? Als u het zo wilt opvatten, ja Pas op, mijnheer Inglethorpe. Poirot zat zenuwachtig te friemelen. Verd... mompelde hij. Wil die gek nu absoluut gearresteerd worden? Inglethorpe maakte inderdaad een heel slechte indruk. Zijn domme ontkennen zou nog geen kind overtuigd hebben. Ge lukkig ging de voorzitter vlug naar een ander punt over en Poirot haalde ver licht adem. U had een woordenwisseling met uw vrouw, die middag? Neem mij niet kwalijk, viel Ingle thorpe hem in de rede, u is verkeerd ingelicht. Ik heb niet het minste me ningsverschil gehad met mijn lieve vrouw. Dat hele verhaal is totaal verzonnen. Ik was die gehele middag niet thuis. Heeft u iemand, die dat kan getui gen? U heeft mijn woord, zei Inglethorpe vanuit de hoogte. Er zijn twee getuigen, die durven zweren, dat zij u hoorden twisten met me vrouw Inglethorpe. Die getuigen hebben zich vergist. Ik keek naar Poirot. Er lag een uitda gende en triomfantelijke uitdrukking op zijn gezicht, die ik niet begreep. Was hij ten laatste ook overtuigd van Alfred Inglethorpe's schuld? Mijnheer Inglethorpe, zei de voorzit ter, u hebt de laatste woorden van uw vrouw gehoord. Kunt u ze uitleggen? Welzeker kan ik dat. Inderdaad? Het lijkt mij heel eenvoudig toe. De kamer was slecht verlicht. Dr. Bauer- stein is zowat even groot en van hetzelf de postuur als ik. Ook heeft hij een baard. In het flauwe licht en in haar pijn, dacht mijn vrouw, dat ik het was. Ah, mompelde Poirot in zichzelf. Maar dat is een goed idee. Denk je, dat het zo is? fluisterde ik. Dat zeg ik niet. Maar het is goed be dacht. U beschouwde de laatste woorden van mijn vrouw als een beschuldiging, ging Inglethorpe door, integendeel waren zij een roepen om hulp. De voorzitter dacht even na en dan zeide hij: Ik geloof, mijnheer Inglethorpe, dat u de koffie inschonk en haar die avond naar uw vrouw bracht? Ik schonk ze wel in. Maar ik bracht ze niet bij haar. Ik was het van plan, doch toen ik hoorde, dat er iemand voor mij was zette ik ze op de tafel in de hal neer. Toen ik even later weer langs kwam was zij weg. Toen wij zover gekomen waren, stootte Poirot mij zachtjes aan en wees mij twee mannen aan, die samen dicht bij de deur zaten. De ene was een kleine, donkere vent met een scherp speurend gezicht, de an dere was lang en blond. Ik keek Poirot vragend aan. Hij fluis terde mij in het oor: Weet jij, wie die kleine 'fcan Is? Ik schudde mijn hoofd. Dat is inspecteur Japp, James of Jimmy Japp, van Scotland Yard. De an dere is ook van Scotland Yard. Het gaat gauw, mijn vriend. Ik nam de twee met aandacht op. Zij hadden niets officieels over zich en ik zou hen nooit ervan verdacht hebben van de politie te zijn. Ik zat nog naar hen te turen, toen ik opgeschrikt werd door de uitspraak. Moord met voorbedachten rade, door één of meer onbekenden. HOOFDSTUK VII Toen we het hotel uitkwamen, duwde Poirot mij met zijn arm zachtjes ter zijde. Ik begreep waarom. Hij wachtte op de lui van Scotland Yard. Binnen wei nige ogenblikken kwamen zij en Poirot trad hen dadelijk tegemoet en sprak de kleinste van de twee aan. Kent u mij niet meer, inspecteur Japp? Allemachtig, als dat mijnheer Poirot niet is? riep de inspecteur. Dan wendde hij zich tot de andere. Jij hebt mij toch wel eens over mijnheer P.oirot horen spre ken? In 1904 werkten wij samen het geval van valsheid in geschrifte te Aber- crombie u weet nog wel, dat we hem in Brussel pikten? Oh, dat was een tijd, mesjeu. En dan, weet je nog van baron Alatara? Wat een schavuit. Hij ontglipte de halve politiemacht van Europa. Maar hij tippelde er in te Antwerpen, dank zij mijnheer Poirot hier. Onderwijl was ik ook dichterbij gekomen en werd voorgesteld aan inspecteur Japp, die op zijn beurt ons weer voorstelde aan inspecteur Summerhaye. Ik behoef u niet te vragen, wat u hier zoekt, heren, begon Poirot. Japp knipoogde. Neen, nogal glad he? Eenvoudig zaak je hè?. Maar Poirot antwoordde ernstig. Dat weet ik nog niet. Och kom. waren de eerste woorden van Summerhaye. Het gevalletje is zo klaar als de dag. De vent is op heterdaad betrapt. Waarom hij zo gek deed, snap ik nog niet. Japp daarentegen keek strak naar Poirot. Even stroom afsluiten, Summerhaye. zei hij plagend. Ik en me3jeu hebben el kaar al eens eerder ontmoet.en ik vertrouw op hem meer dan op wie ook. Als ik me niet vergis, komt de aap nu uit de mouw. Niet waar, mesjeu? Poirot glimlachte. Je hebt gelijk. Ik heb al een paar gevolgtrekkingen gemaakt. Summerhaye keek hem nogal twijfel achtig aan, maar Japp hield Poirot goed in het oog. Kijk eens hier, zeide hij, Tot nu toe hebben wij het geval nog maar yan de buitenkant bezien. Dat zet ons heel wat achteruit in een dergelijk geval, omdat na het onderzoek het allemaal publiek ge heim is. Er hangt veel van af, of je dadelijk ter plaatse bent en in zoverre is mijnheer Poirot ons een stuk voor. Zelfs nu zouden wij er nog niet geweest zijn, als er niet een pientere dokter geweest was. die de voorzitter een wenk gegeven heeft. Maar u is van het begin af aan er bij geweest en u kunt wel zo iets ge hoord hebben. Uit het verhoor gedurende het voorlopig onderzoek maak ik op, dat mijnheer Inglethorpe zijn vrouw ver moord heeft, zo zeker als ik hier sta en als iemand mij zei, dat het niet zo was, zou ik hem in zijn gezicht uitlachen. Ik moet u zeggen, ik stond er versteld van, dat de gezworenen hem niet onmiddellijk beschuldigden. En dat zouden zij ook, maar de voorzitter scheen hen tegen te houden. Het kon best zijn, dat u al een bevel tot inhechtenisneming voor hem in de zak had, vorste Poirot. Er scheen een soort officiéél masker over Japp's expressief gelaat te komen. Misschien wel en misschien niet, zei hij doodleuk. Poirot keek hem nadenkend aan. Ik zou erg graag hebben, mes sieurs, dat hij niet gearrésteerd werd. Ach zo, zei Summerhaye spottend. Japp keek Poirot met komische verbazing aan. Kunt u ons niet wat meer zeggen, mijnheer Poirot? Eefi goed verstaan der.. weet u wel. U is er al die tijd bxJ geweest en de Yard doet niet graag dom me dingen, dat snapt u wel. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4